Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Výpověď z bytu nájemcem - smlouva na dobu určitou. Může být důvodem koupě vlastního bydlení?

vrabcak0007
18. čer 2020

Ahoj dámy, jdu si k vám pro radu, snad některá budete znát řešení...jsme v nájmu..majiteli poslední dobou trochu haraší a máme s ním trošku diskuse ohledně nějakých věcí..to tak holt bývá...a tak koukáme po svém bydlení..máme smlouvu na dobu určitou a to na jeden rok a vždy s prodloužením po vzájemné dohodě..jsme tu už 5 let..jenže majitel na nás teď tlačí s novou smlouvou, dost nevýhodnou a dokonce na 5 let. Výpověď smlouvy na dobu určitou je trošku složitější a i my jakožto nájemci můžeme dát výpověď pouze při nějaké významné změně okolností (změna zaměstnání v jiném dalekém místě, zdravotní důvody apod)...nám se rýsuje nové vlastní bydlení, ale s nastěhováním za rok..nikde jsme nenašli, zda koupě vlastního bydlení může být také mezi těmito okolnostmi neb se nám může majitel bytu za rok vysmát, že máme smůlu a že jsme si měli něco vlastního pořídit až za těch pár let? Navrhnout smlouvu na rok mu zatím nechci, aby náhodou neřekl ok, takže tahle vyprší v srpnu a my si budeme muset na necelý rok hledat nájem někde jinde, než půjdeme do svého. Navíc ani to nemusí dopadnout...sice je vše na dobré cestě, ale v týhle době člověk nikdy neví...na netu jsem jako závažnou změnu okolností právě našla většinou jen to zdraví a změnu zaměstnání....máte s tímto někdo nějakou zkušenot? Moc děkuji..

lucitka91
18. čer 2020

No my taky pronajímáme byt a mame tam výpovědní lhůtu 2 měsíce. To znamená že ikdyž je smlouva např. na 5 let tak v případě, že by se nájemníci chtěli přestěhovat do jiného máme 2 měsíce na to, najít někoho nového.

jjasmina
18. čer 2020

ted jsem to chtěla napsat
@lucitka91 , určitě tam máte výpovědní lhůtu

slayc
18. čer 2020

§ 2287
Nájemce může vypovědět nájem na dobu určitou, změní-li se okolnosti, z nichž strany při vzniku závazku ze smlouvy o nájmu zřejmě vycházely, do té míry, že po nájemci nelze rozumně požadovat, aby v nájmu pokračoval.

Koupení vlastního bydlení, je změna okolnosti, která je podle mého dost zásadní.

j.a.n.i
18. čer 2020

@slayc No, významná událost to sice je, nicméně jde těžko říct, že se změnily okolnosti, neb se dá těžko říct, že by při uzavření smlouvy netušily, že uvažují o vlastním bydlení.

slayc
18. čer 2020

@j.a.n.i Jenze pokud si poridis vlastni byt, je nerozumne pozadovat po najemci, aby v najemnim byte dale setrval. S temi okolnostmi je to tezke, ze to neni specifikovane no, je to spis pro pravni poradnu.

vrabcak0007
autor
18. čer 2020

🙂)))) slay a jani...no právě - jako jak to není nikde specifikovaný..asi by nám to měl uznat a můžeme spoléhat na to, že by to nechtěl hnát k soudu 🙂))) já myslela, jestli už to někdo nezažil než se na někoho obrátíme

jjasmina
18. čer 2020

@vrabcak0007 A domlkuvit se s ním nejde, že byste mu to řekli prostě narovinu?

teeerez
18. čer 2020

@slayc to bych se tedy rozhodne neodvazila tvrdit. Koupe vlastniho bydleni neni "okolnost, ktera se zmenila",ale vlastni jednani. Tezko se na zaklade vlastniho, nikoli nezbytneho jednani, lze domahat zmeny smlouvy.

