2,5 leté dítě už nechce odpoledne spát, co s tím?

alisek
14. led 2013

Potřebovala bych poradit ohledně odpoledního spánku dvou a půl letého dítěte. ještě před 14 dny to unás probíhalo, tak že ráno stával mezi 6 a 7h., hned po obědě se šlo spát tj cca v půl 1- 1h.odpol. - spal cca 2,5 -3h. vkuse a večer chodil spát před 8h. před 2 týdny jsme mu zrušili dudlík na spaní a krátce před tím šel do nové postýlky, je na stejném místě jen už není miminkovská, dudlík jsme prostřihli a řekli že je rozbitý, sám ho vyhodil, že nejde dudat a od té doby se to veze, dokáže být velice aktivní až do 14-15h., někdy únavou odpadne ale vyjímečně, většinou prostě spát nejde a řádí až do 18h., pak už je na něm znát značná únava a vůbec odpoledne-vpodvečer je protivný, moc se s ním po dobrém nezmůže a dost zlobí. pak na 19h. večer odpadne a vzbudí se kolem 2h. ranní že chce snídat, pak je vzhůru tak do 4h. ranní, pak usne a vstává kolem 7h.. když nám odpol. usne tak dost pozdě, že se vyspí tak 1,5h., vstává kolem 16h. a vydrží vzhůra nejméně do 21h. kdy ho pak jdem dát spát a usíná kolem 22.h.. Možná to je napsaný nesrozumitelně a zbytečně zdlouhavě ale už jsem fakt zoufalá, nic neudělám, nehledě nato že i pracuju na půl úvazku a ted zvažuju že to pustím, vůbec nevím co s tím ☹. Předem děkuji za vaše cenné rady.

anetka1701
14. led 2013

Nevím jestli ti to pomůže, ale Šárka (2r) měla taky jeden čas období, že odpoledne spát nechtěla, protivila a pak zlobila i s nočním spaním... Srovnalo se to po nějaký době samo - ale je fakt, že jsem byla tvrdá a do postýlky jsem jí stejně v daný čas ukládala - bylo mi jedno jestli spí, nebo si hraje, ale prostě v pokojíku být musela a pochopila to velmi dobře... Osobně bych vaší situaci řešila asi nějakým novým pro dítě příjemným uspávacím rituálem - když chybí dudlík, tak ho nahradit něčím jiným - pohádkou? Mlíčkem? písničkou? nebo možná něčím dobrým na usnutí?? Nevím co má malej rád... Prostě ho nějak namotivovat, aby se do postýlky těšil - Šárka se těší na dudu a Mickeyho s Minnie - velcí plyšáci - (a večer na mlíčko) a i když říkám, že by měla jít spinkat a ona nechce, tak jí do postýlky naprosto dobrovolně dostanu když slíbím něco z toho uvedeného... Držím palce :o)

tvarohacek
14. led 2013

promiň, celé jsem to nečetla, jen přidám svoji zkušenost, dceři za měsíc budou dva roky a přes den již nespí, protože večer usínala až kolem cca 23 hod, kolem šesté sedmé večer na ni padá únava a je nutné ji zabavit a vydržet do osmi, kdy hned usne.

klaraalucka
14. led 2013

ahojky, je pravda, že malá mi poslední dobou, cca tak 3 měsíce nechce spát. Po obědě si sice sem tam lehne, ale nespí. Za to večer zaleze do postýlky do v 8 hodin a spí celou noc, když jsem se o tom bavila mudr, tak mi řekla, že pokud malá po obědě spát nechce, tak at jí nenutím, ale at jí alespon na hodinku naženu do postýlky, pustím jí třeba pohádku nebo tak, aby alespoň odpočívala, že samotný odpočinek jí může stačit, pokud není unavená a sama neusne. Pokud u toho pracuješ tak je to samozřejmě problém, jelikož na nic nemáš čas, ale zkuste jí dát do postýlky, jen aby si třeba vzala knížku, nebo se dívala z postele na pohádky.

