Ideální věkový rozdíl mezi dětmi. Jaký by měl být?

kamilakop
11. únor 2011

V jakém věkovém rozmezí máte děti? A co je nejideálnější? 😉

pavly
6. črc 2014

Já mám děti 5 let od sebe a neumím si to představit jinak-leda ještě větší věkový rozdíl. Byla jsem za ten rok mockrát vděčná, že je malá už samostatná, protože máme hodně náročné druhé dítko. Neumím si to jinak představit-to bych první roky jen přežila...takto se je snažím užít, prožít.....
Hodně ale určitě záleží na dětech, znám z okolí i ty hodné, spavé a neřvoucí, pohodové a bezproblémové......bohužel moje takové není ani jedno....
Za celý rok ani jedno žárlení (a že měla i důvod ☹), miluje brášku, opatruje ho,nemůžu si přát víc......

zlobik
6. črc 2014

Tak my plánujeme kolem dva a půl roku (uvidíme jestli to vyjde) z pohledu mě jako sestry - mám jednu o dva roky mladší a tam to bylo super, kámoši ja hrom a druhá je o osm let mladší - a tam ti byl teda velký boj já v pubertě a řvoucí sestra za řítí hrůza, teď už je to OK 🙂

des
6. črc 2014

Máme přesně čtyři roky a jak už tu zaznělo, je to pohodička pro matku, starší už je samostatný a dokonce i pomůže. Tuhle krmil sestru kaší a ani jí nevypíchl oko;) zároveň jsem si toho staršího užila, jak to šlo a když jsem byla těhotná, začal chodit do školky, takže měl najednou i svůj program a zájmy. Žárlení nebylo žádné. Na druhou stranu si stěžuje, že je ségra malá a nemůže si s ním hrát. Pokud by to bylo bývalo v mých rukou, volila bych rozdíl kolem tří let.

hehena
7. črc 2014

já myslím, že neexistuje. mezi mnou a sestrou je 17m. nemáme špatný vztah to vůbec, ale i když bydlíme v jednom městě, moc se nevídáme... teď jsem mluvila se známým, jsou s bratrem o 7 let a vztah prý mají skvělej... takže si myslím, že je to pak hodně o povahách dětí, né tolik o jejich věku.

my máme rozdíl dva a třičtvrtě... a je to fajn. ale starší syn prostě upřednostňuje vrstevníky, či starší. věčně si hraje se sousedovic holčičkou a mladší syn je jaksi do počtu. občas na mě i pokřikuje, ať dám jáchyma pryč. žárlení neproběhlo, syn vzal příchod bráchy tak nějak celkově vlažně. blbý pro mě bylo, že začal mluvit, až když byl brácha téměř půlroční (ve 3 letech a 3m), takže jsem ani celou dobu nevěděla, jak to prožívá..... zatím největší boj to byl přes tuhle zimu, kdy se mi miminko změnilo v turbo myš... a celkově je s ním všechno náročnější, neb na výlety je třeba jezdit, aby starší pořád neseděl doma, či u sousedů (do školky bude chodit až teď od září), a na výletech furt všude zdrhá, spát vůbec v kočáru nechce (doma si dá klidně 3 hodiny)... takže teda z něj dost padámě s mužem na držku 🙂)) říkám si, že bude líp, až prostě bude trochu starší a klidnější, snad 🙂))

lepší to prostě až tak moc nepromýšlet, neb se to stejně moc ovlivnit nedá. ale pokud mluvíme o tom, co je tak nejlepší pro mámu, tak si myslím, že ty 4 roky. to už starší ledacos pochopí, pomůže, sám sebe většinou už dobře servisuje, dost dětí se i celkově obleče... většinou už chodí do školky, takže se sourozenec nenarodí i do těch školkových změn...

apfele
7. črc 2014

mám děti 5,5 roku od sebe a pro mě je to ideální věkový rozdíl... 🙂 větší syn je samostatný, umí si hrát sám, chápe, že se svět netočí jenom kolem něj, takže super.

madrilena
7. črc 2014

Myslím si, že ideální věkový rozdíl jsou jeden až 3 roky - to je naděje, že si děti budou spolu hrát atp. více let už mi příjde moc, je to opravdu pak spíš splnění "snu" pro matku, protože děti, které jsou od sebe věkově daleko už si spolu asi moc hrát nebudou a celkově si budou v životě vzdálenější

jezevec
7. črc 2014

mame 4 roky na den a nestezuji si, dala jsem si mezi detmi i rok a pul v praci, coz jsem moc chtela a spokojenost na vsech stranach..zarleni nebylo tak velke, spis dulezitost ve starani o sestricku,do skolky chodil od 2,5 let strasne rad, s tim nebyl problem, takze jsem mela i mam dobre rozlozeny cas na obe da se rict, tedka uz si spolu hraji, blbnou, mala ma obdobi TAKY, proste jako bracha musi byt a je to i ve spouste veci jednodussi..zda si budou sourozenci blizci ci ne ukaze i sam zivot znam sourozence o rok i o sedm treba, nekteri bez sebe pomalu i jako dospeli neudelaji krok a jini se nenavidi, to je tezke takto rict....

