3měsíční holčička pořád neumí sama usnout

zrnkokavy
24. čer 2014

Prosím o zkušenosti či radu. Naše mimi už má 3 měsíce a večer usne jen u prsa nebo na ruce. Přes den si občas schrupne taky po kojení, nebo ji uspím v hacce, v obou případech vydrží tak půl hoďky spát. Taky na ní zabírá houpání v autosedačce, a to ne na zemi, ale ve vzduchu, ale taky nespí dlouho, to ale houpe jen děda, když přijde, už má 5 kilo ... Když si ji dám do šátku, spí klidně i 4 hodiny v kuse. Ale jakmile uložím do postýlky, chvilku si brouká a pak spustí. Zívá, mne si oči,ale sama prostě neusne, nikdy. Když byla malá, dost brečela, bylo mi jí líto, tak jsem ji prostě chovala a nosila a když usnula, položila ji a spala třeba 3 hoďky, ale teď už to zkrátila. To by nevadilo, že spí kratší dobu ale neusne prostě sama. Dostala jsem tip na knížku, kde popisují postupnou aplikaci vyřvávací metody, ale moc se mi do toho nechce. Jak jinak ji naučím aby si sama usnula? Jo a spí se mnou v posteli. Asi mě za to mnozí odsoudí, ale jdem spát v půl 10 a s jedním kojením v noci u kterého znovu usne spí do rána do 8,někdy 10.

katyxq
24. čer 2014

chová se jako normální zdravý kojenec, pro většinu dětí v tomhle u větším věku je dost nereálné, aby samy usnuly 😉 (vyplakávací metody možná na některé dětu fungují - ale na jakém principu? Že dítě volání rodiče vzdá, rezignuje. V tomhle věku jsou negativní následky pro psychiku a zdraví již prokázané)
https://www.modrykonik.cz/detsky-spanek
https://www.modrykonik.cz/nocni-kojeni
https://www.modrykonik.cz/duvera-v-plac-ditete

ma_ia
24. čer 2014

Co všechno musí mimčo udělat, aby máma konečně pochopila, že chce prostě být s ní? Cítit ji, slyšet, vnímat teplo, vůni...Je malinká, tak tě prostě k usnutí potřebuje, no a co? Chováním a blízkostí ji nerozmazlíš. Sama píšeš, že miluje šátek, chce být u tebe, to je geneticky daná potřeba. Neřeš to, dělej co maličká chce a potřebuje, sama víš nejlíp, jak to cítíš. Vyřvávací metoda? Za co, za trest?

katyxq
24. čer 2014

@ma_ia přesně - nejdřív miminko moc chtějí a pak je velký problém jeho POTŘEBY uspokojit ☹ ... k tomu neznalost fyziologie spánku a kojení ... některých dětí mi je fakt líto, následky si ponesou až do dospělosti

helulela
24. čer 2014

@zrnkokavy ahoj🙂 Já bych se nejdřív zeptala, jak moc ti tahle situace vadí? Obtěžuje tě, že neumí usnout sama, musíš ji stále nosit nebo houpat, že s tebou spí v posteli, jsi z toho vyčerpaná a chceš to změnit... nebo máš spíš pocit, že "už by měla" usínat sama, spát déle, ve své postýlce apod. ? Když mému staršímu synovi byli tři měsíce, taky jsem měla pocit, že by už nějaké věci "měl umět", ale teď z pohledu maminky dvou větších kluků tě ujišťuju, že tříměsíční miminko je pořád malinké miminko a na takové věci má nárok a klidně dál můžeš pokračovat v uspávání, mít dcerku v posteli, nosit ji v šátku atd. Jestli na tom chceš něco změnit, můžeš postupně upravovat režim. Já tenkrát četla taky nějakou knížku o dětském spánku, nebyla to přímo Každé dítě může dobře spát, ale předpokládám, že princip byl podobný. Není to o tom nechat dítě vyřvat a můžeš si z ní vzít spoustu užitečných rad, i když přímo jejich metodu aplikovat nechceš. Jak nastavit rituály před večerním usínáním, jak načasovat spaní přes den. Tohle všechno můžeš začít zkoušet už u miminka. My se k samostatnému usínání s klukama dopracovali kolem 8. měsíce, nebylo to nijak násilné ani drastické. Zároveň s tím začali i sami usínat přes den, v noci se míň budit a řekla bych ke spokojenosti všech stran🙂

