Jak má spát novorozeně, když ublinkává? Na boku?

knobloska
5. dub 2008

Ahoj holky, mám 10 denní holčičku a máme problém s ublinkáváním. Test na reflux vyšell negativně, prostě má jen horší zažívání. Chtěla jsem se zeptat, co s ní mám dělat, když se napapá. Nechávám ji odříhnout-házím si ji přes záda, ale za chvíli je rudá a kňourá, tak ji chovám s hlavičkou hodně nahoře, tak pod úhlem 45 st. Jenže ona pak začně strašně škytat a to tak půl hodiny. Pak ji opatrně položim do postýlky na bok. V porodnici nám ale řekli, že dítě má spát na zádech. Tak nevim. Zdá se mi, že kdyby blinkala a ležela na zádech, tak to může snadno vdechnout, ne? Monitor dechu máme.

martina21
5. dub 2008

jamam podobny problem, tiez davam spinkat na bok, ked v noci ublinke aspn to vytecie von, pod matrac som dala deky aby bol vyvyseny ale moc to nepomaha,po kojeni polozim do vajicka potom do postielky ked ma moc blinkaci den

cazadora
5. dub 2008

natálka sice neublinkávala ale dle rad z porodky jsme měli vyvýšenou matraci(pod ní jsem nacpala polštářky) byla drobínek tak jsem jí měla v zavinovačce a dávala jsem jí na bok hezky tak držela a fakt mi řekli v porodnici dávat klidně na bok

petraluk
5. dub 2008

Chce to zvýšenou polohu. Anebo zkus jinou polohu k odříhnutí, třeba na tygříka. Nebo dej na chvilku malou na bříško a když si odříhne, přetoč na záda. Můžeš to i několikrát zopakovat než si říhne.
Škytání taky může být z přejídání, což mi malej dělal pořád.

bramburka
5. dub 2008

Jojo my to známe, po kojení dej klidos atk na pul hodky do lehátka nebo autosedačky, já to dělala i v noci. Ve spánku se jí to snad vracet moc nebude, horší je to přes den, musíš ji mít porad na očích. Neboj, oni mají reflex a otočí při blinkání hlavičku nebo se i zakucká, ale vykašle to, horší e to hned po kojení, to ji tak pulhodiny opravdu nepostěj z očí, já někdy musela bohužel i obrátit na tygříka a bouchat do zádíček, protože se dost dusila. Občas to má do ted ale jen při krmení

gabca1
5. dub 2008

nám taky v porodnici říkali, že máme dávat spinkat na bok, tak to nám pomohlo. Pak jsme, ale kvůli širokýmu balení museli dávat na zádíčka tak jsme vyvýšili matraci jal píše Caz. Polštář nebo knížky. A pohoda 🙂

knobloska
autor
5. dub 2008

Vyvýšenou polohu na spaní máme a mlíčko jí zahušťuju Nutritonem. Když jí položím do postýlky, tak je děsně neklidná dokud neublinkne, pak se jí uleví. Navíc ona je hrozně malinká, má 2700g, takže se jí bojim na tygříka držet. Ach jo, už aby měla aspoň 4 kila. ☹ Jinak koukám, že v každý porodnici radí něco jinýho. Mně vynadala sestra, že spí malá na boku. Připadala jsem si jako pitomec.

gabca1
5. dub 2008

Dávala bych na bok, vlastní zkušenost a jsme OK. A v porodnici jsme ani jinak mít miminka nesměli.

jana.1
5. dub 2008

V porodnici mi sestra řekla, že ona měla strach a dávala prvních pár měsíců na bok. Já taky dávala na bok, pořád dávám na bok, ale v 8 měsících si už polohu vybírá stejně sám.. i dřív si začal lehat na záda, dneska zkouší i občas spát (šikmo) na bříšku. Takže já bych určitě dávala na bok.. Navíc poloha na zádech na tvrdé podložce jim může vadit, můžou být nejistí.. Myslím v tom smyslu, že v bříšku byli zkroucení, těsně obepnutí.. Jinak se můžeš zeptat v online poraně na www.kojeni.net Jiřinka Mrázková (lakt. poradkyně) má sama mimčo s refluxem 😉 My reflux neměli, ale jako každé malé mimčo Tomášek taky ublinkával, tak jsme alespoň podložili postýlku na jedné straně knihama.

jana.1
5. dub 2008

jo... i u nás v porodnici se miminka pokládala na bok. Škytali jsme taky každou chvíli, to dělají všechna miminka.
Kolikrát jsme si ani neodkrkli, nechtěl nebo já se moc nesnažila, dala jsem na bok a hotovo. Někdy si odkrknul hned, jindy za 5 minut, jindy za 20.. většinou jsem tak dlouho nečekala. Hlavně na začátku jsem nevěděla, jak ho držet, jak s ním manipulovat. Jak začal škytat apod., tak se hned vzbudil... No je to náročné, ale to se spraví. Tygříka se neboj, zkus to, pak už ti to půjde 😉 Nás v porodnici neučili ani odkrknutí přes rameno, asi kvůli tomu, že mimi nedrží samo hlavičku, protože jak se dá kolmo, tak maminky právě nemají ten správný grif hned. Takže radši učili klubíčko. Opřít o sebe zádíčkama, hlavičku mezi prsa a rukou podepřít nožičky.. Nějakého tygříka mám možná v albu.. už nevím, dlouho jsem ho neaktualizovala 😅 Ono na té ruce miminko můžeš různě posouvat.. Takže já to střídala.. tygřík, klubíčko a na rameno.

knobloska
autor
5. dub 2008

Budím ji každý 3 hodiny na krmení. Je normální, že ublinkne až třeba 2,5 hodiny po jídle?

leninn
5. dub 2008

Nám v porodnici dávali mimi na bok, ale jen proto, aby se jistili, že se nic nestane...
Já se také bíla a dávala i doma Barču na bok, ale pak mi řekla ortopedka na kyčlích, že musí mimča spinkat na zádíčkách, aby se jim nekřivila páteř a že si opravdu při ublinknutí umí poradit, otočí hlavičku na bok a ublinknou, že se toho nemusím bát, takže Barča spinká na zádíčkách asi od šestinedělí, kdy jsme byly poprvé na kyčlích...
a nikdy se nezačala dusit, a to si, jako každé mimčo, často ublinkne

Už na to nemyslím, ani nechci, na takové blbé věci...
mamky musí být optimistky a svým dětem věřit, že všechno zvládnou...

simlenka
6. dub 2008

knobloska, měla jsem to samé, malá měla 2700g 😉 blinkala nejen po papání, ale i ještě třeba hodinu po něm nebo i před dalším krmením, spaní jsem řešila spaním na boku v zabalovačce, tak se mi nepřevrátila a věděla jsem, že mi ublinknuté mlíčko nevdechne 😉 (a i v porodnici mi to radili)

knobloska
autor
6. dub 2008

Holky díky moc za vaše rady a odpovědi.

berynka
6. dub 2008

Ahoj,
my taky malou dávali spát na bok a i v kočárku. V porodnici nám to poradili hned 😉 . Na říhání jí taky pomáhala poloha na tygříka, nebo po krmení na chvilku položit na záda a pak zase zvednout. Když byla trochu větší, tak si jí jakoby posadit na klín.

hancam
6. dub 2008

Ahojky, mám doma dvojčátka a ¨máme problémy s krkáním. Tomášek už je větší, takže si většinou krkne, ale Leontýnka má nyní konečně 2700 a stále nekrká. Jaká je to poloha na tygříka? Prosím o přesný popis.

modramys
6. dub 2008

ahojda, co se tyce krkani tak ja uz jsem rezignovala na chytre rady vsech ze dite musi za kazdou cenu brknout. nase mala proste vice mene nebrka tak uz to proste neresim. cilene uz ji nedavam odbrknout. proste ji budto vezmu a ona si mozna odbrkne nebo ji necham lezet kdyz ma spat a je pohoda - zadnej stres. Ublinkava dost ale rozhodne to neni v zavislosti na tom jestli odbrkne nebo ne. Proste nekdy blinka nekdy ne....spat ji davam na bok (na zadech mi to jednou vdechla, nevim jestli by si s tim poradila sama proste jsem si chytla a obratila na bok mozna by to zvladla sama to nevim) co se tyce odbrkavaci polohy tak se rozhodne nedoporucuje odbrkavani "pres rameno" pac ma u toho mimi hrozne krivou pater (viz chytra kniha) kdo neveri at to zkusi s nahatym miminem a uvidi...priklanim se k nazorum vyse ze nejlepsi je tygrik.( Kdyz zadas na googlu obrazky "na tygrika" tak jsou tam fotky jak na to.....) mejte se fajn

megee
7. dub 2008

tak malej taky hodně ublinkával tak jsem mu snížila dávky mlíka a bylo po ublinkávání 😀 je na UM jinak s krkáním souhlasím s modramys bud si krkne nebo ne rozhodně ho do toho nenutim a spíme na bříšku...

lipetra
7. lis 2011

Ahojky holky, v porodnici nam rekli, ze maji novorozenci spinkat na boku, ktere se maji stridat a na zadech pouze pod dohledem. Takze jsme spali doted vetsinou na boku na stridacku a na zadech jsme jen pres den, ale vzdy dava hlavicku na stranu. Je mu mesic. Myslite, ze neni pozde ho naucit lezet na zadech, aby drzel hlavicku v rovne poloze, aby nemel deformovanou hlavu? Zacali jsme polohovat, tak snad to pomuze.

cardigen
13. srp 2015

Koukám, že si vážně člověk moc nevybere. Nám v porodnici říkali, dávat na zádíčka do vyvýšené polohy a pediatr mi řekl na rovnou podložku na zadá. Že takhle finguje "záklapka" a když si miminko ublinkne, tak si s tím bez problému poradí. Horší ke to na boku, kde je ta záklapka v ne zrovna správný poloze. Tak fakt nevím. Dávám na záda malého od narození a bez problému. Ublinkává denně.

lucykal
13. srp 2015

když byla malá v inkubátoru byla jak na zádech tak na bříšku, ale tam byla pod dohledem hodně.
když jsme ji měli doma tak jsme ji polohovali na oba boky do zavinovačky (tak spala přes noc) přes den i na záda, ale po jídle na bok většinou, ale prý je nejbězpečnější spaní na zádech. Na břichu vůbec.
máme krásně kulatou hlavičku

zo_ja
13. srp 2015

Nejlíp na boku, trošku spíš jako k bříšku - z pusinky vyteče, nezateče zpátky jako na zádech, ani v tom nebude mít nosík nosík a pusinku jako kdyby byla na bříšku.
U nás pomohlo nenechat napít tolik, co dítě chtělo, protože pak si prostě ublinkávalo.
A taky třeba odstříkat před kojením - to spuštění velkého množství může vést k tomu, že dítě toho zpočátku kojení napolyká větší množství rychle a pak to vede k ublinkávání.
V noci jsem dítě měla na hrudníku, já v polosedě/pololeže, takže mělo hlavu a hrudníček mírně nahoru, to taky pomohlo. Téhož můžeš docílit podložením matračky v postýlce klínem na té straně, kde mívá hlavu, prostřě trochu přizvednout tu stranu matračky (nebo tam naskládat nějako deku nebo polštář atp.)
V těch vederch mi blinká i dvouletý dítě, obv. ráno nebo když toho pozře nebo vypije víc zaráz - tekutina nebo kašovitá věc, takže to může být teď v horku taky horší vedrem.
Ať je brzy líp.

lucykal
14. srp 2015

@zo_ja mě říkal sestry v nemocnici že ty děti už jsou natolik inteligentní, že když blinkají na zádech dají si hlavičku na bok...a dokonce jsem dceru takhle viděla v inkubátoru, ale kdo ví 🙂

molindule
14. srp 2015

@knobloska Malý měl 2.300 g, když ho pustili z porodnice, taky hodně ublinkával. Radili mi polohovat ho - na bok, na bříško, ale hlavně kvůli tomu, aby neměl proleženiny, měl ještě málo tukové vrstvy. Ublinkával i krátce před jídlem natrávené mlíko, tak jsem prodloužila interval mezi krmením. Podložit matraci je taky fajn, miminku se pak i lépe dýchá.

knobloska
autor
14. srp 2015

@molindule děkuju za odpověď, ale koukni na datum....moje ublinkávací miminko jde do druhé třídy 😀

molindule
18. srp 2015

@knobloska To jsem přišla s křížkem po fusune o pár let 😀

lenulinka90
15. črc 2016

Ja jsem ji dala obcas na zada a jednou se zacala dusit. Kdyby tam muj nepriletel, nechci domyslet,co by se stalo. Musel s ni zatrast. Takze uz jen na bok.