lucmora
14. led 2013

Podle mě ho večer dáváte dost brzo spát na to že Vám spal 2-3 hodiny přes den.,Já bych mu to spaní přes den zkrátila a prostě ho budila. Tak to dělám taky.. No a pak sice jde spát až něco kolem 21h ale zase spí celou noc do 7h do rána. Lucka 🙂

aljuska
14. led 2013

ahoj, syn má 2 roky a 3 měsíce a teď po Vánocích přestal spát po obědě. Usínal dost pozdě odpoledne, až tak po 13:30 a déle a pak spal dlouho do odpo a večer zase nechtěl jít spát a byl vzhůru do 21h a déle. Takže jsme odpo spaní zrušili - on ani do té postele nechtěl jít a zlobil v ní, tak to fakt nemělo smysl - a vstává teď průměrně kolem 7h, odpo po obědě po 13h má relax u tv u pohádky, aby aspoň 1/2-1h seděl v klidu a relaxoval a dobil si baterky - tak jak to psala výše klaraalucka, že radí i její doktorka - a večer kolem 18h dostává večeři, pak koupačka a do 19h leží v posteli a spí. On tedy občas v noci ze spaní pláče, ale to měl vždycky - asi má moc živé sny po mě 😅 - ale nikdy se nevzbudí na dlouho, stačí pochovat, utišit a spí dál a není to tak každou noc. Když je přes den bez spánku, musí chodit spát včas, jinak je pak přetažený a špatně usíná.
Je možné, že i tvůj syn už nemá potřeba spánku odpo, tak to můžeš zkusit bez toho spánku a uvidíš jak se bude chovat přes den 😉
akorát pro tebe je to těžší, když ještě pracuješ a ten čas kdy syn spí se ti určitě hodí . . .

elvira
14. led 2013

Malý nám tak od dvou let spává odpoledne vyjímečně. Vstává ráno kolem 7 hodiny, spávat chodí kolem 8 večer, ovšem teď má dva měsíce období, kdy přes den nespí a večer vydrží do 9, půl 10 a to vysloveně skáče...
Je to dost únavné....
Každé děcko je jiné, známým malý chodí po obědě spát a jsou mu přes tři roky, večer chodí spát v osm...

ocelotka
14. led 2013

Mě už malá (2roky a 8 měs.) taky přestává spát. Když třeba dopoledne má záhul, tak usne pěkně kolem 1, ale když ne, tak usne až třeba kolem 3 a přesně jako u vás večer je pak problém, že usne až kolem 22 hodiny. To mi přijde blbé, takže když mladá neusne do 14,.00, tak už to nehrotím odpolední spánek vynecháváme. To pak večer žádný problém s usínáním není. Co ale dodržuju je polední klid, takže i dkyž třeba neusne je ve svém pokojíčku, v klidu, v posteli a třeba si tam potichu hraje, ale prostě zklidnění, žádné řádění, ať má ona i matka trochu klidu 😀 .

discreet
14. led 2013

Taky jsme teď měli narušený, přes Vánoce a tak, teď se nám to srovnává, vstává v 7 (přemýšlím, že ho budu i budit) a po 12 padne, ovšem musíme jít na procházku a řádně ho unavit... Večery jsou pak divočejší, usíná mezi 20-21hod...¨
To noční buzení teda nezávidím, ale zase máš trénink na druhé 😀 😀 (haha)
Taky chodím do práce a každá babička to s ním dělá jinak, někdy šel spát až ve 14, spal do 16 a to pak byla divočina a když jezdím do práce tak ho budím v 6 a to je taky mazec... podzim byl divokej, teď se nám to začíná srovnávat...
Asi bych fakt zkusila být neoblomná a dávat spát kolem té 13, třeba usne a nebo si aspoň odpočine 😉

eloana
14. led 2013

ahoj mame to same......... malej nevydrzi nespat..... po obede neusne-dnes vyjimecne usnul asi po 14 jinak treba v 16 ........pak jdeme spat kolem 24 -nastesti spi do te 8. Kdyz ho udrzime odpada kolem 20 a jak pises vstava 2-3 hodiny rano.. pro me je teda lepsi kdyz usne ve 24 aspi az do rana, chodime lezet kolem 22 a podiva se na pohadku , takze u toho pospavam..

naty
14. led 2013

malej taky takhle odpadává, měl to tak nějak nepravidelně, tak sem myslela, že už spát nebude, ale občas to prostě nevydrží...jediný, co sem vyzkoumala je, že když jdeme dopoledne na hodně vydatnou procházku, tak pak po obědě vytuhne celkem snadno a není problém...

sona_sv
14. led 2013

Ahoj, můj syn už od roku a půl občas po obědě neusne, ale vždy ho ve 13 hod. dám do postýlky a když neusne do 14.30 tak ho vytáhnu a večer jde spát dřív, kolem 7 hod....tak buď ráda, že to tak máš až od dvou a půl 🙂

monalis
14. led 2013

Moji holčičce budou příští týden 2 roky a už 3 měsíce přes den nespí. Usínala mi pak večer okolo 23 hodiny a to mi nepřilo zrovna nejlepší. Mě má mamka prý dávala spát přes den jen do dvou let. Ono je lepší, když dítě pak večer brzo usne 😉

javyb
14. led 2013

@alisek Barunka měla období, když se narodila Ája a taky nechtěla spát po obědě a pk usnula třeba v 18h, spala 1,5 a pak tu strašila do 22h - naštěstí je už zase klid - v poledne dám malou na balkon a s barunkou si lehnem na gauč k pohádce, po pohádce vypínám počítač a povídáme si až nakonec usne, spí i dvě hodiny a večer je normálně ve 20h tuhá, ale vstává mezi 5.30-6, to bez ohledu na to, kdy jde spát.

