Estivillova metoda. Máte zkušenost?

kopcik
11. říj 2008

ahoj máte některá zkušenost s touto metodou uspávání? už jsem docela zoufalá, protože malý - budou mu 3 měsíce - míval večer koliku a uspávali jsme ho proto na rukách. teď si na to zvykl a sám už neusne. jedině v kočárku. ještě se to dá, nevadí mi to zase tak moc, ale byla bych ráda, aby začal usínat sám, protože nosit dítě třeba v sedmi měsících a uspávat ho... asi to nebude sranda. a taky pár posledních dnů kolem toho uspávání tolik nadělá.... když ví, že si ho beru a dám mu cumlík do pusy, tak začne křičet a svíjet se i když je tak unavený, že tak tak udrží oči otevřené. ale nevím, jestli by na něj ta metoda fungovala, protože je hrozně tvrdohlavý a má výdrž. párkrát jsem ho dala do postýlky a křičel půl hodiny v kuse aniž by trošku polevil...

lenka5731
5. únor 2016

@sisinka74 přesně tak, jdi si raději otevřít knížku nebo jiné stránky na netu. A jestli se tu někdo potřebuje ujistit o tom, jak je dokonalá matka, ať tu v tom klidně pokračuje dál.

sisinka74
5. únor 2016

@lenka5731 se mi to vymazalo........
ale je to pořád dokola, že?
Jako by tu byl nadpis: "Odpůrkyně "vyřvávací metody" pojďte sem a kamenujte"

lenka5731
5. únor 2016

@sisinka74 debata o kulatém čtverečku to bude vždycky, protože se mluví o něčem nepřenositelném. Ono totiž není uspávat jako uspávat, brečet jako brečet a vztekat se jako vztekat se. Intenzita je dost různá a všichni dospělí mají někde hranice... Zbytečná ztráta času to popisovat.

anazuzzuzana
5. únor 2016

Podle mě je Estvillova metoda nechutná a nepřirozená. Její používání je jen alibismus proto, že prostě nechcete být se svým dítětem. Můžete si stokrát říkat, že Vám dítě spí po ní lépe, že jste si zachránili zdraví a jiné kecy, ale jen si lžete do pusy. Normálně jste zradili svoje dítě, když vás potřebovalo... Předpokládám, že teda považujete za dobré i to, když děti svoje staré rodiče strčí do domova nebo je doma týrají, je to úplně stejný princip... a jestli tady někdo obhajuje vyzkoušení Estvilla na desetiměsíčním miminku a zároveň píše, že se snaží o další, tak to teda už vůbec nechápu. To když budete mít dvouleťáka a novorozeně si myslíte, že budete víc fit? Ne, jen necháte vyřvat / zlomíte svoje dítě mnohem dřív... oni už i ty novorozeňata určitě strašně kalkulujou, vydírají a vůbec, představte si tu drzost, chtějí být nějak často se svojí matkou! Výmluva se vždycky najde... je fakt zajímavé, že v zemích, kde je dítě neustále s matkou nebo širší rodinou a je kojeno na požádání, nikdo estvilla nezná a ani nic podobného nepoužívá...

lenka5731
5. únor 2016

@sisinka74 poslední věc, kdysi jsem si vedla uspávací deník, každý večer popsáno několik stránek, jaké tanečky se prováděly kolem naší holčičky.... chtěla jsem mít přehled, co pomáhá a co ne. Teď jí bude 8 a vidím, že to celé je-byla prostě ona a to chování při uspávání (i jindy) je prostě její povaha. Je pořád stejná. Takže mám černé na bílém, že se jí věnovalo 100x víc péče, času a pozornosti než potom mladšímu dítěti a stejně to bylo "k ničemu".

