Syn nedovolí své sestře na nic sahat, vše je "jeho". Co s tím?

imzadi
16. črc 2013

Omlouvam se za velka pismena ale jelikoz je to u nas doma ted velky problem, tak me to nuti i takhle psat...prosim o radu,nazor,pomoc...mam syna 2.5 roku a dceru 9.5 mesice...co se mala narodila byl na ni syn hodny,akceptoval ji,staral se...ale ted co se rozlezla nastalo peklo...vsechno je jenom "moje"...mala nesmi na nic sehat,k nicemu se priblizit,nesmi koukat na pohadku v televizi,odstrkuje ji, atd. Je mi jasne ze je to nejaky vyvoj ale co s tim? Vysvetlovani nepomaha, vyhruzky nepomahaji,tresty take ne...obcas pri vyhrocene situaci dostal uz i na zadek a pak furt jen rve a vzteka se a krici a dupe...no proste silenost ktera nastava rannim vzbuzenim a konci vecernim usnutim...na slovo moje a ze neco eminka nemuze uz jsem vysazena...jak z toho ven? Co vam pomohlo?? Prijde mi ze jsme na neho ted porad zli a neustale na jeji strane ale kdyz on je neskutecne neochotny a utlocitny...odjakziva k nam jezdili navstevy s detmi a vzdy byl zpocatku boj o hracky ale po pul hodine byl klid a vsichni spokojeni. Ale vlastni sestricce nas mladej nastoluje peklo....Moc diky za nazory a rady...😉

tvarohacek
16. črc 2013

nepomohlo by nějak ohraničit prostor kde si starší bude moct hrát a dcera ho nebude rušit? Syn má určitě právo na svoje hračky i svoje území.

imzadi
autor
16. črc 2013

@tvarohacek no ohradku nemame...mozna jo...ale zase si myslim ze je to spis unik od problemu..navic dcera proste porad bude nasledovat starsiho no... 😅

romcovaklarka
16. črc 2013

@imzadi Zatím to ještě nemáme, ale co jsem kde četla "rozumy" na toto téma, tak opravdu se hodně doporučuje, aby starší (a časem tedy i mladší, až na to dojde) měl vlastní prostor, kde si může (a) hrát a (b) mít pár "nedotknutelných" hraček, které nemusí půjčovat, když nechce. Třeba pro každého jeho kobereček, na kterém mu ten druhý nemá co bez dovolení lézt... a pak opravdu napomenout naopak to mimino, že tam přeci nesmí, tam je to bráchy... Ale je to běh na dlouhou trď asi... Přeju pevný nerv, my zatím nemáme "moje", ale zas když kojím, tak velkej po malý hází věci, snaží se ji zalehnout, skákat po nás atd. 😝

imzadi
autor
16. črc 2013

@romcovaklarka jako muzu je uplne odserapovat do pokoju😀 😀 ale s tou nedotknutelnou hrackou to beru...ale budu to chtit i naopak...koukam ze i u vas veselo..kuba je jinak na malou hodnej,nekvili kdyz ji mam u sebe apod....je pres ty hracky no:-P

baris
16. črc 2013

@imzadi ahoj,

to je naprosto normální. Tento stav - MOJE - prožívá každé dítě. Určitě to není tím, že by Kubík přestal mít rád Eminku.

Já mám holky s podobným věkovým rozdílem - 17měsíců a my jsme tento "stav" vyřešili zdvojením "kritických" hraček 😀 Holld je teď tvoje dcera ve věku, kdy vše prozkoumává a tvůj syn - že vše je jeho. Vražedná kombinace 😀 Ale mohu ti říct, že to přejde (než do toho věku dospěje mladší dcera 😎 ).

Vím, že moje řešení není asi z pedagogického hlediska nejlepší, ale já mám jen jedny nervy a určitě jsem nechtěla celý den křičet buď po jedné nebo druhé dceři - Katuško půjč to Karolínce, Karolínko, neber to Katušce .... Pak bude mít Kubík pocit, že máte raději Eminku ...

