Je druhé dítě rozumné. Věkový rozdíl 6 a víc let

mispulek
7. říj 2013

Jaký je vas nazor na rozestup dvou děti o 6,7a vice let...může to fungovat? Vždy jsme chtěli jedno, ale poslední dobou vaham,jestli uz neni pozde na druhe,ze si nebudou rozumet, hodne rodičů má jedno a i já jsem jedináček, ale obavam se,zese něco stane a my budem sami,ale to se muze i stat se dvema detma,ze zůstaneme bez nich...je to asi blbe takhle premyslet,ale asi nejsem sama,kdo od tom nekdy premysel.nechci to hrotit, ale i dnešní doba je na děti blba,nic tomu nepomáhá. Dekuji za názor, píšu z mobilu,proto prosím za shovivavost

pkolin
31. led 2016

@radana1992 Děkuji za zastání 🙂 Máte 100% pravdu!

pkolin
31. led 2016

@marcellia Nepsala to zakladatelce, ale mě 🙂 děkuji za zastání 🙂

pkolin
31. led 2016

@onelove To je ale přesně to, co jsem psala, je to o těch dospělých, jak to nastaví a jak se k dětem chovají, to pak hodně ovlivní vztah mezi sourozenci. Já se snažím syna "nezneužívat" na hlídání mladšího a snažím se je brát jako rovnocené parťáky. To jaký vztah budou sourozenci mít je prostě o výchově a rodičích a o také samozřejmě o povaze dětí, ale určitě ne o věkovém rozdílu!

tripisek
1. únor 2016

Ja sama mam bratra o 3roky starsi a jako deti jsme se nenavidely, neustale boje a hadky. Nas vztah se upravil az po mem odstehovani v dospelosti takze opravdu zalezi jak na vychove tak na samotnych povahach deti

dorinek
1. únor 2016

@nikody - i to se může stát samozřejmě...ale určitě je ta pravděpodobnost o hodně menší. Neznám moc lidí (vlastně nikoho), komu by se něco takového stalo. Zato lidí, kteří přišli o jedno dítě znám poměrně dost. 😔 Jasně, že to není hlavní důvod, proč si pořizovat druhé dítě, bylo to myšleno spíš z toho evolučníha hlediska....

vendicka
1. únor 2016

Já mám sestru o 6,5 roku mladší a nikdy jsme spolu hezký sesterský vztah neměly. Když byla malá, musela jsem ji pořád hlídat a všude ji vodit s sebou, aby si naši mohli třeba něco zařídit, někam odejít, prostě chůva... Když byla v pubertě, já už byla dospělá a ona mě brala jako dalšího rodiče, neustále se mnou soupeřila, nikdy jsme nebyly kamarádky. Až teď, když už je taky dospělá, má práci, bydlí s přítelem, tak se teprve máme o čem bavit a máme častější kontakt. Někdy spolu prokecáme i hodinu na telefonu, což se do jejích cca 20 let nikdy nestalo. Takže za mě větší věkový rozdíl určitě ne. Teď čekám s manželem miminko a druhé plánujeme co nejdříve, aby měly děti společné dětství a společné zájmy ve stejnou dobu. On má totiž bratra o 5 let mladšího a měl to úplně stejně jako já - až v bratrově dospělosti si začali rozumět, do té doby neměli vůbec nic společného.

sisstin
1. únor 2016

Mam deti presne o 8 let, syn dceru naprosto zboznuje, chuvu si z nej nedelam. Podle me je to individualni a rozdil mezi detmi o jejich budoucim vztahu nevypovida nic.

