Jak připravit dceru (1,5) na příchod sourozence? Stále kojím

krdla
22. únor 2018

Dobré ráno maminky,
s manželem jsme zjistili,že jsem těhotná. Jsme moc šťastní,ale doma máme 15ti měsíční dceru,která je pořádně ,,prsíčková" a stále vyžaduje kojení. Kojím ráno před snídaní,po obědě a večer při kojení usíná. Stále se někdy budí a chce ,,mňam,mňam". Zkoušela jsem ji na noc dělat do lahve řídkou kaši,ale neoblaflo ji to.
A jak jste to řešily s pokojíčkama? Malá spí v místosti s námi a jsem i díky tomu klidnější..a asi bych byla i líná chodit někam vedle do pokoje v noci 😀 ale bojím se,aby ji pak mimčo nebudilo. I když malá nám v noci taky nebrečela,snad budem mít štěstí i podruhý🙂 a ještě by mě zajímalo,jak moc velkej je to záhul mít dvě děti a takhle po sobě.
Díky všem za odpovědi🙂

beruda
22. únor 2018

To se těžko radí, záleží i na její rozumové vyspělosti a na tom, jak komunikuje. Každopádně je ještě hodně maličká a dokud to na tobě nebude vidět, nechala bych to být. I tak to pro ní bude hodně virtuální. Některým dětem to prostě nevysvětlíš. Dcera mé kamarádky, které v době narození sourozence byly 3 roky, břicho celou dobu ignorovala a ignoruje sestru i půl roku po narození (nepodá, nepohlídá, nepodívá se, opravdu jí ignoruje). Naproti tomu moje dcera, která například po roce začala rychle mluvit a je velmi zvědavá, se chodí mazlit a povídat s bříškem a když vidí miminko, tak je úplně hotová a vypráví mi, jak se bude o naší Aničku starat...
Pokud jde o to kojení, nechala bych to být. Někdy se stane, že vlivem vylučovaných hormonů přestane mléko dítěti chutnat a odstaví se samo, když ne, můžete kojit tandem, nebyla byste první ani poslední. A oblafnutí kaší je taky zbytečnost. Jednou k celonočnímu spaní dospěje. A když jí bude mimčo budit, bude pro vás snadnější její přesun do jejího pokoje.

kejt29
22. únor 2018

Mame deti 20m od sebe. Dceri jsem jen rikala, ze je v brisku miminko, rikala to, ale urcite nechapala. Spala uz v pokojiku, ale skoro 4mesice po porodu jsme ji vzali zpatky k nam, prestala chtit spat v noci v pokojiku. Kupodivu se nijak vzajemne nebudi i kdyz mladsi place. Brachu miluje a porad pusinkuje. Sama od sebe mu nosi hracky, dudlik. Ale to je o povaze ditete. A to zvladani o narocnosti deti. Nase dcera je docela dost samostatna, takze jsme ani nemuseli resit dvojkocar. Vsichni me strasili, ze se dva roky ani v klidu nevycuram, ale zatim (4 mesice) to tak neni. Tak drzim palce 😉

pavca1982
22. únor 2018

Ono se to ani takhle dopředu naplánovat nedá,spoustu věcí se přizpůsobuje za pochodu.Taky jsem měla ze spousty věcí hlavu jak škopek,ale děti to nakonec vyřešily úplně přirozeně. (Jsou 23m. od sebe)Dneska už jsou to velký kluci.

