Estivillova metoda-jak dlouho dítě plakalo, než usnulo?

gosa22
6. pro 2013

a kolik dní trvalo, než bez breku uslo?
Prosím odpůrci nereagujte, diskuse je pro "aplikátory" této metody.

lubinkova
12. pro 2013

@eficenka ach, pořád píšeš "nesuď", ale sama soudíš pořád.. "není u žádné matky správné".. "to po tobě chce tak moc? je Ti na obtíž? ☹ " ... mně si psala, ať nesoudím- já o tvé výchově nenapsala ani tečku. Natožpak "soud". Popsala jsem výchovu jednoho člena mé vlastní rodiny, která má prostě katastrofální následky. Napsala jsem pouze fakta. Jediné, co je opravdu odsouzeníhodné, bylo to tvé nešťastné vyjádření.
Jinak já sama ještě nevím, jak to budu praktikovat, protože vím, že člověk míní, život mění... ale jedno vím jistě, vždycky se budu snažit udělat pro své dítě to nejlepší- a to nejen v jednu určitou chvíli, ale budu se snažit myslet do budoucna. Uvědomuju si, že když mu třeba v dobré víře ulevím a třeba ustoupím z důslednosti, nebo se ho budu pořád snažit zabavit, když by případně zakňoural, tak ano, pomohlo by mu to na těch 10 minut, co by kňoural, ale až se kolem 20ti odstěhuje a já mu nebudu stát za zadkem, abych pro něj všehcno udělala, abych ho vždycky zabavila, když chce, tak ho čeká dlouhá cesta životem (ťuk ťuk ťuk), kdy by na to mohl doplatit. Dřív nebo později přijde doba, kdy bude muset jít životem sám, třebaže budu poblíž (a bohužel nelze napsat "vždycky")..Podle mého názoru je lepší 10 minut případného "neštěstí", než 50 let... opravdu je hodně cenné umět si vystačit sám se sebou, nebýt rozmazlený... a hlavně!! Strašně se tu pořád řeší chvilka breku, vaření příkrmů/ skleničky, kojení, nebo tovje oblíbené fyzio téma axiálního skeletu... já si tak nějak pořád myslím, že to přece vůbec není to hlavní, to klíčové... hlavní je, aby bylo dítě i rodiče spokojené, aby cítili lásku, byli v pohodě... maminka, která je celou noc vzhůru a chová dítě, ve dne vaří příkrmy, odsává mléko a nevím, co ještě, tak nemůže fyziologicky úplně odpočatá, plná energie.. je pěkné, že jí to baví, to věřím, ale nejde popírat základní potřeby člověka. Bez jídla, pití a spánku člověk umře. Tečka. A jakákoliv nervozita se přenáší na dítě, ono to vycítí.. i tady mi přijde lepší, nechat třeba dítě v největší krizi chvilku plakat, jít do jiné místnosti, uvolnit se, nadechnout se...než být nonstop s dítětem, ale nervovat se, vypěnit. To je pro něj podle mě horší, protože je to dlouhodobější... a jako poslední, třetí bod se budu snažit jít svému dítěti příkladem. Snažit se chovat tak, abych někoho úmyslně nezraňovala, nemanipulovala lidma, nekalkulovala, psychicky nevydírala!! To jsou opravdu nešťastné vlastnosti, které nikomu nepomůžou... Pozoruju tě na koníkovi už dlouho a je mi jasné, že se v ani jednom z těch bodů neshodneme. Hlavně v tom třetím tedy.

A teď mám jeden dotaz- zajímalo by mě, co je to teda "rozmazlenost"? Jak bys jí charakterizovala? Když láskou se rozmazlit nedá.. mně to totiž přijde s láskou velmi úzce spjaté. Člověk snad většinou (neli vždycky) rozmazluje láskou, myslí to dobře, své dítě miluje, chce mu všechno dát, akorát to úplně nedomyslí a dítě je pak rozmazlené... Jak jinak to teda jde, když ne láskou- myslíš, že někdo rozmazluje bez lásky? To se mi nějak nezdá.... Nebo rozmazlenost neexistuje?
Děkuji za objasnění.

