Estivillova metoda u 3letého dítěte. Máte zkušenost?

monivo
29. led 2013

Ráda bych požádala o radu, zda máte někdo zkušenost s Estivillovou metodou u 3letého dítěte. Dcera nám cca měsíc večer špatně usíná - jde do postele cca v 20hod, ale třeba 5x se opět vrátí do obýváku (chce čůrat, napít, aby si k ní někdo lehnul apod.). Vždy jí ihned odvedeme, ale výsledek žádný. Doteď jinak usínala bez problémů, sama v pokojíčku. Po obědě ještě spí, cca 1-1,5hod. Děkuju za reakce. Monika

helcas
29. led 2013

Tak jsem si musela přečíst, co ta metoda vůbec obnáší 🙂 a zjistila jsem , že takhle uspáváme naše děti, aniž bychom věděli, že je to nějaká metoda 🙂

xvitk101
29. led 2013

My jsme tuto metodu úspěšně praktikovali v 6 měsících syna. Určitě bych to zkusila i u vás.

timbouctou
29. led 2013

řekla bych, že to je takový vývoj 😀 náš starší to teda dělal kolem 4. roku, ale mladší to zkoušel nedávno, je mu 2,5. Dovolujem čurat, pití už ne, tak po čase je to přestane bavit. Tuhle metodu jsme zkoušeli postupně u obou kluků, ale nefungovalo to. Hlavně si myslím, že to jde praktikovat spíš u dětí v ohrádkové postýlce, neumím si představit, jak donutíš tříleté dítě vyřvávat se v normální posteli 😀

kocicinka
29. led 2013

A co vám brání v tom si k ní jít lehnout? Můj syn taky občas vstane, chce se apít- samozřejmně mu napít dám, nenechám ho přeci trápit žízní... pak si k němu jde lehnout manžel a většinou s ním takto usne. Čili zkušenost vlasně nemám, protože mi to přijde zbytečný a vůči dítěti ošklivý.Jsou děti, které prostě jsou nerady sami.

berenika39
29. led 2013

Dobře jsi udělala, že je to Otázka a ne Diskuse. Každý tedy napíše jen jednou a ty si vybereš🙂)))
Ptala ses malé, proč špatně usíná? Je už velká, žádné miminko.
Tobě se nikdy nestalo, že by se ti blbě usínalo? Že bys cítila nepohodlí, že bys chtěla vyvětrat, že bys chtěla ještě napít, že bys třeba chtěla přitulit se, nebo si ještě chvíli číst, nebo se vrátit k pc do obýváku...tříletý dítě je úplně stejný člověk jako ty, jako partner. má svoje potřeby. Když se jí na to nezeptáš a nezkusíš je uspokojit, nepomůže ti žádná metoda, ani Estvillova ani nikoho jiného.
Prostě se jí zeptej, proč nechce rovnou spát. Podle toho, co ti řekne, se zařiď....chce tam mít tebe, tátu, chce se pomazlit, bojí se, chce víc světla, chce jinou hračku na spaní, jen nechce být sama? Všechno jsou to v pohodě splnitelné požadavky.
jasně, dítě potřebuje režim, matka potřebuje svůj klid, to všechno vím, ale když nemůže spát tříleté dítě, tak už to jde řešit mnohem inteligentněji, než metodou pro batolata....po pravdě, neumím si to představit..diskutovat se svým tříletým synem, že ted zkouším metodu, at tedy přestane vstávat a nebo at si tam řve. Určitě by přišel řvát za námi do pokoje...abych si metodu užila 😉

chroustinka
29. led 2013

koukam trilete dite + malinke miminko - idealni vek a doba na kombinaci nevedomeho ci vedomeho zarleni a touhy po blizkosti maminky, vymysleni si nevim co chci (piti curani ....). mame doma to same, s rozdilem ze miminko se ma teprve narodit. "vyrvavaci" metodu jsem zkousela jednou v dobe kdy mel asi rok - nebylo to k nicemu, na nekoho to zabirat muze ale citlivejsi deti to muze poznamenat podle me. nevydrzela jsem nechat syny rvat dva dny dele jak 15 minut uz po te dobe byl uplne mokrej, rudej, mel vydeseny vyraz. nechali jsme toho, naucili se usinat v klidu pri cteni pohadek se stejnym efektem. nejdriv jsme citavali i hodinu on hopsal po posteli za nejakou dobu stacilo precist stranku on se otocil na bok a usnul. problemy se spanim zacly v dobe "vzdoru" 2roky a 8mesicua soucasne v dobe uvedomeni si miminka v brisku o kterem jinak velmi rad mluvi tesi se na neho ale myslim ze podvedome zarli, je to podle me naprosto pochopitelne a prirozene. usinani uz netrva par minut ale treba pul hodiny az hodinu, cteme vypravime si tulime se, zadny rev, proste me potrebuje, prejde ho to, nez mu upirat lasku a potrebu mamy jen pro to abych mela vecer klid. akroat proste vi ze po osme hodine uz neni zadne litani hrani ale "jen" cteni nebo mensi hrani v posteli. to ze chce curat pit a podobne zkusi ale da se to vysvetlit. popr. udelat nejaky kompromis.

coxa
30. led 2013

My jsme kluky taky takhle učili usínat, ale to když byli malincí. Myslím, že u vás by už mohlo jít o to, že už je veliká a nepotřebuje tolik spát po obědě, je vyspaná a pak se jí večer ještě nechce spát, není unavená. Alespoň takhle to bylo u staršího a teď i u mladšího - jak spí po obědě, tak večer je to šílenost, hodinu a půl vylejzá a vymýšlí všechno možné od čůrání po pití a ustřižení cedulky u pyžamka jen proto, že prostě není unavený a nemůže usnout. Možná, že v tom bude trošku i to žárlení na mladší, tím spíš, jestli on už v tu dobu spí, tak starší si vás chce užít sama pro sebe a nedělit se s ním. 🙂 Nám kvůli tomu začal starší syn chodit spát do naší postele, vždycky se v noci přestěhoval. A až teprve před půl rokem z něj vypadlo, že chodí, protože tam nás má jen sám pro sebe. 🙂 Musím ještě dodat, že bráchu miluje, mají spolu krásný vztah nežárlí a jestli jim to takhle vydrží i dál, budu šťastná jak blecha. Jen prostě někdy potřebuje mít ty rodiče sám pro sebe, no. 😉

pejtho
31. led 2013

Naší starší dcerce je 18m. Estivillovu metodu jsme zkoušeli taky-né tak doslovně, jako je popisována, ale v podstatě základ je stejný. Jenže to zabralo na nějakou dobu a pak se spaní znovu zhoršilo. Je to 3 měsíce co máme doma druhou dcerku. A spaní je katastrofa. V noci se vzbudí třeba 3x, uspávání nám trvá hodinu a když je manžel na noční a do toho se mi vzbudí mimi a dožaduje se kojení nebo chování, tak mi řvou v tandemu a je to děs. Někdy prostě musím nechat tu starší vyřvat, i když jak roste, tak už je to s ní horší a horší, protože se samozřejmě vzteká...
Ale takhle žárlit začala asi až po dvou týdnech co jsme byli s malou doma. Už jsem si říkala, že je všechno v klidu, ale nástup to mělo později. Myslím si, že to opravdu může být reakce na mladšího sourozence, tak bych jí zatím ještě víc nezatěžovala tím, že budete praktikovat tuto metodu. Zkuste si s malou promluvit. Už je docela veliká, tak jí vše vysvětlete. Když bude vstávat, běžte s ní zpět a zase jí uložte, pohlaďte. Buďte trpělivá. Ona si tím vynucuje vaší pozornost, tak se na ní za to nezlobte a ukažte jí, že se nemusí bát. Mně sám doktor říkal, že holčičky jsou na to horší a že takovéhle stavy mohou pak trvat až do půl roka věku toho mladšího.
Kdyby se to nezlepšilo ani po půl roce, rázný krok můžete podniknout vždycky.
Já se momentálně taky vyhýbám nějakým zásadnějším krokům-jako učení na nočník, samostatné usínání. Nechci aby byla malá rozmazlená, ale myslím že sama potřebuje čas, aby se trošku srovnala s miminkem a zvykla si na jeho přítomnost a zjistila, že není nijak ohrožená.