Estivillova metoda. Máte zkušenost?

kopcik
11. říj 2008

ahoj máte některá zkušenost s touto metodou uspávání? už jsem docela zoufalá, protože malý - budou mu 3 měsíce - míval večer koliku a uspávali jsme ho proto na rukách. teď si na to zvykl a sám už neusne. jedině v kočárku. ještě se to dá, nevadí mi to zase tak moc, ale byla bych ráda, aby začal usínat sám, protože nosit dítě třeba v sedmi měsících a uspávat ho... asi to nebude sranda. a taky pár posledních dnů kolem toho uspávání tolik nadělá.... když ví, že si ho beru a dám mu cumlík do pusy, tak začne křičet a svíjet se i když je tak unavený, že tak tak udrží oči otevřené. ale nevím, jestli by na něj ta metoda fungovala, protože je hrozně tvrdohlavý a má výdrž. párkrát jsem ho dala do postýlky a křičel půl hodiny v kuse aniž by trošku polevil...

wahu
2. bře 2015

@nonnni Nezlob se, ale z příspěvku cítím trošku alibismus.. Nikdo není bez chyby, ani já.. Dále pises o pětiminutovém pláči, ale i tady v diskuzi se matky zmínily, že děťátko plakalo i hodinu a půl.. To je dle mého opravdu zvěrstvo. A matka napíše, ze to dělá, aby měla večer svůj klid. Ano, i já někdy večer padám na ústa, nikdy bych ale nenechala svého syna plakat. Jak už tu bylo zmíněno, matka, která tohle dokáže v sobě naprosto potlačila veškeré instinkty. Nejsem psycholog, ale pedagog, tedy znalosti z oboru psychologie také mám....

marecekavendulka
2. bře 2015

no dítě to prožívá asi takto: Jéé,maminka jde konečně za mnou,hurááá!jé,sláva,pohladila mě,tak to ona mě asi bude chovat,já jsem tak šťastnej.. to je hodná maminka,ted mě chytla za ruku....ale počkat,počkat,kam zase jde?proč odchází,co se děje?maminko,nechod pryč,--achjo,co mi zbývá?musím zase plakat,přivolat ji.." Postupem času dítě zjistí,že matka reaguje na usměv,takže po čase,kdy dítě je vycvičeno estvilkou,tak se ráno probouzí s usměvem pro jistotu,aby ho máma vzala z postýlky a "chtěla ho",protože má zafixováno,že když mámu volalo pláčem,tak ho máma vždy "potrestala" svým odchodem.
Toto nemám vycucané z prstu,ale z knihy Koncept kontinua. 🙂

nonnni
2. bře 2015

@wahu
@kajalka

nebudu to číst, momentálně smolím seminární práci a u toho nohou houpu lehatko se spící dcerou...kdybych přestakla, tak spadne cely barak...takhle da klidne tri hodiny spanku...neverim, ze v tom neni jeji vycuranost, ale nehodlam to ted resit, protoze na to proste ted nemam...

@wahu jestli z toho citis alibismus, tak s tim ja nic nenadelam, je to tvuj pocit amas na nej pravo. Ja zase neznam nikoho, kdo je bez chyby a ti, kteri se o to vice vymezuji, jakozto perfektni tim maskuji zase jine problemy...a jestli o te psychologii neco vis, tak vis i toto.

V poslednich par strankach, ktere beru za aktualni se nikdo o dlouhem placi/revu nezminuje a ze sveho okoli takoveho cloveka take neznam...nebo se tim nechlubi.

Porad si trvam na tom, ze kazda mama (ktera neni pscyhopat) chce pro sve dite to nejlepsi a co to je a jakym stylem toho dosahne je ciste na ni a muzu si myslet, ze toto neni neco, jak ja bych aplikovala, ale tezko muzu soudit, kdyz jednak je neznam a druhak nejsem v jeji situaci.

