Estivillova metoda. Máte zkušenost?

kopcik
11. říj 2008

ahoj máte některá zkušenost s touto metodou uspávání? už jsem docela zoufalá, protože malý - budou mu 3 měsíce - míval večer koliku a uspávali jsme ho proto na rukách. teď si na to zvykl a sám už neusne. jedině v kočárku. ještě se to dá, nevadí mi to zase tak moc, ale byla bych ráda, aby začal usínat sám, protože nosit dítě třeba v sedmi měsících a uspávat ho... asi to nebude sranda. a taky pár posledních dnů kolem toho uspávání tolik nadělá.... když ví, že si ho beru a dám mu cumlík do pusy, tak začne křičet a svíjet se i když je tak unavený, že tak tak udrží oči otevřené. ale nevím, jestli by na něj ta metoda fungovala, protože je hrozně tvrdohlavý a má výdrž. párkrát jsem ho dala do postýlky a křičel půl hodiny v kuse aniž by trošku polevil...

kakamilca
19. únor 2015

Já osobně si myslím, že každá dobrá máma dokáže poznat zda dítě pláče když mu něco je a nebo si jen vymýšlí. Zjistila jsem, že dcera už ve svých skoro 4 měsících je schopna "vynutit" si pozornost. Jsem s ní celej den, věnuji se jí, hrajeme si, mazlíme se tak nevím proč by měla trpět večer když ji nechám samotnou v postýlce při usínání a to, že ze začátku u toho pláče je pochopitelné, protože nic jiného zatím neumí... a když to dokáže ve 4 měsících tak copak se bude dít až dítku budou dva, tři a více let? Tuto metodu praktikujeme 4. dnem a postupně se dobíráme k úspěchu. Vyzkoušeli jsme všechno, usínání v náručí v postýlce kdy jsme drželi za ruku, houpání na míči atd. Nakonec to vypadalo tak, že jsme mohli nosit klidně dvě hodiny a neusnula a proto jsem se rozhodla pro tuto metodu. 😉

wercee
28. únor 2015

Teda, nestačim se divit když čtu některé názory. Naše malá hezky spí od narození ale teď se v noci začala budit a chce si hrát a ven z postýlky. Nemůžu se tou metodou řídit přesně, protože se tohle neděje každou noc a s uložením do postýlky večer problém nemám, ale pokud se budí v noci, jdu po stopách téhle metody a nemyslím si, že bych týrala své dítě...naopak, pokud jsme ráno obě vyspalé, hned máme hezčí a pohodovější den, ona není mrzutá a já mám energii se jí věnovat. Já teda nevim co je na tom špatného aby rodiče naučili své dítě spát aby bylo ráno v pohodě a už vůbec nevidím nic špatného na tom, že chtějí i rodiče být ráno fit aby mohli do práce a starat se o děti. Usínání je ptřeba naučit stejně jako např. chození na nočník. Takový ty řeči o krkavčích matkách jsou fakt k pokukání. Hraju si s ní ve dne, mazlím se s ní, blbneme, chodíme ven, atd. ale v noci se prostě spí a nechci se dočkat toho, že ještě v 7 letech za mnou bude chodit že nemůže spát a že mám jít k ní...znám takové případy kdy si maminky myslely že tu pro své dítě musí být opravdu 24 hodin denně a v noci uspávaly, hladily a povídaly a pak to dopadlo tak, že jsou z nich tak trochu závisláčci kteří ještě ve školním věku neumí spát bez mámy. Mateřstí je určitě náročné, ale mámy by se z něj neměly zbláznit a neměly by zapomínat i na své potřeby a na sebe, na tom není nic špatného... 😉 Podle mě odpočatá máma může dát svým dětem víc než máma která stráví noc u postýlky 😀

