Jedináček - ano či ne?

saabina
25. led 2013

Ahoj mamky, zrovna tak přemýšlím zda své 21-ti měs.Viktorce pořídit sourozence. Ráda bych si od vás přečetla pár názorů🙂))), mám toho už teď nad hlavu, dítě, pes, 3 kočky, barák-nedostavěný, zahrada a k tomu na vše do večera sama.
Je tu někdo ve stejné situaci?
Díky moc za každý názor🙂)).

momatko1994
25. led 2013

podla mna je lepsie keby boli aspon dvaja aby sa mohli navzajom chranit,pomahat si,ver mi vravim s osobnej skusenosti,som jedinacik,a dala by som vsetko pre to aby som mala surodenca :(

m.i.r.i
25. led 2013

prave dnes bola vytvorena viacmenej ta ista tema:
https://www.modrykonik.sk/forum/sourozenecke-vz...

moon1979
25. led 2013

@saabina takisto sa prikláňam k názoru, že aspoň dve deti, pokiaľ to zdravotný stav dovoľuje ... ak vychováš jedno, druhé vychováš tiež ... a súrodenec je fajn parťák, nielen v detstve ale aj v dospelosti je fajn mať spriaznenú dušu ... rodičia sa pominú a zostane sám (aj ked už možno s vlastnou rodinkou, ale predsalen ...) 🙂

ia.
25. led 2013

@saabina hele asi tak.....mám dvě děti, vždycky jsem chtěla dvě děti a jsem za to moc vděčná. Na druhou stranu je to fakt záhul a souhlasím s příslovím:" jedno dítě, žádné dítě".......takže pokud už teď padáš na "ústa", tak nad tím ještě popřemýšlej. Jestli je ta vhodná doba, jestli to neodložit třeba o 4-5 let (zas nevím, kolik ti je) atd......mít dvě děti je moc fajn, ale náročné to je, to každopádně...

ia.
25. led 2013

@saabina aha tak jsem si teď všimla, že je ti 33, no tak to moc času nemáš.......

saska.t
25. led 2013

@saabina no tento problem som naozaj dlho riesila a stale som bola presvedcena ze jedno dieta dostatocne staci, mam fajn pracu aj manzela, k tomu 2 psov a jedno dieta, pekne zabehnuty zivot bez nejakych väcsich problemov. Az kym neprisiel cas, ze obaja mma zacali presviedcat na druhe babo, mala som z toho naozaj nocnu moru a nakoniec som to vzdala, väcsia cast starosti bola aj tak uz moja pohodlnost (ziadne plienky, cela prespana noc atd) na dobre si clovek rrychlo zvykne a teraz opät vsetko odznova??? V dnesnej dobe sa na druheho drobca celkom tesim aj ked viem, ze to bude zahul, viac sme cakat nemohli, kedze ani ja nie som najmladsia a v 40-tke rodit nechcem, takze vela stastia s rozhodovanim 😉

brumcaky
25. led 2013

Ano mame az na tie macky 🙂 Suhlasim s myslienkou dalsieho prirastku 🙂 Ja chcem min. 2 deticky a ked sa nam bude financne darit lepsie tak aj 3. Vidim to u maminky a jej 2 surodencov. Stari rodicia sa pominuli a hoci kazdy z nich ma svoju rodinu, drzia spolu. Navstevuju sa velmi casto, podporuju sa a chrania. A citime to aj my deti. Ta sudrznost a ten vztah je nieco uzasne. Stryko s tetou boli pri kazdej dolezitej etape mojho zivota, od svateho primania az po statnice 🙂 Ja mam sestru a hoci je este mladucka skvele si rozumieme a neviem si predstavit ze by som bola sama jedinacka 🙂 Surodenec bude to najkrasie a najvzacnejsie co mozes svojmu dietatku dat 🙂

saabina
autor
25. led 2013

Diky za všechny reakce. Právě, kdybych měla víc času, mám pocit,
že pokud druhé nebude do 2 let, tak už to nerisknu, kvůli zvyšujícím se
možným zdravotním komplikacím u dítěte.
První nám trvalo skoro 3 rok:(.
Na druhou stranu, malá je docela hodné a pohodové dítě a vždy jsem
chtěla 2 děti - klasika: holka+ kluk.
Říkám si, jestli by se to nedalo zvládnout líp až malá půjde do školky...je tu někdo, kdo to tak měl????;)

