Estivillova metoda. Máte zkušenost?

kopcik
11. říj 2008

ahoj máte některá zkušenost s touto metodou uspávání? už jsem docela zoufalá, protože malý - budou mu 3 měsíce - míval večer koliku a uspávali jsme ho proto na rukách. teď si na to zvykl a sám už neusne. jedině v kočárku. ještě se to dá, nevadí mi to zase tak moc, ale byla bych ráda, aby začal usínat sám, protože nosit dítě třeba v sedmi měsících a uspávat ho... asi to nebude sranda. a taky pár posledních dnů kolem toho uspávání tolik nadělá.... když ví, že si ho beru a dám mu cumlík do pusy, tak začne křičet a svíjet se i když je tak unavený, že tak tak udrží oči otevřené. ale nevím, jestli by na něj ta metoda fungovala, protože je hrozně tvrdohlavý a má výdrž. párkrát jsem ho dala do postýlky a křičel půl hodiny v kuse aniž by trošku polevil...

berenika39
15. led 2012

@stavba v tom případě jde zkusit místo metody vyřvání - která buzení pár hodin po usnutí rozhodně jenom přispěje - vystrašené dítě nemůže spát klidně - vzít dítě k sobě, nerozsvěcet, nehrát si, nemluvit na něj, jen třeba nakrmit, přebalit...zkusit znovu spát. Pořád dokkola, neposyktnout žádné poděnty, aby se vzbudilo.
Mimochodem - půlroční miminko je naprosto nevhodný objekt pro takovéhle pokusy, k čemu to asi tak je dobré, když se ted k něčemu přinutí, něco se s ním nacvičí 😝 , když o tři týdny později přijdou další zoubky, o sedm týdnů později přijde období separační úzkosti, v roce se dítě začne budit třeba strachy....

stavba
15. led 2012

@berenika39 ale to já přece nepopírám,že ta metoda je jednou pro vždy a dítě bude od 6 měsíců spát krásně už napořád.Taky bych své dítě nenechala bez povšimnutí brečet,na to bych neměla nervy.Ale když vidím,že pláče jen slabě a v podstatě jen proto,že už by chtěl spát a nejde to okamžitě,tak mu dám trochu prostoru,aby se s tím zkusil vypořádat,mezitím k němu chodím,hladím,mluvím,zpívám.To je nějaké týrání?

berenika39
15. led 2012

@stavba ne, jasně že ne, všechny děti pláčou, jde o to, jakou mají na ten pláč odezvu.
K tomu efektu metody - to, jak je nepříjemná pro dítě i mámu se nedá přece srovnat s tím krátkodobým efektem, s tím výsledkem.
Mě je líto těch dětí, no, to je celé.

luci0634
9. zář 2012

@maruja mam ctyri dotazy - jak jste to delali s usinanim pres den- stejnym zpusobem jako v noci nebo jste uspavali v kocarku? Kdyz se v noci v postylce zveda a breci, ulozite dite zpatky do vychozi polohy nebo je to zakazane? Jak poznate, ze je dite uz vyspale a nema cenu ho ukladat k dalsimu spanku (napr kdyz jde spat v 8 avzbudi se v 5rano)? Mam pocit, ze kdyz hodne breci, musi mit chudak zizen a mam tendenci dat aspon vodu z lahve - taky je to zakazane? Moc diky za zodpovezeni

maruja
10. zář 2012

Ahoj, přes den to záleží na věku a vašem režimu. Když byla malá tak spinkala v kočárku a od 2 2 a půl let pak v postýlce a stejně jak v noci.
Když si stoupá, tak položit, říct tu větu a odejít.
Kdzž tak vstává každý den tak to nemá cenu, kdyby jen někdy tak to ještě zkusím jestli neusne 😉
Při usínání bych mu nic nedávala, během noci třeba napít bych mu dala. U toho usínání je důležitý aby to pořád probíhalo stejně 😉

sshiva
31. říj 2012

Ahoj maminky...mám 14-mesačné dievčatko, bolo zvyknuté spať v pokojíku so starším bráškom, viac menej všetko v poriadku (aj keď teda priznám sa že uspávam odmalinka na rukách ☹ , u syna to bolo opačne, ten spal sám v pokojíčku od 1. mesiaca a krásne zaspával sám, až kým sa nenarodila Lujza ☹ ...Ide o to že sa mi posledných niekoľko týždňov malá budí aj niekoľkokrát za noc, hystericky plače a domáha sa prítomnosti, skončí to tak že spí so mnou v posteli aby nebudila synka a manžel chudák spí na gauči...Rada by som skúsila naučiť dcérku aby zaspávala sama, ale netuším ako postupovať keď má spoločný pokojík so synom...máte prosím niekto skúsenosti? ďakujem!

