Jak připravit dítě na druhého sourozence?

zbedinka
25. pro 2007

Ahojky,jsem čerstvě těhotná,a jediné na co myslím jak to udělat,aby se Tomík(2 a půl roku)necítil odstrčený a aby nežárlil.Kdy mu to říct a jak postupovat.Je to celkem silná osobnost,je dominantní a rád strhává pozornost jen na sebe.V září by měl jít do školky a zrovna by to vycházelo na porod.tak nevím jestli je to rozumné tolik změn pro něj.Řeším asi věci moc dopředu.jsem už taková.Taky by mě zajímalo jestli je dobré,aby druhé dítě chodilo za matkou do porodnice?tak to jsou věci které se mi honí hlavou a potřebovala bych nějakou rozumnou radu.Spíš zkušenost.přála bych si aby to proběhlo v klidu a pohodě a aby se měli rádi.

johanda
25. pro 2007

Ahoj,Zbedinko. Tomu,aby Tomík nežárlil a necítil se odstrčený nezabráníš, můžeš se pokusit to minimalizovat. Nedívej se ale na jeho "pád z lopatky" jen negativně, je součástí společnosti a dříve nebo později stejně zjistí, že není pupíkem světa. Pomoct může tatínek, který by se měl více zapojit právě do péče o něj, hlavně první dva měsíce, než si všichni zvyknete. Zkus Tomáška občas požádat o pomoc jako "velkého kluka", třeba ti může, když bude chtít, podávat plínky, ubrousky nebo tak něco, občas můžeš utrousit něco jako "kdybych já tě neměla, to by teda byla fuška, starat se o mimčo"
Do pordnice za tebou klidně může, teda pokud budeš bez problémů , aby se nepolekal, že je máma nemocná. Miminko pro něj v porodnici bude jako panenka, to pravé setkání s realitou nastane až doma.
K té školce - nedala bych ho tam, pokud se ti narodí mimčo a ty on bude z jeho pohledu odsunut někam mimo máminy sukně, určitě to ponese těžce (mimino i školku). Nehledě na to, že i ty si přiděláš práci a nervy s jeho zvykáním si v kolektivu cizích dětí a učitelek. Navíc děcka ve "zvykacím režimu" (některá furt) ve školce často marodí, hlavně na podzim a v zimě, takže by ti mohl nakazit prďolu.

alcatko.j
25. pro 2007

Zbedinko, Johanda to napsala moc pekne, ja bych jen dodala, az se vam miminko narodi a prijde za tebou syn na navstevu, mej pro nej prichystany darecek, ze je to od miminka pro nej, vim, ze tohle na deti plati 😵 Miminko bude porad dostavat nejake darky, tak at tomik vi, ze i on neco maleho dostane 😵

Chodte spolu kupovat vybavicku, at ti hladi brisko, pripravuj ho na roli velkyho brachy, ktery bude miminko ochranovat, rikej mu, jak moc bude pro miminko dulezitej 😵 Hodne se s nim mazli a porad mu rikej, jak ho mate s tatinekm radi 😵

nika70
25. pro 2007

Holky napsaly jste to moc pěkně....ještě bych možná poradila, že mě se osvědčilo první dny po návratu z porodnice věnovat víc pozornosti prvnímu dítěti....jsou o 3 roky a 9 dnů, první je holka, takže se na malého hodně těšila a brala ho jako vítanou panenku. Přesto jsem se snažila dávat jí najevo víc pozornosti, aby meměla strach, že jí odsuneme na druhou kolej.... první dny mimčo hodně prospí, takže je relativně dost času na to, aby si to starší dítě uvědomilo, že ten prcek pro něj není žádný nepřítel, který mu bere maminku. Taky samozřejmě platí a to snad na všechny děti - dávat jim pocit důležitosti, požádat o drobnou pomoc, říkat, jak jsou šikovní a bez nich že by to maminka těžko zvládala...prostě je hodně chválit a opravdu věnovat jim víc pozornosti, než miminu. (v uvozovkách 🙂 )

Do porodnice určitě ano, nevidím v tom problém. Hlavně všechno vysvětlovat úměrně věku, prostě mluvit,mluvit,mluvit.