kakamilca
28. únor 2015

@wercee Naprosto souhlasím 🙂

pucinka007
28. únor 2015

Tak já přidám svou trošku do mlýna.
Mému klukovi je pět měsíců a dnes jsem konečně rozhodla zkusit Estvilla. Přemlouvala mě k tomu moje babička, máma i manžel...
Malý totiž vůbec nespí. Nespal ani po návratu z porodnice, pár hodin (do osmi denně) kojila jsem co hodinu. Byla jsem unavená, ale říkala si, že to nebude trvat věčně. Celý den jsem pak byla na nohou, malý vyžadoval mou neustálou přítomnost 24/7, jakmile jsem se vzdálila na metr daleko spustil strašný řev. Protože jsem normální a nenechávám vybrečet malé miminko, tak jsem ho nosila, chovala houpala mazlila, kojila.. přesně tak, jak si sám řekl.. Měla jsem ho na ruce celý den. Uspávání byl vždycky problém, občas usne při kojení, ale určitě ne vždycky. Ovšem nesmím ho položit, jakmile ho položím, popřípadě odejdu, když kojím vleže, malý je DO MINUTY vzhůru a začne strašně řvát. Nespí v kočárku, pouze řve - tak moc že jsem nucena ho z kočáru vyndat a nést na ruce... Řve i v sedačce v autě... Myslela jsem, že ho třeba něco bolí, podle paní doktorky je ovšem zcela v pořádku. Řev totiž ustane vždy v tom okamžiku, kdy si ho vezmu na ruku. Neřve jen když s ním ležím na hrací dece a hrajeme si, nebo ho chovám, zpívám mu, mazlím se s ním, koupu ho, chodím s ním na plavání.... Vše to dělám s láskou a malého miluji, přežila bych dokonce i to, že je desetkrát za noc vzhůru, ale po tom, co se mu celý den aktivně věnuji, už NEZVLÁDÁM ho pětkrát za noc uspávat HODINOVÝM chozením po bytě a zpíváním - kojit se také nedá pořád že... a když prso nechce a pláče, co s tím jiného?

Metodu chci zkusit, a i když mi to trhá srdce, takhle to prostě nejde dělat. Přeji všem těm maminkám které tuto metodu odsuzují aby jejich děti byly hodné. Ale já se po pěti měsících prostě musím vyspat... A pokud jste vy "SUPER ŽENY", které zvládáte spát dvě hodiny denně, vesele si hrát s miminkem celý den a uklízet byty/domy, popřípadě se starat o další dítě, nebo chodit do školy, obdivuji vás a to zcela upřímně.

kakamilca
1. bře 2015

@pucinka007 Držím palečky, aby se vám to podařilo. Chce to se opravdu rozhodnout a stát si za tím! Nepovolit. Dítko to brzy pochopí. U nás to teď vypadá tak, že po cca 13ti dnech malou odnáším do postýlky když zjistí, že se jde spinkat začne plakat. Utěším ji a řeknu jí, že jí máme s taťkou moc rádi a budeme hned vedle v místnosti a že ona je moc šikovná holčička a zvládne uspávání sama. Dostane pusinku na čelíčko a to už se jí zavírají očička, položím ji do postýlky a na její oblíbenou stranu jí dám muchláčka ona k němu skloní hlavičku zavře očička a usíná. Když odejdu začne si ještě broukat, ale do dvou minut je klid a spinká. 🤐

verca222
1. bře 2015

@pucinka007 držím pesti!!! Malymu je 11 měsíců necelých a taky to chci skusit.
Po tom co jsme byli v nemocnici, začal spát blbe. Večer usne jenom u prsa nebo na ruce. A uspavat 9 kilove dítě není bůh ví co.
Jednou, bylo mu asi 7 měsíců,jsem to skusila. Večer jsem ho dala do postylky, zhasla světlo a byla připravena na peklo. A víte co? Vůbec Nerval!! Usnul hned. ( do vtedy spal semnou v posteli a řval co hodinu)
Takže ted to skusim znovu. Upravim v rámci možnosti režim pres den a večer si to hold odrve. Jednou se musí naučit ze pres den si ma hrát,papat atd a v noci se spí. 😅

misar91
1. bře 2015

Nam se malej budil klidne i 16krat za noc.asi jsme si to udali sami,ptz jakmile se vzbudil hned jsem mu vrazila dudlik nebo dala napit.kdyz mu bylo skoro 9 mesicu a ja lezla unavou po zdi zkusili jsme to a ejhle.druhou noc se vzbudil az v 5 rano a dalsi noc uz vubec.ted spi uz pul roku bez jedinyho zaknourani 12 hodin v kuse a je to znat i na nem kdyz si takhle odpocine...

emisekkk
1. bře 2015

prvni dite jsem nakojila,ulozila do postylky a odesla a on proste usnul.Byl tak navykly. Dalsi 2 deti trpely na koliky,takze si zvykly na noseni a uspavani. Ve 3 mesicich,kdy uz koliky celkem presly,oni stale vyzadovaly uspavani nosenim apod. Usinaly po2 hodinach uspavani. Bylo to silene. Takze nastalo nutne a to,ze jsme je nechali vyrvat,melo to sva pravidla jako pravidelnou kontrolu ditete,pohlazeni a odchod pryc.Za 4 dny usinaly sami. Od pul roku spaly celou noc.
Myslim,ze deti jsou dost tvorovene "vycurani" a na nas rodice nacvicuji uz od mala 😀. Co jim povolime,to mame.
Nejsem zadna turbomatka-mam 3 deti a u vsech jsem pracovala,takze v rodine je rad,protoze jinak bych se zblaznila. Mym detem to rozhodne neuskodilo. Ja proste spanek potrebuji. A nejsem zastancem uspavani (nemluvim o pohadce na dobrou noc) a ani zastancem spani deti u rodicu v posteli.