baraz
12. pro 2013

jak vypadá večer u nás? Nelinku dáváme do postýlky, když vidíme, že je unavená. Mne si očka, knourá. jdem jí vykoupat - ob den, nakrmíme mlíčkem - nekojím, dáme pusinku, položíme do postýlky, pustíme usínáčka, necháme otevřené dveře na chodbu, kde se svítí a malá usne. když ne během chvilky a začne kňourat, jdem znovu, pohladíme, dáme dulíček a spí určitě. když byla menší bylo to horší, to spala s námi ale postupně jsme to zkoušeli. je jí 6,5 měsíce a já na ní nikdy nezvýšila hlas, nebyla jsem před ní nervozní, jsem tu jen pro ní.... prostě ona a pak až všechno ostatní. nenechám jí ani vteřinu plakat a ano, chodím k ní snad na první kníknutí - nevím, proč bych jí měla nechat rozrušit pláčem.
jinak miluji výraz super matka, asi jí jsem musím zcela neskromně dle vašich myšlenek usoudit. mám doma naklizeno, manželovi se věnuji maximálně, každý den máme teplý oběd a někdy i večeři, peču. mimo to pracuji jako osvč a u dalšího zame na DPP. jezdím několikrát týdně 20km pro mladšího brášku do školy a zase zpět a mám ho u nás... a co je nejvíc? nejsem vůbec unavená, vyštavená či jinak vystresovaná... asi je to o přístupu....

monivo
12. pro 2013

@baraz jasne, proc by jsi nemela naklizeno apod. Promin, ale dite stare 6,5 mesicu je temer "bezudrzbove", kor kdyz je hodne a dobre usina. Napis za par mesicu, za rok, jestli mas jeste naklizeno, navareno, pres den pracujes atd.

lubinkova
12. pro 2013

@baraz no, nebo to není přístupu, ale o tom, že píšeš, že dáš malou do postele a ona usne. Popřípadě jednou zakňourám tak tam jdeš, dáš dudlíka a (cituji!!) "spí určitě"... jo, to do sebe celkoem zapadá, že pak nejsi unavená. Oni všechny děti nejsou stejné. Kdybys byla těch 6,5 měsíců převážně vzhůru a poslouchala bys pláč, asi bys tolik energie neměla a bylo by nutné to nějak řešit, pokud bys chtěla fungovat jako matka. A znovu opakuji, že já sama mám také relativně nebrečící miminko, takže nemluvím jako vystresovaná matka... ale tak nějak chápu, že všechny děti nejsou stejné, že nemůžu podle svého dítěte soudit výchovu všech ostatních.. zkrátka mám asi trochu víc empatie. Jsou to nepřenosné zkušenosti a věřím, že si to nedovedeme představit, jak je to hrozné! (Já takhle nespala prvních 14 dní a usínala jsem kudy jsem chodila... mít to takhle třeba půl roku?! ... uff! ...)... proto radši neodsuzuju, když jsem to sama nezažila. To mi přijde úplně nesmyslné. Stejně tak nevyprávím, jaké je to v Jižní Americe, když jsem tam nikdy nebyla, nebo nepopisuju chuť Olomouckých tvarůžků, když jsem je nikdy nejedla.

baraz
12. pro 2013

@monivo ok, napíšu. ideálně už budu mít druhé dítě... a ano - slibuji, že budu pracovat - práce mě baví a prostě si to zařídím tak, aby to bylo a uklizeno bude také - neumím žít v bordelu. a to, že je dítě bezúdržbové?? a kdo si s ním jako bude hrát? všechny děti někdy spí - tak to co je třeba dělám v jejím spánku. a práci? bud jde s semnou nebo hlídá manžel. nevidím nejmenší problém proč to komplikovat... bráchovi je 7, hlídám ho u nás cca 4 týdně už 3 roky... nevím no... myslím, že mám zkušeností dost

kytkakvete
12. pro 2013

@monivo Bezudržbové mimino 😀 , fakt takové existuje?

baraz
12. pro 2013

@lubinkova jsou časy, kdy i uplakané miminko usne... to mamka může spát také. nebo dělat co potřebuje - záleží na prioritách. a prostě mi nikdo nevymluví, že to je o přístupu k dítěti, náladě v rodině, celkové atmosféře v prostředí ve kterém to maličké je. to vše se podepisuje na tom, jaké bude. první měsíce takto neusínala. vzala jsem si jí do obýváku a byla u mě v náručí a povídali jsme si. a když usnula šla do postýlky. dnes plakala celý den - krom 1hod spánku. ted večer ječela 2 hodiny... ale fest. přesto jsem byla při ní a chápala jí. to je můj náror. víc tu psát nebudu, s tímto tématem nejsou ztotožněná a nebudu tady tedy spamovat.

