Estivillova metoda. Máte zkušenost?

kopcik
11. říj 2008

ahoj máte některá zkušenost s touto metodou uspávání? už jsem docela zoufalá, protože malý - budou mu 3 měsíce - míval večer koliku a uspávali jsme ho proto na rukách. teď si na to zvykl a sám už neusne. jedině v kočárku. ještě se to dá, nevadí mi to zase tak moc, ale byla bych ráda, aby začal usínat sám, protože nosit dítě třeba v sedmi měsících a uspávat ho... asi to nebude sranda. a taky pár posledních dnů kolem toho uspávání tolik nadělá.... když ví, že si ho beru a dám mu cumlík do pusy, tak začne křičet a svíjet se i když je tak unavený, že tak tak udrží oči otevřené. ale nevím, jestli by na něj ta metoda fungovala, protože je hrozně tvrdohlavý a má výdrž. párkrát jsem ho dala do postýlky a křičel půl hodiny v kuse aniž by trošku polevil...

terezas4
1. bře 2015

@emisekkk do ted 😉 , já uspávám obě děti do ted, jdeme spát všichni, přečteme pohádku, povídáme si, půl hodiny mi skáčou po hlavě a usnou. Nebo si dám mladší na záda a dělám si své, starší usne sama. Není nejmenší problém v mém pobytu mimo, protože obě holky ví že je neopustím, a i když máme babičky daleko, není problém pokud přijedou a pohlídají třeba když jdeme z mužem do kina, to je kouzlo 😎 . A ne, na svůj pobyt v nemocnici nemyslím, nemám ráda zbytečně přehnané scénáře.

marecekavendulka
1. bře 2015

akorát mi přijde hustý,že řešíme příspěvek z roku 2008 😀 ted sem si toho všimla.To už paní asi neuspává🙂 nebo.. @kopcik jak jste na tom? 😀

terezas4
1. bře 2015

@marecekavendulka nu což, ale už je to ze mně venku 😝

emisekkk
1. bře 2015

@lauranosi jojo, nemá. Ani já na to nemám - a vůbec se za to nestydím 😀 - hodinu denně uspávat a nosit dítě, už třeba jen technicky kvůli tomu, že mám prostě 2x operovanou páteř a děti prostě netahám 😀 .

@marecekavendulka nene, nejsi radikální - každý má svůj názor - to je v pořádku. Dítě u nás nemusí jít přesně na čas spát, ale vše přiměřeně. Já mám 3 děti a k tomu celou dobu pracuju - takže prostě u nás musí být řád, krom toho prostě už opravdu večer chci mít klid, protože je toho na mne za celý den dost a mám nárok také na odpočinek. A za toto se také nestydím 😀 .

A dětem také čteme, zpíváme, al eje to po uložení 10 minutová záleitost, potom pusa a odchod. Děti pak usílnaly vždy sami. Nečekám, až zatuhnou.

emisekkk
1. bře 2015

@terezas4 a jak máš staré děti? Smím-li se ptát?

emisekkk
1. bře 2015

@marecekavendulka to nevadí, že je to z roku 2008, aspoň pokecáme - zapaříme - teda ty, kterým už děti spí 😀 😝

emisekkk
1. bře 2015

já se ptám, jak dlouho jste to takto praktikovali/praktikujete - protože pro mne jste fakt hrdinky, že to zvládáte s tím uspáváním třeba hodinu. Já už jsem večer fakt ráda, že je malá tak disciplinovaná, že kolem 21 h (teď jsou jí 3 roky) zaleze do pelíšku a spí. A to je tak cca od 4 měsíců, já bych to fakt nedala uspávat. Vím,že to tak praktikuje hodně maminek, ale já to nedokázala. Také třeba žádné z dětíá nespalo nikdy s námi v posteli - ani na kojení. Moje postel, můj spánek. Jinak bych už asi odpadla.

chris_n
1. bře 2015

@emisekkk ja mam teda 9 mesíční dceru. Ale usíná stylem, že se k ní přitulím (pres den) a večer po flašce mlíka do cca 10, max. 15 minut. Na rukách už nejakou dobu nenosíme. Ale jsme u ní, když usíná. Zpívám ji nebo ji pouštím písničky, co ji zklidní

emisekkk
1. bře 2015

@chris_n 10 minut není hrůza a je malinká. A z mého pohledu je dobře, že už jste opustili nošení a časem asi opustíte i přilehávání a pak už bude (z mého pohledu) pohoda 😀 .
Já znám historky, kdy se uspávají i kamarádi od naší dcery ze školky a to třeba hodinu každý den. Což mi připadá úplně ujeté - tedy pardon, nechci se nikoho dotknout.

