Jsem blázen, že chci druhé dítě?

baterie
25. črc 2013

Ahoj, zakládám tuto diskuzi, abych se dozvěděla, jestli jsem fakt tak lehkomyslná a nezodpovědná 🙂 Máme pětiměsíční holčičku a jako miminko je dost náročná, hodně pláče, nechce spát, je těžké ji zabavit, nerada je mimo domov atd.... Druhá věc je, že i když s penězi za občasné pomoci rodičů vycházíme, nejsme na tom nějak extra super dobře, bydlíme v hezkém bytě, ale v podnájmu, máme hezké auto, ale na úvěr. Bude to sice lepší, manžel změnil místo, já budu pracovat z domova, ale milionáři z nás nikdy nebudou. No a i přes to všechno, už přemýšlím o druhém dítku. Dala jsem si RD na dva roky, protože bych prostě chtěla mít děti blízko u sebe (nejlépe dvě holčičky 🙂 ) a všichni kolem, rodina, kamarádky s dětmi si ťukají na čelo, že takhle jsem z naší malé úplně vyfluslá a bude ještě hůř, až začně chodit a navíc nemáme ani vlastní bydlení a jsme mladí, kam spěcháme..... Ale já nevím, jsem takový typ, jdu do věcí spíš po hlavě a pak je řeším, než abych se nad nimi dlouze rozmýšlela předtím. A podle reakce okolí ve mně trochu hlodá, abych to fakt neolitovala.A taky bych nechtěla nějak zanedbat starší dcerku. Ale já tak nějak věřím, že druhý bobek bude kliďas a máme podporu oboru rodin, babičky v jedné ulici, manžel si snad finančně polepší a vezmeme si hypo a i kdyby ne, tak to snad není nic tak trestuhodného mít, dvě děti v pronajatém bytě...... Nevím, co si o tom myslíte? Měli bychom si dát na čas, užít si malou a až za pár let pomýšlet na druhé, nebo byste klidně do toho šli?

kammka
25. črc 2013

není nic špatnýho na tom bydlet v pronajatým bytě.... popravdě, nedovedu si představit, kolik vám dá banka hypotéku, když ty budeš doma se dvěma děckama a pravidelný příjem bude mít jen otec, tj. bude živit tři lidi.. nepředpokládám, že při dvou dětech vyděláš z domova plný plat..my když vydělávali oba skoro průměrný plat pro čr a neměli děti, jsme dostali na dvacet let ani ne milion... spíš bych zvažovala, jestli se skutečně hnát do koupě nemovitosti, než jestli porodit druhé dítko. zvládnout se to určitě dá, moje máma měla dvě děti 11 měsíců od sebe, neměla na pomoc ani jednu babičku, bydleli v bytě bez WC a koupelny, bez automatické pračky.....samozřejmě bez jednorázových plen..takže dvě děti se určitě dají zvládnout, ale jestli si každý musí za každou cenu brát hypotéku a uvázat se k baráku na celý život.. no nevím, on ten pronajatý byt má i své výhody. a nájmy už teď nejsou tak vysoké, jako hypotéka..můžeš se bez komplikací stěhovat za prací atd...

sonka.77
25. črc 2013

@baterie V dnešní době je to snad nějaká móda, že se říká, že na děti nejsou peníze. Podle mě je to nesmysl, dřív se děti rodily za válek a hladomorů a taky to šlo. Chápu, že dnešní standard je jinde, ale i tak si myslím, že uživit dvě děti není problém pro skoro žádnou rodinu v ČR. Jen to chce zaměřit se na to podstatné - vztahy, trávení volného času, pohoda a hodit za hlavu zbytečnosti - značkové věci, konzum, cigarety, drahé dovolené.