Školka - tak tady hodně záleží na tom, jestli se tam malý těší. Jestli ano, nevidím důvod, proč ho tam třeba na dopoledne nedávat. Děti většinou chtějí chodit domů "po O", takže když se tam bude těšit a líbit se mu, klidně bych ho na dopoledne dala. Pokud se školky bojí a nechce tam, tak bych asi třeba pár měsíců počkala, aby to pro něj nebylo spojené - přichod sourozence+odchod do školky, ze které má strach.
Asi to chce všechno vyzkoušet a potom to řešit podle reakcí. Pravda je, že u školky je nutné počítat s tím, že si projede dětskýma nemocema a je třeba vzít v úvahu, že nejspíš nakazí mimčo...
Takže asi tak.

PS: Teď jsem si vzpoměla, že známý měli velký úspěch s tím, že po příchodu z porodnice dostal ten starší sourozenec "dárek od brášky-sestřičky".....prostě mimčo přišlo domů a zároveň ten starší dostal hračku..

Tak ať vám to klapne. 🙂

zbedinka
autor
26. pro 2007

Moc vám všem děkuju,asi to nebude taková hrůza.Když jste to tak pěkně zvládly.Jsem zvědavá jak to bude u nás.Celkem jsem se utěšovala,že bude Tomík chodit do školky a já budu doma s mimčem.Ale s těma nemocema to asi nevidím.Měla jsem první porod celkem brutální a tak moje šestinedělí byla jedna velká deprese.Tak si nedovedu představit,že bychřešila ještě i Tomíka.ale snad už to stejné nebude a nakonec si to budeme spolu užívat.Stejně si myslím,že Tomíkovi budou děti chybět a budu ho muset do té školky dát,bo jak se nudí tak je to sním na chocholouška..Nedovedu si představit,že by třebas rád jezdil s kočárkem snáma na procházky.Stejně to zřejmě nebude taková ta procházková idylka,se dvěma dětma .

kapulet
30. pro 2007

ahoj, tak moc děkuji za toto téma. Už nějakou dobu s manželem řešíme stejnou otázku. Čekáme druhou holčičku v lednu a starší budou 3 roky. Na miminko se hrozně moc těší, jak si bodou hrát a koupat se .... Máme s manželem trochu strach z reality až se vrátíme z porodnice. S tím "dárečkem od sestřičky" je to vítaný nápad. moc dík.

paolin
30. pro 2007

ahoj holky! tak my jsme na tom stejne. od zari chci dat Vitka do skolky - na odpoledne. rikam si, ze uz mladsimu mimcu bude nejakych 5 mesicu, tak ze uz to snad bude v poho. je mi ale jasny, ze kvuli nemocem bude kazdou chvili doma. nejvic se bojim, ze druhe mimco bude stejne urvane, jako Vita a ze to nezvladnu. nedovedu si predstavit, ze to vydrzi i Vitek. no...mame se na co tesit. maminky v okoli vypadaji se dvema detma uplne v pohode. ale jeste jsem nepotkala mamku, ktera by mela druhe dite divocha a nespavce. s dareckem uz me to napadlo. Vita vybere darek pro mimi a mimi mu taky nejaky "da".

sylva.hrabalova
5. led 2008

Ahojky,nejprve gratuluji k těhotenství,my bychom taky jěště rádi druhý dítě ale asi nám to nevýjde..myslím si že žárlit by nemusel prostě musí pochopit že maminka se bdue starat více o druhé miminko..a taky staršího nějak zabavit..já bych koupila pejska nebo křečíka at se zabaví a at si pak nepřipadá jak vy říkáte "odstrčený"