lenka5731
12. pro 2013

@kytkakvete ano, moje druhá dcera je bezúdržbové mimino 😉 Už teda víc než 1,5 roční.
když pominu 8,5 měsíční odsávání MM, které bylo dost náročné, ale vlastně souvisí spíš se mnou než s ní, tak sama krásně usíná, spí, hraje si sama a je spokojená 99% času. Nemám problém s ní udělat prakticky cokoliv. Kdyby to bylo moje první dítě, asi bych to považovala za zásluhu svého přístupu. Ale první dcera mě vyškolila fakt dokonale. Tím usínáním, o kterém je tu řeč, ale má to mnohem širší vazby.

kytkakvete
12. pro 2013

@lenka5731 tak to gratuluju, to je sen všech maminek 😉

lubinkova
12. pro 2013

@baraz Tak část toho, co jsi psala, jsem psala o kus výš také (přístup k dítěti, celková atmosféra...). A jsou časy, kdy i uplakané miminko usne, ale jde o to, aby to bylo dostatečně často na to, aby mohl člověk fungovat. Tvoje poslední věta je zase o tom, co jsem psala minule.. ("to je můj názor"- názor na něco, co jsme ani jedna nezažila... jako s Amerikou a Tvarůžkama... ale to by bylo furt dokola...).

leni78
13. pro 2013

@lubinkova Jak jste prosím vas tady na to přišla ? 🙂

leni78
13. pro 2013

@granda Nějak nerozumím, co jste chtěla svým příspěvkem směrem ke me rict...jako že máte kompromis, ze malou uspavate deset minut a ze zvladate i manžela a ze máte starstne dítě. No tak to je dobře 🙂my třeba neuspavame vůbec. Malej usíná s námi a až usne, tak usne. Nějak mi prijde, že se z toho někdy dělá moc velká věda 🙂

leni78
13. pro 2013

@lenka5731 Tak to te rychle vyvedu z omylu, ze odpůrci metody vyrvavani dítěte píšou z nevědomosti. Můj první syn byl na usínání extra třída.. Zažila jsem si svoje. Přesto jsem ho nikdy řvát nenechala. Byla jsem unavená, ale vzpomínám na ty časy jako na šťastné. 🙂 Ani dnes, a to už mu je deset, bych ho nenechala brečet.

leni78
13. pro 2013

@lucie255 Hele my jsme až minulý rok zjistili, že syn má náběh na epilepsii, takže budem chodit každé tři měsíce na eeg na konttoly, jak se to bude vyvíjet. Prý puberta rozhodne. Muže se to zastavit a muže to být jakoby nedovyvinuta nervová soustava. Teď me omluvte, jsem laik píšu jak to chápu. Šli jsme tam kvuli poruše řeči, byli jsme v specializované klinice, pobyt jsem cely hradila, jinak bych se to nedozvedela, sama bych neurologii nenavstivila, nenapadlo by me to. Doktorka na vyšetření se me ptala, jestli nemá problémy se spánkem. Tak říkám nee, a pak víte ze vlastně ano ? No a vyprávěla jsem jí potíže s usínáním. A ona mi rekla, ze to u těchto nálezů na mozku býva velmi časté. A jeste mi říkala, ze potřebuje klid před spaním, spíš relaxaci, vanu, klidek, hezky usinat. Takže jsem si i poklepala po rameni, ze jsem dala na svůj instinkt a uspavani jsem ty tři roky fakt oddrela, bůhví jak by se to na něm podepsalo, když by jsem šla metodou nechat brečet.

lenka5731
13. pro 2013

@leni78 to je fajn, že jsi syna nenechala nikdy brečet. Jsi skvělá. Jen nechápu, proč to sem pořád cpeš. Jestli ty tak trochu nekecáš 😉 Internet snese všechno. Hodně lidí si tu potřebuje namasírovat ego a tvoje příspěvky na tenhle případ zrovna dost sedí, v kontextu všeho, co tu kde píšeš. Doufám, že ti tohle téma aspoň posloužilo a cítíš se líp. Bylo by zajímavé poznat opravdovou tvář těch skvělých internetových mate. Omlouvám se za mimo téma.