My máme děti dvě (ve střídavé péči) a teď čekáme třetí. Jsme normálně vydělávající rodina a vůbec nemám pocit, že bysme jakkoliv strádali. Je to jen o tom, co člověk skutečně chce, co je důležité. Pro mě jsou děti mnohem důležitější než peníze/luxus/konzum.

sasina1982
25. črc 2013

@baterie nemyslím si, že jsi blázen...je spousta rodin, kde mají děti takhle blízko u sebe, my máme dvoje kamarády, co druhé měli cca dva roky po prvním...pronajatý byt je věc druhá, ale i kdybyste měli svůj, budete platit hypotéku, takže finančně je to stejné...a navíc, druhé dítě tě nebude téměř nic stát, maximálně plíny, pokud používáš jednorázové, no a jestli máš ty lepší, látkové, tak tam je náklad nulový...dítě se prodražuje až vstupem do školy v podstatě, a to už zas budeš chodit do práce a budete na tom líp...a že máš mimčo "zlobivější", z toho si nic nedělej, děti se mění každým dnem, akorát se připrav na to, že pokud ti bude v těhotenství zle a budeš unavená, starší dítě nemůžeš odložit (i když ty máš babičky, jak píšeš)...takže jestli je pro i manžel, tak nevidím důvod, proč nemít děti po dvou letech...u nás je to horší, my už dvě děti máme a já přemýšlím o třetím 🙂 ale to asi zůstane opravdu v teoretické rovině, neměli bychom ho kam dát, máme svůj byt, ale malý...

jenny.kay
25. črc 2013

Taky čekám druhé dítě, bydlíme v podnájmu, zadlužení nikde nejsme. Manžel si teď snad taky trochu platově polepší, já dělám z domu, ale to je za pár korun. Na vlastní bydlení bychom si taky časem rádi částečně ušetřili a zbytek vzali z hypotéky. Ale hypotéku si můžu vzít i v 35 letech, pořizovat si ve 35 letech dítě by už mohl být problém.

vendullka
25. črc 2013

@sonka.77 Přesně, souhlasím. My teda už dvě máme, ale já by jsem chtěla ještě jedno a připadám si jako exot, když to někomu řeknu. Byt sice máme svůj, ale platíme hypotéku, ale i tak si myslím, že by jsme to zvládli a pro okolí je to nepřípustné....

vlckulka
25. črc 2013

Nemyslím si, že by to, že bydlíte v pronájmu a máte auto na úvěr byl důvod nemít druhé dítě. To je prostě nesmysl. Asi bych se spíš ptala, zda jste schopni uživit další miminko bez pomoci rodičů, to by asi bylo jediné, co by mě zajímalo. My zase bydlíme ve svém, ale máme hypotéku. Mám za dva měsíce nastupovat do práce a do nedávna jsem o dalším dítěti nechtěla ani slyšet, ale manžel by ještě jedno dítě chtěl a tak nějak mě nahlodal, že jsem o tom začala přemýšlet. Nyní neříkám ani ano ale ani rázné ne. Vím, že rodiče by nás asi měli za blázny, ale je to jen naše rozhodnutí a nikoho jiného.

helen_8
25. črc 2013

@baterie Myslím, že mít děti rychle po sobě má taky své výhody. Rychleji pak budeš v práci a o to dřív si třeba vlastní bydlení pořídíte. Nedívala bych se na okolí, ale pokud se tak s manželem dohodnete a cítíte to tak, tak do toho jděte, náročné to asi bude, ale to cítí určitě často i maminka s jedním dítětem, asi bych si nemalovala, že druhé dítě bude kliďas, ale prostě když už toho druhého prcka budeš mít, určitě budeš šťastná a budeš to mít najednou.
V podnájmu je spousta lidí, my taky a taky bychom hypotéku rádi až po mateřské, takže možná taky budeme na druhé spěchat nebo to nechávat být, zvlášť proto, že první, které čekáme, nešlo úplně hned, ale až po roce.
Nevšímej si, co říkají ostatní, rozhodněte se podle sebe! 🙂 Kdybys cítila, že to finančně nezvládáte, myslím, že bys do toho nešla, nejsi určitě nezodpovědná. Věci budeš mít po první dítěti, nevidím zas takový rozdíl mít druhé brzy nebo čekat další rok! 😉
Mamča mí říkala, že když jsem se narodila a stavěli, neměla ani na punčochy, pak byl brácha a zvládlo se to stejně dobře, taky jsme nebyli milionáři, ale rodiče se nám věnovali, chodili jsme na výlety do přírody, blbli na zahradě a v lese s dětma od sousedů, na pár dovolených jsme taky byli, u moře prvně až snad v 15, ale nikdy mi nic nechybělo, vzpomínám na dětství ráda, i když se šetřilo. Mamča nám šila oblečení, byla skromnější doba, dnes je standard, že děti od mala jezdí na all inclusive dovolenky a pak se tvrdí, že nejsou peníze, je to o přístupu ne o penězích a lidi jsou asi víc sobci.

