Dvouměsíční miminko přes den nespí, je to normální?

tyf
24. kvě 2013

Ahoj, nevím jestli je to problém, spíš mě zajímá, jestli je to normální. Moje mimčo (2 a půl měsíce) nespí přes den, jedině venku v kočárku. Kamarádky tvrdí, že jejich mimča v tomhle věku spaly od kojení do kojení. To u nás fungovalo asi do tří týdnů a od té doby je zhruba od půl 7 vzhůru, někdy chviličku usne v lehátku, ale to jsou minuty. Večer usíná kolem 20h, ale většinou k ní ještě několikrát musím, než opravdu zabere, takže klidně až po 21h. A i v noci se budí nejdéle po 3 hodinách. Není to zvláštní, že tak malé dítě potřebuje tak málo spánku? JSem už dost unavená, bodlo by mi kdyby alespoń dvě hoďky doma spala. Nemáte nějaký tip jak na to? Mám ji prostě dát do postýlky a provádět rituály jako večer (pohádka, zpívání.....)?

karotky
25. kvě 2013

@tyf ,....................já si myslím,že ne/spavost kojence ovlivní do velké míry novorozenecká žloutenka a to,ve kterém měsíci se miminko narodí.Starší syn se narodil 2 dny po TP a musel být 48 hodin na sluníčku.Spavý byl jen 14 dní po narození,než žloutenka ustoupila a hezky(budil se po 3.hodinách na kojo,což je podle mě u tak malého dítěte normální),ale pak už to byly přes den max. slabé hodinky 3krát denně a někdy ani to ne 😅 Měl štěstí,že byl prvorozený,takže jsem s ním mohla hodně kočárkovat a ostatní aktivity jsem stíhala jen,když byl manžel doma.Ale kolem 3.měsíce se mu spánek upravil(v noci začal spát v kuse 12 hodin a přes den 3krát po 2.hodinách) 🙂
Mladší syn se také narodil se žloutenkou 3 týdny před TP,ale nebyla tak silná,takže pod sluníčko nešel,ale o to déle trvalo,než mu ustoupila.Celé šestinedělí spal od kojení do kojení a žloutenka mu ustoupila po 3.měsíci.Jenže pak se mu spaní v noci zhoršilo(kolikrát se budil po hodině 😖)a dospával to přes den.Sice to přes den bylo fajn vzhledem k tomu,že už měl staršího bráchu,který také vyžadoval pozornost,ale jak jsem se v noci nemohla pořádně vyspat,byla jsem pěkně vyřízená 😝
Takže pokud Ti malá spí krásně v noci,buď ráda,protože bývají ještě horší varianty. 😅

cajomilka
25. kvě 2013

Naše malá řes den doma spinkala jen asi 2 týdny po příchodu z porodnice, jinak taky jen v kočárku nebo tak na 15-20 min. po kojení. Dnes si myslím, že to bylo částečně naší nezkušeností a že kdybych se fakt snažila, že by usnula - pevné zavinování, šátek... Kolem 5. měsíce začala spát i doma, 2x denně max. hodinku, od 11 měsíců jsem ji naučila spát jen po obědě, vydrží tak 1,5-2 hod. V noci naopak spala krásně, třeba 9 hod. bez probuzení, to se změnilo někdy koelm 8. měsíce, kdy se začala často budit. Teď čekám druhé a pokud bude zase denní nespavec, budu se snažit mu ke spaní ve dne všemožně pomáhat.

santron
25. kvě 2013

nečetla jsem celou diskuzi,takže se budu možná opakovat,ale byli jsme na tom stejně- Tobi mi v podstatě dopůl roku spal jenom v kočárku. Řešila jsem to tak,že jsem ho oblékla na ven,dala do korbičky, uhoupala v ruce a korbičku dala na balkon, jinak to prostě nešlo. ON už věděl,že jakmile se nandavá čepička, jde se spát. Musela jsem ho naučit takhle spát. Předtím jsem nevěděla,žekdyž je protivny , je vlastně ospalý a musím ho uspat násilím.

lucifereeek
25. kvě 2013

@sabisek já jsem taky měla možnost vrátit se zpět do práce - pracovat z domu, ale musela jsem to pustit, i tak jsem za celý den s ní vyřízená a uklízet atd. můžu až večer když příjde přítel domů, s ní nemám šanci ani navařit ani uklidit, takže jsem vůbec ráda, že funguju, na práci nemám ani čas ani pomyšlení.

