Je druhé dítě rozumné. Věkový rozdíl 6 a víc let

mispulek
7. říj 2013

Jaký je vas nazor na rozestup dvou děti o 6,7a vice let...může to fungovat? Vždy jsme chtěli jedno, ale poslední dobou vaham,jestli uz neni pozde na druhe,ze si nebudou rozumet, hodne rodičů má jedno a i já jsem jedináček, ale obavam se,zese něco stane a my budem sami,ale to se muze i stat se dvema detma,ze zůstaneme bez nich...je to asi blbe takhle premyslet,ale asi nejsem sama,kdo od tom nekdy premysel.nechci to hrotit, ale i dnešní doba je na děti blba,nic tomu nepomáhá. Dekuji za názor, píšu z mobilu,proto prosím za shovivavost

alpakovo
7. říj 2013

ahoj, mám kamarádku, která má děti ve věku 24, 21, 4 a 1,5 a problémy nemá, ti starší si s malými skvěle rozumí a ani hraní není problém 🙂 I v okolí mám vyšší věkový rozdíl mezi sourozenci dost častý a zatím si nikdo nestěžoval, jen u všech tak trochu funguje, že každé dítko je jako jedináček

suki
7. říj 2013

@mispulek myslím, že to vůbec nevadí, důležité je, jestli miminko chcete nebo ne. Nízký věkový rozdíl nezaručí, že spolu děti budou dobře vycházet. Myslím, že je to spíše o přístupu, výchově, a povaze dětí 🙂 . Naší dcerce je teď šest let a čekáme miminko v únoru. Na malé se těší, jak bude pomáhat, chovat a vozit 😉 uvidíme jaká bude realita, ale věkový rozdíl by pro mě nebyl důvod nemít druhé dítě 🙂

jasekd
7. říj 2013

@mispulek Ja mam deti jenom 1 rok od sebe, a pripada mi to super. S velkym rozdilem zkusenost nemam. Jestli je tohle jediny duvod, proc vahate mit druhe dite, tak bych do toho urcite sla. Pokud si az tak rozumet nebudou, tak holt budete mit misto jednoho jedinacka, ktereho jste puvodne chteli, dva jedinacky 🙂

julietta111
7. říj 2013

Já mám děti od sebe o 4 roky a dvě kamarádky o 6 let a je to v pohodě. Říkají, že si alepsoň užijí obě.Myslim, že na věkovém rozdílu nezáleží,důležitější je jestli mimi chcete.

bobulinka74
7. říj 2013

@mispulek No tak já mám o deset let mladší ségru a moc si rozumíme, hodně jsem s ní i mamce pomáhala, bavilo mě to. Vždycky jsme měly krásný vztah, myslím, že o věkovém rozdílu to vubec není 🙂

berenika39
7. říj 2013

jen sama za sebe - už jsem od tebe četla několik příspěvků - a úplně tomu nerozumím. dítě nejde jen tak naplánovat - chci ho, mám ho, nechci ho, dám ho pryč. obě varianty mají svá pozitiva i negativa. někdy to nemusí jít, když přesně chceš, naopak - nejde se jen tak dítěte vzdát jen proto, že se to nehodí. to, jaký je mezi dětmi věkový rozdíl, je tak nepodstatná maličkost prosti těm dalším aspektům, že ani nestojí za to o tom diskutovat - jsou tu maminky, které mají děti rok po sobě, a super, spokojené, já mám děti 19 let od sebe , a super, spokojení ....takže spíš než o rozdílu je to o zodpovědnosti, schopnosti se rozhodnout a za svým rozhodnutím si stát - za tím svým rozhodnutím.

nathercie
7. říj 2013

Mám tři starší sestry - o 16, 14 a 10 let. Rozumíme si výborně a neumím si představit, že bych je neměla. Nemyslím si, že na věkovém rozdílu záleží. Já bych naopak nikdy nechtěla mít jen jedno dítě, není to vůči němu fér (že jednou zůstane samo).

fram
7. říj 2013

Mám děti od sebe 13 let a syn naši malou miluje. Teď je prvním rokem na intru a nejvíce se mu stýská právě po ségře 🙂

ivular
7. říj 2013

MM má o 12 let mladší sestru a vždy si rozuměli velice dobře. Nedají na sebe dopustit.

laurital
8. říj 2013

My jsme se sestrou od sebe téměř osm let a žádný problém nebyl.Já sama mám dcery od sebe také sedm let a mají se moc rády.
Ono to totiž není o věkovém rozdílu, ale o rodičích a jejich schopnosti neupřednostňovat jedno dítě před druhým a neházet na to starší přílišnou odpovědnost za to mladší.Pak se nikdo nebude cítit odstrčený.

