Jedináček - ano či ne?

saabina
25. led 2013

Ahoj mamky, zrovna tak přemýšlím zda své 21-ti měs.Viktorce pořídit sourozence. Ráda bych si od vás přečetla pár názorů🙂))), mám toho už teď nad hlavu, dítě, pes, 3 kočky, barák-nedostavěný, zahrada a k tomu na vše do večera sama.
Je tu někdo ve stejné situaci?
Díky moc za každý názor🙂)).

ivular
22. únor 2014

@trend270 Budu to mít úplně stejně. S partnerem se rozcházíme a mě moc trápí, že náš chlapeček zůstane jedináčkem. Ale tvoje slova mě povzbuzují, že v tom nejsem sama a že se s tím dá vypořádat.

trend270
22. únor 2014

@ivular ja už mám dost rokov a skomplikoval sa mi zdravotný stav. Ale Vám sa možno podarí vytvoriť novú rodinu 🙂

mylove321
12. bře 2014

@momatko1994 to ze mas surodenca neznamena automaticky, ze ta aspon raz ochrani alebo podpori. je to rozne...ja by som dala vsetko za to, aby som bola jedinacik...

mylove321
12. bře 2014

@kackaje ale ked su rozdielneho pohlavia, aj tak by mai byt v oddelenych izbach...navyse, vobec nikde neni napisane, ze kazdy surodenci sa spolu hraju...a vobec neni pravda, ze mas surodenca rovna sa plusy. su surodenecke vztahy, kde su len minusy a nazor, ze bitky nas ucia komunikovat je dost smiesny nazor ktory moze snad vyslovit iba jedinacik zo zavisti

mylove321
12. bře 2014

@fra no a poviem ti, ked ma moj surodenec ignoroval a neznasal tiez som zazivala ten isty pocit ako ty a zavidela som inym surodencom...boze mna vzdy vedia tie vyjadrenia jedinackov o tom ake to maju surodenci lepsie strasne vytocit. ved si uvedomte, ze to neni pravidlo...to je proste len ako panna tuzi po sexe a potom je to onicom a jedine co moze, pochvalit sa o tom inde a poriadne prehanat aby to nebolo totalne zbytocne. si uvedomte, kolko surodencov sa nenavidi a nic dobre si do zivota nedali a prejde vas ten smutok jedinacika...a kvoli svojmu pocitu z detsva zaobstaravat svojmu dietatu surodenca je divne

mylove321
12. bře 2014

@momatko1994 osobna skusenost by bola keby si mala surodenca, vtedy by si vedela ake to je...ale uz koncim. vsetky jedinacky tu trepete same sprostosti o surodencoch, nic o tom neviete len zavidite.

ukulela
12. bře 2014

vzdy zalezi na vychove ... ja mam 2 sestry a nechcela by som byt sama. frajer je jedinacik a vidiet to na nom - len tazko sa deli s cokoladou 🙂 nie ze by nechcel, ale mu to malokedy napadne - lebo vzdy mal taketo pozitky len pre seba 🙂
ja som za surodenca - uz len preto, lebo ked sa pominu rodicia, dieta neostane na svete samo. nedaj boh sa daco stane dietatu a rodicia sa zblaznia... . ak bude mat surodenca, jehodeti budu mat bratrancov, sesternice, ... ja viem, ze zalezi na rodinnych vztahoch, ale ked su ok, tak rodina je velkym plusom, blizka aj sirsia.

salikova
12. bře 2014

My máme dvě děti a psa. Bydlíme v 2kk, manžel dělá krátkej/dlouhej + brigády, takže většinou jsem s klukama sama ( i když se manžel dost snaží a věnuje nám každou volnou chvilku) celý den. Jsou od sebe 1 3/4 roku a to zcela záměrně (chtěli sme druhé klidně i dřív) a je top super🙂 - sice se poperou, ale jinak si vyhrajou sami, učí se od sebe, jsou to opravdu parťáci a neměnila bych. Neříkám, že je to lehky, sme na štíru s penězma, máme hypotéku na 2kk a stejně chceme ještě třetí:D
Myslím ale, že je to prostě o tom, že jsme oba rodinně založení, děti máme rádi a máme i sem tam čas na sebe...
Prostě někdo jiný v naší situaci by třeba neměl dítě ani jedno.D Pokud ale prostě cítíš pochybnosti, do druhého bych nešla. Není špatné mít jedináčka a neni ani špatné mít dva nebo i víc dětí.. Já to neodsuzuju - prostě každej to cítí jinak, má jiné možnosti a představy o budoucnosti. Rozhodně bych neměla druhé dítě jen proto, abych neměla jedináčka...