To jsou takove vykriky do tmy a hrabeci rady..to ja bych nikdy, to ja vzdycky takhle...az prijde na lamani chleba a zjisti se, ze tento clovek nema ani paru o tom, v jake situaci se rodina dotycne placa a proc se k tomu, ci onomu priklonila.

emisekkk
2. bře 2015

@nonnni napsalas to moc hezky.

kajalka
2. bře 2015

@nonnni Kolikrát mi přijde, že hlavně matky chtějí pro sebe "to nejlepší". Jinak si nedovedu představit důvod, proč dítě tomuto vystavovat.

nonnni
2. bře 2015

@marecekavendulka to my chces rict, ze hodlas sve dite vychovavat ve spolecenstvi matek, ktere se rovnym dilem deli o peci o potomky a matka nema zadne exklusivni pravo na jeho vychovu? Protoze podle toho byl koncept kontinua napsan...pokud ne, tak nelze vytahnout par informaci, ktere se mi hodi do kramu a ponechat fundamentalni podstatu te teorie, zalozene na Yequana lidech zijicich v pospolnem spolecenstvi fungujici uplne na jinych principech dnesni spolecnosti.

nonnni
2. bře 2015

@kajalka treba proto, ze matka uz nemuze...kdyz opominu vse kolem, co jsem psala v tom predeslem prispevku.

Jako kazdy neni schopen ubehnout maraton, tak ne kazdy zvladne nosit dite kazdou noc pet hodin a plne s emu jeste venovat pres den...

Opomijis, opet, ze zadna z nas nevidi do duvodu, proc se k tomu nekdo uchyli. A jak tam muze jit o nekoho, kdo je naprosto sobecky a neschopny jakeoliv empatie vuci tomu diteti, tak je dalsich milion duvodu a nemusim s nimi souhlasit, ale neprislusi mi je odsuzovat. Zejmena proto, ze ja treba sve dite nemusim nechat vyplakat, ale zase mam povetsinou maslo na hlave v jinych aspektech vychovy...neznam totiz nikoho a neverim, ze existuje, kdo obcas nevoli kompromis, ktery mu neni az tak prjemny, ale jinak to proste v tu chvili nejde...

marecekavendulka
2. bře 2015

@nonnni ale pochop,že toto se dá krásně naroubovat i do dnešní civilizace.🙂 a kdyžtak "mi" (máš v příspěvku pravopisnou chybu,já jsem na to háklivka🙂) a knihy jsou především o tom,aby si z nich člověk vzal to potřebné pro něj. A jak je vidět,ty to pravdu prostě vidět nechceš.Měla by ta informace o tom,jak se neuspávané dítě cítí,větší váhu,byla-li by napsaná v jiné době,někým jiným a za jiných okolností? Jakou váhu by pro tebe tato informace měla,kdyby nebyla z knihy,ale byl to prostě názor x maminek nebo x psychologů?

nonnni
2. bře 2015

@marecekavendulka to bud rada, ze jen jednu, pisu na tlf a co obcas odeslu je dost tragicke🙂

Naroubovat se da cokoliv na cokoliv, ale nemela bys prave pozbyt toho kontinuum...takze pokud se chci ridit konceptem kontinua, tak uplne a ne si z toho vybrat, co se mi hodi...protoze tam je prave ta spolecnost, ve ktere to dite vychovavas dost zasadnim faktorem.

Znas praci Sira Truby Kinga? Z toho jdu do mdlob, protoze je to cilene tyrani (ac na nem vyrostla nejedna generace)...ale i prace Spoka a pak koncept kontinua jsou kontraverzni, kdyz proste uznavas neco jineho...Spokova prace jeste asi tak nejmene...

Pokud muzes sledovat programy v AJ, tak moc doporucuji zkouknout tento ctyrdilny dokument...

Testuji v realu 3 teorie (pekne na detech 😖 ) a jde prave o Kinga, Spoka a koncept kontinua...u Kinga se mi relulerne navalovalo a rvala jsem s temi detmi...pravda, koukala jsem na to v porodnici...ale i ten koncept kontinua je o necem jinem, nez jen o tom, ze nenecham dite nidky plakat. Takze kdyz uz, tak uz...

https://www.youtube.com/watch?v=mSbrA3eO8A4https://www.youtube.com/watch?v=_k-uDfRbjT0https://www.youtube.com/watch?v=WpF30PFQEdEhttps://www.youtube.com/watch?v=gFE_W3CA78k

A tam je i videt, ze dobra vule casto nestaci, ze ne kazda teorie je v realu proveditelna uplne kazdym....u toho konceptu kontinua zejmena je to znat.

nonnni
2. bře 2015

@marecekavendulka pises... knihy jsou především o tom,aby si z nich člověk vzal to potřebné pro něj.
No tak to si muzu vzit 7 knih o hubnuti a z kazde si vybrat kapitolu o odechovem dni a sestavit si z toho jidelnicek a divit se, ze nehubnu...kdyz ve vysledku vynecham ty fundamentalne dulezite spojitosti, jako je se v jidle drzet tech dalsich 6 dni...prave to kontinuum.

Ta informace by pro me mela vetsi vahu, kdybys ji mela ty osobne podlozenou, ne jen okopirovanou...jinak je to porad jen neci domnenka...

Stejne tak, jako mnou sdelovane informace tady nemusi mit zadnou vahu pro tebe...ale porad se mi nelibi smahem dosoudit nehoko, koho neznas. Tot vse.

marecekavendulka
2. bře 2015

@nonnni bohužel anglicky neumím ☹ a teď si poslední dobou říkám,jaká je to škoda. Abys to špatně nepochopila:já jsem si nepřečetla Koncept a pak si řekla:"Aha,tak takhle se na to musí." Já jednám instinktivně,prostě můj instinkt mi říká,že když nechám malou plakat,tak budeme stresované obě. Na to netřeba knih.

nonnni
2. bře 2015

@marecekavendulka tak to jedes spis podle Spoka...ktery prave rika, ze matka se ma vykaslat na okoli a jednat podle toho, co ji instinkt napovi, jako spravne. A to i v pripade, ze s tim okoli nesouhlasi, protoze jen ona muze posoudit, zda to spravne je, nebo neni🙂

Omlouvam se, zda vyznivam utocne. Neni to tak mineno.

marecekavendulka
2. bře 2015

@nonnni a jinak si myslím,že jsi mě moc dobře pochopila,když jsme napsala,že by si měl člověk z knihy vzít to,co je třeba.. 🙂 nedělej hloupou,hloupá nejsi. 🙂

marecekavendulka
2. bře 2015

@nonnni jo to samý já 😀

nonnni
2. bře 2015
marecekavendulka
2. bře 2015

no já bych řekla,že on ten instinkt je hodně duležitej,ale také nelze aplikovat všude. ¨
Ovšem když čtu: trhá mi to srdce.. ,tak mám chuť napsat-tak když ti to trhá srdce,co z toho máš?A ted si představ,jak to trhá asi srdce tomu dítěti? Samozřejmě,že když půjdu s dítětem k lékaři,který mu musí vzít krev(a tím pádem se očekává srdceryvná scéna),tak neřeknu:"Nedělejte to,trhá mi to srdce a dítěti také." 😀 ale to už jsem odbočila.

nonnni
2. bře 2015

@marecekavendulka tak treba moje mala neusne, pokud je pretazena, jinak nez s krikem. Chovana podotykam. A rve mi to srdce, ale stejne s tim nic nenadelam, proste pretahla a takhle ventiluje. Chci jen rict, ze nelze pausalizovat. Nebavim se tu tedy o nekom, kdo necha dite rvat hodiny a do pozvraceni. A nebavim se tu ani o novoskach, ale detech vetsich...od pul roku a vys, roku vys.

v tom dokumentu nechavaji vyrvat novorozence a to je fakt nechutna hruza 😖

marecekavendulka
2. bře 2015

@nonnni to je pravda,.chuděrky dětičky. ☹ to musí být pro to novorozeně neskutečná,ale neskutečná zátěž a podle mě je toho schopnej fakt jen nějaký pschopat.

marecekavendulka
2. bře 2015

@nonnni tak jsem přelítla ty dokumenty,anglicky není ani třeba umět.Jako oni si ty kreténi vyvalujou prd.ele na gauči a miminko jim tam pláče? no hnus!!!

chris_n
2. bře 2015

jinak já tady do toho vstoupim jeste jednou otázkou.... furt se tady řeší, matka není schopná, matka tohle a támhleto...my ze začátku nosili, uspávali na rukách (teda manžel), až me to nebavilo a začala jsem ji uhoupávat v cestovní postýlce. Pak se naučila usínat. Pak zase přestala. Pak jsem ji naučila zase usínat v posteli za mé přítomnosti. ALE.... my jsme na to přeci DVA.... nejen já, ale i můj manžel. Prostě jsme si ted tak nastavili, že se s usínáním střídáme. A ten co neuspává, tak připravuje večeři....

nonnni
2. bře 2015

@marecekavendulka jo a to jsi postrehla, jak je nakrmi, nesmi si s nimi hrat a soupnou je na 3 hodiny do kocarku? Ona jim ta koza blondata povolila jen 10 minut mazleni s ditetem parkrat do dne a zasadne k nemu nechodit v noci...to je podle meho fakt tyrani a nedivila bych se, kdyby ty deti opravdu mely pozdeji potize. Ale porad to nevidim az tak vyhrocene v tom, co se psalo tady na par poslednich strankach...nechat batole 5-10 minut, nebo nechat novorozence, co sotva otevre oci fakt opakovane a dlouho jen proto, ze se pak muzu chlubit, ze mi dite spi v 6. tydnech celou noc...

nonnni
2. bře 2015

@chris_n ja v tomle jsem s tebou, ale to je asi na delsi debatu. Mnoho zen nema v manzelovi oporu ve dne, natoz v noci. U nas tedy koupe a uspava vecer zasadne manzel, pak se o malou stara do pulnoci a ja chodim spat drive, nez on a ja prebiram straz o pulnoci a vstavam s ni brzy rano. Bylo to tak u vsech tri. Ale take vim, ze mam v tomhle docela stesti.