A co vy jedináčci, maminky? Vadí vám, že nemáte sourozence?

saabina
autor
25. led 2013

@brumcaky moc děkuji za tento tvůj příspěvek. Moc hezky jsi to napsala, i s tebou souhlasím, soudržnost v rodině je nenahraditelá!
Musím prostě asi dozrát..;)...

sisstin
25. led 2013

@saabina mně osobně to nikdy nevadilo, ale jde o to, že člověk prostě neví, jaký to je 😉

saabina
autor
25. led 2013

@saska.t Jj, člověk pohodlní. Hodně mamin mi říká, ať mám druhé co nejdříve po sobě,
než z toho člověk vypadne....
Díky

beponka
25. led 2013

@saabina tak já jsem jedináček a nikdy bych tedy jedno dítě neměla. přijde mi že s dvěma dětma je to veselejší. holky si hrajou a vždy budou. pamatuju si jak já si musela třeba na dovče vždy někoho hledat na hraní... a jak jsem dospělá tak i ted sourozenec chybí. je třeba skvělý se stýkat s rodinou manželovi sestry.být třeba ze tří sourozenců bylo by to teď super 😀

sisstin
25. led 2013

@saabina jinak já druhé dítě nechci, jako 100% nemůžu říct, že to na mě nepřijde, ale momentálně teda vůbec....já už jsem psala vedle, prostě dítě bud chceš nebo ne, nějak racionálně se to podle mě zdůvodnit nedá, proč mít jedno nebo nemít jedno, to záleží na xy faktorech 😉

fra
25. led 2013

aj ja som bola jedinačik (naši aj chceli ale nepodarilo sa) a pre mna to bolo celkom uplne nafigu, cele detstvo som tužila mať brata ... (pripadne sestru)... moja kamaratka čo má viac detí razila teoriu, že deti treba mať po dvojiciach, ak sú si vekovo blízki, ked ich vypiple tak po roku- dvoch sa dokážu sa spolu tak zahrať, že rodič ani o nich nevie... myslim že je na tom čosi pravdy, aj u našich detí som čosi podobné pozorovala...

sisstin
25. led 2013

tak já nevim, si pořizuju děti, abych o nich nevěděla? 😅 Mně to přijde takový vtipný, že lidi, co mají víc dětí, jsou rádi, že neotravují...tak proč si je teda pořizovali? To nebere ve zlým, ale tenhle argument je teda podle mě mimo mísu 😅

saabina
autor
25. led 2013

@fra Díky🙂). Jak zvládáš 4 děti?

fra
25. led 2013

sisstin, prečo mimo misu? ved autorka temy sa pyta či je s tym tak strašne vela starostí... a jajej odpovedam z vlastnej skusenosti, že možno s dvomi je menej starostí ako s jedným...ale to je len moja osobna skusenosť, neda sa zovšeobecniť

zuksa
25. led 2013

ja som sama jedinacik a viem ze to nieje bohvieco.. mne surodenec velmi chybal.. v tej dobe mali vsetci braceka alebo sestricku... moja mamina bohuzial uz druhe babo nemohla mat ale vysvetlite to 3 rocnemudietatu.. ale mozem povedat ze jedinacik to nema lahke.. jasne mala som kamosky ale sestra alebo brat je predsa len ine.. urcite odporucam aj druhe babo 🙂

sisstin
25. led 2013

@fra jo, tak s tím souhlasím, o tom žádná.... 😉

já zas můžu napsat xy věcí, proč další dítě nemít...to fakt záleží na tom daném člověku, jeho rodinné a finanční situaci apod. 🙂

saabina
autor
25. led 2013

@zuksa Díky, my byli s brachou 2 a stejně jsem maminu přemlouvala, že chci ještě sestřičku🙂)).
Gratuluju k očekávání a hodně síly, až se malé marodí😉