drakenn
1. bře 2015

Hele dámy, sledujete, jak VŠECHNY používáte výraz - vyřvat? Ne vyplakat, vykňourat, ale vyřvat? A o tom to je.. Vaše děti vám nepláčí, ale řvou.. moje děti nikdy neřvaly. Plakaly jako každá jiná miminka, když měly koliky či jiné problémy., uspávala jsem u sebe v posteli nebo na míči či v šátku.. Ale nikdy mi neřvaly..protože jsem je nikdy nenechala...

emisekkk
1. bře 2015

@drakenn to je otazka nazoru-mne se libi vic "vyrvat" nez uspavat u sebe v postelli ci na mici.A nikdo z nas nerozsoudi,co je lepsi. Proste at si to kazdy dela jak chce. A asi ani jedna z varinat detem nijak extra neublizi a nebudou z toho trpet nocnimi desy do dospelosti 😀.

nonnni
1. bře 2015

@drakenn me rvaly dve deti ze tri...nikdy bych nenechala dite, ktere place bez pozornosti...plac mam asociovany s bolesti, smutkem a potrebou naruce...deti vyplakat nenechavam ani za boha. Je jednoduche poznat, kdyz dite place,nebo rve vzteky...tam uz zase tolik problem nemam je pripadne chvili nechat. A mmch, jde o pouhe slovickareni, nema to s tematem co do cineni...technicky by slo pak o to, jak kdo byl vychovan ve zvtahu k nejakemu slovu, vyrazu a jake emocionalni zabarveni si v sobe nese z rodiny vuci tomu vyrazu.

Mmch, moje prvorozena nikdy nervala, nebyla vymezovaci se vzteklounek...takze to clovek nemusel resit...zato ted je jeden velkej nazor a mit tu moznost, tak ji rada nekam zavru a necham vyrvat...ono, ze dite nervalo jako male jeste neznamena, ze si to nevybere pozdeji v zivote...nebyla bych tak rychla v soudech...

chris_n
1. bře 2015

Vsem vam preju pevne nervy a klidne sousedy 🙂

kajalka
1. bře 2015

@emisekkk Možná by stálo za to přečíst si nějakou psychologickou učebnici, či populární literaturu, která se tímto tématem zabývá. Cílené vyřvávání vede k nezvratným změnám v nervové soustavě dítěte a v dospělosti se projeví depresemi.

emisekkk
1. bře 2015

@kajalka v tom pripade je mi jasne,proc pulka sveta trpi depresi. 😀. Hele,nas co nejsou ochotne deti kazdy den poponaset v nocnich hodinach po byte proste asi nepresvedcite,stejne jako my vas,co uspavate. Kazdy ma k tomu jiny pristup. A ohledne studii-tech uz bylo...mozna i nejaka o depresich matky z nedostatku spanku. 😀

nonnni
1. bře 2015

@kajalka ze vseho, co jsem vycetla, tak se to tyka exesivnich, dlouhodobe se perpetualne opakujicich situaci, kdy dite place/rve po dobu delsi, nez 30 minut...viz napr publikace od guru na attached parenting a tezka opozice proti CIO (Cry-it-out) Dr Leach. A i ona pise, ze NEKTERI neurologove popisuji dlouhodoby a opakovany plac bez reakce rodice, za potencialne toxicky pro dite a moznymi zmenami v ramci NS.

Ne, ze bych cetla celou diskusi, ale ve svem okoli osobne neznam nikoho, kdo intencne necha dite plakat/rvat vice, jak 5-10 minut a to jeste, kdyz uz to jinak nejde.

