Estivillova metoda. Máte zkušenost?

kopcik
11. říj 2008

ahoj máte některá zkušenost s touto metodou uspávání? už jsem docela zoufalá, protože malý - budou mu 3 měsíce - míval večer koliku a uspávali jsme ho proto na rukách. teď si na to zvykl a sám už neusne. jedině v kočárku. ještě se to dá, nevadí mi to zase tak moc, ale byla bych ráda, aby začal usínat sám, protože nosit dítě třeba v sedmi měsících a uspávat ho... asi to nebude sranda. a taky pár posledních dnů kolem toho uspávání tolik nadělá.... když ví, že si ho beru a dám mu cumlík do pusy, tak začne křičet a svíjet se i když je tak unavený, že tak tak udrží oči otevřené. ale nevím, jestli by na něj ta metoda fungovala, protože je hrozně tvrdohlavý a má výdrž. párkrát jsem ho dala do postýlky a křičel půl hodiny v kuse aniž by trošku polevil...

verusa715
22. led 2016

3 měsíce je málo na to nechat ho vyřvat... Jestli té bolí ruce, vem ho do náruče a uspis ho hravě na gym. míči 🙂

kakamilca
22. led 2016

@verusa715 Ve třech měsících jsem dceru uspávala na gym. míči (když už nic jiného nezabíralo) klidně i hodinu a stejně neusnula. Estvillova metoda nám pomohla.

sisinka74
28. led 2016

Tři měsíce.....nevím, to bych měla strach, že má třeba koliky a trápí se.
Estvilovku jsem zkoušela použít na 10 a půl měsíční dítě, které se chtělo nosit celou noc, jinak brečelo. Trvalo to téměř od půl roku a já už mlela z posledního. Postel, ani zpívání, držení za ručičku nezabíralo.
Estvilovku jsem zkusila jen jednou a bylo to fiasko, protože při každém návratu ještě nabrala na větší intenzitě.

toninkova
3. únor 2016

Já mám pětiměsíční dcerku a zkusila bych i Estivilla, respektive se na to s manželem chystáme příští víkend, jen ještě chci přes noc kojit. Jde to praktikovat i tak?
Každý večer totiž usíná na rukách houpáním a zpíváním, ale já už na to nemám sil, ji tak hodinu i déle houpat, má skoro sedm kilo a už to přestávám zvládat.
Jak naučit usínat, ale přes noc ještě kojit? Pomůže Estivill nebo něco podobného??
Děkuji za rady..

jitavrtule
3. únor 2016

@toninkova Osobně si myslím, že kojit na požádání a nechat vyřvat (protože nalijme si čistého vína - nic jiného Estvill není) se navzájem vylučuje. Buď na signály svého dítěte reaguješ nebo ne. Ale třeba ti tu ti, co to praktikují napíšou něco jiného.
A zkoušelas třeba místo nošení a houpání na rukou nosit&houpat v šátku nebo nosítku? Věřím, že 7 kilová princezna už začíná být na ruce těžká. Naše má něco přes 8kg a právě v šátku i manduce usíná docela slušně a bez pláče. Večer můžeš navázat a dělat si víceméně svý, tím jak se hýbeš, tak to houpe samo..já dost často třeba vařím nebo uklízím a dítě u toho vytuhne.
Pokud už jste zkoušeli všechno (šátek, nosítko, uspat u prsa), tak už mlčím, ale jestli ne - zkus tomu dát ještě šanci.
Já jsem měkkosrdc, mně je těch prťat, co rodiče "učí" usínat, prostě strašně líto. Neřeknu u dvouleťáka, kde už se dá trochu domluvit, vysvětlit, ale u těhle párměsíčních drobků.....vždyť oni neumí říct jinak, že je něco trápí nebo jim něco schází, než pláčem. Učit je, že když pláčou, tak nikdo nepřijde....a radovat se, když rezignují. Já bych to nedokázala ☹

monnn
3. únor 2016

@kopcik měli jsme to podobné ,malá usínala při kojení,nebo jsem ji uspala na balóně.ale teď 3.tý usíná sama v postýlce,položím ji ,pohladím a odejdu,jo ještě se třeba 1-4 x vrátím,ale usne,takže chce to čas 😉

sisinka74
3. únor 2016

@toninkova z vlastní zkušenosti ti můžu říct, že pokud to včas nezarazíš, bude hůř. Já už takhle uspávala i 4, 5 hodin v kuse. Udělala si ze mě živou postel a řvala vzteky, pokud jsem ji položila do postýlky. Prostě zkouší, co vydržíš.
Dneska jsem to zrovna probírala s pediatričou a homeopatičkou zároveň. Dnes je prostě trend, nechat si miminkem diktovat režim. Ty už jsou hooodně chytré od prvního měsíce. A tak si tu maminku upravují podle sebe. Některé jsou náročné méně, některé více. Ta naše holka teda v náročnosti přímo vyniká.

achjonetusim
3. únor 2016

@toninkova Měla jsem to podobně, chlepečk je krapet vetší a težší (porodní váha přes čtyři kila) takže mi bylo jasný že musím chránit svoje záda jinak ho nezvládnu ani přes den. Byl a je hodně kontaktní, nosil by se imrvére a usínání bez maminky neexistuje. Takže postýlka bez bočnice hned vedle mý strany postele, a uspávala jsem (ve věku co píšeš) že jsem ležela vedle něj, hladila hlavičku, jemně dýchala jemu na obličej a k ouškům aby slyšel a cítil mojí blízkost. Ano, je to hodně práce! A ty nervy! Ale stojí to za to. Teď je mu 13m, spí ve svý postýlce v pokojíčku se starším, usíná s pusinkou a chvíli (teď už max. 10-15min) stojím v pokoji a když vidím že loupe očima jestli jsem poblíž tak něco jemně prohodim aby věděl. V noci mě volá 1-2, chce pohladit ubezpečit se. Někdy se to zvrtne v pláč a "musim" u něj pobýt třebas tu čtvrthodinku. Nevim jestli je to rozmazlování, jestli jsem měkkouš a chlapeček si mě vodí. Necítím se nijak manipulovaná. Jsem jeho máma a snažim se ho vidět neplakat.

toninkova
4. únor 2016

Samozřejmě z Estivilla - nebo z vyřvávací metody nejsem nadšená. Ani já, ani manžel, jenže ani jeden už na to pomalu nestačíme. Koupili jsme balon na uspávání, šátek i nosítko, nic se jí nelíbí. V šátku nevydrží ani s rukama u těla ani na volno, nosítko se jí nelíbí vůbec. Jednu dobu šátek pomáhal, tak jsem to dělala jako ty, jitavrtule, ale pak když jsem ji chtěla položit, vždy se probudila. A to jsem byla velmi, velmi opatrná, abych s ní nehýbla. Zacházela jsem s ní jako s bombou, ale vždycky se pohla a pak byl výbuch pláče. A to jsem chodila dlouho, ne že by nespala tvrdě... Vím, že částečně si za to můžu sama, třeba kdybych se chovala jinak, bude i ona večer jiná.
Zkoušela jsem i lehnout si vedle ní, dát plínku na hraní, zpívat, povídat, držet za ruku, hladit po čele nebo tam s ní prostě jen být. Je v klidu, třeba i půl hodiny, ale pak si začne pomalu broukat, pak vztekat, pak křičet a nakonec řvát. Asi to prostě jinak neumím ☹
Už mě to ale unavuje, mám velký prsa, záda trpí i tak bez nošení, nevím, jak jinak to řešit.
Bojím se jedině toho, že když se do toho pustím a ona se naučí sama usínat, v noci se probudí na papání a potom třeba neusne a bude řvát i celou noc - jakože to se teď neděje, když se probudí, nakojím, nechám odbrknout - někdy jo, někdy ne a položím a to je tak do pěti minut tuhá i bez pomoci...

toninkova
4. únor 2016

@sisinka74 a jak jste to vyřešili?
@jitavrtule to jsem ještě zapomněla dodat, že při tom houpání se musí zpívat. Jakmile přestanu zpívat, začne "zpívat" ona. Já začnu zpívat, ona přestane řvát a je klid. A to když na to minulý týden přišel manžel, že si takto zpívání vynucuje, tak to už bylo i na něj moc.

