Zkřížená lateralita. Dominantní pravá ruka a levé oko

anetanela
5. srp 2008

Ahoj moje 6-ti letá dcera (v září nástup do školy) má dominantní pravou ruku a levé oko. Máte někdo zkušenost se zkřížením stran? Jak to jde ve škole? Díky

sarihy
Autor odpověď smazal
Zobraz
lesnivila
3. čer 2015

Dobrý den, u mé druhačky byla zkřížená lateralita diagnostikována nedávno... a jsem tomu ráda 🙂 Protože už vím, proč těžko chápe orientaci v prostoru, na časové ose, je pro ni namáhavé počítání (zvláště, když se "změní směr" a odčítá se), trochu ji dělá potíže chápat text, který sama čte nahlas, občas píše čísla obráceně, plete si pravou a levou, ale hlavně po celou dobu školní docházky byla vyčerpaná, unavená, vystresovaná..a velmi často marodila....(přesně, jak psaly maminky výše)... Teď, když už víme "kde je zakopaný pes" - můžeme s tím pracovat, procvičovat vidění, budeme docházet k odborníkovi, paní učitelka to zohlední.. a myslím, že vše bude dobré 🙂 Sama dcerka je také ráda, že se na to přišlo, protože už ví , že není neschopná, ale že její mozek pracuje trochu jinak 🙂. Jako mámě mi to dává do rukou karty, které mi napoví, kdy ji nechat bojovat samotnou a kdy je lépe ji na její cestě podat pomocnou ruku 🙂..a oběma se bude spoluputovat radostněji a lépe 🙂

brokovich
27. čer 2015

Mám to samé co tvoje dcera a nikdy jsem žádný problém neměla. Dvě VŠ a v běžným životě jsem taky normální. 😀 Jen při střelbě je to trochu nepohodlný, no ale co bych pro těch pár kačen na podzim neudělala. 🙂 Jak říká klasik, dokud jsem nechodil k doktorovi, byl jsem úplně zdravej. Takže bych nehrotila. 😉

miska229
27. čer 2015

Ahoj, můj syn má také zkříženou lateralitu, pravá ruka a levé oko. Navíc má nevyhraněnou lateralitu ( používá obě dvě ruce ), v pedagogicko-psychologické poradně mu při vyšetření zjistili 60% pro levou ruku a 40% pro pravou, píše pravou. Psycholožka po vyšetření prohlásila, že se s takovou nevyhraněností se zatím nesetkala. Doporučila nám grafomotorický kurz, synovi hodně pomohl, právě jsme ho absolvovali od září budeme pokračovat. Navíc jsme začali chodit i na rehabilitaci, protože hrubá motorika souvisí s jemnou motorikou. Před kurzem si paní učitelka v MŠ stěžovala, že syn škaredě maluje a grafomotorická cvičení mu vůbec nešly.
Syn má odklad, takže máme ještě rok čas. Teď už se to hodně zlepšilo, ale chce to čas.

yamdena
28. čer 2015

@lesnivila ahoj 🙂 jak píšeš, "orientaci v prostoru, na časové ose, namáhavé počítání (zvláště, když se "změní směr" a odčítá se), potíže chápat text, který sama čte nahlas" to mám přesně taky 🙂 navíc vážně, i když jsem pravák, se dívám např. do foťáku levým okem. Do teď jsem netušila, že něco jako zkřížená lateralita existuje 😀 nicméně, se studiem jsem problémy neměla, i když jsem se učila hodně (mamka byla přísná, ale to je jiná kapitola). Mám VŠ humanitního směru. Ve škole mi dělala problémy hlavně (deskriptivní) geometrie - ne a ne se čáry protnout na tom správném místě. No a fyzika, ale to nebude ZL 🙂

strawberr
28. čer 2015

Já jsem pro změnu "něco uprostřed" nevyhraněná, paradoxně partner taky a u syna pozoruji stejný problém 😀 . Já osobně umím oběma rukama psát (a všema směry, v 1. Třídě jsem psala zprava doleva, Přeučili mne na správno zleva doprava a i přes to jsem z celé třídy uměla psát nejdříve a nejlépe 😀 . Psali jsme nejprve obyčejnou tužkou, až podle toho, jak kdo zvládal, přišla na řadu propiska. Já ji dostala v 1.pololeti, ostatní az nejdříve v lednu ). Stejně tak oběma kreslím, stříhám, krájím, pipetuji,... akorát koukat půl dne do mikroskopu je pro mne trochu problém, pokud je jen na jedno oko (ale to bývá už výjimkou). Jediný zeměpis byl problém, neorientovala jsem se v mapě, nikdy jsem nic "neviděla". Asi v 16 se to srovnalo.
(A studuji medicínu bez obtíží, když to vezmu z tohoto úhlu pohledu)

Ale domácnost mám tedy spíše pro leváka 🙂 . Lépe se mi to všechno koordinuje.
Syn (2 roky) je taky nevyhraněný... ale zatím všechno zvládá skvěle 🙂 .