Myslim, ze riziko z chemickych zmen prenesenych na dite stresem z naprosto vycerpane a nervni matky je minimlane stejne velke, jako riziko nezvratnych zmen v NS u ditete, ktere nekdo necha po 4 dny 10 minut vyplakat/vyrvat....

emisekkk
1. bře 2015

a jeste neco-ony ty deti jak rikame "rvou" tri dny a pak je klid. A pri pohledu na me deti,ktere jsem chodila kontrolovat pri tomto placi-ten plac byl pekne vztekly. Proste uz ty mala mimina jecela,jak byla rozmlsana uspavanim. Po 3 dnech deti pochopily,ze si nic nevyrvou a od te doby krasne usinaly bez problemu.

emisekkk
1. bře 2015

@nonnni naprosty souhlas-deti rozhodne nejeci hodiny a to s dusevnim zdravim matek take souhlas.

chris_n
1. bře 2015

@nonnni ja osobně, tím že mám zatím jedno dítě, tak jsem ten nedostatek spánku prostě řešila spaním s ní i přes den. Bordel v bytě nikam neuteče 🙂

jinak jsem přesvědčená, že ta naše potvora je schopná řvát i 30 minut... a na to moje nervy fakt nestačí

nonnni
1. bře 2015

@chris_n ja ti to verim a take verim, ze ty jsi schopna posoudit, zda a nakolik muzes prubnout ji chvili nechat. Ja treba tim, ze ty deti mam tri a nekdy k tomu jeste musim pouzit toaletu, nebo otevrit dvere a mluvit s nekym, tak se obcas stane, ze malou musim polozit nekam, kde to neuzna za uplne adekvatni a zacne se proti tomu akusticky vymezovat. Nekdy to protste jinak nejde a jak jsem psala, jiste nejsem jedina, ktera umi rozeznat bolestivy, smutny a vztekly plac/rev...pres jeden vlak nejede, pres druhy obcas ano...

Nehlede na to, ze je tady jeste jedna situace, na kteoru jsem tu nevidela reseni a to drazdive, refluxove deti, ktere se neutisi casto ani v naruci, protoze jsou permanentne v bolestech a prestimulovane...ten pocit, kdy se dite neutisi za ZADNE situace, protoze proste nemuze je naprosto vrazedny. Dorazit matku takoveho ditete jeste chytrou hlaskou o tom, ze dite bude z toho do dvaceti let na Prozaku je lehce na hranici emocni splostilosti.

chris_n
1. bře 2015

@nonnni ¨to víš, že vříská a prostě jí nechám, kdyz jdu na záchod nebo tak. I v kočáru už jí nechávám řvát... bych se zbláznila jinak. Ale doma, v noci a večer je mi to proti srsti. A to hlavně asi kvůli sousedům (navíc ted jsme novými nájemníky a ještě cizinci - to si nedovolím 😀)

emisekkk
1. bře 2015

@chris_n jj,ono je to asi i tim koli deti clovek ma a tedy i casu.
Ja si taky myslim,ze bordel v byte neutece,ale misto spani s malou jsem vytahla notas a pracovala. Vse je u nas"na minuty",takze abych prezila,musely mit vsechny 3deti denni rad.

chris_n
1. bře 2015

@emisekkk ja věřím, že pak je to uplně jiné. A já třeba tu práci nemám, takže je to u mě o to jednodušší. A taky si říkám, že u případného druhého dítěte na to půjdu už trochu jinak

nonnni
1. bře 2015

@chris_n no ja take v noci nenecham, zejmena protoze potrebuji, aby se ty dve starsi vyspaly🙂 Ale pres den se stane, ze se ozyva a nekdy i presto, ze je chovana ve vsech mozny i nemoznych polohach, nosena v caboo, nebo vozena v aute...kdyz byla uplny novosek, tak byla k neutiseni zejmena kvuli refluxu a diky nedonosenosti i prestimulovani...ted sice porad zvraci uplne silene, ale uz ji to tolik netrapi a koliky uz take ustoupily, ac zrovna dnesni vecer byl docela zajimavy...

Ja jen nehodlam odsuzovat nekoho na zaklade toho, ze nekdo publikoval teorii, ktera notabene nebyla na 100% jeste potvrzena, jde o domnenky (ac nepopiram, ze logicky podlozene).... ale clovek musi vzit v potaz celkovou situaci v rodine ditete a co je mozne u jednoho, neni mozne u jineho a nektera rozhodnuti jsou Sofiinou volbou, ale musi byti ucinena, nez dojde k nejakemu vetsimu prusvihu...spankova deprivace je naopak vedecky dolozenym zpusbem tortury a nasledky mohou byt horsi, nez prilezitostne rozladene ditko...