leninek
21. led 2008

ahoj,tak ja mam dve deticky o 14.mesicu od sebe.mela jsem take strach jak bude Robik reagovat na mimi.co jsem mela prilezitost tak jsme mu o miminku vypravela a ukazala v kocarku,tak ze jeho oblibene slovo v roce bylo mimi.
kdyz se Adamek narodil prisel hned za mnou do porodnice a rikal mimi.doma to same,jen co Adamek zacal plakat tak me upozornoval.zarlil jen na tatku,ten si nesmel vzit Adamka na ruku,jinak brecel.ale po mesici se to spravilo.u me to bral uplne v pohode.ukazovala jsme mu jak mimi bumba mlicko,jak ho prebaluju,proste jsem ho take zamestnala braskou a furt jsem mu rikala,ze on je me MIMINKO,Robicek a casto jsem se s nim mazlila,proste aby nemel pocit ze je odstrceny.Adamek sestinedeli celkem prospal tak to slo.
ted to jsou brachove.Robicek,Adika pusinkuje,odnasi plenky do kose,smeje se na nej,vse mu dava,tak ze malem uz mel v pusince lentilku.tesim se az povyrostou a zacnou si spolu hrat,myslim,ze budou mit hezky vztah.budu se snazit byt ve vsem spravedliva.snad to pujde tak jak si predstavuju....
jinak jsme z druheho mimi mela velkej strach,ale je to uzasny,jsme velka rodinka,furt je co delat🙂))

kiara2
29. led 2008

počítej s tím že se zastaví vývoj a bude se třeba chtít podobat tomu mi¨minku a může se začít třeba i počůrávat a td atd..každopádně chce to vzít tak jak to příjde a hlavně aby ti pomáhal aby opravdu nepocitoval že není už ten důležitý jako byl doposud...

lucieagata
24. únor 2008

Dobry den,potrebovala bych poradit,nebo nejlepe,zda by se nekdo podelil o zkusenost.Mam 15-ti mesicniho syna Krystofa a za mesic mam termin druheho porodu.A do toho tchyni,ktera mi vecne opakuje,ze az bude to malicke na svete,ze ji tam mam vzdycky Krystofa dat,abych se mela cas venovat se miminku a odpocinout si.Muj nazor na to je ten,ze to nemuzu Krystofovi udelat,vzdyt by si myslel,ze jsem ho vymenila a ublizilo by mu to.A to je to,co ji opakuji stale dokola a ona to ne a ne prijmnout.Nejak se v tom nemuzem schodnout.Nemate k tomu nekdo neco,prosim.Moc dekuji a zdravim vsechny maminy.Lucie

johanda
24. únor 2008

Lucie - vždyť už jsi to tchýni vysvětlila - a to rozumně. Nemusíš ji s nabízenou pomocí přímo odmrštit, zkus jí navrhnout, jestli by nechodila ona k vám, třeba pomáhat s úklidem a vařením, Kryštofa by mohla brát na procházky, zašla by nakoupit atd. Pokud ti chce pomoct a je dostatečně rozumná, měla by na to přistoupit.

lucieagata
25. únor 2008

Johanda-dekuji za podporu.Jde o to,ze ona mi to povida stale dokola a me prijde,ze ona me ani neposloucha.Proste furt si mele svou.Uz ji to vysvetloval i Petr(manzel), ale bez uspechu 🙂. No,uvidim,snad to dobre dopadne.Ale dekuju za zajem a podporu.Preji krasny den.

johanda
25. únor 2008

Lucie - tak hodně štěstí a trpělivosti 😉

dermajetics
25. únor 2008

Dobrý večer maminky, tak díky johandě jsem našla tady ti diskuzi,kterou jsem hledala. Nápad v nemonici dáreček od miminka staršímu je super,už jsem to zněkolik stran maminek slyšela. Jen se obávám,že můj syn, v tu dobu,co bude mimi na světě 2roky a 2měsíce bude to tak brát, jestli to pochopí apod....Na miminko se přitom těší, ví, kde je miminko schované, pusinkuje mi bříško, maže a hladí, ví,že tam je mimi Hela (začal už říkat jménem sestřičce),ale možná to je jen můj vnitřní pocit,že to potom bude jiné,až mimi bude najednou s náma a pro něj to bude velký zmatek.....

