Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Musím majitele bytu, kde jsem v nájmu, pustit na prohlídky s potenciálními kupci bytu?

dominika07
6. srp 2019

Ahoj, majitel mi oznámil,že byt,který nám pronajal do 31.1.2020 chce prodat. Chce,abych mu byt zpřístupnila kvůli prohlídkám. Je to moje povinnost ho pustit do bytu,kdy se jemu zlíbí?

sudylichozrout
6. srp 2019

@dominika07 Cituji web Vaše nároky.cz
Nájemce je povinen umožnit přístup do bytu pronajímateli za účelem prohlídky v době tří měsíců před skončením nájmu v přítomnosti nájemce a pronajímatele. Pronajímatel oznámí nájemci návštěvu v přiměřené době předem. V případě, že se jedná o prodej bytu, lhůta tři měsíce zde neplatí, avšak platí, že je vyžadována přítomnost nájemce i pronajímatele, pokud nájemce ke vstupu nedal předem souhlas.

sudylichozrout
6. srp 2019

@dominika07 A ještě jeden zdroj: www.mirekrybin.cz/ (Realitní makléř a poradce)
Kdy ještě je nájemce povinen pronajímateli umožnit vstup do bytu? Je to ve lhůtě 3 měsíců před skončením nájmu, za účelem provádění prohlídek s dalšími zájemci o nájem bytu a zároveň za přítomnosti nájemce.

§ 2233
(1) V době tří měsíců před skončením nájmu, je-li stranám den skončení nájmu znám, umožní nájemce věci, která má být znovu pronajata, zájemci o nájem přístup k věci v nezbytném rozsahu za účelem prohlídky v přítomnosti nájemce a pronajímatele; pronajímatel oznámí nájemci návštěvu v přiměřené době předem.
(2) Ustanovení § 2219 odst. 2 platí i zde.

Toto se obdobně týká i prodeje pronajímaného bytu. V tomto případě je však potřeba říci, že nájemce musí pronajímateli umožnit vstup i tehdy, kdy mu nájemní smlouva nekončí - v nájemním vztahu bude nájemce za stávajících podmínek pokračovat i po změně majitele bytu. Otázkou je, nakolik je pro majitele praktické prodávat byt za těchto podmínek. Nájemce totiž, protože má v bytě své osobní věci, může majiteli odmítnout pořízení fotodokumentace za účelem oslovení zájemců o koupi.

dominika07
autor
6. srp 2019

@sudylichozrout díky,něco podobného jsem našla. Takže mi,ale majitel nesmí vypovědět smlouvu a musí ji nechat běžet,i když byt prodává?

sudylichozrout
6. srp 2019

@dominika07 Vypadá to tak. Ale vzhledem k tomu, že ti smlouva končí 31.1.2020, tak je jasné, že ti ji nikdo neprodlouží. Takže bych si být tebou tak od října/listopadu hledala nové bydlení.

dominika07
autor
6. srp 2019

@sudylichozrout ano to vím,stavíme a do ledna se odstěhujeme,ale takhle budeme hledat nové bydlení na pár měsíců

j.a.n.i
6. srp 2019

@dominika07 A proč byste hledali nové bydlení, prostě tam budete bydlet do toho ledna a prostě umožníte prohlídky zájemcům o koupi, kde je problém?

dandaa
6. srp 2019

Smlouvu vypovědět může, stejně jako ty můžeš smlouvu vypovědět v dodržení zákonem dané lhůty 3 měsíce. Ve smlouvě máte mít za jakých podmínek může majitel byt navštívit a pokud podmínky dodrží tak prohlídky dělat může. Jen buď ráda, že majitel vše oznámil, mohl dát tzn výpověď ze závažných důvodů kdy nájemník musí byt uvolnit co nejdříve a nezmohla bys nic.

j.a.n.i
6. srp 2019

@dandaa A jaké závažné důvody asi tak jako má?

dandaa
6. srp 2019

@j.a.n.i pokud byt potřebuje pro sebe nebo rodinného příslušníka atd. Proto píšu, že mi přijde tříměsíční výpověď fér, mohla nastat horší situace, která je celkem běžná.

vineta
6. srp 2019

@dandaa Ale on to prodává, to není důvod výpovědi dle 2288. Pokud není ve smlouvě nic jinýho (i když vzhledem k ochraně nájemce tam ani nic moc být nemůže) a nejde o situaci dle 2288, tak by (pravděpodobně) měl nájem trvat až do uplynutí té doby určité. Dle 2221 přechází při změně vlastníka práva a povinnosti z nájmu na nového vlastníka.

j.a.n.i
6. srp 2019

@dandaa I pokud byt potřebuje pro rodinného přísušníka, tak musí dát 3 měsíční výpovědní lhůtu, ovšem pak nemůže byt prodat, že.