hehena
16. črc 2013

@imzadi tak určitě se chystám pořídit ohrádku! sice je náš Kubajs starší a už by to nemusel být problém, ale v tuto chvíli má i velkou potíž rozdělit se třeba o oplatky a to i v případě, že mu je kamarádky holčička nabídne, ať si vezme - on rovnou vezme pytlík a už jí nechce ani dát :( tímhle asi fakt prochází téměř každý dítě a tak mu dám ten čas, aby si na to zvyknul, že je tu brácha, že by od něj bylo hezký hračky půjčovat 🙂, on si k tomu dojde a při tom vysvětlovat a vysvětlovat... a snad se eliminuje ten největší masaker, kterej snad nebude trvat dlouho. no a v druhé řadě jsem i pro zdvojení kritických hraček, jak píše @baris a budu doufat, že těch opravdu kritických moc nebude 😅 🙂))
je fakt, že jsem momentálně ráda, že Jáchym ještě neleze, neb jsme, jak víš, u našich a ještě chvíli tu budeme, a sem bych tu ohrádku ani nedala...

imzadi
autor
16. črc 2013

@baris to poznamkou o tom jak dlouhej boj nas ceka jsi me potesila 😝 diky moc za reakci...kriticke hracky jsou vsechny auta...asi tisic😀 😀
@hehena kdyz ja ani tu ohradku k nam nenacpu... 🙄 prave desim se toho aby nenabyl pocitu ze ho nemame radi.... 😢 zasse bojim kdyz nekde ustoupim...ano to pucit nemusis,tak bude zmatenej....

xuxie
16. črc 2013

My máme rozdělené "bojiště" na Martínkovo a Linduščino. Pokud někdo vezme cokoliv z části toho druhého, tak musí nabídnout něco z části své. Pak jsou zapovězené hračky, jako Blesk McQueen, na toho Lily nesmí 😀 jakmile k němu leze, tak mladý už běží pro něco hodně hlasitého cinkajícího a vykřikuje Linduška tu máš niečo iné!

Ale ve finále, bojujeme 😒

baris
16. črc 2013

@imzadi já jsem na to byla připravená - mám se svou sestrou věkový rozdíl 25 měsíců. Moje holky mají 17měsíců, takže od narození Karolínky se všechny hračky kupovaly 2x - aby každá měla svoje. 😀 I oblečení mají stejné. Chovají se jako dvojčata.

Teď už si vybírají částečně každá své - Katuška vše s Růženkou, Karolínka s Popelkou.

javyb
16. črc 2013

@imzadi u nás je to podobné☹ Posledních pár dnů mám pocit, že nedělám nic jinýho, než že po Báře řvu - ona furt ječí "Andrejóóó´, neber mi toooo,mamíííííí, ona mi to bere - do toho se pořád ptá "ale próóóóč???" - mazéééééc. U nás by ani ohrádka neprošla, Ája začíná chjodit v prostoru s kočárkem, nebo si tlačí před sebou židličku, takže někam ji zavřít = šílenej jekot, protože madam už se taky umí prosadit 😀 Snažím se Báře říkat, ať si dá hračky na velkej stůl, pokud si třeba kreslí a ANdrejka jí to chce trhat, nebo si hraje s legem a malá jí to boří - prostě ať si zaleze někam, kam se Ája nedostane. Ale pokud má hračku malá první,Bára přiběhne a sebere jí to, tak se snažím jí vysvětlit, ať jí to nechá, že hračky se půjčují.... Je to pořád dokola a taky se těším, až to bude za náma

ivuska027
16. črc 2013

no u nas je rozdiel 2 roky a 4 mesiace a je to stale boj. Stale potrebuju tu istu hracku, stale. Nech by bola zapotrosena na spodku krabice, ked ju co i len jeden vytiahne, druhy ju v tu ranu potrebuje. My sme uz v stadiu, ze ak sa nedohodnu, tak hracku beriem uplne, ak kricia a ruvu sa, tak poviem, ze dostanu obaja a je mi jedno, kto zacal, celkom to zacina pomahat, predsa len ten mladsi uz ma 21 mesiacov, uz rozumie, ked sa spytam, ci chce po zadku 😅 Aj ked deti nebijem, snazim sa tomu vsemozne vyhnut, nie vzdy sa to vsak da. Podla mna, len musis vydrzat, viac nenarobis. U nas duplicitne hracky nepomohli, aj tak chceli tu, co mal ten druhy v ruke, hoci boli na chlp rovnake 🙄 Ale vedia sa aj pekne zahrat, aj cely den su spolu a dobre sa chovaju. Sami sa pohraju aj 2 hod bez slova, ked som v kuchyni, chodim pozerat, ci ziju 😀