dorinek
8. říj 2013

@mispulek - i kdyby si jako děti spolu moc nehráli, tak v dospělosti budou určitě rádi, že mají jeden druhého. Tam už se ten věkový rozdíl setře.Navíc nebudou sami, až vy s manželem tady nebudete. A když to řeknu tak "surově" - tak v rámci "zachování rodu" je určitě lepší mít dvě děti, než jedno. Když ti v 45 letech zemře tvoje jediné dítě, tak ti skončí život. Už nebude další, nebudou vnoučata, ve stáří ti nikdo nepomůže.....

ajka04
8. říj 2013

Souhlasim ,ze o vekovem rozdilu mezi sourozenci to neni. I kdyz chapu tvoje obavy. Taky mam jen jedno ditko - syna, bude mu v unoru deset. Vzdy jsem chtela vice deti a rychleji po sobe, "aby si mohly hrat", ale byvaly muz vic deti nechtel. S novym pritelem bychom miminko urcite moc chteli a taky jsem si rikala/resila, ze budou se synem hodne od sebe. Ale ted na to koukam, ze to bude mit i svoje vyhody. Na nove mimi budu mit vice casu, syn uz je hodne samostatny. Akorat potrebuje dohled, co se tyce skoly. Takze kdybych byla doma na MD, tak i to bych vydela jako pozitivni. I synek rikal, ze bz segru moc chtel 🙂 Takze pokud mimi chcete, tak bez obav hura do toho 🙂

leni78
8. říj 2013

Ahoj ja mam 10, 1 a dalsi na cestě. Nikdy me nenapadlo přemýšlet o tom ze by si nerozuměli. Jsme rodina a zivot nam přináší různá překvapení, stát se muze cokoliv, nic nelze plánovat. Kdyz prijde dítě, je to skvělý, ať po roce, nebo deseti. 🙂

anina32
8. říj 2013

Já mám dva kluky, desetiletého z prvního manželství a třináctiměsíčního ted z druhého, díky IVF. Kluci si spolu rozumějí i když jsem z toho měla strach ale starší od začátku rád jezdil s kočárkem a ted už si i regulérně společně hrají s angličákama, který starší mladšímu obřadně předal 😉 I když to dlouho vypadalo že budeme muset zůstat jen s jedním dítětem, já jsem moc toužila po dalším a ani ted to ještě "nevzdávám" a protože nám zbyli 4 mrazáčci, chceme to za rok zkusit ještě jednou, tak doufám že to ještě jednou vyjde 😵 😵 😵

kettm
8. říj 2013

@mispulek Ahoj mám to podobně, taky jsem jedináček, manžel se svojí sestrou má takový dost chladný vztah, mám 4,5 letého syna a o druhém jsem moc neuvažovala, ale tak nějak jsem si říkala, že je to sobecký vůči synovi, asi před dvěma lety začal mluvit o sourozenci a prakticky ještě nepřestal, tak jsme se tak nějak rozhodli že druhé zkusíme, po roce se povedlo. Řešili jsme peníze, abysme to utáhli. Rozdíl mezi nimi bude 5 let a uvidím, taky si říkám že budou dost od sebe, ale pořád kdyby se stalo něco nám, budou dva.

anda04
9. říj 2013

Mám 8letou holčinu a teď se jí za dva měsíce narodí bráška,věkový rozdíl vůbec neřeším,spíš to beru tak,že to pro mě nebude takovej záhul,lítat kolem dvou malých dětí.Ona je už samostatná a tak to beru tak,že si to druhý užiju stejně jako jsem si užila jí.Chodí se mnou kupovat věci co budou potřeba a je to takový fajn a i když pak jí nebudu chtít nakládat nějaký starosti o bráchu,vím,že mi vypomůže když bude potřeba.Já měla bráchu o 3 roky staršího a druhý je o deset let mladší,takže jsem to měla z obou pohledů a myslím,že to na sourozeneckých vztazích nic nemění.Ten starší bohužel podlehl rakovině,tak mám aspoň ještě jednoho.A jaký mají mezi sebou sourozenci vztah není o věku,ale o rodičích jak k nim přistupujou a vedou je,aby se k sobě chovali.

