Estivillova metoda. Máte zkušenost?

kopcik
11. říj 2008

ahoj máte některá zkušenost s touto metodou uspávání? už jsem docela zoufalá, protože malý - budou mu 3 měsíce - míval večer koliku a uspávali jsme ho proto na rukách. teď si na to zvykl a sám už neusne. jedině v kočárku. ještě se to dá, nevadí mi to zase tak moc, ale byla bych ráda, aby začal usínat sám, protože nosit dítě třeba v sedmi měsících a uspávat ho... asi to nebude sranda. a taky pár posledních dnů kolem toho uspávání tolik nadělá.... když ví, že si ho beru a dám mu cumlík do pusy, tak začne křičet a svíjet se i když je tak unavený, že tak tak udrží oči otevřené. ale nevím, jestli by na něj ta metoda fungovala, protože je hrozně tvrdohlavý a má výdrž. párkrát jsem ho dala do postýlky a křičel půl hodiny v kuse aniž by trošku polevil...

achjonetusim
11. únor 2016

@toninkova Nádhera 😵 S Estivillkou to nemá vůbec co dělat, jsi jí nablízku není opuštěná 😉 Škoda, chybí mi tu tleskací smajlík. Přeju nejen dobrý, ale hlavně dlooouhý noce 😀 Mám ohromnou radost!

toninkova
11. únor 2016

@achjonetusim porad se budi co 2 hodky na krmeni, musime to casem omezit, ale nehoupu, nestresuju sebe, malou ani manzela.

bartovaandrea
11. únor 2016

@toninkova vecer mi dcera usina v pohode, ale dopoledne... ted ji rostou zoubky takze vsechno nauceny je pryc, ale zkusim to tou vasi metodou 🙂 taky byste si o tom mohla vydat knizku 😀 😀 😀 .

dokument
11. únor 2016

@toninkova to je i kojenim, ze se budi 🙂 vetsina kojenych deti proste trosku hur spi a na to kojeni se budi. I kdyz jsou i takove, co spi celou noc, podle me vyjimky. Tak ty 2 hodiny by odpovidaly. Ale pak treba bude spinkat i 5 hodin, pak 3 a 2, proste na kojeni se ti vzbudi vzdycky. Cetla jsem, ze to nocni kojeni se ma odbourat co nejdriv (u vetsich deti tak od toho 1/2 roku). Nam to ale tak nefungovalo a nocni kojeni jsem odbourala jako uplne posledni nez jsem uplne odstavila. Kluk opravdu v noci pil, nechtel jen dudlat a ja citila, ze to fakt potrebuje. Takze to tak prirozene vyplynulo, ze to nocni kojeni jsme odstranili az naposled. Hodne lidi kvuli tomu buzeni prestane kojit, protoze uz nechteji k diteti vstavat. Jinak preju, aby to slo bez problemu dal a vydrzelo 🙂

karlajasmine
11. únor 2016

Jestli nekdo umi anglicky, tak tady je krasne napsany proc je estivilova metoda spatna.. je tam i odkaz na studie o tom, a vysvetleny, jak se vyviji detsky mozek..
http://sarahockwell-smith.com/2014/06/30/self-s...

sisinka74
11. únor 2016

Taky tady hodím odkaz DDDD

Je jich spoustů, můžeme si tady hrát karty, kdo dá větší drumf DDD

http://forexample.cz/view.php?nazevclanku=rodic...

sisinka74
11. únor 2016

Holky a musím se vám pochlubit. Malá si už sama začala ukazovat, kdy se ji chce spát D
Normálně bych si podle ní mohla řídit hodinky. Dneska třeba v deset dopoledne začala natahovat ručičky a když jsem ji vzala a šla ještě s ní pro čaj, začala se vztekat a ukázala na postýlku. Ani napít nechtěla. Položila jsem jí a ona se hned obrátila, ulovila další dudel a vytuhla. Ještě pořád chrní.
To samé udělala i v noci.
Fakt jsem ji měla nechat "vyřvat" už dávno. Normálně jsme se trápily ty dlouhé měsíce zbytečně.
Na té endokrinologií mi doktorka říkala, že tohle udělá každý normální člověk se zdravým rozumem 😅

lactuca
11. únor 2016

Ahoj, osobní zkušenost s metodou nemám, jsem teprve těhotná.
S metodou a jejími jinými formami sice nesouhlasím a sama ji praktikovat nechci, ale myslím si, že každá máma má právo na to vychovávat své dítě.
Tak jako mi přijde normální, že si žena má rozhodnout o tom kde a jak chce rodit, má také právo se rozhodnout, zda použít tuto metodu na uspávání nebo ne.
Nejsem mudrc s patentem na pravdu a i když mi moje intuice něco říká, neznamená to, že to tak má i jiná maminka. Vždyť i papež František říká: "Kdo jsem já, abych je soudil?" No a papež je trochu "vyšší šarže než my tady na fóru. 🙂
Chápu, že taková témata vzbuzují vášně, ale místo přesvědčování ostatních o vlastní pravdě bych si radši přečetla příspěvek ve stylu: u nás byla tato situace, řešili jsme ji takto, protože..., měla jsem z toho takové pocity a celé to dopadlo takhle...