syvunka
15. únor 2013

chci začít praktikovat tuto metodu, protože můj 7mi měsíční syn neusne jinak než u prsa a v noci se mi na kojení budí cca po hodině. Jen jsem se chtěla zeptat, jak se tato metoda praktikuje právě v noci. Pokaždé, když se malý s pláčem vzbudí a bude se dožadovat prsa, mám opět jen po intervalech opakovat tu danou větu dokud zas neusne? a nakojit ho až ráno? takhle se ale bojím, že neodhadnu, kdy brečí jen tak nebo že už má opravdu hlad (k ránu)

Děkuju za rady 😉

romantika
15. únor 2013

@kopcik
osobne prisaham, ze na vsechny deti to nefunguje a je to jen a jen rozhdnuti rodicu. My jsme si malou do cca 2 let dopekli v posteli a oproti vrstevnikum je v dennim zivote prubojnejsi a nejak nestrada a na cem se domluvime v tom si verime. Ve dvouletech presla do velke postele v pokojiku a nijak to neresi.
Trochu mi to neslo do hlavy proc rvouci dite nechat dorvat se k nervovym skubum apod.. a myslet si, ze je to ucinne. Na toz pak ve trech mesicich kdy ho muze trapit milion veci jako zuby a tak a vy jen pro nej budete matka, co si nevsima.
Takze bud chcete sladky spanek a vydrzite to maso ho nechat vyrvat do nemoty, nebo se na to vykaslete a date na matersky instinkt. Tech spavych deti je celkem malo na to, aby se uz zacalo psat, ze proste deti breci a maji trapeni.
Povazuji za celkem normalni, ze potrebuje naucit jak se se vsim porvat a proto jsou rodice. Pokud si teda nemyslite, ze kojenec uz vi jak na to a ve svete se neztrati 🙂)))
Rozhodnete se uplne sama podle vlastnich instinktu. To je vzdycky nejlepsi reseni.

komokate
16. dub 2013

Týrání? Rozhodně NE!
Před dvěma dny jsem na svém synovi vyzkoušela metodu regulovaného pláče, a zatím jsme já i můj syn naprosto spokojení. Až do šestého měsíce se v noci budil s železnou pravidelností po třech hodinách, což ještě šlo. Jenže od půl roku mně začal budit po hodině až dvou, přidávaly se ještě dvouhodinovky neutěšitelného pláče. Byla jsem neskutečně podrážděná, občas na syna i protivná, na partnerovi jsem si pravidelně v noci vylívala zlost. A to jsem nekonfliktní typ a nesnáším hádky!!! Nedávno mi došla trpělivost, a vyzkoušela tuto metodu. Dnes je to třetí den, a i když je na nějaké závěry brzy, musím říct že obrat nastal hned druhou noc. Spal 10 hodin pouze s jednou kratičkou přestávkou, přes den i v noci usíná bez pláče a vzteku. Nepotřebuje dudlík, spoutání do deky ani flašku, bez kterých by dřív neusnul.
Ti, co píšou, jak je Estivil mučení miminek, neví, o čem je řeč a evidentně si tuto metodu neprostudovali. Podle mého je mučení miminek spíš nechat je usínat podle starých a špatných návyků a mít je ubrečené a ospalé. První noc pokusu byla sice trošku krušná, ale ne zas tak moc aby se to pro obě strany nedalo vydržet, žádná tyranie se rozhodně nekonala.

