Estivillova metoda. Máte zkušenost?

kopcik
11. říj 2008

ahoj máte některá zkušenost s touto metodou uspávání? už jsem docela zoufalá, protože malý - budou mu 3 měsíce - míval večer koliku a uspávali jsme ho proto na rukách. teď si na to zvykl a sám už neusne. jedině v kočárku. ještě se to dá, nevadí mi to zase tak moc, ale byla bych ráda, aby začal usínat sám, protože nosit dítě třeba v sedmi měsících a uspávat ho... asi to nebude sranda. a taky pár posledních dnů kolem toho uspávání tolik nadělá.... když ví, že si ho beru a dám mu cumlík do pusy, tak začne křičet a svíjet se i když je tak unavený, že tak tak udrží oči otevřené. ale nevím, jestli by na něj ta metoda fungovala, protože je hrozně tvrdohlavý a má výdrž. párkrát jsem ho dala do postýlky a křičel půl hodiny v kuse aniž by trošku polevil...

terezas4
2. bře 2015

máte všechny recht, každé dítě je jiné , ale žádné si nezaslouží nechat cíleně plakat

pucinka007
2. bře 2015

Ježiš marjá" Čtu to tu furt dokola jak u blbejch.. dítě se nesmí nechávat plakat .... a co mám proboha dělat, ´když už několik měsíců uspávám klidně i ČTYŘI, PĚT hodin každej večer a dítě je pak ještě třeba pětkrát vzhůru, což se ne vždy podaří eliminovat kojením? Uspávám u prsa aha... a co když se vám dítě probudí za dvacet minut, zase prso? ok, a za dalších dvacet minut, jéé ono to prso už nechce? a pláče a pláče... a pláče i když si ho vezmu ve čtyři ráno na ruku a chodím s ním po bytě... a dokonce i vím proč pláče, chce se mu spát a nemůže.. koliky nemáme, zuby nám nerostou, teplota normální... akorát si mne očička a zavírají se mu... jenom do toho prostě strašně řve. V pět oba padneme vyčerpáním a v osm vstávačka.. a já už se HODNĚ měsíců snažím si s ním celý den hrát, nevařím, neuklízím, jenom si hrajeme, mazlíme se, zpíváme si, chodíme na plavání a pak si třeba v osm (zkoušela jsem i v šest, v sedm, devět, v deset) řekneme, že teda půjdeme spát a začíná další uspávání do čtyř do rána... Jasně že jsem věděla že mít dítě je náročné, ale pokud z něj bude sirotek, moc mu asi nepomůžu až mě z toho trefí šlak....

Takže jo, miluju ho nadevše, ale už prostě NEMŮŽU... a fakt to není proto, že bych chtěla mít večer sama pro sebe a koukat se na telku, tu stejně ani nemáme (protože nechceme), já bych tu "chvilku pro sebe" ráda využila třeba na takovou troufale sobeckou činnost, jakou je spánek....

V žádném případě není tento příspěvek míněn jako stěžování si, ani jako obhajoba mých činů. Do toho je každýmu vy víte co, jen bych chtěla zde přítomným SUPERMATKÁM ukázat, že s některými dětmi to třeba jinak nejde. Estvilla jsem zkusila, a nedopadlo to, bylo mi ho líto a vzala si ho k sobě a nečekaně jsem včera uspával do třech. Teď je jedna a malej mi visí na ruce a směje se na mě... Chtěla bych spát a nemůžu, protože čekám až mi moje milovaný, ale uřvaný dítě vyšle signál...

nonnni
3. bře 2015

@pucinka007 jenze tohle nevysvetlis nekomu, kdo to nezazil...plac z pretazeni a dite neschopne zabrat a s velice nizkou potrebou spanku a naprosto neuklidnitelne za zadnych okolnosti. Placem ventiluje, jinak prestimulovanost resit neumi.

marecekavendulka
3. bře 2015

@pucinka007 mozna jsi to diky unave nepostrehla,ale zde se bavime hlavne o cilenem vyplakani.to,ze mas prestimulovane dite,za to nikdo nemuze.ani ty,ani ja... 🙂jinak zkus dat malemu homeopatika,zkousela jsi?

vevina14
3. bře 2015

homeopatika jsou k ničemu, vlastně jsou výborný jako placebo, ale to dítě tomu nevěří, to už jsou lepší bylinky jako meduňka

marecekavendulka
3. bře 2015

@vevina14 tak treba ty si myslis,ze jsou k nicemu,nam zaberou temer na vse. to je na kazdem,cemu da prednost.

kajalka
3. bře 2015

@vevina14 No ve chvíli, kdy jim nevěříš, je to opravdu k ničemu. Mýmu dítěti zabraly na vše, na co nám je dr. předepsala.

vevina14
3. bře 2015

@kajalka dobrý, díky za názor, ale myslím, že tato diskuze je o jiném tématu a ne o homeopatikách, tak bych se o tom už dál nebavila 😉

achjonetusim
3. bře 2015

@pucinka007 Já jsem myslela že Estivillova metoda se tu hlavně probírá když dítě není schopno usnout samo v postýlce, ne že neusne vůbec 😉

@vevina14 Zvláštní, moje miminko nebo pes (jako je chytrej, ale zas tak ne 😀 ) může těžko věřit na účinky homeopatik a u obou zabíraj. Teorie placeba dost pokulhává.

vevina14
3. bře 2015

@achjonetusim otázka zní, jestli je zlepšení opravdu po homeopatikách - já je také využila a rozhodně mi ani jednou nepomohly, ale jak jsem psala výše, tohle není debata o homeopatikách, tak bych to už nechala u ledu

elekthra
3. bře 2015

@pucinka007 ani nevíš, jak ti rozumím 🙂 zkoušela jsi se dívat na článek od katyxq? třeba:
https://www.modrykonik.cz/blog/katyxq/article/narocne-dite-bptad4/
https://www.modrykonik.cz/blog/katyxq/article/jak-porozumet-spanku-batolat-jak-jim-po-66xm3y/
https://www.modrykonik.cz/blog/katyxq/article/citlive-zpusoby-jak-pomoci-kojencum-a-b-42txyc/

malej mi od narození taky prakticky nespal.
Nakonec po všemožných peripetiích se nám osvědčilo pevně zavinout (dělám to doteď) a uspat u prsa (teď už dávám do postýlky a budí se asi po 4hodinách, pak se stěhuje k nám do postele a spí tam do rána přicuclej k prsu). tady je odkaz na uložto, kde to americký pediatr Dr. Karp vysvětluje (video):

http://ulozto.cz/xMQkhGtg/karp-miminko-1-cast-avi

nám toto opravdu hodně pomohlo...
uklidnil se, (ruky ho už neprovokovaly, když je měl přitažený k tělu) a ze začátku jsem s ním chodila spát. byl pevně zavinutý, lehla jsme si s ním do velké postele, dala jsem ho přicucnout k prsu a takhle jsme spali...

uvidíš, jestli vám to taky k něčemu bude, byla jsem taky zoufalá/vyčerpaná/naštvaná a záviděla jsem matkám, co jim spí děcka celou noc... ale zlepšuje se to, tak držím palce i tobě 🙂 😉

terezas4
3. bře 2015

@pucinka007 pláč z přetažení, nespaní v kuse déle jak 30min., k tomu kojení-nekojení, dokrmování přes stříkačku znám, a na toto konto jsem též popisovanou metodu vyzkoušela, viz. můj příspěvek výše, pak jsem objevila nosítko a k tomu byl krůček k šátku, a pak se vše obrátilo k lepšímu

anezka1
12. bře 2015

3 kroky , jak uspávat dítě bez stresu a nestrávit tím celý večer: : http://www.nevychova.cz/zdarma/k101/m1/?gw=k101...
Syn usínal přes den i večer celkem dobře, ale noce byly hard core (v noci usínal pouze u prsa). Odmítala jsem striktně jakékoliv Estvilovské metody, ale ve chvíli, kdy se začal budil po 20ti minutách opravdu celou noc a já ani nestíhala mezi konejím usnout, brečela jsem únavou....změnila jsem názor. Nešlo jen o to, že jsem byla JÁ unavená, ale chtěla jsem zkvalitnit spánek i svýho syna. Nevím, zda to byla přímo Estvilova metoda, ke který jsem se z čirého zoufalství uchýlila, ale dost jsem syna v onu inkriminovanou noc brala do náruče, hladila ho... tudíž tam byl kontakt alespoň takovýto a pronášela věty typu z odkazu. Nebudu zastírat, že první noc nebyla náročná, ale už druhou noc, spal v kuse 3 hodiny, budil se sice stále cca 8x, ale stačilo pochovat a uložit zpět do postýlky. Další noc stačilo občas z postele udělala jen "ššš" , on se uklidnil a spal dál. Podstatně se zlepšilo i spaní přes den, se kterým měl taky problémy (spával pořád 3x denně svých obvyklých 20 minut, budil se stále unavený a uplakaný, teď spí 2x denně, někdy i 2 hodiny a probouzí se se žvatlánim, nikoliv s křikem). Takže za syna (a samozřejmě i za sebe-nejsem robocop) jsem nakonec ráda(byť ještě před měsícem jsem si to neuměla představit), že jsem se k touhle řešení dopracovala.

papricka3
18. dub 2015

Máme 11 měsíců, od 6ti nechce spát v postýlce. Když ho tam dám, hned řev, klečí tam a hysterák. Nepomáhá, že tam za ním chodím, prostě řve. Déle než 15minut jsem to zatím nevydržela. Chtěla bych,ale nemám na to nervy.

evulina77
18. dub 2015

@papricka3 já jsem postýlku vzdala už u druhé dcery, první tam byla spokojená, další dvě tem nebudou ani náhodou 😀 , ale neva, jde to i bez postýlky

gabimysl
2. čer 2015

Ahoj holky,muzete mi poradit? Chci zavest Estivillovu metodu,ale jak ile mi malicka (4mesice) zacne v postylce doslova jecet, nejsem si jista,ze moji opakujici se vetu slysi-proste neslysi. Zkoisim k ni chodit a mluvit na ni,ale prijde mi,ze o mne vubec nevi. Usne mi pouze v naruci a pri zpivani,jenze to nejde do nekonecna :/ Mam teda vydrzet a rikat ji stale dokola naucenou vetu? 😖

achjonetusim
2. čer 2015

@gabimysl Ve čtyrech měsících?! Vždyť je malinká! Co máš tak důležitýho na práci že nemůžeš chovat takhle malý miminko a zpívat mu než usne? Chuděrka 😔

gabimysl
3. čer 2015

@achjonetusim Prave,ze v naruci nebo u prsa usina kazdy den a bojim se,aby si na to mala nezvykla. Jasne ze jsem rada,ze ji muzu uspat v naruci u pisnicky.OK budu tedy zatim v klidu 😕

agneszka
3. čer 2015

@gabimysl moje holky jsou narozene o dva mesice drive a zkutecne ty prvni mesice nas moc nevnimaly a plakaky stale,nosili jsme zpivali a zpivali ,houpáli v kocarku az se vse samo spravilo a holky zacly samy vyzadivat klid a pohodli postylky a nekdy kolem 6 mesicu uz usinaly sami.

zo_ja
3. čer 2015

@gabimysl Pro miminko je maminka bezpečí světa. Jinak se cítí opuštěno a ohroženo, na většině míst na světě by nepřežilo. Je to přirozené. Člověk je tvor sociální, dítě chce být ve společnosti, ne samo. Když má jistotu na světě, tak později se osamostatní mnohem snadněji, než když je neustále narušována - viz ústavy - plné dětí, které nepláčou a usínají samy, ale psychicky na tom dobře rozhodně nejsou.
My teda chceme být se svými dětmi a citové a psych. potřeby vnímáme stejně jako potřebu nakrmit a přebalit, prostě základní nárok na péči. Čas, kdy jsme byli sami, dělali jsme si, co jsme chtěli, minul, a jsme za to vděční. Už to není jako dřív a není to stejné. Je to zcela oprávněná a zdravá potřeba.

kajalka
3. čer 2015

@gabimysl A když si "zvykne", stane se co? 9 měsíců jsi jí houpala v teple v břiše, jak si myslíš, že jí je samotný v postýlce? Místo teplý náruče a máminy vůně jen prázdno a pár slov?

lilibeth
3. čer 2015

@gabimysl napíšu ti IP - to bude lepší než tady dráždit 😀

fidorka86
3. čer 2015

@gabimysl ach, hlavně ne nechat vyřvat ☹ Je malinká. Potřebuje tvoji náruč. Já taky neuspávám jinak než v náruči nebo při kojení. A věz, že večery jsou občas hodně náročné. Když byla menší, usínala hezky u prsa, teď cca od 3 měs. uspávám někdy i 1,5h střídavě v náruči, u prsu v postýlce vozením. Někdy jsem z toho taky měla nervy, protože jsem nevěděla, co chce a já to neuměla poznat. Po chvíli nechtěla prso, pak nechtěla chovat a vzpínala se, tak jsem ji dala do postýlky a vozila. Když neusnula ani v postýlce bez pláče, tak jsem šla znova. Kojení, náruč, postýlka s vozením. Vždy z toho něco zabralo. Děti se k samousínání potřebují dopracovat sami, ale plakat jsem ji nenechala.
Doporučuji knížku: Klidné spaní a ukládání.
Přečti si třeba i tohle: https://www.modrykonik.cz/kontaktni-rodicovstvi/
https://www.modrykonik.cz/duvera-v-plac-ditete/