Neber to jako velkou přítěž, dítku s učením pomáháte a všechno bude ok 🙂

zzuzinda
17. lis 2015

Ahoj, zkusím to tady oživit. U našeho druháčka to vypadá, že má zkříženou lateralitu. Všechno mu ve škole dlouho trvá, nestíhá tempo s ostatními. Když píšou do písanky, test, on pracuje pečlivě, soustředěně, ale nestíhá to. Takže doma pak má spoustu dopisování, ze školy už donesl horší známku, když nestihnul při testu všechna cvičení. Dokže napsat větu opačně - zprava do leva i s písmenky obráceně. Napřed jsme si mysleli, že je dysgrafik, ale když jsem se bavila se ségrou, která má vystudovanou pedagogiku na 1. stupeň, říkala, že to vypadá na ZL. Teď na konzultacích jsme o tom mluvili s Adamovou učitelkou, taky říkala, že dysgrafik asi nebude, písmenka zná, píše hezky, pečlivě, že to spíš vypadá na ZL. Takže napíše doporučení do PPL a my tam vyrazíme. Nechceme, aby měl Adam "nálepku", ale spíš proto, abychom s ním mohli pracovat a paní učitelka říkala, že když bude mít v ruce papír, může mu udělat trochu jiný plán, nebude mít zhoršení známky za nestíhání při testech, při práci. Adamův tatínek je levák, já jsem pravák jako poleno. Moje ségra píše oběma rukama 🙂 Adam když byl malý, jednu dobu používal jen levou ruku, pak přestal a všechno dělá pravou. Nikdy jsme mu neurčovali, kteoru ruku má používat, pastelky, lžíci, hračky, všechno jsme mu dávali spíš na střed, ať si vybere. Taky byl trošku nemehlo, věčně odřené a omlácené dítko, neměl pud sebezáchovy. Moc nedal kreslení ani vybarvování, moc mu to nešlo, zlomilo se to na školce v přírodě, asi ve 4,5 letech, kde si začal vybarvovat a postupně začal i kreslit a kreslí moc hezky. Tak jsem zvědavá, co z debaty v poradně vyplyne.

lucisa
18. lis 2015

@zzuzinda rozhodně tím nic nezkazíš😉
Podle toho, co píšeš, by to fakt mohla být ZL - dcerka je něco podobného, docela nemehlo na venkovní věci - kolo, brusle, přitom sportovala moc ráda, snažila se, ale byla taková nemotorná, všechno oproti třeba starší dcerce o rok i víc pozadu (vím, že se nemá srovnávat, ale člověk si to prostě stejně uvědomuje, když si řekne, co dělala v tu doba ta starší atd.).
Psala zprava doleva, zrcadlově, špatný úchop, křečovitý, jakoby neměla v té ruce cit, dost ryla, brzy se logicky ruka unavila.
Z poradny dostala PPP, naštěstí paní učitelky už s tímto měly zkušenost, taky jsem ji objednávala na jejich popud ve 2. třídě, takže pak dostávala i úlevy, nemusela tolik psát, spíš jen doplňovat, texty mívala kratší, hodnocení mírnější atd. atd.
Teď je v 5. třídě a prakticky se to srovnalo, písmo a úpravu má teda hroznou, s tím už nic neuděláme, úlevy už téměř nemá, domlouvala jsem se s učiteli, aby ji dávali stejně jako ostatním, protože bude přecházet na vyšší stupeň, tak aby pak neměla handicap vůči ostatním, známky má sice vydřené, ale učí se na jedničky a dvojky.
A v běžném životě ruce střídá...