toninkova
11. únor 2016

@bartovaandrea taky vim ze to neni naporad a bude treba to opakovat, ale neni nic prijemneho lezet vedle ni a hodinu poslouchat narek a rev, ale musi si clovek uvedomit, ze kdyz to nevydrzi, bude to porad dokola a jeste horsi.

dokument
11. únor 2016

@toninkova jsem zvedava , co ti tady napisou odpurkyne. Kdyz ty dite neopoustis a lezis vedle nej.

toninkova
11. únor 2016

@dokument s tím nočním kojením to máme podobně, přes den pije málo a v noci to potom často dohání. Není to, že by podundala prso a usnula, ona vážně hltá, až nechápu, kam to dává 🙂

pajula123
11. únor 2016

Víte, co je domov důchodců?
Pomsta za jesle.
A já bych řekla, že i za Estivilla...

sisinka74
11. únor 2016

Holky, tak si představte, já jsem úpńě mimo....
Večer se malá ještě napila mléka a čaje a já si ji vzala, že ji pochovám, protože jsem chtěla, ať si odříhne...a ona se začala vztekat a ukazovat na postýlku. Málem mi tam přepadla. Tak jsem ji tam teda položila a spí.
Ona, která se x hodin chtěla nosívat DDDD
Takže dopoledne si řekne na spaní a večer taky. Fakt mazec. To jsem ani nečekala.
Ona si fakt asi myslela předtím, že usínat na mamince je totiž normální a třeba ani pro ní to nebylo pohodlné.
Přes den je úžasná a teď i tohle......
Teď už mi nikdo nenamluví, že ma malá újmu 😀

@pajula123 Představ si, že moje mamka si dala žádost do domova důchodců. Mně se to docela dotklo, protože jsme si nedávno koupili barák i s vyjminkem pro naše rodiče a ona prostě nechce k nám. Na druhou stranu ji chápu, asi budu jednat stejně, až budu stará, protože tam budu mezi svýma vrstevníkama DDDDD

toninkova
12. únor 2016

@sisinka74 Malá je šikulka - má 11 měsíců, že? Od kolika měsíců pěkně spinká?

sisinka74
13. únor 2016

@toninkova no krátce. My jsme ji začali učit spát teprve v 10 a půl m. Od 7.m totiž řádila v noci jak černá ruka a pak už i přes den. Ale naučila se to strašně rychle. Akorát zrovna včera plakala, ale zase vzteky. Vyhazovala jeden dudel za druhým, tak jsem jen počítala, má jich tam 5 D
Pak jsem za ní šla, pobyla 15 minut a po odchodu dudlíky valily jak kulomet🙂 Tak jsem ji je zase dala, vytáhla z postýlky a musela ukázat kuchyň, že tam vážně není tatínek. No a pak usnula. Ona ho totiž slyšela, ale já už nechtěla, aby za ní šel, aby ji nerozrušil, jenže to dopadlo takhle. Měla jsem strach, aby to zase v noci potom nezkoušela, ale ve tři ráno se napila a zase se hned spinkala 😀 Probudila mě až o půl 8.

toninkova
13. únor 2016

Pěkné 😊 já jsem učila od pondělka, večer jsem manžela poslala na pivo - je to měkouš a troufám si říct, že by to nevydržel. Ale určitě to je běh na dlouhou trať s tím spaním. U nás to je přes den horší, na noc vcelku ok. Všechno chce svůj čas, přeju hodně trpělivosti!!

sisinka74
13. únor 2016

@toninkova jj, jsou to měkouši. U nás to bylo to samé. Až pak, jak byl chlap taky na pivě, tak tam seděli a řešili to. A říkali, že to museli udělat všichni, protože manželka už prý malého vyhazovala oknem a zapínala troubu DDDD Což mě pobavilo DDD
Ale já si na to období vzpomínám. Chodila jak tělo bez duše. Byla úplně vyřízena. Říkala, že v noci vůbec nespí a přes den je to samé. Tehdy jsem ji litovala....no a v podstatě mě potkalo to samé. U druhého už to zavedla hned v půl roce a má klid.
Kolegyni děcko takhle řádilo do dvou let, než se k tomu odhodlala ji nechat vyřvat. Protože s ní už i třepala a fakt ji hrabalo. Prý to trvalo strašně dlouho......no, asi to tu její holku něpoznamenalo, má dneska už 30 let a bydlí u nich s rodinou a mají moc hezký vztah DDDD Myslím si, že ji do domova důchodců nedá DDDDDD

Jo a dneska malá zase vytuhla jak rohlík DDDD Klepu na dřevo i na zuby.

sybaxx
29. čer 2016

@slunicko27 zdravím, chci se zeptat. Malý mi usíná od narození sám, bude mít půl roku a je na UM. Nějak se nemůžu dopátrat jestli ta metoda funguje i na noční krmení. Chtěla bych tu metodu uplatnit, ale nevím zda ho mám uchlácholit ikdyž má v noci hlad a oblbnout ho jenom třeba dudlíkem, nebo ho nakrmit. V noci ho krmím max 2x. Děkuji za odpověď

cherris
29. čer 2016

@sybaxx ahoj, v půl roce ještě noční jídlo potřebuje a teď ve vedrech má možná i žízeň zatím bych mu to neomezovala...

sybaxx
29. čer 2016

@cherris děkuji moc za radu

karlajasmine
29. čer 2016

@sybaxx V tech vedrech bych urcite jeste UM v noci davala.. pokud umi sam usnout a budi se na piti, tak ma zrejme zizen 🙂.. po lete uvidis, zatim to nehrot''..

sisterrys
24. lis 2016

Ahoj děvčata,
tak se musím taky zapojit do diskuze. Malý má 6 měsíců a do metody, která se bez pláče neobejde, jsem šla, protože se budil celou noc po půl hodině, nad ránem i po 10 minutách, už jsem to fakt nedávala. Chlapec si zvykl spát u prsa, jakmile neměl bradavku v puse, byl vzhůru.

Nejdem tedy Estivilla ale Sleep sense program, info v čj je na stránkách aby mimi spalo. Je to soubor 14 videí, kde jsou rady na konkrétní den a noc. Je možnost si vybrat být v pokoji a nebo mimčo chodit utěšovat. Stejně tak je možné v noci kojit i nekojit. Je třeba dodržovat rituály (mít jiný před denním spním a nočním spaním), dávát dítě spát dostatečně unavené ale ne přetažené, dodržovat denní režim.

Při usínání jsem s ním, snažím se ho uklidnit, ale moc to nezabírá. Jinak spí s námi v ložnici ( i když metoda počítá se samostatným pokojem).
První noc - plakal přes hodinu, usnul na 10 minut a zas plakal půl hodiny, pak spal 20 minut a 20 minut plakal. Ačkoli jsem tam byla s ním nepodařilo se mi ho nijak utišit. V noci se ještě několikrát vzbudil, ale už plakal míň. Pak plakal nad ránem přes hodinu a pak ještě usnul
Druhá noc - přes den moc spánku nedal a večer už byl hodně unavený, usnul do 5 minut skoro bez breku, v noci se moc nebudil a když tak s kvíknutím zas usnul
Třetí noc - pláč půl hodiny, za hodinu se vzbudil a plakal jen chvilku, plakal zas nad ránem
Čtvrtá noc - půl hodinky pláče, pak se vzbudil párkrát nad ránem a to jen kvíknul a spal dál
Pátá noc (podle této metody krizová) - usnul do minuty s kvíknutím, v noci se víc budil, ale usnul vždy sám
Dnes jdeme šestou noc - usnul taky hned s kvíknutím

Zjistila jsem, že je fakt důležité, po jak dlouhé době od posledního spánku ho ukládám. Ty dny, kdy plakal víc, jsem ho dávala moc brzo.

Denní spánky jsou trochu horší a krátké (prý je to pro děti, které neumí samy usínat typické), takže tím pádem jsme někde mezi 2 a 3 spánky. Kdyby spal delší dobu, stačily by mu jen dva. Jakmile jsem se naučila vychytat, kdy ho uložit, usne do chvíle. Dneska dokonce u jedno ukládání ani neplakal.

Jinak v noci jsme kojení tedy úplně odbourali. Byla jsem připravená ho nakojit v jeho obvyklém čase (tedy v době, kdy se nebudil po půl hodině, ale jednou, dvakrát za noc), ale v tu dobu se vůbec nebudí a vypadá to, že mu to po těch 11-12 hodinách stačí. Vzhledem k tomu, že přibírá pěkně (od porodu celkem 5 kilo, za poslední měsíc půl kila) a už měsíc přikrmuji, tak se toho nebojím.

Přes den mě teď víc potřebuje, chce se víc chovat, víc chce prso (někdy odmítá příkrmy). Ale tomu se nedivím, když byl zvyklý být téměř celou noc přicuclý na prsu, že teď má absťák.

Zatím musím říct, že jsem spokojená. Už po první noci to byla obrovská úleva a myslím, že nejen pro mě, ale i pro něj. Ani pro dítě není dobře, když se pořád probouzí. I on byl přes den hodně unavený. Jsem zvědavá, jak to půjde dál. Mrzí mě, že při ukládání brečí a ráno v postýlce taky. Údajně by měl po této metodě chodit rád spát, tak doufám, že to vyjde.

karlajasmine
24. lis 2016

@sisterrys Tak mozna ma nad ranem uz hlad, kdyz ti hodinu breci... Ja chapu, ze je to narocny, kdyz se ti dite porad budi, ale nechat dite plakat hodinu bych teda nikdy nedala, ani nahodou. To dite v pul roce asi tezko chape, co po nem chces... Ale je to na tobe... ale nemohla jsem si pomoct.

manys
24. lis 2016

@kopcik Ahoj 🙂 metodu jsem nezkoušela, nebylo potřeba, ale myslím že to přijde až vezmeme dudlík 🙂 (momentálně bez něj neusne)
Někde jsem četla, že by se metoda měla uplatňovat až min. v 6ti měsících, jinak by dítě mohlo být více úzkostlivé, kvůli zanedbávání jeho potřeb. 😨 ale to se myslím může stát i kdyby to bylo později, takže je to buď a nebo.

sisinka74
24. lis 2016

@manys ani mi nemluv. Malá je taková závislačka, že usíná s dudlem v puse a ještě si v každé ruce dudlík drží. A když ji vypadne, tak hysterák jak blázen DDDDPřes den jsme to už jednouodbourali a kupodivu v pohodě, ale pak byla nemocná a vzpomněla si na něj a plakala. Měla horečky, takže jsme ji ho dali a byla šťastná, takže pojedeme přes den nanovo DDD

pajula123
24. lis 2016

Holky a vam plac deti nevadi? Syn ma skoro rok a doted,kdyz place,se ve mne vsechno uplne sevre a snazim se ho co nejdriv utesit...

sisterrys
24. lis 2016

@karlajasmine To ráno, kdy tak dlouho plakal mě napadlo, že má hlad a nakojila jsem ho, pak ještě spal. Další ráno už ale jíst nechtěl, respektive se nevzbudil. Jinak kojím víc přes den, jednak aby se najedl a jednak, aby si vykompenzoval to, že v noci prso nemá.

@pajula123 To víš, že mi vadí, že pláče a je mi to líto. Myslela jsem si, že se to bude odehrávat jen první tři noci. Teď ale už pláče třeba minutu, dvě. Jeho spánek a moje vyrovnanost způsobená dostatečným odpočinkem je ale pro mě přednější. Už jsem byla dost na nervy, totálně nevyspalá, v noci i přes den i na něj hnusná.

sajul
24. lis 2016

"Noční buzení je zdravé, žádoucí a normální. Naopak tvrdý, hluboký spánek je rizikovým faktorem pro SIDS (syndrom náhlého úmrtí). My, dospělí se také několikrát za noc sami vzbudíme a umíme zase usnout. Malé děti tuto schopnost nemívají, proto potřebují naši pomoct s opětovným usnutím (třeba kojením). Příroda to tak vymyslela z nějakého důvodu... Časté noční kojení např. zvyšuje a udržuje dostatečnou tvorbu mléka."

manys
24. lis 2016

@sisinka74 No malá má 5 měsíců takže si dudlík chytne, když ho najde 😀 (jinak má dudlík většinou jen na spaní) ale sama si ho nedá, i když se teda snaží (párkrát se i povedlo), ale cpe si ho tam většinou obráceně, tak ho furt prohlíží a přechytává a pak jí několikrát vypadne z ruky tak se začne vztekat 😀 (přes den) jako kolikrát je sranda se na to dívat jak se snaží 🙂 v noci ho najdu většinou pod hlavou nebo u noh no 😀
@pajula123 Vadí mi pláč dětí, ale zase si říkám že to nějak zvládneme 🙂 Osobně se mi nelíbí, když děti ve 2 letech chodí s dudlíkem v puse (ani mému příteli), takže bych byla ráda kdyby se odnaučila na dudlík aspoň do toho roku. Jinak malá když měla umrčenou náladu a před spaním kňourala co 10minut, tak mě můj musel držet abych za ní co chvila nechodila a to jen kňourala a mrčela, žádný brek 🙂

manys
24. lis 2016

@sajul Já teda mám to štěstí, že malá spí celou noc. Když jsem kojila tak první měsíc šla malá spát v 8 a budila se mi pouze ve 2 na krmení a spala do 7-8 hodin jak kdy. Druhý měsíc už vynechala noční krmení a vstávala v 5-6 také jak kdy. Teď jsme na UM nebo spíše na noc dávám kaši, takže vydrží od 8 večer až do těch cca 6-7 hodin.