kakamilca
1. bře 2015

Za mě osobně se tu nechci vyjadřovat k okolnostem pro a proti u ostatních matek, ale v našem případě jsem k tomuto sáhla až po jako poslední možnosti a osvědčila se. Nejprve jsme dělaly všechno to co tu píšete - uspávali, nosili, houpali, zpívali, koupali a nekoupali a mazlili i nemazlili v různých časech a vždycky to dospělo k tomu, že byl pláč a to dokonce i se mnou ve velké posteli pod peřinou.... takže co v takovém případě by měl asi člověk dělat??? Jednu noc jsme nechali vybrečet s tím, že jsem tam po několika minutách chodila a uklidňovala. Momentálně si si sama povídá a když po 10ti minutách nespí dojdu tam a slovy uklidním a odcházím a ona během chvíle usíná. Usínací rituál máme dvouhodinový, kdy se mazlíme čteme pohádku, koupeme atd. Prostě se jí věnuji ještě více intenzivně než celý den, ale vím, že v osm usne a hotovo. Nemyslím si, že bych tím dceři nějak ubližovala nebo ji přivodila nějaký stres do budoucna... to opravdu ne!!!

terezas4
1. bře 2015

@emisekkk Dcery 5r a 23m, hodinu jsem neuspávala, pokud nepočítám že si jdu lehnout s nima, ale to vím že dřív jak po skákání po hlavě a jiných různých činnostech neodpadnou, stačilo se naučit odhadnout ten správný okamžik, to se dá vypozorovat. A jak tu bylo zmíněno pokud do toho jdeš už s tím že budeš muset uspat a dítě nechce, tak tohle je vždycky stres, dítě není stroj a ty taky neusínáš každý den ve stejnou dobu, režim je fajn, nicméně proč to lámat násilím? Nejsou věci které nejdou odložit a pokud se vyskytnou dají se vyřešit alternativně pro oboustrranou spokojenost .

jaya
1. bře 2015

Nase deti jsem obe uspavala v posteli u prsa (mladsi stale uspavam). Prece nevykopnu vlastni dite ze spolecnyho pelisku. Ja jsem si deti porizovala s tim, ze jsem tu pro ne. Neuspavam dlouho, kdyz neni moc unavenej, tak max pul hodiny. Kdyz unaveny je, usne do deseti minut. Vetsinou oba spi uz v pul osme. Vyrvat bych nenechala nikdy, laskou dite rozmazlit nelze. Je to presne, jak tu pisou "supermatky" 😀 Kdyz se oprostim od toho, jake je nejake obecne povedomi o tom, co by se melo, jak by se melo a jak se dite nesmi rozmazlit, tak jsem spokojena s tim, jak to u nas funguje. Mam stastne a vesele deti a nic jineho me nezajima 😝

mullerovaj
1. bře 2015

Jak se tak koukám, tak ti, co tuto metodu odsuzují,v naprosté většině případů nemají žádný velký problém s uspáním svých dětí.

emisekkk
1. bře 2015

@jaya rozumím. My sice nejsme trpělivé turbomatky, ale nemyslím, že když nám dítě 3 dny řvalo při uložení, aby si zvyklo, že nemáme šťastné a veselé děti 😝 . Krom toho zcela jistě ti odpoví i každá jiná z nás, že jsme tu pro děti, jen má na to každý jiný náhled.

jaya
1. bře 2015

@mullerovaj Mozna se na to lze divat i naopak. Kdyz jsou naplnene potreby ditete (blizkost matky/otce. jistota, ze ho rodice neopusti), pak dite v klidu a rychle usina. Tato metoda je zalozena na tom, ze dite rezignuje, protoze zjisti, ze nema cenu brecet. Jde o to, co kdo chce od sveho ditete (ja nechci rezignovane dite).

terezas4
1. bře 2015

@mullerovaj no, když ono co je problém? Pokud je problém že dítko nespí v jemu pro to předem určený čas, tak to je problém spíš maminky.

