Jak naučit samostatně spát 2 leté dítě?

aleachim
22. lis 2010

Lucka od mala spala sama, nikdy neměla touhu spát s náma. Zhruba v roce a půl začala k ránu chodit k nám. Nyní už chce s náma spát celou noc. Poslední týden se to stupňuje, a už nechce ani sama usínat a vyžaduje, aby než usne jsme byli já i manžel s ní v posteli. Trochu se bojím, že za chvilku nebudeme moct odejít ani na záchod, aby ona v klidu spala. Nic převratného se nestalo, takže netuším, proč došlo ke změně. Manžel ani já se vůbec nevyspíme, takže bych to ráda vrátila na začátek, aby spala sama a k nám se chodila ráno pomazlit. Máte nějakou radu, jak na to?

reynocek
23. lis 2010

Ahoj, já teda malého večer "uspávám". Přečteme pohádku, zazpíváme nebo pustíme CD s pohádkou a jsem u malého, než usne. Před pár dny se malý taky začal v noci stěhovat k nám do postele, ale jelikož čekáme za chvilku další mimi a já s tím velkým bříškem se s ním moc nevyspím, tak jsem to po dvou dnech prostě razantně utla. Když přišel malý k nám do postele, tak jsem ho odvedla zpět do jeho. Nechtěla a brečel asi 20 minut, že chce spát u nás v posteli. Tak dostal na výběr, může spát v mé posteli a já v budu spát v jeho nebo obráceně. Každopádně budeme spát odděleně každý v jiné. Tak nakonec usoudil, že jeho postýlka bude lepší. Musela jsem teda u něj počkat, než usnul, ale od té doby už spí zase ve své postýlce a k nám chodí až ráno, když už vstává, maximálně se tak hodinku dospat.

hobitkova
9. pro 2010

Ahoj, máme ten samý problém, malý asi tak do roku a tři čtvrtě spal přímo vzorově, usl sám a jak píšeš k nám do postele chodil taky až nad ránem. Pak jsem byla pár dní v nemocnici, můj ho v tu dobu uspával tak, že ležel s ním v posteli a mi už se to pak nepodařilo vrátit zpět. No a dospěli jsme až do tak neúnosného stádia, že uspáváme skoro hodinu a stejně nejpozději v jednu už je u nás posteli. Takže sbírám odvahu začít to nějak řešit. Koupila jsem si knihu od Cpressu - Každé dítě se umí naučit spát nebo tak nějak a tam je docela dobře popsaný postup, jak to udělat - asi takovýto: v klidu prckovi vysvětlit, že bude ode dneška usínat sám a že budou otevřené dveře a že tam za ním budu chodit nejprv co 3 min, pak 5, 7 atd. Ale že když postýlku opustí, tak že se dveře zavřou, ale tak max. na minutu. A žeprý by to mělo dítě tak do tří dnů akceptovat. No tak nevím, ale jelikož jsem se dnes zas tak rozčílila u toho nekonečného uspávání, tak to od zítřka zkusím. Kdybyste ale někdo věděl o nějakém dalším fíglu sem s ním. Taky čekáme druhé, tak bych to potřebovala do května nějak pořešit 🙂

luckaklouzek
20. pro 2010

Ahoj, máme to stejné. Asi před půl rokem ( synovi budou dva ) začal v noci přelézat k nám do postele. Vždy když zabere ho zase vrátím zpátky. Takhle se to opakuje asi 3x za noc. Jednou jsme otvor v postýlce zase uzavřeli a byl to hroznej problém. Syn šíleně řval, museli jsme ho zas pustit k nám, jinak by se sousedi nevyspali. Od té doby to necháváme tak. Někdy se stane, že zabere sám a chrní ve své postýlce až do rána, ale to je opravdu málo kdy. Známé to mají také tak a ti co mají starší děti, mi říkali že si časem začnou lejz do své postýlky. Jenže, přeci jen potřebujem spánek a s tím našim rozvalečem to nejde 😒

kristi
20. pro 2010

ahoj, MIe budou v unoru 4 roky a samostatne spat se naucila tak nekdy od rijna...ma svou postel, ve stejny loznici jako my, ale proste rada spinkala s nami....jenze to nejde, roztahuje se, ja spim neklidne a i ona se daleko vic mrska. Takze jak kdy, nekdy ji nechame usnou v OP a pak ji prenesu do jeji postylky, kde spi nadherne az do rana, nekdy jdeme spat vsichni a ona vytuhne u nas a ja ji prenesu v noci a nekdy si sama zaleze do svy a hotovo....ja to moc nehrotim

