Dcera strašně málo spí

anatanka
17. bře 2012

Po dalších několika totálně unavených rán ztrácím trpělivost. Dcera (4,5 roku) má výrazně malou potřebu spánku - narozdíl ode mě. Vždycky taková byla, ale poslední dobou to jde opravdu do extrému. Neusne dřív jak v půl desátý večer (většinou i dýl) a ráno vstáva cca v 5:40 apod. Upozorňuju, že přes den nespí vůbec. To přece neni možný! Já už jsem z ní jak zombie....

mamkamarketa
17. bře 2012

@anatanka ahoj, teda to ti nezavidim 😒 nemluvila si o tom a dr? znamy kluk taky spi desne malo a pry snad pujdou do spankove laboratore...

anatanka
autor
17. bře 2012

@mamkamarketa Asi se na to uz pujdu zeptat, protoze to je fakt moc- teda na me moc. Ale nemyslim, ze by se s tim neco dalo delat, protoze zrovna potreba spanku je vec vrozena a neovlivnitelna... 😒

mamkamarketa
17. bře 2012

@anatanka nevim,ale to ji stai? jako neni pres den unavena? kluk mi teda vstava taky pred 6tou,ale hodi spat v 18:30...
prijde mi to desne malo. a kdyz ji utahas pres den? nejde spat driv?

petrunka01
17. bře 2012

Soucítím s tebou..možná bych se taky poradila s dr,ale možná ti stejně řekne,že potřeba spánku je individuální.Syn taky ráno vstává docela brzo,ale spí teda večer už po osmý hodině.Nedalo by se dcerku ráno vyslat k pohádkám?Je blbý ji odkládat k televizi,ale aspoň občas,aby jsi se mohla dospat,už je docela velká,mohla by to zvládnout.Kdybys jí tam dala do hrníčku pití a nějaké piškoty nebo něco takového a šla se ještě hodinku dospat..

marecek4
17. bře 2012

naše Ter taky nepotřebovala spát-spala cca 2 hodiny večer od osmi do desíti,pak se vzbudila a BM si s ní hrál tak do čtyř-naučil si ji tak,přes den buď usnula v kočárku-pouze za jízdy,nebo nespala vůbec,tak to bylo do dvou let,jak jsem přišla z porodnice s Honzíkem,stala se z ní velká opatrovatelka a když spal malý šla bez řečí i ona,a vzhledem k tomu,že se v noci nebudil ani na kojení tak jsem rázem nevěděla co je to nespat a nespavé dítě-takže se to srovnalo samo

ale Tvoje holčička je vlastně už dost velká,tak jí asi těch cca 8 hodin stačí,spíš bych se teda přiklonila k petrunka01 prostě ji naučit,aby se ještě po probuzení dokázala zabavit nějakou chvilku sama

anatanka
autor
17. bře 2012

@petrunka01 To vis, ze ji vzdycky hodim k TV 😉 Sice Animacek zacina az v 6:15, ale nejak to tam do ty doby vydrzi. Jenze ja pak uz stejne vetsinou neusnu a kdyz, tak je to takovy sekany, slysim od vedle kazdy zakaslani a tak, takze stejne takovy dospavani ma efekt skoro nulovej.
Nehlede na to, ze bych taky po tech letech obcas rada mela vecer pro sebe, treba se jednou za ctyri roky divala vecer na TV nebo si cetla...

anatanka
autor
17. bře 2012

@mamkamarketa Utahani na ni nejak vubec neplati, my jsme treba cele odpo venku jako vcera, to jsem si rikala, ze musi spat dyl, protoze vecer vypadala uz docela unavene, pak se ale prevalovala v posteli a usnula stejne az pred desatou a rano dnes 5:30...
Ona prave unavena neni, ja jsem pak cely dny mimo a ona je plna energie, takze si myslim, ze ji to fakt proste staci a zadna Mudra mi s tim nepomuze...

petrunka01
17. bře 2012

@anatanka to chápu,to je jasný...nezkoušela jsi nějaký homeopatika?Já teď dávám dcerce sirup Sedalia a je to se spaním lepší.Ale to je spíš na kldinější spaní,aby se tolik nebudila.Nevím,jestli to dokáže spánek protáhnout

mamkamarketa
17. bře 2012

@anatanka presne jak pise @petrunka01 treba naky homeopatika. nevim, jestli takhle maly dite muze bylinky...ale urcite bych se s nikym poradila

neu.sona
17. bře 2012

@anatanka
@petrunka01 nám teda sedalia vůbec, ale vůbec nepomohla, bylo to spíš horší. Náš syn teda spí, je spáč, vstává jak kdy. Někdy v 6:30 někdy v 7:30. Pokud ale vstane brzo, tak musí s námi ležet v posteli do těch půl osmý. My odmítáme dřív vstát. Nebo si musí číst atd. Tak jí to zkus taky naučit. Určitě to půjde 🙂

petrunka01
17. bře 2012

@neu.sona no,ona je ještě prtě,bude jí osm měsíců,ale odmítám vstávat brzo a ležíme v posteli.Syn je už docela velkej a buď leži se mnou nebo jde na pohádky