jaya
1. bře 2015

@emisekkk Tri dny vyrvani bych opravdu nedala. 😅

emisekkk
1. bře 2015

@jaya ale my ty děti neopouštíme. Když je učíme na usnutí tak je chodíme, po všech předusínacích rituálech, když už jsou v postýlce, kontrolovat a ujisťujeme je, že jsme tam kdykoliv bude potřeba. Myslím,že z toho nemají stres.

emisekkk
1. bře 2015

@jaya ...ale dala 😀

terezas4
1. bře 2015

@emisekkk pokud pláčou, jsou stresované, proto pláčou, kdyby byli štastné a spokojené tak by neplakaly, já prostě nemůžu pochopit jak může být mimčo natolik vyčůrané že několik dní vydrží plakat, a pak pochopí jak bylo zlobivé a nenechalo maminku odpočinout a proto najednou plakat přestane 😎

wahu
1. bře 2015

Já opravdu nechápu, ze si někdo myslí, ze děťátko se dá naprogramovat.. Svého syna s láskou uspávám od jeho narození u prsa.. A budete se divit, ale sám a bez výcviku si dospěl k tomu, že usne i beze mě s babičkou nebo tatínkem. Děti nepotřebují výcvik, potřebují, abychom jim dali čas ke všemu přirozeně dospět..

emisekkk
1. bře 2015

@terezas4 ano, děti pláčou, když se jim něco nelíbí. Takže pláčou, když chtějí být ukolébávány a nikdo jim toto neposkytne. Jak jsem psala - můj první syn bez problému od miminka usínal sám v postýlce po večerním rituálu. Další děti, které měly koliky, jsme večer ukolébávali, protože měly bolesti. Pak je to přešlo a chtěly ukolébávat stále, protože jsme si je na to naučili a byl jekot, když jsme je to chtěli odnaučit. Pro mne je přirozené, aby děti usínaly sami v postýlce.
Někomu připadá normální, že ukolébává, někomu to normální nepřipadá. Každá ze stran se k tomu nějak postaví. Nikdo je nerozsoudí, co je dobře a co špatně.
A děti opravdu vyčůrané jsou - o tom jsem přesvědčena - od miminek - ale není to nic proti puberťákům.

wahu
1. bře 2015

@emisekkk ty si opravdu myslíš, ze z toho, ze kontrolovaně chodíš po 5, 7, ... minutách nemá dítě stres? Dítě žije tím, co je teď a z hlediska psychologie te ujistuji, ze i pouhých 5 minut je pro něj nekonečno..

emisekkk
1. bře 2015

@wahu ano myslím. A taky si myslím, že z našich dětí nebudou psychopati 😀.

terezas4
1. bře 2015

@emisekkk no, v tom je mezi námi opravdu velký rozdíl, já dětský pláč neberu jako prostředek kterým mě dítko "vydírá", ale kterým mě volá abych mu pomohla, a od toho tu jsem, pro to jsme rodiče, nevím co je stará škola, ale vím že jsme to jediné kam se dítě schoulí pokud potřebuje pomoc, pokud ho něco bolí, nebo má strach, stačí se vžít do jeho kůže, co by jste dělaly pokud by vás partner odmítal když by jste ho potřebovaly, nebo vy nemáte čas od času potřebu se k někomu jen tak přitisknout? dítě jí má velkou, neumí zpracovat své emoce jako dospělí člověk, a co kdyby vás partner někam zavřel a po chvilkách se na vás chodil koukat a zase odešel? nebo snad myslíte že dítě city nemá a nic ho citově nebolí?

emisekkk
1. bře 2015

@terezas4 jéééžišmarjá!!! Já teda nevím, co tu řešímě. Prostě vy uspáváte - my nee. Každý to má po svém. A to, že někomu brečí dítě 3 dny po sobě kvůli spaní není pro mne tragedie. Když dítě něco bolí a pláče - jsme tu i my krkavčí matky - pro něj. A když už jsem teda pro vás takový drsoň - přitiskne se před spaním a potom jde spáááát. Nejsou kolem toho žádné scény, žádný pláč. Stejně jako u vašich uspávaných dětí.