Jo a ten kdo uspava, tomu druhemu do toho nesmi kecat 😀 Kdyz ja uspavam pres den, tak budto ji uspi on, nebo at me necha delat, co uznam za vhodne...a opacne. Treba vcera vecer ji dal do postylky jeste bdelou a ja uz pomalu startovala, ze bude rev a ono houby...chvili se na sebe smali, pak ji dosel 2 x zaspuntovat a spala do 4 rano...

marecekavendulka
2. bře 2015

@nonnni haha u nás manžel jen dělá s dětma blbiny.

marecekavendulka
2. bře 2015

@nonnni nene,já to fakt jen prolítla,z každého dílu dohromady 3-5 minut,ale stačilo. ☹ přišlo mi to,jako se dívat na nějaký experiment v laboratoři šíleného vědce.Vždyť ty děti se nemohou bránit,nic. ☹

nonnni
2. bře 2015

@marecekavendulka no ja se prave divim, ze se proti tomu nekdo neohradil...experimenty na lidech jsou zakazane a tohle neni nic jineho. Neprijde mi to o nic lepsi, nez experiment s malym Albertem 😒 😒 😒 😒

chris_n
2. bře 2015

@nonnni je mi to jasné, já mám v manželovi taky oporu a jsem za to ráda.... Ale melo by to tak být 🙂

vevina14
2. bře 2015

Tuto metodu jsme zkusili a skončili za prvním dnem, jelikož naše dcera to pochopila a od té doby usíná krásně. Naše metoda je, že jí jdeme uspat, pohladit, zazpíváme jí ukolébavky, vše trvá tak 15 minut, ona si dudlá svůj dudlík, který má jen na usínání. I když třeba hned po zazpívání nespí, tak rozhodně nebrečí. Myslím, že nám to dost pomohlo, mé kamarádce, která mi to doporučila, také. Dříve jsme ji uspávali i dvě hodiny a bylo jasné, že nás tam mít nemusí, jen to zkouší a chtělo zkusit ji to nějak vysvětlit. Nemyslím si, že to znamená, že nemám své dítě ráda, ale mám také ráda sama sebe a mít nárok na trochu volna alespoň večer není žádný prohřešek. Dítě si musí uvědomit, že tu není samo. Tuto metodu jsem ale použili až ve 14 měsících naší malé, do té doby se naučila usínat a předtím jsme ji uspávali i ty dvě hodiny, ale to bylo něco jiného. Poznám, kdy to pláčem na mě zkouší a kdy ji opravdu něco bolí.

achjonetusim
2. bře 2015

@chris_n Vidím to stejně, pokud je manžel doma tak se stará o starší děcko zatímco co já krmím a uspávám miminko. A uspávám do alelujá, nevim jaký argumenty tu kdo používá, taky někdy padám na hubu, ovšem nic důležitějšího na práci než hezký spánek bez pláče pro moje dítě prostě nemám 😵

nonnni
2. bře 2015

@chris_n melo, ale casto neni...bohuzel. A jak se vam vede? Uz jste pryc a zaklimatizovani?

agneszka
2. bře 2015

......myslím,že na spousty dětí neplatí žádné metody....mám dvojčata a velkého syna a každý je naprosto odlišný..každé dítě jiné...Holky prokřičely skoro 4 měsíce,oba jsme s manželem padali na hubu,on odkládal dítě ráno ve 4 z náruče a šel do práce ...ted mají holky o dva týdny víc a začaly samy usínat v postýlkách,začaly se víc dívat na ten svět a je to obrat o 360 stupnů...tak tomu nech volný průběh a uvidíš dítě se mění a jednou se osamostatní...v pubertě určitě 🙂
Já bych je chovala třeba obě naráz ,jak moc si to užívám a můj muž stejně. Tak užívej dokud chovat miminko chce. Můj syn nikdy nechtěl a mně to moc chybělo. 😉