Dvě děti kousek od sebe, jak se k sobě chovají?

1nadenka1
11. kvě 2014

Maminky máte dvě děti kousek od sebe, jak se k sobě chovají a celkově změnilo se chování staršího dítěte? Mám dvě holčičky Klárku dva a pů a Adélku rok.. Klárka v poslední době Adi všechno bere, vzteká se je protivná, ale zase se dokáže k Adélce chovat i krásně dá ji jablíčko chce ji tulinkovat, ale zase nemá pořád ten cit a zalehává ji... Poraďte nějaké fígle nebo něco.. kolikrát už si fakt nevím rady a přijde mi že na tu starší jen křičím...

marcinek
11. kvě 2014

rada bych ti poradila neco chytryho, ale sama bych potreboval radu.Po dnesku jsem totalne s nervama na dne. To co mi dneska dcerka pripravila ke svatku matek, tak na to snad nezapomenu. Od rana malymu neco dela, kousla ho do prstu, automaticky rekne promin a mysli si, ze to je ok. Navecer jdeme z prochazky, rikam Tobiku pojd a ona misto aby ho vzala za ruku, tak k nemu bezi a ze zadu ho strci, ze si odre ruky a kolena o chodnik. Ja uz nevim co s ni. Dostala placnuty na zadek, do pokojicku a bez vecernika, vztekala se tady a rika, ze uz bude hodna. No a pred spanim zas divociny a opet se rachla do hlavy o stolek pri vstavani ze zeme!!! ma to natekly, takze abych ji kontrolovala celou noc jestli dejcha.. A to jsme meli pred 14 dny uraz do hlavy na siti....jsem si myslela, ze s holkama to je jednodussi, ale pekne jsem se spletla. Pritom malej je zlaticko a to mu nenadrzuji, ale ona proste porad neco 😒 Takze te muzu jen uklidnit, ze to je i jinde. Myslis, ze to nekdy pomine?

1nadenka1
autor
11. kvě 2014

no tak vidím že nejsem sama kdo něco takového řeší.. já už taky kolikrát fakt neví a mám pocit že mě odvezou.... s tím strkáním to je i u nás.. Adi si něco vyhlídne, nejraděj má houpačku, ale Klára příjde najednou tam musí zrovna ona strčí mladší a ta má rozraženej ret... chjo.. no snad to bude jen nějaké období které brzo skončí, aspon v to doufám.. člověk si myslí , že bude mít dvě děti po sobě a budou si rozumět a pěkně si hrát, ale je to asi omyl.. taky jsem zvažovala jsestli to není prostě jen žádost o větší všímání, Adélka začíná chodit a mluvit tak se jí člověk musí věnovat víc.. tak asi nějaká žárlivost... jak staré děti máš?

marcinek
11. kvě 2014

mam je presne po 2 letech-2,5 a 4,5. Ale ona mi dava cocku od te doby, co se malej narodil. Ten prvni rok, to byl zahul nejvetsi, to jsem ji i posilala k nasim na Moravu na 14 dni, abych si odpocinula. Taky jsem je chtela mit brzo po sobe, aby si rozumeli. Ona jako malymu neublizuje umyslne, treba to kousnuti bylo, ze ji asi neco vzal(nevim delala jsem obed, tak jsem to nevidela), ale jako prece ho nemuze kousat. A to ze ho strcila, tak spis chtela popostrcit, aby uz sel, ale proste nedokaze to odhadnout a pak to takhle dopada. Je strasne nadana co se tyce cteni a psani, ale po pohybove strance katastrofa. A pak mi manzel rekne, ze ji nehlidam....jako fakt me nenapadne, ze se rachne o stolek pri vstavani ze zeme. To bych ji musela pripoutat k posteli. Zase ve skolce vsechno v pohode, kdyz je u nasich sama bez problemu a u kamaradky spala 2 noci a taky. Proste jen se mnou dela takove psi kusy 🤐

1nadenka1
autor
11. kvě 2014

to je jak u nás, asi prostě ještě nemají ten cit a neuvědomují si že jsou sourozenci mladší jinak si to fakt nedovedu vysvětlit... podle toho co píšeš bych to tipovala fakt na žárlivost... to je těžký, mladšímu se člověk musí věnovat víc a možná si to ani sami neuvědomujeme...