olgas
12. bře 2014

@saabina hele, já myslím, že plný kecky toho má každá maminka, že spoustě se vrací chlap z práce až večer, a jsme celý den s dětmi samy. Ten můj kolikrát v pondělí odjede a v pátek se vrátí. A teda můžu říct, jsem ráda, když je doma a večer pomůže a nemusím kombinovat ty dva se spaním a tak, ale zase na stranu druhou, některé věci jdou někdy líp , když doma není, taky to nějak zvládnu. A jako já jsem dvě děti chtěla, a jsem moc ráda, že je mám. Teď když už jsme se parádně zaběhli , tak mi ani nevadilo, že mám doma dva a k tomu vše zvládám ( no vše - jako to životně nutný - uvařit, vyprat a tak, ale zahradu mám už osetou a skalku vypletou 😀 ). Takže věřím, že by jsi dvě děti zvládla hravě taky (ten začátek byl horší , no ale zvládli jsme to). Taky mám zahradu, barák .... Ale to jsou všechno vedlejší věci.Podle mě buď člověk chce jedno dítě, nebo dvě, nebo tři. Takže se musíš zařídit dle sebe, jak to chcete,vy. Ale dvě děti jsou teda super, podle mě.

rutie
12. bře 2014

Podla mna je obrovsky rozdiel mat 1 a 2a viac deti. Jedno dieta sa da ako tak napasovat do zivota, aky ste zili predtym. Niekto to zvladne hned po narodeni, niekomu to trva dlhsie, ale casom sa da vratit k predoslemu zivotu. Ak ste predtym zili pekny, zmysluplny zivot, budete ho zit dalej a dieta sa popri nom akosi zvezie, myslim v dobrom. Ak ten zivot bol len taky o prezivani a uzivani, budete sa to prazdno snazit zaplacnut tym dietatom a to dieta je potom chuda. Ma do seba naprojektovane vsetky tie vase predstavy, ocakavania, ups to byva velka naloz do zivota. Dve deti uz do predosleho zivota napasujete len velmi, velmi tazko, tri a viac uz vobec nie. Budete musiet prekopat svoj sposob fungovania upne od zakladu, proste zresetovat zakladne nastavenie. Ak sa to dobre podari, potom sa da stastne fungovat aj s dvomi, aj tromi aj styrmi aj osmimi detmi. Vidim okolo seba niekedy pary, ktore sa to druhe dieta snazia silou mocou "narvat" do schemy v akej zili dovtedy a su strasne frustrovani z toho, ze to nejde. Ci uz chcu mat vsetko "perfektne", alebo lipnu na predoslom pohodli, ambiciach. Jednoducho neprejdu z modu rodicia + dieta do modu "rodina" a potom to skripe aj v ich vztahu aj vo vztahu surodeneckom.

Mna osobne, a tym aj moje starsie tri deti (narodene v priebehu 2,5 roka) oslobodil prichod stvrteho dietata. Definitivne som stratila ambiciu "posobit" akokolvek na svoje okolie a budit dojem, ze to perfektne zvladam. Prestala som sa starat o poriadok pred navstevami, nutnost mat vyzehlene, za kazdych okolnosti farebne zladene a ucesane deti, najdokonalejsie projektymojich deti v triede, ukazkovu zahradu, potrebu vyjst z domuvzdy upravena, mat vzdy navarene dva chody - ved to dobre matky vzdy maju. Jedinou referencnou hodnotou sa stali skutocne potreby nasej rodiny. Aj deti to citia, tu pohodu a uvolnenie okov z ocakavani a mojich projekcii do nich a sami medzi sebou ovela lepsie vychadzaju. Maju medzi sebou krasne vztahy, az mi je to cudne. A naozaj, pri nasom pocte deti - ked od nich nic nechcem, tak o nich neviem. Aj ked @sisstin si mysli, ze som ich nemala mat, ked o nich obcas nechcem vediet. No ja si rada vychutnam s detmi volny cas sposobom, aky bavi aj mna - spolocenske hry, vylety, turistika a obliekanie polly pocketiek a barbin, stavanie bunkrov a varenie polievociek z travy na zahrade velmi rada prenecham v ich vlastnej rezii. Obcas mam pocit, ze by som im aj zavadzala.