kika_21
5. únor 2016

@eficenka Je jasné, že každý tu míru trpělivosti a toho, co je pro dítě dobré, má někde jinde. Jasně, nenechat plakat ze strachu, z bolesti atd. Ale dělat to tak, abych mohla fungovat i druhý den. Já mám dětí hodně a také se občas nevyspím- i třeba v tom může být, že něco řeším a nemůžu usnout. Nevyspalý člověk je prý totéž jako člověk s trochou alkoholu v krvi. Reakce jsou zpomalené a neadekvátní. Mně třeba pak přes den vadilo, když děti mluvily hlasitě, nebo křičely a byla jsem na ně nerudná.Pokud je malý nemocný, budu s ním jasně bdít, ani bych neusnula, kdyby měl třeba 40tky, to asi nikdo.Maminky postižených dětí snášejí denně velkou psychickou i fyzickou zátěž, klobouk dolů před nimi. Moc si jich vážím a přeji jim vše dobré a dětem zlepšení zdraví, je-li to možné. 🙂

ilonne
5. únor 2016

@anazuzzuzana A máš s ní zkušenost? Já jen jestli jsi četla název diskuze?

sisinka74
5. únor 2016

@lenka5731 no to si jenom myslíš D
Rozhodně jsi pro to nedělala všechno. Proč jsi třeba nezkoušela rodit doma? Nemá dítě trauma z nemocnice? A šátkovala jsi? I v noci? Přece nemůžeš v noci spát, ty jsi tu pro dítě. A přes den taky.
Až tě šoupne tvoje dcera do toho domova důchodců, tak to budeš mít i s úroky D
A to jsi si ještě pořídila ještě jedno dítě? Tak to už je vrchol DDDD
Ámen.

Na to nešlo nereagovat DDDDDDDDDD
Doufám, že jsem odpověděla za ostatní superženy DDD

sisinka74
5. únor 2016

@lenka5731 a taky to mám stejně. Malá se úplně přesně vzteká, když něco chce, jako to bylo s tím nošením. Dneska třeba viděla, že jsem koupila koláčky a dala je do kočárku. Ona byla přecpaná obědem tak, že ho ani nedojedla. Ale najednou řev, že chce ten koláč. Kdyby měla prasknout, tak ho musela dostat. Nakonec vytuhla v kočáře se žvancem v ruce. Musela jsem si to vyfotit DDDDD

wahu
5. únor 2016

@anazuzzuzana to jsi vystihla naprosto přesně.. Kdo nechce hledá důvody, kdo chce, hledá způsoby.. Pro mě je dítě vším, i když je to někdy psycho.. V některých případech fakt nechápu, pro si lidi pořizují děti. Žijeme si v takovém luxusu, že zwna může být až tři roky doma. A to je jí zatěžko starat se o potřeby svého dítěte?

olga_
Autor odpověď smazal
Zobraz
dokument
5. únor 2016

Mohu se zeptat, jak jste se o metode dozvedeli a kde si o ni precetli? V knize? Na internetu? V nejakem radci? Ja knihu http://knihy.abz.cz/prodej/detska-nespavost neznam, necetla jsem ji. Pouze jsem cetla na nejakem internetovem radci strucne podani jak metoda funguje a jak se ma praktikovat. A v diskusnich forech, ze jde o vyrvani. Jen se ptam, zajima me to. Diky 🙂

sisstin
5. únor 2016

No ja jen dodam, ze Estivil na konci sve kariery rekl, ze jeho metoda byla velky omyl a stydi se za ni a ze byla primarne pro deti v ustavni peci, na ktere nemel personal dostatek casu...

tynka23
5. únor 2016

Kdykoliv o tom zvěrstvu někde čtu, chce se mi plakat jako těm osamoceným dětem...

"Nepochybuji o tom, že by matky bojovaly za to, aby miminko nebylo ani minutu o samotě, kdyby věděly, jak trpí, když osamoceně pláče v postýlce, jak smutné je jeho toužení a jak vážné následky může tato deprivace mít pro vývoj jeho osobnosti a jeho schopnosti žít spokojený život."
Jean Liedloffová, Koncept kontinua

olga_
Autor odpověď smazal
Zobraz
dokument
6. únor 2016

@olga_ Chlapi, kteri delaji nejake vyzkumy o materstvi se s nejvetsi pravdepodobnosti (pokud jde o seriozni vyzkum) opiraji o zenske zkusenosti. Obecne.

