Jaký máte uspávací rituál u batolete?

brego
14. lis 2011

Zajímalo by mě jaký sled událostí máte každý večer jako uspávací rituál? Koupání, jídlo, pohádka, ukolébavka, pohlazení, dudlík, usíná samo nebo v přítomnosti maminky? U nás je to zatím tak, že proběhne večeře, pak koupání, pak dobrou noc tatínkovi, kojení v ložnici již po tmě, u čehož většinou vytuhne a přesun do postýlky.Když nevytuhne v náručí, tak přesun do postýlky a držení za ručku nebo aspoň ležím vedle na posteli a počkám než usne, to vše v tichosti. Ale chtěla bych kojení zrušit a místo toho zavést pohádku a samostatné usínání... Budu ráda za Vaše zkušenosti.

ja.na81
14. lis 2011

Ahoj, tak u nas je to zatim tak, ze kolem 18 hod ma maly veceri, mezi 18.30 a 19 hod je koupani (nebo myti - nekoupu ho ve vane kazdy den), vycistit zoubky, zamavat tatinkovi a jdem do loznice, kde ho polozim do postele (spi s nami, na svem "balkone") a lehnu si k nemu a zhasnu. Takhle lezime tak 20 min, nekdy mu neco povidam (hodne potichu), pravidelne chce take napit vody z lahve (tu ma vzdycky u postylky, tak si na ni ukaze a dam mu napit)... Proste tech 20 - 30 min s nim v te posteli lezim (nekdy ovsem usne hned jak si lehnem, nekdy do 10ti min, proste zalezi jak ten den spal pres den, jak moc je unaveny).
Pohadku bych taky rada zavedla (pocitam, ze tech 20 - 30 min by to zabralo stejne), ale nejak nevim, jak na to 😉 Zrovna ted ma maly obdobi ze je extremne mazlivy 😉 a usina fakt na me prituleny, takze asi neni nejlepsi cas na zmenu... tak vyckavam 😉

mpavlinka
14. lis 2011

Koupání, jídlo, důda na cestu 😀, pusinka od táty, zamává 🙂 - odcházíme do ložnice 🙂 Pak dám pusinku, položím do postýlky, zazpívám, pohladím a cca po dvou minutách odcházím.

zvirka
14. lis 2011

Tak náš není vůbec tulivý, takže kolem cca 19.30 kaše (už nekojím), pak vyčistit zoubky, s tím teda dost bojujeme. Koupeme už před jídlem, takže jen přebalit, pokud je potřeba a uložit. Dáme dudlík, do ruky chumlánka a zapneme světýlko - měsíček nad postýlkou. Malý usíná sám, většinou brzo, tak do 5 minut. Ale někdy se zadaří a neusne třeba hodinu. Nedávno začal spávat už jen jednou přes den, tak 1,5 hodiny, takže je večer unavený a usíná líp, dřív to bývalo horší. Ale i teď se stane, že se jdeme podívat a stojí v postýlce. Tak prostě zas uložit a vše znova. Na čtení není, to ho spíš víc rozdovádí a usínání se mnou nebo s manželem nepřichází v úvahu, protože ve velké posteli začíná okamžitě řádit, lozit, povídat, houkat atd. To praktikuje leda manžel v noci, když se malý vzbudí a nechce sám usnout, mě k tomu nepotřebují, je to tatínkův chlapeček. No aspoň se můžu uklidit do obýváku a v klidu spát 😉 Jo, malému je rok a dva měsíce.

yellowbanna
14. lis 2011

Po umyti/koupeli jdeme do loznice a na velke posteli si cteme knizky. Zatim to probiha tak, ze si Tonik sam listuje, ukazuje na obrazky, ktere mu pojmenovavam. Delame to tak uz od malinka. Ted mu do toho pomalinku zacinam rikat rymovane pohadky - Kuratko a obili, O Paleckovi, Polamal se mravenecek apod. Zacaly ho zajimat rymy a sam si rika, ze chce tu pohadku precist nebo rict. Uspech maji i rikadla od Josefa Lady. Takhle si cteme podle nalady a unavy 10-15min. Pak chvilka mazleni. Zhasnout svetlo a ukladam do postylky. Zazpivam dve ukolebavky a tise cekam, az Tonik usne. Posledni dobou si zacal rikat, ze chce, abych mu drzela ruku na tvari. Ne hladit, jen ji tam mit. Nevadi mi to, usina tak rychleji. Tot aktualni stav. Jinak podotykam, ze se obden stridame s mym muzem a ten ritual je velmi podobny. U vas uspavate vzdycky jen vy - maminky? Samozrejme chapu tam, kde je jeste soucasti kojeni. Od te doby, co nekojim, jsme ale zavedli stridani, aby nebyl T. upnuty s usinanim jen na me.