romantika
25. kvě 2013

@brisalek
ano to mas pravdu v tom také byla jina, v roce a pul uz se mnou varila, v roce milovala knizky, lepila samolepky do slepých matric apod.., normalne dospelanda. vyvojove to je s takto nespavyma taky jiné. Myslim, ze se to zacina stirat az ted v tech trech letech, kdy jiné teprve dozravaji. Ja uz jsem tak zblbla ze když vidim dite co je schopne usnout u jidla tak si myslim, ze je postizene. Uplne ti to obrati pohled.🙂))))
S druhym jsem fakt hodne zvedava, ona mala je jinak jak ta tvoje desna citlivka, velice empaticka takze ted mi pomaha v tehu manzel ze ji dava vecer spat, ale ikdyz se spaním porad tak nejak bojujeme, nemam s ni od roka a pul zadne starosti. Vsechno se naučila sama a velice brzo. I se sama odplinovala. Takze ja si rikam, ze to je něco za něco.
No s druhym uvidim 🙂))) zvladla bych to nespani tak i tak asi znova, co se da delat, ale proste jako kazda mamina bych byla radeji kdyby si prece jne umelo pospat aspoň nejakou chvilku vecer.
Ale podle toho co se deje v brichu to vidim na druhé torpedo 🙂)))).
tak drzim palce do dalších potomku.

monalis
25. kvě 2013

@tyf Nedočetla jsem vše, ale mohu přidat své zkušenosti. Mé dceři je nyní něco přes 2 roky. Po příjezdu z porodnice nám spinkala jen dva dny a pak do 7 měsíce přes den nespala vůbec, jen plakala. V kočárku usnula vždy po půl hodinovém pláči a to max. na půl hodinky. V noci sebou stále házela a mlela se, takže rozhodně žádný klidný spánek nebyl ani v noci. Mimochodem usínala až kolem půl jedné v noci a pak začal divoký spánek.
Porod samotný proběhl v pořádku, žloutenku jsme neměli a tak jsme nevěděli čím to je. Svazovali jsme ji do zavinovačky a to pevně a stejně to bylo k ničemu. Usnula jen na rukách a nikdo mi nenamluví, že dítě je zvyklé od narození na ruce. Na rukách jsme ji začali uspávat až ve 3 týdnech aby vůbec přes den spala, Jen jsme ji ale položili do postýlky byla vzhůru a plakala. Neuměla prostě usnout tvrdě ani na rukách. Toto vše trvalo cca do 9 měsíce a do roka a 9 měsíců neuměla v noci v klidu spát. Tak jsem studovala a studovala abych přišla na to čím to je. Zabředla jsem do všech svých studijních materiálů z vysoké školy a mimo jiné i do psychiatrie. Přišla jsem na to, že existuje tzv. dětská porucha spánku, která většinou vymizí okolo druhého roku. My jsme zcela přesný úkaz a seděly na nás veškeré projevy a příznaky popsané u této poruchy.
Nechci samozřejmě paušalizovat a toto se nemusí týkat zrovna Vás. Jen jsme chtěla napsat jak jsme na tom byli my.

zimka
25. kvě 2013

@monalis Ono asi nešlo o ruce, ale že ji drží mamka u sebe 🙂

monalis
25. kvě 2013

@zimka Bylo jí úplně jedno u koho v rukách je 😉 Nikdy ale neusnula tvrdě a ani na dlouho. Prostě přes den vůbec nespala ☹

jancovka86
25. kvě 2013

U nás bylo to stejné, kluk mi taky nechtěl přes den spát a pak jsem ho naučila spát na bříšku a chrni i přes den. Sice to jsou takové seniorské půlhodinky, ale vždycky si mezi krmením dáchne. Včera dokonce trhnul rekord a přes den spal celé dvě hodiny v kuse 😀 Jinak max po dvou hodinách jdu uspávat, někdy to chce pevné nervy, ale jde to. Hlazení po nose, troška cukříku na dudlík a nejlepší je, když ho chytnu za prdku a houpu s ním ze strany na stranu, to vytuhne hodně rychle. Jinak mi v prvním měsíci nespal třeba i sedm hodin v kuse, než jsem si tak nějak uvědomila, že je potřeba to mimčo tak nějak přesvědčit, že se mu spát chce. Měla jsem pocit, že prostě jen neumí pořádně usnout.