baterie
autor
25. črc 2013

Dekuju moc za nazory. S tou pomoci rodicu jsem to nemyslela tak, ze nas zivi. ale sem tam koupi oblecek, pleny, pomohli nam s vybavickou, ne ze by nam davali penize. A s tou hypo, je to asi taky masaz okoli, vetsina lidi kolem ma vse a pak si poridi dite, my nemame nic a chci druhy 😀

alpakovo
25. črc 2013

blázen určitě nejsi, v mém okolí je momentálně naprosto běžené, že první mimčo oslaví rok a už čekají druhé.... Jedna kamarádka při tom dokonce přestavuje dům, druhá stavěla a třetí neustále bydlí v podnájmu a stěhovat se ani nechtějí 😉

xsenova
25. črc 2013

@baterie ostava ti len dufat, ze to druhe bude hodne - to by este dalo. Ale ak bude take ako to prve, tak nielen ze nebudes stihat, a budes unavena ale nebudes vobec zvladat vychovu starsieho dietata a nebudes mat dost casu venovat sa mladsiemu. Aby sa z tvojej vytuzeneho sna nestal cirkus humberto. Mat 2 deti rychlo po sebe je narocne aj pre matky ktore maju hodne deti.

zamilovanadonej
25. črc 2013

@baterie Moje máma má 4 děti, mně bylo 8, a pak sourozenci 2 roky, rok a novorozeně. Starala se při tom na statku o dobytek a taky nás vychovala...jinak v nájmech žije velké procento mladých, tak bych se toho nebála.

milada2
25. črc 2013

Zalezi na tom, abyste se shodli Ty s manzelem. Okoli Vam do toho nema co kecat. Ja si deti tak blizko vekove nedokazu predstavit, ale spousta lidi to tak ma a vyhovuje jim to. Myslim, ze az mala zacne chodit, spis se Ti ulevi, treba zacne byt vicv pohode. Aspon u nas to tak bylo, malej byl nevrlej, dokud nezacal lezt a chodit, protoze se chtel hybat, prozkoumavat a komunikovat. A prcci si spolu vyhrajou. Z toho bych ani tak strach nemela. Spis ty finance... hypoteku podle me tezko dostanete. Ale pokud to oba s manzelem chcete a zvladnete to, na okoli se vykasli 😉 @baterie

talina
25. črc 2013

@baterie Jsme na tom obdobně, přítel platí byt, já splácím auto. Proto jsem si zvolila MD na dva roky, znám další páry co to mají taky tak. Například můj bratr má děti 7,5 let, 4 (v září) a 3 (v listopadu). Hypotéku, několikrát museli měnit auto, když jedno odepsal švagrové tatínek a další byl šunt co se ho rád někdo zbavil. Do toho bratr několikrát ztratil práci a byl i několik měsíců na ÚP.
Neřeš zda by malá netrpěla tím, že se začneš starat. Bude to lepší že budou blíž věkově u sebe. Já jdu do druhého právě kvůli tomu. S bráchou jsme o 5,5 roku, on vycházel základku, když já jsem byla ve druhé třídě, dělal maturitu když jsem vycházela základku... našli jsme si k sobě cestičku až v dospělosti.

zuny
25. črc 2013

@baterie my máme dva kluky po dvou letech. Za prvního jsme stavěli barák a pořídili si hypotéku. Rozpočet máme hodně našponovaný, prostě žijeme od výplaty k výplatě, protože jsme si dali hypo na míň let. Chtěla jsem děti blízko u sebe (se sestrou jsem o 4 roky a rozdíl už bylo znát) a taky že půjdu po 5ti letech znovu do práce. Nakonec jsme se rozhodli ještě pro třetí, které se narodí v lednu. Fakt si říkám, že jsme velcí blázni, ale kdybych šla teď do práce, třetí už by nebylo - byla bych "stará" a už by se mi zase 3 roky doma být nechtělo. Celkově budu na MD skoro 8 let. Je to otázka priorit - někdo chce jen jedno a je to pro něj přítěž, chce cestovat a jezdit na dovču, někdo chce mít děti. Bohužel nás hypo hodně sráží, takže si nemůžeme toho moc dovolit, ale zase budeme mít krásné tři děti, hypo jednou splatíme a bude líp. Na druhé straně, když si "odbydeš" dvě děti, potom můžeš jít do práce a nemusíš se ohlížet na to, kdy mít další dítě, když máte doma jen jedno. Moji kluci si spolu krásně vyhrají, i když se občas rvou, já si můžu v klidu uvařit a uklidit.

