Zápis do školy. Má škola povinnost vzít každé dítě?

zuzik31
13. led 2010

Ahoj holky,
blíží se zápisy do školy a moji dcerku to taky čeká. Chtěla jsem se zeptat, jestli náhodou nevíte, jestli škola má povinnost vzít každé dítě, které bylo u záspisu nebo nás můžou poslat na druhou stranu města s tím, že namají místo 😢 ?
Dál bych se chtěla zeptat, co všechno musí u zápisu umět a hlavně, jak jste učili děti vázat mašličku. Nám to jsde porád beznadějně a myslím, že v 1. třídě je to už nutný umět.
Dík za rady.

dasulag
8. lis 2010

@zuzik31 jak se vede ve škole? U nás zatím pohoda, i když při psaní úloh pěním. Malá to chce mít rychle za sebou, takže to naškrábe. Ale jinak v pohodě. Dostává čtení vět navíc oproti ostatním, protože už četla při nástupu do školy. Už máme za sebou i rodičák, kde taky byla samá chvála, taže musím zaťukat - jen tak dál.

zuzik31
autor
25. lis 2010

nás rodičák čeká 1.12., tak jsem zvědavá. Ale Karolínka nosí samé jedničky, tak sna jí to jde. Matematika ji moc baví, u čtení chytám nervy. Má třeba napsanou slabiku lu a ona ji přečte jako la, pak moje nervy. A psaní jí taky jde. Nato, že je levák, tak píše hezky. Měla jsem z toho strach, ale příjemně mě překvapila. 😉

dasulag
26. lis 2010

Adélku taky baví matematika. Psaní když chce tak je taky dobré. Uvidíme jak to půjde dál. Už mají slíbené pero - kolem vánoc by s ním měli začít psát. Nějak nám to utíká, za chvíli bude první vysvědčení. 🙂

salu
6. pro 2010

Ahoj maminky, nás čeká zápis do školy v únoru 2011, ale mám dilema, od jaké školy dceru dát. Můžu jít třeba ke dvěma zápisům a pak se rozhodnout? Byli jsme se ve škole i podívat, zjišťuji si i informace o výuce, učitelce .... ale stejně nevím, pro kterou se rozhodnout. Je pro nás také důležité, aby nebylo ve třídě třeba 30 prvňáčků, ale to se prý určí, až po zápisu.

bets
7. pro 2010

nas caka tiez zapis v 2011 a este som definitivne nevybrala skolu pre riadny zapis. mame skolu, kde by sme ju chceli dat, ale nemusi splnit kriteria, takze potrebujeme aj beznu skolu, kde pojdeme na zapis.

00vladka00
7. pro 2010

ahojte.citam ze mate velmi sikovne deti.len ta moja neni sikovna.

neumisa
7. pro 2010

@salu ke dvěma zápisům nemůžeš, pouze k jednomu ... nanejvýš můžeš obejít několik škol a rozhodnout se pro jednu. Počet žáků ve třídě se předem moc určit nedá, ředitel může akorát odhadovat ... a i těch 30 prvňáků se při rozumné učitelce dá zvládnout. 🙂

gangy
17. pro 2010

náš malý mal besiedku v skôlke a tam nám pani učiteľka povedala, ze zápis do školy máme 31.. januára 2011, viete mi niekto priblížiť, čo všetko sa na takom zápise robí, čo už musí dieťa vedieť a samo zvládnuť...dakujem 😖

lucadav
2. led 2011

Zdravim všechny maminky....Chci se optat ,neni tu nějaka mamina z Děčina????ktera by měla zkušenost tady někde se školkou???? V červenci musim nastoupit do prace a vubec ani nevim kdy jsou zapisy.... 😠

zdenka1009
5. led 2011

Dobrý den maminky, jdeme letos s dcerou k zápisu do školy. Bydlíme v Praze v Hostivaři, tak zvažujeme školu v Kozinově ulici a pak ještě na Chodově ul.Květnového vítězství. Tu hostivařskou máme téměř u baráku, ale ta na Chodově je prý lepší. Nemáte prosím některá nějaké reference na tyto školy? Budu vděčná za jakékoliv informace. Ještě bych měla jeden dotaz, můžeme jít k zápisu na obě školy a pak se rozhodnout nebo se může jít jen na jeden zápis? Děkuji moc

hasky24
5. led 2011

@zdenka1009 také bydlím na Chodově tak jsem zvědavá na odpovědi protože školku řešim už ted-výběr atd

anushka111
10. srp 2014

@zdenka1009
@hasky24

Dobrý den mohu se vás zeptat jakou školu jste nakonec vybrali a jak jste spokojeni? my máme tu Kozinovu také kousek, ale nemůžu na ní najít recenze, případně tedy Květňák či Donovalská ...

děkuji moc z případnou odpověď

monivo
10. říj 2015

@salu
@zdenka1009
@hasky24 Dobrý den, mohu se zeptat, jaké jste nakonec vybraly školy? Předem děkuji

monivo
17. lis 2015

@anushka111
@zdenka1009
@hasky24 Dobrý den, mohu se zeptat, jakou jste nakonec vybrali školu? Děkuji

kamila297
18. lis 2015

Dětí je hodně, tak nejdůležitějším kritériem je obvykle trvalé bydliště. Spádová škola podle zákona musí vzít spádové dítě. Jiná škola si může další podmínky nastavit tak, že nespádové dítě nevezme. A pozor: nestresujte se se zápisem. Dítě tam fyzicky vůbec být nemusí, zápis slouží pouze k tomu, aby rodiče dítě přihlásili. To mám přímo informaci z Ministerstva školství. A také pokud i přes jiný názor učitelky MŠ a PPP rodič rozhodne, že dítě do školy pošle, nikdo s tím nic neudělá, nemůže to nikdo rodičům zakazovat. Je to jen jejich rozhodnutí.