lucisa
18. lis 2015

@zzuzinda jo a hodně bojovala s angličtinou, prostě nedokázala v mozku vstřebat, jak je to s psaním a čtením, psala foneticky, to byl šílené, teď už to tak hrozné není, i když chyby dělá....
tak možná nebude tolik na jazyky, nebo na gramatiku 😵

zzuzinda
18. lis 2015

@lucisa Tak Adam píše hezky, pero taky drží dobře, ale je fakt, že hodně na pero tlačí a brzy ho bolí ruka. Sportuje moc rád, chodí na florbal, ale upřímně musím říct, že opora týmu není 😉 Ale baví ho to. Na angličtinu teď začal chodit, spíš se učí, že si povídají, takže jak píše, to se zatím neprojevuje. Na druhou stranu na kole začal jezdit brzy, dotal ho v necelých třech letech, během týdne jezdil a ve třech letech jel první závod 🙂 Ale má třeba zvláštní styl běhání, třepe u toho rukama a je celkově takový rozevlátý. No, každopádně, když se to potvrdí, tak vbíme co a jak a budeme vědět, jak s ním pracovat, aby se mu škola nezhnusila, když mu to nejde jako ostatním 🙂

zzuzinda
24. lis 2015

Dnes jsem volala do PPP, abychom objednali Adama k vyšetření, jestli nemá zkříženou lateralitu. Prý se ozvou. Tak jsem zvědavá, kdy. Paní učitelka poslala po Adamovi doporučení. Docela mě potěšilo, že tam hodnotí Adama moc dobře jako šikovného, s výborným prospěchem, jen že má pomalé tempo. Dokonce tam máme pochvalu i my - že se rodiče zajímají o školní práci 🙂Tak doufám, že se to vyřeší a bude to v pohodě 🙂

angel456
4. pro 2018

Já (32) jsem pravák a od mala jsem slepá na právě oko na levé vidím na 100%. Takže ji asi mám, vygooglila jsem to dneska, :D ve škole mi šlo, čtení pomaleji, psala jsem jako kocour, micovy hry katastrofa, od 6. Třídy jsem uvolněna z TV. Ale zase jsem komunikační šikula, vidím souvislosti... Mám maturitu, VOŠku a teď dálkově studují VŠ. Takže bych to neviděla tragicky, je to o tréninku, o vývoji a o upřednostňování toho co ditku jde, než ukazování v čem mu to nejde. To je si myslím základ

shyanne
21. bře 2019

@enesad muzu se prosim zeptat odkud ta specialni pedagozka je? Dekuji

enesad
21. bře 2019

@shyanne Z Prahy - Klanovice, www.poruchyuceni.com 😀

kaja2016
Autor odpověď smazal
Zobraz
kaja2016
Autor odpověď smazal
Zobraz
shyanne
22. bře 2019

@enesad dekuju moc

zuzkaasteli
22. bře 2019

Ahojte,jsem moc,rada,ze na me tato diskuze vyskocila.moje 4leta dcerka je na motoricke veci dost neohrabana i kdyz jsme zkouseli hrubou a jemnou motoriku trenovat.do 3,5let pouzivala obe ruce stejne a az ted zacina preferovat prilevou psani levou.pri jednoduchem testu,ktere oko preferuje voli ihned prave oko. Da se to v nejake poradne nebo u spec.pedagoga overit uz ted?v necem je uplny slon v porcelanu a na jine zas strasne sikovna.rada bych ji rozvijela spravne pokud by se to potvrdilo

veruska007
23. bře 2019

@zuzkaasteli jo, bereme v PPP děti od 3 let 😉

zuzkaasteli
24. bře 2019

@veruska007 a muzete mi nekoho doporucit ve Vyskove,Brne?nevim zda se muzu objednat bez doporuceni ucitele.tady je docela narvanojsem a jedna pani na kterou jsme narazily driv zrovna prijemna nebyla

kaja2016
7. únor 2020

Mam tez zkrizenou lateralitu. Ze neco takoveho existuje jsem prisla loni. Mam pravou ruku dominantni. A dominantni leve oko a nohu. U te nohy je to ne uplne vyhranene, napr.na prvni schod naslapuju pravou, ale na snowboardu a kolobezce jezdim odjakziva na leve, hvezdu delam lepe na levou nohu a podobne. Preztoze jsem od detstvi sportovala na dobre urovni a venovala se hudbe, tak jsem vzdy mela problem s micovymi hrami ( jakoze nejhorsi ve tride) a s tancem. Ted zpetne si rikam, ze to bude souviset. To jsou totiz dve veci, ktere jsem od utleho detstvi netrenovala - narozdil od gymnastiky, lyzovani a pod. Tez jsem vzdy i prez velmi slusny hudebni sluch mela ve stresu problem s rytmem. Jsem VS, ale vzdy jsem ve stresu a pri nepozornosti delala gramaticke a numericke chyby a pokud se dostatecne nesoustredim, tak proste nevim, kde je prava a leva - pletu to. Moje matka me nektere ty veci dodnes vycita - povazuje to za projev lajdactvi. Tak to je pro ne pouceni vuci vlastnim detem.