Jak naučit dítě, aby spalo celou noc bez kojení?

lucky.lady
10. bře 2009

Ahoj maminky. Dlouho jsem tu hledala takové téma ale bohužel nenašla, přestože si myslím, že trápí každou kojící maminku.
Dcerce je 7 měsíců. Večeří kašičku a to docela dost, takže by v noci hlad mít neměla. Prosím poraďte, jak ji naučit spát celou noc? Budí se třeba i 8x za noc na kojení a to si jen cucne. Takže jde nejspíš jen o zvyk.
Další problém je v tom, že jak se probudí na první kojení, už nechce spát u sebe v postýlce ☹ .

Prosím poraďte...

Děkuju

robi
15. bře 2009

Ahoj holky,

moc nepřispívám, ale čtu Vaše příspěvky a toto téma je opravu naše specialitka 🙂
Poslední dobou, asi od 8 měs. se malá budí po 1-3 hod, já sotval lezu a malá je tady dost nevypsalá. Taky nám lezou zuby, ale myslím, že tím se nebudí. Už jsem se bála noci, co zase bude 😠
Takže od noci čtvrtek - pátek nedávám v noci prso, nejdřív v 5, ale i to brzo zrušíme. Ta první noc byl horor (nenechávám vyplakat, nemám na to nervy) - malá byla vzhůru od 1-4, buď jsem ji chovala, nebo v postýlce se mě malá držela za prst a zpívala jsem jí oblíbenou melodii, ale už už usínala a zase začala kňourat, takhle to bylo až do 4, pak usla a vzbudila se v 5.30 (to už vstáváme).
Další noc byla lepší - vzbudila se už míňkrát a kojily jsme zase až ráno a spaly do 6 (což už dlouho nebylo) a dnešní noc byla zase o něco lepší. Malá se budí kolem půlnoci, ale stačí ji položit a hned spí, mám pocit, že se postaví ze spánku, protože hned zase usne.
Hlavně teď jí prso nedat a vydržet...

petka80
15. bře 2009

robi, super, já myslím, že to děláš bezvadně 🙂 A to nejhorší už máš za sebou, tak nepovoluj 😉
Ono právě že všechny děti se v noci několikrát vzbudí, no a pokud si je naučíme, že hned dostanou prso, tak to pak vyžadujou pořád, no. Když se naučí samy usínat, tak se sice vzbudí, ale zas samy usnou, nebo stačí jen položit, jak píšeš.

kokaka
15. bře 2009

ahoj holky, přidávám se do klubu budících se miminek, malá vstává po hodině, málokdy po dvou v noci, zabere jen prso, já už jsem hodně vyčerpaná, protože se tak budí skoro od začátku, tak pročítám vaše rady a jsem odhodlaná nedat prso dříve než nad ránem a uvidíme jakého výsledku dosáhneme, bude to asi hodně stresující, nerada ji nechávám dlouho plakat, tak držte palečky a pak napíšu, dík

robi
11. kvě 2009

Ahoj,

chtěla bych obnovit toto téma, zatím pořád bojujeme s kojením nad ránem. V noci je to v pohodě, dostane napít vody nebo nechce pít, ale k ránu se budí pravidelně asi 4.30 (voda) a pak v 5.30 - kojíme, když ji položím nebo dám napít vody, tak řve a nedá se položit, stoupá si a řve. Když nakojím, tak se u toho vzbudí a už ji neuspím. Třeba uspáváme od 6-7 a usne 7-7.30, většinou po kojení spí tak 20 min.
A někdy se budí od 3 po hodinách (mám pocit, že se budí, kdy už už dostane prso...)
Pořád mi vrtá hlavou - může mít hlad nebo jenom vymrčuje??? Jak dlouho vydrží roční dítě v noci bez jídla? Když má večeři v 18, potom asi 18.45 trošku kojení, kdy může mít opravdu hlad? Naše je pořád drobek, takový hubeňour, tak si říkám, že třeba větší dítě vydrží dýl (víc sní, víc si udrží energii).
Pomalu budeme malé dělat vlastní pokojíček, tak doufám, že když nebudu hned vedle ní, tak mě nebude cítit a nebude se budit (ale to jsou asi plané naděje....)
díky za Vaše rady 🙂

