Je syn ospalec? Nebo dělám něco špatně?

klarina_f
15. kvě 2013

Poraďte mi se spánkem. Prakticky nám to vyhovuje, jen máme určité drobné chybičky a nevím, co s nimi. :(

Spát chodí dvakrát denně, tj. kolem 10 a potom kolem 15-16 hodiny. Vstává kolem 6 a do postýlky jde kolem 20 hodiny. Noční buzení je po hodině (ve špatném období), po dvou až 4 hodinách (v lepším období). Dřív chodil spát třikrát denně, ale vstával v 5 ráno. Po dvou hodinách je schopný být unavený, protírá si oči, ale snažím se ho ty 3-4 hodiny držet vzhůru.
Do postýlky chodí od prsa, snažím se ho vždy lehce budit, aby viděl, že už tam nejsem. Poplácám po zadečku a on se otočí na bok a spí.
Občas se stane, že se probudí třeba po půlhodině (během dne) a když plácám po zadečku, tak má zavřené oči a leží, když přestanu, vstává.
Ve čtvrtky to je složité. Chodíme plavat. Vstane kolem 6, v 9 jdeme plavat, to už je unavený a v 9:30 po plavání už je protivný, pláče a chce rychle spát.

Jak to máte vy? Popř. dělám něco špatně?

anina32
15. kvě 2013

Tak to máme ten samý režim jak přes kopírák😉 Ty noci jsou šílený, ale nevím jak to jinak řešit☹ taky si pořád říkám jestli dělám něco špatně, protože starší syn mi už asi od jeho 10 dnů vydržel spát celou noc. Teď Péťa taky spal celou noc od šestinedělí do 3 měsíců a od tý doby jako když utne, budí se čím dál častěji, třeba na dnešek asi 15x. Přemýšlela jsem i o tom že bych ho odstavila, ale on odmítá pít i čaj nebo vodu z láhve, a to i když už ho třeba přes den nekojím tak nevypije víc než 50ml za celý den, někdy za celý den ani kapku:(

naomi6
15. kvě 2013

@klarina_f Ahoj, také jsem si užila noční buzení. Okolo 8 měsíců se nám dcera budila i 8x za noc a chtěla kojit. Už jsem byla pološílená. Od té doby, co jsem ji odstavila, spala krásně celoú noc, takže za mě rozhodně odstavit v noci a budete mít klid. Držím palce 😉

klarina_f
autor
15. kvě 2013

@naomi6 já se toho odstavení bojím. Vůbec si neumím představit, že bude plakat, plakat, plakat a bude chtít a já mu nedám. :(
Jinak syn má alergii na kravské mléko, tak proto chci kojit dál.
Spíš mi jde o to, že je často unavený, ale když ho dám spát po dvou hodinách, nechce se mu, když po 4, tak je grogy úplně.

klarina_f
autor
15. kvě 2013

@anina32 já kojím kolem 10, potom kolem 15 hodiny a pak při usínání. No a v noci... .
Manžel mu dá napít čaje, ale moc to nepomáhá. Já bych mu čaj dala, ale cítí mě, tak to nejde. Manžel zase nemá výdrž a nějak si s ním neví rady. :( A chodit za ním, radit mu... to si rovnou můžu malého vzít a uklidnit si ho sama.
15x se naštěstí nebude, budí se asi 6x, občas víc, občas méně.

naomi6
15. kvě 2013

@klarina_f Já jsem odstavila dceru v roce, ale přes den jsem ji ještě kojila do 17 měsíců. Takhle staré dítě už opravdu v noci nepotřebuje papkat, jen se chce mazlit s mamkou 😉. Také jsem se toho strašně bála a pořád to oddalovala, ale pak už se to fakt nedalo vydržet. První noc řvala v kuse 2 hodiny, vydrželi jsme to a nechali ji v postýlce, jen jsem jí řkla, že mlíčko už maminka nemá a hladila ji. No vztekala se strašně, druhou noc už spala krásně a když se náhodou někdy vzbudila, dala jsem dudu a v pohodě spala dát. Chápu, že se bojíte odstavit, ale čím bude starší, tím to bude horší. Přeji pevné nervy

klarina_f
autor
15. kvě 2013

@naomi6 a chodila jste k ní vy nebo manžel?

naomi6
15. kvě 2013

Měla jsem postýlku hned vedle své postele, takže když se probudila, dala jsem jí dudu a pustila usínáčka, vůbec neplakala, hned pak usnula. chce to vydržet a dítě nevyndavat z postýlky. Nebojte, to zvládnete a pak si konečně v noci odpočinete

anina32
15. kvě 2013

@klarina_f U nás je průměr taky 6x za noc, dneska to byl extrém 😒 Já kojím už jenom ráno na snídani, pak po večeři a pak v noci. Někdy když je hodně mrzutý tak i přes den ale to je spíš vyjímka. manžel bývá přes týden v cizině, tak ho nemá kdo ošidit, a čaj ani nic jiného prostě nepije ☹

klarina_f
autor
15. kvě 2013

@anina32 já se bojím, že když budu kojit jen ráno, večer + noc, tak ztratím mléko. :/ Co teda? Dítě nechce pít, jde jen o kontakt? A není teda "lepší" raději kojit? Nedám mléko, nechce čaj, pláče, vzteká se... . Mě je ho vždy hrozně líto. :/
A jak dlouho bývá vzhůru přes den? Resp. mezi spaním. Já se snažím držet ty 3-4 hodinky.