Myslím, že je pro mé dítě mnohem větším přínosem, když má vyspanou a uvolněnou mámu, protože to co mi dá svým spánkem, mu můžu vrátit přes den hrami a blbinami. Žádné psychické následky na něm nevidím, je pořád spokojený a usměvavý jako dřív. Argumenty o psychickém poškození jsou podle mého jen blbáboly ultramatek a psychologů, kteří neví co roupama. Spíš je mi líto matek, co si omezeně myslí, že miminko svým pláčem vyjadřuje pouze nějaký stres a nevšimnou si, že jejich dítko je vyčůrané a místo učení lepších návyků je ukonejší v náruči až do sebezničení. Od toho jsme přece rodiče, aby jsme své děti učili novým zvykům a dovednostem a posouvali je dál 😖

gabriela_85
15. čer 2013

ahoj holky, poradíte mi někdo? Estivillovu metodu praktikujeme tři dny, první den plakala hodinu, druhý 45min a včera skoro hodinu a půl. Trhá mi to srdce, ale i my s tim spaním máme problémy a proto jsme to zkusili ale ted nevím, jestli něco neděláme špatně, když to včera trvalo tak dlouho. Chodíme tam v těch daných intervalech s větou at spinká, že jí milujeme a jsme jen vedle v pokoji a odcházíme.

tvarohacek
15. čer 2013

já sama za sebe bych tuto metodu nepoužívala, zvláště když vidíš tu reakci. V čem byl problém se spaním?

kacenkaharris
8. zář 2013

Neda mi nepodotknut, ze moja dcerka zatial plakala DOKOPY za CELY zivot asi 45 minut. Nevidim dovod, preco by som ju mala nechavat plakat naschval z akehokolvek dovodu, ked mojou ulohou - ako matky - je snazit sa o to, aby bola spokojna a aby verila, ze som tu pre nu - A TISIT JEJ PLAC. Nechavat bezbranne miminka plakat a prizerat sa tomu je podla mna krute a velmi sebecke. Matka Priroda nadelila detom plac, aby nas matky iritoval v tom zmysle, ze zacneme konat, aby sme ho utisili. Matky, ktore vydrzia pocuvat plac vlastneho dietata, uz v sebe zabili nieco velmi dolezite...zeby materinsky instinkt? Zavrite prirucky a otvorte srdcia.

lennus
15. říj 2013

@komokate Pěkný názor, souhlasím Kamarádka praktikovali taky tuto metodu a mají spokojené dítě, které v 7 dají do postele, vzbudí se ráno kolem 6 ne mlíko a pak spí ještě do 8. Jsou tak všichni vyspaní a spokojení. Ráda bych to taky zkusila, tak jsem zvědavá. 😉 Myslím, že je rozdíl v tom nechat dítě vyplakat jen tak a v tom, že se učí, kdy a jak spát. Nikdo ho tam přeci nenechá půl hodiny, ale když se pravidelně dochází, tak dítě získává jistotu, že ho rodiče neopustili, takže já v tom žádné mučení opravdu nevidím.

lenik750
16. říj 2013

Teďjsem zrovna začala vyhledávat informace o tom..když se dítě často v noci budí a vymrzuje.Mám tři dcery..nejstarší je 13let..tam spánek řešit nemusím, prostřední jsou dva roky a ta právě už druhou noc spaní bojkotuje a te nejmenší je 5měsíců a budí jí pláč té dvouleté. Vanesska (2roky)..do teď od narození spala ukázkově..pohodička.A teď najednou z ničeho nic řve..a trvá to třeba 1-3h než usne.Je to sice dvě noci..ale jsme všichni nevyspalý a unavený.Jsme 3měsíce v novém bytě a myslím že si zvykla krásně..přechodem do nového začala spát se svou starší sestrou v pokojíčku a řekla bych že na jedničku se to obešlo bez problémů.Naše 5měs.dcerka spí samozřejmně s náma v ložnici. Říkám si..může jít o vynucování si pozornosti..jinak podotýkám..dvouletá je tatánek..a ne mamánek ;). Nebo čím to? Když začne plakat..jdu k ní já nebo manžel..řekeneme jí že je ještě noc,že všichni spí a že má taky spinkat..řekne jo a lehne si..za 5-10min.ale začne znovu a tak se to opakuje třeba hodinu..je to vyčerpávající ☹. Vzhledem k tomu, že máme ještě 5měsíční mimčo..jsem v celodenním zápřahu a večer padám na pusu..jenomže jak všude zhasnu...vypnu tv a ulehnu.. do 10min.dvouletá začne..ale někdy až ve 3h ráno. Fakt nevím co si počít ☹((((

d739
7. lis 2013

ahoj.
Koukám, že příspěvky už jsou starší.. ale třeba sem zabloudí někdo jako já, kdo hledá zkušenosti s Estvillem. Naší malé cácorce je 8měsíců. Zvykla si, že usínala u prsa. Když jsem přestala kojit (nešlo to..), tak jsme jí uhoupávali. Jenže s postupem času začla hystericky vyvádět i při houpání.. došlo to tak daleko, že v paneláku jsme jezdili kočárem v bytě přes prahy.. a usnula. Když jsem ji přendala do postýlky a měla štěstí, že se neprobudila, bylo to docela OK. Horší byla opačná situace... u doktorky jsem se ptala, proč tak hysterčí u uspávání, když sotva drží očička.. Doktorka říkala, že se vzteká, že spát nechce, aby jí něco "neteklo".. je hodně zvědavá a hravá.. 🙂 asi měla strach, aby nepřišla o nějakou chvilku hraní.. A tak jsem hledala na internetu zkušenosti maminek. A našla jsem Estvilla.... Rozhodli jsme se, že vyzkoušíme. První den trvalo usínání samostatné cca 20 minut (chodila jsem k ní dle návodu) a k mému překvapení nebyl pláč tak hysterický jako u mě v náručí.. 🙂 a druhý den jsem ji dala do postýlky a došla k ní po dvou minutách a pak po pěti a spinkala jako medvídek - dokonce měla úsměv na tvářičce.. Estvill možná vypadá krutě, ale rozhodně to funguje. Maličká spinká teď celou noc a ráno je daleko veselejší a odpočatější než před tím..
A holky co si myslíte, že je to kruté.. MOžná nemáte doma vzteklouny.. ale rozhodně nechci, aby naše cácorka nebyla schopná usnout u nikoho jiného než u mě nebo manžela. Lásky má spoustu, nemyslím si, že by měla málo doteků. Přes den si hrajeme, mazlíme se, hajáme spolu.. ale jak tady někdo psal, že trpí záda.. s tím souhlasím.
Takže za nás, Estvilla DOPORUČUJU!

granta
6. pro 2013

První tři měsíce jsem své syny nosila, uspávala, chlácholila... po třech měsících jsem se snažila naučit je spát. Nemůžu si pomoct, ale opravdu si nemyslím, že bych je nechávala vyřvat... prostě jsem je položila do postýlky, pohladila, odešla... když začali plakat, přišla jsem, promluvila, pohladila, dala dudlík, zase odešla..... První den bylo nutné dojít k postýlce min. 20x, druhý den 8-10x a třetí den už oba spali sami. Myslím, že jsme teď spokojení všichni, kluci usínají hned, jak je položím do postýlky. Pokud si neuměli usnout, stávalo se, že i přes veškerou moji i manželovu snahu se prořvali až k dalšímu kojení. Toto teď odpadá, jsme všichni mnohem víc odpočatí. 😉

yu
6. říj 2014

ahoj, můžete mi prosím poradit - někdo komu tato metoda zabrala? zkoušíme ji třetí den, 1. noc malý (devět měsíců) plakal asi hodinu a půl, ale pak spal krásně, 2. noc usnul úplně bez pláče, ale ve dvě v noci udělal neuvěřitelný cirkus, 3. noc byla úplně nejhorší - pláč při usínání i několikrát v noci. Mám v tom pokračovat? A má se to pratikovat i přes den? (zkouším, ale jde to ještě hůř než večer) - mým cílem je, aby usínal ve své postýlce a ideálně se nebudil víc jak 1-2x v noci (teď měl období,, že se budil až 25x za noc a usínal jen v náručí - a to už je fakt neúnosné....) dík! 🙂 🙂

drakenn
25. lis 2014

Chudáci děťátka, zvlášť tak malinké, co se nemohou spolehnout na vlastní mamku - ta totiž potřebuje nějakou "methódu" a ještě takovou, co vymyslel chlap.. pro vlastní pohodlí.. aby se vyhajala.. a měla klid v noci, páč nemůže přes den fungovat.. ideálně děcko rovnou seřezejte a poručte mu, aby hned, jak vy chcete spalo.. aby vás v noci nerušilo a spalo nejlépe celou noc.. prostě je to NAUČTE. Sami tak totiž s vámi vaši rodiče zacházeli, nechávali vás maminy vyřvat, abyste neotravovaly.. a nic v noci nechtěly - ikdyž vás něco bolelo, trápilo, citily jste se osamnělé, opuštěné, samy někde v pokoji a v postýlce..však vás to otravování také přešlo

polaks
25. lis 2014

U nás to fungovalo takto: cez deň som nikdy nezatemňovala,v noci nesvietila.Keď som dieťa uložila do postieľky,tak som pri postieľke chvíľu stála cca 2-5 minút,potom som odišla,keď deti plakali,tak som šla k postieľke,nič som nepovedala,len som dieťa pohladila,aby vedelo,že som tam a že som nikde neodišla.Ak bolo treba,tak som sa vrátila aj 5 krát (nikdy sa nestalo,že by som tam musela ísť viackrát),do izby som vošla hneď,ako dieťa začalo plakať,pretože si nemyslím,že je správne nechávať dieťa vyplakať sa a potom očakávať,že bude mať kľudný spánok. Dieťa proste potrebuje vedieť,že tam je mama iba pre neho!!Praktizovala som to od narodenia detí.
ten zvyk,že som pri postieľke len stála sa v jednom roku dieťaťa zmenil v tom,že som čítala rozprávku,rozprávky čítam každý večer,ešte stále.No keď odídem z izby,vypnem svetlo a deti spia.
Iné to bolo so zaspávaním cez deň. Detičky som si vychutnávala hlavne prvých 6 mesiacov a kľudne som ich uspávala aj v náručí a ak som nemala nič iné na práci,tak som ich v náručí držala aj počas celého spánku,hlavne prvé dieťatko som si takto vychutnávala,pozerať na to krásne stvorenie bolo úžasné.Denný spánok sa časom vytratí,takže môže byť iný,ako zaspávanie večer. Dôležitý je pri zaspávaní večerný rituál,ktorý by mal byť každý deň rovnaký,aby dieťatko vedelo,že je čas spať.

brouzdalka
25. lis 2014

@drakenn Nelze než souhlasit.

polaks
25. lis 2014

Len ešte dodám,že som sa vždy uistila,že je dieťa v poriadku a že mu nič nieje,samozrejme,že ak deti plakali viac než obvikle,tak som ich neignorovala a snažila sa im pomôcť.Nehovoriac o tom,že som nad postieľkou stála aj 10 krát za noc,aby som zistila,či je dieťatko zakryté,či nemá studené ručičky,či dýcha.A nakukovala som do postieľky aj keď som šla na WC a aj keĎ som sa z WC vrátila,len tak pre istotu.. ;)

aneta16
25. lis 2014

Slyšela jsem o této "metodě"... zkušenost NAŠTĚSTÍ nemám. Není to metoda péče o miminko, ale metoda týrání dětí.

evaamy
25. lis 2014

Jenom to ne. Myslím, že dítě nemá žádné moresy, ale jenom potřeby. Navíc já jsem hodně empaticka(schopnost vcítit se do druheho) a tak si dokážu představit co to dítě cítí. Přečti si knihu Koncept kontinua, tam je to hezky popsané co to dítě prožívá. Nebo se podívej tady v právo na Související články- cvicitele deti, důvěra v pláč dítěte.. Nebo si představ až budeš stará a nemohouci a budeš něco potřebovat a ten jediný člověk, který ti může pomoct tě nechá trpet, protože mu to poradil nějaký chlap...vždyť to mimi nic jiného na světě než tebe nemá..

mandala
17. pro 2014

@drakenn
@aneta16
@evaamy Myslím, že přeháníte, matka není otrokyně, aby vstávala každou půlhodinu - hodinu /např. u nás/, když si jsem jistá, že tomu dítěti nic není, je to jenom jeho zlozvyk, rozmar, pokud nemluvíme o malém miminku. V noci se má spát a ne mazlit, nebo chovat. Nebo se pak může stát, jako se to stalo mě, že když jsem nastupovala do práce ve 3 letech mladší dcery a ve 4 letech starší dcery, že ani jedna nebyla schopná spát celou noc. Ráno jsem vstávala o půl 4 a přitom v noci tak 3- 4 k dětem. Dnes už vím, že to byla moje chyba, měla jsem to řešit dříve. U našeho nejmladšího se historie opakuje, zatím jsem neřešila, ale budu muset začít, než bude zase pozdě.

lenka5731
19. pro 2014

@mandala taky si myslím, že kdyby určité typy maminek musely nastoupit do práce a vstávaly by brzo ráno (vše v životě se nedá naplánovat a vybrat), tak by velmi brzy zjistily, že nejen dítě, ale i ony mají nějaké potřeby.

romantika
19. pro 2014

nebudu strasit, u nas nefungovala jako vse, jen se to vždy zhoršilo. Spat se naučila ve 4rech letech. Materstvi není jen o te pohode, co se nam snazi rvat do hlavy, jsou deti které spat neumi a nenauci se. Cert vi proc. Ve 3 mesicich bych teda vyrvavat nenechala, na to nemam srdce. Jde o to co chcete, jestli se vyspat, nebo spokojene dite. Ja si to ty 3-4 roky fakt ods....... ale ma veice sikovne dite. Samostatne. Když porovnam s okolnima, kde resili vyrvani a pod. tak deti jsou ustrasene, rozervou se když mají minutu zustat samy v aute apod.. Mozna to kontaktni materstvi něco ma.

latkovkybrno
19. pro 2014

Pár minut proč ne, ale nejdřív tak od půl roku, nejdřív !!! Ale více než 5min bych nedala... 45min ? Hodinu ? Proboha, na to bych opravdu neměla asi srdce ani žaludek ☹ Nikoho nesoudím, ale je mi toho děťátka, které toto zažije, líto. Ale mám hodné děti, spí v pohodě takže jsem toto nemusela řešit.. Se synem jsem ho celou noc "naučila" spát v 7 měsících tak, že jsem v noci postupně ubírala po 10ml mléko (byl na UM), 4.noc už se na jednu porci neprobudil vůbec a po týdnu ani na druhou, mělo to super hladký průběh. Budíval se pravidelně každou noc, já jsem ho vzbudila tehdy o 30min dříve, dala mu o trochu méně mléka a on spal dále. Pak už se nebudil a ani neplakal.. Šlo to i bez řevu.

kocicinka
19. pro 2014

"Afričankám stačí k utišení dítěte často pouze kojení. My v západních zemích k tomu používáme i různé další vymoženosti. Mazlení, nošení a dotek dá ale dětem do budoucna mnohem více než hrací kolotoč nebo zpívající plyšák. "
Ha ha, mám kamarádku Afričanku, a ta je štastná, že žije tu a může využívat i "moderních vymožeností" . Nevím, proč se v podobných článcích a knihách zaklínají stále Afrikou, či Indiánama, kde svoje děti týrají pro změnu jinak ( např. ženská obřízka) a kde by asi nikdo z nás žít nechtěl. Takže jako fakt nevím, proč bych se měla řídit podle nějakých Afričanek, které tak činí, protože nemají jinou možnost. Já jsem byla za hrací kolotoč šťastná, protože to byla jediná chvíle, kdy jsem se mohla jít najíst, nebo si dojít na záchod.
Obě děti začaly spát celou noc až když jsem je přestala kojit. Prostě se neměly důvod se v noci budit 🙂
Já jsem taky staršího syna nenechávala vyřvat, uspávala jsem ho i dvě hodiny a to několikrát za noc ( kolikrát hladová a manželský život v háji) a v 5,5 letech není schopný spát a usínat sám. Jako kdyby byl jedináček a já nemusela pracovat, tak to asi nevadí. Ale ve svých 5 letech naprosto nechápe, že ho nemůžu uspat, protože se musím věnovat taky mladšímu ( neřkuli sobě, to tu raději nepíšu, páč bych hned byla za sobce). Ono to dítě nijak netrpí ( sám estivill píše, že se nemají nechávat plakat nemocné děti, nebo když rostou zuby, atd), jenom prostě nechce spát, protože má jinou představu o trávení času. Mladšího jsem už nechávala řvát, né tedy hodinu, většinou po 5 min. usnu. Ale on řval i když jsem ho uspávala ve velké posteli. Aby to bylo podle něj, tedy úplně vez řevu, tak by snad nešel spát nikdy.

lenka5731
19. pro 2014

@kocicinka přesně, dceru jsem uspávala v manželské posteli, ležela jsem tam těsně vedle ní a ona vydržela i několik hodin řvát. To jsem pak musela i odejít, protože nech si několik hodin řvát dítě do ucha.. Proste neumělausnout. I dnes ususíná velmi dlouho, naštěstí pro všechny už u toho aspoň nerve.