dominika07
autor
6. srp 2019

@j.a.n.i musíme se do dvou měsíců vystěhovat. Jinak údajně zavolá policii. V tomhle se moc neorientuje, takže se ani neumím bránit.

vineta
6. srp 2019

@dominika07 Poslal vám písemnou výpověď?

j.a.n.i
6. srp 2019

@dominika07 Policii může volat jak chce, ta ho pošle do háje... nejdříve musí dát platně výpověď a to může udělat jen ze zákonem daných důvodů, pak musí uplynout výpovědní lhůta, během které máte možnost dožadovat se neplatnosti výpovědi a teprve pokud ji soud uzná za platnou, tak by vás mohl vystěhovat... Takže když dáte najevo, že svá práva znáte, tak počká na konec smlouvy.

mku
6. srp 2019

Ja nevim ale asi bych nechtela bydlet nekde, kde se s majitelem dohaduju... dva mesice na vystehovani je doba dost dlouha, ne? Co ty vis jake jsou jeho duvody proc to potrebuje/musi prodat...
taky byt pronajimam a teda vzdy se snazim dohodnout a smlouva je spis jen jako pojistka obou stran a neumi si predstavit ze se najemnik takhle sprajcne a nevystehuje se mi kdyz mu to reknu dost dopredu...
a co se tyce prohlidek, tak preci neni problem se domluvit, ze s tim budete pocitat treba pondeli a ctvrtek 15-18hod, ne? a at vam to vzdy jen dopredu potvrdi at vite zda nekoho cekat nebo ne...

j.a.n.i
6. srp 2019

@mku Jako promiň, ale ze zákona je výpovědní doba 3 měsíce, tak nevidím důvod proč bych se odněkud měla stěhovat za 2, jen protože si majitel vzpomněl. Plus pokud si zakladatelku četla, tak mají smlouvu do ledna a od té doby už mají nové bydlení, takže oni budou hledat na 2-3 měsíce něco jiného, jen aby majitel byl v pohodičce?

vineta
6. srp 2019

@mku Ono je takové stěhování i dost nákladné a pokud mají zajištěné navazující bydlení, tak je snad naprosto pochopitelné, že se nechtějí stěhovat zbytečně navíc, obzvlášť, když je majitel tak milej, že vyhrožuje (samozřejmě absolutně mimo) policií.

dominika07
autor
6. srp 2019

@mku pro mě to dost problém je. V nájmu jsme od začátku roku a najednou majitel přišel s tím,že má na byt hypotéku a že měsíčně nevychází. Dle mého si to mohl spočítat přeci hned a ne nás po půlroce, co tady bydlíme, vyhazovat. Plánovali jsme vánoce ještě tady v bytě a v novém roce stěhování do nového. Teď si budu muset hledat přechodné bydlení na tři měsíce. Čekám dítě, které se má narodit v březnu,takže jsme měli všechno docela pěkně naplánované. Realitní maklerkou majitele,je jeho matka,která mi zavolala s tím,že prostě musím umožnit prohlídky,že stejně sedím doma má prdeli na materske,takže mám čas. Majitel mi následně vyhrožoval i policii. Takže ani nemám chuť se s někým na něčem rozumně domlouvat.

dominika07
autor
6. srp 2019

Předpokládám,že ale proti tomu se ve smlouvě bránit nemohu. Takže mi pronajímatel zaplatí 8000 a v říjnu ahoj 😔 vidím to na tři měsíce u rodičů 🤦😄

dominika07
autor
6. srp 2019

@vineta písemnou výpověď zatím nemám,tu posle údajně do konce srpna. Pokud prý zájemce byt nekoupi,můžeme tady zůstat. Což je pro nás dost nejistota. Dokud nebude mít kupce,naše peníze,které mu měsíčně platíme, se mu budou hodit.

kittyy17
6. srp 2019

@dominika07 ze zákona nový vlastník bytu kupuje byt i s nájemníky. To znamená, že nájemní smlouva je stále platná, pokud není vypovězena ze zákonných důvodů. Prodej bytu není zákonný důvod k výpovědi.
Prohlídky umožnit musíš, ale odsud potud. Trvej na tom, že to chceš vědět den předem, pokud možno všechny zájemce po sobě, nebudes celý den dělat prohlídky

dominika07
autor
6. srp 2019

@kittyy17 nicméně nevím,jestli ta část ve smlouvě,kde se píše o tom,že pokud ukončí nájem dřív než uplyne smlouva, tak mi musí zaplatit 8000kč. Tím by si mohli kompenzovat ty zákonné důvody ne?

kittyy17
7. srp 2019

@dominika07 tak to jsem nečetla... To je velmi sporné, jestli takové ustanovení není v rozporu s občanským zákoníkem.
Já bych to nehrotila, odstěhovala se po skončení výpovědní doby bez ohledu na to, jestli to prodá, a sbalila těch osm litrů plus kauci...

