2,5 leté dítě už nechce odpoledne spát, co s tím?

alisek
14. led 2013

Potřebovala bych poradit ohledně odpoledního spánku dvou a půl letého dítěte. ještě před 14 dny to unás probíhalo, tak že ráno stával mezi 6 a 7h., hned po obědě se šlo spát tj cca v půl 1- 1h.odpol. - spal cca 2,5 -3h. vkuse a večer chodil spát před 8h. před 2 týdny jsme mu zrušili dudlík na spaní a krátce před tím šel do nové postýlky, je na stejném místě jen už není miminkovská, dudlík jsme prostřihli a řekli že je rozbitý, sám ho vyhodil, že nejde dudat a od té doby se to veze, dokáže být velice aktivní až do 14-15h., někdy únavou odpadne ale vyjímečně, většinou prostě spát nejde a řádí až do 18h., pak už je na něm znát značná únava a vůbec odpoledne-vpodvečer je protivný, moc se s ním po dobrém nezmůže a dost zlobí. pak na 19h. večer odpadne a vzbudí se kolem 2h. ranní že chce snídat, pak je vzhůru tak do 4h. ranní, pak usne a vstává kolem 7h.. když nám odpol. usne tak dost pozdě, že se vyspí tak 1,5h., vstává kolem 16h. a vydrží vzhůra nejméně do 21h. kdy ho pak jdem dát spát a usíná kolem 22.h.. Možná to je napsaný nesrozumitelně a zbytečně zdlouhavě ale už jsem fakt zoufalá, nic neudělám, nehledě nato že i pracuju na půl úvazku a ted zvažuju že to pustím, vůbec nevím co s tím ☹. Předem děkuji za vaše cenné rady.

baris
15. led 2013

@alisek mladší dcera to měla taky tak. (ale neboj, ve školce budou zase hezky po obědě hajat 🙂)

My jsme to řešili tak, že okolo oběda jsem jim pustila pohádku. Po obědě se na ní dodívaly a pak zase šly řádit. Pokud jsem viděla, že mladší dcera (či starší) začíná usínat i ve stoje, tak jsem je poslala s tatínkem okoupat. Klidně i v 16hod. To je dostatečně probralo na to, aby zase mohly řádit do cca 18hod, pak mlíko, zavolat přes skype babi a dědova pak a šup okolo 19hod spát. No a spí až do rána.

Je jasné, že teď je to takové rozházené - muse s s tím vypořádat. Ale spíše bych se snažila ho udržet vzhůru - pouštět písničky a tančit, jít se mýt ... A po tom cca měsíci se to srovnalo.

werunka21
15. led 2013

@alisek Ahojky, já jsem v 27m přestala uspávat u prsa (kojit). Takže doma od té doby neusne, ale stávkoval už i předtím 😅 . Občas opravdu velkým vyčerpáním pozdě odpoledne usne třeba u tv, ale to už se zase odrazí na hodině, kdy jde večer spát ☹ . Ale jinak je opravdu schopný večer zalomit během třech minut kolem sedmé (ale i dřív). Ze začátku jsem z toho byla taky špatná, ale pak jsem si zvykla. Zase je večer brzy klid 🙂. Jak už tady bylo řečeno - všechno má své pro i proti 😉. Jinak dudlík jsme nikdy nepoužívali, jen to prso 😀 a vstává ráno kolem sedmé. V noci když se vzbudí, přijde mezi nás, lokne si vody a spí dál.

hrusti
15. led 2013

@alisek Neboj, od si za ty 4 měsíce odvykne 😉 Myslím, že čím dřív sebrat dudlík, tím líp, dokud z toho dítě nemá pořádně rozum. Pak už je to boj 😖 Ve 3 letech si snad nechá vysvětlit, že dudlík mají jen miminka a on už je velký kluk 😀 Syn je bez dudlíku od roku a půl, malá se narodila kousek po 2. narozeninách a bylo to v pohodě 😉

sona_sv
15. led 2013

Já už bych dudlík taky nevracela, u nás se to srovnalo během tří měsíců a je úplně v pohodě, jsem fakt ráda, že jsme ho zrušili už v 16 měsících, přestože byl závislák, i když má ještě jeden zlozvyk do posttýlky a to pitíčko v lahvičce se savičkou...to mi nějak nejde odnaučit ☹

alisek
autor
15. led 2013

@sona_sv však já bych dudlík už nedala, ani nás to nenapadlo. dnes odpol. spaní byl (2h.) ale jen proto, že vstával už ve 4hod. ráno a šel spát před 12h. po O, unsul totiž včera už v 5večer-na saních..no tak uvidíme zítra a další dny jak to bude, už si začínám zyvakt že to bude náročnější.