petronelka20
22. únor 2018

Mame deti od sebe necelych dva a ctvrt roku, chteli jsme je co nejbliz vekove k sobe. Kdyz jsem podruhe otehotnela, tak jsme Ele rikali, ze mam v brisku miminko, ze bude mit sourozence, s kterym si muze hrat, ze bude velka segra. Chodila s nama na kazdy ultrazvuk, doktor ji ukazoval miminko, popisoval ji, jak je veliky, kde ma hlavicku, rucicky...nechali jsme ji vzdy vytisknout fotku. Ukazovali ji miminka, aby vedela, jak bude braska velky. V tu dobu jsme bydleli jeste v byte 2+1, ktery manzel predelal na 3+1 a udelal ji pokojicek, ktery s nami zarizovala (vybirala si ve vzorniku barvu, vybrala si postel...) a jeste pred prichodem druheho jsme ji ucili v nem spat, nejdrive po obede, asi po mesici tam chtela i na noc, tak jsem tam s ni asi dva tydny spala na jejim malym rozkladacim gauciku. Ptali jsme se, co by si od miminka prala, chtela Dadaka (rikala panenkam Dada), tak ji to miminko prineslo. Bohuzel den, kdy jsem rodila, tak dostala horecky (i pres muj nesouhlas ji sestra pichla necele dva tydny ockovani, takze mela ukazkovou reakci), takze do porodnice nemohla, videla brasku az po prichodu, ten mel na sobe panenku, kterou si prala, tak hp vitala s nadsenim. Pote jsem se ji snazila zapojovat, ale ne na silu, pokud chtela, tak mi neco podala, pomahala mi koupat...

nekiaxy
22. únor 2018

@krdla syna (18m) moc nepripravuji, jen se obcas zminim, ale rozum z toho nema.Taky jsem kojila, ale po necelych 3 mesicih se odstavil, nechutnalo mu. Bylo to bez breku. Jinak spat necham u nas, budou od sebe necelych 25 mesicu a nechci, aby se citil odstrceny. Pokojicek mu zarizujeme, bude tam spat po obede a kdyz bude chtit, tak se prestehuje. Zatim neplasim, jen se poohlizim po dvoukocaru, sice chodi hezky, ale bydlime na samote, takze to mame vsude daleko a zadne chodniky, tak aby mi ho pak nejaky jezedak nebo nakladak vyhybajici se hlavni neprehledl...aspon do toho obchodu (3km jedna cesta po silnici) se proste asi poveze.

krdla
autor
22. únor 2018

Moc vám všem děkuju🙂 když jsem to zjistila,běželo mi hlavou tisíc věcí, bylo mi malé líto,aby se necítila odstrčená a nestýskalo se ji,až budu v porodnici a jak to všecko zmákneme..ale máte pravdu,že i u prvního se většina věcí ,,štelovala" za pochodu.
Jsem zas o něco klidnější. Jen mám termín skoro přesně do dvou let a do dne,tak snad nebudu na Stellči narozeniny v porodnici 😀

alzbeta_kubicek
22. únor 2018

Syn měl rok, když jsem otěhotněla a od začátku se úplně normálně společně s manželem i synem o novém miminku bavíme, domlouvaný se, jak to bude, ze zas bude mlicko, až se narodí mimi (odstav v 15m), miminko v břiše pusinkuje, hladí a povídá si s ním - mimi ho kope. Rozumí tomu naprosto, adekvátně věku (teď 18m). Postel si smontoval s tatínkem a prirazil ji k naši, ale zatím spí s námi a na postýlku si zvyká, ukládá tam medvědy atd. Jediná změna je, ze k němu v noci i ráno (cca3x) vstává manžel, když já budu v noci kojit mimi, abych nevzdávali k oběma.)

i poprvé jsem volila porod ambulantní: přijde mi to supr, v deset večer se syn narodil a ráno jsme byli doma. Kor s druhým dítětem, když člověk ví, do čeho jde, je to jasná volba.)

krdla
autor
22. únor 2018

@alzbeta_kubicek
Ambulantní porod je můj sen,tak doufám,že to tentokrát klapne. Ale mám přepážku v děloze,která v minulém těhotenství bránila otočení a malá v ní měla zakleslou hlavičku,tak jsem musela na císaře☹ a dělali po ambulantním miminku třeba screening,jak se bere krev z patičky? Nebo kontrolu kyčlí?

beruda
22. únor 2018

@krdla to je právě to nebezpečí, že se tyhle vyšetření při ambulantním porodu někdy prostě nestihnou a rodič by je měl pak údajně zařídit sám.