olga_
Autor odpověď smazal
Zobraz
vendicka
1. únor 2016

@olga_ No, z pohledu mého dětství bych určitě odpověděla ano, ale teď v dospělosti jsem ráda, že sestru mám. Ale trvalo to 20 let, než se tomu dal říkal sourozenecký vztah. Myslím si, že pro rodiče je určitě výhodné mít děti s velkým věkovým rozestupem, a užít si jedno, pak druhé, ale pro děti už to někdy takový med není. Rodiče by měli mít stále na paměti, že děti mají být parťáci, blbnout spolu a bavit se, ne aby to mladší bylo "břemenem" (pardon, zní to ošklivě, ale jiné slovo mě nenapadá), každé dítě aby žilo úplně v jiné rovině. Pokud někdo máte děti dál věkově od sebe, myslete na to, ať nemají stejnou zkušenost jako já s manželem. Jinak teď v dopělosti bych samozřejmě sestru za nic nevyměnila, je jako trochu bližší kámoška.

barumat
1. únor 2016

Já a sestra - věkový rozdíl 6,5 roku. Byly samozřejmě chvíle, kdy to lehce skřípalo (hlavně její puberta v mém dětství a moje puberta v její dospělosti), ale jinak nemůžu říct negativního nic, měly jsme vždycky v zásadě moc hezký vztah, vždy jsme při sobě držely a postavily se za sebe. Podle mě hrozně záleží na tom, k čemu děti vedete. A to je sestra úplně jiná povaha než já, ale diametrálně, máme jiné zájmy, kamarády atp. Ale v základních životních postojích se shodneme, a za to podle mě může hodně výchova. Ještě bych chtěla dodat, že od určitého věku ten věkový rozdíl vůbec nevnímám, řekla bych tak od svých 20 let, pak mi přišlo, že jsme si rovné, a je fakt, že sestra to tak brala taky.

kuliseks
1. únor 2016

@vendicka myslím, že záleží i dost na samotných rodičích.. Já mám 3 mladší ségry. Jednu o 2,5 roku, další o 8 a další o 15 let mladší 🙂 ta věkově mi nejblíž je povahou uplně jiná a v dětství jsme si sice hrály, ale taky se tahaly za vlasy, rvaly se jak psi apod 🙂 teď vím, že se na sebe můžeme spolehnout, ale taky vím, že jsme prostě každá jiná. Ona furt ve společnosti, diskotéky apod, já radši doma sama s knížkou 🙂 ty dvě mladší byly sice "míň" na stejné hraní, ale jako ségry se bereme a máme rády a jsou to taky kámošky. I když té nejmladší je zatim 14🙂 a ty dvě nejmladší si rozumí extrémně, o když je mezi nimi 8 let. já naopak kolem sebe vidím, že větší rozdíl není na škodu.. Starší ditě se na mladší víc těší a spíš chce pomáhat a má to mladší i radši. Vidím to na víc místech kolem sebe.

nininka23
1. únor 2016

Manžel je se sestrou o 12 let a rozumí si perfektně. Já s bráchou jsme od sebe o 5 let a nevyhledáváme se.

ppejskova
1. únor 2016

Mám sestru o 18,5 roku mladší... A druhá je o 4 roky... S tou o 4 roky se nestykame, nevida se ani s mamkou...zkratka jako kdyby ani nebyla naše... No a naopak ta druhá malá je moje největší zlatíčko... Teda teď už se nám každou chvíli narodí naše vlastní zlato...ale i tak máme k sobě hoodne blizko...

uzsezasenudim
1. únor 2016

@mispulek Jsme 3 sourozenci a všichni jsme po 7 letech. Nejstarší sestra, pak bratr a nejmladší já. Sestra se o nás dost starala. Bratr mě kazil a vzdělával v lumpárnách 😀 a já byla jako nejmladší capart dost odrzlá, neb rodiče už u mě tolik věcí neřešili, oba dva sourozenci mi docela vyšlapali cestu. Máme mezi sebou skvělý vztah. Jako sourozenci si řekneme vše, to zlé i dobré. Teď - mě je 29, bratrovi 36 a sestře 43 jsme jak ze sitcomu. Dost se nasmějeme, když jsme spolu. Máme dost podobný názory, ač jsme každý jiný. Zformovaný trochu jinou dobou. Pravda je, že jako malí jsme si spolu moc nevyhráli, ale za to je cítit, že jako dospěláci tu budeme jeden pro druhýho, dokud nezačneme postupně natahovat brka 🙂 Jen jsem si vždycky říkala, jak tohle muselo být náročné pro naše rodiče! Co 7 let to další mimino! A zase celý ten kolotoč znova! No my se budeme snažit, abychom neudělali takový skoky mezi dětmi, protože je milý, že si děti spolu můžou hrát a zabavit se. Ale problém v tom nevidím, neb moje zkušenost je taková jaká je. A je dobrá 🙂