monivo
13. pro 2013

@kytkakvete nerekla jsem mimino, proste dite. Myslim si, ze s 6,5 mesicnim ditetem je to jednodussi, nez s vetsim, ktere porad nekam leze, kramari, saha kam nema apod. (tedy za predpokladu, ze je pohodove, jak ho pani popisuje). Dokud jen lezi, max se otoci na bricho, tak to neni preci narocne dite. Takze mit navareno, uklizeno a uspokojeneho manzela neni umeni.

kajalka
13. pro 2013

Holky, možná by stačilo se na chvíli podívat na svět dětskýma očima. Vy dospělý taky spíte na povel? Chce se vám vždy usnout, i když jste unavené? A když se v noci vzbudíte a nemůžete usnout? Kdyby mi to nebylo blbý, vzbudím manžela, ať si se mnou povídá. Dítě má jen vás. Je jasný, že když v noci nemůže spát, že chce být s váma a ne čumákovat do tmy. Někdy ho bolí bříško, může mít špatný sen, mohlo se leknout.
Nikdy, opravdu nikdy nepochopím, jak někomu může být dítě na obtíž v jakémkoliv ohledu. Neusne sám v postýlce? Dobře, zkusím přijít na něco jinýho. Když mu nechutná brokolice, taky jí do něj cpete násilím a nebo zkusíte jinou zeleninu?
A láskou se rozmazlit nedá. Rozmazlenost je nedostatek lásky a výchovy nahrazenej hračkama a povolenými mantinely.
A taky prosím, abyste zahodily věštecké koule a nečetly z nich, jaké budou naše odchované a vymazlené děti za 30 let. My taky netvrdíme, že vychováváte bezohledný tyrany 😉

monivo
13. pro 2013

@lenka5731 presne, to ego. A myslim, ze v teto debate je i dalsi adeptka 😀 Neni preci potreba se takto chvalit. Takovych, co vychovava sve deti dobre jsou tisice. Ale to je preci samozrejmost, tudiz neni duvod se vyzdvihovat. Pokud si tedy nepotrebuje namasirovat ego 😀

eficenka
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
lenka5731
13. pro 2013

@eficenka ano, včera jsem hodně ujela, to se přiznávám, dotkla ses mého hodně citlivého místa, jak jsi mohla pochopit už z téhle diskuse. Klidně si to tu zveřejňuj, nestydím se přiznat svoje chyby a úlety na rozdíl od některých. Na druhé straně - proč rýpeš do citlivých míst ostatních? Dělá ti to zjevně dobře, že?

Tvoje reakce v této diskusi, od první strany, mi nepřijde normální, a zjevně nejen mně. Myslím, že ti tvé poradenství ohledně PM vývoje přerůstá přes hlavu, cítíš se oprávněná radit všem a všude a stává se z tebe manipulátor. Co si tím potřebuješ dokázat?

eficenka
13. pro 2013

@lenka5731
pokud Ti vadí rady ohledně PMV , tak je nečti
a jako ve svobodné diskuzi si můžu říci svůj názor, stejně tak, jako říkáš svůj... já tady rady nedávala, jen sem popsala, že to může jít i jinak než s křikem...
nedokazuji si nic, sem ve svém životě spokojená... a nevím co si prožila, nerýpala sem přímo do Tebe, to by sis měla uvěmodit.

eficenka
13. pro 2013

@lubinkova
láskou - myslím fyzickým kontaktem nerozmazlíš...
třeba mi přijde rozmazlená moje 2,5 letá neteřinka - od 10m ji nechávali řvát v posteli, než usnula, říkají ji doma ne ( ale nevysvětlí) a dostává přes ruce a i tak je to rozmazlené dítě.
Dostává spousty hraček, když si hraje, neuklízí po sobě hračky, rozhrabe celý pokojík, několikrát třeba vyleje čajík a jen se řekne ne a dá se přes ruku, ale očividně to za rok této výchovy nepomáhá,
má mladší sestřiku, kterou bouchá, schválně schazuje a také plácnutí nepomáhá - prostě může vše, to je rozmazlené dítě... mě prý mamka také nikdo jako dítě nenechala křičet, nedostávala sem a i přesto sem snad slušně vychovaná...
rozmezlené sou ty děti, kterým právě místo fyzického kontaktu a času s nima dáváš hračky, pak tablety, notebooky atd....
možná tohle vnímáme stejně.
dcerku křičet nikdy nenechávám - ale to když třeba leje čaj, řeknu že se to nedělá, že se čajík pije - budto se napije, nebo se vezme hrneček a dám jí ho až si zase naznakuje, že chce pití, také bouchala dříve do televize, stačilo 2 dny vysvětlení a od té doby nic...
výchova je o mazlení, kontaktu ...

baraz
13. pro 2013

tak ještě jednou - miluji řeči počkej až jí bude...! když se narodila, tak mě tu mamky strašili počkej až jí bude půl roku. hm je a co - nic .. ted jí je půl a jsou tu hlášky počkej až jí bude....grrr. co to je? každé dítě v každém věku má své požadavky co by rádo a my se mu snad přizpůsobíme nebo umožníme to co by chtělo!

psala jsem, že je klidná! ne líná! takže se jako běžné batole točí, plazí, zkoumá. ale jako jak napsat kramaří?tak snad udělám takové podmínky, abych to řešit nemusela... leze??? nemáme žebřík v obýváku, abych řešila kam vyleze.

a honit si ego? díky fakt ne. od mala nesnáším pochvaly - co víc, já se za ně dokonce stydím. dokážu své možnosti a skutky zhodnotit sama a být pyšná bez toho, aby mě někdo musel potupně chválit... takže asi tak.

lubinkova
13. pro 2013

@leni78 Na co konkrétně? Že nesoudím věci, které jsem nezažila? To tak nějak cítím 😀

suzanna123
13. pro 2013

@soleilll myslím, že přesně o to u těch "supermatek", které mají potřebu všem mávat před obličejem, jak jsou úžasné a dokonalé a útočit na každého, kdo si to podle nich "usnadňuje", jde - že se prostě projevuje ta absence jakéhokoliv zájmu kromě dítěte. Přece není normální takhle atakovat někoho, kdo dělá něco jinak než já (pokud to teda neaplikuje na moje dítě).
@eficenka fakt doufej, že tvé druhé dítě bude taky pohodové, protože jinak budeš muset chtě nechtě začít dělat kompromisy. Julinka byla od malička uřvanec, který vyžadoval nepřetržitou pozornost. Zvládli jsme to, protože tou dobou byl muž doma. Jestli bude mít takového sourozence, tak ten takový servis nedostane, protože na to prostě nebudou kapacity. Fakt ti přeju, abyste vy takové dítě neměli, protože pro tvou malou, která je dle tebe zvyklá, že kolem ní 24 hodin denně běháš, by to byl hodně velký šok

monivo
13. pro 2013

@baraz deti kolem roka oteviraji supliky, skrinky, hrabosi knihy, CD, lezou na gauc apod. Neco lze zajistit, ale nemohu preci cely byt oblepit izolepou nebo dite zavrit na cely den do ohradky. To me poucte, jak zajistite, aby toto vase dite nedelalo.

abecedka
13. pro 2013

já mám dvojčata, tato metoda mi zachránila život. Alespon večer jsem díky této metodě měla jistotu, že s jistotou usnou. Jinak se mi budily rok 10x za noc a druhý rok 6x za noc. Ted po 2 roce vstáváme 4x
Tak doufám, že to tu nikdo neodsuzuje. Protože je to super, kniha Dětský spánek v otázkách a odpovědích mi zachránila zdraví, ba dokonce i manželství. Protože jak holky plakaly, celý večer jsem nemluvila a byla naštvaná jak je to možné že se mi toto děje.
A chovat dvě děti zaráz je pěkná fuška.

Ze začátku mi jedna plakala i dvě hodiny, pak se to lepšilo.

monivo
13. pro 2013

@suzanna123 jak nebudou kapacity? To tady vubec nerikej. Proste musi byt ! 😉

suzanna123
13. pro 2013

@monivo Máš recht - dětem budu na střídačku dávat sedativa (abych se jim mohla spravedlivě věnovat) a sama začnu šňupat kokain 😀

abecedka
13. pro 2013

no píši rok se budily 10, ale to není pravda. Protože když se narodily tak jsem je kojila po hodině a půl, každá pila 45 min. Tažke tři měsíce jsem nespala déle než 30 min v kuse.
A doma jsme naklizeno ani navařeno rozhodně neměli a pracovat bych taky rozhodně nemohla. 😀