j.a.n.i
7. srp 2019

@dominika07 Ne, ustanovenim ve smlouve nemuze kompenzovat nedodrzeni zakonnych duvodu, ale i pokud by ti dal výpověď ze zakonnych duvodu, tak by ti musel tech 8000,- zaplatit.

pathan
7. srp 2019

@dominika07 Pokud výpověď doručí do konce srpna, začne výpovědní lhůta běžet 1.září a dle zákona je tříměsíční.

versatilka
7. srp 2019

Tak odtud, potud.. Máš ze zákona tříměsíční výpovědní lhůtu (běží od 1. následujícího měsíce, co ti písemně pošle výpověď), ale nájemní smlouvu nelze vypovědět jen tak, že si pronajímatel vzpomene.. Takže pokud to nebudou důvody uvedené v zákoně, tak má pronajímatel smůlu a nájemní smlouva platí až do ledna 2020 a hotovo. S člověkem, co vyhrožuje policií, bych se vůbec na ničem nedomlouvala, s takovými nemá cenu jednat.
Prohlídky umožni (to musíš). Vyber si dva dny v týdnu, které se ti hodí. Dvě odpoledne a oznam je písemně majiteli. Prohlídky smí probíhat pouze za tvé přítomnosti a zcela bych zakázala pořizování jakékoliv fotodokumentace bytu, protože v něm máš osobní věci a bez tvého souhlasu na to nemá právo.
Upřímně majitele nechápu, označila bych ho nepěkným slovem. Protože byt může nakrásně prodávat i s nájemníkem, zvlášť, když nájem za půl roku skončí (nebude tedy zatížen břemenem) a o rychlý prodej stejně nepůjde, neprodá-li byt hodně pod cenou (o čemž pochybuji, když ho splácí)... zbytečně dělá zlou krev a bubu, nejspíš si něco kompenzuje..

versatilka
7. srp 2019

A s kaucí ti taky musí vrátit úroky za dobu, po kterou držel peníze, které jsi ty mohla investovat a zhodnotit.

sudylichozrout
7. srp 2019

@versatilka Nemusí si nutně něco kompenzovat. Prostě má byt, na který nezvládá platit hypotéku. Pravděpodobně mu skončila fixace a měsíční splátka se mu zvýšila (vzhledem k vyšším úrokům než třeba v roce 2017) řádově o několik stovek, možná i tisíc. A to nepokryje ani zakladatelkou placený nájem. Je možné, že má někde nějaké další závazky a nechce se dostat do průseru. Ví, že je to z dlouhodobého hlediska neudržitelné, tak se nemovitosti chce prostě zbavit a zkouší to, protože je mu jasné, že s nájemci se bude prodávat hůře, byť mají smlouvu na dobu určitou. Je také klidně možné, že nezná zákon a myslí si, že postupuje dle něj. dalším důvodem k tomuhle chování může být jeho matka, která mu dělá realitní makléřku, možná ona zacítila příležitost vydělat peníze, protože nyní jsou nemovitosti hodně drahé, přesto je lidé kupují...
Těch důvodů může být hodně. Současné zákony chrání nájemníka a majitel nemovitosti má v mnoha ohledech smůlu, nemůže svobodně nakládat se svým majetkem, což je šílené. Nemůžete nájemníka vystěhovat prakticky za nic okamžitě, na vše běží lhůta, výpověď lze dát jen opravdu když z toho bytu nájemník dělá kůlničku na dříví, a to ještě jen v určitých případech... Zkrátka práva a povinnosti nejsou narovnané, takže se pak není co divit, když majitel nemovitosti zkouší leccos, jen aby mohl se svým majetkem okamžitě nakládat.
Neříkám, že je to dobře, ale tak to bohužel je.

versatilka
7. srp 2019

@sudylichozrout já taky neříkám, že to majitelé mají lehké. Sami máme zkušeností víc než dost. Ale jednání tohoto typu by si měl odpustit a absolutně bych s ním o ničem nediskutovala. Jako zákazníkovi (nájemníkovi) je mi úplně jedno jaké jsou problémy majitele, ať už je to člověk ve finanční tísni (a s nájemní smlouvou do ledna opravdu nebude nemovitost prodávat hůř, to bych brala v potaz třeba s nájmem na dobu neurčitou nebo běžícím ještě rok). Nebo ho ovlivňuje jakákoliv jiná osoba (třeba vámi zmíněná matka). Jsem za všechnu slušnost a za to, aby se lidé dohodli tak, aby byla situace schůdná pro obě strany, ale v téhle situaci s výhružkami?
Zkrátka jak on na nájemníka, tak nájemník k němu..

Sem začni psát odpověď...

Odešli