marcinek
11. kvě 2014

jako fakt se ji nesnazim zanedbavat. Sama jsem nejstarsi, tak vim jake to je, kdyz se uprednostnuje mladsi, prave proto jsem si rekla, ze to vlastnimu diteti delat nebudu. Ale ona tou svou neohrabanosti vzdy neco vyvede a ze mu ublizi a ja se pak rozcilim. Vetsinou se snazim resit veci v klidu i s ostatnimi detmi, ale ona jak me vytaci casto, tak uz to nejak nedavam s ni resit to v klidu

violeta5
11. kvě 2014

Holky, já mám kluky 1r 9měs po sobě a ten starší se k tomu mladšímu taky někdy chová hrozně (kousnutí, žduchnutí), ale většinu času naštěstí dobře, takže si s tím nelamte hlavu 🙂 1x týdně chodím jen s tím starším do Montessori dílničky, je rád, že mě má jen pro sebe a tolik nežárlí 😉

marcinek
11. kvě 2014

no me nastesti trochu pomaha ta skolka od zari. Tam je spokojena a ja si odpocinu. S malym je to pohoda, i ikdyz mam nejakou praci nebo neco doma, tak se to s nim da. Zitra jdu pracovat, tak snad prijdu na jine myslenky. My jsme s manzelem zvazovali i treti, ale po dnesku jsem na vazkach, jestli by se takhle chovala i k miminku, tak to by ta zarlivost byla jeste horsi asi. Nedokazu si to vysvetlit proc se s jinymi chova tak a se mnou jinak 😒

amallie
11. kvě 2014

@1nadenka1 a bude hůř 🙂

andreasek82
11. kvě 2014

@amallie to povzbudi.. 😀 ne, musim napsat a tim nechci maminky tady strasit, ze lepsi to v nejblizsich letech opravdu spis nebude.. 😅 mame dve holcicky ve veku necelych 5 a necele 3 roky a kockujou se pomalu od rana do vecera.. 😠 😅 😀 ale na druhou stranu bez sebe nedaji ani ranu, kdyz je starsi ve skolce, tak se mladsi styska, pak ji ze skolky vyzvedneme a uz to zase "lita" 😀 proste to k tomu patri.. nekdy to chce vyrazit si jen s tou starsi sama (cukrarna, kino, cokoli..) a je to fajn 🙂

1nadenka1
autor
12. kvě 2014

no tak hlavně mě - bude to znít blbě, ale těší že to není jen u nás, bala jsem se že jsem udělal něco špatně ve výchově... ráda bych s tou starší někam zašla sama ale tatínek je pořád v lese a tady u nás prakticky ani nic není.. hlavně má jen 2 a pů tak nevím jestli by ji už třeba kino bralo... ale má ráda houpačky a pod.. takže se bude prostě muset začít zapojovat i tatínek.. jinak to fakt nevidí..

marecekavendulka
12. kvě 2014

@1nadenka1 to je u dětí normální,já byla na bráchu jak pes (jsme od sebe 2 roky),rafinovaně jsem útočila na vetřelce v domě.. 🙂 Myslím si,že když se snaží s mladší sestřičkou pomazlit,tak vlastně napodobuje tebe,jen velmi neobratně,asi se ti chce i zavděčit,no určitě má v makovičce zmatek.třeba by pomohlo,pokud máš tu možnost,dát tu mladší na jedno odpoledne na hlídání třeba manželovi neb babičce,aby tě ta starší měla je a jen pro sebe..třeba malý výlet vláčkem,návštěva herničky..to bych asi udělala já.ake fakt se neboj,i tak to přejde.......jednou 🙂

pluba
12. kvě 2014

@marcinek Mohu Vám pomoci zvládat své pocity a tedy i reakce. Možná byste ráda nejdříve nějaké hodnocení mé práce. Najdete je na mém blogu v nejnovějším příspěvku (jsou v něm podmínky pro skype "sezení") - v komentářích.