terezas4
1. bře 2015

@kopcik A co se na to vykašlat a prostě vzít v úvahu fakt že nechce být sám, co zkusit šátek? Já tuhle metodu neuznávám, protože pláč miminka má vždy důvod, at už je ten důvod jakkoliv pro nás malicherný, třeba jen potřeba být u maminky, pro dítě to je vše. Miminko nezná ponětí času, to co je pro nás chvíle, nebo časový úsek u kterého víme že skončí, to miminko neví, pro něj je pouze ted a nic jiného. A ted maminka není, maminka nepřijde, maminka mě opustila, tak to bohužel dítě vnímá. Pokud díky této metodě přestane plakat, není to o tom že se naučí spát, miminko to vzdá, ale stresový hormon který se vylučuje pláčem a který ovlivnuje psychiku, se vylučuje dále, miminko je stále zoufalé. Do kdy necháte své dítě plakat? Co když nepřestane, bude plakat půl hodiny i po týdnu, co když se pozvrací?
Já toto zkusila s první dcerou, myslela jsem že miminko má mít svůj řád. Bylo to hrozné a už nikdy více. Miminko potřebuje jen svou mámu a prso/láhev. Nic víc. Já to přijala a strašně nám to všem ulehčilo život. Pokud potřebuji něco udělat, dám dítko do šátku. Dcery máme dvě 5r a 23m. Nejsem supermatka, ale ujasnila jsem si priority. Znám maminky s více dětmi, které zvládají částečně pracovat a vyplakat nenechají, nejsou dokonalé, jsou tu pro děti ne děti pro ně.
A že si dítko na nošení zvykne? No a co? Jsme tu pro to aby jsme je nosily, chovaly, utěšovaly, učily. Ditě láskou nerozmazlíš.
Omlouvám se za román, dlouho jsem do diskuze nepřispěla a dlouho zase nepřispěji, ale měla jsem potřebu se vypsat. Kdo chce pochopí, kdo ne pomyslí si cosi u supermatce 😔 .

mullerovaj
1. bře 2015

Ahoj, my tuto meodu použili až od 9. měsíce. Někde jsem vyčetla. že pro mladší děti není vhodná a ani jsme neměli to srdce nechat malou plakat. Potom jsme upevnili večerní rituály ( večer spíše klid, nočník, koupání, pižamo, večeře, uspat plyšáka, kojení...) a začaly s metodou s vyjímkou toho, že jsem ji ukojila a dala spící do postýlky a pak jsme ji vždy vzali do náručí, uklidnili, uspali a opět položili do postýlky. Tímto způsobem to nebyl asi takový stres a malá se během pár dnů naučila usínat. Do té doby byla schopná spát jen v náručí a jen když se s ní chodilo. Jsem si jistá, že to pomohlo nám všem, protože večery i noci jsou teď 100% klidnější a hlavně to pomohlo malé, protože konečně dokáže usnout a nebudit se a tudíš je i áno vyspinkaná.

marecekavendulka
1. bře 2015

estvila vymyslel ten,kdo nechtěl pátrat po potřebách dítěte a chtěl mít večer klid. je to metoda dobrá POUZE pro toho rodiče a to v tom,že si rodič udělá práci doma,koukne na telku,zasexuje..ale KDE je to blaho pro to dítě? ?

terezas4
1. bře 2015

Sám pán myslitel, který s touto metodou přišel, ji posléze zavrhl. Ono se to totiž zvrhlo v nechávání vyřvat ☹ .

emisekkk
1. bře 2015

@marecekavendulka blaho pro dítě? Nevynervovaná matka.
Protože každá matka prostě nemá na to, aby denně uspávala dítě, poponášela a dělala všehno, co se popisuje výše. Prostě na to nemá a také jí to nepřipadá přirozené.
Také by mě zajímalo, jak dlouho ty děti usínají hojdáním, poponášením, na míči či v posteli rodičů - do jakého věku? Potom přijde situace odloučení od rodičů - pobyt mimo domov - nemocnice, spaní u babičky . a to musí být teprve pro děcko stres totální, když je dloučeno a ještě není zvyklé usínat samo v postýlce.

lauranosi
1. bře 2015

Jo, to je úplně přesné. 🙂)) Každá matka holt na to nemá. Neřekla bych to líp. 🙂))

marecekavendulka
1. bře 2015

@emisekkk ono pokud je ta matka už od začátku nastavená tak,že to bude stres (uspávání),tak je v podstatě rozhodnuto. A víš,kdy přesně to vzniká?Když si rodiče z nějakého nepochopitelného důvodu usmyslí,že dítě má chodit spát v určitou hodinu. Prostě v 9 večer-šup a jde se spát. Já malou uspávám ,denně tak hodinku,někdy pul hodky.Ale čekám já na ni,až mi dá najevo,že chce spát.Takže ted tady kome mě lozí,hraje si,občas ke mně vyšle signál,až si popoleze k posteli,tak vím,že je ten správný čas. 🙂 Takže to,že je matka vynervovaná,to si dělá především ta matka sama . nechci být radikální,jen píšu stroze.