Jak naučím kojence klidně usínat?

matvej21
1. únor 2013

Nemate zkušenosti?Dcerka ma 4 mesice.Je to klidne miminko.Jak vsak odbije vecerní hodina a je čas spát,malinká je strasne neklidna a vzteká se klidne i 3 hodinky. Mate nejake rady?
Dekuji.

pismenka
1. únor 2013

@matvej21 Někde píšou, že by se děti měli před spaním dát do klidového režimu,ale já se s ním naopak pomazlím,aby se hezky zasmál - prostě aby se vyčerpal (v dobrém slova smyslu), dělám to tak od 4měs. - nakojím ho těsně před spaním, dcerka usínala u prsu a se mnou v posteli, syn zase jen ve své postýlce,také u prsu,ale v sedu, dcera v leže. Tak že jsem syna jen vzala a přeložila do postýlky, šoupla mu rychle dudlíka, přetočila na bok - to mu zůstalo do dnes, držím za ručičku - to už dnes nemusím, mudlá si plenku,dudlíčka a jak ho přetočím na bok, tak když je neklidný - také se nám to občas stává, tak ho pevněji přidržím, tzv. škube se - vím že to z ní hrozně,ale jak jsem ho držela pevněji, tak se uklidnil. A také se mi stává, že si myslím, jak se mu chce spát a on dělá přesně to co tobě, je neklidný, tak ho z té postýlky vytáhnu a utahám ho ještě v ložnici - že se s ním pomazlí celá rodina, koukáme na telku a pak když už je opravdu hotový,tak ho dávám do postýlky. Zrovna ted už je vykoupaný, chce se mu spát,ale né tak, že bych ho tam dala a usnul, tak ho máme v obýváku v ohrádce, mňouká si, hraje si a pak až bude opravdu hotovej, půjde spinkat. Mé děti jsem si učila, do 19h v posteli nebo alespon vykoupat. Usnou nejdéle do 21h, to už musí být. I když mám dojem, že zrovna v těch 4-5měs. usínal až skoro na 22h, pak se to zase srovnalo. A také mám zkušenost, že jak rostl, tak pokaždé chtěl něco jiného na usínání, někdy tu ručičku, jindy mě cítit. Jak jsem ho otočila a otáčím na bok,tak si na něj třeba položim dlaň a poťukávám ho, nebo kývu.Někdo může namítnout, že si zvykne,ale zatím si nezvyknul, usíná dobře přes den normálně sám, i spí ve stojícím kočárku na zahradě. Horší je dle mého uspávát houpáním v náručí nebo baloně. Musíš zkoušet co mu dělá při usínání dobře. U prvního dítěte jsem si myslela, že to bude jako v televizi 😀 dát do postýlky a spát,ale takhle to s miminky nefunguje.

pismenka
1. únor 2013

@matvej21 jo a taky jsem ho zavázala do zavinovačky,měl to rád, jako v bříšku 🙂

matvej21
autor
1. únor 2013

Moc dekuji za rady. Prvniho prcka jsmeto tak nejak naucili,mozna i tim,ze jsme ho nechali chvili plakat. Ale u druheho je to tezsi,nemam silu ji nechat brecet. Vetsinou je to tak,ze usne u kojeni.Prelozim ji do postylky a ona se za 1/2 hodky vzbudi a rekla bych,ze dalsi dve hodinky ji uz nic neuklidni.Snad je po pul hodince spani odpocata,nebo se boji,ze odejdu.Nevim,ale breci a breci.Jedno je vsak pravda. U prvniho se mi to porad menilo. Jedno obdobi krasne usnul,jenom co jsem ho vlozila do postylky, jednou na nej zabiralo,kdyz jsme jej pri usinani drzeli za ruku,jindy zas kdyz jsem mu zpivala,ale porad se to menilo. Asi zarucenej recept neexistuje.

pismenka
1. únor 2013

@matvej21 někdy u něj musím být třeba přes tu půl hodinku,než pořádně zabere, ted už né, dřív ano. Pustila jsem si na PC pořady, které nestihnu v telce,tak mi ten čas uteče a nevadí mi, že u něj musím být 😀 tak to zkus, být u ní tu půl hodinku aby nabrala jistotu

kapljhgf
2. únor 2013

některé dítě usne u jídla, některé potřebuje pochovat či do konce s rodiči spát a některému stačí jen uklidnujicí hudba či pohádka na dvd

monad
2. únor 2013

dobře napapat a pak bych jí klidně zkusila zavinout do zavinovačky.. 😉

macicekkk
12. únor 2013

Ahoj 🙂 Taky se chci zeptat mám 14 měsični dceru a mame problemi ze spanim do roka jsem kojila takže jsem vzdy přilozila k prsu a usnula do minutky 😀 pak sama přestala vyžadovat prso tak jsem přestala kojit ale ze spanim pruser .. jedine co pomaha tak u lahvinky s nutrilonkem ale zase nechci at si na to zvyka .. ☹ v noci spi skoro celou noc v postylce . probouzi se v 7 tak davam nutrilonka a spi do 9 hod .. pak mi většinou usne okolo 12 hod spí chvili a co je horší pak usina okolo 18 hod spí do 20 hod a pak jdeme spat az o pul noci .. nevim jak ji to odnaucit mela by už spavat jen jednou ne ?? ☹

ivuska027
12. únor 2013

@matvej21 ja by som mozno skusila pouvazovat, ci nemas zly cas, kedy ju ukladas 😝 Mozno skusit skor alebo o pol hodinku neskor. Mat stale rovnaky vecerny ritual, vecera, okupat, spinkat. Ale po pravde, mam dve deticky a do pol roka to bolo s obomi zle. Ked uz spali bolo dobre, ale kym zaspali si teda celkom poplakali. Priznavam, ze sme niekedy uspavali na fitlopte, ale ako rastli, uz okolo pol roka uplne inak vnimali podnety okolo nich, inak sa vedeli unavit (tym ze lozili ako draci) 😀 . Podla ma treba trosku trpezlivosti, to sa urcite upravi 😉 U nas sa neosvedcila ziadna hudba, rozpravka, nedajboze pocitac, telka, mobil v spalni. Absolutny klud na zaspavanie sme mali. Zavinovacka neviem, lebo to uz sa drobec prevracia a cestuje po posteli, to by jej asi vadilo 😕

@macicekkk skus jej to mliecko davat trosku skor, nie celkom celkom pred spanim, potom sa uz bude moct sustredit na to, ze ma spinkat. To si len musi zvyknut
s tym dennym spanim, skus ju ulozit bud skor, okolo jedenastej, alebo skus spat s nou, aspon prvy tyzden, nech si zvykne, ze si tam, ze moze byt kludna. Alebo ju riadne vymorduj a daj ju len okolo jednej, kym nebude uplne dokoncena, potom by spinkat mala. Urcite by som ju o siestej nedala spat len tak. To ju za kazdu cenu podrz do siedmej, alebo pol osmej(alebo podla toho, kedy chces, aby chodila). Rozhodne pred tym vecera, okupat, mliecko a spinkat. Mal by to byt denno-denny nemenny ritual. Ulozit a nechat tak. Ked sa aj zobudi, nedat ju von z postele za ziadnu cenu, nezapinat svetlo, nehrat sa, nerozpravit, ziadne podnety, urcite nie rozpravka. Ona musi vediet, ze sa spi a basta. Musis byt v tom poriadne dosledna, mala musi z teba citit, ze to myslis vazne a ze nepopustis. Bude to vsemozne skusat, mozno plakat, vymyslat, ale musi vediet, ze ziadna nocna diskoteka sa nekona, ze sa spi 🙂 Ale naozaj v tomto veku musis byt poriadne prisna a dosledna, lebo deti skusaju nas rodicov poriadne 😝 Z vlastnych skusenosti mozem povedat, ze doslednost sa mi vyplatila, deti maju presne vymedzene hranice, tym padom nevymyslaju. Lubim ich najviac na svete, stiskam, bozkavam, citam im rozpravky, ale ked nieco chcem, aby ma posluchli, tak vedia, ze skratka musia 😉