medakote
25. kvě 2013

@tyf Já osobně bych to určitě zkusila uspávat. Synek je taky nespavec, taky zhruba od měsíce spal za den max. pár minut , na milost bral pouze kočár a to pouze v pohybu. Kdybych to mohla vrátit, určitě bych zkusila víc trvat na spaní doma, prospělo by to nám oběma. Částečně se mi to povedlo až teď v roce, občas se mi povede ho po obědě uspat u prsu a dát do postýlky, a dnes spal skoro hodinu a čvrt. On sice je schopný nespat vůbec, ale když se vyspinká, je hodný, dobře naladěný. Předtím jak málo spal, tak býval přetažený, mrzutý a plačtivý.
řekla bych, že to není tím, že by spánek ty děti nepotřebovaly, spíš mají problém usnout. Takže za sebe doporučuju určitě zkoušet uspávat. Možná to nezabere, ale třeba jo a každá chvilka klidu dobrá 🙂

brisalek
27. kvě 2013

@monalis a co na tu poruchu funguje? Nebo se prostě musí čeka až sama vymizí🙂

danaruj
27. kvě 2013

u nás zabírala manduca..později kočár na balkoně, teď spíš řeším jak to budu dělat v létě, když mi na balkoně spí jen v zimní kombinéze (bez ní okamžitě stojí) a přes den jinde nespí :(

monalis
27. kvě 2013

@brisalek Čas na to funguje. Vliv na to má také určitá pravidelnost a důslednost ve spánku. Ale to je těžké, když mě malá prostě ne a ne usnout v období do jednoho roka 😉 U nás prostě nazabýralo nic a kamarádka má to samé teď. A určitě víte, že už člověk opravdu ze zoufalství zkouší naprosto všechno co se dá 😉

brisalek
27. kvě 2013

@monalis jojo přesně, taky nic nezabíralo , usla je u prsa..až okolo asi 10 -11m měsíců začal fungovat kočárek (do 7 měsíců v něm jen řvala a řvala, takže jsme ho prakticky nepoužívali) za jízdy usnula a pak jsem jí převezla na balkon a tam spinkala 30-45,60 minut postupně víc a víc jak byla starší až okolo 13 měsíců třeba i 2-3 hodiny🙂. Ale jak jsem psala víše pak večer usínala v 11☹ a ráno v 5 - 5:30 vzhůru🙂

martinalat
6. říj 2014

@terelmisa - a jak máte staré miminko? Já mám totiž to samé, doma, tak 20 min. v kočárku, ale při jezdění i 2 hodky. Já mám 4,5 měsíců a navíc ještě dálkově studuju školu, takže je to celkem masakr.

terelmisa
6. říj 2014

@martinalat když jsem tenhle příspěvek psala, bylo Nelince dva a půl měsíce a bylo to děsný 🙂
Ale teď už je jí 19 měsíců a je to spáč 🙂 To hrozné období celkem rychle přešlo, řekla bych, že tak od půl roka to bylo úplně parádní 🙂 Bude líp 😉

pe.martina
6. říj 2014

Mladší dcerka (taky dva měsíce) mi teď začala zlobit se spaním, nepomáhalo nic, až jsem jí prostě natvrdo zavinula ručičky, aby s nima nemohla mávat a to jí moc uklidnilo. Zavinu (větší lát.plínku přeložím na trojúhelník), dám do postýlky a když nemá nějaké trápění s prdíkama nebo krkanec, leží si v postýlce, kouká a po chvilce sama usne 😉 Dávám jí takhle spát i v noci a hned po nakojení usíná 🙂
@tyf

irennn
6. říj 2014

Když jsem nemohla ven s kočárkem,jezdila jsem i 4x denně aby se vyspal,tak jsme pořídili hacku plus,ttakovou zavesnou kolébku na pruzine,daš tam dítě a uhoupes ho,mně v ní přes den spinka i teď v roce,jinak by nespal vůbec,mám fotky v albu,ale když si zadas hacku plus do vyhledávače najdeš spoustu recenzi jak je skvělá.jinak bych to řešila tím kocarkovanim i když doma nic neudělaš,já půl roku trávila dohromady i 8 hodin venku za celý den jezdili jsme i pozdě večer i doma po bytě,aby usnul,kočár jsem si pak přivezla k posteli,omlouvám se píšu z mobilu

martinalat
14. říj 2014

Maminky, pomooooc, mám 4,5 msíční miminko, holčičku a v noci k ní vstávám co 2 hodky a budí se úplně už v 5 ráno. Stávalo se to taky nějaké v Vás? Já sem už úplně hotová a každý mi říká at jdu s ní k doktorce, že nemám normální dítě:( Já už fakt nevím, co mám dělat.

lani1
7. črc 2015

děsíte mě! Naše madam nespí od příchodu z porodnice.Děsí mě, že to může trvat až roky! teď máme 5 týdnů a já mám dost. Navíc ta hrozná tepla. My máme v podkroví i 31 v 9 večer, takže to tomu taky nepřidá. Jen mi přijde zvláštní, že naše malá spí přes noc celkem v pohodě - budí se 2-3x na kojení..no budí, spíš začne dělat různé zvuky, tak dám prso a je klid, ale naštěstí žádný řev za to přes den vůbec ale vůbec nespí a člověk se jí musí věnovat jinak je řev. Spí vlastně jen v kočáru - ALE ZA JÍZDY!!!Takže kočár na balkon nám situaci nevyřeší. Nosítko taky funguje, dokud chodím, jak si sednu, řve!Na netu čtu o přestimulování a o tom, že díě opravdu potřebuje aspoň dva šlofíky za den, ale když píšete, že u vás to tak taky bylo, tak nevím, co teda. Jestli se snažit uspávat po nějakých intervalech během dne, nebo to prostě brát jak je..jen nevím, jak dlouho vydržím. Odskáče to pak většinou i přítel, jak jsem vytočená a nevyspalá a vlastně během dne nejsem schopná nic, jen se točím kolem malé a už mi z toho hrabe..

crawler
7. črc 2015

@lani1 tohle znám☹ nerada na to vzpomínám, ale v roce se to zlomilo a začal spát sám a krásně.Do 1 roku jsem byla matka na plný úvazek- jen drndat, vozit,chovat, nosit ...spát potřeboval, takže nebylo zbytí- jinak řev...Sice máš pocit, že to nevydržíš,ale vydržíš,ale snaž se chodit spát kdykoliv to půjde i během dne- i třeba jen na chvilku,protože se dítě vzbudí,ale každá minuta odpočinku pomáhala přežít. a nesnaž se dávat si cíle kdovíjak uklízet a vařit atp.akorát by tě nervovalo, že na to nemáš energii. snad se to zlomí co nejdřív...u nás to byl čistě psychický problém...

takarazestinusakur
7. črc 2015

Mě přijde, že si rychle uvědomila (šikulka), kdy má spát (v noci) a kdy bdít. Tzn. získala ten režim, pro který by řada maminek vraždila, protože si představ, že by to bylo obráceně (tak jsme to měli my do cca 3. měsíce) v noci by ses nevyspala a přes den bys ses taky nevyspala, protože máš (domácnost), dítko je třeba nakrmit, na nákup dojít apod... (já mám navíc ještě školu)...chápu, že s malou se péče o domácnost zvládá hůř, nicméně dáš si nespavce do šátku nebo nosítka (s vložkou, protože ještě nedrží hlavičku) a máš obě ruce volné a od 4. měsíce už se dá nosit i na zádech, takže se nemůžu dočkat, protože to bude teprve pohodička 🙂
@martinalat spí u vás v posteli nebo samostatně v postýlce? Mladýmu budou 4 měsíce, je na UM, spí s námi v posteli a chodí spát kolem 8. večer. Budí se o půlnoci a kolem 2 ráno a vstává regulérně mezi 4-5 hodinou. Ale sem tam máme i noci, kdy se vzbudí jen jednou...

lani1
11. črc 2015

ano, je zvlastni,ze aspon rozezna den a noc a v noci se budi cca v 1-2h a pak kol 5-6, kdyz chodi kol 8-9 spat cca v 10-11 nekojim, protoze ji nemuzu vzbudit ani aspon otevrit pusu,ale chci to vic zkouset a zbavit se spis toho kojeni kol 1.. myslim,ze by takovy rezimnohla mit podle tehotenstvi. Do posledni chvile jsem pracovala a pred den byla na nohou fakt v jednom kole a odpocivala sem fakt jen vecer a v noci. Satek mam ted dva dny pujceny a miluju ho,jen je blby,ze u toho noseni nemuzu spat i ja🙂)a ze mi prijde,ze to i po tak kratke dobe u nas vymenila za kocar,ale hlavne,ze bych ji tam mela mit uvazanou furt,jinak behem bdeci doby vsem rve,dokud je nedonuti ji chovat na rukach a pochodovat s ni. Kez by si aspon casem zvykla,ze by se aspon v tom satku, pochodovat nemuselo🙂)

miska229
12. črc 2015

Ahoj, tak já mám stejnou zkušenost s nespaním miminka, syn spával do 10 měsíců od 10 večer do 3 ráno a přes den 2 x 20 minut, nepomohlo vození v kočárku, nosení v šátku, přes den neustále plakal. Konzultovala jsem to s dr. a ta mi říkala, že mu to asi stačí. Už v porodnici mně upozorňovaly sestřičky, že oproti jiným miminkům dost málo spí. Nakonec se nám osvědčila houpací postýlka, stolář nám přidělal na postýlku takové lyžiny, abych mohla postýlkou houpat, takže když v noci nespal, tak jsem ležela v posteli a houpala postýlku a fungovalo to. Sice jsem nespala, ale nemusela jsem s ním vstávat.