kuliskaa
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
krista
25. kvě 2009

garfieldmail1 • 1d • Včera ve 23:35
Ahoj, můj syn má dva roky, velice bystrý, upovídaný, všemu rozumí a všechno řekne 🙂 Nyní jsem plánovaně opět těhotná, zatím na začátku těhu - 5tt, takže termín někdy v lednu 2010.
Už teď přemýšlím, co synovi říct a kdy (asi až začne růst břicho) , že bude mít sourozence. Jak ho nadchnout, ale zároveň to nepřehnat, aby pak nebyl zklamaný atd.
Jak jste vy připravovaly děti na dalšího sourozence? Jak zvládly to, že jste byla několik dní v porodnici s miminkem? Syn nemá problém být sám s tátou, babičkou, ale zatím ne na delší dobu než jeden den. Umí si taky chvíli sám hrát třeba když vařím, ovšem za neustálých komentářů a otázek, které na mne neustále chrlí a vyžaduje mé alespoň slovní reakce 😀
Moc děkuji za vaše rady a postřehy 😉

garfieldmail1 • 1d • Včera ve 23:39
A ještě mne zajímá, co vás po narození druhého dítěte vyloženě zaskočilo? Na co byste se jinak připravila, kdyby jste dopředu věděla, co vás čeká? Respektive, na co by se máma měla raději "připravit", až se narodí druhé dítě? 😵

jeudi • 1d, 33tt • Dnes v 07:11
ahojky ja mam sami problem ,malymu jsem to oznamila az kdyz zaclo byt videt brisko,a rikala mu jak tam braska roste a ze tam plave ve vodicce ..no a maly si uz domyslel ,ze tam ma hracky a ze az vyleze ze bue muset taky uklizet a tak..a pak jsem mu rikala ze mi muze pomahat koupat a myt mu vlasky a cesat a davat plinku...no sama jsem zvedava jak to prijme zatim to vypada ze jo ,ale realita muze byt jina.hlavne nic neuspechej a jestli je malej mazanek jako ten nas tak na n ej pomalu..tak hodne stesticka ja se pak ozvu jak ho prijal az vyleze 😉

popelka.miri • 3d • Dnes v 07:20
Tak já jsem klukovi říkala, že mám v bříšku miminko, kde roste (pak, že je to sestřička)a když kopala, tak koukal a sahal mi na bříško a hladil a prostě to miminko jsem ho učila mít ráda už v bříšku. Taky jsem mu ukazovala knížky o miminkách, to se mu líbilo 🙂 ..Ukazovala, jak připravuju věci pro malou..Ale hlavně jsem mu opakovala, že musí být pak moc hodný, že je šikovný kluk a musí mi pomáhat a být na sestřičku hodný 😉 ..A už v porodnici jí hladil a pusinkoval a dával jí hračky a dodnes se zbožňujou!! 🙂 A když jsem čekala třetí, tak se nejvíc těšila dcera a pořád chtěla miminko vyndavat z bříška 😅 , hladila mi bříško, pusinkovala, chodila se mnou na ultrazvuk a na monitor, kde poslouchala srdíčko a hrooozně se jí to líbilo 🙂 Dokonce obě moje děti chtěli pořád dokola pouštět kazetu s ultrazvukem malé 😀 ..Když se malá narodila, tak mi pomáhala (kluk na mimina moc není 😅 ), nosila pleny, pomáhala koupat at. Hraje si sní a je prostě super chůva a malá jí miluje a její starší sestra jí také zbožňuje a nikdy by jí neuškodila!! Jelikož jsem sama s dětmi, tak mi dcerka opravdu moc pomáhá, dokonce by se dalo říct, že víc, než babička nebo kdokoli jiný 😅 .. Hlavně je důležité pořád děcku opakovat,jak je šikovné a že by ses bez něj neobešla, takový je pomocník! 😉 A to moje první dcera byla velký mamánek a mazlík, ale zvládla to na jedničku 🙂