marcinek
12. kvě 2014

@1nadenka1 je pravda, ze kdyz me ma sama pro sebe, tak je v pohode. Uz jsem se divala v okoli co je a v cervnu maji hezky program pro deti, tak zajedem na ctyrlistek do kina, bez malyho. Takze obcas rozdelit ty deti, asi chce

@pluba dekuji za nabidku, na stranky jsem se divala. Spis to budu do budoucna resit s detskym psychologem a sebe sama vic kontrolovat, protoze s ostatnimi detmi problem nemam.

anetaji
12. kvě 2014

@1nadenka1
Mám holky 4roky a druhá 4měsíce a je to stejné.Chvilku je milionová a podruhé je neskutečně zlá.Prostě si tím vybojují svou pozornost která se jim tolik teď nedostává a to i tím,že na ně křičíte ;) Tohle bych asi nijak neřešila a že ti rupnou nervy je normální.Já teda vše starší vysvětluju a neodstrkuju jí a taky nenutím.Když se chce starat ať se stará a když ne tak ne ;) Hodně štěstí a nervů 🙂

1nadenka1
autor
12. kvě 2014

děkuji vám holky všem...

jasekd
24. kvě 2014

@1nadenka1 ja mam deti 1 rok od sebe. Kdyz se mala narodila, byl kluk jeste takove miminko, nejak nezarlil. Ted si spolu krasne hraji, maji se moc radi a jsou desne roztomily. Za pet minut se rvou, zaluji na sebe, vztekaji se, berou si hracky a nadavaji si. Asi normalka jako vsude 😀 Strkani, skodeni a kousani mame taky castecne za sebou, castecne to probiha porad. Holka uz ma z jedne rvacky sitou hlavu, spadla na topeni. Kousani pomerne brzo prestalo, ale strkani a rvani jede dal. Oni se na sebe vzdycky hrozne tesi a do peti minut se serezou. Vetsinou je vyvolavatelem starsi kluk, ale i holka umi pekne provokovat.

pevnaska
5. bře 2015

Podle psycholožky Jiřiny Prekopové tady tyto sourozenecké problémy řeší další dítko 🙂. Prostě ty první dvě se k sobě po narození toho třetího víc nějak přimknou a táhnou za jeden provaz. My teď čekáme druhé a měly by být od sebe 2 roky, tak uvidíme, jak to budeme mít se žárlivostí.
Ale z vlastího života můžu potvrdit.... já jsem druhorozená a se se sestrou jsme dlouho mívaly hádky a bitky....často i nemálo krve teklo. Ale tak si uvědomuji, že po narození naší nejmladší sestry se to hodně dalo do pohody.

nikoll2
23. bře 2015

ahoj, ani nevíte, jak jsem ráda, že je tady tahle diskuze. Mám dvě děti, jsou od sebe 2 roky, kluk starší, holčina mladší a musím popravdě říct, že občas nevím, jak na ně. Klučík se k holčině chová někdy hezky, ale když ho to popadne, tak jí všechno bere, nic jí nepůjčí, stoupá si před ní, aby nemohla lézt kam ona chce. Snažila jsem se mu domluvit, ale marně. Prostě po dobrém ani po zlém to nejde. Každý mi říká, že se to časem srovná, ale zatím stav stále stejný. Jsem vděčná za každou radu.

chroustinka
23. bře 2015

@1nadenka1 mam tedy deti presne o tri roky (kluk pet holka dva) a tak od jejiho roku a pul je proste nechavam byt kdyz "netece krev" tak je to nechavam vyridit si mezi sebou, holka kdyz uz je nejhur proste se revem prijde za mnou, dojdeme za ruku za brachou a chci po nem at mi rekne co se stalo a pak si rekneme proc se to nedela. nerikam ze to vzdy funguje ale proste mi to prijde lepsi nez prijit a automaticky mu nafackovat 🙂 protoze je starsi, ono i to mladsi dite casto muze vedome i nevedome vyprovokovat a ty starsi deti to proste nechapou. nekdy kdyz si opravdu krasne hraji je proste jenom tajne pozoruju abych videla jak se k sobe chovaji, to mi potom pomaha ve chvilich kdy je rev a problemy protoze uz tak matne tusim o co asi slo, nicmene syna i dceru to nechavam vysvetlovat po svem aspon se nauci mluvit pravdu popr. se umet obhajit nebo priznat a oduvodnit svoje chovani.....
ale nerikam ze mi nekdy neujedou nervy 🙂 cas od casu je asi kazda mama v ocich ditete proste nespravedliva, jsme jen lidi 🙂