alfice
14. lis 2011

Od malička mlíko do postýlky a spát. Většinou dopíjí už v polospánku. S přibývajícím věkem se ovšem čas usínání mění, zatím co loni chodila v 19 hodin, dnes je to po 21. hodině, elánu má na rozdávání, ale spává stále odpoledne.

monivo
14. lis 2011

18hod večeře, 19hod koupání, 19.30 - 20.00 do postýlky, dostane trochu UM, dopije mlíčko, vezmu lahvičku, odcházíme pryč, necháváme trochu pootevřené dveře. Od narození žádné uspávání v náruči, žádné držení za ručičku, zpívání apod., na to si děti rychle zvykají a pak je těžké to odnaučit. Na pohádku je zatím času dost, až bude dcera větší.

ankava
14. lis 2011

bohužel já patřím mezi ty, pro které je uspávání horror. Od narození doteď- malé bude 11 měsíců. U nás večer probíhá tak, že cca od 18.30 koupeme nebo jenom myjeme, pak je kaše, chvíli pomazlit s tatínkem, který chodí pozdě, přesun do ložnice, dokojení, pusinka, položení do postýlky... a řev... okamžitě se postaví, chce vyndat z postýlky a ječí a ječí, tak jí položím... pusinku....ona se postaví a zase ječí... a takhle třeba třicetkrát, než je vyřízená a ani nemůže vstát. Počet položení je závislý podle toho, kolik toho naspala přes den. Já sedím vedle a čekám a pokládám. Několikrát jsem se opovážila z ložnice odejít a to jsem myslela, že si vykřičí plíce. Snažím se jí před spaním přečíst kousek pohádky, ale je to dost marné. Ona se stejně jen soustředí, jak by se dostala z té postýlky. Doufám, že se to jednou změní.

anetka1701
14. lis 2011

U nás to máme stejný vlastně od narození. Večer si hodně hrajeme a mazlíme se. Když mám pocit, že je malá už unavená, tak jí táta vezme umejt. Vykoupe se, pak si jí já vezmu do ručníku, dám plínku, pyžamko a mezitím přijde tatínek s mlíčkem. Pustí kolotoč a dá jí do ruky flašku s mlíčkem, malá se v postýlce sama napije, dostane dudlíčka, do ruky Spinkáčka a usne. Občas to usínání trvá dýl - pár minut, tak k ní průběžně chodíme, kdyžtak položíme v postýlce když stojí nebo sedí, nebo zapneme kolotoč, když dohraje :o). Jinak nic není. Myslím, že časem nahradím ten kolotoč pohádkou, ale zatím to není potřeba - naše přítomnost jí spíš ruší a hůř usíná, úplně nejlíp usíná když je úplně v klidu sama :o)

jop
14. lis 2011

cca od pul roku do roka byl ritual nakrmit, nakojit (pozdeji UM z lahve), do postylky, dulik, zhasnout, odchazim. Od roka navic zpivam u postylky pisnicky nebo rikam rikanky nebo pohadky, to zboznuje. Maly je zvykly na uspavani i od manzela, moji tchyne a sestry. Jinak nebyl nikdy moc mazlivy, takze na nejake tuleni nebo hlazeni pred spanim ho neuzije, coz je svym zpusobem vyhodne, protoze neni s uspavanim upnuty na me 🙂