michaela_2
7. črc 2014

Máme děti 22 měsíců od sebe. Zezačátku to byl pěkný kolotoč. Teď už se snažím vidět spíš ty výhody 😉 díky malému věkovému rozdílu, s nimi budeme řešit stejné věci - nebo hned po sobě- v budoucnu, školku, školu, učit se lyžovat atd..........Tím, že máme holčičku a kluka, neodvedu říct, jak moc si spolu budou doma hrát 😉
Za nevýhodu momentálně považuji nevyspání a únavu - jednodušší by to bylo, kdyby starší chodila každý den do školy a já měla čas jen na malého...............
Každý věkový rozdíl má svoje.......

elielizabeth
7. črc 2014

Ono asi hodně záleží na povaze dětí. Mám bratry, kteří jsou rok od sebe a jako malí si spolu vyhráli, ale jako starší už spolu tak nedrželi. Každý je totiž z jiného těsta. Původně jsme chtěli děti až 10 let od sebe, ale pak jsme zvážili, že má sestra je od jednoho bratra o 10 let mladší a on pořád otravoval ji a hrál ji na nervy... No a můj manžel je zase mladší o 10 let od své sestry a to zase terorizoval on ji 😀 Pak jsme tedy věkový rozdíl stáhli na 6 let, aby až bude dcerka ve škole, tak jsem ji mohla více pomáhat s úkoly... když bych byla na mateřské. A nakonec si to prcek naplánoval sám a věkový rozdíl máme 21 měsíců. A je to super 🙂 Prvně jsme se toho báli, ale jsme moc rádi, že to tak nečekaně vyšlo. Dcerka je z brášky hotová. Moc ho má ráda. Je to asi i tím, že je pořádně vychovávaná, takže se nemusím bát, že ho něčím nakrmí, ublíží mu... Pěkně mu ukazuje hračky, když se napije ona, tak mu dá taky čajík, pak mu utře pusu, hlídá ho, když vařím, umí šeptat, když večer spinká. No jsou prostě úžasní. Už se těšíme, až bude malý lézt 🙂 Ale jak už jsem psala na začátku, kdo ví, jestli spolu budou vycházet i jako starší...

smardik
7. črc 2014

ideál neexistuje-každá jsme jiná, vyhovuje nám něco jiného a taky děti jsou jiné-někdo může být stejný rozdíl a super pochvaluje, jiný nadává.

já mám kluky od sebe 15 měsíců a jsem spokojená, mají k sobě blízko, milují se ale nemůžu říct že to ideální rozdíl netuším jaké te mít 3,4 roky nebo tak.

Kamarádka má rozdíl 15let a pochvaluje si to že má čas, další má 1 dítě a dalších nechce, že je to tak ideální, další chce až bude starší v 1 třídě že bude mít na miminko čas

spuldar
9. říj 2014

Podle psychologů by to ideálně mělo být 11 let, pak v sobě už nevidí konkurenci.

lucka8383
2. lis 2015

Podle mé vlastní zkušenosti sama vidím že já se segrou jsme od sebe 2 roky a s mladší o 10let a líp jsem vychízela s nejmladší.
U svých ratolestí zase vidím pravý opak.Jsou od sebe 3 a 4 roky a občas mají tendenci se pozabíjet navzájem 😀 ale zase se sebe zastanou když jde do tuhého.
Tak jsem teď zvědavá jaky budou mít vztah když budou mít sourozence nejstarší dcera o 15let mladšího,syn o 10let mladšího a nejmladší dcera o 7let mladího.Zatím se těší všichni tři. 🙂 🙂 🙂 🙂

zana117
10. čer 2016

najideálnejší je ten, ktorý je, ktorý vám všetkým vyhovuje a najmä je najideálnejšie si to zariadiť podľa seba, nie podľa toho, čo prikážu druhí...
ja osobne som si chcela každé dieťatko užiť, tak sme chceli veľký vekový rozdiel, aj to vyšlo

mr_falko
10. čer 2016

ideál neexistuje, kazdy rozdil ma sve pro a proti. Ja nechtela deti po sobe a s ex jsme meli mit druhe, kdyz sla prvorozena do prvni tridy. To nevyslo a oak jsme se rozvedli. Pokud ted porodim v 36, tak cca ve 40 bych sla do druheho, dyl se mi to kvuli veku odkladat nechce

pavlafurisova
27. dub 2020

@kamilakop mam deti po roce a pul od sebe a jsou jako skorodvojcata :D no obcas to je snima tezke ale zase vse se kupuje 2x a jeste k tomu stejne vse ma pro a proti treba deti od sebe 5 let uz ten starsi je rozumnejsi a vic pomuze nez kdyz jsou oba batolata ale zase ne vzdy si spolu musi rozumnet 🙂) tak ze to se neda takhle rict