@saabina, moj nazor je taky, ze ak mate s manzelom nieco, co ste mali pred detmi a velmi vas to naplnalo - pracu, konicek, jednoducho nejaku vasen a tuzite sa k tomu vratit, pokojne ostante pri jednom dietati a zapojte ho do svojho zivota. Ale ak ti ide len o pohodlie, pohodu, skus sa prekonat a dopriat sebe aj malej este drobca. Este som sa nikdy nestretla s niekym, kto by lutoval, ze prekonal svoju pohodlnost 🙂 .

krmv
21. bře 2014

vsechny zdravim a budu rada za vase nazory. Mame dceru 10mesicu a zacli jsme premyslet o druhem diteti zda ano ci ne? Puvodne jsme chteli jedinactja,ale nejak to zaciname resit. Mame hypoteku a dalsi tri roky by byli fhnancne narocne,ale jak bych sla do prace tak by to bylo lepsi. Tak si nechcfme za par let vycitat ze kvuli penezum nemame druhe,ty tri roky by jsme snad zvladli. A zda to neni sobecke aby byla jedinacek? Meli jsme problemy otehotnet s prvnim,tak nevime zda to vyjde samozrejme. Ja jedinacek nejsem a nedovedu si predstavit ze bych byla sama.

suzanna123
21. bře 2014

@krmv Já myslím, že sis odpověděla sama 😉

lukava
19. led 2015

Holky, jaké to je být jedináček?

krmv
27. led 2015

Take by me zajimala reakce jedinacku.

golla
27. led 2015

@lukava jsem jedináček a jsem spokojená, nikdy mi sourozenec nechyběl. Ale teď stojím před otázkou, jestli mít jenom jedno dítě. Chtěla bych dva, ale, ..

berenika39
27. led 2015

@lukava blbě.. strašně dlouho jsem se tím trápila. nejdřív jsem kolem školkového věku chtěla mít doma miminko, nevyšlo. pak jsem chtěla mít bráchu, nic. pak jsem chtěla v pubertě ségru, nic. celý moje dětství bylo o tom, že chci mít ...bráchu, segru. strašně jsem byla zklamaná. štvalo mě to. nerozuměla jsem tomu, proč ostatní mohou mít doma sourozence a já ne. a v dospělosti ? nemám nikoho. rodiče - žije jen mamča. z rodiny nikdo víc. jsem v uvozovkách sama.

saminomimino
27. led 2015

Ne a nikdy ne,když vidím jak se ty naše děti milují a jak se mají,závidím jim to,jedináček je chudák a za tím si stojím,příjde o neskutečně moc

tarra27
27. led 2015

Když vidím jak se naše holky maji rady a jak spolu vše prožívají já si pomáhají a jak spolu blbnou atd jsem šťastná ze se maji a ze nemáme jedinacka

enidka
27. led 2015

@lukava Popravdě? nic moc 😀 vždycky jsem chtěla mít sourozence a nebýt tak sama,mamka pracovala u policajtů a kolikrát jen přijela domů aby mě vzbudila do školy a jela zpět,takže jsem byla často doma nebo u ,,tetiček". A teď když jsem vdaná a manžel je ze 3 dětí a vidím jaký to je,tak toho docela lituju,že nemám sourozence 😉 teda já je mám,ale neznám je,takže mě to mrzí dvojnásob 😖

pisisvori
28. led 2015

Myslím si, že u jedináčků platí to co všude....chtějí to co neznají a nemají...ale nevydí to, že sourozenci se také perou, že se musí dělit o věci, pozornost rodičů...že jsou i bráchové a ségry, se kterýma si nerozumíme....že v dopsělosti si jen nepomáhájí,ale také se hádají o majetek....
Já jsem z dvojčat a se ségrou jsme nejlepší kamarádky a vždy jsme chtěla 2 děti. Po první jsem názor trochu změnila....ale druhé jsem si pořídila hlavně kvůli tomu aby dcera nebyla jedináček....a musí říct, že zpětně si nemyslím, že to bylo dobře....hrozně mě mrzí, že se dceři nemůžu věnovat tak jak dřív, že na ni nemám čas = je hodně sama(protože manžel je pořád v práci a babičky nefungují) atd.atd. Možná to bude lepší až malá bude větší a pořád moc doufám, že si budou aspoň rozumět v dospělosti🙂

pisisvori
16. bře 2015

Bože omlouvám se 🙂 nevidím a ne nevydím🙂