Estivillova metoda-jak dlouho dítě plakalo, než usnulo?

gosa22
6. pro 2013

a kolik dní trvalo, než bez breku uslo?
Prosím odpůrci nereagujte, diskuse je pro "aplikátory" této metody.

cajomilka
14. pro 2013

@pavlise Mám sice dítě ještě malé, ale taky si myslím stejně jako @leni (i když s ní jinak v mnohém nesouhlasím), že je něco naprosto jinýho "vychovávat" k samostatnosti kojence a třeba dítě školního věku. My teď u dcery očekáváme období vzdoru a tam si myslím, že už je plně na místě, dokonce žádoucí, když dítě nedostane vše, co chce, a nechám ho, ať si pořádně prožije svůj vztek (to mám od dr. Prekopové), ale u malého miminka je podle mě úkolem matky mu pokud možno (!) vyhovět.

evaviki
14. pro 2013

@cutie_01 co trplelivy, ale chtit od kojence, aby zvladnul svoje emoce - to mi spis uz prijde na psychiatra 😀 😀 @pavlise deti emoce nezvladaji, zvladat nebudou.. a zadat neco takoveho od mimina je total si-fi 😀

pavlise
14. pro 2013

Nevšimla jsem si, že bych psala, že nechávám plakat, aby bylo trpělivé. Taky jsem nerada, když pláče. Ale když prostě není jiná možnost, tak prostě není a malá si aspoň uvědomuje, že i když za ní hned nejdu (protože nemůžu), tak ji mám stále ráda a vyhovím ji později... Vzhledem k tomu, že už teď je to lepší, než to bylo minulé měsíce a malá pláče pořád (tudíž evidentně nerezignovala), tak si aspoň postupně zvyká, že ne vždy bude mít všechno hned (a nebude se to aspoň učit šokem ze dne na den...) Mě prostě zase přijde necitlivé - ze dne na den změnit přístup. Jeden den udělat vše, co miminku na očích vidím a druhý den začít vychovávat. Jinak vychovávat školní dítě je pozdě - zvlášť pokud se již jako předškolní setkalo s neúspěchem, odmítnutím apod. a neumělo si s tím poradit, tak se to už těžko napravuje... Mj. celá tato debata mi přijde trochu postavená na hlavu - všechna miminka pláčou, protože je to jejich způsob dorozumívání (neumí ještě mluvit) a někdy pláčou jen proto, aby sdělila, že měla noční můru, jsou obecně nespokojená, nebo nemají náladu - jak teda toto řešíte? Umlčíte je nečím a oni to v sobě musí dusit? Co jiného jim zbyde, když jejich maminka je nechce slyšet (jejich pláč). Než mě zase někdo napadne, tak samozřejmě nemyslím situace, kdy fakt něco potřebují, to se musí reagovat; ale jsou situace, kdy pláčou jen proto, že chtějí plakat nebo se chtějí podělit o nepříjemný zážitek

evaviki
14. pro 2013

@pavlise kdyz mel syn nocni mury, tak jsme s nim v noci chodili po byte, klidne i hodinu.. a taky ho brali do postele, byla to jedina moznost, ako tomu alespon trochu predchazet.. jinak moje dite brecelo silene, vybrecet jsem ho nenechavala, ale taky se mi par krat stalo, ze jsem to nezvladala, odesla vedle, predychala to a pak zase k nemu sla.. neumim si predstavit, ze to delam pravidelne a ucelove..

pavlise
14. pro 2013

@evaviki Copak já chci, aby kojenec zvládal svoje emoce? Chtěla bych, aby je zvládala v dospělosti (to bohužel většina lidí neumí...). A to se musí nejak naučit v dětství, postupně, ne šokem a ze dne na den (jak jsem už psala). Nevím, ale někteří tady asi mají potíže porozumět psanému textu...

leni78
14. pro 2013

@pavlise Znas někoho, kdo ze dne na den začne dítě vychovávat a kdo předškolního dítě nevychovaval, ale školní už ano ? Me to přijde jak by Ti bylo 5 let a neznala základní vývojové stupně dítěte. To už jsme se posunuli k tak primitivnim věcem, ze se člověk jen diví.

pavlise
14. pro 2013

@leni78 Vždyť to píšu, že to nejde!

leni78
14. pro 2013

@evaviki Taky jsem to zažila, jak pises. Na pokraji sil, malej mi brečel v kuse, můj ex někde buhvikde, do toho pes chtěl venčit...taky jsem to chodila rozdychavat vedle 🙂

kajalka
14. pro 2013

@pavlise A kdo píše, že ze dne na den změní chování? 😕 Přeci se dá miminko odchovat s láskou v náruči, když to potřebuje a zároveň ho jemně postavit na vlastní nohy a vyslat do života jako zdravě sebevědomou a samostatnou bytost. A za mě je ta cesta mnohem pro dítko snažší (a pro mě též), pokud se nasytí láskyplný máminý náruče. Upřímně doufám, že ani na okamžik nebudu litovat jediný minuty, kdy jsem byla svýmu dítku na blízku, místo abych třeba uklízela.