pavca1982
22. únor 2018

@krdla mě se kluci měli narodit na den po 2 letech,nakonec jsem rodila druhého 36+2 a jsou 3.3. a 28.3. Takže to jsoz ty věci, o kterých mluvím a ktsré nenaplánuješ😀

alzbeta_kubicek
22. únor 2018

@krdla s vyšetřeními je to jak v které porodnici: hrozně záleží na domluvě. kdybychom třeba počkali do odpoledne, vyšetření by se stihla, ale já jsem chtěla hned odejít, vůbec jsem se nenechala hospitalizovat, takže vyšetření (která uznáš za vhodné, povinné není žádné) si musíš pak pořešit sama. u nás to proběhlo jednoduše: chodili jsme na prohlídky k pediatře (první týden, cca 3x) a ta odebrala patičku. kyčle oči a uši jsem pak oběhala se synem po šestinedělí, žádanky mi vydala pediatra a vůbec žádný problém nebyl. podruhé to udělám úplně stejně, je pro mě důležité soustředit se po porodu na sebe a dítě a po šestinedělí už není problém na ty pracoviště zajít (a taky už je člověk s miminkem sžitý). není to žádný hazard ani potíž, naopak, adaptace novorozence v domácím prostředí dává po všech stránkách velký smysl. 🙂

(na fb je dobrá skupina Ambulantní porod - hlavně je dobrý si to předem vyjasnit sama se sebou a případně v porodnici a vědět, co a jak chci, aby nedocházelo k potížím..)

cabadajovimah
22. únor 2018

Mame deti presne 25m od sebe. A pripravovali jsme syna celkem otevrene. Pomerne dlouho spal uz v jine mistnosti ale to si vybral sam, on neni dodnes upne kontaktni dite. Takze dostal velkou postel, aby pak nemel pocit, ze mu mimino krade tu jeho malou. Taky jsme prodali jeho kocarek a male koupili jiny, takze nebrecel ze ma mimino jeho (mela jsem ale i sourozenecky abych nemusela resit, ze uz nemuze nechce a podobne...) O miminku v brisku jsme si hodne povidali. A hlavne se teda odstavil, kdyz jsem otehotnela, tak nejak sam, asi mi hormony zmenili hodne chut mleka coz jsem byla hodne rada, neb predstava, ze s pupkem kojim nebo pak kojim tandem byla pro me osobne dost neprijemna.... Samozrejme si vsechno tak nejak sedlo az po narozeni male, ale v sirsim okoli mam zname, kteri to nechali osudu a dodnes resi prapodivne sourozenecke vztahy, brecici ctyrlete dite, ze mladsi sourozenec ma vsechno " jeho" stale spolecne spani v jedne malinke manzelske posteli a tak...ale je to kazdeho vec a osobni nastaveni

nekiaxy
22. únor 2018

@cabadajovimah tak asi nechat osudu, to je samozrejme hloupost. Asi je reakce trochu na me, ze to neresim, ale za me je prvni 3 mesice lepsi moc neresit, kupa veci se muze pokazit. Nehlede na to, ze jsme to jeste nerekli okoli a nemusi to vyzvonit🙂 Cilenou pripravu planuji az nekdy po 6 mesici, az zacnu chystat veci, do te doby podle me staci bezne zminky pri beznych prilezitostech, netreba to lamat pres koleno.

krdla
autor
22. únor 2018

@alzbeta_kubicek Když jsem při prvním těhotenství oznámila pediatře,že chci ambulantní porod,tak mě od toho zrazovala,zejména kvůli odběru krve z patičky,že by to nemohla provést,asi kvůli vybavení nebo co. Tak se bojím,aby nám pak vzala mimi do péče,protože jinak je super doktorka a jediná široko daleko. Uvažovala jsem i o domácím porodu,ale ten bych si při mých problémech v předchozím těhotenství neriskla a takhle mi to připadá fajn🙂 neváhám ani zajet si až do Havlíčkova Brodu,ta je prý taková baby friendly. Tak snad se mi přání splní a půjde to všechno přirozeně a ne jak minule🙂

