Estivillova metoda. Máte zkušenost?

kopcik
11. říj 2008

ahoj máte některá zkušenost s touto metodou uspávání? už jsem docela zoufalá, protože malý - budou mu 3 měsíce - míval večer koliku a uspávali jsme ho proto na rukách. teď si na to zvykl a sám už neusne. jedině v kočárku. ještě se to dá, nevadí mi to zase tak moc, ale byla bych ráda, aby začal usínat sám, protože nosit dítě třeba v sedmi měsících a uspávat ho... asi to nebude sranda. a taky pár posledních dnů kolem toho uspávání tolik nadělá.... když ví, že si ho beru a dám mu cumlík do pusy, tak začne křičet a svíjet se i když je tak unavený, že tak tak udrží oči otevřené. ale nevím, jestli by na něj ta metoda fungovala, protože je hrozně tvrdohlavý a má výdrž. párkrát jsem ho dala do postýlky a křičel půl hodiny v kuse aniž by trošku polevil...

lidulinka2
27. kvě 2011

Už měsíc praktikujeme tuto metodu u naší 10měsíční dcery a výsledkem je, že když spolu vcházíme do pokoje ve tváři se jí objeví zvláštní výraz z kterého je patrné, že ví, že jde spát a že bude brečet, před několika dny vyházela všechny hračky z postýlky a rozhodně je tam nechce. Občas se domnívám, že ten pláč považuje za usínací rituál, vykonává jakési motlitební pohyby, jako když se klaní, občas to působí spíše legračně, i ten pláč je takový jak strojený, prostě když odcházím spustí. Je fakt, že někdy usne do 5 minut ale obvykle to trvá asi 20.Jednou jsem s ní zůstala v pokoji, byla jsem tenkrát nemocná ( spí v naší ložnici) a brečela nejdéle. Tak jsem teď v rozpacích, co jsme udělali špatně, nebo jestli je to běžné, že ani po měsíci neumí dítě samotné usnout. Jediné pozitivum, které jsme zaznamenali je, že spí celou noc,což byl důvod proč jsme se vůbec pro tuto metodu rozhodli, její časté noční buzení. Teď se budí nejdříve po 8-9 hodinách spánku, dostane najíst a obvykle ještě usne tak na dvě hoďky, už bez pláče. Vypozorovala jsem také, že má vliv fakt, když má v průběhu dne mnoho podnětů ( cestování, návštěvy atd.) usíná složitěji než když je více celý den v klidu.
Přes den ji uspávám v kočárku a to jde v celku dobře dva-tři krát denně. Jinak je komunikativní a umí být hodně veselá, dokáže se zabavit i sama a pláče jenom když ji přebaluji nebo když má hlad. Tak snad už brzo pochopí, že je lépe usínat s úsměvem, jenom nevím, jestli to umí řešit ta metoda, knihu jsem nečetla.....Hezký den všem 😉

lubuskad
1. led 2012

Ahojky holky, zkouším tuto metodu teprve 2. den. A chci se zeptat, či co děláte,když se vám dítě v postýlce postaví a pláče...ja ji uložím zpět, pohladím,řeknu že tam ma ovečku a aby spinkala...dělám něco špatně?

lubuskad
1. led 2012

jo a jěště jsem zapoměla, že brečí i když jí dopovím větu a otočím se k odchodu...tak to je hroznej pláááč...

imzadi
4. led 2012

@lubuskad ahojky,mame to taky tak,takze se estvillu zatim branim,ale uz to zacina byt neunosne...jak uspavani tak hlavne nocni buzeni.vyzrala jsi na to nejak?

lubuskad
4. led 2012

@imzadi přemýšlí,že to vzdám...nemá to smysl.Dám jí spát 20:00,brečí tam asi 45 minut,pořad se postaví a breci... probudí se o pul noci a je vzhuru do 4 do rana napapa se a vzbudí se v 7:00 ráno.Přez den spí 3 krat po 20 minutách...nic ji neunavý

imzadi
4. led 2012

@lubuskad a nebude to zoubkama?nam ted rostou stolicky a vzbudi se vzdy kolem 3 a usina az po hodine az hodine a pul...