leni78
14. pro 2013

@pavlise 😀😀😀 ja to pochopila tak, že tím vysvetlujes nutnost začít s výchovou k samostatnosti co nejdříve.

pavlise
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
leni78
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
pavlise
14. pro 2013

No nic, za sebe to uzavřu. To, že se má mírnou formou začít vychovávat už miminko, dokud ho to nezraňuje, je pro mě, mé okolí a mou rodinu (mj. jsem se toto nakonec dočetla i v knihách) zcela normální a samozřejmá věc. A asi je zbytečné o tom diskutovat s někým, kdo si myslí, že je nesmysl MÍRNOU FORMOU vychovávat už miminko. Mě tedy přijde Tvůj styl výchovy úplně mimo a Tobě zase ten můj - fajn já to beru. Každá zodpovídáme za své dítě a chceme pro ně to nejlepší. Tímto se k tomu nebudu dál vyjadřovat, jednak nemám na to čas (malá vyžaduje pozornost) a přijde mi to i zbytečné. Snad se toto téma vrátí k tomu, co zakladatelka původně chtěla 🙂

cutie_01
14. pro 2013

Pridavam odkaz na jeden tematicky clanek - http://www.evalabusova.cz/clanky/kdy_zacit.php , ktery dle mne dobre postihuje zde diskutovane tema - (ne)nechani plakat az po to, kdy zacit s vychovou.

kajalka
14. pro 2013

@cutie_01 Krásnej článek, měl by se povinně fasovat s těhotenskou průkazkou.

cajomilka
14. pro 2013

@cutie_01 Díky za odkaz, článek jsem v rychlosti prolítla a myslím, že s ním nelze nesouhlasit 🙂 Mám pocit, že část z něj jsem četla někde tady na MK.

kaculinek1
14. pro 2013

@pavlise Zkoušela jsi lehátko? My měli takové od fischer prize- dalo se to i houpat nebo to mělo vibrace. A navíc to má hrazdičku s hračkama, na chvíli to malého zabavilo a navíc jsem si ho v tom přenesla, kam bylo třeba a on na mě mohl koukat právě při jídle a pod... Jinak myslím, že maminky tu nemyslí, nenechat dítě řvát nikdy, to nejde, někdy to prostě musí chvilku vydržet, ale částečně mají pravdu s tou kýlou a psychickými problémy do budoucna. miminka by neměla moc dlouho v kuse plakat. Myslím, že poznáš kdy je mimi jen "nasrané" a řve a zkouší jestli bude máma poslouchat, a kdy je opravdu smutné. dej na srdíčko a rozum.

pavlise
14. pro 2013

@kaculinek1 Já malou nenechávám záměrně plakat - vím, že mě kvůli tomu začaly napadat, ale nevím, kde to vyčetly. Celé to začalo, že jsem chtěla pouze vědět, jak to mám udělat, když moje malá pořád křičí, když se musím na chvíli vzdálit, protože potřebuju něco udělat i v domácnosti. Místo rady mě ale některé hned začaly napadat, že ji nechávám záměrně plakat - kdybych to dělala, tak si tady asi nepíšu o radu... Prostě jsem chtěla jen poukázat na to, že ne vždy je možné k miminku hned běžet. Celá diskuse se bohužel zvrhla podivným směrem a, protože mi přišlo nepochopitelné, že si někteří myslí, že miminko nesmí za žádnou cenu plakat (ale musí být vždy potichu nebo ho co nejdřív uklidnit, ať už neřve), tak jsem se snažila obecně vysvětlit, že malá miminka někdy pláčou jen proto, že jsou obecně nespokojená. Sama malou nenechávám záměrně plakat, ale poznám, kdy něco potřebuje - to se snažím splnit hned, jak je to možné a, kdy pláče, protože si chce postěžovat - v tom případě jsem u ní, držím jí, konejším a nechám ji vyplakat, až to ona ze sebe dostane, tak se uklidní, usměje a je zase v pohodě... Pouze v případě, kdy si evidentně vymrčuje, aby se jí někdo věnoval (většinou poté, co si ji už nějakou dobu věnujeme a chceme taky udělat i něco jiného), tak ji chvíli nechám - někdy se za chvilku uklidní, někdy ne - v tom případě musím všeho nechat a jít opět za ní... K Tvému příspěvku - děkuju, že mi konečně někdo odpovídá na dotaz 🙂 lehátko mám a občas i pomůže, ale v poslední době malá v něm už nechce moc být, snaží si sedat a zuří, když ji v tom lehátko omezuje... Ale na chvíli fakt pomůže. Malá je hodně temperamentní a jakmile není něco, jak si představuje, tak svůj nesouhlas dáva jasně a hlasitě najevo🙂