alzbeta_kubicek
22. únor 2018

@krdla - s pediatry to bývá občas komplikovaný, protože se bojí tak malý miminko "mít na zodpovědnost". já dopředu říkala: "vím, že je to moje rozhodnutí a moje zodpovědnost" a tím se to dost vyklidnilo. na patičkový test je potřeba mít "kartičky" a pak se jehličkou píchne do patičky a ta kapka krve se otiskne na tu papírovou kartičku, žádný problém. kartičky se dají do obálek a pošlou se na dvě adresy. 🙂 pokud je problém s pediatrem, určitě existuje možnost, aby vás po porodu přijela zkontrolovat pa, která patičku udělá. anebo se domluvit v porodnici, že chcete, aby patičku udělali oni dřív, než odejdete (to by taky mělo být no problem, jen to musí vědět). 🙂

(jakože: dítě pediatr kontroluje při propouštění z porodnice a pak je na domluvě, kdy s dítětem dorazíte k vlastnímu pediatrovi. může to být třeba až třetí, pátý den po porodu, to je na vašem uvážení a domluvě s pediatrem. a ten patičkový test může přijet udělat pa (na webu unipy určitě někoho seženete).

krdla
autor
22. únor 2018

@alzbeta_kubicek moc děkuji🙂

kata267
22. únor 2018

@krdla to.myslim ze uz je odstup uplne v pohode, ja podruhe otehotnela kdyz bylo dceri 9m 😀...k vasemu dotazu fungovani s se dvema ra malymi detmi se da I kdyz samozrejme nekdy je to na budku 🙂 prvni dceri jsme udelali pokojicek, cca od roku sme ji ucili spat tam (spinka tam ale v noci tam k ni stejne vzdycky muz musi jit aby s ni spal do rana, nevadi to), ja spim.s mimcem v loznici abych je nerusila neustalym kojenim, nejaka extra priprava na mimi neprobihala jen sme jednu panenku pojmenovali jako sestricku aby si s ni jako hrala, do porodnice jsem tu starsi nechtela vubec vodit aby z toho treba nebyla spatna a doma si po prijezdu mimco hned zamilovala, ted jsou mladsi 3mesice a starsi 1,5roku, nosi ji hracky, rada na ni kouka, jen to tyden od tydne lepsi, samozrejme nekdy rvou a me hrabe a cely den si nesednu ale jde to, kdybys potrebovala nejaky dalsi inofo tak klidne pisni... jo a hlavne muz funguje a pomaha na vic jak 100% 😉

cabadajovimah
22. únor 2018

@nekiaxy neni to reakce na nikoho, jen odpoved pro autorku, necetla jsem celou diskusi, jen napsala sve zkusenosti🙂

kata267
22. únor 2018

Jo a za ty 3-dny v porodnici sem byla rada, aspon.sem si pred tim kolotocem doma jeste naposled odpocinula 😀

krdla
autor
22. únor 2018

@kata267 A jak jste ji učili spinkat v pokojíčku? Byl to boj? Malou jsem si naučila spát v posteli,protože po císaři jsem byla nepohyblivá a zle se mi k ní vstávalo a teď když usne,v noci začne šmátrat,kde jsem. Když mě nahmatá,spí,když ne,vzbzdí se a brečí

kata267
22. únor 2018

@krdla no vicemene od doby co tam zacala spavat to.funguje stejne, ja nebo muz s ni jdeme vecer spat, jakmile usne odchazime, ona se cca kolem pulnoci budi a breci protoze tam nikoho nenajde takze muz se zveda a, jde tam k ni a spi tam s ni do rana, ja k ni ted kvuli male nechodim protoze bych pak nemohla odejit kojit, parkrat vydrzela spinkat I do rana ale to byla spis vyjimka....ona vzdycky spatne spavala kdekoliv..nejak sem tusila ze to takhle bude takze ma velkou postel jedenapul luzko 140na sirku ze se tam v klidu dospely vyspi

