Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Znovuotevření škol v květnu. Jaký máte na to názor?

Jesle, školky, školyVýchova a vzděláváníKoronavirusJak omezit šíření koronaviru? Společně to zvládneme!
mataharyy
9. dub 2020

Ahoj,
na internetu běží petice proti otevření škol v druhé polovině května, jaký na to máte názor vy?
Z důvodu zachování příčetnosti a zbytku duševního klidu bych byla pro aby se otevřeli školy zítra, ale když jsem nad tím přemýšlela, tak mám dojem že je to kardinální blbost.
Za jedno s ohledem na zajištění "orouškování" dětí v rámci školy (já v té roušce nemůžu dýchat už po pár minutách a to není ještě takové vedro, ale představa že jsem v tom půl dne v době kdy ve třídách bývá vedro k padnutí...) které bude asi stejně zvládnuté jako zásobení zdravotníků...
Za druhé si nemyslím že to na vzdělání bude mít ještě nějaký vliv, než zase děti zapadnou do povinností bude půlka června, začnou se odevzdávat učebnice a bude to k...
No a asi to nejšílenější co mě v tomto spojení napadlo, spoustu dětí po škole hlídají prarodiče, tedy ohrožená skupina, protože rodiče nemají možnost se většinou z práce sebrat ve dvě... A s ohledem na diagnózu prarodičů si tedy na triko nevezmu, že na ně něco prsknou, zvláště když toto bude asi nejrychlejší "promoření" a mám obavu že to co se povedlo zpomalit, se v tu chvíli asi pošle do kytek...

Nechci paniku, celou dobu mě to úspěšně míjelo, ale spíše širší názor, případně jak na to prakticky, mám dětem zamezit v kontaktu s prarodiči abychom je nezabili a na jak dlouho, než bude většina národa nakažená, vyléčená a snad i relativně imunní a budou místa na JIPkách, nebo se pomodlit a doufat...?

te_reza
9. dub 2020

U nás je teď otevřená školka a děti tam roušky mají. Nevím, mě to přijde jako nesmysl, mít v jakémkoliv dětském kolektivu roušky. A otevření škol a školek bych se asi nebála, přijde mi to vcelku podchycený a normální člověk, který má byť jen podezření přece nepošle dítě do školky.

ajja87
9. dub 2020

@mataharyy Ahoj, nemám sice dítě ve škole, jen ve školce,ale jsem pro,aby školy i školky zůstali zavřené... sama dělám ve školce a nedovedu si představit,jak si tam ty děťátka hrají v rouskach,a ani děti ve škole jak se učí... já jen když jdu do obchodu(a to chodím jednou za týden) se těším až zapadnu do auta a roušku sundám. U dcery ve školce je jedna maminka(s druhým mateřský) a ta už by to dítě poslala do školky nejraději teď, nemluvím o tom, že ji strašně vadilo, že se školka uzavřela a nyní by ráda otevření co nejdříve... nepochopím...

marcicek84
9. dub 2020

@mataharyy asi takhle,stat nema na to platit lidem tak dlouho OCR,at se otevrou,ale bez rousek,ted ty rouskove skolky tam maji ve tride jen 20 deti ne 30,tak to zvladaji ale ve cca 30 detech ve tride je to nesmysl,smsl ma posilat deti domu z kazdym nachlazenim,kaslikem,nebo detem merit teplotu,stejne ty fech OCRkach asi porad stridave budeme,i kdyz se ty skolky otevrou.Co se tyce hlidani,hold se bude muset u nas vymyslet system,ale na babicky dedy se v tom absolutne nebude mozne spolehat....

mataharyy
autor
9. dub 2020

@te_reza No bohužel můj poznatek je, že čím více dítě kašle, smrká a z nudlí dokáže plést copánky a i s teplotou přece tu školku/školu zvládne a ne jednou jsem zažila osočování učitelky že ona není doktor aby diagnostikovala nemocné dítě. Takže v tomto směru jsem bez iluzí úplně (naštěstí ne všichni, ale bohužel je jich dost na to abych po dvou dnech byla zase doma s nemocným dítětem).
@ajja87 No právě, představa třídy se třiceti žáky začátkem července, kdy venkovní teploty směle šplhají ke třicítce a všichni se tam vaří ještě v roušce (což je už v rámci toho kolektivu opatření k ničemu...)
@marcicek84 ekonomicky to chápu, je to na nic, ale jde o to praktické, dobře nějak to vymyslím a děti nebudou hlídat prarodiče, ale znamená to že v rámci zachování zdravého prarodiče už k nim děti nebudou moci? A nákup jim budeme podávat oknem jako teď už do konce života...? Navíc je opravdu hodně lidí, kteří to nemají jak vymyslet bez prarodičů a to nemluvím o prázdninách, kdy většina z nás střída děti u prarodičů, což v tomto případě odpadá...