Nekdy se trapi spis rodice nez dite.

olga_
Autor odpověď smazal
Zobraz
jaya
6. únor 2016

@wahu Presne, tri roky jsme doma s detma, muzeme se jim naplno venovat a vyhovet jejich potrebam. A neverim, ze 10mesicni dite dela neco naschval. Chce si hrat, chce blizkost maminky, nechce byt opustene. Ano, vyplakane deti jsou v klidu, rychle usnou a fungujou jak hodinky. Nic moc necekaji, vi, ze o jejich potrebach to neni. Je treba zvazit priority, jake chci mit dite nebo je dulezita domacnost, kariera,.... Ne kazda zena ma tu moznost, ale kdo ji ma, tak at ji vyuzije. Ja jsem nastesti tu moznost mela. Nedela to ze me supermatku, to okolnosti byly skvele a moc mi napomohly, abych mohla svemu diteti a svym instinktum naslouchat. Kdybych musela do prace a mit dite vycvicene, kdo vi, jak by to cele bylo... Taky mi neprijde, ze by tu "nevyrvavaci matky" nekoho kamenovaly, spis povzbuzuji jine matky, ktere jsou na pokraji svych sil a ktere by tuhle metodu chtely vyzkouset, at to jeste zkusi jinak.

dokument
6. únor 2016

@olga_ myslim si, ze po te metode sahne nejvic ten, pro koho je uz stavajici situace neusnosna.

sisstin
6. únor 2016

Najdete si Maslovowu pyramidu potreb, prvni je potreba bezpeci 😉 A tu kojenec ziskava tak, ze maminka reaguju na kazde jeho zaplakani. tak se tvori zakladni duvera v lidi a svet. Syn do tri ket vstaval 50x za noc, taky jsem z toho byla KO, ale proste je potreba vzit, jak to je a nehroutit se, preslo to. ted se mala budi tak 8-10x za noc, strcim v leze kozu a spim dal 😉 vedela jsem, ze v noci spat nebudu a nejsem z toho na nervy, odpocata jsem normalne diky kojeni, u kteryho spim. Nejsem dokonala matka, jako kazda mam rezervy, nekdy jsem uz na nervy, ale nikdy by me nenapadlo nechat miminko plakat, ani vetsi dite. Starostlivost o miminko mi ulehcuje kojeni a noseni v satku, velkej pomocnik. Moc nepobiram, kdyz je nekdo dle jeho slov totalne vyrizeny a je znovu tehotny, me by v synove nejvetsi nespavosti nenapadlo si do toho poridit kojence, ale kazda jsme jina a zivot nekdy nejde podle predstav....

dokument
6. únor 2016

@sisstin take prosim o zdroj o tom vyjadreni Estivilla o metode, na konci kariery.

To je preklep 50x? 5x?
Jeslti 50x premyslela bych (ja u sveho syna), jestli on se vubec vyspi a jak. Mne nechtel moc spavat pres den a kdyz byl hodne pretazeny, byl to problem, takze jsem delala vse pro to, aby vic spal. Stalo me to teda hodne usili, ale nakonec spal.

sisstin
6. únor 2016

@dokument neni to preklep, byl vzhuru treba po dvaceti minutach 🙂 Posadil se, pak si leh a spal atd. Pak jak kdyz utne a spi celou noc od te doby 😉

sisstin
6. únor 2016

@dokument pres den byl uplne v pohode, budilo to jen me 😉

sisstin
6. únor 2016

Pro deri a zvlast miminka neni prirozeny spat v kuse, neumi mezi jednotlivymi spankovymi cykly samo usnout. My dospeli se prevalime, napijeme, otevrem oci a zavrem, o nicem nevime. Miminko to neumi a potrebuje pomoc znova usnout. Ale at si kazdy dela co chce, moje deti to nejsou, jen treba vic maminek nevi, co tahle "metoda kontrolovaneho place" zpusobuje. Pokud jo a stejne do toho jdou, tak je to jejich volba a mne do toho nic neni 😉