verusak87
25. led 2013

Zvláštní, jak si všichni jedináčci představují sourozeneckou idylku 😀 Děti si spolu hrají, chrání se, pak se společně svěřují a starají se o stárnoucí rodiče. Může to tak být, ale taky to může být úplně jinak a sourozenci se třeba do krve pohádají o pozůstalost po rodičích a už spolu nepromluví (jen příklad). Sourozenci se taky perou a závidí si, někdy si i přeberou partnery 😖 (naštěstí mám bráchu 😀 )

sisstin
25. led 2013

@verusak87 no já právě měla kolem sebe kamarádky, které se sourozenci právě jen hádali a bylo drsný peklo, já byla vždycky ráda, že jsem jedináček, že mám svůj pokoj atd. 😕

kingstonka
25. led 2013

ja som vzdy planovala deti v pocte 0, 2,alebo 3, nakoniec asi ostaneme pri 2. vzdy som to brala tak, ze co ak sa nam rodicom nieco stane (nie ze by som dennodenne myslela na zle veci alebo bola nejak pesymisticky naladena, ale clovek nikdy nevie) a potom tu ostane dieta same. ani najlepsi kamarat nie je to co surodenec.

saabina
autor
25. led 2013

@sisstin Dík za názor. A co u tebe vedlo k rozhodnutí, že chceš pouze jedináčka??? Zajímá mě i tvůj pohled na věc..

fra
25. led 2013

saabina, to že mame 4 deti je skoro iste dosledkom toho že som bola jedinačik a jednoducho som to preklopila do opačneho extremu 😀 oni su už dosť velkí, momentalne mame doma 4 pubertakov (11-17) a zatiaľ sme to prežili, uvidime ako to bude dalej 😀 ... myslim, že ak je dieťa jedinačik, stojí to rodičov velke usilie vychovať ho dobre ak nechcu aby bol rozmaznaný, sebecký, aby vedel vychazdať s ludmi, aby si vedel utvárať dobré vzťahy... samozrejme, dá sa to, ale ak je tam surodenec, ide to nejako jednoduchšie si myslím...

sisstin
25. led 2013

@saabina
- nemáme bydlení
- nemáme dost financí
- syn má vývojovou dysfázii a je s ním hodně práce
- dělám s dětmi s různým postižením, a to, že by mé dítě mělo opět dysfázii (což je dost pravděpodobný) nebo něco mnohem horšího mě děsí naprosto nejvíc
- představa, že zas tři roky nebudu spát, dítě nebude nic jíst, bude se všeho bát atd.

např.

fra
25. led 2013

@verusak87 no, jednoducho jedinačkovia chcu surodencov, tí čo maju surodencov chcu byt jedinačkovia, slobodní sa chcu oženiť a ženatí chcu byť zase slobodní, to je ten paradox života že každy chce to čo nemá 😀 😀 😀
.
inak moja mama je z dvojčiat a ked som videla ako sa vždy mali radi, chcela som aj ja mať niekoho s kym by som sa mala tak rada ako mama so svojou sestrou... byvaju asi 200km od seba, už odkedy mama šla na výšku, no a celých tých 50 rokov si každý týžden napíšu navzájom list, máme to ako rodinnu kroniku... tak by som chcela aby sa moje deti raz milovali...

sisstin
25. led 2013

@saabina ale je to o tom, že mně absolutně netikají hodiny, prostě po dítěti netoužím...věřím, že kdyby to přišlo, tak prostě se to vše nějak udělá a riskne. Proto píšu, že počet dětí záleží na xy věcech a hlavně je to spíš věc touhy, ne rozumu 😉

saabina
autor
25. led 2013

@sisstin Tak pak tě chápu a přeju hodně síly, my zase 8 měs.cvičili Vojtovu metodu 4x denně, teď už je to zdá se ok, už cvičíme jen na míčích.
Proto mám taky strach, že nejsem nejmladší a může se malé narodit s horší vadou, než bylo u dcerky pokřivené tělíčko...

sisstin
25. led 2013

jinak já mám děti ráda, fakt mě to s nima baví...ale když přijdu domů, tak jsem fakt ráda, že tam na mě čeká to jedno, celkem klidné a hodné....na těhotenství, porod, nevyspání atd. opravdu nemám sílu...ted bych chtěla trošku dělat "kariéru", budeme snad kupovat byt atd. Prostě ted mám priority úplně někde jinde a na další dítě mám eventuálně ještě čas 🙂