evaamy
9. dub 2020

Ano a bez rousky. Beztak hned zvlhnou a jsou tak akorat na skodu.

alcar
9. dub 2020

Ja jsem pro, ale bez rousek. Ty podle me v takovem kolektivu ztraci smysl. Dodrzovat zvysenou hygienu, vychytavat deti s nachlazenim, merit kazdy den detem teploty...tohle vse ano. Jsem pro systemovou imunizaci a “promoreni” beru jako nutne. Nema smysl se prilis izolovat a viru se vyhybat jak cert krizi. Ten uz tady s nami bude a bude tady i v zari ci v prosinci. Za mesic ta situace muze byt uplne jina - lepsi i horsi a podle toho se bude vlada chovat a karantenu/narozeni rozvolnovat. Rekla bych, ze v tuto chvili nema cenu to jeste resit. Kazdopadne si myslim, ze rocniky by se mely behem cervna nejak rozumne ukoncit, udelat jakes takes maturity a prijimacky, ale prubeh by mel byt asi jen “symbolicky” (velmi nadnesene receno). Melo by to probehnout. A myslim, ze ten mesic otevrenych skol a skolek na epidemii prilis velky vliv mit nebude.
Osobne se mi nelibi ta panika ucitelu, kdyz se dozvedeli, ze by museli jit v pulce kvetna do prace. Chteji jit do prace az v zari. Pro ne by to vlastne znamenalo byt doma 1/2 roku. Jako sorry, ale tohle nema zadna profese. Jsou profese, ktere i pres epidemii do prace chodit musi a nikdo se jich nepta, jestli se citi ohrozeni nebo ne.
Ja strach z koronaviru nemam, nebojim se ani o sve nejblizsi a nepoddavam se tomu. Dodrzuji vsechna narizeni a nejsem nezodpovedna a lehkomyslna. Ale stat musi zacit nejak fungovat. Tahle stagnace vseho je dlouhodobe neudrzitelna. Rodice musi zacit chodit do prace, nejde, aby byli pul roku na očr. To stat zruinuje.

mataharyy
autor
9. dub 2020

@alcar Tak já se toho taky nebojím, spíš mi jde o to že teď se otevřou školy a já pak s čistým svědomím nemůžu o prázdninách poslat děti s prarodiči na chatu, nebo jim je nemůžu hodit na hlídání, minimálně do půlky července, abych věděla že si nezabiji prarodiče protože moje dítě někde chytne virus... Protože co si budeme mám prarodiče kterým je bez mála osmdesát (a ač jsou akční a čiperní, organismus už má své nejlepší za sebou).
Jináč tedy nemyslím si že se většina učitelů válí a fláká, naopak ona to taky není zrovna sranda ani pro ně

te_reza
9. dub 2020

@mataharyy tak ale teď je úplně jiná situace snad... Holka taky sem tam smrkne, ale ona je alergik a jako astmatik roušku nesnese

mataharyy
autor
9. dub 2020

@te_reza obávám se že praštěných rodičů je stále dost a nemocné dítě jsou do školy schopní poslat kdykoliv, ať je či není karanténa nebo virus covi nebo chřipky...

betelgeuzz
9. dub 2020

@alcar naprosto souhlasím. psát teď petici považuji za blbost, za měsíc může být úplně jiná situace a podle toho by se mělo rozhodnout. Přikláním se spíš ano, samozřejmě, že kdyby se při postupném uvolňování čísla zhoršila, tak ne.
Ale o panice učitelů nevím. Můj muž učí a chtěl by jít co nejdřív, učení na dálku je problém, spousta děcek to pojala jako prázdniny a chodí po brigádách (učí na střední), ale příští rok z toho budou maturovat a kdy se to tak doučí?