terezas4
1. bře 2015

@emisekkk řekla bych že Estivillovu metodu, stejně tak jako píšou příznivci, můžou psát i odpůrci

emisekkk
1. bře 2015

@terezas4 😀 myslím, že ano. 😀

nonnni
2. bře 2015

Me se moc libi, jak je to tady jeden fundovanejsi psycholog, nez ten druhy...matce, ktera ceka na vyslani signalu od ditete, ze se diteti chce spat by se zase vysmala matka, ktera pouziva bezplenkovou metodu, ze je pro dite demoralizujici a neprirozene byt v plenach atudiz je ona druha neschopna, protoze se nezvladla nastavit na potreby ditete, ktere ji ono take v pocatku vysilalo signal. Latkarky se budou prit o to, ze papirovky jsou priserne, matky zastavajici jakys takys rezim pro dite se budou prit o to, ze tomu diteti to vyhovuje lepe a matky, ktere samy jsou cile ve vecernich hodinach nepochopi, ze nekdo uderem sedme vecer pada na usta takovym zpusobem, ze by z toho doslova byl schopen unavou zvracet.

Co si takhle pripustit pro jednou PROKAZANY fakt, ze kazdy clovek disponuje jinou mentalni a fyzickou kapacitou, ma jiny temperament, jine zivotni hodnoty, jine navyky a protoze JA muzu neco, tak nemuzu automaticky ocekavat, ze to tak bude mit kazdy a pokud ne, tak me to dela lepsim. Ja jsem treba naprosto schopna na 100% fungovat ve 4 rano, dela me to lepsi matkou a clovekem oproti nekomu, kdo je schopen se probrat az v sedm a jeste po dvou kafich? Jisteze nedela.

A rada bych poukazala jeste na jeden fakt...pokud se vyhneme tomu, ze jde o osobu s patologickymi rysy, tak kazda matka zda sve dite lepe, nez sousedka od vedle, notabene virtualni nick. Protoze jedno dite velice dobre prospiva v naprosto bezrezimovem prostredi jeste nezmanena, ze to tak ma KAZDE dite a je na kazde matce, aby posoudila, co je pro jeji dite benefitujici a co ne.

Me deti napriklad vstavaly velice brzy, jezdivala jsem o vikendech s nimi ve 4 rano nakoupit do Tesca, aby nebudily cely barak (uz ve veku, kdy jsem je opravdu unosit nemohla. Mladsi byl rok az dva a starsi tri az ctyri)... Dostala jsem furu skvelych rad, jak jim mam posouvat spanek...jak to zarucene funguje...po moha pokusech jsem dosahla maximalne toho, ze usinaly dele, ale vstavaly presne v tolik, co by vstavaly pri usinani klasicky v sedm...akorat jsem mela pak cely den naprosto rozhasene deti, unavene a protivne... Pricemz nemohu poprit, ze metoda oddalovani vecerniho spanku u nekterych lidi funguje spolehlive. Ale negungovala pro me deti.

K individualite rodice je jeste treba vzit v potaz individualitu ditete a at se vam to libi, nebo nelibi, tak existuji deti a neni jich malo, ktere prospivaji daleko lepe v rezimovem prostredi (moje prostredni napriklad, kazdy odchyl ji rozhodil na dlouhe tydny, ale tam je prave take krasne videt, ze si na rezim samotne rychle zvyknou). A jsou taktez deti, ktere lepe prospivaji v bezrezimovem prostredi, kde je zase velice brzy patrno, ze rezim odmitaji a veskere pokusy o nej konci negativne.

Ke kazdemu diteti je potreba pristupovat individualne, jeho potreby nejsou stejne, jako potreby Marusky od vedle, nebo Pepika pres ulici a je treba je respektovat a priznejme si, ze rodicovstvi je casto o systemu "pokus-omyl" a nekdy se stane, ze clovek zkusi neco, co neni idelani, ale kdo jsi bez viny, tak hod kamenem... a bez toho clovek casto ani nepozna, co vlastne diteti vyhovuje.

Jeste podotknu, ze nikdo tu nezminil, ze se dite necha rvat pul hodiny, nebo do pozvraceni...to jsem nidky nezazila, aby nekdo delal, pricemz mnoho lidi zkousi dite nechat 5-10 minut (s tim, ze se dite pravidelne kontroluje) a prekvapko, prekvapko, u mnoha staci 3-4 noci, aby dite rozpoznalo usinani od hrani. A nebo take ne a presne z toho duvodu je na matce, aby posoudila, ze to u zrovna tohoto ditete ne/ma smysl...

kajalka
2. bře 2015

@nonnni V tom případě si přečti prvních pár stránek..