maremira
9. říj 2013

Poslední 3 podzimy po sobě jsme řešili 3 úmrtí nejbližších - rakovinu jícnu mého taťky - během měsíce a půl v nemocnici byl pryč... Další podzim se přitížilo manželově babičce, která nám plnila funkci tchýně, protože manžel už mamku nemá. 3 roky bojovala s rakovinou spodku, ani ne 3 týdny v nemocnici a byla pryč. Minulý rok 11.9. mi zjistili v 9. týdnu těhotenství, že srdíčko nebije a další den jsem musela na kyretáž v narkóze a večer, když mě manžel přivezl z nemocnice, čekal mě na sporáku smažený květák s bramborovou kaší od mé mamky. Ta sice 5 let bojovala, střídavě vyhrávala nad rakovinou prsa, nicméně 25.9. ji můj manžel odvezl do nemocnice, kde 13.10. definitivně svůj boj prohrála... To vše tak zamíchalo kartami, že se člověk diví, že neskončil v blázinci. Dnes máme už 7,5 letého syna, kterému se v listopadu narodí sestřička. Co si člověk neporodí, to nemá. Nechci, aby někdy na to všechno zůstal sám .... Záruka, že si budou rozumět není, manžel je z dvojčat a nemusí se. Ale vzhledem k tomu všemu, co jsme si zažili, věřím, že to druhé mimčo přišlo ve správný čas.... A třeba se zase naučím mít ráda i podzim...

edeltraut
9. říj 2013

My máme děti tři, první 11 a 9 let a nejmladší má rok. Starší děti jsou z Adélky unesené, mají jí rádi, ale není to ten "sourozenecký" vztah jaký měli spolu. Spolu jsou parťáci a skvěle spolu fungují. S Adélkou si taky pohrají, ale jen občas nebo když je požádám. Zvažujeme ještě jedno, právě z toho důvodu, že se nám zdá, že Adélka je "jedináček" 🙂.

divishka
9. říj 2013

@mispulek já bych se toho nebála, zase to budeš mít lehčí v tom, že starší už se o sebe umí postarat, a navíc ti bude moct pomáhat 🙂

lery7
9. říj 2013

Já mám taky dvě dcery 10let a 15 měsíců. Samozřejmě, že ta starší, že se na ségru moooc těšila a slibovala, že bude vozit kočárek a pomáhat. Realita je ovšem jiná 🙂 Povozila si párkrát a s tím hraním to taky moc nepřehání 🙂 už má holt jiné zájmy. Ve skutečnosti na ní, ale nedá dopustit a má jí moc ráda. Občas jí něco osvítí a jde s malou ven ( vydrží třeba i hodinu 🙂 ) nebo se spolu koupou. Jsem ráda za každou chvilku kterou mám sama pro sebe, ale rozhodně bych nechtěla aby nám ta starší dělala chůvu. Prostě když se jí chce tak si jí vezme a pohraje si s ní nebo jí občas sama poprosím, ale do ničeho jí nenutím.

berynka
9. říj 2013

My máme rozdíl skoro šest let, takhle jsem to chtěla a jsem spokojená 😉 . Starší dcera už malou pohlídá a zabaví, když něco potřebuju udělat, počká třeba před obchodem u kočárku. Je už rozumná, tak jí nijak vědomě neublíží. A hlavně jí od narození bezmezně miluje, což určitě není otázka věku 🙂.
Pak to bude i dobře vycházet, až budou chodit do školy obě, že budou moct hned od začátku chodit spolu.

elastiq
9. říj 2013

My máme dvě dcery, jsou od sebe čtyři roky a taky si hezky rozumí, i si spolu hezky hrají, což neznamená, že se někdy nepohádají, nebo na sebe nejsou nazlobené, malá se chce samozřejmě vyrovnat té starší....., když bych měla starší dítě a plánovala bych miminko, asi bych nad tím taky uvažovala, ale určitě bych si ho pořídila, znám rodiny, kde to tak je a také to funguje, zase jinak, ale funguj

terez33
9. říj 2013

Dobrý den,mám 12tiletého syna a 5timěsíční holčičku.....takže věkový rozdíl je velký,ale nemůžu si to vynachválit. Syn ji zbožnuje a ona se na něj dívá jak na svatý obrázek 🙂 Takže být váma,jdu do toho!🙂

karpinda
29. říj 2013

Mám dva syny a věkový rozdíl mezinimi je 13 let! 😀 Starší je naprosto unešený tím malým uzlíčkem a nespustí ho z očí! Je z něj starší bratr ochranitel a je na to náležitě pyšný! Už dlouhou dobu nás přesvědčoval, že chce sourozence a konečně se dočkal! 🙂 Myslím, že ten malý prďola ho jednou bude využívat a zneužívat, ale to je daleko a bude záležet na tom "dospělém bráchovi" jak se k tomu postaví! Každopádně je mezi nimi krásný vztah! Ještě bychom jim rádi pořídili holčičku, protože velká rodina je důležitá pro život, ale po druhém složitém porodu se do toho moc nehrnu! 😅 A k těm "blbým myšlenkám", možná jsou někdy opodstatněné. My byli dva sourozenci, bohužel o brášku jsem přišla a dnes jsem jedináček a nemám se s kým dělit o radost, pocity a zkrátka o všechno!!! Nikdy bych nechtěla, aby moje děti zůstaly samy!!!