gabimysl
3. čer 2015

@fidorka86 presne tak to delam, nosim, houpu, zpivam a nekdy usne hned a nekdy po hodine. Pokud breci pres hodinu,dam ji prso a vytuhne. Nechci si tu stezovat,snad to tak nevypada,chjo:/ Nemam na to srdce ji nechat vyrvat,to fakt nedelam... 😉

agneszka
3. čer 2015

@gabimysl nam holky plakaly obe nekolik mesicu od 18hodun kolikrat do dvou rana..my byli uplne vystaveni a manzel vstava v 4 do prace,vybehnul se psem a jel...bylo to strasne obdobi,ale preslo. Dnes jsou protivne a uplakane jen po ockovani nebo kdyz maji hlad.

achjonetusim
3. čer 2015

@gabimysl On ten můj příspěvek byl hrozně útočnej, omlouvám se. Chápu situace kdy už není zbytí a rodič Estivillku použije, ale ve čtyřech měsících je usínání s maminkou u většiny dětí potřeba. Já mám "pašíka", v náruči ho nosím maximálně pět minut a záda bolej jak čert, zas když bych ho dala do šátku nebo nosítka tak by byl vzhůru během přendavání do postýlky. Takže si lehám vedle něj, držím za ruku a jemně dýchám směrem na jeho ouško, to ho uklidňuje a povětšinou usne do dvaceti minut. Někdy je to "boj" na celej večer. S prvním děckem to bylo podobný a v roce už šla do pokojíčku a usínala sama během chvilky (pusinku, pohlazení, pohádka "do ouška" - z přehrávače). Tvoje holčička je ještě malý miminko, jen jí maminky dopřej 😵

fidorka86
3. čer 2015

@gabimysl ne určitě si nestěžuješ, člověk se potřebuje vypsat. Hledá, sbírá informace. Chápu to. Já jsem se zas ptala maminek, zda je můj postup s uspáváním u kojení "normální", když trvá uspávání i 1 hodinu u prsa a prožívala jsem v sobě vnitřní boj: Zvykne si na to, nebude chtít uspat jinak, každý večer budu muset být u ní a pak zas ale vždyť je to přirozené, normální, chcí svému dítěti dopřát moji blízkost, potřebuje ji atd. Přečetla jsem si pár článků, zkušeností a zvítězila druhá varianta a stejně se časem návyky dětí mění. Ve 3m uspávání u prsu hodinu, teĎ v necelých 5m se napije za 20-30 min., někdy stihne vytuhnout, někdy prostě ne a musím ji ještě po kojení chovat, někdy se po kojení úplně probere a je ještě tak 30 min úplně živá a děsná sranda a chce se bavit. 🙂 Pak ji dám po chvíli znovu prso a to už usne a nebo ji uhoupu v náruči. Hlavní je se hodit do klidu a nebýt nervózní. 😉

veltlin
12. zář 2015

Dobrý den,
chci se zeptat maminek, které vyzkoušely Estivillovu metodu, jak přesně chodit k miminku...chápu to dobře tak, že první den vždy po dvou minutách dokud nepřestane plakat? Že přestanu do pokoje po dvou minutách chodit, až když neuslyším pláč (abych ho zas nevzbudila)?
A další den zase po třech minutách dokud neusne?
Díky moc za info.

gabimysl
12. zář 2015

Ja ji teda zavrhla jeste nez jsem zacala. Vydrzim u malicky chvili sedet a hladim ji a usne bez place-rano, po obede i odpoledne. Nemela jsem to srdce ji tam nechat plakat. Ted v 7 mesicich usne ihned. Do 4.mesice usinala v naruci od 5.mesice jsem u ni ja nebo manzel dokud se neuklidni ke spanku. To jsem ti moc nepomohla koukam 😲

veltlin
12. zář 2015

@gabimysl díky moc za příspěvek, u nás bohužel nic takového nefunguje...každé díte je jiné, u první dcery žádné uspávání neznám, dala jsem jí do postýlky, chvilku si broukala a pak usnula...druhá - osmiměsíční - dcera do půlnoci křičí...nejdříve jsem si jí brala k sobě do postele na uspání, ale už ani to nepomáhá. myslím, že je unavená, ale prostě neumí se uklidnit a usnout. klasické nechat vyřvat taky neuznávám, ale ten estvill mi připadá, že přeci jen je dítě ujištěno, že tam ta máma někde je, ale že to je současně i dost o něm to spaní...