krdla
autor
22. únor 2018

@kata267 když naše jak se vzbudí,chce prso 😀 to tatínek nemá 😀 a taky vstává kolem 4 do práce,tak doufám,že se co nejvíc vyspí. Nu co,zvládly to jiné maminky,zvládnu to taky🙂 babička měla tátu se strejdou po roce a prý to byl očistec😀

kata267
22. únor 2018

@krdla u nas si muz prave rano posunul praci aby mala aspon do 6spala, nekojila sem takze tohle sem neresila ale v tom roce jsem ji v noci vzala I tu flasku

kata267
22. únor 2018

Ano nekdy je to.mazec ale zase si rikam ze treba za rok uz si spolu pekne pohraji

codal
22. únor 2018

Mám holčičku 16m, spi s nama v posteli a je to prsomilka😀.Jsem v 8. tt... Kojení trochu omezujeme (už jen třikrát denně😀),ale to spani nevím,jak vyřešíme,ona je děsnej mazel🙂.. zatím ji na to připravuju jen tak,že máme knížku,kde je těhotná maminka a různá zvířátka, ukazuju ji,že v pupíku je Mimi,tak se chodí mazlit s bříškem... Já věřím,že se to nějak všechno vyvrbi samo🙂...

vila_z_lesa
23. únor 2018

Ahoj, jsem na tom uplne stejne, vek dcery stejny. Zatom normalne kojim a ucim malou spat ve sve posteli vedle nasi, po porodu bude mit postel novou vetsi vedle tatinka. Pres den usina sama v kocarku s medvidkem, coz se mi podarilo zatrakem bez revu zavest, zahul to bude, hlavne nevolnosti v tehotenstvi. Chci kojit tandemove, tak jsem zvedava, jestli se bude kojit na prazdno behem tehotenstvi nebo se odstavi :-/ a fakt nevim jak s porodem, nedokazu si predstavit byt cely den bez male, natoz tro dny :-/

krdla
autor
26. únor 2018

@codal Tak to máme téměř na chlup stejné 😀

krdla
autor
26. únor 2018

@vila_z_lesa Já malou pomalu učím spát v postýlce,ale zatím je půl noci s námi,půl noci v postýlce. Dopolko mi usne jen v kočáře. Malá taky nebyla ani den beze mě,tak se toho bojím,hlavně,jaké to bude v noci. Proto taky,pokud bude vše ok,chci porodit ambulantně a jít do 24 hodin domů. Jak píší některé maminky,že si v porodnici naposled odpočinuly,já to měla úplně obráceně 😀

verunka11221
26. únor 2018

Celou diskuzi jsem necetla tak se kdyz tak omlouvam za opakovani.Jestli ti kojeni nedela problem a chces dal kojit tak koj.Jestli uz kojit nechces tak na dva dny odjet pryc a malou nech na tatinkovi.Kamaradka mela dcerku doslova zavislacku.V jejich necelich dvou letech sla do nemocnice asi na dva dny a ejhle mala si na kojeni nevzpomnela.Po prijezdu si mala zeptala na mlicko ona odpovedela ze neni a tim ji odstavila.No a co se tyka toho spani.Tak od kamaradek vim ze prvne se deti navzajem budili ale pak se naucili a nevzbudilo je vubec nic.No snad to tak bude i u nas.Nemam v planu syna vysoupnout z loznice.A jak to zvladat?Vecer hodne vina 😀

krdla
autor
26. únor 2018

@verunka11221 To mě kojení nevadí,spíš se bojim,aby to pro malou nebyl šok,že najednou odjedu do porodnice a bude bez mlíka a beze mě,nikdy jsme ji neměli někde na hlídání přes noc. Ale člověk to může plánovat a pak to je většinou úplně jinak 😀 Pro malou jsem měla přichystaný pokojíček,že budu spát v ložnici a ona v pokoji a spí s námi v posteli 😀

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru