Estivillova metoda. Máte zkušenost?

kopcik
11. říj 2008

ahoj máte některá zkušenost s touto metodou uspávání? už jsem docela zoufalá, protože malý - budou mu 3 měsíce - míval večer koliku a uspávali jsme ho proto na rukách. teď si na to zvykl a sám už neusne. jedině v kočárku. ještě se to dá, nevadí mi to zase tak moc, ale byla bych ráda, aby začal usínat sám, protože nosit dítě třeba v sedmi měsících a uspávat ho... asi to nebude sranda. a taky pár posledních dnů kolem toho uspávání tolik nadělá.... když ví, že si ho beru a dám mu cumlík do pusy, tak začne křičet a svíjet se i když je tak unavený, že tak tak udrží oči otevřené. ale nevím, jestli by na něj ta metoda fungovala, protože je hrozně tvrdohlavý a má výdrž. párkrát jsem ho dala do postýlky a křičel půl hodiny v kuse aniž by trošku polevil...

1kristyna22
25. lis 2016

Uvádí se vyšší rizika různých poruch chování v pozdějším věku.

Zvyšuje zásaditost v organismu. Se zásaditostí se spojuje rozvoj kvasinky, rakoviny...

Obnovuje se "fetální cirkulace krve" - to znamená "velký záhul" pro organismus

Vyšší riziko pneumotoraxu

Zvýšené riziko vytvoření kýly s nutností následné operace.

Další rizika - větší nitrolebeční tlak, bolest hlavy, nedostatek kyslíku, zoufalý pláč do vyzvracení

karlajasmine
25. lis 2016

Naopak, s kyselosti se spojuje rakovina, ne se zasaditosti.

1kristyna22
25. lis 2016

@karlajasmine je to z článku. Rakovině nerozumím. Ale jelikož je vše spojené se stresem. Tak je to asi fuk.

karlajasmine
25. lis 2016

Jj, v tom článku je chyba 🙂 no já si myslím ze jsou děti u kterých to ujmu nezpůsobuje a děti u kterých ano, záleží na povaze ditete. Snad to aspoň větší část rodičů umí odhadnout.

1kristyna22
25. lis 2016

Tim si nejsem tak jistá. Když to nekdo zkouší i na dvouměsíčním, tak moc odhad nemá....

annabellia
25. lis 2016

Toto je pouze forma týrání dětí. Nic jiného. Žádná metoda. Nechápu, že se k tomu někdo veřejně přihlásí, měli by za to děti brát. Takových lidí, co miminko chtějí, milovali by ho a treba nemohou mít. A pak takovýto lidé dítě mají a ještě se k němu chovají tak hnusně. Fuj.

pajula123
25. lis 2016

Znamych dcera si vyrvala kylu. Ani si nechci predstavit,jak moc ji museli nechat plakat,chudinku ☹

karlajasmine
25. lis 2016

@pajula123 ach jo to je nechutny :( Ja tohle chapu jenom v pripade, ze se jedna o velmi klidne dite, kteremu vyhovuje samostatne usinani a ktere prilis neplace. Napriklad dcera moji tety - praktikovali tuto metodu v roce, protoze kdyz se ji snazili uspavat, tak se jim vykroutila, utikala po pokoji a smala se.. a tohle delala treba 3 hodiny v kuse, nez usnula samotnym vycerpanim. Ale jejich ''Estivilova metoda'' spocivala v tom, ze ji dali do postylky s oblibenym plysakem a hudbou, odesli, ona se zklidnila, maximalne si pobrekla 20 sekund (nikdy nebrecela dele nez 45 sekund a nikdy ne hystericky) a usnula. Bylo to velmi spokojene a milovane dite.. Proste potrebovala na usnuti svuj klid. Znam I osobne jedno takove dite -pravy opak meho syna. Pritomnost rodicu ho pri usinani rozptyluje.
Ale pokud nekdo toto praktikuje na diteti, a dite rve takovym zpusobem, ze si vyrve kylu, tak je mi z takovych rodicu spatne :(

sisterrys
25. lis 2016

@annabellia Tak mě by to dítě museli sebrat tak jako tak, buď ho naučím usínat samostatně (Estivilla nedělám, jsem tam s ním, snažím se ho ukonejšit, ale řekla bych, že to ho spíš rozčiluje, unse do 10 minut) a nebo se z toho nespání sesypu. Kdo nezažil nepochopí. Byla jsem skálopevně přesvědčená, že do ničeho takového nikdy nepůjdu. Bohužel jsem musela.

karlajasmine
25. lis 2016

@sisterrys uprimne, jestli se ti dite budilo po 30ti minutach celou noc nejakou dobu, tak te chapu.. clovek spat musi, jinak nemuze fungovat. Pripady jako ty vase jsou extrem ktery chapu. Co nechapu je, kdyz nekomu spi dite relativne normalne (napr. budi se co dve hodiny na kojeni) a nekdo toto aplikuje.

1kristyna22
25. lis 2016

upřímně, myslíš si, že ostatni matky se vyspí? Neútočím. Jen píšeš, kdo nezazil nepochopí. Zažilajsem to a zažívám stále.

pajula123
25. lis 2016

@karlajasmine přesně tak!

sisterrys
25. lis 2016

A ono špatný spánek dítěte má taky svá rizika:

Děti, které špatně spí mají nižší IQ (Sleep medicine, 11.3. 2010)
Děti, které spí méně než 10,5 hodiny mají větší sklony k obezitě (Pediatrics 8.2. 2010)
Chlapci, kteří špatně spí mají větší sklony k hyperaktivitě (Pediatrics 1.11. 2009)
Děti, které spí méně než 11 hodin, mají horší výsledky ve školních testech, především v literatuře a matematice (Sleep abstract #0040 San Antonio, 2010).
Děti, které nespí dobře v noci, dosahují horších výsledků v testech zaměřených na paměť, emocionální kontrolu a organizaci (Child Development. Nov/Dec 2010).

sisterrys
25. lis 2016

@1kristynka22 Jestli jsi každých 20-30 minut vzhůru, půl hodiny uspáváš a pak máš zas 20 minut spánku, pokud hned usneš a dlouhodobě to vydržíš, tak tě obdivuju. Já to prostě přestala dávat. Nehledě na to, že malý byl stejně unavený jako já a já běhala jen kolem jeho spánku.
Pod pojmem, že se nevyspím, jsem si představovala, že se malý vzbudí třeba 5-6x za noc, buzení 2-3x by byla pro mě pohádka.

sisterrys
25. lis 2016

@karlajasmine Děkuju za pochopení.
Je mi líto, že jsem k tomu musela dojít, ale jiná volba fakt nebyla. Nenásilné metody jsem taky zkoušela a spíš to vše zhoršovalo.

1kristyna22
25. lis 2016

@sisterrys no super, tak budeš mít chytré dítko 😉
ne promiň, mě to jen příjde drastické, ta změna. Půl roku se kojí v noci, kdykoliv se napije, nají, ujjstí, že tam jsi. Ty jsi ho to naučila že to takto chodí. A najednou lezí v postýlce a jak jsi psala : nad ránem hodinu brečel a pak zase usnul. Nenapadlo tě třeba, že může mít hlad, žízeň a že ta změna je pro něj najednou nepochopitelná. Jako neutěšit půlroční, hodinu plakající dítě? To prostě nepochopím. A nějaké poučky o spánku mi to nevysvětlí...

agneszka
25. lis 2016

Holky mám dvojčata ,jedna spí vcelku ok,druhá chce stále mlíčko v noci...spíme tedy spolu od doby co začaly být stále nemocné...stále znamená co druhý týden...a na střídačku jedna druhá...máme dva roky a měsíc a celou noc v kuse sem ještě nespala... Laura ....budí se i když je zdravá ,chce mlíčko nebo dudlíka nebo prostě jen obejmout. Ta druhá jen kotroluje, podívá se zda tam jsem a spí dál....jsem někdy velmi unavená hlavně když v době nemoci stále pláčeme ,ale že bych se hroutila unavou tak to ne...někdy nemohu spát a sedím snimi u tabletu čtu si a ráda pozoruji jak se hýbou,usmívají.....hold vymodlené děti...četla jsem podobnou knihu,když jsme krmili obě co 2 hodinky do toho odsávačka a nespalo se víc jak hodinku co cyklus,ale neumím si představit nechat je křičet. Už tak plakaly až moc ,bříško bolelo dlouho,operace kýly..atd...shrnu na unavu ještě nikdo neumřel . děvčátka zdravím a dobrou noc.

1kristyna22
25. lis 2016

@agneszka obdivuju tě moc 😉 jsi skvělá, že to zvládáš i s dvojčaty.
Syn se taky budil prvního půl roku pořád a nespal, holt ho bolelo bříško, a ted zase zuby, oni k tomu mají vzdy nějaký důvod, jen to nmůžou říct, není možné aby mi to malé miminko dělalo naschvál. Ale přejde to 😉 a pak zasebudeme spát celou noc, jako před porodem 😀

sisterrys
25. lis 2016

agneszka Spánek hodinu v kuse by mi bohatě stačil.
Jinak dvojčata si představit nedokážu, to musí být záhul.