alcar
9. dub 2020

@mataharyy ja nepisu, ze se flakaji. Pracuji z domu, jako vsichni rodice na očr. Ale ti rodice jsou na očr kvuli zavreni skol a skolek a opravdu nechteji a nemuzou si dovolit sedet doma pul roku. Buh vi, jak to bude se skolkama a tabory o prazdninach. Osobne me ty prazdniny desi vic, nez kveten nebo cerven.
A k prarodicum... Jak jsem psala, ten virus tady bude uz naveky. Bude se objevovat a ustupovat (tohle jeste nikdo moc nevi). To prarodice budou az do smrti v izolaci? Uz se s nimi nikdy stykat nebudete? Nevidim v tom zadny smysl je drzet od deti. Idealni by byla ta imunizace. Aby to male deti prodelaly a tim uz budou vuci viru imunni a nebudou to predavat rodicum. Ale ty deti se v izolaci (kdyz nebudou otevrene skoly a skolky) taky nemaji moc sanci nakazit. Tohle je na delsi povidani, tak to jen tak ve zkratce.
Odbornici uz taky pomalu jeden po druhem uznavaji, ze systemove (to slovo a ten zpusob je opravdu dulezity) promoreni je jedina mozna cesta, jak se s tim virem naucit zit. A tim, ze nechame vzdelavaci instituce zavrene a budeme sedet doma na zadcich to jen oddalujeme. Nerikam, ze musime hned poradat akce o 400 lidech a otvirat kina a divadla. To otevreni skol a skolek mi prijde naopak rozumne, protoze se nejdena o velke kolektivy. Rozhodne mensi, nez kdyz jde clovek nakoupit do Tesca.

eviicka
9. dub 2020

@alcar oni někde učitelé panikaří, že by museli do práce? To jsem si nevšimla, že to řeší někdo z odborů, protože hodně často učí lidé 60+ je pravda. Ale jsem že školství a fakt neznám nikoho kdo se doma jen válí (nejčastěji to je home Office jako kdekoliv jinde) a kdo by měl problém nastoupit hned jak to půjde.

alcar
9. dub 2020

@eviicka no cetla jsem par velmi zaujatych pripsevku na fb, ze kterych ta panika doslova cisila. A nikde nepisu, ze se flakaji. Delaji stejnou praci jako rodice na očr. Jenomze oni berou 100% platu, takze muzou byt klidne do zari doma, kdezto rodic na očr bere 60% platu a to uz je u nekterych docela problem byt v tomto stavu az do zari.

klea81
9. dub 2020

A kde jsi přišla na informaci, že covid zabije každého seniora? Jsou případy z Japonska - lidé 103+ a teď nově z Holandska paní 107 let, co se uzdravili a žijí dál. Není to jen o věku, je to o celkovém zdraví a kondici. Pirk to měl 10 dní v březnu, a už zase operuje. Takže by si hlídání prarodiči měla zvážit každá rodina dle zdravotního stavu. Moje tchyně dál chodí do práce a nemá strach o život. Je jí 68. Já jsem pro nástup do škol co nejdříve, ale určitě BEZ roušek. Petice je naprosto hysterická 🙄

eviicka
9. dub 2020

Jinak sama nevím, jiné to je u mateřských škol, jiné u středních. Osobně nevidím důvod, proč by se něco nemohlo rozvolnit za určitých podmínek už teď - odborný výcvik a praxe u SŠ, či VŠ. Nebo třeba vyučování náročnějších předmětů po menších skupinkách (třeba do 5 dětí) už teď. I maturity by normálně proběhnout mohly - ve formátu, jak to bylo před státními. Největší blbost mi přijde maturity a závěrečky úplně zrušit.

mataharyy
autor
9. dub 2020

@alcar To je to, jistě pravděpodobně to chytne každý jeden z nás, ale byla bych ráda aby až/jestli to dostanou prarodiče, měli šanci že se dostanou do nemocnice a ne že jim řeknou sorry jste staří není kapacita. A ano třída je malá skupina, ale když si vezmu jak to je např v MHD když jezdí školáci... A právě děsí mě podstatně více červenec a srpen, pokud budu teď do prázdnin s dětmi doma v izolaci, tak až nebude nutné je učit, můžu je odvézt za prarodiči na chatu a makat až do září jak plantážník...
Potíž vidím hlavně v tom, že ona u toho ta kolektivní imunita dle dostupných zjištění moc nefunguje...

mataharyy
autor
9. dub 2020

@klea81 Ne každý ale je jich hodně co to fyzicky nezvládnou a že bych to chtěla testovat na vlastní rodině se úplně říci nedá...

klea81
9. dub 2020

@alcar a nebo to nechat na těch rodičích a prarodičích? Chcete se stýkat nebo ne? Moje matka zalezla do sklepa a to je zdravá 58, tchyně má 68 a normálně dal chodí do práce a nakupovat.