hrusti
14. led 2013

Ahoj, syn mi zlobil se spaním, jednak když jsme ho zbavili dudlíku (1,5 r.), tak i když jsme ho přestěhovali do větší postele, ze které mohl vylézt (1 a 3/4 r.). Během 2 týdnů se to ale srovnovalo.
Jinak pravidelně přestal spát ve 2,5 letech. Taky z ničeho nic, do té doby spával tak 2 hodky po obědě. Potom spal nepravidelně a zhruba ve 3 a 1/4 přestal spát definitivně. Snažila bych se ho v době jeho odpoledního spánku dávat do postele s knížkou/mlíčkem/plyšákem nebo alespon nechat relaxovat u televize u pohádky, aby si trošku odpočinul a ty taky 😉 Věřím, že je to náročné.

alisek
autor
14. led 2013

@anetka1701 @tvarohacek @klaraalucka @lucmora @aljuska @elvira @ocelotka @discreet @eloana @naty @sona_sv
@monalis @javyb @hrusti
Tak to odpadne když nejde spát po O a řádíte s ním odpol. venku, usnul na saních při sjíždění kopce v 17h., a už jsme ho nevzbudili 😎
děkuji za odpovědi a večer vám všem odpovím...

raci
14. led 2013

Ondra přestal po obědě spát ve 14ti měsících a když teď náhodou někdy usne není to dýl jak na hoďku, zato pak ta hoďka způsobí že večer usne až kolem půl jedenáctý... a to ikdyž si jdem lehnout všichni, tak se pořád převaluje, jednou chce napít, pak zas čůrat a prostě nemůže zabrat... nehrotím to.. radši ať jde spát večer brzo... 😅

romantika
14. led 2013

@alisek my to mame podobne, ale protoze jsem tehu tak to odpoledni ted potrebuji ja takze jsme se smirili s rezimem, ze driv nez v 22hod vecer neusne. Kdyz jsme zkouseli odpoledne zrusit tak chodila spat sice driv , ale tak vycerpana, ze nespala kvalitne, budila se a vstavala brzo. Cili zatlacit na nej a proste se smirit s tim spanim v deset.
Myslim ze tema zmenama jste mu ten rezim rozhodila, tak chvili pockejte. Pripadne na spani zkuste sedalii muze se to 10 dni. Zklidnuje to nervy, je to jen homeopatikum. Na nas tedy moc nezabira, ale kamaradky si chvali. Davkovani najdete na netu, koupite v lekarne.
Jinak my jsme se k odpolednimu spani propracovali az vekem, cca do roka a pul nespala odpo vubec, zacla si uvedomovat ten blahodarny vliv az ve dvou letech 🙂))))

evahan
14. led 2013

Ahoj Ali, mám v okolí několik maminek, které mají stejnou zkušenost - jakmile zrušili dudlík, skončilo odpolední spaní, bohužel :( my teda z tohoto důvodu dudu na spaní zatím necháváme.

dana3262
14. led 2013

@alisek nas taky nespi po o. Odpoledne je protivny a unaveny. Usne po 20h a spi tak do 8-8:30. Zkuste ho vzbudit treba uz v 6 rano a zkusit uspat po obede kolem 13, jen na hodinku a vecer dat spat kolem 20. Proc jste mu vzali dudlik? Jeste kdyz cekate mimi? Nas zacal dudlat az s brachou a hodne mu to pomohlo. Byl neurotickej, pistel a stipal, dudlani mu pomohlo. Nevidim v dudliku problem.

jmol
14. led 2013

Naše malá nespí od miminka (jako 5týdenní spala 5hod. denně ☹ ). Nikdy nebyla unavená. Začala spát až v 17 měs. přes den. Od 23 měs. mi nespí přes den vůbec. Neměla jsem nervy na to uspávat 1,5hod. denně a večer bojovat do 23-00hod. Vzdala jsem to. Vstáváme od 7-8 hod. Spát jde od 19-20hod. (řekne si dle potřeby, nenutím, nemá to význam) a je to zlatééééé....usíná do 10 min. !