handm
16. črc 2013

@imzadi Vítej v klubu. Už to trvá asi 4 měsíce nebo jak dlouho, prostě jak se malá rozpohybovala a lepší to není 😝 Navíc ted si dojde, zas se mu trošku vyrovnala a jeho to štve. Pravda, nekouká mu z očí do očí, ale už se to "blíží" 😝 Prostě jen vidí, že dvojka vyrazila, začne kvílet a ječet, zalehne svoje hračky na gauči (momentální obsese jsou vláčky a bagry) a dělá, tytytyty, Stell, jdi pryč, jsou moje hračky..
Zatím stáááále vysvětluju, melu a melu... sem tam dostane na ruku, furt mu melduju, že jí něco, co není tak důležitý, půjčí, že ji to za chvilku přestane bavit - tak má jednu "míchačku" a tu jí vrazí a ona se většinou uspokojí a opouští ho.. na chvilku 😝 On je její středobod vesmíru a furt prostě leze na něj... Je fakt, že ji taky peskuju, i když je mi jasný, že taky furt jeho "hubuju", že jsem na něj prostě náročnější, jak je velkej.. ej to občas o nervy. 😝

adrianka1712
16. črc 2013

Dufam, ze toto u nas riesit nebude treba. Cakame dievcatko, a uz teraz syn (5r.) hovori, co malinkej neda, nepozicia, atd.. Tiez budeme mat Eminku. no snad nas toto "moje" obide, lebo sa zblaaaznim :-P

liskovyorisek
16. črc 2013

Tak to se mám na co těšit teda 😅 ale projít si tím musí asi všichni sourozenci a je poměrně jedno, jaký mezi sebou mají věkový rozdíl - tím se možná mění pouze intenzita těchto soubojů...každý by měl mít místečko nebo hračky, které má pouze pro sebe a kde ho ten druhý prostě "neprudí"...to i z pedagogického hlediska je super řešení...psát ti, že se to časem zlepší asi nemá smysl 😅 jen ti přeji pevné nervy a čekej můj zoufalý příspěvek do téhle diskuze až budu za rok ve stejné situaci 😀

imzadi
autor
17. črc 2013

@xuxie diky teta😉 asi to teda taky rozdelim..ale jak netusim😀 ale jak to tak vidim budu muset nakoupit dalsi hracky 😝
@baris a kdyz mas ty holcicky,co u vas frfi...my jsme doma samej autak apod a tak nejak chapu ze to kuba nechce pujcit...ale zas nevim co male poridit..taova ta chrastitka a spol. Ji neberou😀 zkusila jsem ji treba vzit do kuchyne at si hraje s hrncema ale hned priletel bracha ze to je maminky a ema si s tim hrat nemuze 🙄
@javyb u vas taky??😀 no holka...nezavidim...u nas je ke stoji daleko,co prijde pak to si nechci ani predstavovat 😅

@ivuska027 tak na to spolecne hrani se tesiiiim 😵 taky nekdy kdyz je situace vyhrocena tak reknu ze bud to pujci nebo to uklizim a nema ani jeden nic....ale furt je to trest pro kubu hlavne no...
@handm no prave...ale vem si ze jsou jeste fakt maly??? Hrozne se v tom placam...ze mu ublizujem...desim se ze to bude trvat dalsi rok...ale snad skolka pomuze? Nevim...
@liskovyorisek

imzadi
autor
17. črc 2013

@liskovyorisek diky teta😉 s tvoji eruduci nepochybuji ze se teto diskusi vyhnes, neb vis co a jak..ja vim prd 😎

anushka111
17. črc 2013

Napadl mě jen pohled z role toho staršího. Nejdřív se mu vezme to výsostné postavení jedináčka a čas jen pro něj , protože se běhá kolem miminka. Pak mu to miminko začne brát všechno co je jeho a ještě je peskovaný za to, že si to chce ubránit. Naprosto chápu že má člověk jen jedny nervy, ale jsem skutečně pro jim nějak oddělit prostor, např. chceš si hrát jen se svými hračkami, aby ti je sestřička nebrala, tak si ale musíš jít hrát tam a tam (i kdyby to byl kousek místa v obýváku). Myslím že čím víc ho za to budete peskovat, tím víc se zatvrdí a pak se nemusí s maličkou dobře snášet. Vím ale že se dobře radí a v praxi je to mnohem těžší ...

