Jak odstavit dítě od kojení, když je zvyklé usínat pouze u prsa?

beautit
16. lis 2017

Ahoj maminky, obracím se na vás s voláním o pomoc. Mám 10mesicni dceru, která se od narození vůbec neprojevovala jako klasické miminko. 🙂 Odmítala mi spinkat v postýlce, vždy jsem ji nakojila v noci a hodinu musela uspavat na rukách, jakmile usla a dala jsem ji do postýlky, tak byla hned vzhůru. Takto to trvalo asi dva měsíce, pak jsem zkusila jednou kojit vleže a obě jsme u toho usly a spaly krásne celou noc. 🙂 takto to prakticky děláme pořad, jenže si začínám uvědomovat, ze jakmile budu chtít s kojením přestat, tak bude problém. Už jsem zkoušela ji večer místo prsa dat dudlík a nebo lahvicku- bez úspěchu, jen jsem se dočkala pěkného histeraku. Najde se tu maminka, která ma podobnou zkušenost a podělí se o radu jak přestat s kojením aby pak mama nepřišla o nervy? 🙂)) Moc dekuji

janylu
16. lis 2017

Podle toho, jak jsi to popsala, tak máš úplně normální klasické miminko. Odstavit v deseti měsících je strašně brzo. Kojila bych do samoodstavu. Vím, že je to únavné, ale věčně kojit nebudeš. Vydrž.🙂 a ze zkušenosti vím, že pokud se dělá něco násilím, tak je to většinou bez úspěchu.

terry1512
16. lis 2017

Tak má to čerstvě za sebou tak si dovolím poradit. Začala jsem tím že jsem nabízela lahev přes den s vodou,čajem atd... aby si na syn zvykl. Toto trvalo cca měsíc. Až ji bez problému akceptoval přes den,zkusila jsem i v noci když se vzbudil dát čaj místo prsa.
Nakonec se za největší problém ukázalo to že jsem byla nablízku. I když jsem byla v jiné místnosti tak flašku od tatínka nevzal a ode mě už vůbec ne.Prostě věděl že to prso tam je,tak proč brát náhradu že?

Nezbylo nic jiného než odjet na víkend k rodičům a syn zůstal s tatínkem doma.První noc se vzbudil 2x, druhou prospal celou. Žádnej histerák se nekonal.A ani po návratu domů se nedožadoval prsa. Ještě cca ten týden ho chodil ukládat manžel. V noci jsme k němu vstávala já. Prošlo to úplně v klidu,a malej teď i krásně spinká.

izz76
16. lis 2017

@beautit Je to přesně naopak,tvoje dcera se projevuje jako normální miminko,má potřebu kontaktu s maminkou,což je naprosto přirozené... Postýlka a gumový dudlík je jen jakási alternativa,která možná může někomu vyhovat. Kojila jsem děti do samoodstavu,k samostatnému usínání dospěly sami i když tříletou máme v posteli každou noc 😍

misa357
16. lis 2017

@beautit Náš syn jinak než u kojení neusne. Spí se mnou a v noci má samoobsluhu. Jasný, není to úplně super pohodlný pro nás, ale daly jsme se na boj, tak musíme bojovat. Však on tu kozu věčně dudlat nebude a jednou na to budu dojatě vzpomínat.

vendelinka08
16. lis 2017

Proc chces neco ted nasilne menit? Nic tim nevyresis...nevolej o pomoc..kdyz je to potreba tve dcerky. Cim vic delas veci nasilim tim hur. Syn byl od narozeni stale kojen...spal se mnou. Byl to mazec...uz jsem si rikala ve 23mesicich ze ho odstavim a najednou se odstavil sam. Pak uz jsem u nej nic nasilim nedelala. Ani dudlik ani nocnik. A vse bylo s klidem. Sam si odvykl od vseho a hlavne v klidu. Poslouchej potrebu sveho ditete a ne ostatni maminky...to bych uz nikdy neudelala jako jsem to delala u prvniho syna.

olsett
16. lis 2017

Taky to mám za sebou, malá od narození usínala u prsa, když měla problémy prospala půl noci s prsem v puse, byl to jediný způsob jak se vyspat. Nijak bych to neřešila, dokud nebudeš chtít odstavit, což mi v 10 měsících přijde taky brzo. Já ji odstavila ve dvou letech, páč jsem těhotná a už to nedávám. Nejdřív jsme odbourali denní kojení a pak jsem ji vysvětlila, že už nemám mlíčko, a že mám auau, zalepila prsa náplastí, pochopila to super a po 3 noccíh začala spát celou noc bez breku, ale myslím si, že opravdu už měla rozum, že mlíko není a ne že ji ho jen nechci dát...

beautit
autor
16. lis 2017

Holky nechci odstavovat teď, minimálně do roku chci kojit. Uvidím podle malé. Věk jsem uváděla jen pro představu. 🙂
Jak už tady někdo zmínil - asi to opravdu zbytečně řeším, jenže nátlak okolí a “chytré řeči” ostatních, člověka proste dokážou vyvést z míry. 🙂 tak moc děkuji za názory a zkušenosti, je fajn vědět, ze můj instinkt není zase až tak úplně mimo a ze nejsem “slabá” mama bez zásad, když spí mimco se mnou v posteli. 😀 🙂)

janylu
16. lis 2017

@beautit u první dcery na mě taky byl vyvíjen nátlak - od tchýně. Proč prej jsem si dceru naučila do postele a že ji to mám odnaučit. Dodnes si vyčítám, že jsem to zkusila. Bydleli jsme ale tenkrát v jednom baráku a byla jsem z ní vydeptaná jak furt kritizovala. Teď bydlíme sami a já jsem klidná a spokojená máma se spokojenými dětmi. Dej jen na svůj instinkt.🙂

hanih
16. lis 2017

@beautit Jak už tu píšou jiné - máš úplně normální miminko. Dcera byla něco podobného. Kojila jsem ji do 21 měsíců, z toho poslední tři měsíce jsem pomalu odstavovala (bylo mi to doporučeno doktorkou ze zdravotních důvodů). V té době jsem kojila tak dvakrát až čtyřikrát za den a dvakrát v noci. Nejdřív jsem pomalu ubírala kojení přes den, a u toho vysvětlovala, že je už velká holka, takže mlíčko od maminky už nepotřebuje a proto za chvilku nebude. Nahradila jsem dvěma dávkami UM (nyní dáváme před poledním spaním a před večerním). Zvládala to celkem dobře, občasi si posteskla, že chce mlíčko od maminky, ale brečela kvůli tomu jen jednou a ne nijak hrozně. Když si zvykla, že nekojíme přes den, přestala jsem kojit v noci. To jsem nahradila pouze vodou. Naštěstí si taky brzy zvykla a začala spát celou noc, pokud ji tedy zrovna netrápily zuby, rýma apod. No a nakonec jsem sebrala i večerní uspávací kojení, od té doby ale usínáme stále spolu v posteli, dcera má ve zvyku mě obejmout kolem krku a tak usne. Musím říct, že na to, jak byla na tom kojení závisla, to zvládla nad očekávání dobře. Byla hrozně rozumná 🙂 Přeju, ať vám to jde taky snadno, až přijde čas odstavit 🙂 ale nespěchala bych na to, pokud nebude třeba nějaký zdravotní důvod.
Mimochodem spaní mimča s námi v posteli je ta nejsuprovější věc! Já si to teda hrozně užívám a manžel kolikrát taky říká, jak je to super, že se dcera třeba v noci otočila a chytila ho za prst 🙂 A taky už jsem slyšela, jak jsme si ji rozmazlili apod. A co budem dělat, až bude druhé? No co, přirazíme k manželské posteli ještě jednu normální postel a budem spát všichni čtyři 🙂

swetlusska
17. lis 2017

Taky mě rodina dost kritizuje, ať se nedivím, že se nevyspím, ať ho nechám vyřvat, závisláka atd., to fakt moc nepomůže no ☹
Do teď kojím, je mu rok a měsíc. Je to fakt jediný způsob uspání, takže zkoušíme postupně jiný uspávací metody, včetně tatínka...Zatím to nehrotím, ale taky už přemýšlím, jak přestat, aniž by spustil hysterák....

bylinka36
17. lis 2017

Bud v klidu, ja kojim dvouletou a tech kecu od nekterych kolem 🙄. A to ja se rozhodne odstavovat nechystam, chci kojit do samoodstavu. Ty 3 roky nevyspani jsou v nasem zivote strasne kratky usek, jednou budu s laskou vzpominat jak u me v naruci spalo male vonave detatko❤...

hany_bany
17. lis 2017

Taky jsem to tak měla, člověk má pocit, že bude kojit věcně 😀 Pak jsem otěhotněla a už bylo kojení tak nepříjemné, že jsem malou postupně odstavila-ve dvou letech. Když byla nouze, tak jsem jí dala dudlik, teď usíná v náruči 🙂 Ale taky jsem měla chvíle, kdy jsem byla otrávená z toho, že ji nikdo jiný než já neuspi. Narozdíl od jiných tchýní, ta moje mi říkala, ať jsem ráda, že ona dlouho nekojila a chodila pak po bytě a uhoupavala, že to kojení je super způsob 🙂 No a když jsem to začala brát z té pozitivní stránky, hned to bylo lepší. A bylo krásné koukat, jak dcerka pila, postupně se uklidňovala, až usnula 🙂

ivular
17. lis 2017

@beautit Tak až budeš zase někdy pod nátlakem okolí, tak jim řekni, že znáš maminku, která do 2 let kojila syna PLNĚ a přirozeně se syn odstavil ve 4,5 letech. Spalo a spí se všem zúčastněným ve společné posteli dobře😎
A možná není úplně bez souvislosti, že teď už 6,5letý klučina má rýmu cca 2 x ročně (vždy max 2 dny) a např. antibiotika ještě neměl (nechci zakřiknout). Ani nástup do školky a posléze školy s jeho imunitou nehnul😎

plksv
17. lis 2017

@ivular máme to stejně s našim kojenym čtyřleťákem, který s námi samozřejmě spí v posteli. Vzhledem k tomu, že už takhle jedeme potřetí - nikdo to neřeší, opravdu neslyším žádné negativní reakce. Co si kdo říká za mými zády je mi srdečně jedno 🙂.

lucyp13
17. lis 2017

já to měla s dcerou to samé, spala se mnou, u kojiní usnula a já s ní akorát že pak se v 9 m začala budit co 2 hodiny a to bylo na mě moc..(driv tak jednou za noc a usnula se mnou), dostala lahev a byl klid, spala až do rána..zřejmě jí mléko nestačilo, nevim..takže pokud tě to obtěžuje nebo zkrátka vadí, zkusit flašku

bucvelebuc
17. lis 2017

Nedá mi to a připojím se do debaty, řeším teď zrovna velmi aktuálně něco podobného. Holky, vy, co jste kojily dlouhodobě, jak se u toho vaše děti chovaly? A kolikrát jste k nim v noci vstávaly? Synovi bude za pár dní rok, kojit jsem chtěla minimálně do roka a půl, ale přiznám se, že už toho začínám mít dost. Kojím totiž pořád aspoň pětkrát přes den (a to je prosím velký jedlík a normální jídlo baští s velkou chutí, často a hodně) a nepočítaně v noci. Nepočítaně proto, že se syn často i desetkrát za noc probudí a prsem se uklidňuje, aby zase usnul. Jenže je při tom dost surový, intenzivně mě kope do břicha, štípe do prsou a obličeje a tahá mi spodní ret (to dělá i přes den, ale aspoň mě nekope). Spát u toho nemůžu, opravdu to bolí, navíc jsem teď v prvním trimestru těhotenství, tudíž věčně unavená a s žaludkem na vodě, a to mi teda fakt nepřidává. Večerní uspávání naopak u prsa vůbec neprobíhá, od malička jsme zvyklí ho s manželem uhoupat v šátku nebo nosítku a máme to tak doteď. Pořád si říkám, že to zkusím vydržet co nejdéle, ale přiznám se, že vůle už moc není. Odstavit ho úplně nechci, chtěla bych to jen částečně omezit, kojit třeba třikrát denně a dvakrát v noci, to bych byla úplně spokojená, ale jak toho dosáhnout, to teda fakt nevím.

ivular
17. lis 2017

@bucvelebuc Můj syn byl extrémně plačící mimino, kdy nepomáhalo naprosto nic. Někdy v roce to začalo být lepší a od cca 18 měsíců už dobrý. Vlastně se dá říct, že čím byl starší, tím byla větší pohoda.
Vstávat k dítěti bych nezvládala. Ne po tom hororovém prvním roku. Spali jsme tedy společně a ve spánku probíhalo i to kojení. Na otázku, kolikrát za noc jsem jej kojila, absolutně nejsem schopna odpovědět, protože jsem spala;) Zpětně bych řekla, že to byl snad kontinuální proces - že se za celou noc snad ani neodtrhnul 😅 Aby kopal, štípal či cokoliv podobného - to jsem nezažila. Asi proto, že on prostě taky spal;) Ale každé dítě je holt jiné, takže jsem měla asi velké štěstí.

nafuka
17. lis 2017

@janylu taky občas poslouchám kecy od tchyně jak manžel spal do 3 let v postýlce.

petanevesta
17. lis 2017

Synovi je 18mesicu a o omezeni kojeni uvazuji tak od jeho roku, protože ma dost zubu, navíc pres den chce kojit i nekolikrat, klidne 8x,kdyz me ma poblíž a v noci to jednu dobu byla sila, ale ted se teda koji tak 2-3x. Jen vubec nevim, jak na to. Vecer ho doted neuspaval nikdo jiny nez ja u prsa a pres den usne max.uspanim v kocaru a to i doma, kdyz nikam nejdeme, v postylce ma proste hysteraky, nezvykl si v ni vubec spat na dele nez treba 2hodiny v kuse. Imunitu diky kojeni dobrou nema, dcera je často nastydla ze skolky a on od ni doted chytil kazdou rymu😕 Jedine plus je, ze ho tim opravdu hned uklidnim v noci nebo kdyz je marudek, tak moc neji normalni jidlo a nahradí mu to moje mleko.

alena2109
17. lis 2017

@bucvelebuc Ahoj, před cca 10ti dny jsem řešila to samé. Malému je 14M. Budil se mi v noci co hodinu a prostě chtěl prso, já hotová.. takže jsem si řekla dost. Prostě jsem nakojila večer, ale v obýváku a pak šla odnést do ložnice. Šel uspávat manžel, trvalo to déle, ale usnul. V noci když se vzbudil, tak jsem ho dála k sobě, aby cítil blízkost, ale nedala jsem. Nabídla jsem dudlík, vodu..vše odmítl, trochu pokňučel a usnul. Tak jsem prostě vydržela celou noc a nakojila až ráno, když už jsem věděla, že vstáváme 🙂 takhle to bylo asi dva, tři dny. Dneska už se v noci probudí cca 2x-3x, což je pro mě luxus 🙂 a stačí ho jen přikrýt, dát ručičku a do minuty spí 🙂 Takže kojím jen před spaním, ráno po probuzení a 1x během dne. Chce to jen vydržet, opravdu jsem se toho bála, ale nakonec to bylo vcelku v pohodě a po více než roce se vyspím!!! 🙂

bucvelebuc
17. lis 2017

@ivular Ja teda tim vstavanim myslim proste probuzeni a nasledne kojeni. Syn taky spi s nami v posteli, ale ja u kojeni fakt spat nedokazu. Proto me to tak vycerpava. Spolu spime teda jen tri mesice, co jsme v novem byte, predtim jsme meli spaci patro a tam jsem se o nej fakt bala, jen lezt s tim mrnousem nahoru bylo o nervy, takze spsl v postylce dole a to jsem fakt vstavala a chodila kojit na gauc. Jenze to paradoxne spal mnohem lip a budil se vetsinou dvakrat, max trikrat za noc.

bucvelebuc
17. lis 2017

@alena2109 Asi neco takoveho taky zkusim, ale bojim se, ze bez revu to u nas nepujde. Dudliku se syn sam zbavil v osmi mesicich, proste ho zahodil a uz ho nechtel, a vracet mu ho zpatky rozhodne nebudu 🙂 Dneska to zkusime tak, ze ja nakojim, uspime a pak pujdu spat na gauc do obyvaku a manzel s nim bude spat v loznici. A uvidime, jak to pujde.

evee24
17. lis 2017

Já na rady okolí nedávám a mam spokojene dite. Kojím ještě 18 mesicni. V noci ji to pomáhá od bolesti zoubku a když nerostou tak spí celou noc. Takže vím, že je to zoubky u nás jinak by spinkala. Houpání v náručí se sama taky od naučila. Jednoho dne proste nechtěla.

olga_
18. lis 2017

@beautit Ahoj, četla jsem jen tvoje příspěvky. Já kojím tříleťáka, spí s námi v posteli. Nedávno se poprvé rozhodl, že na víkend pojede jen s tatínkem za dědou a babičkou. Noc zvládl celkem v normě. Od návratu si dává míň. Navíc čekám dvojky, tak jsem zvědavá, jak se to bude vyvíjet dál.
Podle mě je i v roce na odstav brzo, můj syn se v podstatě do roka jen kojil, v 15 měsících se občas najedl. Teď jí všechno s obrovskou chutí, je to kyselina.
Na okolí se vykašli. Ti s vámi doma nežijou a miminko máš úplně normální, prostě chce mlíčko a být u mámy.

stastnablcha
21. lis 2017

no presne tak som to mala 🙂 preco chces uz prestat kojit? inak, ja som odstavila na vianoce.. na stedry den bola tak unavena ze jednoducho zaspala aj bez prsnika a potom este po veceroch sa hrala s hrackami a tie prve dni to prebehlo hladko a potom to uz slo . drzim palce