Jak nastavit dítěti režim na spinkání?

dubnice
2. srp 2011

maminky moc Vás prosím mám doma klučíka,kterému jsou 4 a půl měsíce a stále se nám nedaří nastavit režm na spinkání :(. prostě jak ho dáme večer do postýlky tak byť má uspokojeny všechny potřeby tak spát nebude a řve i hodinu v kuse. Prosím pora´dte. Děkuji

jop
2. srp 2011

@dubnice já ti moc neporadím, jen utěším, že v tom nejsi sama - my jsme uspávali syna do 4 nebo 5 měsíců houpáním na baloně (auuu moje záda!), pak naštěstí vzal na milost dudlík a usínal sám... u vás dudlík nezabírá?

luthien.k
2. srp 2011

@dubnice , uspáváme nošením, nehrotíme to, do patnácti to tak nebude 😉

schnucki
2. srp 2011

@dubnice my jsme asi kolem mesice a pul zacali s ritualem - vykoupat, napapat a spinkat, ted k tomu pridavame cteni, ... prvni tri dny si pobrecela ale pak pochopila a u nas to funguje ... ne ale u kazdeho ....
nekdy ma dny ze si tam hodku hraje, pak jsou dny kdy hned usne, a nekdy si i pobreci ...
mate nejake ritualy pred spankem?

jinak souhlas ze nema cenu veci hrotit, kolikrat jsem si delala z veci hlavu, ale ono kazde ditko je jine 🙂

marcelkap
2. srp 2011

@dubnice Takových diskuzí už tady je.... a všude se dočteš to samý - dítě nenastavíš, ono se nastaví samo, až se mu bude chtít, ne až se bude chtít tobě. Přeju hodně sil a trpělivosti. My nespíme do dneška pořádně, časem si zvykneš 😉

pajapoj
2. srp 2011

@dubnice myslím že se mu prostě ještě nechce spát, zkus ho dát do postýlky třeba o půl hodiny dýl a usne ti v pohodě. Vždyť i ty neusneš pokaždý hned.

Jinak moje zkušenost je taková, že všechny rituály jsou k ničemu... nám malej usínal do 5ti měsíců v pohodě sám, pak jen s rukou, pak chvíli zase sám a teď dokonce vyžaduje drbání na zádech 😒 😀 😀 😀 no tak ho drbu a užívám si, že mě táááááák nutně potřebuje.

luthien.k
2. srp 2011

Přesně tak, na každé dítě funguje něco jiného, starší řval a vyžadoval nošení podvečer cca půl šesté do sedmi, pak nakrmit a chrnět (sám s dudlíkem bez nošení), ten mladší to nošení zase vyžaduje později a uspí ho to... Plakat bych malé mimi nenechala.
Jinak je zajímavé, že věci okolo spaní většinou hodně řeší maminky, co mají jen jedno dítě, i já to hrozně řešila 🙂 Ono se to řešení nakonec najde nějak na půl cesty - něco si vydobude dítě, něco rodič 😉

sova33
2. srp 2011

@dubnice Já jsem to měla ze začátku tendenci řešit, pak jsem se na to vykašlala a uhoupávala každý večer na míči nebo jen v náručí, dokud neusnul. Když už byl větší, usínal mi u prsa, ale tak jsem to nechtěa nechat dlouho, tak jsem v 6 měsících zavedla to, že usínal sám. Je to takový komrpomis, večerní rituál - koupání, jídlo, pohádka a postýlka. Pusa na dobrou noc a odejít (týden to bylo s pláčem, ale chodila jsem k němu, aby věděl, že není opuštěný. Po týdnu se to naučil a usíná sám pravidelně mezi sedmou a osmou hodinou (musí být opravdu unavený). Vycházela jsem z rad v knize Každé dítě může dobře spát .
Takže moje rada je - do půl roku to neřešit a sledovat jeho režim a dávat ho spát, až je unavený (já to poznám podle toho, že si mne očka, a funguje opravdu to, že 4 hodiny před tím nesmí spát), zavést rituály. Malé děti to potřebují, je to pro ně jistota.
Jenom pro ty, kdo by chtěli můj postup napadat - každé dítě je individuální, nám to zabralo takto, ale každá mamka musí neustále improvizovat a záleží, jaké jsou její priority (aby usínal sám nebo stačí jen v určitou hodinu apod.) a jak je důsledná.

dubnice
autor
2. srp 2011

@jop Ne ne u nás dudlík nezabírá. Syn ho zcela odmítá. Bere jen prs,nebo ruce.

jop
2. srp 2011

@dubnice můj kluk naprosto odmítal všechny dudlíky,až jsem mu koupila dudlík MAM. To jen tak na okraj 🙂 Nebýt této šťastné koupě, tak asi houpu na baloně dodnes 🙂) U prsa mi taky občas usnul. Nedělej si z toho hlavu, uspávej ho, jak chce a občas zkus něco jiného. Mně taky říkali, že na baloně je to blbost, že si na to bude těžko odvykat atd., ale bylo to v pohodě.

hamma
3. srp 2011

@dubnice Já uspávám u prsa. Večer i přes den - nejdřív mi to vadilo, zkoušela jsem ho nakojit a než usne položit do postýlky, ale bylo takovýho křiku a pořád se probouzel, že jsem toho nechala. Nevadí mi to nijak, napije se, třeba 5-10 minut dudlá a pak spí já si u toho aspoň odpočinu, přečtu si kousek knížky... Až přestanu kojit, budem to řešit jinak.

anidomi
3. srp 2011

my máme 'karlíka' 😀 malej polštářek,kterým myšákovi buď podepřeme dudlík,nebo mu ho přiložíme na tvářičku.. A výsledek do 5-ti minut zaručen-s karlíkem usneme kdekoliv a kdykoliv 🙂 a kdyz Domik vytuhne vyplivne dudlik a karlika tlapkou odstrci,nebo mu ho zkratka dame pryc 🙂 jinak hodne stesti 😉

andelka
3. srp 2011

Do asi 6měsíců jsem uspávala buď u prsa nebo houpáním na baloně. Do 8měsíců spal se mnou v posteli, takže též u prsa.Pak musel do postýlky a přendávání po kojení ho často probralo. Tak jsem ho hladila, zpívala, dělala ššš a kolem 10měs. už nezabíralo nic, jen vyřvat. Od té doby usíná v podstatě sám, jen jsem s ním v pokoji ale nedělám nic. Občas poblbne v postýlce, chvilku si hraje a pak usne, někdy chvilku pořve...U dalšího mimča se asi tak vyblbovat nebudu a prostě se budu snažit ho naučit že se po nakojení položí do postýlky a spí. Teď jsem fakt dělala všechno možné a neskutečně mě to vyčerpávalo, nevím jak bych to zvládala se dvěma.

alushka
3. srp 2011

ono je blby, ze kazdy dite je jiny a co zabira jednomu, nezabira druhemu. nekomu dite usne samo bez houpani (mam kamaradku, co ji usne dite bez revu pres den i vecer samo v postylce), mam kamaradky, ktere dite ukoji do spanku, mam kamaradku, co nechavala dite vyrvat vecer v postylce uz ve 2 mesicich, nepomohlo to a ted je jeji mala uzkostna a plactiva (ma 7 mesicu), nam pomaha houpat v naruci na balone (sam v postylce maly brecel i 45 min a na to nemam nervy). fakt, ze tvuj maly je jeste malicky a podle me nema smysl to nejak extra resit, uvidis, co vam bude zabirat, houpani, hlazeni, kojeni apod. (treba nakonec i ten dudlik, chce to vyzkouset jaky, nam zabira Avent a i MAM, ale koupila jsme ted ten jejich novy prodysny a ten maly plival).Proste zkusit vse, co te neobtezuje a neomezuje. My malyho porad houpeme na balone, usina krasne, v noci se nebudi, spi az do rana. Zatim me to neobtezuje a jak psala luthien.k do 15 ho houpat nebudeme a spime krasne a jsme happy. (moje mamka rikala, ze na nas to taky tak fungovala a ze jak jsme meli pres rok a byli jsme na houpani tezci, tak nas nenasilne prendala do postylky, cetla pohadku, drzela za ruku a to uz jsme to chapali a v pohode se naucili bez rvani spat v postylce.
Ale jak rikam, kazdy dite je jiny, plati na nej neco jineho, tak to chce vyzkouset a zalezi, jak to taky bude vyhovovat tobe, aby te neobtezovalo, ze usina u prsa nebo musis striktne houpat (jako my🙂)
ted mne jeste napadlo, ze mam dalsi kamaradku, ktera v 5 mesicich chtela naucit spat samotny mimco v postylce, nechavala ho taky vyrvat a doted (maji rok) jim spatne usina, s revem v naruci i hodinu a pul, ale jak rikam, kazdy dite je jiny a funguje neco jineho
Tak drzim palecky, at to dopadne vsechno dobre

helcenka
4. srp 2011

Každý dítko je fakt jiný. My se taky trápíme se spinkáním. Dcerce jsou 3 měsíce, prvních 6 týdnů spala docela dost, nepotřebovala žádný rituály, prostě spala. Pak spát úplně přestala, což bylo peklo. A teď poslední 3 týdny se snažíme dodržovat alespoň trochu časový režim, i když s uspáváním je to taky naprd. Malá spí cca 3x přes den, z toho 2x jezdíme venku, protože to je pro ní nejjednodušší, aby usnula, pokud se ven nedostanu, tak houpeme v kočárku na balkoně. A 1x se po obědě natáhnu s ní do postele. A večer se snažíme dodržovat klasické rituály jako rozbalit, popovídat, vykoupat, napapat a spát. Večer usíná u prsa, protože dudlík na milost prostě vzít nechce. A pak pěkně kojíme po 1,5 - 2 hodinách celou noc (ale to i přes den). Zkoušela jsem jí nechat "vybrečet", chodila jsem k ní, ale když ani po dvou hodinách nezabrala a začala řvát tak, že nemohla ani popadnout dech, tak jsem se na to vykašlala a ještě počkám, třeba se to upraví samo.
Ono je to těžší, když máte ještě jedno malé dítko k miminku. Musím se věnovat i synovi, takže u nás je alespoň nějaký režim opravdu potřeba.
Jinak syn v tomto věku spal o hodně víc, nepotřeboval k tomu žádné rituály, prostě po papání vydržel 2 hoďky vzhůru, pak přebalit, napapat a zase spal. A už se taky ve třech měsících budil na papání jen jednou za noc a to jsem mu žádný režim nezaváděla, prostě si ho zavedl sám. 😀

Každé dítě je opravdu jiné a pokud máš jenom jedno, tak bych to zas tak zásadně neřešila.

lundenburg
13. čer 2012

Náš malý má 10 měsíců a jinak než u prsa nezaspí, proto se mnou spí i v posteli, popř. jej po zaspání dám do postýlky a v noci až se probudí si jej zase vezmu do postele. Jednou jsem zkusila jej nechat plakat, ale po pár minutách mě to nebavilo poslouchat. A kdybych jej nedala k prsu, tak nebude spát asi vůbec, nemá problém zaspat třeba až ve 23hod. Taky bych mu radši dala nějaký režim, ale nic než prso nepomáhá. A odstavit od prsa jej nehodlám ani omylem.