katja77
14. pro 2013

@cutie_01 Tak ten článek nemá chybu, moc díky..... posílám dál😉

cutie_01
14. pro 2013

@pavlise V tom, jak píšeš, teď výše o tom, že děti někdy pláčou proto, že si potřebují postěžovat apod. s tebou souhlasím, takový pláč se většinou ani utišit nedá, ale jde právě o ten přístup - že se snažíš VŽDY ten pláč řešit/odhalit příčinu, což v tom příspěvku o vychovávání dítěte od malinka, nějak nezaznělo (nebo jsem to tam aspoň já neviděla). Proto jsem i psala, že chtít od kojence trpělivost mi přijde poněkud mimo. Ale psaný projev si může samozřejmě každý jinak interpretovat 🙂

lenkalenulka
15. pro 2013

Kazde ditko je jine a potrebuje neco jineho, ja se vzdy ridila instinktem a tim jak mimi reagovalo, nepotrebovala jsem nejake zaucene metody, hlavni je kdyz ma mimco nejaky rezim toho usinani ale pokud prijdou nocni desy nebo neco podobneho i ty nejzarucenejsi metody selhavaji🙂 tak proto..🙂 a naucit ho to ze kdyz place za mamka stejne neprijde je teda kazdeho vec me to prijde zbytecne zle.... na druhou stranu nejsem takova ze bych hned letela a huštala dve hodiny na rukou, proste dle instinktu a aktualniho dne a okolnosti🙂

katiik
20. pro 2013

@gosa22 Promiň, taky jsem odpůrce této metody, ale ráda bych ti jen řekla, co dělá pláč s mozkem miminka, když pláče dlouho a ještě ke všemu sám. Dochází k rozkolísání autonomního nervového systému, který po narození ještě dozrává. Výrazně se zvyšuje hladina adrenalinu, zrychluje se srdeční tep, zvyšujetlak.. atd.... a miminka nemají vyvinutý mozek natolik, aby se dokázaly sami uklidnit, když přestanou brečet je to naprostým vyčerpáním nebo jim prostě dojde, že nikdo nepřijde a neuklidní je. Dítě, které dlouhodobě pláče, tak je tím ovlivněno an celý život, víc podléhá stresu, atd.....

atinkaa
20. pro 2013

kocky ja som precitala par prispevkov...zacala ''diskuze'' 12 a je 20 prosince a este stale neskoncilo to hadavicno....neviem k comu je to konikovanie a tieto komunikacne facky dobre....pred vianocami....najma ked v novinach je zasa dalsi clanok o matke ktora zniesla zo sveta svoje 3 deti 😔
kus by to mozno chcelo skludnit hormon, zazelat si stastne sviatky hlavne pohodove, pokojne 😉 🙂
v diskusii asi naj ostanu tie ktorych sa metoda tyka, pripadne tie co po nej pokukuju alebo nepoculi a rady sa poucia.....ak s niecim zasadne nesuhlasim tak k comu je moj ironicky vysmech a prispevok dehonestujuci cokolvek ine dobre....ja si len stale vravim akoze cim ma byt taka vec prinosna...komentovat hranolky ci kojenie do dvadsiatky....komentovat plienky latkove, pamperskove, ziadne ...makove mlieka, kravske mlieka....nie je to prosim jedno? s ohladom na typ komunikacie ktorou sa tu snazite sa ''preedukovat'' na tu spravnu metodu? ...fakt nechapem ale byt admin, tak to riesim inak...krasne sviatky vsetkym nech babatka spinkaju krasne ako tie moje celu noc 😉

makka
21. pro 2013

Prosím o radu. Jak tuto metodu provádět v noci u 18 měsíčního dítěte. Dcera se mi v noci vzbudí, nebo stačí, že si jdu lehnout a vyžaduje spaní u mě v posteli...to se prostě nedá, spí neklidně, leze mi po hlavě atd. V postýlce nemá tolik prostoru...Ječí, že chce za mnou...jak postupovat??? Díky

magda89
17. led 2014

Ja si myslim, ze ked je to neunosne pre mamicku aj dieta tak treba skusit vsetko. Hlavne, aby boli obidvaja odpocinuti a nie nervozni, to nikam nevedie. Tu je to dobre popisane: http://www.prosimspinkaj.sk/19/post/2014/01/ked...