neu.sona
17. bře 2012

@petrunka01 My taky odmítáme 🙂. Celej den kolem něj lítáme, takže aspoň do osmi v té posteli prostě ležet chceme 🙂. Od září začně chodit do školky, tak aspoň, ať si to teď užijeme 🙂

petrunka01
17. bře 2012

@neu.sona a nám se zdá ta Sedalia trochu pomáhá.Vypadá to,že se malá nebudí tak často.Ale u ní je spíš problém v tom,že chce,abych ji uspala na ruce,když se vzbudí

anatanka
autor
17. bře 2012

@petrunka01 Homeopatika me nenapadly...Zkusim se po tom trochu popidit. Ja totiz, jak vzdycky zurim, tak normalne mam i takovy napady, ze ji priste nacpu pred spanim neurol... 😲 , at aspon jednu noc spime jako normalni lidi.

ludva
17. bře 2012

@anatanka Ahoj, ty homeo zkus, tím nic nezkazíš. Trvá to dlouhodobě? Nemůže být "jen" přetažená? Volné večery bych taky chtěla... moje děti už jsou velké a chtějí jako jejich vrstevníci čučet na všecny ty pěvecké soutěže atp a ten nejmenší chce sámo taky ☹ 😔

emis
17. bře 2012

@anatanka
tak to je síla, ja čekám, že se mi ročni kluk se spaním srovná, ten chodi spát kolem sedmý, odpadá únavou,
a dnes vstával v půl třetí ráno, jinak tak ve tři až v půl čtvrtý, přes den spi tak půl hodiny dopo a
hodku odpo, mám doma ještě tříletačku a ta spí tak o tři o čtyří hodiny za den dýl.
Jsme z něj doma na mrtvici, ale zatim se nám nepodařilo nic kloudnýho vymyslet 😀, on si pán ještě spí sám
v ložnici a my jsme vypakovaní v obýváku, protože v noci mrčí a prostě se s ním nedá spát 🙄
Za mudrou s tím taky nepůjdu, to mi přijde zbytečný. Já naštěstí nejsem spáč, ale částečně pracuji
z domu a štve mě, že prostě nemůžu v noci, musím jít chrnět brzo, abych se alespoň trochu vyspala.
No to jsem ti moc nepomohla 😀 , tak alespoň v tom nejsi sama 😵

lynks
17. bře 2012

@anatanka Kdy začla chodit spát tak pozdě? Co se kde změnilo ve Vašem životě? Když usne, tak spí bez přerušení? Kolikrát jsi ji dávala spát v 8 (nebo tak) a co se dělo?

anatanka
autor
17. bře 2012

@lynks Co si pamatuju, tak vzdycky usinala az takhle dlouho (kdyz nepocitam miminkovesky vek). Kdybych ji dala do postele v osm, coz jsem samozrejme nekolikrat zkousela, tak se prevaluje pul hodiny a pak rekne, ze ji nejak nejde spat. Takze vstavame a ja jsem vzdycky akorat nastvana jeste vic, ze to bylo cely zbytecna akce a jen jsem si tam pulhodinku polezela a modlila se, at uz se konecne prestane mlet...
Jinak kdyz usne, tak uz pak spi vice mene bez preruseni, jen se treba jednou, max. dvakrat vzbudi na piti nebo hleda plysaka, ale jinak je vetsinou v klidu.

gabadan
17. bře 2012

rozumím, ale na druhou stranu do postele by podle mě měla jít v osm, i dřív..přečíst pohádku, jednu dvě (my čteme půl hodiny,lehnout si chodí vždy v půl osmé), a pak ležet - žádný vstávání - to víte, že náš malý by se taky rád díval...zpočátku třeba taky usnul až kolem deváté, dneska už je v osm tuhej 🙂. Fakt bych zapracovala na tomhle - brzo ulehnout a dělej si zlatíčko, co chceš, já mám nárok na klid a odpočinek...
A malý vstává jak kdy - pokud ho malá vzbudí o půl šesté, tak i o půl šesté - z toho někdy ho musím v sedm budit já.
Věřím, že i vaše malá si dá říct.

lynks
17. bře 2012

@anatanka Zkus se jí zeptat, co by jí pomohlo, aby mohla usnout. Neboj se určitě se s tím dá něco dělat, už ale máš nervy, asi se i cítíš neklidná, přenáší se to, zkusím napsat víc později.

mmmiska83
17. bře 2012

můj syn chodí taky v osm večer spát asi od 3 let.Do té doby byl naučený chodívat mez 19-19:30,ale od 1,5 roku nespával po obědě (prostě nechtěl).Pokaždé mu čtu pohádku a pak odejdu.Někdy ovšem vyleze za 10 min. s tím, že má strašidelný pokoj nebo že nemůže usnout atd.Tak ho prostě pošlu zpět aŤ si třeba prohlíží knížku nebo něco,ale v posteli.JSem vždy nekompromisní a prostě musí jít spát v osm.Děti potřebují režim.Jinak vstává mezi 6-7 obvykle.Je už déle samostatný, veme si z lednice jogurt a zapne si TV.Já se můžu ještě dospat (ikdyž už jen ležím).Samozřejmě, že některé děti mohou mít jiné potřeby,ale já sí myslím, pokud bylo dítě zvyklé chodit spát kolem 10 večer..tak to asi bude těžké změnit.