dokument
26. lis 2016

Myslis na našem následky? On byl a je dost pohodovej, bezproblemovej, hodnej, sikovnej. Zlaté dítě. Je hrozné chytrej. Ted ho chválili ve školce, ze jak tam chodí krátce, tak udělal obrovsky pokrok, ze to není běžně, ze je moc šikovný. Myslím, ze to ma dané, je asi sociálně inteligentní. Je zvyklý, ze se mu všichni hodně venujeme, rychle se učí. Nejvíc babička, moje mamka. Spát začal lépe az ted v tech 3 letech! Teda.... Jak pres den nechtěl spavat jak mímiho, udělala jsem maximum, aby se vyslal i pres svoje, naše, nepohodlí. Do roku a pol jsme ho vozili dopoledne i odpoledne, dvě az tři hodiny později méně, jak už spát nepotřeboval, po venku v kočáře. V noci mi od narozeni doteď spal slušné, neměli jsme jedinou probdelou noc. Ani v nemoci. Mel párkrát rýmu jinak doteď nebyl nemocný. On jen blbe usinal, protože se chtěl neustále bavit, hrát si, zpívat, nenechá se nicim oblafnout, třeba ze ma na me v posteli počkat, ze přijdu později. To me pak vola at už jdu, ne ze by usnul sam. Ještě si pamatují, jak mi tady radili, počkej ve 3 měsících bude mít víc pohybu a snaze se unaví, začne dobře spát. To urcite... Vůbec ne. Az ted spí poo doma 2hodiny, najednou nevím co s časem. Kojila jsem, vozila ho min. 4 hodiny denně za každého počasí, i v desti, nachodila denně 10 km byla jsem z toho vyřízena, doma jsem pak nic nestíhal a, ani vaření, když jsem furt trajdala venku. Ale kluk je zdravém a spal. Ptz když nespal, byl znicenej, to mi vadilo.

dokument
26. lis 2016

To s tím IQ, soustředěním aj. Může schopnosti ovlivňovat, ale z vlastni zkušenosti vim, ze to je velmi dané předem, geny neosidime.

wahu
26. lis 2016

@agneszka Jsi skvělá, máš můj obdiv s dvojčátky..

Tento stát - což nikde ve světě nemá obdoby - umožňuje být mámě 3 roky doma. Samozřejmě proto, aby si odpočinula, měla svůj klid a nechala své děťátko samotné plakat v postýlce. Co na to vaši partneři? To jsou také tak chladní? Můj muž by - řeknu to s nadsázkou - mě buď zabil nebo se se mnou rovnou rozešel, kdybych nechala syna hodinu plakat za zavřenými dveřmi.

A co budete dělat, až se vrátíte do práce? To je potom ficak a únava..

Do práce chodím od synových 21 měsíců, přesto jsem ho nikdy plakat nenechala a nenechám, uspávání a společné tulení si moc užíváme, já jsem tak byla taky vychovala a děkuji mým rodičům za to, že si i v době normalizace zachovali zdravé instinkty. Taky si pamatuju, jak mi táta vyprávěl, jak ho jeho maminka uspávala - a to měla děti 4! Instinkty se holt asi dědí. ☺

karlajasmine
26. lis 2016

Souhlasím.. Tyhle "metody" vznikly v Americe, kde mají ženy max 3 měsíce mateřské dovolené. U nás máme v tomto fakt štěstí.

pajula123
26. lis 2016

@wahu Souhlas! Taky me nasi nenechavali vyrvat a mozna i proto se mi to prici.

pajula123
26. lis 2016

@wahu A jinak teda bohuzel jsou nekteri chlapi fakt ignoranti-svagr nam to radil uz nekolikrat,taky to svagrova delala,protoze on rozhodl... Teda me uz si nedovoli to rict,tak to rika aspon manzelovi...

1kristyna22
26. lis 2016

tak chlap nemusí mít mateřskej instinkt, ale žena by měla :D

pajula123
26. lis 2016

@1kristyna22 po pravde svagrovou nechapu,proste bych ho poslala do nekam a dal si delala to,co citim jako spravne.

sisterrys
26. lis 2016

@dokument Dík za odpověď. Náš je taky pohodář a do 3 měsíců spal krásně, pak se to zvrtlo. U nás vím, že to jsou špatné návyky. Lítání s kočárem za každého počasí - v mrazu, v dešti, několik hodin i třikrát denně znám. Žádný čas na jídlo o domácnosti ani nemluvím. Po těch probdělých nocích jsem to ale přestávala dávat. Prostě člověk k životu potřebuje aspoň trochu spánku a trochu jídla, když nemá pořádně ani jedno, je to naprd.
Ano, člověk se má obětovat pro dítě a na to jsem byla i připravená, ale ne se zničit.

S tím IQ máš pravdu, že je to hodně dané geneticky. Já takovéhle výzkumy beru vždy s rezervou. Proto mě zajímá, jaké konkrétní následky byly u někoho, kdo to vyzkoušel.

sisterrys
26. lis 2016

Jeětě dodám, že o co míň se mu věnuju v noci, o to víc mu dávám přes den. Prostě teď víc potřebuje maminku, už si i řekne, že chce pochovat a to je krásné. Do té doby si vystačil dost sám, chtěl si objevovat svět a mě k tomu vůbec nepotřeboval, kompenzoval si to v noci.

Nikdy jsem ho nenechala vyřvat za zavřenými dveřmi. Stále jsem s ním, dokud neusne, jen mu už prostě nepomáhám. Když se v noci probudí, jsem tam zase s ním. Samotného bych ho opravdu nechat nemohla.

1kristyna22
26. lis 2016

@sisterrys no bude si tě ted přes den víc hlídat, protože se o tebe jakoby "bojí" a vynahrazuje si to. A kolem devátého měsíce přichází separační úzkost, to je pak teprve mazec. To můžete ten křik v postýlce zažívat znovu. Tu separačku mají většinou všechny děti. A o to hůř ji pak prožívají, pokud nemají jistotu.