lubuskad
4. led 2012

@imzadi je to možné,že to bude zoubkama, včera ji vylezl horní zoubek jeden....Uvidíme pak... 😉 Ale takhle spinka už od 3 měsíců.Pokaždé jinak,ale pořád málo ...a taky je pravda,že jí ve 3 měsícech začli růst první zoubky.

imzadi
4. led 2012

@lubuskad nejhorsi je, ze clovek fakt nevi jestli je to tim, ze se jim neco deje, nebo proste vymysli...ja se rozhodla to zatim odlozit a estvilla nezkouset, manzel je proti...ale ja na to proste nemam dusevne...uvidim, co budu rikat za 14 dnu 🙂)

pejtho
13. led 2012

Ahoj holky, také přemýšlím, že bych tuto metodu zkusila. Naší malé je půl roku a máme problém s usínáním. Od 6ti nedělí do 3 měsíců spala celou noc bez probuzení. Ve 3 měsících začali růst zuby a tím se zhoršilo i spaní. Někdy se budila i každou hodinu, takže to dopadlo tak, že spí skoro celou noc u nás v posteli a když se vzbudí, tak jí jen strčím prso na kojení a spíme zase dál.
Poslední týdny, ale špatně usíná. Resp. usne hned po koupání, jako byla vždy zvyklá-u prsa, v naší posteli. Ale do hodiny je vzhůru a pak je schopná třeba i 4 hodiny koukat, hrát si, povídat. Pláče jen, když jí nutíme usnout. Chvíli jsme zkoušeli nechat jí plakat, ale po půl hodině jsme to vždy vzdali. Nezabírá na ní skoro nic. Musí se prostě unavit sama hraním, ležení na bříšku apod. Ale stejně to nikdy není dřív než za 2hodiny.
Veškeré večerní aktivity, jsou tím pádem pasé....
Nejsem si zatím úplně jistá, zda je tato metoda vhodné řešení....Manžel je právě taky proti, ale jak říkám já-on k ní večer nevstává a celou noc nespí jen na jednom boku a nemůže se pohnout 🙂

maruja
13. led 2012

ahoj holky, tak my jsme s manželem knihu přečetli a rozhodli, že to na naší tehdy 15 měsíční dceři vyzkoušíme. A po 10 dnech pochopila že s ní nebudeme už usínat a usínala sama. Jen je potřeba vydržet, v knize píší, že pokud si rodiče nejsou jistí tím že vydrží nemá se s metodou vůbec začínat.
My dodrželi vše v knize 😉

pejtho
13. led 2012

@maruja: Já spíš bojuji s tím, jestli naše půlroční dcera není na takové metody ještě malá. Hlavně nechci přestávat s kojením-tedy v noci ano, ale bojím se, aby se neodstavila úplně ☹

imzadi
13. led 2012

@maruja a jak jste resili stoupani v postylce?ja se nestihnu ani otocit a Kuba uz stoji a rve,proste nechce byt sam...a budila se vam mala i v noci?

maruja
13. led 2012

@pejtho my jsme na metodu najeli až když jsem se rozhodla zkončit s kojením a tak jsme to udělali najednou.
@imzadi naše si taky stoupala a vždy , když jsem přišla do pokoje tak jsem jí položila, řekla větu a šla pryč. Ona si stoupla ja jí nechala tak a zase při dalším vstupu do pokoje to samé furt dokola.
V noci se budila taky a ten samej postup 😉

Hlavně pevné nervy

imzadi
13. led 2012

@maruja dekuju,no ja porad vaham,ale uz to fakt zacina byt neunosne...hlavne ted je jeeno,ale chceme taky druhe ditko a co pak,kdyz se bude v noci kojit a uspavat druhe? jen mi pripomen,chodit po intervalech,rict vetu,nehladit,nebrat z postylky,polozit a jit...