coriven
11. kvě 2009

Ahoj robi,
taky mám roční treperendu a 5:30 je u nás budíček - do roku jsem ještě ráno kojila, jako ty, ale už z toho moc nebylo, tak jsme přešly na UM (ráno a večer). Bohužel mám ranního ptáčka, prostě už neusne i kdyby to mlíčko dostala hned (což u přípravy UM hned nejde 😅 ), vypije si svoji dávku a jdem si hrát a kolem 9 jde spát...
Takže myslím, že ráno už může mít hlad, nebo žízeň. Noční buzení se u nás ustálilo samo (i když mám pocit, že se přestala budit po tom, co jsem přestala kojit uplně) kolem toho roku, ale to ranní vstávání nemůžem nějak natáhnout 😅

mayerka
12. kvě 2009

teda ženský, to máte těžký! Náš miláček od 3.měsíce spinká celou noc, v 7 večer koupání, pak nakojit a spát, a budí mě cca v půl sedmý, nakojim, dám do postýlky a spí ještě tak do 9 ráno. Jaroušek od narození spinká ve svojí postýlce a to je podle mě ten hlavní důvod, že má totiž na spaní klid. A spí moc rád, jak je unavenej, začne se otáčet za postýlkou a kňourá, tak ho tam šoupnu a za 5 minut je tuhej 🙂

eppik.m
13. kvě 2009

ahojky, holky moje zkušenosti jsou takové že pokuď matka kojí, tak by neměla nočné kojení vynechat jelikož se tvoří nejvíce mléčka právě v noci, frekvence se dají trošku upravit aby to nebylo extrém třeba co hodinu ale pokud nechcete kojení úplně zrušit tak prostě musíte vydržet ... (dítě nechápe proč jednou mléčko dostane a po druhé zase ne ... ) já jsem to začala řešit kolem 10m. kde pil co dvě hodiny a postupně jsem mu jedno kojení ubrala ... byl to boj na dlouhou trat ale jak rostl tak pomalinku si zvykal a v roce to už bylo pouze 2 kojení za noc a v 14 m. jsem začala úplně odstavovat (řekl si o to sám) a ted pijeme pouze jednou večer před spaním (v noci už ne, nedávám ani čaj, pouze dudlík, pohladím a spí se dál). V roce je MM pořád č. 1 při obraně imunitného systému a stačí pouze 1 - 2 kojení aby matka ve svém MM předala dítěti dostatek obranných látek, co se týče výživy už je to pouze doplněk stravy a dítě má přijímat min. 500ml mléčka - ideální je UM, protože je upravené tak aby nezatěžovalo trávící trakt a KM se doporučuje až po 2hém roku k přímemu pití (po roce se může přidávat třeba do bramborové kaše, ale dítě nesmí být alergik,s AE.... + mléčné výrobky, vhodné jsou jogurty se živou mikloflorou a zakysané výrobky, sýr .... Vložím vám sem pár odborných rad a zkuste se nad tím zamyslet.

petka80
13. kvě 2009

eppiku, ale to noční kojení je nutný jenom na začátku, kdy se teprve rozbíhá laktace, pak už ne. Mlíka je dost i bez nočního kojení. Já tedy od těch 10 m. kojila jen ráno a večer a o.k. To noční kojení byl fakt jen zlozvyk 😠

eppik.m
13. kvě 2009

petka80: všeobecně je těžké poradit, je potřeba zaměřit se na konkrétny případ ... jinak odborníci říkají že cca od půl roku a výše už dítě nepotřebuje v noci přijímat jak MM,UM ani žádonou jinou tekutinu ... ale právě každé dítě je jiné a nedají se posuzovat pouze dle jednoho příkladu, či tabulek ...