hojda
24. čer 2014

@katyxq Průšvih naše 29 to taky neumí..... 😀 😀 😀 Malej k tomu došel sám úplně v klidu ve 3 letech. Neříkám, že jsou dny, kdy by se mi hodilo uspávání vynechat, ale teď vím, že žádné další dítko, které to po mě bude chtít už nebude, tak proč se o to ochudit🙂.

sonik05
24. čer 2014

Proc mimnko od sebe separovat? Take souhlasim s tim,ze ma byt s maminkou. Jake jine zvire v prirode vyhani sve mlade ze spolecneho pelechu? Zadne,to jen lide jsou takovi. Moje starsi dcera s nama spala v posteli do 5ti let a do pokojiku sla az kdyz sama chtela. Nemusela jsem poslouchat plac,ze tam nechce byt a nemusela jsem ji 5x za vecer vracet zpet,protoze uz byla pripravena na to,aby tam byla sama. Mam ted stejne stare miminko jako ty a usina jedine u prsa. Starsi dcera spi bud v loznici se mnou a mladsi,nebo s tatou v pokojiku. Mame ji zase zpet v posteli,ale nevadi nam to a uz vubec se za to nestydim. Ona vi,ze za nami muze kdykoliv prijit a ze jsme tu pro ni. Deti potrebuji citit tu jistotu.

bajana
24. čer 2014

mozete ma prosim odkazat na nejake stranky, kde by boli popisane negativne nasledy pre psychiku a zdravie dietata, ked sa aplikuje metoda, ktore nauci spat dieta same aj za cenu pardnoveho vecerneho placu? pokial mozne, nejaka ozaj vedecka stranka, nie styl kontaktneho rodicovstva apod.

hancula
24. čer 2014

@zrnkokavy přidávám se k předešlým příspěvkům. Je to zcela normální stav, jsou miminka, kterým stačí, když u postýlky maminka třeba sedí, ale jsou i miminka a ta potřebují přímý fyzický kontakt. Naše dcerunka pouze u kojení usínala asi do roka? Postupně dokázala usnout sama po obědě a nyní i večer. Chce to čas a kolik času - to si řekne miminko samo. Některé to "zvládne" dřív a některé později. Když jsem byla bezdětná, na metodě vyřvání jsem neviděla nic špatného, po pár měsících s miminkem jsem změnila názor. Dcerka asi do třech měsíců hodně plakala přes den. Ale chce to vydržet, uvědomit si, že maminka je tady pro miminko ne naopak a hlavně být trpělivá a v klidu. Ono to jde. Opravdu. Drž se 🙂

hojda
24. čer 2014

@bajana V Časopise Máma a já, uváděli nějaké dlouhodobé studie, jak spokojení a úspěšní jsou lidé v dospělosti u kterých se používaly různé výchovné metody.

ma_ia
24. čer 2014

@katyxq Spíš mmyslím, že se spousta maminek nechá prostě zblbout. Krmení po x hodinách a ne dřív, spaní jedině v postýlce, nechovat, nenosit, dodržovat harmonogram. Ach jo. A miminka pláčou, zvrací atd.

bambulal1
24. čer 2014

Holky ale ona si prisla po radu a ne aby ste jej psali veci typu chcela si dite tak se staraj.Zrkokavy muj syn ma 7mes.neusne jinak nez bud v kocarku a nebo houpani na balone v naruci.Ma cez 8kg neni to uz miminko s par kg ale proste jinak to nejde.Skusat Estvilovu metodu (vyrvani) sem chcela skusit ale po pravde dokazes vydrzet hodinu poslouchat jak to dite breci? Ja sem to nedala ani 30min. Ak tvoje mala nevi jinak usnout no tak to skus jinak treba sedni si k ji,nebo lehni,spivej,hladkej ale nenech ju plakat.Bud rada,ze ti spi celou noc.Co bych za to ia dala mne se zbudi i 4-5x za noc a musime s partnerom hupat.Mozno si sama casem zvykne na jinej spusob uspavania jenom maj pevne nervy a trpezlivost.Jo a nevsimej si maminek co te budu odsuzovat a mat blbe keci.

helulela
24. čer 2014

@ma_ia myslím si to samé. Ne že by se nechtěly o své děti starat, ale okolím jsou tlačené do toho, že chováním je rozmazlí, jak je nechají spát ve své posteli, budou je to těžko odnaučovat...

katyxq
24. čer 2014

Další odkazy na odborné publikace ve článku tady http://www.psychologytoday.com/blog/moral-lands...

katyxq
24. čer 2014

@hojda naše malá taky ještě obvykle sama neusíná (ale pomalu k tomu spěje 😵, sama zatím usne v autosedačce 🙂, už většinou neusíná při kojení, ale "jen" přitulená, usnula u babičky beze mě atd.)

katyxq
24. čer 2014

@ma_ia
@helulela jo, taky jsem si něco k tématu samostatnost, výchova dítěte vyslechla, ale přesto si stojím za svým a výsledky začínají být vidět 🙂

slena
24. čer 2014

já myslím,že 3 měsíční miminko je ještě hodně malinké,potřebuje tě,tvůj dotek,kontakt s tebou,cítit tě 🙂 Můj první chlapeček usínal zásadně u mě na prsu,a to několik měsíců - už nevím,kolik přesně... Pak už měl "na práci" důležitější věci než moje prso 😀 a mně už to pak bylo i líto a navíc uspávání jinak než u prsa trvalo vždycky dýl 😉 Pokud tě to nějak neomezuje,tak si to užívej,ono to pak přejde,uvidíš,je fakt ještě malinká...
Teď s druhým chlapečkem je to podobné,buď usne u prsa,nebo ho vozím v košíku,občas usne i sám a večer - když je mám uspat oba dva, tak ho dávám do postýlky a jenom mu chodím dávat dudlík,když se ozve... Ten starší totiž vyžaduje uspávání dodnes 😉

anit_001
24. čer 2014

Syn má 16 měsíců a taky sám neusne. A ačkoliv bych kolikrát potřebovala jít něco dělat a ne hodinu uspávat, tak v důsledku co je krásnější než když vám dítě usne v náručí nebo objetí? Až jim bude deset let, tak už se ani nepřitulí, tak si to užívejme 😉

zrnkokavy
autor
24. čer 2014

Ženský všem Vám děkuji jak za odborné články, které jsem si ráda přečetla i rady a zkušenosti. Mě osobně nic z toho nevadí, mám malou ráda u sebe,i když jí musím uspávat za pochodu a bolí záda 🙂, jen když se mě někdo zeptal jak spí a já popravdě odpověděla, tak sem hned slyšela jak jí mám špatně naučenou a že mám co nejdřív přeučit aby si nezvykla a už se toho nikdy nezbavila, že mám nechat řvát, ale rvalo by mi to srdce. I jsem se setkala s tím, že k ní hned vstávám když zabrečí, že si mě vycvičí,.. Už jsem si skoro začínala myslet že jsem špatná máma,ale jak tak čtu, nejsem v tom sama, což mě uklidnilo, díky 😉

milada2
24. čer 2014

@zrnkokavy Malej taky sam neusne a jsou mu skoro 3 roky 😉

denyzuza06
24. čer 2014

@zrnkokavy nám se daří usínat o samotě až teď v pěti letech. první dcera s tím problém nijak zvlášt neměla, druhá nevím jestli tím že byla dlouho v porodních cestách nebo má prostě takovou povahu, cítila že je sama i když tvrdě usnula a vzbudila se okamžitě jak jsem se od ni vzdálila na dva metry, nsa dnikdy nespala v kočáře na balkoně jako první dcera ......každé dítko to má prostě jinak, nebojovala bych s tím

katyxq
24. čer 2014

@zrnkokavy Tak pokud je to takhle a nechceš se cítit s takovým názorem jako exot - přijď do skupiny https://www.modrykonik.cz/group/2294/ 😉

jannka15
24. čer 2014

Naší male jsou dva roky a stále usíná u prsa a spi s námi v posteli a je to to nejhezčí co znám 🙂

janinek
24. čer 2014

@zrnkokavy ve trech mesicich ma naprosty narok neumet sama usnout. Je to miminko, chce mamu nebo tatu jako jistotu.

berusinecka
24. čer 2014

@zrnkokavy oba dva synove usinali u prsu. A spala vecer s nema. Starsi ma 3 a mladsi 9 mesicu. Starsi usne sam ale je rad kdyz ho muzu drzet za ruku a zpivat mu. Mladsi usina u prsu, pak si ho v noci dam do postele. Nad ranem ma hlad a me se nechce vstavat. A navic neni nic krasnejsiho nez mit dite u sebe. Kdo to praktikuje podle knihy tak at si to tak dela. Ja neznam nic krasnejsiho a budu to delat tak dlouho dokud nam to bude vyhovovat. Tak rychle to utika, tak proc ho nechat usnout s brekem, jen at mame driv klid, driv se divat na telku... Trimesicni mimi potrebuje mamu, tebe. 9.mesicu jsi ho mela u sveho srdce a houpala jsi ho kazdicky okamzik, tak proc mu to nedoprat i ted. To je pro neho ta nejvetsi jistota. 😉

terezas4
24. čer 2014

Spí ti krásně, že sama neusne to je normální, je maličká chce být u mámy, chovej jí, nos jí v šátku, to je to nejlepší co jí můžeš dát, být sní 😉 . Vyřvávací metodu zavři do šuplíku a už ho neotvírej.

terezas4
24. čer 2014

mmch, dcera 14m sama neusne doted a spí s námi, nedej na řeči že jí rozmazlíš, jediné co uděláš je že ji vymazlíš 🙂

brsh
24. čer 2014

@zrnkokavy ja jsem malou nosila dnem i noci prvni dva mesice, opravdu prorvala denne 15 hodin jak nic... Pak se zacala situace uklidnovat, tak jsem ji dala do postylky a neco ji potichu rikala nez usnula. Kdyz to takhle bylo tyden, dala jsem ji vzdycky do postylky, dostala pusinku a sla jsem pryc. Vracela jsem se jen na vypadly dudlik. Neverila bych, ze to uplakany miminko bude usinat samo. Ale od 10 tydnu usina sama a bez jakyhokoliv place. Ale verim, ze se mi mj osvedcil pevny rezim, ktery drzim kazdy den (koupel, mlicko, spanek ve stejny cas)...

zrnkokavy
autor
24. čer 2014

Děkuji všem, můžu se ještě zeptat v kolik dáváte takto malé děti spát a koupete každý den? A šuplík otvírat nebudu, oznámila jsdem to i manželovi :o), chtěl to zkoušet. Jednou, když se pokoušel aplikovat, nevydržela jsem a vzala mu ji, prostě na to nemám, a když čtu jak to dětem k ničemu dobrýmu neprospějě...

brsh
24. čer 2014

@zrnkokavy ja koupu denne, prave kvuli rezimu a mala chodi spat mezi sedmou a osmou, podle toho, jak
mi vyjde pres den mlicko 😉