lennyna
13. črc 2011

@aleachim ahoj tak jsem si dala do vyhleávače, stejný problém 🙂 uspěla jsi s metodou?? děkuji Lenka

lennyna
13. črc 2011

@hobitkova a jak u vás?..přeci jen to je už nějaký čas, tak prosím poraďte 🙂 u holčičky tyto věci neproběhly nebo jen zlehka, ale chlapeček si říct nedá a řve jak když mu trháme ručičky, tak teda přilehnu, ale už je to týden a chci to změnit, aby po těch dlouhých dnech, byli zase ty klidné večery 😉

hobitkova
18. črc 2011

@lennyna ahojky, tak u nás ta metoda zabrala, fakt do těch 3 dní usínal sám, sice to párkrát zkusil a přišel jakože chce čurat, pit atd., ale ve finále jsme přečetli pohádku, odešla jsem a asi po půl hodině usl sám, akorát jsem v té době byla těhu a můj chrápe, tak jsem ho někdy v únoru vyhnala za Domíkem do pokojíku a od té doby spí spolu a chodí spolu i spát, ale asi předevčírem jsem čučela jak puk - můj nebyl doma, tak jsem mu řekla, ať si sám přečte knížečku, zhasne lampičku a spí, půl hodiny byl klid a když jsem ho šla zkontrolovat, tak bylo fakt zhaslé a spal 😀
tak už by sa snad mohl vrátit do ložnice, jsu zvědavá jak to bude s malou, snad u ní neuděláme stejnou chybu 🙂 ale ony to ty děti v určitém věku všechny zkouší 🙂
a u vás spaní jak? viděla jsem, že máš děti 2 blízko u sebe, spí už spolu v pokojíčku?

blandik
18. črc 2011

U nás moc pomhlo při přechodu do velké postele to, že jsem mu řekli večer, že nás může kdykoliv zavolat, a že příjdeme. Tím se nám podařilo zabránit utíkání z postele...a první dny jsme chodili i 50x (předtím pohádka, posníčka, rozloučení) a pak to bylo třeba 3x, vůbec, 20x - podle toho, jak se mu chtělo spát. Ale hlavní bylo, že neutíkal z velké postýlky a usínal sám...To bylo ve 21M, te'd před třetím rokem jsme to změnili tak, protože začal výmýšlet, že chce čůrat a kakat i 5x za večer, co pár minut - a kecat mu do toho, jeslti se mu fakt chce nebo nechce nemíním /navíc ten bobek občas skutečně vytlačil...), tak jsme změnili to, že po večerníčku dáváme hračky na místo, vozí si je velkou tatrou do pokojíčku a ukládá, a pak nastavíme budík do cca osmé hodiny, takže má tak 45 minut čas, bud' si hrajeme nebo četeme pohádky, je to dost dlouhá doba, malý se na to těší, a jak zazvoní budík, tak já jdu pryč, a táta jde dočistit zoubky, někdy vyčůrat a pak chce zavřít dveře a většinou spí...

sussanah
18. črc 2011

Maly mi usinal sam tak do 5-6m, ale potom to zacalo jit z kopce a porad ho uspavame. V noci uz spi dobre, jde k nam do postele az rano mezi 5-6h a spime tak do 7-8. Ted o vikendu dostal novy pokojik a my zacali zkouset ho uspavat jinak. Bezne uspavani totiz trva vetsinou hodinu, coz me fakt zacina drasat nervy 😖 Takze vcera probehl prvni pokus, proste jsem ho polozila do postele a lehla si do noh postele, abych se ho nedotykala. Kdyz knoural, tak jsem na neho mluvila, zpivala, kdyz tak zpatky ulozila. Nakonec usnul pomerne brzy, asi za 20min. Budeme ted takto pokracovat dal asi tyden, az si zvykne usinat bez naseho fyzickeho kontaktu, potom bude presun ke dverim, otevrene dvere, ustup z pokoje a otevrene dvere a teorie rika, ze takto se nakonec nauci usinat sam 🙂 Je to sice zdlouhavejsi nez 3 dny nechat byt a jen kontrolovat, ale prijde mi to mnohem klidnejsi a prijemnejsi jak na moje nervy, tak na maleho.

lennyna
18. črc 2011

@hobitkova no právě že ne, malá od malička spala ve svém pokojíčku, nejdříve v postýlce, pak ve velké a ždáný problém, malého jsme měli v postýlce u nás v ložnici, pak když mě "vydíral" buzením, tak jsem se na chvíli odtěhovala k Aničce a Jéňa začal spát durch celé noci což je supr, už jsem tu vaši metodu taky zkusila, ale zatím bez úspěchu, protože on ječí, že mami/tati hají vedle něj, pak teda je fakt, že je za chvíli klid a spinká, ale stejně to není řešení, jednak manžel 3dny v týdnu chodí z práce až kolem 22h, takže když jdou obě děti spinkat najednou a Anička by něco potřebovala tak pro ni nejsem a malej vyrušením nezabral, tak nevím. Dveře jsem nechala otevřené, rozvíceno a nic řev jak blázen, a na to, že už jsem docela ostřílená a mám ráda pevný režim a meze, tak mi je ho líto...přece ho tam nemůžu zamknout? Co bys poradila?🙂

lennyna
18. črc 2011

@hobitkova budeš tak moc hodná a napíšeš mi přesně jak jste to dělali a jak to probíhalo? Předpokládám, že malej taky byl už ve velké posteli. Děkuji 🙂

hobitkova
18. črc 2011

no u nás to bylo tak, že jsem mu prostě řekla, že ode dneška s ním jenom přečtu pohádku, pak uděláme tuli tuli a půjdu a on bude usínat sám a že když bude hodný, tak mu za chvilku přijdu dat pusinku, ale když uteče z postýlky, tak že zavřu dveře, samozřejmě hned zdrhl, tak jsem ho zavedla do postele a řekla, že utekl, tak že musím zavřít dveře (to jsem udělala asi na 30 sec.), pak otevřela a znovu řekla, že buď pusinka nebo zavřené dveře ... no a to začlo fungovat (akorát druhý den chvilku pobrekával), teď už je samozřejmě situace jiná a nějaké dveře má na háku, takže pokud neuspává taťka, tak mu řeknu, ať se jde vyčurat, napit atd. a že po ulehnutí, už nesmí vstát z postele, jinak že vrátíme hračku (tu kterou má zrovna v oblibě do obchodu nebo dáme jiným dětem atd.) - to co na něho zabírá se dost mění 😖
no ale taky jsu zvědavá, co bude, až bude malá větší, teď jsou jí 3 měsíce a je zlatá, v 8 dám do postýlky, sama si usne a spí až do 5 a pak ještě do 8, ale to Domiš taky dřív a jak to dopadlo
jinak nevím, co bych ti víc poradila, tu knížku Každé dítě může dobře spát jsi četla? tam byla rada snad na každou situaci, nicméně určitě mi dej vědět, jak pokračujete, jednou taky budu potřebovat radu, jak uspat 2 děti 😉

katulena
3. srp 2011

hobitkova ....tak přejně máme stejný problém. Usínání samostatně v postýlce nám vůbec nejde. Mám 2,5 letého Honzíka a to uspávání je už hrozný. Ne že by mi vadilo se k němu tulit, ale mám přestavu mu přečíst pohádku, pomazlit a dát dobrou noc a jít si ještě dodělat jiné věci. Takhle jdem v 20.15h do postele a usnutí mu trvá 30-40min. Četla jsem tvůj příspěvek, co u vás zabralo, tak to odedneška zkusím taky....mám z toho hrůzu, ale už s tím musím něco dělat. Jakmile se večer hnu z postele tak spustí ukrutný řev. To samé, když jdu třeba nad ránem na WC a on zjistí, že jsem pryč. Tak okamžitě ječí jak histerka. No uvidíme.
Už asi okolo roku jsem zkoušela nějakou metodu na uspávání, ale prostě jsem rezignovala, že snad to čase půjde líp, ale opak je pravdou..

katulena
4. srp 2011

Tak musím konstatovat, že to byl úspěch 🙂 🙂 . Mám obrovskou radost, první noc a zvládnul to perfektně. Ale nechci to zakřiknout, aby nebrečel dnes. Uložila jsem ho, přečetla pohádku, pomazlila a řekla jsem mu, že teď bude spinkat sám, že budu vedle v pokoji, nechala jsem mu otevřené dveře a rozsvíceno na chodbě. Jednou se za mnou přišel podívat, pak začal natahovat, ale když sem mu pohrozila, že mu zavřu dveře, tak ztichl a usnul. Kéž by mu to vydrželo no. Uvidíme dnes 😉 . Každopádně děkuji 🙂

lenkymisa
2. pro 2014

Ahojky, mám 21 měsíční holčičku a nechce mi odpoledne spát. Už nevím co mám dělat. Nepomáhá ležet u ní,pohádky, nechat uplakat,... nevím si už rady, je strašně unavená, ale nechce ani ležet.

mirek36
11. únor 2021

Dobrý večer mám 2.letou dceru a mám taky takový problém nechce chodit spát a usíná o půlnoci nevím co mám dělat můžete poradit děkuji za informace předem