aljuska
14. led 2013

@alisek tak jestli ti usnul takto odpo, tak asi ten spánek odpo ještě potřebuje. Tak leda zkusit to, že bude vstávat nejpozději kolem 7h a dávat ho spát nejpozději do 13h a budit ho kolem 14:30 nejpozději, prostě aby spal max 1-1,5h, pak ti kolem té 20h spát podle mě půjde.
Jinak se synem trávím venku hodně času, jinak by to nešlo, je dost akční 😀 Dneska jsme dopo byli venku 2h a odpo přes hodinu, vstával v 7h, odpo seděl hodinu u pohádky po obědě a v 19:30 usnul během vteřinky a to šel o něco později jen proto, že jsme tu měli do večera návštěvu 😉
S tím spaním se těžko radí, každé dítě to má fakt jinak, některé děti nespí už jako 1/2roční vůbec přes den a některé děti i ve 3-4letech spí 2h odpo 😀
a jinak jsem to tedy do souvislosti nedávala, ale v půlce prosince jsme synovi vzali taky dudlík a pak asi za dalších 14dní přestal spát odpo, ale nemyslím si, že by to mělo takový vliv, on s ním akorát usínal, nijak závislý na něm nebyl a kolikrát chvíli po usnutí ho vyplivnul a spal bez něj celou noc. A třeba kamarádky syn bez dudlíku neusne a bude se od něj hůře odnaučovat než můj syn, a spát odpo přestal už o dost dříve, tak to může ale nemusí mít souvislost 😉

alisek
autor
14. led 2013

@lucmora přes den spal opravdu 2-3hodky a to jsem ho kolikrat jeste budila a ze chodil spat pred 8h.vecer to chtela sam, takto nam to vyhovovalo cca rok, mozna dyl, proste spaci dite a nyni je to vse jinak 😒

garfie
14. led 2013

Podobně jako @anetka1701, dcera taky kolem těch dvou a půl přestala spávat....prostě jsem ji dala po obědě do postele a musela být v postýlce (později aspoň v pokojíčku). Tak cca 3x do týdne usnula a zbytek si hrála, ale odpočinula si. Zkus to taky tak-nebo choď spát s ním, to by mohlo pomoct (i tobě 😉 .
Myslím, že souvislost s dudlíkem tam nebude, prostě je to věk, kdy se to spaní začíná dost lámat....ale zkus ho k tomu odpolednímu spánku nebo minimálně odpočinku vést-protože jinak budete mít problém i ve školce, kde děti musí po obědě odpočívat. Nebo mu zkus pustit na poslouchání (ne na koukání) nějaké pohádky, to u nás fungovalo tak od tří let, když přestala spát definitivně. Taky si u toho trochu odpočine.

alisek
autor
14. led 2013

@anetka1701 @tvarohacek @klaraalucka @lucmora @aljuska @elvira @ocelotka @discreet @eloana @naty @sona_sv
@monalis @javyb @hrusti
Musim rict, ze meta jeho zmenarezimu drti anejen mne i muze, byla jsem zvykla ze pres jeho spanek pracuji pro firmu avecer zasjsme meli s manzelem cas pro sebe nebo na zehleni,uklid atd. a ted je to boj, jediny co vim, zedlouho nestrpim tu jeho vecerku, takze to vypada ze spanek nebude, jenze odpada unavou uz kolem 18h., dnes o hodinu drive. Snazim se s nim i chodit odpol. spát že ho jako "uspim" ale nefunguje to, snad jen 2x, vetsinou si chce povidat,nebo si proste hraje, do postele ho nedostanu ani nasilim, utika z ni, proste chce radit, na pohadky koukame rano, to mas dlouhodoby ritual,tak mozna presunu na odpol., ven chodime 2x denne a dopol jsme venku dlouho a i presto pak radi jak cerna ruka. Usne jedine pri jizde v aute, to mamzjistene ze staci i 4-5km jizdy a spi, jenzekdyz jsme doma, tak se to neda praktikovat, bydlime v centru mesta (pres den problem sparkovanim) a bydlime ve 3 patre a tahat ho zparkoviste do bytu je fakt dálka, navíc koncim 5měs. těhotenstvi tak už to težko dávám a mám strach o to druhé. Podle me odpol. spanek potrebuje ikdyz treba na slabou hodinu.

alisek
autor
14. led 2013

@dana3262 no podle meho nazoruje dudlik v tomto veku uz vrazednej, uz si ho dost uvedomoval a zacal nam ho vyzadovat i pres den,vedel ze ho ma v postylce, tak si kolikrat pro nej dosel,tak jsem ho zacala skovavat, navic mam strach z deformace zubu. No a za 4mes. senamnarodi druhy uzivatel dudliku a synovi bodou 3r. a to si ho z dudakem nedovedu predstavit, tezko by si podle me odvykal a nechapal by ze ho bracha muze mit a on ne.

