Jak uspáváte miminka?

amalka007
17. bře 2008

Ahojky, chtela jsem se poradit jak uspáváte. Malé je téměř sedm týdnů a nechce spát v postýlce. Můžu za to sama, protože jí trápí koliky a prdíky, takže jsem si ji začala brát do postele a nyní to vyžaduje. Obávám se,že až koliky přejdou, tak už ji na postylku nenaučím......

marthule
17. bře 2008

Čusík Amalko007. Před půl hoďkou jsem psala o plakavém mimi...i nás trápily prdíky a brala jsem malou do postele-vlastně jen tam mi usla- a já byla šťastná..bála jsem se ji přenést do postýlky, protože hned byla vzhůru a chtěla plakat...zhruba před 14 dny to bylo mnohem lepší, tak jsem ji zkusila dát do postýlky a buď a nebo...byla jsem celkem překvapená, že usla...ale teď v pátek opět začala malá plakat-i přes den a celkem nejde utišit...(včera jsem uspávala na počtvrté-a to jsme byly zvyklé vykoupat, napapat a spinkat...) Vždycky už mi spala v náruči, dala jsem ji do postýlky a do 3-4min pláč jak nevím co...napočtvrté to vyšlo...tak Ti vlastně ani moc neradím viď? Tak se k Tobě spíš přídám....ale do postýlky malou určitě zkoušej dávat...přeji pevné nervy(mě občas dochází 😒

junovka
17. bře 2008

Ja som takto mala s Timeikou a mam aj s Nelkou.Timka sa naucila spat pri nas, takto spala tusim asi do 3 rokoch a o nic sme neprisli 😉 🙂 Potom zistila, ze je velka slecna, tak ani pomysliet, zeby pri nas spala.A vobec ma nebude trapit a ani si nebudem nikdy vycitat, ze som to dovolila, ze pri nas spala .Nelka to zacina tak isto praktizovat...a co?Nic 😉

lendy1
17. bře 2008

amalka, malá je ještě moc maličká...
co tak doporučím je půjčit nebo koupit si knížku Nejšťastnější miminko a vyzkoušet některé rady z té knížky, jelikož na každé mimi zabýrá něco jiného.
Náš malej netrpěl na prdíky, ale co nám pomáhalo, aby usnul bylo pevné zavinutí (ne v zavinovačce, ale třeba v plínkové osušce, aby to bylo opravdu pevné), dudlík, výrazné kolíbání. Ještě tam doporučují ruch - např. fén, rádio puštěné na šum, pračka, myčka...atd.
Potom D. pomáhalo, když jsem ho dala do postýlky a seděla u něj a hladila ho po hlavičce, dokud neusnul. Potíže se spánkem jsme neměli a myslím, že to bylo hlavně díky tomu zavinutí - usínal vždy do 5min. a sám-nějaké uspávání v postely nebo v náruči neznám, ale každé díte je jiné.
Někomu zabýrá metoda 5-10-15, ale třeba ne tak dlouhé intervaly v pláči, ale přizpůsobit si to na kratší dobu. Jen to chce u této metody mít pevné nervy a vydržet 3 dny a je to. Ale zase, na některá mimča to vůbec nezabýrá nebo mimina nemá výdrž poslouchat pláč svého dítěte.
Rozhodně chováním nic nezkažíš a v žádném případě mimčo nerozmazlíš. Je fakt, že v pozdějším věku se uspávání v posteli s rodiči špatně odbourává. Jinak na toto téma je tu už mraky diskuzí stejně tak jako o uplakaných dětech.

marthule
17. bře 2008

Taky jsem se ještě chtěla připojit k názoru, že jestliže spaní miminka u rodičů v posteli nevadí ani prckovi, ani rodičům, tak na tom není nic špatného 🙂

aponchie
17. bře 2008

spani deti s rodici je stejne jako spani mladat a samic ne? 😉

sakura77
17. bře 2008

amalka este stihas 🙂 ja som tiez maleho ucila cca od 6 tyzdnov v postielke,ked aj plakal isla som za nim,dala cumlik alebo napit,npapat,ale za ziadnych okolnosti nevyberat,a rychlo sa to naucil a mame vecer pokoj so spanim-okupat,napapat dat do postielky,pusu a odidem a spi jak drevo 🙂

ale bohuzial cez den som to "odflakla"-dlho sme uspavali v kociari,ked sa uz vedel sam posadit sa uz nedalo,tak na rukach a podobne.teraz spi uz len raz za den,zoberiem ho na ruky,urobime 3 kola po spalni a sup do postielky 🙂 vacsinou zaspi hned.tak to sa este da zvladnut v pohode,ale pri druhom "nastane "rezim aj cez den 🙂

amalka007
autor
17. bře 2008

Dekuji moc za povzbuzeni a rady. knizku si urcite koupimn 🙂

misalka
17. bře 2008

ahojte, chtěla jsem se zeptat,co je to metoda 5-10-15,taky jsme s malou měli problémy s uspáváním,a le už je to celkem ok,zjistila jse, že ji musím hodně unavit,pak usne i v postýlce za pár minut, dám dudlík a hladím po nosánku, po čelíčku, pobrekává ale jen pár minut a usne, bez pláče usíná, když už je hoooodně unavená...

lendy1
17. bře 2008

misalka, to je v podstatě metoda usínání, že mimčo položíš do postýlky a když začne plakat, neletíš k němu hned, ale počkáš nějakou dobu (5.min, ale je lepší dřív), přijdeš, ale už nevyndáváš z postýlky, jen pohladíš, uklidníš, dáš dudlík...když zase začne plakat, interval se prodlužuje (10.min) a takhle dokud neusne. Je to trochu drasťárna, ale fakt to některým mimčům pomáhá. Je potřeba ale vydržet a většinou stačí 3 dny a je po potížích s večerním usínáním 😉 My jsme to naštěstí nemuseli praktikovat, většinou do těch 5.min. usnul sám.
Jo nám se ještě osvědčila při usíná přez den plínka přez obličejík, jakmile usnul-dala jsem mu ji pryč.

minea
17. bře 2008

Lendy1, to, co popisuješ, sou docela hustý metody 😅 . Přiznám se, že moc nechápu téma uspávání u takhle malých miminek. Moje dcera spí sama od sebe - buď usne při kojení nebo při hraní s hrazdičkou. Pokud chce být vzhůru, povídám si s ní nebo jí dám hračky a je to. Rozhodně jí neurčuju, kdy má spát nebo bdít, spí v noci a přes den podle toho, jak potřebuje.
Knížka "Nejšťastnější miminko v okolí" je skvělá!

andys26
17. bře 2008

Lendy1: metoda pevného zavinutí funguje už delší dobu u nás. Malý když má ručičky venku tak prostě neusne a jenom pláče. Takže večer koupání, papání, pochování v náručí a zavinutí a spí max. do 10ti minut 🙂

xsipm04
17. bře 2008

amalka a misalka: Já bych teda taky metodu 5-10-15 nezkoušela. Je to dost drastický způsob, jak uspat miminko, který podlamuje vztah maminka/miminko. Mimča jsou ještě moc malá a očekávájí, že když je něco trápí (třeba to, že nemůžou usnout), že maminka jim poskytne oporu a bezpečí. Touhle metodou se na ně mamča vlastně vykašle a podlamuje jejich důvěru v maminku. Lendy1 to tady psala, jako jednu z uváděných možností a pochopila jsem, že ani ona není jejím příznivcem 🙂 , takže mi přijde lepší zavinování a chování.

U nás ještě zabíralo dát do šátku, ale problémek byl, že po vyndání se většinou probudila, takže to bylo spíš takový na den, když fakt potřebovala prospinkat a nemohla zabrat a já jsem si takhle s ní v klidu došla něco zařídit, nebo doma něco poklidila 😉

metlonka
17. bře 2008

xsipm04 mas pravdu. Tu metodu ktoru dievcata spominaju, neskusajte na miminkach do pol roka. Je vhodna az pre deti od 6-tich mesiacov...a to z jednoducheho dovodu. Dietatko este nemoze pochopit ze sa ma v postielke spinkat a nie hrat...a vsetko ostatne co je pisane v tej knihe : Kazde dieta sa vie naucit spat, odkial pochadza spominana metoda. Ak chcete tak vam ju poslem mailom. Mam ju v mailovej podobe. 😉

marthule
17. bře 2008

andys26,můžu se zeptat, jak staré máš mimi? Nám jsou tři měsíce, je pravda, že malá hodně máchá ručičkama...ale když nás trápí ty prdy opět, tak jak pročítám komentáře, jsem čím dál víc na pochybách....má vůbec cenu balit malou, když si na jednu stranu kopáním nožiček pomáhá od bolení?

xsipm04
17. bře 2008

Holky, já myslím, že s tím zavinováním, to platí sice asi na většinu miminek, ale ne na všechny 😀 Naší malé se od začátku zavinování vůbec nelíbilo. Už ten den, co se narodila si cpala ruce ven, tak jsme ji zavinovali asi týden jen na volno a když se odkopala, tak jsme jí to už neutahovali. Ona se děsně ráda rozvaluje a roztahuje od mala 😀

Jinak ale mě osobně se ta metoda 5-10-15 nezdá ani pro starší děti. Myslím, že to co jsem napsala platí stále i po půl roce (samozřejmě něco jiného je vztekací pláč 😀 to není klasický pláč, spíš takový vztekořev a děti ho začínají projevovat řekla bych až tak od 8 měsíce). Ale přes usedavý pláč bych teda nenechávala brečet ani chvíli. Já vím, že Metlonka to myslela dobře, ale jak napsala, že mimi má pochopit, že v postýlce se má spinkat, tak když se mu bude chtít spinkat, tak usne i jinde než v postýlce 🙂 takže pokud je i starší mimčo nějak přetažené nebo tak něco, že nemůže zabrat, tak mi stejně připadá lepší chovat nebo když už to ne, tak aspoň hladit v postýlce 😉

marthule
17. bře 2008

xsipm04,děkuji, trochu jsi mě uklidnila, že nedělám nic tak špatného, když malou uspávám chováním....

lendy1
17. bře 2008

marthule, ono v tom pevném zavinutí můžeš mít klidně i volné nožky 😉 Hlavně, že nemůže šermovat ručkama 😀 , ale nevím, jestli ve 3.měsících to ještě k něčemu bude...
Jinak když si najedeš myší na pas každé z nás, tak tam máš napsáno stáří mimenek+jméno+další údaje 😉

jinak jak píše xsipm04 - my jsme metodu 5-10-15 nepoužívali a nevím, jestli bych to zvládla, každopádně znám několik mamin, co to praktikovaly a potíže s usínáním takhle vyřešily, jen to asi má smysl až déle. Naštěstí u nás do 3.měsíce fungovalo zavinování a pak si už tak zvyknul, že po koupání a jídle se jde spát, že jsem ho dala do postýlky a do 5.min spí a bez křiku.

lenka2803
29. dub 2008

Ahojky - máme skoro půlročního klučíka - co jsme přišli z porodnice spinká s námi. Ze začátku měl prdíky - takže to bylo pohodlnější, než vstávat 50x za noc k postýlce. No a když prdíky přešli, tak si na to tak zvykl, že to začal vyžadovat a my to neřešíme. Je mu tam dobře tak co. Jednou nám v postýlce usnul - a já nemohla usnout, když jsem ho neslyšela jak "funí". Říkám si, že si to chci všechno užít, až bude větší, tak už s námi spinkat chtít nebude 😉

lenkazdenek
29. dub 2008

tak u nás to byla spíš otázka času,když bya linká tak jsme uhoupávaly,pak stačilo chovat nebo mít jí chvilinku 5mint) v klokance ,pak stačilo drže ji za ručičku a poslední týden stačí dát po véčedo postýlky ,pusu na dobrou noc a do 5 minut je tuhá 😀 😀

biba12
29. dub 2008

Mne mnaly zmenil od zaciatku sposob uspania niekolkokrat. Na zaciatku zaspaval vyhradne na brusku u mojho muza , ktory lezal na posteli a mal ho na hrudniku/cca do 1 mesiaca/. Potom zaspaval sam cca do 3 mesiaca. Potom ma 2 mesiace uspavania na rukach, inak ho nebolo mozne uspat. A od 5 mesiaca zaspava tak, ze pri nom lezim a on zaspi. Netrva to dlho do 15 - 20 minut haja. Akurat sa mi velmi budi v noci aj do 10 krat. Ale nie od hladu, len chce citi, ze som pri nom.

miriamkac
29. dub 2008

Zaujimave.....ja si neviem predstavit keby som mala uspavat vsetky tri svoje deti ako ty biba 😝 ....xixiix...My to mame jasne a striktne od zaciatku...v postielke sa spi...ja nepoznam uspavanie deti na rukach, cicikanie atd...

tvarohacek
29. dub 2008

Tak náš malej usíná odmala při kojení, občas ho kolíbám a u toho kojím 😀 a nedávno usnul prvně sám v postýlce, nemohl usnout u mě, tak sem ho položila do postýlky, odešla a hned usnul. Jak se to bude vyvíjet dál, nechám na něm 🙂

ali77
29. dub 2008

Tak u nas je to podobne mala ma uz 7 mesiacov a spi so mnou par mesiacov vela papala v noci stale kojim a ja som ju nevladala stale vyberat z postielky tak som ju vzala k sebe. Zo zaciatku som mala vycitky ze som mala ine plany ze bude urcite spat len v postielke ale nakoniec som sa prestala pre to trapit mala spi na manzelskej posteli, tatko blizko nas na valende a som spokojna aj ja aj ona ved hadam do 18 spat so mnou nebude.Ale za to ked zaspava tak ju nakojim potom si trosku pokeca spolu lezime na posteli niekedy hned zaspi niekedy jej aj poviem rozpravku a zaspi vobec nevymysla ze chce ist von a sa hrat takze tak. Kazde babo je ine a ja si to vychutnavam ze ju mam moju malicku ved tak to rychlo ide ani sa nenazdam a sa mi vyda 😀

tvarohacek
29. dub 2008

já si malýho beru v noci k sobě po prvnim intervalu na kojení, protože kol. půlnoci začne v postýlce naříkat a budí se někdy každých 20 min. u mě v posteli by to bylo ok, akorát se mi blbě kojí vleže, tak když nám to nejde, tak ho vezmu do křesla, kde sme zvyklý..no a k ránu se budí každou hodinu a vstáváme v šest.

ali77
29. dub 2008

my niekedy vstavame o 7-8 tiez ma v noci obdobie casteho intervalu papania alebo nad ranom a niekedy ju manzel zobudi uz o 6 ked ide do prace no co uz. Mam pocit ze celu noc prespia len babatka ktore nie su kojene ale predsa materske mliecko je materske mliecko a nase deti ze vraj ani nemusia byt take hladne ako si pytaju ale chcu byt blizko mamky

tvarohacek
29. dub 2008

ali77 no já kojim strašně ráda a doufam, že to půjde co nejdýl 🙂

ali77
29. dub 2008

tarohacek ja by som chcela do roka mala som limit ze minimalne chcem do pol roka to sa mi podarilo a teraz do roka a potom uz nie proste to tak citim no uvidime ked bude mat rok 😀 ona je totiz poriadna prisavka a tiez milujem ked sme stale takto spolu ved uz sa to potom nikdy nevrati spat no nie

tvarohacek
29. dub 2008

ali, no my jsme doteďka v podstatě kojili po hodině, teď se to prodloužilo po dvou, já miluju ho při kojení pozorovat, ty krásný oddaný očička, je to takový malý zvířátko 😀

luculka
29. dub 2008

ahojte ja som najprv malu uspavala na rukach....hondrkanie,,,asi pol hodky,,,, 😒 potom z jedneho dna na druhý som ju dala len tak po okupkani a napapaní do postielky,,,,asi 5 krat som musela príst co mrkotala...a teraz uz pekne zaspinká sama,,,chvílku si nieco mrmle,,,a za stvrt hodinky pekne sama zaspinká 😵