lynks
17. bře 2012
anatanka
autor
17. bře 2012

@gabadan My mame v tom rezimu problem trochu v tom, ze spime spolu v posteli, nebylo to tak vzdycky, ale pak se rodinna situace nejako zvrtla a podminky k tomu dospely. Takze ona je od nejakeho cca roku naucena, ze usina se mnou a jsem vedle ni celou noc i rano. Pak uz ji tomu neslo odnaucit. Bohuzel vecer nemame ritual, ze prectu pohadku, dam pusinku, necham rozsvicenlu malou lampicku a odchazim, ale ze precteme pohadku, pak si lehneme, chytneme se za rucicky, pritiskneme k sobe hlavicky a takhle nehnute lezim a cekam, az usne. Coz fakt nevydrzim dyl nez tu pulhodinu...

lynks
17. bře 2012

@anatanka musí to být hezké pro vás obě, takhle spolu usínat. Teda až do doby, než se naštveš , že neusíná 🙂 Je asi těžké se najednou rozhodnout, jestli změnit tenhle rituál. Ale pokud to přestává vyhovovat jedné z vás, tak je namístě změna.Jinak hrozí napětí a nervozita. Mluvila jsi s ní o svých pocitech? Viz ." Trápí mě, že se ti nedá večer usnout. Co by ti mohlo pomoct , aby se ti líp usínalo?" já hodně jedu v Respektovat a být respektován, tenhle přístup funguje dokonale, ze začátku si člověk ale musí osvojit tu speciální mluvu 🙂 Nevím jaký máš na to názor ale stojí to za vyzkoušení.

anatanka
autor
17. bře 2012

@lynks Respektovat a byt respektovan mi je taky blizky a v komunikaci s ni se mi to docela dari praktikovat. Ale mne nevadi to usinani tolik jako to brzky vstavani... Radsi bych, aby se posunulo to ranni buzeni.

ined77
17. bře 2012

@anatanka ...ahoj 🙂 , no nevím...já bych zavedla ukládání do postýlky ve 20h.,max a nekompromisně....ona je docela dost malá na to, aby chodila takhle pozdě spát....u nás mám vypozorované, že čím později synek usne, tím dříve vstává...jinak já s ním také spím, a usínání u nás probíhalo stejně jako u vás....mnohdy jsem se vzbudila až někde ve 22h 😒 ,ale už dobře tak 2 měsíce jsem se prostě hecla a zavedla samostatné usínání....někdy smlouvá, vymýšlí, zdržuje, nakonec ale zalehne a hlavně usne!, pomazlíme se, nechám pootevřené dveře a jdu...s příslibem, že se podívám na KRÁTKÝ 😉 film a přijdu 😅
jasně že jsou děti, které mají nižší potřebu spánku, syn spával jako mimčo fakt málo, ale čím je starší, tím spí déle a líp....stále spává po obědě, někdy třeba opravdu neusne, ale leží...je tak zvyklý, ale tohle je spíš vyjímka.
prostě myslím, že to chce opravdu řád, režim a důslednost.i malý by vydržel být do 22h vzhůru, ale na tohle má času dost 😝 😀 .
hodně štěstí a spánku zdar 🙂 .

ined77
17. bře 2012

@anatanka ...jinak ale před 6h se mi budí obvykle obě děti 😝 za zimního času dokážou spát déle, ale jak se to jaří a letní...ó jééé 😔 😅 .

reruna
17. bře 2012

@anatanka moje zkušenost je, že dokud jsem uspávala tak, že jsem ležela s malým v posteli, tak usínal dlouho, spal špatně, v noci se budil co 2 hodiny a hledal mě, chodil si pro mě do ložnice, musela jsem zase k němu atd. ráno se budil brzo.... pak jsem si řekla dost a po pohádkách jsem prostě odešla z pokojíku, nechala otevřené dveře, s tím že se budu dívat v obýváku na tv ,než usne a budu je chodit kontrolovat, jestli už spí...zabralo to mnohem lí, než jsem čekala, od té doby usínají sami a spí celou noc bez probuzení... takže podle mě, pokud ti to nevyhovuje tak, jak to máte zavedené, tak to změň, už je velká, tak si s ní o tom promluv, po večerníčku umýt, pak pohádka v posteli a pak ji tam nechej prostě usnout - aby se nebála, tak lampička, zapnutá tichá hudba, pootevřené dveře, budeš ji chodit kontrolovat... když jí nepůjde usnout, tak rozhodně nedovolit vstávat.... věřím, že se naučí chodit spát dříve a bude i lépe spát, jestli ráno bude spát déle, to netuším, asi ne, kolem 6 děti vstávají běžně.... bohužel, ale aspoň ten večer budeš mít pro sebe...