Problém s nájemníkem. Máte zkušenost?

11. led 2023

Ahoj,

potřebovala bych někoho s podobnou zkušeností, abych si utřídila myšlenky.
Pronajímáme s manželem malý byt 1+kk. Už 2 roky tam máme nájemníka, staršího pána původem z Ukrajiny. Vždycky, když jsem se s ním setkala, tak byl velice slušný.
Rok a půl jsme nezaznamenali jediný problém. V červnu volal, že k němu (před válkou) utekla příbuzná s malou holčičkou a než se zorientuje v prostředí a najde práci, tak by je nechal u sebe.
Dnes mi volala správcová domu, že od toho června je to peklo a sousedé požadují, abychom pána vyhodili.
Prý jsou v bytě neustálé hádky doprovázené dětským pláčem. Přibyl tam další muž (o tom nemám vůbec páru), zřejmě hodně pijí, pak se stává, že dělají bugr po chodbách. Na parkovišti zdemolovali plot a poškodili nějaké auto. Na to všechno jsou prý záznamy z bezpečnostních kamer.
Když se sousedé ohradí, tak na ně řvou, že vystřílí dům. V prosinci v domě několikrát zasahovala policie (právě kvůli přím s naším nájemníkem).
Zatím čekám až mi to všechno správcová sepíše a dá včetně záznamů od policie a petice obyvatel, abychom pána vyhodili. Pak se budu snažit sejít s nájemníkem a sousedy, abych si je poslechla přímo.
Jsem z toho absolutně nešťastná. Je mi líto sousedů, rozhodně nechci, aby kvůli našemu bytu nemohli oni bydlet v klidu. Taky pána, protože si neumím představit, jak ho vyhazujeme (ještě s tím malým dítkem).
Máte někdo zkušenost, že třeba po hrozbě, že budou muset byt opustit, tak nájemník začal zase sekat latinu? Nebo naopak nějakou hrůzu, na kterou bychom se měli připravit?

werik153
11. led 2023

Nemám žádné zkušenosti, ale kdybych měla řešit něco podobného, tak bych se asi zaměřila nejdříve na pána. Když to bylo rok a půl v pohodě , kdyby nebyl tak se to za tu dobu jistě projeví....tak bych se zaměřila na ty co tam ubytoval, třeba ho oni nějakým způsobem šikanují, nechtějí odejít a on jenž toho nešťastný a proto se bohužel chová tak jak se chová? Zkusila jsi si promluvit třeba jen s ním?

autor
11. led 2023

@werik153 To se chystám, až to od "domu" budu mít sepsané. Nechci tam jít, že někdo něco říkal, ale spíš: "Podívejte, dostala jsem tohle a potřebuju to s Vámi řešit."

dandaa
11. led 2023

Prostě mu zavolej , situaci je potřeba řešit. Nevím na co čekáš. Jestli dělají bordel jeho příbuzní tak bych požadovala jejich odstěhování.

konidana
11. led 2023

Res to s panem. Proste v tak malem byte neni mozne mit dlouhodobe vice lidi. Dala bych jim max mesic, at se odstehuji, ze tam proste muze bydlet jen jeden.

elinka90
11. led 2023

na co chceš čekat?! Je úplně jedno jestli je to sepsané nebo ne. Také jsme bydleli v bytě, kde pod námi bydleli v podnájmu problémový a každý den dalšího soužití byl psycho.

autor
11. led 2023

@elinka90 No, není to tak jednoduché. Abys někoho mohla vystěhovat takhle rychle (za porušení soužití, nebo jak se to jmenuje) musíš mít podložené důkazy, že k němu dochází. Jinak podle smlouvy má výpovědní dobu 3 měsíce. Tohle už jsem probrala s právníkem.
Nepůjdu zazvonit na dveře a pána vyhodit na základě telefonátu, to prostě není možné.
Já bych potřebovala někoho s reálnou zkušeností z mé pozice. Protože to fakt není tak, že jako majitel vyhodíš kohokoli kdykoli...

konidana
11. led 2023

Jeho ne, ale ty lidi navic. Nebo mas smlouvu s tim ze tam bydli 3 nebo 4 lidi?

dandaa
11. led 2023

Ty jsi snad nechala další lidi dopsat do smlouvy? Píšeš, že je tam další muž.