maruja
13. led 2012

@imzadi ano, přesně jak píšeš jinak než tu větu nic neříkat ,položit a odejít a interval prodlužovat. Malé jsou teď tři a spí sama v pokojíku 😉 a většinou celou noc, někdy se vzbudí že je odkopaná nebo má žízeň, tak tam jdeme a zase řeknem že je vše v pořádku my jsme vedle a spí dál

imzadi
13. led 2012

@maruja to jste to krasne zvladli! a muzu se zeptat jakou vetu pouzivate? jinak preju pohodove tehu😉

maruja
13. led 2012

@imzadi používáme hajni si vezmi Méďu do náruče a spinkej my jsme vedle. 😉

imzadi
13. led 2012

@maruja diky...no pockam jeste par dni,kuba ma ted rymu a kasel,poradne to rozmyslim a asi to zkusime...ono taky my dost cestujem a to chce byt doma,uz vidim co by na to rikaly babicky treba...

maruja
13. led 2012

@imzadi to je další pravidlo, musí se to naučit v prostředí které zná a bez nemocí. Pak samo musej spolupracovat i babičky kdyby u nich spal musej dělat to co vy jinak se vrátíte na začátek 😉

pejtho
13. led 2012

Ahoj holky, tak jsme dnes začali tuto metodu. Teď je to hodina co malá pláče. Už jsem na nervy, manžel je protivnej, ale snad to nějak zvládneme.
Teď se právě malá ztišila, ale nespí-když tam byl manžel naposled, ještě kňourala, ale kouká a nespinká-jen nepláče. Máme za ní chodit i když nepláče? Nebo jí máme nechat?
Holky a ještě-když se teď naučí spát a třeba za měsíc bude na hlídání u babičky a probudí se-jen vyjímečně. Musí dělat znovu tu metodu? I po delší době? Než se to naučí, tak nikam jezdit nebudeme, ale jinak jak píše imzadi-také dost cestujeme. U nás by to babička asi zvládla, ale dědeček, jak slyší pláč, tak honem metelí k malé a chce jí chovat a utišovat...

takyja
13. led 2012

@pejtho Mně to přijde drsné nechat dítě hodinu plakat, jen abys jí vnutila to, co chceš ty... a ulehčit si tak. V půl roce je malinká, ani dle mého mínění z toho nemá žádný rozum. Je mi jí líto. Dítě má totiž taky nějaké potřeby, vč. potřeby fyzického kontaktu, pocitu bezpečí, atd. To, co popisuješ, je podle mne za hranou.

pejtho
13. led 2012

@takyja: Rozhodně to pro nás není jednoduché, ale není to nijak hysterický pláč-to bych jí nenechala. Nejde o to, abych si něco ulehčila já, ale aby malá měla nějaký řád. Děti potřebují pravidelnost a u nás to takto nebylo. Usne ihned po krmení, ale pak se vzbudí třeba ve 21hod a je pak do půlnoci vzhůru. A když konečně po 3hodinách usne, je pak zase každou hodinku vzhůru. Chtěla by hrozně spát, ale nemůže za žádnou cenu zabrat, nepomáhá chování, kojení, hlazení, zpívání, houpání....
Nemám pocit, že bychom byli špatní rodiče, jen prostě chceme, aby naše dítě bylo spokojené a vyspalé. Samozřejmě jí nadevše milujeme a v každé volné chvilce se s malou mazlíme a udělali bychom cokoliv, aby byla spokojená.
Jak říkám, když by měla hystericky ječet, nebo-jak píší u té metody, že může zvracet-takhle daleko bych to nikdy zajít nenechala.
Ale když kňourá, s přestávkami pláče, tak i tu hodinku určitě vydrží.
Myslím si, že i spousta maminek, které tuto metodu odmítají museli někdy nechat své dítě plakat-ať už potřebovali zařídit cokoliv.
Ale samozřejmě je to věc názoru-mě tato metoda-pokud se nepřekračují určité meze-přijde prospěšná, jak pro rodiče, tak i pro dítě.

berenika39
13. led 2012

@pejtho jediný dědeček má rozum, promiň. budeš ještě cca rok pořád postupovat podle knížky a malá co? zblázní se z toho, že pořád pláče a čeká, že za ní máma přijde a nic se neděje? do roka se teprve všechno vyvíjí, i ten režim, přeci jí nemůžeš naprogramovat jak nějaký software. ted, po půl roce, kolem osmého měsíce, pak ještě jednou před druhým rokem přijde období, kdy dítě mámu potřebuje víc než kdy jindy, a ty budeš zavřená sedět v pokoji, poslouchat, jak moc brečí a řešit "postup"? jako naplánuješ i prarodičům systém, jakým mají nechat malou trápit?
já to vůbec nechápu, copak to dítě za něco může, že ho necháš bez pomoci? proč myslíš, že pláče? přemýšlela jsi o tom?

pejtho
13. led 2012

@berenika39: Opět budu opakovat, že malou bez pomoci nenechávám. Nenechávám jí přece o samotě. Chodím za ní, uklidňuji ji a nesedím jen tak v pokoji a nepiju si v klidu kafíčko.
Nehodlám jí naprogramovávat software, jak špatně píšeš a ani ji neplánuji nechat pořád plakat a trápit jí.
Rozhodně bych neudělala nic, co by naší malé ublížilo. Proto jí také neustále kontroluji a dávám pozor, aby vše nepřesáhlo nějakou mez. Myslím si, že když jí nechám poplakávat a ona se pak sama uspí, tak je to mnohem lepší, než když jí budu dvě hodiny ududlávat u prsa-krom toho, že u toho pláče stejně, takže ten výsledek je stejný...

Já jsem také vždy byla proti této metodě a úplně tak se neztotožňuji s tím, co je v té metodě popsáno-ani jsem knížku nečetla.
Malou chodíme kontrolovat, hladíme, zpíváme-s tím rozdílem, že leží sama a ve své postýlce.

berenika39
13. led 2012

cituji:
Teď je to hodina co malá pláče. Už jsem na nervy, manžel je protivnej, ale snad to nějak zvládneme.

Nemusíš se obhajovat přede mnou, je to tvoje mimčo, a je mi ho líto, proto jsem napsala. Nebudu sem psát dál protože to asi je spíš pro příznivce této nesmyslné metody, ale kdyby se probrala jenom jedna maminka, mělo by to moje psaní smysl. Tvoje svědomí je tvůj problém.

pejtho
13. led 2012

@berenika39: Nevidím rozdíl v tom co jsem napsala předtím a nyní-byla jsem na nervy (byla, protože malá už spinká), manžel byl protivný a malá opravdu plakala-to jsem nikdy ale nepopřela.
Jen jsem chtěla vysvětlit, že tato metoda neznamená jen nechat dítě řvát a řvát a nechat ho bez pomoci. To bych samozřejmě nikdy neudělala...proto jsem napsala, že pláče. Pláč u nás vypadá trošku jinak než řev 🙂
Ale máš pravdu, před tebou se obhajovat nemusím a nemám v plánu se dohadovat.
Každá máme svůj názor a svoje děti a svoje způsoby, jak vychovávat a děti něčemu učit.
Jen je mi líto, že na maminky, které už nevědí, jak dětem pomoci spát a sami už nemohou, protože spí max. 3 hodiny za den, koukáte skrz prsty a píšete o jejich svědomí...Jenže evidentně nejste schopné připustit i jiný způsob a třeba se i vcítit do maminek, které to tímto způsobem řeší.
Naopak si myslíte, jak je to pro nás jednoduché a jak jsme špatné matky. To mi vadí...tenhle obecný názor-né diskuze mezi námi.

teerka
13. led 2012

Metodu neznám a ani mě to nevadí. Každý večer uspávám, mazlíme se a jsem ráda, že mě mé dítě miluje. I když uznávám někdy je to na palici, hlavně když mám moc práce, ale budu uspávat dál. 🙂 Já taky nerada usínám sama.

weri1
13. led 2012

já estivillovu metodu neuznávám a je mi protivná.....malého uspávám a když se ke mě přitulí a spokojeně usne, tetelím se blahem 😀

takyja
14. led 2012

@pejtho Píšeš, že dítě nenecháš bez pomoci. A co myslíš, že ten pláč v tomto věku je? Žádost o pomoc!

Já jsem se pořádně nevyspala už dva roky - tak, abych ráno vstala a řekla: super jsem se vyspala. Do roka nic moc, pak trable se zoubky, s očkováním, vždy bude něco... Holt dítě je zásah do života, i pro mne byl nečekaně větší než jsem předpokládala. Jinak uspávám každý večer, někdy je utahaná a vytuhne, jindy tam s ní strávím skoro hodinu. Má prostě své potřeby... a já mám za tím účelem mateřskou dovolenou. A hlavně - chci, aby mé dítě bylo šťastné a spokojené s naplněnými potřebami.

pejtho
14. led 2012

@takyja: Já si myslím, že jsme se pořád nějak nepochopili.
Já přece pro své dítě chci také to nejlepší a aby byla šťastná a spokojená...a i z toho důvodu jsme k tomu přikročili.
Nejde o uspávání-já bych uspávala ráda-a také to tak dělám. Ale když se malá po hodině spánku probudí a pak je tři-čtyři hodiny vzhůru a nemůže usnout, tak jsem už neviděla jiné řešení.
Samozřejmě jsme zkoušeli houpání, chování, hlazení, zpívání, povídání, kojení-nakonec zabrala jen projížďka autem nebo v kočárku a to prostě není možné praktikovat každou noc.
Když malá usnula až po té půlnoci, tak se pak budila každé 2-3 hodiny (někdy i každou hodinu) a ráno se budila nevyspala, s unavenýma očima a celý den byla taková mrzutá.

Nemyslím si, že je úplně správné dodržovat slepě metodu, tak jak byla napsána. Uzpůsobili jsme jí naší malé, tak aby nebyla nijak příšerná.
Takže dnešní noc-po koupání jsem nakrmila, zazpívala, pověděla pohádku, pohladila a uložila malou do postýlky. Za chvilku s menším pokňouráním usnula. Spala svou klasickou hodinku a pak se opět vzbudila. Takže jsme za ní s manželem každých 5minut chodili-vždy jsme jí pohladili, utišili a zase odešli. A ano-plakala. Bylo nám jí líto, byli jsme nervozní, ale nebyl to nijak hysterický řev. Takto to trvalo asi 45min, poté už jen pokňourávala, chvilku si hrála s hračkami v posteli a nakonec po té hodince usnula-a spala 5 hodin v kuse!!! a ve své postýlce!!! To se nám za celou dobu ještě nepovedlo!
Když se ve 3 ráno probudila, vzala jsem jí k sobě, nakrmila a zůstali jsme takto ležet až do rána. Malá spala až do půl 9 a když jsme se ráno probudili, smála se na mě a je od rána v dobré náladě.

Celkem mě uráží, když si myslíte, že maminky, které k tomuto kroku přikročili jsou špatné a píšete, že jsme si neměli pořizovat děti. Ne vždycky spolu musí maminky souhlasit ve výchově, ale nikdy bych si nedovolila osočit jinou maminku z toho, že si své dítě neměla pořizovat.
Já své dítě miluji nade vše-užili jsme si spolu také dost velká trápení, ať už to byly prdíky, růst zoubků, to že odmítala spinkat v kočáre, noční buzení, teploty po očkování....ale NIKDY jsem ani na chvilku nezalitovala, že jsme si malou pořídili a vždy jsem dělala vše, aby byla malá spokojená a šťastná.