monik1
14. led 2013

Můj malý bojkotuje odpolední spaní od 21.-22. měsíce. Za týden bude mít dva roky a fakt už tak dva měsíce po obědě většinou nespinká, taky jsem to hrozně řešila i tady na MK a nakonec se přihlásilo dost maminek, co jsou na tom stejně jako my.
Můj malý (za týden má 2 roky) vstává kolem 7h ráno a do 19h večer vydrží v pohodě 12 hodin vzhůru, pak 12 hodin spinká.
Když spal po obědě - tak dvě hodinky - tak je večer vyspaný a usínal až po 21.hodině, někdy dokonce až ve 22.30h. To se mi nelíbilo, že chodí spát tak pozdě, ale dřív prostě neusnul ani za boha, zkoušeli jsme všecko. Takže teď je celý den vzhůru a naštěstí chodí spát už v 19h. Všecko má svoje výhody i nevýhody, hold jsme zase o další level vpřed a je třeba si zase zvyknout na nový režim 😎

chroustinka
14. led 2013

meli jsme to ted velmi podobne, od konce rijna kombinace vzdoru (2roky 8mes tou dobou) zmeny rezimu - prestala jsem chodit do prace tudiz jsme ho prestali rano budit v 6:15 a nastup zimy - mene aktivit venku nez v lete a zkraje podzimu. totalne to dodelaly vanocni svatky a 3tydenni pritomnost tatinka doma 🙂

zadny nebo nevypocitatelny spanek pres den, kolem seste hodiny vecer pretazene dite ktere potom ozilo a litalo do deviti apodobne. drive byl v osum tuhej. po obede spaval dve hodiny i vice.

4.1. mi "ruply" nervy. i kdyz jsem doma vstavame s tatinkem budime lehce po seste, chlapi se nasnidaji ja vyvencim psy. obedvame jak drive spanek uz se nam dari i pred jednou hodinou spi do pul treti az tri coz jeste jde ze neni prespanej, kdyz spi dele, budim. vecer je tuhej mezi osmou a pul devatou.

chroustinka
14. led 2013

jeste k tomu buzeni - kdysi kdyz jsme meli problemy s usinanim kolem roku jsem se dost pidila po tom jak resit rezim ditete no a co si z toho pamatuju a cim se ridim do dnes je ze upravit se da buzenim (samozrejme postupne ne ze nekdo vstava v devet a budu ho budit v sest) a pak se po case prizpusobi i to usinanil. nam to tentokrat trvalo asi pet dni nez si zase zvykl a chodi spat "jako clovek" 🙂 a nepobiha tu do noci.

aljuska
14. led 2013

@alisek to chápu, že je pro vás ta změna režimu trošku šok, že jste byli zvyklý fungovat jinak, taky je to pro nás změna. Ale to aby mi spal přes den 1-1,5h a pak šel spát večer až mezi 21-22h a přitom dlouho usínal to bylo neúnosné. Navíc si nemyslím, že je dobře, aby si zvykl chodit spát tak pozdě. Tak proto jsme to odpo spaní úplně zrušili, že prostě spí cca 12h a 12h je vzhůru. Pár dní trvalo než si na to zvykl a než jsem já vychytala kdy co večer dělat, abych ho moc nepřetáhla.
Určitě potřebuje tvůj syn odpoledne po obědě aspoň nějaký odpočinek, když už nespí, tak si můžete lehnout spolu na gauč a koukat na pohádky, tak si taky trošku dobijí baterky, aby vydrželi do večera 😉 syn mi právě pak odpo když sem ho zkoušela dát spát taky z postýlky utíkal, on do ní ani nechtěl a když už sem ho do ní dostala tak v ní akorát blbnul a skákal a spát nechtěl 😅
a pak budeš mít zase večer dříve čas na manžela, na úklid a další věci 😉
asi to prostě bude chtít vyzkoušet jak to bude u vás fungovat, držím palce, aby jste si našli svůj režim 😉

dana3262
15. led 2013

@alisek deformace mléčných zubů? Ja si zas nedovedu představit, ze se mu narodí sourozenec, bude mít dudlik a on sám ho mít nebude. Jak ho uvidí bude na nej mít určitě chuť. Ja nevim..nás zacal dudlat ve 27mes a dudla i přes den. Zuby se mu během 2 měsíců dudlani zkrivily, ale az přestane tak se zase srovnaj, nevidela bych v tom problém.