eldzina • 1d, 39tt • Dnes v 08:41
Ahoj. my sme to malemu povedali, ked sme to uz chceli povedat aj rodine, tak cca 8 tyzden. maly to totiz hned vykecal, ze maminka ma miminko 😵 No a povedali sme mu to tak skoro najma preto, lebo dost sa po mne valal, ... tak aby daval pozor na mamkine brusko a tiez,aby pochopil, ze ho uz nemozem tolko nosit na rukach. To mal vtedy 2 roky aj 3-4 mesiace. a ako zvladat obe deti a comu sa vyvarovat Ti napisem o par dni... 😉

garfieldmail1 • 1d • Dnes v 09:09
Holky moc děkuju a pište dál!!! Tohle mne fakt moc zajímá 🙂 Jestli je syn mazánek, to asi ani ne. Právě se kvůli dalšímu dítěti snažím už delší dobu, aby si uměl aspoň chvilkama sám hrát a tak. Ale jinak je to samozřejmě naše zlatíčko, je hrozně hodný a poslušný, tak snad miminko přijme, ale člověk nikdy neví, co se těm prckům honí v hlavičce.
Eldzina - malý po mně taky věčně skáče, po hlavě, břiše. No snažím se mu neustále vysvětlovat, ať to nedělá a dávám bacha, aby mi neublížil. Ale zase se bojím mu to říct moc brzy, úplně první těhu skončilo v 8tt potratem, tak chci raději chvilku počkat, doufám ale, že další potrat nebude.
V rodině se to asi dozví dřív, protože všichni ví, že chceme už další dítě, před synem holt o tom nebudou mluvit, dokud mu to sami neřeknem.
Jinak brácha, který bydlí hned vedle má zrovna půlroční mimi, takže malý vidí poměrně reálně a často, co miminko obnáší. Taky mu často povídám o tom, že jsem ho nosila v bříšku než se narodil, že pil moje mlíčko a tak a ukazuju mu fotky, jak byl miminko atd.
Takže pište dál, určitě to zajímá i další budoucí několikanásobné maminky 🙂

jaduska • 3d • Dnes v 09:20
Keď som bola tehotná s druhou dcérkou, tak prvá mala už 4 roky a vyslovene sa sestričky dožadovala, takže ani vysvetľovať netrebalo. Mala som knihu o tehotenstve, tam sme si pozerali obrázky, ukazovala som jej, aké veľké už to bábo v brušku je, často si to potom pozerala sama. Po narodení malej nám asi týždeň trvalo, kým pochopila, že ak niečo chce, tak občas musí počkať...
No a teraz, keď som čakala tretiu, tak druhá mala iba 1,5 roka a takému dieťatku sa to ťažko vysvetľuje....keď mi začalo rásť bruško, tak sme jej stále hovorili, že je tam bábo, aj ma na bruško bozkala, ale myslím, že to nechápala, lebo ešte teraz mi ukáže na brucho a povie bábo. Ale potom jej poviem, že bábo už nie je v brušku, ale ukážem na malú....
Môj pobyt v pôrodnici zvládla lepšie, ako sme čakali, keď za mnou prišli na návštevu, dokonca ani ku mne nechcela ísť. Zavesila sa na tatina a on keď sa so mnou rozprával, tak mu otáčala hlavu, aby na mňa ani nepozeral.....Bolo to podarené....
No a keďže malá miluje bábätka, tak máme problém s tým, ako ju od malej dostať preč, lebo ju len hladká, bozká, chce ju na ruky, pomáha mi prebaľovať, odnáša špinavé plienky, češe ju......Vôbec nemáme problém s tým, keď kojím a ona niečo chce. Len jej poviem, že teraz nemôžem, ona skonštatuje, že "Oli pije" a pekne čaká, kým dokojím.....