imzadi
autor
17. črc 2013

@anushka111 diky za nazor...urcite mate i pravdu...zkusim to tak nejak zavest....ale potrebuju radu co s tim neutralnim prostorem😀 😀 a taky nechci aby si moje deti hrali kazdej na jinym konci baraku 😅

petrajurinova
18. črc 2013

Máme děti o 3 roky od sebe, ale s tímhle jsme taky bojovali a občas ještě i teď (4 a 7 let) bojujeme. Základní (podle mě hlavní) záležitost k řešení je - jak už tu několikrát bylo řečeno - kousek prostoru a pár hraček, které jsou jen 1 každého dítěte. My jsme to v době kdy malá byla miminko měli tak, že syn nesměl na její hrací deku a nebral její "hlasité" hračky a měl vyhrazený prostor v rohu obýváku vyložený pěnovkovým puzzle (asi 1,5x1,5 m) kam zase nesměla dcerka a tam měl v truhle svoje "poklady" na které mu malá nesměla sahat. Podmínkou nedotknutelnosti pro syna bylo, že když si se "SVÝMI" hračkami nehraje musí být zavřené v truhle.
A máme to tak i teď - většinu hraček mají děti společné, ale každý má svou plastovou truhlu ve které má své poklady a druhý mu do ní nesmí strkat ruce ani nos.

lolelole
18. črc 2013

Tak u nás začlo "moje moje" už s narozením malé (má7týdnu). Je schopný se narvat do kolíbky a o růžové peřince, dudlíku a jiných miminčích proprietách tvrdit že je to jeho..děs.!...dnes malé vytáhnul zpod hlavičky polštářek a chtěl na něm ležet on. Když jsem mu ho chtěla vzít tak hysterák. Taky nevím co s tím ☹ Trestat ho fyzicky rozhodně nechci, i když už mi někdy tečou nervy hodně. Polštářek jsem dnes vyřešila tím, že jsem mu zavřela ohrádku u pokojíčku a musel zůstat nahoře. Až se trochu uklidnil, tak jsem mu vysvětlila, že se spolu musíme naučit "vycházet" a půjčovat atd..zda porozuměl netuším. Rvalo mi to srdce, ale musím nějak reagovat, protože vyloženě zkouší co ještě sneseme a co je moc 😖

imzadi
autor
18. črc 2013

@petrajurinova tu plastovou truhlu barevne odlisenou asi poridim...ale porad mi prijde tohle separovani sileny😀
@lolelole je to narocny vid? My dnes scena,kuba ji obed a ema se plazi po zemi k jeho zidlicce a smata na ni...no bylo po obede neb jecel emi neeeee...mojeeee...nesahej..a sel chranit zidli 😅

baris
18. črc 2013

@imzadi ahoj,

okolo roku jsou ty hračky ještě "univerzální" 😀 a je jedno, zda je jedná o kluka nebo o holku. V každém případě ten druhý má vždy lepší hračku 😀

Ale tak po tom roce holky dostaly svůj první kočárek - obyč golfky máme na venek, "hluboký" - betelný kočárek, ve kterém se vozí i holky (3 a skoro 5 let 😎 - máme na doma. Golfky totiž složíš a jdeš, ten hluboký je nepraktický - musíš se s ním tahat. Ke kočárku patří panenky, flaštičky, oblečky ...

Pak holky k cca 1,5roku dostaly kuchyňku s nádobíčkem na vaření - rády si hrají s "pizzou, dortem .. " - Je to plastové, drží to spolu na suchý zips .... domácí spotřebiče jako hračky - vysavač, kávovar ... Pokladny, vozík na nákupy ... No a tak od cca 2,5 let u nás letí barbinky, my little pony ...

Jinak je to stejné jako u kluků - odrážedla, kreslení, malování, puzzle, kostky, skládačky, vkládačky, leporela, lego ... Jen my to máme všechno laděné do růžova a s holčičí tématikou - princezny, víly ....

Ale každé dítě je jiné 😉

sarcca
13. zář 2013

@imzadi tvé děti nejsou o nic jiné než u nás. Znám však pěkný způsob jak to zmírnit. Často máme tendenci upřednostnit to mladší dítě, ale to starší zkrátka chce naší pozornost. Není to o těch samotných hračkách je to jen o té pozornosti a mít mámu nebo tátu pro sebe alespoň na nějaký čas. Pěkn článek o sourozencích najdeš tady na blogu: laskaverodicovstvi.cz ale chápu, že to stojí dosti energie rozdělit svoji pozornost mezi obě děti.

imzadi
autor
13. zář 2013

@sarcca muzes mi to poslat do ip?moc dekuju!