jasekd
25. črc 2013

@baterie s penezmi neporadim, to si musite spocitat sami, jak vyjdete. Co se tyka deti kratce po sobe, nejvic strasi ti, co maji zadne, jedno nebo vice deti, ale dal od sebe. Znam snad jen jednu, co rekla, ze kdyby to mohla vratit zpatky, ze je tak blizko posobe nema. Je tu i cela diskuse deti po sobe, a zkusenosti prevazne pozitivni. Ja je mam po roce, bylo a je to narocny, navic ted uz naplno pracuju (holce jsou 2 r a 3m), ale slo to! Obe deti mely zdr. problemy, obe byly na operaci , s holkou jsem cvicila vojtovku, kluk motoricky taky pozadu, kdyz se holka narodila, zdaleka jeste nechodil, 3/4 roku jsem oba plne latkovala... a slo to a jsem za ne rada. Narocny to je, ale to je i jedno dite nebo deti s vetsim rozdilem, kazdy ma svy pro a proti. Na okoli bych nehledela.

ratatooy
25. črc 2013

no tak ja bych si to nedovedla představit tak brzo pro me je tak tak po 3letech,spíš bych se bála že bude odstrčená ta mladší protože ta starší kolem dvou let bude potřebovat daleko víc péče než mimino,bude se chtít nosit,bude ti pořád vyset za sukni atd atd,ale třeba tyk bude vyjimka a bude to v pohodě

marcelka287
25. črc 2013

@sonka.77
@baterie Naprosto souhlasím se sonka77. My bydlíme taktéž v pronajatém bytě 1+1 do toho stavíme, před 3 týdny se nám, narodila dcerka a věřím, že až přijde správný čas, zvládneme i druhé dítko, protože taky dokážeme žít bez zbytečností🙂 Ale na druhou stranu, taky jsme to pořádně rozmýšleli jestli finančně zvládneme baráček i dítě a počítali jsme, nebylo to bez přemýšlení..

helen_8
25. črc 2013

@baterie Jinak mně ještě přijde, že obecně okolí tlačí do hypošky, taky chceme jednou vlastní bydlení, ale nechci si vzít hypotéku za každou cenu, abych pak na namateřský dřela bídu, vše jsme vráželi do splátek a neměli ani na dovolenou s dětma, to si radši ještě chvíli počkám. V Německu je běžné, že lidi si kupují vlastní bydlení až jsou starší a až mají více naspořeno. U nás jde spousta lidí bezhlavě do splátek, nemá rezervu a pak to tak dopadá.
Nám rodiče a prarodiče taky pomáhají třeba tím, že dostaneme zeleninu ze zahrádky, maso, vajíčka a je to opravdu velká pomoc k nazaplacení! 😉

ratatooy
25. črc 2013

@marcelka287 taky jsme byli v 1+1 v paneláku,s jednim ditetem,vlastne jsme i ted v 1+1 ale v baraku takže vetší prostor a budem tu ješte rok než dostavime už s dvouma detma,mi jsme teda hlavne přemejšlely o tom jestly zvládneme postavit bez hypoteky,ja bychdo toho jinak asi nešla je to pro me moc velkej risk

zuzik22
25. črc 2013

Jako bych to psala sama.Máme roční holčičku, dům v rekonstrukci na hypo...Teď momentálně bydlíme u tchána v podkroví 2+1 a je nám akorát. Ale manžel nechce o druhém ani slyšet. Má pravdu, že nejdřív musíme dodělat dům, abychom se přestěhovali a měli více místa a pak bude možná druhé ( stěhovat bychom se mohli příští rok)....Ale vidím to tak, že se dočkám až bude dceři 5 - 6 let ( začne chodit do školky, já do práce a bude více peněz na opravy)....Na jednu stranu si říkám, že bude více soběstačná a já bych v případném těhotenství měla více času na sebe a pak se mohla více věnovat maličkému. ALE....moje srdce mě táhne ke snu, mít děti od sebe 2 roky. Tak je mi z toho občas smutno. Fandím všem a obdivuji všechny, které to tak mají a zvládají to. 🙂