eppik.m
13. kvě 2009

tohle mi napsala zkušená laktační poradkyně, které jsem se ptala jak odnaučit dítě v noci od kojení:

eppik, ak si to už eliminovala na dve kojenia, a neobťažuje Ťa to, tak vydrž do roka. Ak by si už fakt nevládala,tak zruš aj tie dve kojenia. Odstaviť úplne môžeš bábo po prvom roku - záleží čisto od Tvojej vôle. Ak prestaneš kojiť v noci, tak sa tvorba mliečka o čosi viac zníži a cez deň sa z toho stane len také cuckanie. Moja skúsenosť je, že po roku a pol sa deti odstavujú najlepšie, už k tomu aj samé dospejú, ale skutočne je to už len a len na Tebe

petka80
13. kvě 2009

eppiku, jj, každé dítě je jiné....
Já se na těch 10 m. už fakt namíchla a kdybych neutla to noční kojení, tak asi přestanu kojit úplně, už jsem prostě nemohla ☹ No ale to ranní a večerní kojení mi vyhovolo, kojila jsem takhle vlastně půl roku, no a teď už 3. den nekojím ráno, jen večer. A jsem happy. Večer budu kojit klidně do 2 let, to mi nijak neva.......

eppik.m
13. kvě 2009

petka80: taky kojím už jenom jednou večer ale brzo i to utnu, jelikož Michal už MM v prsním vydání nechce 😅 chci počkat do očkování a po něm aby si s ním lépe poradil a pak to zrušíme 😢 😉

eppik.m
13. kvě 2009

Jak dlouho kojit, ukončení kojení, odstav dítěte

Jak dlouho kojit?
Nedá se říci, že by existoval nějaký přesný věk, kdy je již vhodné dítě odstavit. Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje výlučné kojení do 6 měsíců a dále kojit alespoň do 2 let dítěte. Vždy ovšem záleží na konkrétním kojícím páru, jak dlouho jim kojení vyhovuje.

Zdravé, dobře prospívající dítě je možné plně kojit 6 měsíců (u dětí alergických či potencionálně alergických – alergie se vyskytuje v rodině dítěte – matka, otec, sourozenci – je možné plně kojit až 7-8 měsíců), tehdy je tedy mateřské mléko (MM) jediným zdrojem výživy a není nutné nic přidávat.

Mezi 6. – 12. měsícem se pozvolna zavádí příkrmy (v roce by jich mělo být celkově 5), ale MM je stále důležitým zdrojem živin i energetického příjmu dítěte. Mléko je v této době zcela nezbytnou součástí stravy a nemůže-li být dítě kojeno, tak je nutné podávat mléko umělé (UM).

Mezi 1.- 2. rokem věku je MM již jen doplňkem výživy, poskytuje část mléčné dávky (většinou třetinu až polovinu, zbytek by měly tvořit jiné mléčné výrobky – sýry, jogurty, mléčné kaše, zakysané výrobky aj.). Stále velmi důležitou funkci ovšem MM hraje v posilování imunitního systému dítěte, když MM obsahuje obranné látky „šité“ přímo na míru konkrétnímu dítěti. I když dítě není kojeno často, ale již jen třeba 1-2x denně (což je dostatečný počet po roce věku), tak MM těchto obranných látek obsahuje dostatek, jsou v dávce mléka více koncentrovány, složení mléka se přizpůsobí potřebám dítěte a frekvenci jeho kojení a vše potřebné tedy dítě získá i v jediné dávce.

Po 2. roce života již MM není z výživového hlediska nutné, je možné podávat již běžné kravské mléko i k přímé konzumaci (mezi 1.-2. rokem je možné ho již využívat k přípravě pokrmů), pokud dítě není alergikem (zde se kravské mléko doporučuje až po 3. roce), nicméně MM stále obsahuje obranné látky, takže je stále velmi hodnotné a rozhodně nelze prohlásit, že dlouhodobé kojení, po roce věku, je k ničemu, jak je, bohužel, dost často slyšet. Důležitou funkcí dlouhodobého kojení je také jistý emocionální náboj, ty krásné chviličky mezi matkou a dítětem, kterých se mnohdy nechce ani jedna strana vzdát.

Takže závěr z mé strany by mohl být asi takový – kojit rok je super a pro dítě dobrý základ, kojit 2 roky je velmi vhodné, kojení déle než 2 roky je již záležitostí čistě na rozhodnutí maminky, jak dlouho chce děťátku svůj prs nabízet. Kojení po 3. roce již není tak obvyklé a sama bych tento věk označila za jistou hranici, kdy je již vhodné o odstavu dítěte uvažovat.

eppik.m
13. kvě 2009

Odstav dítěte
Problematika odstavu dítěte je obrovsky široká a ne vždy se lze řídit obecnými radami. Mnohým maminkám „šiju“ rady přímo na míru jejích situaci. Jiný je postup při odstavování 19 měsíčního dítěte, jiný je postup u odstavu 10 měsíčního dítěte, jiná je situace u 2 měsíčního či půlročního dítěte. Záleží na tom, co je důvodem odstavu, jak rychle je nutné dítě odstavit, jak dítě přijímá umělou výživu či jinou stravu. Velmi často maminky chtějí radu, jak dítě odstavit, ale důkladným rozebráním situace zjistím, že odstav není nutný a že maminka ani dítě na to nejsou připraveni, jen maminka nevěděla, jak skloubit práci, studium, dovolenou, odloučení od dítěte s kojením. Takže mnohdy odstav ani nutný není.

Ale předpokládejme, že by šlo např. o 18 měsíční dítě, které je kojeno 4-5x za 24 h, z toho 2x v noci a maminka usoudila, že už by se chtěla vyspat a že by chtěla děťátko pomalu odstavit. Toto je taková nejobvyklejší situace a zde jsou rady obecně použitelné:

pro dítě i matku je nejméně traumatizující a nejméně problematický pozvolný odstav, tzn. postupné ubírání kojení. Je to velmi vhodné i z důvodu postupného snižování laktace, aby nedocházelo k retencím či zánětům.
dítě starší 7 měsíců (okolo 6. měsíce dítě prochází růstovým spurtem a proto je lépe s odbouráváním nočního kojení počkat do 6,5 měsíců, okolo 8. měsíce zase začíná období úzkosti, kdy je rovněž nevhodné začínat s rušením nočního kojení) nepotřebuje noční kojení a proto je vhodné zrušit nejdříve tyto kojení. Problematika nočního kojení je velmi obsáhlá a vydala by pomalu na knihu.
následuje rušení kojení, na kterých dítě tolik nelpí a nakonec se nechávají ty, které dítě vyžaduje nejvíce (většinou jsou to kojení před spánkem)
vhodné tempo je rušit 1 kojení za týden (pokud je nutné odstavit dítě rychleji, tak je vhodné to vždy individuálně probrat s poradcem)
u některých dětí je vhodnější zrušit kojení zcela a najednou, týká se to již starších dětí, hlavně 2,5 a více let. Těmto dětem se dá velmi dobře vysvětlit, že již mlíčko prostě není.
při odstavování je vždy důležité sledovat stav prsou – zda se netvoří zatvrdliny (které je potřeba v teplé sprše rozmasírovat), zda není prso bolavé, zarudlé, citlivé, příliš nalité (zde jsou vhodné studené obklady a pití např. šalvějového či mátového čaje na snížení laktace a případně odstříkávání do úlevy v případě příliš nalitých prsou) – pomalý odstav a rušení jednotlivých kojení je prevencí těchto stavů.
Nejčastější chyby při odstavu dítěte
Nevhodný věk pro odstav (samozřejmě, že nucený odstav je jiná věc, ale nyní mám na mysli odstav čistě z rozhodnutí maminky, která se rozhodla, že již kojit nechce, bez nějakého zdravotního důvodu na straně její či dítěte) – nejproblematičtější je období plného kojení (do 6. měsíce), období zavádění příkrmů (kdy se trávící trakt i psychika dítěte vyrovnává s novými pokrmy a je těžké pro něj přijít o jedinou jistotu, kterou v jídle mělo a navíc je UM v tomto období další velkou zátěží – je vhodné počkat alespoň do 8.-9. měsíce věku) a také období separační úzkosti (zhruba od 8. měsíce, trvá měsíc až půl roku).
Nedůslednost maminky – pokud se maminka rozhodne, že své dítě odstaví a že prostě už nebude kojit vůbec (u velkých dětí) nebo že zruší nějaké konkrétní kojení, tak je vhodné opravdu prso nedat a odvést pozornost jiným směrem. Pro dítě je nepochopitelné a někdy až traumatizující (týká se hlavně nočního kojení), pokud někdy prso dostane a jindy ne. Dítě potřebuje mít jasno a velmi dobře vycítí, pokud si nejsme našim rozhodnutím jisti. Pokud podlehneme a nakonec přeci jen po 2 hodinách dožadování prso dáme, tak si můžeme být jisti, že příště se dítě bude dožadovat svého ještě mnohem razantněji.
Příliš rychlý odstav, kdy dítě není vůbec připraveno o kojení zcela přijít. Odstavení je opravdu složitá záležitost a menšímu batolátku najednou zcela kojení odepřít není optimální. Při rychlém odstavu může dojít také k městnání mléka, retencím, zánětům.
Špatná podpora ze strany rodiny – je vhodné se domluvit i s manželem, že chceme své dítě odstavit a měl by být ochotný v tomto období být nápomocný – dítě zabavit a odvést stranou, zaujmout ho hrou. Plačící dítě, které tatínek donese mamince se slovy „tak už ho přeci nakoj, když pořád řve“ opravdu klidnému odstavu nepomůže, dítě vycítí negativní emoce a nejistotu. Dítě naopak potřebuje více než jindy cítit lásku a pevné objetí v láskyplné náruči obou rodičů.
Většina dětí velmi dobře reaguje na postupné odbourávání kojení – začněte s tím, bez kterého si myslíte, že to dítě zvládne nejlépe. Např. se rozhodnete, že zrušíte odpolední kojení před procházkou. Je vhodné dítěti podat nějakou náhražku, ať už něco malého na svačinku nebo k pití. Pokud dítě přesto bude dávat najevo, že chce prso, tak ho zaujměte hračkou, hrou, listováním v knížce, pozorováním lidí za oknem, krátkým puštěním televize, rychlým oblečením a odchodem na procházku – cokoliv, co odvede pozornost dítěte od výstřihu. Velmi důležitá je důslednost a pokud by dítě bylo neodbytné, tak ho pevně sevřít v náručí a vysvětlovat, že odpoledne se už mlíčko nepapá, že místo toho bude třeba sušenka.

Těžší je to potom s kojeními, které zůstanou naposled, ty, které dítě vyžaduje intenzivně. Mělo by to být poslední 1 nebo 2 kojení, které se takto odbourají. Je možné si například prsa zalepit či nabarvit (např. genciánovou violetí), zavázat obvazem a stále dokola tvrdit, že mlíčko už není, že již dítě není miminko (toto můžete povídat i relativně malému dítěti, třeba do roka věku, děti rozumí více, než si myslíme) a že je potřeba mlíčko pro další miminko. Nutné je dítěti věnovat ještě více lásky a obejmutí a něžných náručí než obvykle, vhodné je dítě motivovat nějakou odměnou – novou hračkou, povlečením, hrníčkem (ukázat dítěti, že velké děti již pijí mlíčko jen z hrníčku, tak jako tatínek a maminka), cokoliv, co může mít už jen velké dítě.

Pokud se rozhodnete, že už opravdu končíte a zůstalo Vám to nejposlednější kojení, tak si musíte za svým rozhodnutím pevně stát. Pro dítě by to bylo nepochopitelné, když by najednou druhý den mlíčko zase bylo.

Pokud váháte, zda opravdu děláte správnou věc a zda přeci jen ještě nemáte kojit, je Vám dítěte líto, špatně odstav snášíte, tak velmi pravděpodobně nejste Vy ani dítě na odstavení připraveni a je vhodné ho odložit. Nic ale nebrání tomu, aby jste si stanovila nějaká pravidla, např. kojení 2-3x denně, ve stejný čas či stejné situaci (např. ráno, ke snídani a večer před spaním), prostě aby kojení bylo pro obě strany příjemnou záležitostí.

Převedení dítěte na UM
Nejdříve je vhodné dítě navyknout na lahvičku či hrníček, z kterého má později dítě UM pít a nabídnout mu v něm nejdříve MM. Nejlépe je, když dítě krmí někdo jiný než matka, protože mnohé děti nedokáží pochopit, proč mu máma nutí lahev, když kousek vedle je mlíčko ve „výhodném prsním balení“. S lahvičkou či hrníčkem to chce mnohdy hodně trpělivosti, kojené děti někdy jiné způsoby krmení než prso tvrdošíjně odmítají. Je možné zkoušet různé typy dudlíků – některé děti potřebují více dírek, aby mlíčko teklo rychle, jiné se zase zakuckávají, když teče moc rychle.

Jakmile dítě akceptuje MM z lahve, tak už je jen krůček k tomu, aby přijmulo UM stejným způsobem. Ze začátku je možné UM ředit MM, až nakonec zůstane již jen UM. U dětí, které potřebují hypoalergenní UM, které je trochu hořké je možné ho pro začátek trošku osladit např. glukózou a postupně její množství snižovat.

Nicméně existují i děti, které UM naprosto kategoricky odmítají a zde je potřeba to řešit individuálně, hlavně u dětí do 6. měsíce věku. Mezi 6.-12. měsícem se tato situace řeší zvýšeným množstvím např. mléčné kaše, podáváním UM v ovocným i zeleninových příkrmech, aby dítě mělo dostatečnou mléčnou dávku. Po roce věku již není odmítání UM problém, výběr mléčných produktů je velký a i když ještě není vhodné podávat kravské mléko k přímému pití, je možné ho nahradit kysanými výrobky, podáním 1 jogurtu či tvarohu navíc atd.

robi
15. kvě 2009

coriven: Malá už naštěstí umí usínat sama, takže ji ráno nakojím a zase dám zpátky do postýlky, vidím, že těch 9,5 hod jí nestačí. Takže si tam chvíli štrachá, rozebírá postýlku a za chvíli usne. Několikrát k ní vstanu a jemně položím, ale jinak umí usnout sama. I když to trvá tak hodinu, tak stejně pak třeba od 6.15 do 7 hod usne.
Ani nevím, kolikrát za noc s budí, teď měla rýmu, tak jí to nepřidá, nemůže dýchat a chrchlí, ale jinak ten náš spánek je horor 😒
Jo a taky jsem ji zkoušela kojit až po snídani (nebo spíš dopoledne), abych věděla jak dlouho vydrží hlady. V pohodě jsme vstávaly kolem 7, než jsem nachystala snídani, tak si hrála... Takže vydržela těch 13 hod v pohodě 😉

pistula
17. kvě 2009

Ahojte...koukam ze snad vsechny maminy maji tento problem - my ho totiz mame taky:D Mala ma 7 mesicu a 1 tyden a pravidelne se budi v 23:30, pet minut potaha, pak se pusti ale uz se s ni nesmi hybat, protoze se probere a chce zase. A pak se budi cca co 2 hodiny.Mam pocit ze to je jen zlozvyk, protoze fakt jen chvilicku taha a pusti se, ale nevim jak ji to odnaucit, kdyz se nenecha odnyst do postylky, proste chce spat s nami. Ale jak jsem cetla ty vase rady tady, tak asi zkusim to co lucky.lady, vypada to jako moc nenasilna, bezbolestna a rychla metoda. Jen nemam to srdce na metodu "nechat vyrvat". Vzdy ji max. po 5 minutach zvednu a zacnu konejsit...Jsem na to moc mekka... 😅

misa84
18. kvě 2009

ahojky, u nas to same....kdy myslite, ze by ditko mohlo byt schopne spat celou noc bez hladu? ze se nebudi hlady ale dejme tomu steskem? btw davame na vecer kasi.

martina100
18. kvě 2009

Ahoj,
misa84 - já jsem Abi odstavila od nočního kojení přesně v 7 měsících. Na kojeni.net píšou, že odstavit dítě lze od 6,5 měsíce - před tím může procházet růstovým spurtem a mít fakt hlad. Ptala jsem se i naší pediatričky, jestli je normální, že se Abi budí každé dvě hodiny a chce prso a ta mi řekla, že dítě v jejím věku (necelých sedm měsíců) hlad opravdu už v noci nemá. Pro jistotu jsem Abi udělala na noc kaši, abych měla jistotu, že je opravdu pořádně najedená a vzbudila se mi stejně 1,5 hodiny po usnutí. Takže mi bylo jasný, že je to fakt jen zvyk.

gtver
18. kvě 2009

tohle je hodně individuální, někdy hlad, někdy zvyk, i sedmiměsíční dítě může mít hlad bez ohledu na kaši 😉

martina100
18. kvě 2009

to gtver: já fakt nevím, Mám jen svoji zkušenost a zkušenost pár mamin, se kterými kamarádím, ale podle mě dítě, které má hlad i v sedmi měsících je docela výjimka. Navíc se to dá docela dobře identifikovat i podle dalších znaků. Abi se například budila v noci po dvou hodinách a pokaždé si stěží párkrát cucla a spala dál. Když jsem ji odstavovala, tak jsem chodila k její postýlce, hladila ji a ona znova usnula - kdyby opravdu trpěla hlady, tak to asi jen tak nezalomí. Podle mě, pokud dítě dosáhne určitého věku a matka cítí, že už funguje vlastně jen jako živý dudlík a je vyčerpaná, tak je načase dítě odstavit.

martina100
18. kvě 2009

a opět kojeni.net 😉 - já tam vždycky našla dobré rady
http://www.kojeni.net/nocny_kojeni.php

gtver
18. kvě 2009

marti, já jen píšu, že je to individuální, každá máme (nejen) svoje zkušenosti, naše lékařky mají evidentně taky velmi rozdílné názory, nedá se paušalizovat

martina100
18. kvě 2009

to gtver: jasně to beru, proto jsem napsala i další znaky (nejen věk), podle kterých se dá poznat, jestli má dítě ještě v noci hlad.

pistula
19. kvě 2009

tak jak jsem tady nedavno psala, ze mame taky problem s malou, tak se mi ji podarilo obalamutit neskutecne lehce...kdyz byla u nas v posteli, tak jsem mela totiz takovy pocit ze se porad sune ke me na polstar, tak jsem ji ten svuj hodila do postylky a je po problemu - usne ve 20:30 nejpozdeji, vzbudi se kolem 6 rano...to ji nakojim a jdeme jeste spinkat....asi me z neho citi, tak je v klidecku...samotnou me to prekvapilo...

misa84
21. kvě 2009

ahoj, tak to vypada, ze honzik je rozumny chlapecek a nechal si rict, jednu noc jsem mu to vysvetlovala a druhou uz prospal celou 😀 😵 akorat nevim, jestli mam to nocni kojeni ukoncit najednou, nebo pomalu ubirat, jako ze misto kojeni 3x za noc kojit parkrat jen 1x za noc a pak prestat uplne,nebo rovnou jit na nulu.

misicka85
29. kvě 2009

Ahojky, já myslím že každé mimi je jiné a má jiný režim. Mi třeba dr. už v porodnici říkala- přes den budit co 3h, v noci jí nechat spát tak dlouho jak bude chtít, takže ani na kojení nebudit! Tak jsem to tak dělala pak i doma, první měsíc spala Adélka v košíku s námi v ložnici, to se budila kolem 1h a 4h, jednou mi usla v obýváku tak jsem jí tam spát nechala a vzbudila se mi jenom ve 2h a pak až v 7h ráno,takže jsem ji nechávala spát asi měsíc v obýváku, a ve 3.měsících šla spát do postýlky do svého pokojíčku a tam mi spí celou noc. Večerní rituál: 18h koupání, v 18:30 dostane mlíčko (je zatím stále pouze kojená) a v 19h jí odnesu do postýlky, zatáhnu žaluzie, otevřu ventilačku a jdu pryč, malá mi spí v kuse až do 6h do rána! Nijak jsem ji tohle učit nemusela, najela si na tenhle rytmus sama!

luciska01
11. říj 2010

Ahoj holky, taky se začínáme pokoušet nechat synka v noci bez kojení. Já bych to snad i vydržela, ale jde o to, že se hned po probuzení otočí na bříško "dusí se", heká a začíná nabírat. Když ho otočím, tak se začne ještě víc vztekat a nic než prso ho neuklidní 😒 Spací pytel nám nevyhovuje. Nevím, jak zabránit tomu otáčení, i přes polštář se protočí. Díky za rady!

bohemians
17. lis 2012

Ahoj,mám 10 měsíční holčičku a stále kojím to mi nevadí ale spíš to že v noci se dost často budí a nechce spát v postílce pokaždé když jí tam dám tak pláče a nedokážu to ignorovat tak jí mám hned v posteli. 😵 Pořád si říkám že jí to musím odnaučit ale nejde to pokud kojím.Nemáte nějakou dobrou radu jak na to?Pokaždé když vlezu do ložnice že jdu spát a lehnu si tak je hned vzhuru jako když mne cítí a je po spaní. 🙂 Díky za rady či za vaše zkušenosti 😀

verinikki
19. kvě 2016

Chápu🙂 Totální vyčerpání, stávání po hodině, malá spala u nás v posteli, já jsem u kojení pak spala taky. Stejné to bylo u nás, obtěžující to začalo být kolem roku, když po kojení přestala usínat i v naší posteli a zůstávala vzhůru. .
Tak to už jsem nedávala. Ověřili jsme si, že opravdu nemá žízeň, ani hlad - šlo jak říkáte o zvyk.
Odnaučili jsme ji během týdne, kdy jsem spala v obýváku a vzal si ji na starosti přítel - maminku nevidela, přítel se první dva dny nevyspal. Dělala hysterické scény, řvala, prohýbala se, atd. , my jsme trpělivě vysvětlovali, že mlíčko není, že to nejde. Po tomto týdnu jsme se zázrakem vyspali a začla se budit pouze kolem třetí, pak se to posunovalo na až pátou. Kojila jsem až ráno, přes noc, pokud se vzbudila, nabízela jsem čaj, občas jsem se nevyspala hodinu, jen hladila, domlouvala. Zcela se toho zbavit trvalo asi tři měsíce, kdy to občas na mě zkoušela, ale měli jsme zavedeno, že kojení je až ráno. Zcela se upravilo spaní, vzbudila se už jen jednou za noc!!!
Radila jsem nedávno to samé kámošce a teˇž jim to pomohlo, Stojí to hodně sil oba partnery, navíc člověk chce pro děcko to nejlepší, ale když už maminka padá na hubu únavou, tak bohužel nesmí ustoupit, i když ty scény, co malá dělala byly fakt záživné.
Jinak po tom nočním probuzení s nám spí v posteli ještě doteď (18 měsíců), ale to teď nechávám, budeme se stěhovat, takže přišoupneme nejprve postel a pak zcela přestěhujeme🙂

dencaf1
7. čer 2016

@lucky.lady Při prvním synovi jsem nespala rok a půl, v noci se budil snad každé půl hodiny, a ochotně pil vodu z lahve. Druhého na noc přikrmuji UM, teď má 7 měsíců, a 260 ml zajistí, že spí od 18.30 do 05.00 ráno. Když tlačí zoubky, kojím ještě o půlnoci, ale to je všechno. Myslím, že pokud mrněti koupíš UM bude to lepší...