sarihy
Autor odpověď smazal
Zobraz
kocicinka
18. lis 2015

@kamila297 k zápisu do ZS dítě přijít musí, nemusí být u zápisu do MŠ( některé mš to ale vyžadují)

zdenka1009
18. lis 2015

@monivo nakonec chodime do Kozinovy.Na 1.stupni , zvlaste pak v 1.tride, je nejdulezitejsim kriteriem, pri vyberu skoly, kdo Vase dite bude ucit.Takze doporucuju zjistit si info o ucitelkach.

nikar
18. lis 2015

@kocicinka tak třeba naše MŠ přítomnost dítěte vyžadují.

abcd987
18. lis 2015

Ahoj, my jsme na zápisu byli loni a dítě přítomné být muselo. Dělal tam takové "příjímací" kolečko. Poznával barvy, čísla, úryvek s pohádky a nakonec ještě kreslil. Přednost mají samozřejmě děti podle bydliště. Ideální počet dětí ve třídě je 26 - 32 žáků. Aspoň tady u nás. Při zápisu do školky být nemusel - tam zase rozhodovalo jestli je matka zaměstnaná a zda má ve školce už sourozence a hlavně věk.

kamila297
18. lis 2015

@sarihy @kocicinka @abcd987 cituji moji korespondenci s MŠMT (ptala jsem se na případ naší příbuzné): "Zápis do prvního ročníku povinné školní docházky není přijímací řízení a tudíž nelze hovořit o nějakém úspěchu či neúspěchu. Podle školského zákona nemusí být dítě u zápisu ani přítomno, zápis je povinností zákonného zástupce, nikoli dítěte. Pokud škola doporučí dítěti odklad, zákonný zástupce ho může přijmout, ale také nemusí. Záleží pouze na jeho rozhodnutí, zda dítě do školy zapíše. U zápisu je rozhodující věk dítěte a nikoliv jeho vědomosti a dovednosti. Po odkladu je dítě do školy samozřejmě přijato do spádové školy, ale může být přijato do jakékoliv školy, kterou si zvolí zákonní zástupci, pokud zde bude místo a pokud tak rozhodne vedení školy. Bližší informace k zápisu najdete na webu MŠMT: http://www.msmt.cz/vzdelavani/zakladni-vzdelava... "

sarihy
Autor odpověď smazal
Zobraz
kocicinka
18. lis 2015

@sarihy mě by hlavně zajímalo, jak by se potom třeba přišlo na to, že dítě není do ZŠ zralé, protože ne na každé MŠ se dělají testy školní zralosti a jsou děti, které ani do MŠ nechodí...

kamila297
18. lis 2015

@sarihy "Některé školy v současné době pojímají zápis jen jako formální záležitost, kdy dítě není přítomno zápisu ve škole a zápis tak postrádá svou motivační část.
Pro praxi škol doporučujeme, aby dítě bylo přítomno zápisu a mohlo dojít k vzájemnému seznámení dítěte a zákonných zástupců se školou a pedagogy. Je třeba konstatovat, že tento postup uplatňuje naprostá většina škol." Tedy je tam DOPORUČENÍ, nikoliv POVINNOST.

kamila297
18. lis 2015

@kocicinka jestli dítě půjde/nepůjde do školy, o tom rozhoduje pouze rodič, i kdyby mělo tisíc posudků PPP. To je právě ten případ naší příbuzné, který jsem zmiňovala - nikdy nechodila do MŠ, u zápisu nepředvedla prakticky nic, takže PPP doporučila odklad. Ale kdyby se rodiče rozhodli, že i tak nastoupí do ZŠ, tak by nastoupila a nikdo s tím nic neudělá.

kocicinka
18. lis 2015

@kamila297 to já vím. U nás to bylo tak, že na zápisu OK, dokonce i na přípravném kurzu pro prvňáky ho moc chválili, v MŠ taky, ale PPP řekla, že odklad, finální rozhodnutí bylo na nás. nakonec jsme to vyřešili přípravkou. Vím, že na zápisu hodně dětem doporučovali odklad a rodiče za to byli rádi, protože by se jinak nedozvěděli, že dítě není zralé není nic horšího, nežli jít z 1 třídy zpět do MS

sarihy
Autor odpověď smazal
Zobraz
motina
18. lis 2015

Kamarádce odmítli dcerku v MŠ. Ještě se to nějak dalo vyřešit. Ale zš už by byla asi horší...

monivo
18. lis 2015

@zdenka1009 a jak jste spokojeni? Skolku jste meli Libkovskou?

anasadam
12. led 2016

Syn se narodil únor 2012, je dost nemocný a takový a mamánek zvažuji odklad ale už mu bude 7,5 tak nevím učitelka v mateřské školce potvrdila pokud si myslím že mu to prospěje tak by nebyla proti máte někdo nějaký názor díky