nikody
1. únor 2016

@dorinek a vidíš, já osobně neznám nikoho, komu by dítě umřelo a sama si to ani nepřipouštím, takové to, coby kdyby....

salot
8. bře 2016

Myslím si, že obecně je lepší jakýkoliv sourozenec než žádný. I kdyby jako děti byli příliš daleko od sebe, v dospělosti si k sobě najdou cestu a budou rádi, že někoho mají (když časem třeba nebudou rodiče).

dolda
8. bře 2016

Moje sestra je o 11 mladší a rozumíme si skvěle, nemám pocit že bychom byly dva jedinacci, holky jsou od sebe 5 let a 4 měsíce a také si rozumí a vyhrají si spolu krásně, chtěla jsme to takhle a nezměnila bych🙂

zborilova1989
8. bře 2016

Taky se s Vámi podělím o svoje zkušenosti. Mám dva bratry. Jeden je mladší o cca 20 měsíců a druhý o 14 let. A můžu říci, že s tím prvním mám v podstatě vztah až teď když jsme dospělý, jako děti jsme se doslova nesnášeli, rvali se a to doopravdy, dokonce to došlo až ke zraněním. Neexistovali společné prázdniny, vlastně jsem jeden čas dokonce radši bydlela u babičky. A s tím mladším je to zase naopak. Máme krásný vztah, bere mě jako druhou mámu. Teď mu je 13, takže začíná puberta, ale pořád se mi svěřuje, pomáhám mu ve všem a tak podobně.

kolibricek36
8. bře 2016

no tak těch 6-7 let bych brala, ale já jsem o 20 let mladší jak sestra (tohle není překlep) a o 15 let od bráchy, moc si nerozumíme, spíše víme o sobě a respektujem se, sestra je už babičkou a já ještě nemám vlastní - prostě to je už mimo jakékoli sourozenecké vztahy, prostě bych řekla, že mám lepší vztah s kamarádkou než se sestrou ...

chrobacik13
8. bře 2016

My ted taky planujeme druhe ditko s podobnym vekovym rozestupem takze muzu poradit zatim akorat z hlediska mladsi sestry🙂mam dve sestry starsi o 10 a 11 let a cely zivot jsem za to vdecna,starsi sourozenec je podle me k nezaplaceni😉

chloe86
13. bře 2016

mám děti krátce za sebou, chtěli jsme tak, že si budou blíž... Dnes si říkám, že by bejvali snesli i vetší rozdíl.... To si nevyberete.... nepřemýšlejte nad tím tolik... Pokud po miminku toužíte, mějte ho teď, abyste pak nelitovala, že jste to neudělala.... Taky bych si přála ještě jedno dítě a vím že časem bude.... I kluci by to oba uvítali (6 a 4 roky). A třeba jim to jenom prospěje.... Pokud to staršímu podáte jemu přijatelným způsobem, nebojte se.... Bude to fajn 🙂

modrapa
9. lis 2016

@mispulek já se sestrou máme věkový rozdíl 8 let. někdy byly hádky, ale to bývá snad u každých sourozenců. já bych do toho šla. někdy bys mohla litovat, že máš jen jedno, i když je úžasný. třeba by sis mohla vyčítat, že je sám. i on by možná mohl být zklamaný.
pamatuji se, že jsem byla smutná, že nemám žádného sourozence. byla jsem tak štastná, když mi to oznámili. třeba se zeptej svýho syna, jestli by třeba chtěl sourozence.
ovšem záleží na tvém věku, a jak proběhlo minulé těhotenství