Pravda, mám první mimčo, udělám pro něj cokoliv bude v mých silách a cokoliv budu moct, ale takovým otrokem a navíc záda v čudu....

achjonetusim
4. únor 2016

@toninkova Zpívat vyžadoval taky 😉 Stačilo pustit v pokoji CD s písničkama, za dva tři dny si zvyknul, myslim že to i přivítal já zpívám dost mizerně 😀 Teď střídám písničky a pohádky.

toninkova
4. únor 2016

Dobrý nápad, večer zkusím 🙂

jitavrtule
4. únor 2016

@toninkova a u prsa taky neusne?
já mám co se spaní týče zajímavej poznatek z doby nedávný - uspávám teda srabsky u prsa, v naší posteli a malá spí tak v 99% s náma (to 1% je když ji spící přendám do postýlky a spí tam, do prvního kojení :-P ) ale - do jistý doby se dalo, že jsem ji vzala do postele, měla rozsvícenou lampičku a otevřený dveře do obýváku. Pak začla dělat přesně co píšeš - chvíli si sosala, pak se pustila, pobroukala si, přetočila se a pak už utíkala po posteli, lezla na noční stolek, sundavala brejle... u nás pomohlo, že když se jde už fakt spinkat, zhasnu, zavřu, sundám brejle a fakt jdeme spát. Jakože jak je starší, tak víc reaguje na jakýkoliv vzruchy z okolí. Nevím - jen uvažuju nahlas, jestli to u vás třeba taky neni tak - že hodně vzruchů (byť malých) kolem ji udržuje bdělou. ALe co já vím - já mám taky první mimčo a taky se učíme za pochodu 🙂

toninkova
4. únor 2016

Myslím že kolem sebe moc impulzů k aktivitě večer nemá. Navíc kromě pár rodinných návštěv a vítání občánků se vyhýbáme většímu shluků lidí, protože to jí nedělá dobře. Asi to neumí dost dobře zpracovat. Na to jsme přišli na rozsvěcování stromečku a jednou v obchoďáku, to byl teprve večer masakr. S odstupem času se tomu snad pousměju, jak nám dala zabrat, ale zatím mi moc do smíchu není. Dnes usnula poměrně brzy, stačilo hodinu a deset minut houpat a spí, jak snadné, ruky mám až na zemi.

kika_21
4. únor 2016

@toninkova Já Vás obdivuji, jak jste trpělivá. Mám 5 dětí a tohle bych nedělala ani náhodou. Pravda je,že kdybych začala zpívat, ten nejmladší by asi řekl, ať nezpívám. Říká to často. Zpívám totiž felešně a on to asi slyší.Večer jsem nudná a na ty starší i protivná. Jsem k dispozici od 5.30 do 20.30h, pak už se snažím s nikým nemluvit, pokud to není nezbytné. Obdivuji kohokoliv trpělivého a je to třeba i moje sestra. 🙂 😉

kika_21
4. únor 2016

Ještě musím napsat, že nikoho nikdy vyřvat nenechávám. V noci už to vůbec nejde. Zaprvé by mi dítěte bylo líto, zadruhé by se vzbudili všichni. Vždy, když brečí, jdu ho uklidnit, ale nikdy s ním nezůstávám dlouho. Nikoho neuspávám, večer po 19.30, kdy nejmladší usne, se věnuji prostředním dětem, třeba podepisuji a kontroluji úkoly atd.Nevím- uspávání se hodně řeší. Asi mám děti, které se snadno unavily, kolikrát usínají už u kojení-hlavně teď jsme toho celkem hodně podnikali-procházky, hřiště atd., tak malý se skoro ani nenapil a spal.Přeji všem, aby jim děti dobře usnuly i bez uspávání. 🙂

toninkova
5. únor 2016

Obdiv všem maminkám, jejichž děti jim usínají při kojení. Nám se to stalo jen jednou, to byl zazrak 😀 😀

kika_21
5. únor 2016

@toninkova Zkuste unavit. Ale nepřehnat to. Unavit tak jednoduše, v souladu s věkem. Ukazovat obrázky, venku větve stromů z kočárku...Nemyslím zrovna sto lidí a dětská oslava, nebo půl dne na pouti. Prostě něco normálního. Když je dítko vzhůru, ať něco dělá. Pak a´t se naopak už neděje nic. Vydržte. Vše jednou pomine. Je to dočasné a Vy jste naštěstí trpělivá. 🙂

pajush
5. únor 2016

Mě je tahle metoda proti srsti. Malej sám neusíná, stačí mu že vedle něj ležíme. Myslím, že k tomu sám dozraje. Spí s náma. Můj muž to jednou chtěl zkusit, jakmile Maty začal řvát, tak prostě všechno ve mně mi říkalo, že je něco špatně. Máme režim, je zvyklý že se vykoupe, dostane mlíčko a jde spinkat.

toninkova
5. únor 2016

Trpělivost nedochází, ale síly ano 😢 unavená určitě bývá, mne si očka, zívá jako o život, ale sama neusne, nejde jí to, začne se vztekat tak dlouho, než se přetáhne, pak je to samo ještě horší a brečí a řve a řve a řve. Nepomáhá ležet vedle ní, držet ji, hladit, prostě nic krom houpání a nošení na rukou!!! A když brečí třeba hodinu v kuse, pak jsem nervózní i já, kolikrát brečíme obě, jsem naštvaná, že jí neumím pomoct, pak brečím ještě i po upsání, rozzlobená a zhrzená nešťastná matka. Nemyslela jsem si, že to bude tak težké... 😢 😢 😢 😢

kika_21
5. únor 2016

@toninkova Tak bych zkusila odejít, nechat brečet třeba 3 minuty a přijít. Pochovat. Je-li sytá tak ne Vy, ale muž. Ten ji nakojit nemůže. 🙂 Pak zase položit. Zase brečí, tak zase přijít-jen se ukázat. Uložit a odejít. Nehoupat. Stále to opakovat. Nebavit ji u toho. Zdůraznit, že teď se spinká. Opakovat to, až pochopí, že se opravdu už nic dít nebude.Náš malý usíná po kojení. Už více chápe, takže mu řeknu, že např. dveře jsou otevřené, neboj se...Když se někdy probudí- a je to obvyklé, chodí k němu často manžel. Taky nemůže kojit, navíc je opravdu přesvědčen, že se má spát. Neví, že malý třeba zlobil, my ho s dětmi postrašili a teď on to zpracovává při spaní.Neváhá, zda mu nedat napít, aby chudák maličký do rána přežil, jako já. 🙂 Myslím, že by ji mohly vaše krátké návštěvy u postýlky časem přestat bavit.

sisinka74
5. únor 2016

@kika_21 U nás docházení bylo ještě horší.

@pajush kdyby stačilo malé vedle nás usínat, absolutně by mi to bylo spíš příjemné, než nepříjemné. Nefungovalo. Jen nosit a nosit.
@toninkova je napojena na tebe a ví, že to psychicky nedáváš. Takhle mi to alespoň vysvětlovala homeopatka. Já, když jsem to zvolila, tak už jsem byla zralá na Kroměříž, takže jsem fakt byla rozhodnuta, že nepříjdu, jiná možnost už nebyla. Vyzkoušeno bylo opravdu všechno, sice mi možná určitě někdo opět napíše, že ne, ale to bych se musela zbláznit, abych prostudovala při tom vypětí všechnu literaturu a možnosti a nakonec by malá šla do školy a já s bílou hlavou vyklepaná do blázince.

eficenka
5. únor 2016

@toninkova
a kolik jí je???? první dcera začala hezky usínat v roce , druhá asi na 1,5 roce...
jak může brečet hodinu v kuse???
pracuji s postiženými dětmi ( i s umírajícími) jak víš, co se stane zítra, pozítří???
kdyby to byl poslední večer, necháš ji taky hodinu brečet, nebo ji budeš objímat?

eficenka
5. únor 2016

@toninkova
už čtu, 5. měsíců... tak ona cítila 9 měsíců Tvé srdce a ted ji to najednou utneš?
pořid si šátek či ergonosítko a nos ji, nebo sed na gymballu a uhoupej tam, zpívej ji k tomu, hlad a postupně přestávej houpat at se naučí usínat třeba jen u zpěvu..
ach jo 5. měsíců a už zažívá takové stresy, |Ty jsi pro i středobod vesmíru, ona neví, že si jen vedle, že se k ní vrátíš... chudák malá. fakt je mi smutno ☹
nikdy bych to dcerkám neudělala, ani když jsem padala na hubu, NIKDY

sisinka74
5. únor 2016

@eficenka promiň, že raguji na tvůj dotaz, ale zřejmě si trochu mimo mísu. Ono je rozdíl brečet, že tě něco bolí a je rozdíl řvát, protože dítě chce just vše podle sebe. A například já jsem několik měsíců nosila děcko několik hodin v noci. Sotva jsem ji položila, tak znovu vstala a natahovala ruce. A pak už měla ze mě takovou švandu, že když jsem ji nosila, tak si schválně z pusy shazovala dudel na zem a pak řvala, že ho chce podat. Zkus si s 10kg 100x za noc takhle dřepat. A pak hlavně po těch x probděných nocí zkus přes den fungovat. Jestli to zvládneš a budeš pořád nad věcí, příjemná, v pohodě, tak smekám.
A když píšu celé noci, tak to myslím doslova.

eficenka
5. únor 2016

@sisinka74
já se nevyspala již 3 roky v kuse. mám holky 20měsíců od sebe a když skoro začala spávat jedna celou noc, narodila se druhá a ta ted ve svých 19 měsísích vstává taky tak 10... naštěstí už stačí jen pohladit, nebo dát prso nebo něco zazpívat, ano, je to únavné
a kolikrát si jdu lehnout o víkendu po oběde, když je doma manžel.
ale já si pořizovala děti, abych tady byla pro ně, ne abych se vyspala..
záleží jak máš s dítětem nastvené hranice

ale 5měsíční dítě opravdu neřve, prtože je vychcané... a z toho je mi smutno. když si představím maminky u nás na léčebně, jak dennodenně tahají děti na vozíku, oblékají, čistí jim zuby a pak se se zdravýma dětma zachází takhle.. 😢

sisinka74
5. únor 2016

@eficenka jj, lehnout si o víkendu po obědě, to by bylo moc fajn, jenže když náhodou dítě usnulo na 45 minut, tak jsem nevěděla, kam dřív skočit, protože naše malá vyžaduje pozornost i přes den.
Já to řeknu natvrdo. Nechala jsem ji vyřvat v 10 a půl měsícíh, protože bych jinak skončila na kolečkovém křesle a nebo na psychiatrií a taková matka by byla asi malé prd platná.
Světe div se, malá teď usíná absolutně bez problémů, spí dokonce celou noc, ani jsem s tim nepočítala, mně by totiž stačilo, kdyby se jen po probuzení a napití ji do hodiny podařilo uspat. A né čtyři až sedm hodin v kuse.
A přes den spí hodinu a půl dopoledne a hodinu a půl odpoledne. Dítě je konečně taky vyspané, spokojené, usměvavé a hlavně nemá zhuntovanou matku, která už místy lezla po zdi.
Myslím si, že to na ni rozhodně žádné následky nezanechalo.
Spíš naopak. Mazlíme se přes den. V noci se má spát.

misule55
5. únor 2016

Ve třech měsících je to pohoda, my máme 10 měsíčního a kolikrát i dneska chodím v noci po bytě a to má 10 kilo, je to náročné, jsem vzteklá, ale věřím, že to opravdu schválně nedělá, prostě má nějaké trápení, i kdyby se třeba bál tmy, zvykla jsem si na to. 10 měsíců jsem nespala ani jednu noc celou. Člověk si zvykne, věř mi. Nenechávej vyřvat...u tak malého bobka to fakt ještě může být bříško a trápí se.

wahu
5. únor 2016

@sisinka74 taky jsem se dost často nevyspala, od roka a třičtvrtě chodím do práce, máme velký dům, dva psy, zahradu.. Přesto jsem svého syna NIKDY nenechala plakat. Pro nás je to to nejcennější, co máme. I když jsem kolikrát padala na hubu vyčerpáním, i když jde spát v 11 večer a já vstávám v 5 ráno, ON mi za to stojí.. Estivill je prachobyčejné nechají vyřvat, to si žádné dítě nezaslouží!

sisinka74
5. únor 2016