ratatooy
25. črc 2013

@helen_8 ted to právě píšu hypoteka je celkem dobrej bič na sebe a když přijde o práci chlap je to v prčicích

marcelka287
25. črc 2013

@helen_8
@ratatooy My teda zatím stavíme bez hypotéky, ale budeme si jí muset vzít. chceme samozřejmě co nejmenší a když bychom měli čekat na to, až si ušetříme na celý barák.. tak bychom ušetřili, ne ze ne.. ale na dítě bychom si museli počkat třeba další 4 roky a co bude za 4 roky, kdo vi.. Třeba by se mohlo něco pokazit a dítě už bychom mít nemohli.. A když by bylo dítě tak by se to šetření o dalších x let prodloužilo.. Takže jsem ráda, že jsme zvládli našetřit alespoň něco🙂

ratatooy
25. črc 2013

@marcelka287 mi taky stavime zatim bez hypošky a doufáme že když si nejakou vezmeme tak jen maximalne tu od státu tech 300tis je dobry že se tam odečítají narozené deti

marcelka287
25. črc 2013

@ratatooy Já myslela že ta od státu už není.. alespoň nebyla když sem se na to dívala.. ale to už je tak půlroku zpět.. Máš nějaké bližší info nebo stránky, kde můžu pohledat?

jaja01k
25. črc 2013

@baterie S tím bydlením bych to neviděla tak dramaticky. Finančně to většinou vyjde na stejno, jestli platíš nájem nebo hypotéku. Nám se teda po přestěhování z podnájmu do vlastního měsíční náklady na bydlení nijak nezměnily. A na bydlení v (pod)nájmu není nic špatného. Myslím, že se ten požadavek vlastního bydlení dost přeceňuje, je to takový "český sen". A jak už tady někdo psal, byt na hypotéku tě uváže na jednom místě, těžší je pak přestěhování třeba za prací. Co se týče věkového rozdílu dětí, já teprve čekám první, ale určitě pak budu chtít co nejdřív druhé. Se svým bráchou mám věkový rozdíl jen 13 měsíců a je to super, vždycky jsme si byli hodně blízcí (což samozřejmě nemusí vždycky platit, závisí i na povaze dětí). Mamka sice přiznává, že dokud jsme byli hodně malí, bylo to náročné, ale zase z nás brzy byli parťáci, všechno jsme mohli dělat spolu, byli jsme spíš jako dvojčata.

helen_8
25. črc 2013

@jaja01k To je to, co mi lidi kolem tvrdí, že to vyjde nastejno, ale není to pravda, pokud máš vysokou hypotéku a zatím nízký základ naspořený, tak určitě ne. Do toho musíš počítat přeci inkaso a v momentě, kdy jdeš na mateřskou a klesneš s platem při přechodu na rodičák třeba třikrát, tak Tě rozhodně vlastní bydlení nevyjde líp než podnájem. Každý si musí spočítat svoje možnosti, ale pokud to vyjde stejně, tak určitě je lepší jít do svého.

jaja01k
25. črc 2013

@helen_8 Tak je fakt, že nemáme tu hypotéku velkou, takže nemáme ani vysoké měsíční splátky, že se prostě komplet i s inkasem, internetem, poplatky do fondu oprav atd. dostaneme na stejnou částku jako jsme platili v podnájmu (a to nebyl žádný luxusní ani drahý podnájem).

ratatooy
25. črc 2013

@marcelka287 no prej je zas neco novýho ale taky nemám zatim bližší info

ratatooy
25. črc 2013

@jaja01k ja si teda splátku hyoteky představuju tak 10tis a výš aspon zatim to tak známí mají

zvirka
25. črc 2013

@baterie Já myslím, že je to každého věc. Já zase druhé dítě prostě nechci. I když máme vlastní byt i auto. A skoro všichni v okolí furt do mě, ať ječtě jedno máme, jedináček to je na nic atd.... Podle mě si to každý musí uvážit sám za sebe. Pokud se na to cítíš, nedej na lidi, rozhodni se sama s partnerem. Ostatním do toho nic není 🙂