pajush
6. únor 2016

Já dám na svůj instinkt a pokud mi dítě řve ve vedlejší místnosti, tak mi to jedno není a všechno ve mě bije na poplach a říká mi, že je to špatně. Taky jsem se dlouho nevyspala, malej začal líp spát až po roce. Mám kontaktní dítko, rád se nosil (teď už tolik nechce - kupodivu jsem ho tím nerozmazlila!!!). za pár roků už mě tolik potřebovat nebude a já doufám, že si ten pocit bezpečí ponese dál s sebou 🙂 někdy padám na hubu, ale bude líp.

dokument
6. únor 2016

@sisstin jo, ja myslela pres den aby spal a v noci spal normalne (muj). Kdyz byl malinky, potreboval spat pres den, ale moc nemohl usnout. Tak jsem videla, ze mu to nedela dobre, ze nespi, proto jsem se pak musela vic snazit, aby i pres den spal. Ze to nespani mu skodilo, tak jsem to myslela. Akorat u nas to bylo pres den, jako kojenec jeste.

sisstin
6. únor 2016

@dokument no u miminka lepsi spanek pres den muze zpusobit, ze "lip" spi v noci, ale u vetsiho ditete to tak byt nemusi. On asi ani nevedel, ze byl vzhuru, jak jsem psala, budilo to jen me, on byl rano vyspanej bezne a pres den fungoval normalne.

Ono hodne holek pristoupi na tuhle metodu, protoze maj pocit, ze dite MA a MUSÍ spat celou noc, ze pak je unavene atd. Okoli to komentuje a nedivim se, ze hodne i pres naprostou materskou neprirozenost tyhle metody do toho jdou. Ja se na okoli vykaslala, delam to tak, aby to vyhovovalo mne i miminku, okoli at si pinda, ze nosim dite v hadru, kojim kdykoliv, mam ji v posteli atd, ale narozdil od nich nejsem vynervovana a nevyspala ;) u syna jsem se taky ze zacatku ridila separacnim okolim, kdyz jsem se na to vykaslala, ulevilo se mne i synovi. Ted s miminkem druhym uz vim co a jak a jsem stokrat vyrovnanejsi a klidnejsi, i kdyz tech povinnosti a vseho mam vic nez v dobe, kdy byl miminko a batole syn.

achjonetusim
6. únor 2016

Já už jsem vysazená na zdejším fŕu na "to já bych nikdy" nebo ještě líp "co jseš to za matku". Jak píše @lenka5731 , jde o nepřenositelnou zkušenost kde je tolik proměnnejch že to prostě porovnat nejde. Místo toho aby se tu zoufalý matky kamenovaly, mělo by se jim konstruktivně pomoct. Když má/měl doma někdo nespavce a "tyrana", co jste zkusily? Co pomohlo? Podpořit, nabudit, dodat síly a říct že tu bude lepší!

olga_
Autor odpověď smazal
Zobraz
jaya
6. únor 2016

@achjonetusim Predne si myslim, ze hodne dela to, ze si reknes, ze je to "maly tyran". Neverim, ze by dite matku schvalne tyranizovalo. Deti nemaji nic krasnejsiho nez je jejich maminka, chteji byt s ni. Zkus se na to podivat ocima toho ditete, co potrebuje, jak mu pomoct. Nektere deti treba maji taky potrebu spanku mensi, hur se jim usina, potrebuji s tim pomoct. Dite taky citi nervozitu z matky a tak se spolu zacykli, ze to rozmotat nemuzou. Tak ja bych to nejdriv zkusila takhle pochopenim, ze moje dite je takove, jine nebude, chci ho prijmout takove, jake je.