liss_durman
16. led 2013

Je to asi normální. Taky jsme po 2. roce začali odmítat spaní. Teda abych to uvedla na pravou míru, odmítala to už dříve, ale byla jsem nekompromisní. Ale teď už to nejde, také to vedlo k vstávání v noci (což se tedy občas stává i teď ☹) apod. Je to v poho, vstává ráno kolem 7, večer jí zavírám v pokojíku v 8. Tak 10-15 minut tedy ještě protestuje v postýlce... Jsem takto spokojenější, jediný, kdo to zatím ještě neskousnul, je babička. Při každé návštěvě mi zdůrazňuje, jak malá zívá a že by měla chodit spát po o 😀

monapink
6. dub 2013

@alisek ahoj,jak probiha spani u vas ted? Take zaciname mit problemy a tim naruseny cely den a aktivity..mala vstava v sedm rano,odpo spanek odmita,uspavala jsem ji lehnutim s ni,tak nejak po obede,nejdele v jednu,kdy po deseti minutach spala,spala hodinku a pul,nekdy dele,vecer v devet usinala...jenze ted??? uz asi tri tydny bojujem, spat po obede nechce,do postele ji nedostanu,kdyz uz ke mne vleze pusu nezavre a chce abych ji odpovidala..po hodine nezdaru,obcas vyjimecne se po hodine zadari a spi,jinak vstanu ona nadsene se mnou..jenze kolem treti zacina zivat,mnout si oci chce se ji spat,pokud ji spat dam,vetsinou usne na hodinu i dele,ale vecer ji do postele nahanim az v deset vecer i dele 😒 Pokud ji spat nedam a jdem ven nebo za detma,ziva,ale beha,jenze pak je silne protivna,vztekla,neposlechne atd.-jasne ji chybi odpo spanek ☹ Vecer lehne kolem sedme,ale usina tak 20 min hazi sebou a je po celem neprospanem dnu unavena a hlavne pretazena..v noci se budi kolikrat za noc a s krikem,pochovam,pohladim a zase spi...kdyz ma odpo spanek,v noci se nebudi..
Co s tim,ja ji odmitam uspavat hodinu,nebavi mne polehavat a nahanet a nutit ji do spanku,jenze zase kdyz vim,ze kdyz se nevyspi,zbytek dne stoji za nic..a vecer pak taky,bud je protivna a nebo naopak v pohode,ale lita do deseti a dele,coz se mi taky nelibi..
Jak jste to vyresili vy? 😉

slunicko01
6. dub 2013

@alisek u nás to zrušením dudlíku bylo to samý, ale chce to vydržet. Nám malá taky tak po vysazení dudlíku tak asi měsíc až dva zlobila. Teď už jsme zase na standardním spaní po o, jen je to třeba kratší, místo 2 a víc spí kolem 1,5h. Když jí náhodou spát nedám, tak je s ní od 16h do večera k nevydržení.

alisek
autor
9. dub 2013

@monapink @slunicko01
tak unás to je zase ve starých kolejích (díky bohu), už teda nespí ty 3 hodinky jako dřív ale slabý 2h., trvalo to cca měsíc a půl než se to vrátilo k normálu tj. spaní po obědě a večerní ukládání v 8h., odpoledne jde hned po ovbědě kolem 12h., někdy i dýl a usne vždy, a večer občas vyleze že chce čůrat, kakat, spát s maminkou nebo že má hlad..no zkouší to 😉. Ani nevím jak se to zlomilo ale byla jsem dost vytrvalá, chodila spát s ním nebo u něj prostě seděla, povídala pohádku, hladila ho a dnes to je bez problémů. taky všemu nahrává že se ráno budí brzy tj. v 6h. a podle toho jede odpo. spánek, nenchávám ho dýl jak 2h. to stačí..stačilo by i mín si myslím ale zas nejsem ras.

alisek
autor
9. dub 2013

@monapink ale píšeš přesně to co jsem zažívala celý leden a část února, myslela jsem že to už je konečná a já z něj vyřízená..vydrž a mělo by se to vrátit, dýl jak hodku jsem ho neuspávala..taky občas došlo na auto, tam usnul do 10min, i dřív a pak jsem ho přendala do postýlky a nebo hold spal hodinku v autě ale bodlo to - jemu i mně 😉

elastiq
17. čer 2013

můj malý mi taky zničého nic přesně v tomhle věku přestal po obědě spávat, prostě ho nešlo nijak přesvědčit. Pak ale usl už trochu po 6h odpoledne. V noci se mi budil že je vyspaný a že si jde hrát, tak to jsem zatrhla, nevstala jsem a on nakonec taky usl..když už to bylo vždycky tak týden tak pak únavou po tom obědě usl a spal třeba do 16h.A večer řádil do 22h. No hrůza děs, nic nemělo svůj řád a nikdy jsem nevěděla jak to ten den bude a býval hodně protivný. Teď má něco málo přes 3 roky a ve školce se to srovnalo. Jinak by to tak bylo asi napořád..někdy spí a někdy ne. Nemůžu ho nutit, on musí chtít sám..