Okolnoti, za nichz lze vypovedet na dobu urcitou je napr. ztrata zamestnani a vyrazny propad prijmu, zraneni, ktere zpusobu potrebu bezbarieroveho bytu, apod.
Jestli hledate vlastni bydleni, sml. na dobu urcitou na 5 let v zadnem pripade nepodepisujte, jeji vypovezeni neni nijak automaticke ani snadne.

j.a.n.i
18. čer 2020

@slayc Ale je to věc, kterou můžeš ty sama ovlivnit a tedy nemáš podepisovat smlouvu na 5 let, pokud o koupi uvažuješ.

j.a.n.i
18. čer 2020

@vrabcak0007 Já furt nechápu, proč prostě neřeknete, že smlouvu na 5 let nechcete. Přijde mi to minimálně jako pěkný podraz, vědět, že tam 5 let bydlet nechcete, ale klidně smlouvu podepsat a pak vymýšlet, jak ji předčasně vypovědět.

barunka1408
18. čer 2020

My dávali Nájemcům smlouvu na rok, po 8 mesisich přišli, ze chtějí odejít, tak jim v následujícím kalendářním měsíci začala běžet
Výpovědní lhůta a konec. Nevím proč by vás tam měl zdržovat. Naopak ta doba určita je spis pro pronajímatele aby vám ji mohl neprodlouzit a ne ,ze vy tam musite celou dobu být. Teda tak to vidím já z druhé strany barikády 🤷🏻‍♀️

slayc
18. čer 2020

@teeerez Neni uvedeny propad prijmu, ale zmena prijmu, ta zmena muze byt i k lepsimu, pak je to taky zmena okolnosti. Mmch. zde je i uvedene porizeni vlastniho bydleni. Ale jak rikam, to je muj subjektivni nazor viz moje veta: "Koupení vlastního bydlení, je změna okolnosti, která je PODLE MÉHO dost zásadní." 🙂

https://www.pravoprovsechny.cz/clanky/vypoved-n...

Podle občanského zákoníku platí, že jako nájemce můžete vypovědět nájem na dobu určitou, když se změní okolnosti, ze kterých jste vy a pronajímatel při sjednávání nájemní smlouvy zřejmě vycházely. Okolnosti se však musí změnit do té míry, že po vás jako nájemci nelze rozumně požadovat, abyste v nájmu pokračovali.

Takovou změnou okolností může například být získání nového zaměstnání v jiném místě, kdy byste se jen těžko dostávali do pronajaté nemovitosti. Dalším důvodem může být i uzavření manželství a s tím související změna společného bydlení, pořízení si vlastního bydlení nebo špatná sociální situace, do které se po vzniku nájmu můžete dostat (např. ztráta zaměstnání, zdravotní důvody, vyhoštění cizince apod.).

slayc
18. čer 2020

@j.a.n.i Taky nerikam, ze bych smlouvu na 5 let podepsala 🙂. Ja osobne bych se zkusila domluvit bud na dobe neurcite, pripadne vysvetlila situaci, kdyby to neslo, nasla bych si jine bydleni. Jak sem rekla, je to sporne, jedna se jen o muj pocit, ackoli spousta odkazu uvadi, ze to tak je, nekde se to nezminuje, nekdo to, stejne jako vy, tak nevidi.

sumitra
18. čer 2020

V kazde smlouve musi byt vypovedni lhuta, kterou muze podat najemnikni najemce. Byva vetsinou dva nebo tri mesice. Pokud to ve smlouvr nemate, nechte to tam dopsat, je to bezna praxe. Jinak bych to nepodepsala.

budouci_maminka
18. čer 2020

Není jednodušší když už tak teda podepsat smlouvu na 3 roky a zakomponovat si mezi důvody předčasného ukončení právě tu koupi vlastního bydlení (s nějakou rozumnou výpovědní lhutou)?

Sem začni psát odpověď...

Odešli