janicex
9. říj 2014

@ajka04 přesně tak jsem uvažovala. Mám 10ti letou dceru, v prosinci se mi má narodit druhá. Ta moje desetiletá je šikovná, chytrá, bystrá, samostatná, bude zkoušet dostat se na gympl. Chodí do 5. třídy, do loňska chodila do družiny, letošní školní rok už je v 5. třídě a na družinu už nemá nárok. Začne se připravovat na přijímačky na ten gympl. Já jdu v pondělí naposled do práce, pak mateřská. Ideální. Já budu doma, budu se moci učit se starší na ty přijímačky, budu dohlížet, že se odpoledne nefláká a nevlčí mi (normálně bych se z práce vracela v 6 nejdřív). Dcera se na malou ségu moc těší, taky mi trošku s ní pomůže (samozřejmě to nebudu přehánět, aby doma dřela a já se někde poflakovala), ale naučí se hospodařit a starat se o miminko, myslím, že nám to vychází moc hezky 🙂 Snad to všechno taky hezky vyjde, abych něco nezakřikla! Ta holčička co nosím v bříšku bude mít půl ségry dvě, jednu o 10 a 1/2 let starší a druhou o 7 a trochu víc než 1/2 starší. Ta se taky těší. Ač s námi nebydlí, ráda k nám jezdí na víkendy a s námi na část prázdnin.

lenkazdenek
9. říj 2014

Tak já mám rozdíl 6 let ,musím přiznat,že ze začátku se na sestřičku vůbec netěšila,ale jak se narodila sestřička tak to vyšumělo,už v porodnici si jí chtěla chovat ,smějou se na sebe a dokonce je Klaudinka jediný člověk který Kačenku vždycky rozesměje 🙂 Jinak se m na jednu stranu ráda,že už mám jednu starší,rozumější,že dokáže spoustu věcí sama,hodně věcí ji mohu vysvětlit ,když je nejhůř tak na chvilku zvládne na mlaou dohlídnout ,navíc se hrozně ráda chlubí spolužákům,že má doma miminko sestřičku 😀

terinka1989
9. říj 2014

Ja mám sestru o 10 rokov mladšiu a je to super 🙂 Mamina sice občas šomre že na to nemá nervy a táto doba je iná a pod. 😀 ale je to super. Ja som jej veľmi pomáhala keď sa segra narodila - minimálne priniesť, odniesť, podržať, postrážiť aby nespadla z postele a tak takže si to veľmi pochvalovala a teraz má segra 14 a v lete okrem táboru a pod. chodí aj k svojej "veľkej" sestre na prázdniny na týždeň aj dva a mamina si oddýchne a vie že sa o ňu postarám. Takže je spokojná aj teraz. A z uhla súrodena si to tiež chválim, je fajn mať mladšiu sestru - udržiava ma v obraze čo je "in" 😀 😀 😀 . Jediný problém bol s tým že sme sa museli v určitom období presťahovať aby sme mali každá svoju izbu (ona bola malinka a chcela spinkať a ja som prišla z vonku a musela som sa učiť a svietiť v izbe 😎 takže sme sa jedna druhú vyrušovali) ale pokiaľ máte toto vyriešené tak to má len samé výhody. Určite je to fajn.

maxinkaa
9. říj 2014

My taky takhle uvažujeme, druhé tak po 5-6letech, Nedokážu si představit druhé po 2letech, malá je hodná, samostatná,ale že bych lítala zase kolem miminka a na starší neměla moc času, to nechci

cacenka_d
9. říj 2014

Manzel s brachou jsou 6 let a uplne v pohode, ted se vcera sousedum narodil kluk, segra ma 13 let a je nadsena 🙂

pupickova
9. říj 2014

Jsme se ségrou od sebe 8 let...a vztah jsme nikdy neměly. Žádnej. Ona měla jiný starosti než já malej zmetek...
Srovnalo se to teprve před pár lety. Takže za sebe mám pocit, že mít děti s takovým rozdílem, je dost srovnatelný s tím mít "dva jedináčky"