levata
14. lis 2011

tak my máme kolem 18 večeři, pak si ještě chvíli hrajem, pak mlíčko, pak kolem 19 koupání- koupeme společně s manželem, po koupání zoubky, pak pápá klukovi v zrcadle.-) a šup do postýlky - většinou dává táta, cca. 19:30 - , rozsvítí se světýlko u postýlky, dá dudýn a usínáček - takový hadřík s hlavičkou medvídka a zapne se tak dvou minutová ukolébavka z natahovacího šneka - už jsem mu jí pouštěla v bříšku, když jsem šla v těhu spát, pak pusinka pohlazení. usíná už od mala sám, někdy to je hned někdy to trvá déle - dle denní náplně, teď tedy už chodí na nočník, tak si třeba ještě řekne o eee, tak ho dám ještě někdy vyčůrat a pak spinká ... hurááá.-) je to takový individualista, mazlení zatím moc nemusí a ani nikdy neusnul když jsem ještě kojila a ani s náma nevydrží v naší posteli☹ takže to tak vyplynulo samo, nic jsme nějak extra neučili🙂 chtěla jsem zavést pohádky, ale myslím, že by tomu ještě moc nerozumněl a spíš by koukal co se děje a z toho by neusnul ... tak možná později ...

apollo11
14. lis 2011

Tak moje rada je nechat tomu přirozený vývoj a být vždy nablízku 😵 Jednu dobu (po roce věku) jsme taky uspávali u nás v posteli, ale brzy ji to začalo moc podněcovat a byla z toho příliš rozdováděná, tak teď všechno tohle společné čtení, prohlížení knížek, povídání a zpívání děláme ještě předtím, než je čas jít spinkat. Ale je to vlastně součást rituálu. Jakmile vidím, že je unavená, dám ji v klidu do postýlky (je maniak na knížky, tak si většinou nějakou musí vzít s sebou 😀) pak si svolá všechny oblíbené plyšáky a dává je "hají" 🙂 Sedím vždy u ní a chvíli si ještě tiše povídáme nebo zpívám, ale už jen monotónně a potichu, protože výrazný zpěv ji upoutává. Většinou usne za chviličku, jen se musí vychytat ten správný moment uložení. Někdy stačí jen párkrát pohladit po zádech a je to 😵

majatob
14. lis 2011

my zajdeme pro tatu na nadrazi, spolecne se najime, okoupem je, pohrajem si, sup do postylek, pustim CD s pohadkama, zhasnu, odchazim (nekdy sama, nekdy se rvouci prostredni a tu pak uspim v moji posteli a prenesu) 🙂 spat chodi kolem 21.30, driv to nema cenu zkouset 😅

brisalek
16. lis 2011

U nas je vecere , koupani (vyjimecne, ale ted cim dal casteji jen myti), zoubky a pak bud kouka na DVD krtecka (to se naucila kdyz mela v lete anginu a pres den spala vecer pak sla spat az treba v 10 pul 11) a vypije u toho sunar nebo misto televize jdeme rovnou do postylky a cteme pohadky(krtecek a kalhotky, potopa, O jablonce, rymovane Kurako v obili....., polamal se mravenecek) 1 nebo 2 a take ma sunar. Do postylky nese tatka, da pusu a rekneme dobrou noc a to musime vsichni(ja, medved, krtecek a male kuratko🙂). No a pak zhasneme a jeste si chvilku povidame basnicky a ja ji zpivam a u toho a pri tom se ke me stridave tuli a krouti na posteli. Usina mezi 5-15 minutama. Ted usina mezi 19-19.30 (vstava mezi 6-7), v lete mezi 20.30-21h(pul7-7), pres den uz vic jak 10 mesicu nespi.

Je to uzasne proti tomu , co bylo mezi navratem z porodnice a asi 14-16m. Uspavani trvalo i 2 hodiny.(do tak 6 mesicu plakala a cucala z prsu). V dobe okolo 12 m bylo uspavani u prsa a pak povidani a zpivani a trvalo to tak hodinu nez usla.

naty
16. lis 2011

Tak u nás večer uklidíme hračky, oblečeme pyžamko (koupeme se většinou kolem 5, takže rituál to není, bývá po tom strašně rozdováděnej), pustíme si dva tři díly večerníčku, u toho pije um. Pak si jdeme vyčistit zoubky a lehnem si k nám do postele. Tady se přitulíme a bud pustím potichounku meditační hudbu a rozsvítíme si želvičku (promítá hvězdy na strop, to úplně miluje) a při tom v tichosti usne, a nebo jen rozsvítím želvičku a povídám mu pohádku a u toho taky usne. Když vytuhne, přendám ho vedle do postýlky, zapnu chůvičku a jdu fungovat dál 😀 Usíná většinou během 20min. a oběma se nám to moooc líbí... 😵
Chodí spát mezi 19.30 a 19.45 a spí do půl sedmý...

rozarka65
16. lis 2011

Tak u nás večeře,společné koupání..pak se starší kouká ná pohádku a mezitím nakojím menší, položím do postýlky,pohladím a odcházím...se starší čteme pohádku,povídáme co se líbílo/nelíbilo na dnešním dni,vyčistit zoubky a do postýlky...starší bohužel neumí usnout sama,takže se potřebuje přitulit...usnutí trvá od jedné minuty až půl hodiny,někdy když je přetažená,nemůže usnout...Ráda bych stejně jako koupání,spojila i uspávání...ale zatím to nejde...jsem ráda,že Eli usíná sama,ale je zvyklá,že ji položím do postýlky a je v ložnici klid, nikdo tam nemluví...jinak nechávám otevřené dveře a není naprosté ticho (mluvíme normálně nahlas apod.)...ale když by tam Aninka povídala,tak by se Eli chtěla "zapojit"...🙂 Když se povede,tak v osm obě spí...ale to je málokdy,většinou Eli,ta to vyžaduje, od sedmi je protivná a už se chce jít koupat atd...ale nejpozději v devět už ano,Aninka má pak problém vstát ráno do školky....

dana3262
16. lis 2011

odpoledne spi venku v kocarku 2-3hod. Vecer ma veceri mezi 6-7. Koupani je jak kdy, ale vetsinou pred veceri. Mliko mezi 8-9, pak zuby (to je blby, jak se narusi to usinani), cteni pohadky a pak jeste po tme poslouchame nejake audio a usne az mezi 10-11. Samotne usinani trva 1-2hod. Je to otrava. Spi s nami v posteli, takze uz zustavam spat, dokud mi manzel neprinese mladsiho na kojeni. Od narozeni mladsiho davam starsimu misto Beby svoje mliko, tak uvazuju, ze mu vycistim zuby po veceri, pred mlikem.. 😕

brusinka.pusinka
16. lis 2011

u nás je to tak že kukneme na večerníček , vykoupeme, najíme se , vyčístíme zuby a šup do postýlky. Tatínek dá pusinku maminka veme knížku a přečte 2 pohádky v 8 večer už spinkame až do rána 😉 děláme cca od roka 😉 😀

ladybugie
16. lis 2011

večeře, koupání obden, převlékání, pohádka s tátou v posteli, pak pusinka od mámy a spát. Někdy odcházíme v klidu, někdy je řev. Ale nikdy tam s ní nejsme do úplného usnutí. Do postele jde v půl osmé, v osm zhasínáme a v půl deváté se hajá.

michamicha
16. lis 2011

u nás je mezi 5-6 hodinou večeře, pak kolem 7 koupeme/sprchujeme, následuje mazání a oblékání do pyžámka a přesun do postýlky, kde musí mít připravený 2 dudlíky, flašku s mlíkem a musí být zapnutá chicco lampička s hvězdama na stropě a muzikou 🙂 většinou dopíjí v polospánku, pak jen našmátrá dudlíka a svalí se na bok, ale posledních pár dnů tam dělá hodinu i déle kraviny s tou prázdnou flaškou 😅 tak mu jí jdu vzít, pustím znovu lampičku a buď už je tak unavený, že do 2 minut usne sám nebo ho musím hladit, až ho uhladím, že usne 😀

jediný co mi ten stereotyp trochu narušuje, je čištění zoubků, protože když je vyčistíme po večeři, tak to s tím večerním mlíkem jaksi ztrácí smysl 😖

arianka
16. lis 2011

Koupačka 17:30h, po 18h už musí být v postýlkách, jinak jsou mrzutí, flaštičky s kaší do postýlek, dopijí, pohladím, pusa na dobrou noc, pustím 5ti minutovku medvídka Pů na strop s ukolébavkou a v 18:30h už spinkají. Dudlíky nesnáší odmala, zato podmínka je kapesníček usínáček v ručičkách 🙂 Takhle fungují od 3. měsíce do teď 🙂

gintare
16. lis 2011

O půl osmé večeře (kaše), pak koupání, kojení na dobrou noc - krásně se uspí, pak přesun do postýlky a přání dobré noci.