garfieldmail1 • 1d • Dnes ve 12:31
jaduska - no na to kojení jsem taky zvědavá. Pamatuji si, že jsem syna zpočátku kojila i třičtvrtě hodiny, později 7 minut. A byl dost velký a rychle přibíral, takže jsem nebyla schopná ho třeba při kojení nosit, jako to dělá švagrová, její holčička je ale takový drobeček.
No zatím to vypadá, že poctivá příprava přináší své ovoce 😉 , teda pokud je starší dítě už chápavější 😵
jaduska - a jaké to bylo, když jsi měla dvě a více dětí? Je něco, co Tě opravdu hodně zaskočilo, na co jsi nebyla připravená a třeba se na to ani připravit nejde...?

karotky • 1d • Dnes ve 12:39
Tak já bohužel v dohledné době těhulka nebudu,ale i tak se s Ádou ráda dívám na těhu fotky a říkám mu,že tam v tom bříšku byl schovaný on.Má strašně rád miminka,kouká pokaždé do kočárku................... ☹
Taky jsem někde četla,že je dobré ty děti vodit k dr.,když jdete na UTZ,aby už měli představu,kdo jim časem "zkomplikije" život. 😀
Určitě bych se připravila na to,že ze začátku bude trochu žárlit a z prevence,bych se mu snažila hodně věnovat,aby se necítil odstrčený.Kdyžby si na sourozence zvyknul,zapojovala bych ho do určitých činností(podání dudlíka,zabavení mimča apd.),....................samozřejmě dobrovolně. 😉
Děti jsou hodně pyšné na to,že umí mamince/tatínkovi pomáhat. 😎

alcatko.j • 1d, 28tt • Dnes ve 13:51
Jsem zbouchnuta a moje dcera bude mit sourozence😅 Pripravovat jsme zacali hned jak mi zacalo rust brisko.Rikame kdo je v brisku, ted uz i jmenem.Nelinka mi ho hladi, pusinkuje, ja zmenenym hlasem na ni(Nelinku)promlouvam jakoze hlasem sourozence😅 Maze mi brisko..ukazuju fotky, kdy jsem byla tehotna s Nelinkou a fotky jak rostla..vypravim, jak ted budu zase to druhe miminko kojit, prebalovat, chovat a rikam, ze jestli bude chtit, budu strasne rada, kdyz mi bude Nelinka pomahat..planuju vylety s kocarkem, ukazuju malicke obleceni...

Planuju koupit do porodnice hracku jakoze od sourozence pro Nelinku a budu se snazit si aspon 1x tydne vyclenit treba odpoledne jen pro Nelinku(sourozence bude hlidat tatinek) a budem jen spolu, prochazka jen samy dve, zmrzka, dortik v kavarne, prochazka ke konicku..aby vedela a citila, ze ji budu porad milovat strasne moc a ze se nic z me lasky k ni s prichodem sourozence nezmeni....
Taky se velmi chci vyhnout tomu, abych na ni kadla nejakou zodpovednost co se tyce sorozenecka, jakoze bude hlidat apod....

No uvidime, jak to bude...asi treci plochy vzniknou, ale ja verim, ze my vsichni 4 spolecne to zvladnem 😵

jo a na utzv s nama chodi, ale myslim, ze prd chape

garfieldmail1
25. kvě 2009

No jestli bude mimi na začátku hodně spavé, tak to dost pomůže, ale znám dost případů, kdy dítě "zapomnělo" spinkat hned po příchodu z porodnice 😅 To snad nebude náš případ. Už jsem zvědavá, až začnem teda syna připravovat, na ty jeho otázky a hlášky ohledně miminka. 😵
Dáreček od miminka určitě taky synovi připravím, něco, co ho hodně nadchne, jak ho znám, tak si bude pamatovat, od koho to je 🙂

anatanka
25. kvě 2009

S tim dareckem od miminka jsem to uz od par lidi taky slysela, pry to u nich hodne zabiralo, ze se pak ten starsi sourozenec na miminko tesil a v porodnici mel hned radost, ze mu miminko prineslo darecek a zrovna tu vec, kterou si strasne pral.
Jinak ale zarlivost musi probehnout snad vsude.

jjaanca
10. dub 2015

Ahoj, ráda bych obnovila diskuzi. Jsem čerstvě těhotná s novým partnerem. Dceři je 7. Je asi trochu rozmazlená. Hlavně proto, že její otec od nás odešel a dost se snaží aby ho měla ráda. Už nový partner byl pro dceru trochu šok a chvíli jí trvalo než si zvykla. Když jsem se zmínila jestli by nechtěla sourozence, rezolutně řekla že ne. Miminka se jí vůbec nelíbí, vůbec si nehraje s panenkama jako miminkama. Mám docela obavu jak bude reagovat až se to doví. Netuším na co jí navnadit aby v tom viděla nějakou výhodu že bude mít sourozence.

pladik
22. srp 2015

@jjaanca Ahoj, mám obdobný problém. Přítel má 6ti letého syna. Taky má na sourozence názor rezolutní ne.... Ještě nic neví, mám trochu strach jak to vezme a jak to bude pak všechno dál :( Vy už jste to dcerce oznámili? Jak to dopadlo?

basice
22. srp 2015

@jjaanca mám stejně starou dceru, kterou mám také z prvního manželství a s novým partnerem čekám miminko. Zatím jsem v 7tt, takže ještě hodně na začátku. Včera jsem to oznámila dcerce, už jsem to nevydržela, a její reakce byla naprosto úžasná....strašná radost, hned chtěla všechno vědět, jak vypadá, kdy to bude atd....Dnes ráno se vzbudila a první věc co udělala, byla, že mi dala na pupík pusinku a pozdravila miminko. Doufám, že jí to nadšení vydrží i když určitě přijdou chvíle žárlivosti obzvlášť, když byla tak dlouho jako jedináček.

sikulik
22. srp 2015

@zbedinka ahojky, nečetla jsem ostatní příspěvky, tak se omlouvám, pokud se budu v něčem opakovat. Synovi byly dva roky, když jsem otěhotněla. Asi v 5.měsíci jsem mu řekla, že budeme mít miminko, že je schované v bříšku, a že se to miminko už na něho strašně moc těší, až si s ním bude hrát, a že on mu musí všechno ukázat, jak se co dělá a se vším ho seznámit. Pak jsem mu taky říkala, že si s ním miminko chce povídat, ať si poslechne bříško, no a on ho pak vždycky poslouchal a říkal mi, co všechno mu miminko z bříška povídá 😀 . Pak jsem se ho ptala, jestli mi bude s miminkem pomáhat a on sám říkal, že ano 🙂 . Když jsem jela do porodnice, tak jsem mu jen řekla, že maminka bude chviličku pryč a vrátí se i s miminkem. Byl doma s tatínkem a babičkou a moc pěkně to zvládli. Pro chřipkovou epidemii byl zrovna zákaz návštěv v porodnici, kdy se mi neskutečně po synovi stýskalo, ale zase jsem uznala, že je to možná takhle lepší, protože kdyby z porodnice odcházel a já tam ještě s dcerou byla, asi by moc plakal. Když jsme přijeli domů. hned malou houpal v autosedačce a choval se k ní moc pěkně. Já jsem byla tak šťastná, že ho vidím, že jsem bulela jak malá a hned ho zvedla do náruče a málem jsem zařvala bolestí, byla jsem hodně sešitá, dcera měla skoro 5kg 🙂 . no a pak se mi hodně pro jejich budoucí vztah vyplatilo, se mu stále věnovat a dělat vše s ním, aby se necítil odstrčený. Takže jsem kojila malou z jednoho prsa, syn si držel druhý a říkal, že to druhý je jeho. Pak jsem řekla, že si to se sestřičkou vymění a tak jsem je přehodila 😀 . Když jsem třeba malou koupala, syn mi pomáhal a asistoval při koupání taky 🙂 , venku ji vozil v kočárku a dělal to strašně rád. Tak držím pěsti, ať se vám daří! 😉

sikulik
22. srp 2015

Jeee, pardon, až teď jsem si přečetla datum, takže omluva za rady někomu, kdo už má prcka už dávno na světě 😀