alcar
9. dub 2020

@mataharyy tak to uz budes muset resit individualne. Par mesicu se s nimi tedy asi nestykat a az to prodelate vy nebo bude epidemie zazehnana, tak umoznit styk. Jina rada neni.
Ke kolektivni imunizaci zatim nemaji a ani nemuzou mit relevantni data. To je jeste brzy. Kazdopadne imunizace z 99% opravdu funguje (myslim, ze bylo popsano velmi malo pripadu, kdy se nevytvorily protilatky). To je jedina cesta, ackoliv je holt rizikova.

klea81
9. dub 2020

@mataharyy tak si můžeš hlídání třeba zaplatit, mně děcka po škole nehlidali rodiče ani prarodiče nikdy a kvůli tomu, že někdo nemá hlídání moje děti nemůžou do školy? Ale jim už se stýská po kamarádech a kroužcích. 😇

klea81
9. dub 2020

@alcar stačí i 70% 😉

alcar
9. dub 2020

@klea81 myslis jako procento obyvatel? Ano, o tom se pise, ale jeste to nikdo nevyzkousel. 😃 Kazdopadne pokud je u nas ofiko nejakych 5500 nakazenych, tak je hodne pravdepodobne, ze nakazenych bezpriznakovych je mnohonasobne vice a jakasi imunizace naroda uz probiha. Tahle data jsou ale zjistitelna jen na nejakych modelech. Neni od ceho se odpichnout. 🤔

klea81
9. dub 2020

@mataharyy a kdo holt není zdravý, měl by se chránit a izolovat ve svém zájmu, proč máme být ale v izolaci všichni dalších x měsíců? Ty škody už pak nebudou jen v mld, ale bilionech a měnovou reformu teda zažít nechci 😔

klea81
9. dub 2020

@alcar jasně probíhá a stačí ji dále řídit, zavádět a rušit opatření, ale představa, že v září bude vir pryč je naivní. Takže pak co, půjde se do školy v lednu? Však se promořenost bude zjišťovat na vzorku lidi z Phy a Olomouce a výsledky napoví.

shaun40
9. dub 2020

Na www.info.cz Doporučuji přečíst prof.RNDr. Omar Šery mluvi tam o pozdni fázi po nemoci.O tom v médiích nikdo nemluvil. A melo by se myslet i na lidi po onkologických léčbach kvůli imunitě.

klea81
9. dub 2020

@shaun40 tak onkologicti by se měli lidem vyhýbat vždy i mimo sezónu covid. Běžně jsme chodili na návštěvu v rousce a po desinfekci. Fáze jsou 4, a ne každý se dostane dal než za 2. Záleží jakou má váhu, tlak, krevní cukr, aterosklerózu, stav srdce a plic.

eviicka
9. dub 2020

@alcar počkej kdo je na Očr, tak je doma za méně peněz, ale obvykle NEpracuje, kdo je doma na HO - což učitelé jsou, tak pracuje. Já teda učitelka nejsem, ale učím na dohodu pár hodin týdně a rozhodně doma jen nesedim, ale po večerech chystám výuku a mailuju se žáky. A mít plný úvazek tak by to bylo s časem zase trochu jinak...

mataharyy
autor
9. dub 2020

@klea81 bohužel se obávám že ta reforma nás nemine, měli jsme se až příliš dobře v posledních letech a toto nás krutě vyškolí...
Jináč mě se stýská po svatém klidu, paradoxně díky tomuto mám více práce než normálně. Krom toho že dělám taxík aby nikdo nemusel do MHD, mám doma děti se kterými se musím učit, pracuji a dělám nákupčí a zásobovací četu. I za tu cenu že v tomto pojedu až do konce června si říkám že je to lepší, než teď poslat x tisíc školáků do davu.
Učit už se toho moc nenaučí a prvně v životě v prázdninách vidím vykoupení.
Klidně bych brala i kompromis, ať se udělá průzkum kdo by chtěl děti do školy poslat a kdo ne a ti co chtějí a mají tu možnost si děti do června nechat doma, ať nejsou popotahováni...
@alcar ano to je způsob, kterému se asi nevyhneme, dříve či později.

shaun40
9. dub 2020

@klea81 jak se mají vyhýbat vlastním detem?

klea81
9. dub 2020

Já nevidím důvod, proč neposlat děti do škol koncem dubna. Natož 1/2 květen či začátek června... Čím později půjdou do školy tím hrozí, že nebudou tábory a to dcera obrečí. Zkažené léto kvůli pár úmrtím 88+😔

Sem začni psát odpověď...

Odešli

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru