5,5měsíční holčička spí 2-3x denně 20-30 minut

pattyo
22. srp 2013

Milé maminky, potřebovala bych poradit ohledně spánku naší holčičky ( 5,5m ) . Je to spíš nespavec. Hodí si 2-3x denně šlofíka na 20-30min. Jenže za chvilku-tak do 30min, se začne šmudlit a být mrzutá, protože chce jít spát. Půlhodinové šlofíky si dává jak v postýlce,tak v kočáru, má spíš lehčí spaní.I když má klid nebo se jezdí venku,kde je ruch,vyjde to nastejno....víc jak 30-45min. vkuse nespí. Paní v psychomotorické poradně nám doporučila upevnit více režim a řekla,že by měla spát 2-3x denně 1-1,5h 😲 ale jak na to??? to už neřekla. Na stránkách kojení.net jsem četla,že každé dítě má individuální spánkovou potřebu,že se spánek pořád vyvíjí a mění. Mám ji dávat spát jak si řekne-třeba vícekrát na těch 30min?? Nebo máte nějaký tip na klidný spánek miminka?

Budou to necelé 3 týdny,co spí v postýlce-jinak spala u nás v posteli s náma. Usínání se jí už daří. Pokud je moc unavená,usne při kojení a já ji do postýlky jen přendám,ale většinou ji tam dávám bdělou-buď je to bez pláče, nebo to teda spíš-s fňukáním a brekem. Položím ji do postýlky,dám cumel a plyšáka,pohladím,řeknu,že s spinká,a odejdu. Když začne plakat,tak za 1-2min, přijdu, pohladím,dám dudlík,počkám,jak se trochu uklidní a odcházím a to praktikuju dokud neusne-5-15min( na spaní v postýlce mě navedly stránky kojení.net, kde tento postup byl velmi doporučován a chválen,že je úspěšný,že dětem prospívá. Vím,že je teď hodně populární a určitě i dobré a pro mnohé vyhovující spaní s miminkem v posteli,ale u naší malé jsem nepozorovala klidnější,delší spánek když s náma spala, proto jsem se rozhodla pro postýlku a myslím,že se jí ta spí trošku líp a určitě dříve usne. Když spala s náma uspávání byl horor) Koupu kolem 18-18.30h ,protože jak málo přes den spí,tak kolem té 18h je už mrzutá, Pak nakojím a uložení do postýlky je v 19h. většinou spí od 19.15-23h-23.30h, pak se cca 2-3h budí a to jí kojím. Mezitím si x-krát rozespalá fňukne,protože jí vypadl cumel,ale to už jsem nastartovaná a dávám jí ho, protože kdyby se probudila,rozeřve se úplně a to teda nevím,kdy bych jí pak uspala. Budí se kolem 7h, ale tak do 40min,chce jít znova spát.
Nevím,kde dělám chybu. Jestli to nemám řešit a prostě se podvolit jejímu režimu na spaní nebo zavést nějaké opatření,aby spala víc,klidněji a delší dobu.

Děkuji za rady a omlouvám se za obsáhlou otázku.

lrg
22. srp 2013

Fíha, mám to do puntíku samé jako ty, ale úplně 🙂 Holčička je stejně stará, přes den jen pár minutových šlofíků, od 19h do 23h spí pěkně v postýlce a pak od půlnoci každé 2-3 h, v 7 budíček. Naspí tak 10 hodin denně. Dřív spávala dlouho v kočárku, ale jak roste a je zvědavá, tak už ani tam ne. Neřešila jsem to, protože byla v pohodě, teď už ale vidím, že je přes den unavená a je protivná, ale sama nedokáže pořádně spát. Takže já mám nouzové řešení, pokud chci aby alepsoń hodinu se vyspala, lehnout si s ní, na sedačku, nebo do postele a samozřejmě se nesmím vzdálit 🙂 Vím, že to není ideální, je to vlastně úplně na prd, ale zatím jsme nenašli jiný způsob, jak ji přimět spát přes den.

pattyo
autor
22. srp 2013

@lrg taky nám vydržela spát v kočáru i 2h,ale jak říkáš,jak začala být zvědavá,spánek zmizel 😠 Jak si s ní lehnu, ona mě jakoby pořád cítí a je mnou rozptýlená a myslí si,že bude zábava,tak pořád něco zkouší. Takže to je lepší-když vidím,že si mne očička je rozmrzelá,dát jí spinkat radši do postýlky. Ven chodíme většinou dopoledne i odpoledne,pokud to nevyjde, dávám jí spát do postýlky. Ale Děkuji za tip 🙂

sisaman
22. srp 2013

@pattyo U nás to bylo skoro to samé, s tím rozdílem, že jsem ji až do 5. měsíce musela zavinovat, budily jí ručičky a uspávat chováním, pak sama dala najevo, že chovat už nechce, ale zavinovali jsme dál.Nakonec i s tím zavinováním jsme přestali, už nechtěla. Ale se spaním je to pořád takové horší. Sama v postýlce neusne ani náhodou, to by se radši ukřičela do bezvědomí a to teda dělat nebudu.Jednu dobu právě kolem toho 5-6. měsíce jsem měla pocit, že nedělám nic jiného než uspávám. Vždy spala tak 30minut pak byla hodinu a půl vzhůru a zase chtěla spát...no hrůza! režim měla nastavený už od 3. měsíců a řekla bych, že vyhovuje, jak hodina jídla, tak hodia spánku. Přečetla jsem si, že prý před večerním spaním má být dítě minimálně 3 hodiny vzhůru.Takže jsme to vyzkoušeli 🙂 Nevěřila bych , že to vydrží, ale vydržela a musím říct, že spánek se o hodně zlepšil i přes den. Ten první týden to teda bylo hodně náročné jí udržet vzhůru, ale den ode dne je to lepší. Teď jí bude příští týden 8. měsíců a spí večer od 7, v noci se budí cca kolem 3 na čaj,pak až ráno kolem 6, potom jde spinkat v 8 na půl hodiny (to prostě vyžaduje), pak v 11 tak na hodinu, no a pak kolem 14hod a to spí tak do půl 4 ( to chodím spát s ní, abych si trochu odpočinula 🙂)...u uspávání sice vyžaduje mojí přítomnost, ale jen do té míra, že dám napít, dudlík, pohladím zadeček a záda a do 5minut spinká...pro nás pokrok nevídaný 😀

lucieandrlova
22. srp 2013

A jak spí? Na zádech nebo na boku?... Nám spala dcera první na zádech a pak se začala točit na bok. Taky špatně spala. Pak u nás doma byla rehabilitační pracovnice (cvičit Vojtu) a povídali jsme i o spaní a řekla nám, že špatně spí, protože se ještě "neukotvila", že v momentě, kdy udrží stabilitu, tak jak chce (např. nebude padat při spaní na boku), tak bude krásně spát. A fakt se to zlepšilo...
Jinak jsem taky při spaní (později už jen při usínání) musela být vedle ní. Ležela jsem vedle a držela ji za ruku. Ona se uklidnila a usnula. Ze začátku jsem měla ruku v postýlce třeba po celou dobu spaní. Bylo to hrozné, ale později se to lepšilo a lepšilo... Teď už si s ní jen lehnu, dám ji ruku, zavřu oči a čekám. Za chvíli v klidu usne a jak můžu vstát a jít si dělat potřebné. Tchýně mi sice říkala, že ze sebe dělám zbytečně otroka, ale nám se to vyplatilo. Myslím si, že některé děti jsou jen citlivější, více se bojí a pak jim to narušuje spánek.
A v posteli s námi nikdy nespala. Ani sama nechtěla. Má ráda své pohodlí v postýlce. Navíc nedávno byl na internetu článek, že děti mají mít na spaní jiný typ matrace než dospělý člověk, takže se nedoporučuje, aby spaly pravidelně s rodiči.

pattyo
autor
23. srp 2013

@sisaman taky jsem měla malou v zavinovačce,ale kolem 3,5m už tam být nechtěla,takže pouze na ní spinká. Já si ji vždy na kojení jen jakoby s tou zavinovačkou přesunu. Taky se snažím,aby byla před večerním spaním min. 2,5h vzhůru, prostě se jí snažím nějak zabavit,ale mám vypozorované,že když to třeba trochu víc prodloužíme,tak už je hooodně mrzutá a u kojení mi hned usne,a pak,protože se nenapila dostatečně, budí se tak do půl hoďky. Takže ten pravý čas nějak vypozorovat,aby to bylo akorát. V postýlce si myslím,že jí je líp než u nás v posteli-bylo to jen takové pohodlnější,že jsem nemusela chodit k postýlce,ale jen jsem se třeba otočila a dala jí dudlík. Postýlka nám nejde dát k posteli kvůli nedostatku místa. Přišla mi prostě vhodná doba na postýlku. Malá je uplakanější miminko a prostě si potřebuje poplakat, nejdřív jsem to řešila hodně,proč to tak je,jestli jí třeba něco nechybí nebo tak,ale teď už jsem s tím smířená,že je uplakánek. Vyřvat jí rozhodně nenechávám,ale když je najezená,přebalená, chovám ji,hraju si sní, prostě snažím se jí uspokojit a pláče,tak ji chvilku nechám poplakat si. Zjistila jsem,i když mi bylo řečeno,že tak malé děti si nic nevynucují a nemohou manipulovat,že když se točí vše kolem ní a hned při zaplakání jsme u ní, řve o to častěji.

pattyo
autor
23. srp 2013

@lucieandrlova Nám spaní u nás v posteli doporučila laktační poradkyně,co u nás byla, řekla,že je malá citlivá a máme udělat opatření-hodně a kdykoliv kojit,chovat,spání v naší posteli,že to je to nejlepší,že jak bude cítit neustálý kontakt,že se zklidní,vyrovná a vyroste z ní zdatný a sebevědomý jedinec 🙂 já proti tomuto názoru nic nemám, opravdu to pomohlo,ale jen trochu...malá se narodila s PV 2600g a trpěla na silné koliky,doslova řvala i 3h vkuse,hrůza. dělala jsem vše,aby se bolení bříška zmírnilo,ale jak to vždy přišlo,tak to samo odešlo. Dodnes užívá biogaiu,a i když si hlídám jídelníček,prostě prdy jí někdy trápí. Mně zase,jak mě cítila,že u ní ležím,nebo když je teď v postýlce a dlouho u ní stojíme a držíme za ručičku,že ji to rozptyluje od toho spánku,že se pořád jakoby po očku dívá-sleduje,co se bude dít,jestli jí třeba nevytáhneme z postýlky nebo tak. Spí na zádech,ale na tom ukotvení, něco bude. Občas,chce jakoby si lehnout na bok,ale ne při usínání,ale když je rozespalá a šije s sebou v postýlce. A když ji na ten bok dám,za chvilku leží na zádech. Vývojově si myslím,že je na tom dobře,jen má trošku slabší ručky,takže zatím jí nejde 2.vpřímení,ale snažím se s ní cvičit cviky,co nám doporučila paní v psychomotorické poradně. Nechci být nějak přehnaně úzkostlivá matka,vím,že každé děťátko se postupně dopracuje k chůzi,mluvení atd. ale naše paní dr. na tu kontrolu jak pase koníky atd moc nedá. Tak proto jsem ji vzala do PM poradny,protože se mi moc nelíbilo,jak se obrací na bříško-vždy si jakoby přilehla tu spodní ručičku,a pak jí nešla vytáhnout. Do postýlky jsem jí dala po celém obvodu smotané deky do válečku,abych jí jakoby zmenšila-zútulnila prostor,to taky trochu pomohlo.

krmv
23. srp 2013

Nase zlaticko ma za tyden 4mesice. Doktorka nas poslala na neurologii ze pry malo paseme konicky,alespis u ni se ji nhldy moc nechtelo. Pry nic zavaznyho jen ze mame svalstvo kolem patere posilovatak mame nejake rehabky a cvicime na konika ktereho drzi pekne a i hlavicku v naruci uz pekne drzi. Ale nekdy se budi se strasnym placem,vecer usne u kojeni v nasi posteli a pak pozdeji ji preneseme do jeji postylky a pekne spi,ale vetsinou jinajdewe pak hlavou dolu uplne otocenou,nekdy sebou strasne sije v posteli,jak kdyby se ohanela rukou. Nevim zda tj.normalni ajeste casto se boucha pestma do briska. Mate nekdo podobne zkusenosti a resite to nejak?dekuji

krmv
23. srp 2013

A jinak s tim spanim to mame podobne.pres den spi pekne az dve hodhjny jen v kocare.doma sama neusne,takze vetsinou usne u kojeni a to tak jen na pul hodky,aldm pak si furt rudli oci a je ospala,almd sama neusne,tak nevim jak to resit

pattyo
autor
23. srp 2013

@krmv Naše paní doktorka viděla malou pást koníky snad jen 1x,proto jsem se obrátila na psychomotorickou poradnu, mám koupené knížky něžná náruč rodičů a rozvíjej se děťátko,tam je to hezky popsané,snažím se kontrolovat a i cvičit podle této publikace. Když jsem byla s malou v té poradně,taky se jim tak pořádně rozeřvala,takže spoustu věcí,co umí nepředvedla,takže hodnocení je pak zkreslené. Ale o těch slabších ručkách,jsem věděla a potvrdila mi to i ta paní v poradně. Naše malá taky cestuje v postýlce,ale je to pár dní.Většinou,jak jsem jí tam dala,tak i našla 🙂
To bouchání pěstiček do bříška to nevím,co by mohlo být.

sisaman
23. srp 2013

@pattyo já myslím, že se všechno časem ustálí a zlepší...je to sice "rada na prd" ale asi to chce trpělivost. Když si vzpomenu na naše začátky..ufff...bylo to fakt strašný, Juli taky moc trpěla na koliky, křičela 4-5hodin v kuse a já jí nemohla nijak pomoct a brečela jsem bezmocně s ní...nic nepomáhalo(kapky, masáže, nahřívání..prostě nic), pak pomohlo zavinování a tišení dle Dr. Karpa, tomu bych za to dala normálně Nobelovku 😀 ...ze dne na den začlo dítě spát..no prostě zázrak 🙂 pak pozvolna malé pokroky s denním spaním, pak s nočním..není to miminko, co spí celou noc v kuse, není zrovna pohodář, je vzteklá, chovací, citlivka..nikdo se na ní nesmí ani křivě podívat😀 ale vidím, že "po zlém" s ní nic prostě nesvedu, tak jsem ráda za každý malý pokrok, co udělá...každé miminko je prostě jiné a dává nám asi najevo co od nás chce 🙂 to ze mě nemluví zkušená matka 🙂 jsem prvorodička, navíc zdravotník, takže jsem ze všeho byla vyjukaná dvakrát tolik 😀 tak přeji ať se vše časem zlepší a ať jste obě spokojené 😉

pattyo
autor
24. srp 2013

@sisaman jééé,to je jak u nás🙂 taky je malá citlivá,mrzutá, nevydrží dlouho sama...ale už si zvykám. Prostě nemáme reklamní a pohodové dítě. Nám taky pomohla zavinovačka. A to tišení Dr. Karpa?? Můžu se zeptat o co jde? Nebo juknu na net. Děkuju za radu. Taky myslím,nebo spíš doufám,že to přejde. Já jen kdyby náhodou měl třeba nějakou radu a tak. Díky 🙂

sisaman
24. srp 2013

@pattyo Dr.Karp je americký pediatr a napsal knihu "nejšťastnější miminko v okolí" popisuje tam, že první 3 měsíce po narození jsou něco jako chybějící další trimestr těhotenství, že je miminko zmatené z toho nového světa, co je okolo něj a že každé to snáší jinak, ty citlivější samozřejmě hůře, mají koliky a hodně pláčou a popisuje jak navodit podobné prostředí jako v děloze, aby se miminko cítilo dobře a hezky spalo...v podstatě je to v tom, že se pevně zavinuje, pohupuje se s ním, do ouška říkáš ššššššš a může se k tomu ještě pouštět tzv. bílý šum (přirovnala bych to k zrnění televize, nebo hučení vysavače) prý jim to připomíná zvuk krve protékajícího cévami...když jsem to četla byla jsem k tomu fakt skeptická, protože na tu naší malou křiklounku nepomáhalo fakt nic...ale světe div se toto vše dohromady zabralo dokonale, hezky usínala a křičení se hóódně zmírnilo 🙂...je to ale spíše vhodné pro děti tak do těch 3-4měsíců, pak jí začlo vadit chování, zavinování a nakonec i ten šum jí spíše rušil, asi prostě dozrála do stadia, že může spinka relativně sama 🙂..ale na ten začátek to bylo super..pak má ještě knihu "nejšťastnější batole v okolí" ...to se chystám koupit, jsou tam prý také nějaké dobré rady 🙂

pattyo
autor
24. srp 2013

@sisaman Děkuji, už jsem to prostudovala na netu. Zkusím se podívat po té 2.publikaci o batoleti. Děkuji 🙂

sisaman
24. srp 2013

@pattyo jéééé ja to našla na uložto 🙂 tady je kdyžtak link http://www.ulozto.cz/x2NgwYc/harvey-karp-nejsta...

krmv
24. srp 2013

mate nekdo knizku Rozvijej se detatko? chci se zeptat zda tam jsou i nejake napady na hry, cviceni atd. zda to stoji za to to koupit, dekuji

pattyo
autor
25. srp 2013

@krmv Knížku rozvíjej se děťátko máme. Myslím,že je to dobrá a poučná publikace. člověk se dozví co má děťátko v různých měsících umět a zda to dělá správně, pokud má náhodou nějaký problém,jsou tam cviky i formou hry,jak se to dá napravit. Máme i tu 1.publikaci něžná náruč rodičů. Určitě nelituji,že jsem tyto knížky koupila.

pattyo
autor
25. srp 2013

@sisaman Moc děkuju

sonik05
25. srp 2013

Já už mám dceru velkou, ale když jí bylo 8 měsíců, tak vstávala v 6h a usínala ve 22h a přes den nespala ani tu půlhodinku. Záviděla jsem každé mamince, která vyprávěla, jak jim po obědě spí tak 2-3h a i několikrát za den. Moje malá přes den spala, akorát když byla nemocná a v horečkách...asi je prostě akční dítě 😉

pattyo
autor
26. srp 2013

@sonik05 Jejdáá,tak to by mě už asi kleplo. Máme kolem sebe taky hodné reklamní miminka. Když se domluvím s kamarádkou na vození,tak malá mi usne až těsně před koncem procházky,mezitím se vrtí,kňourá,poplakává......je vidět,že se jí chce spát,ale nemůže zabrat. Tak radši vozím sama.......my si totiž nemůžeme sednout ani na kafe,protože začne prcek plakat a mně je to nepříjemné,všichni se po nás dívají,jako kdybych se neuměla o ni postarat 😖
Asi se s tím prostě musím smířit,že to tak je, i když je to někdy nápor na nervy solidní, asi může být i hůř. Je prostě citlivá a hůř se přizpůsobuje...ale hlavně,že je zdravá.

lrg
26. srp 2013

@pattyo Nepůjčujeme si jedno dítě? 😀 Taky jsme měli hrozné koliky, nezabralo nic, ani biogaia, ale po tom třetí měsíci to nejhorší ustalo. Jenže v tu ránu jí zase naběhl hnusný atopický ekzém, takže místo prdění, jí těď celé dny a noci trápí svědění. A já zase sháním všechno možné, vyzkoušené, co by mohlo pomoct. Mám poct, že co je na světe, tak se jen snažím tišit její trápení a řeším, co jíst 🙂 A jak píšeš, že se ti nelíbí, jak se otáčím na bříško, tak nám se ještě ani omylem neotočí a všichni mě uklidňují, že zatím o nic nejde........ Ona totiž nesnáší polohu na břiše, takže nějak jí to nepudí, se na ní dostat 🙂
A mé kamarádky taky mají miminka jak ze seriálu, spí celou noc, můžou s nima kamkoliv, plenky jim nikdy neprotečou.... 😀 Někdy mě to mrzí, protože je takových možností, co dneska s tím mimčem dělat, ale máme takového fouňu, který je nejraději doma sám s maminkou 🙂 Nedávno jsme si udělali výlet na Karlštejn a celou cestu dolů jsme letěli jak ječela, všichni se na nás otáčeli, kde jsme to dítě ukradli 🙂 A na návštěvu můžeme taky jít tak na půl hoďky, pak se to madam nelíbí. Ale doufám, že až bude větší, všechno se mi to vrátí. Já se naopak těším, až bude chodit, i když se mi každý směje, že si neodpočinu. Ale je teď tak těžké jí zabavit, celý den si jen stahuju utěrku z obličeje a dělám baf! 😀 😀

pattyo
autor
26. srp 2013

@lrg No to máme hodně podobné,až na ten ekzém-hodně si chválí canaderm robátko a kombinaci chlorely a mladého ječmene. Co alergologické testy? Není třebaalergia na bílkovinu krav.mléka??
Mě moc mrzí,že jak jsem se na miminko těšila,tak jak mě někdy chytnou nervy,tak si říkám proč zrovna my,že to je někdy fakt na skok z okna. Přijdu si k ničemu,když malá řve a já zkouším všechno a nic nezabírá. Je to frustrující. Na výletě jsme ještě nebyli a asi hned tak na nějaký se nedostanem. Vždy protrpím návštěvu u našich nebo tchánů,protože řve,nechce spát vůbec-jak je v cizím prostředí a u nikoho v náručí být taky nechce. Jen u mě a manžela. Tak rychle radši jedem domů. Je blbé to,že když se ani pořádně nevyspí, za chvilku je unavená a mrzutá a dlouho u ničeho nevydrží,protože si chce dát zase šlofíka. Ne každé děťátko se vyvíjí dle tabulek,určitě se k poloze na bříšku dopracujete. Já vyfasovala cvičení,jak mám s malou cvičit,ale moc se jí to nelíbí,bojkotuje jakoukoliv moji snahu. Já se taky těším až bude větší a snad to bude lepší.