chroustinka
23. bře 2015

popr. kdyz uz se nejak skorpi mi pomaha odpotat pozornost nejakou "soutezi" - v kuchyni mam gumovy medvidky kdooo tam bude prvni, nebo decka rychle kdo bude prvni venku pujdeme pro loupacky, na hriste .... 🙂 oba jsou dost soutezivi taky timhle se vetsina veci vyresi sama

nikoll2
23. bře 2015

děkuju za radu, se "soutěží" to určitě vyzkouším. Sice to půjde pomalu, protože holce je 10 měsíců a ještě to tak nepobírá, ale klučinu bych tím mohla rozptýlit.

chroustinka
23. bře 2015

@nikoll2 ono mladsi dite byva opravdu "rychlejsi" v tomto diky starsimu vzoru, rekla bych ze tak od roku az rok a ctvrt podle motoriky je tohle pouzitelne a praktikovatelne, navic s narustajicim vekem je to pouzitelnejsi vice. nez me to napadlo bylo neuveritelne je dostat do vany 🙂 tedka reknu kouzelnu formuli kdo bude prvni a za tricet vterin stoji oba na znackach nahati 🙂

1nadenka1
autor
26. bře 2015

@nikoll2 jo tak to mi mluvíte z duše.. jsem už taky bezradná.. jsou to umyslené naschvály.. ale slyšela jsem že tímto způsobem na sebe ta starší upoutává ppozornost, protože už se člověk nevěnuje jen jí.. tak jsme ted s mužem začaly holky umyslně dělit od sebe a každej je z jednou a jsou tak miláčci a pak se na sebe aspon na chvíli těší.. a jak taky říkáte, prý je to další fáze vývinu a přejde, ale co si vzpomenu na sebe a ségru tak jsme byly taky pořád v sobě😀

ellfka
16. čer 2016

Holky, vysledovaly jste nejaky krok zpet u starsiho ditka po prichodu toho mladsiho? Jak s tim nalozit? :-/ dcera rok a pul a ted miminko. Prestala mluvit a zacala misto toho delat skreky jako to mimco. Je schopna hucet cely den, nepoznam co po mne chce. Drive si rekla, ukazala, domluvila :((

lajla
13. zář 2016

@ellfka je to normální, přejde to😉

ellfka
13. zář 2016

Trvalo to mesic ;) uz je to dobre 👍

lajla
13. zář 2016

Když přijdou další pazvuky...vůbec se nedeste😂 opakuje se To😂

ellfka
13. zář 2016

Spis mne zajima ted, jak ji presvedcim o konani potreby do nocniku 😁 curani v poho, ale bobek zsadne jen do plinky :-/

smallinka
13. zář 2016

Tak možná je to podobné u nás, mám dvojčátka holčičky....dokáží se k sobě chovat hezky, což je velmi roztomilé a srandovní je sledovat. Ale naopak dokáží dělat pěkný kravál a bugr a navzájem si dělat zle, zvlášt když jde o hračku. Pro mě je to možná jednodušší v tom, že to mám od narození, teď máme 2 roky......pořád jsem to řešila že jedna kouše druhou, tahá za vlasy, ale vlastně zjišťuji že je to u sourozenců uplně normální. Mám ségru a mamka říkala, že jsme to dělaly taky a teď na ségru nedám dopustit. Holt asi klasická ponorka ale když si jednou za čas mamka jednu vezme pryč třeba na vláček a já zůstanu s druhou na hrišti už se po sobě ptají 🙂

lajla
13. zář 2016

@ellfka zkoušet bez násilí a donucování,at nezíská blok...je malá,ma dost času, přijde na to