alexandra18
12. črc 2015

@irennn Hacka je opravdu vynikajici a moc doporucuji vse.

akankeo
12. črc 2015

@tyf moje prvni dcera taky malo spala, pres den vubec, v noci par hodin a spi malo do dneska, jsou ji 4 a pred den se naucila spat 1 hodinu a v noci sice chodi spat v 8, ale casto si cte jeste kdyz jdeme spat my a kolem 5 rano uz je vzhuru, jen ma zakazano nas do budicku budit... Prezila jsem tak, ze jsem ji prs den nosila v satku, ona tam sem tam na chvilku usnula, jinak se dozadovala pozornosti a to jsem padala na hubu, nic nestihala, a v satku se niceoh nedozadovala a po pul roce sem ji v noci postupne odstavovala, posledni nocni kojeni jsem odstavila kolem 10 mesice a ona od te doby aspon spala celou noc. Byla sem z toho dost frustrovana, jak jsem neschopna matka, protoze ostatni zensky si s miminem stihaly dodelat skolu, mely doma poradek, vyrabely vsechno mozne a ja horko tezko stihala zakladni zivotni potreby a zakladni uklid, ale proste nektere deti jsou narocnejsi. Kdyz se mi narodila druha dcera, tak jsem ani nevedel ze mam dalsi miminko v porovnanim s tim, co jsem si zazila u prvni. Hlavu vzhuru, jest par mesicu a pak muzete zabojovat aspon za to nocni spani a zkuste si s miminkem kazdy den po obede lehnout a spat, jestli se Vam podari usnout, dcera me nechala spat, kdyz jsem ji mela vedle sebe, jen jsem si to dlouhou dobu odpirala kvuli tomu nestihani....

versatilka
12. črc 2015

Maminky ještě bych doporučila zkusit pustit bílý šum, je fakt, že to musí být nahlas, ale na naše dvojčata to fungovalo spolehlivě. Jinak mi též spinkali jen za jízdy v kočárku. A jelikož byli zimní, moc často jsem s nimi ani jezdit nemohla. Takže zabralo těsně zavinout do osušky (rychlozavinovačka tady nepomůže) jako kuklu a pustit šum. Pak do pěti vteřin ztichli a o chvíli později začali podřimovat. Fungovalo to do cca 3-4 měsíců 🙂 pak už moc ne, jak začali být akčnější. Teď je jim osm a pravidelně spinkají celou noc a přes den mezi svačinou v 11 a obědem ve 2 i ve stojícím kočárku. Odpoledne už je to horší, to nám zatím moc nejde, ale bude to tím, že tou dobou hodně cestujeme, tak si vytuhnou jak se jim to hodí a občas až po večeři v osm hodin.

akankeo
12. črc 2015

@versatilka bohuzel tyhle rady nejsou univerzalni jak je kazde dite jine Moje starsi se treba mohla urvat kdyz jsem ji pevne zavinula a ona nebyla ten typ co by z place usnula, ona proste rvala dokud neprisla o hlasivky, cela filaova a pak jenom sipala, ale zlobila se porad dokud jsme ji nevysvobodily. Spala v podstate jenom v aute, v kocaru jenom kdyz se jelo pres kocici hlavy a muselo to byt nepravidelne drncani, kocar pres prah nefungoval...

karlajasmine
12. črc 2015

Já jako malá prej přes den nespala nikdy.. Od příjezdu z porodnice jsem byla celý den vzhůru. Vydrželo mi to do teď - nikdy nespim přes den, ať bych byla unavená jakkoli. Mamka prý tenkrát nevěděla jak mě zabavit.. Malinky dítě a já byla pořád vzhůru a koukala kolem sebe. Proste každý dite je jiný 🙂

kozlenka
12. črc 2015

@monalis s mým mladším synem jsem to měla stejné jak to popisujete do poslední tečky.. 🙄