barmil
11. led 2023

Můžeš, smlouvu má on, ostatní v ni nejsou, tudíž pouzivaji byt neopravnene a za to muzes vyhodit i jeho

autor
11. led 2023

@dandaa O dalším muži mluvila paní, která má na starosti správu, protože o něm mluvili sousedé. Nevím, jestli je to častá návštěva, nebo je tam trvale... To všechno musím objasnit.
Smlouva výslovně neomezuje počet lidí v bytě. A já nemůžu nikomu vyhodit "návštěvu" ikdyž se mi nelíbí a zdržela se tam nepřiměřeně dlouho.

somalicats
11. led 2023

Autorko, pokud dělají až takový bordel, že u toho musí asistovat policie, tak se obávám, že s domluvou nepochodíš, i kdybys to nejdřív řešila s původním nájemníkem. Možná, že bude na chvilku klid, ale pak se to rozjede nanovo. Pokud dotyčný není schopný ukočírovat svoje příbuzné, tak je mi líto.
Dej si dohromady podklady, a pak na ně nastup.

mona19
11. led 2023

To ale samozřejmě můžeš, je to určitě lepší mít ve smlouvě, počet lidí v bytě, pro příště

konidana
11. led 2023

@mona19 urcite jde o pocet lidi. Plno zaloh na sluzby v baraku se plati na osobu. Napr.odpad, vytah, osvetleni, uklid. Aspon u nas to tak je.

autor
11. led 2023

Děkuji všem za názory. Nakonec jsem tady sice nenašla nikoho s přímou zkušeností, ale stejně díky za postřehy. Už nám právník vypracoval možné postupy (a věřte, že to je daleko složitější než by mě napadlo).

barussska1
11. led 2023

Já probajímám byty a není to lehké ale ani neresitelne. Ted situace: na prohlidce mily pan, nastehoval se a po dvou mesicich se k nemu zacali stahovat bezdomovci a delat neuveritelnej bordel po barakau. Tak sem se snazila hezky mu domluvit. Vzdy odkyval ale nwdbal tak dostaval vytykaci dopisy a se tretim jsem mu dala vypovedet so konce nasledujiciho mesice. Byl to ocistec, ale taky mi bylo lito ho vyhodit hned. Podle OZ ho muzes vyhodit hned pokud mas podezreni ze sveho jednani nezanecha… poskozovani majetku a narusovani souziti je problem. Vse je ale o komunikaci.

autor
11. led 2023

@barussska1 právě a nejde přijít a říct: “volali sousedé, tak si vemte věci a jděte.”
Dělal pak problémy při vystěhování? Nebo to bylo v klidu?

dashyyy
12. led 2023

Měla jsem v bytě vietnamce, mladej hošík a taky se tam stahovalo snad půl rodiny.. lezli do bytu po hromosvodu, zvraceli z oken, řvali po chodbách, taky docela zážitek a vždycky tedy stačila domluva.. za deset let jsem tam byla asi 3x po stížnostech sousedů.. držím palce

barussska1
12. led 2023

Vsak tam neprijdete a nebude je hned stehovat. Ale urcite bych neztracela cas a hned s panem promluvila. Ze takova domluva nebyla… no neslo to v klidu. Rval a nadaval. Ale pri predani klicu jsem se teochu bala, ale to uz byl v pohode zas

zizkmi
12. led 2023

Ja se jen zeptam: co na to pan? Ten rika co? My pronajimame byt romske rodine. Jakmile si na ne zacali sousede stezovat, manzel najemnikum volal, resil s predsedou. Nakonec zjistil, ze neporadek a celkove rozruch dela uplne nekdo jiny, ale protoze se sousedum nelibi barva pleti, tak to svadeli na tuto rodinu. Nerikam, ze u vas je to stejne, evidentne delaji najemnici problemy, ale manzel dal vzdy prostor se vyjadrit obema stranam, aby zjistil, kde je pravda.

fifif
13. led 2023

1) dokud nemas od SVJ nic pisemne, tak nic resit nemusis, jen bych zavolal panovi, ze pokud se okamzite nesklidni, dostane vypoved, zaslal bych mu evidencni list, aby do 7 dnu doplnil udaje spolubydlicich osob a kopie dokladu a zvysil mu zakohy na sluzby podle poctu osob

Mezitím si zajistil stavy vodoměrem u elektroměru a zkontroloval, jestli mi něco nedluží

Protože navýšit v bytě 11 stav o 3 osoby navíc, tak to je docela hustý 🙂

2) pozor na moznou pokutu od svj az 50/denne za nenahlaseni poctu osob, pokud se v dome rozuctovava podle osob