radova23
17. čer 2013

mě anetka přestala spát na roce odpoledne a co tak nespala no,aspon jsme byli na vyletech atd a akoráde me vecer usilana okolo 6 a spala do 9 do rana ( upozornuji že me celou noc spí už i v porodnici)

leilat
23. únor 2014

Odpoledni spanek je dulezity, prave nejake tipy pro starsi deti najdete tady:
http://www.prosimspinkaj.sk/19/post/2014/02/aj-...

alisek
autor
16. kvě 2016

Tak přidám příspěvek po 3 letech, ten rarach kterého jsem "učila" spát po oddudlíkování dnes už spí jen po O ve školce 🙂 a teď mám doma tříleťáka, kterému jsem vzala dudlík opravdu dlouho až ve 2 a 3/4 roce a holky on spal i potom, nezažívala jsem to co s prvním, který to okamžitě zrušil. Spí díky tomu že má svoji mazlivku-dečku ale už se mi taky vzpouzí se spaním a někdy ho radši ani nedám, protože po probuzení je pak ukňouraný,protivný, že je někdy lepší když ani nespí.

11markytka
26. srp 2016

@aljuska zdravím, když to tak čtu, tak si právě říkám, že je to souvislost - naše malá taky nechce spát po obědě od té doby, co jsem jí vzala prso (už jsem stejně neměla mlíko, nechtěla jsem ale skončit "kojení" úplně naráz, což se vyplatilo). Přemýšlela jsem o tom, co jí dát, jak to udělat, aby se těšila, nějakou dobu nám fungovala pohádka a UM, ale už to též nefunguje. Ale hlavně je brzy odpo úplně hotová, když ji vezmu autem, tak usne do 10km 🙂))
Nevím, co s tím...

aljuska
26. srp 2016

@11markytka ahoj 🙂
netuším co poradit, každé dítě je fakt jiné. Syn to měl tak, že opravdu od těch 2 let nespí, během 2 měsíců se ten režim srovnal a zvykl si na to nespaní přes den, no a je to nezmar odmalička, prostě spánek nepotřebuje. Ale určitě to načasovaní kdy přestal spát mělo souvislost s tím, že jsme mu vzali dudlík, a zpětně si říkám, že jsem to dělat neměla, protože na něm nijak závislý nebyl, sám ho nevyžadoval, nevyhledával, měl ho fakt jen na usnutí, ale tuším, že by spát přes den stejně třeba během cca 2-3 měsíců přestal.
Druhý syn dudlík neměl - asi jen 2 měsíce když byl malý, nechtěl ho - a byl kojený a pak od 15M na UM, a je mu 3,5 roku a spí ještě skoro každé odpo hodinku, jako když někdy nespí, zvládne to, ale po max 2 dnech nespaní spát musí.
Je to prostě dost individuální s tím spánkem u každého dítěte

ale co s tím u vás netuším, když jsi zkoušela pohádku, jít si s ní lehnout, UM před spaním, tak mě asi nic dalšího nenapadá. U nás byl taky problém, že do postele ani nechtěl, nemohla jsem ho tam dostat, v posteli si nelehl, poskakoval, prostě unavený nebyl. To ten prostřední syn jde do postele dobrovolně, občas fňuká, že spát nechce, ale nakonec si sám sbalí hračky co jdou spát s ním a jde a lehne si a je v klidu a usíná v pokojíčku sám, takže to fakt potřebuje
No a je asi blbost jí jezdit vždy uspávat, když na ní funguje akorát auto . . .

zvirka
26. srp 2016

Syn přestal spát odpoledne ve 2 letech, s tím, že ještě občas, cca 1x týdně odpoledne spinkal. Ale tím pak nešel spát večer, až kolem 22 hodin. Takže cca od 2,5 let nespí odpoledne vůbec, jen výjimky jako třeba nemoc. Spát chodí kolem 20, vstává cca 6,30. Prostě nespavec. Já jsem spavec, kdybych mohla, spím víc než on. Jo, a usínání - od večerníčku ho honíme do postele, kolem té 20 konečně ulehne, ale usíná i před 21. Synovi bude v září 6.