klarina_f
autor
15. kvě 2013

@naomi6 dudlíka nechce, usínáčka nemá. :(

naomi6
15. kvě 2013

@klarina_f Tak zkusit nějaké jiné šidítko, oblíbenou hračku, něco, co má rád. Myslím si, že mléko neztratíte, pokud budete kojit přes den

anina32
15. kvě 2013

@klarina_f Spí cca od 10 do 12 a pak od 15-16, večer koupeme kolem pul osmé takže spát chodí po osmé a ráno se budí cca 6-6.30.Takže to jsou ty 3-4 hodiny. Když ho nechám třeba na zemi tak je pak už mrzutej, tak si pak musím hrát s ním aby vydržel déle. Když usne po kratší době tak spí třeba jenom 15minut, ale častěji za den.Já mám mléka dost, spíš bych chtěla aby začal přes den pít vodu nebo čaj, už jsem ze zoufalství zkoušela i slazenej, ale bez úspěchu. Až začne pít tak bych klidně odstavila.

klarina_f
autor
15. kvě 2013

@naomi6 nemáme žádnou hračku nebo něco, co by bylo pro utišení. Já bych se chtěla dopracovat ke kojení jen ráno a večer, popř. noc. Přes den už ne. Ono to je ale těžko, ty svačiny, když nemůže máslo, jogurt... .

@anina32 tak to máme stejné. Mrzutost, hraní si s ním, usíná jen na pár minut... . Lukáš pije čaj dost. Třeba mu nevyhovuje to pitítko?

anina32
15. kvě 2013

@klarina_f my už jsme zkoušeli různý kojenecký láhve, tekoucí i netekoucí hrníčky i obyč skleničku a nic nechce. Asi jsem si zavinila tím že jsem začala dávat čaj až na půlroce s příkrmama, do tý doby byl jenom kojenej a tak nic jinýho pít nechce 😒 , starší pil čaj odmalinka a nebyl problém s pitím ani s kojením.

laurital
16. kvě 2013

Každé dítě má vlastní rytmus a je třeba mu nastolit určitý řád, ač se to leckdy maminkám nezamlouvá.Platí dítě unavit, ale nepřetáhnout.
To noční buzení, pokud to není úplně normální, nemůže mít hlad?

klarina_f
autor
6. čer 2013

Tak jsem chtěla zakládat novou diskuzi, ale vzpomněla jsem si, že už tady jednu mám. :(

Už nevím, co psát. Jestli psát režim od narození, nebo nový režim. Dobu kojení? Průběh dne? Nevím, co je důležité a co ne. Achjo. Holky... co dělám špatně???

Ve 20 hodin nakojím, pak dávám do postýlky, čtu pohádku, popř. hladím po tělíčku. Usne. Když ne, tak odejdu, nechám poplakat dojdu, položím a tak to dělám až do doby než usne.

Stává se, že se do pár minut probudí. Stačí položit, otočí se a spí. Ale za pár minut to samé. Musím položit, popř. pohladit, dát čaj. Když nepomáhá, zkouším dát na nočník (občas se v klidu vyčůrá, občas se vzteká), zkouším teplotu vůči zubům. Dneska usnul, do 22 hodiny se probudil třikrát. :(
Ve 22 kojím, tak jsem potom rovnou i nakojila.

Zkoušela jsem tu metodu (estwil?), ale dělám to teda tak, že odejdu, po chvíli, když pláče dojdu, položím, hladím, neodcházím hned pryč, jinak by si stejně hned stoupl a řval... .

Už to vypadalo, že to bude ok, ale zase to je tam, kde bylo.

klarina_f
autor
6. čer 2013

@laurital přes noc kojím, takže tam ten "hlad" asi bude, ale po dvou hodinách, to se mi nezdá. :(

tvarohacek
6. čer 2013

u nás se noční spaní a to u obou dětí zlepšilo až úplným odstavením (ve dvou letech).

aja84
6. čer 2013

Mala mi spi cele noci bez buzeni.Ale usina ve 21.30 a budi se pred devatou,nekdy pozdeji.napis co potrebujes vedet 😉

barbulinka1
6. čer 2013

Já jsem taky už skoro přestala kojit, kojim tak 1x za den, ale vypadá to že skončim uplně už není mlíčko :( ale noční spánek se tuk tuk zlepšil, budil se mi po půl hodině pak cca po dvou, taky jsem to řešila prsem.. ted mu dám napít čajíku a spinká dál a ráno kolem 6 hodiny mu dám mlíčko a spí cca do půl 8 do 8...Malej si taky stoupá, vždycky přijdu položim a má muchlací dečku, kterou se šmidlá a usne, hladim ho po čelíčku a tak do 5 minut je tuhej, ale jsou dny kdy tam jdu třeba 5x ho položit 😀 ale spánek v noci je 100x lepší když jsem ho prostě odstavila od prsa, už jsem taky byla hotová :( Jo a když rostou zuby, tak se budí víc v noci, podle toho poznám, že lezou 😀

berenika39
6. čer 2013

zkusila jsi něco změnit? úplně. myslím přestěhovat postýlku. nebo ho vzít k sobě. nebo spát s ním. prostě něco jiného než je ted. oni jsou kolem roku trochu mimo, fakt. je toho na ně moc. motorika jde dopředu, bojí se bez mámy, učí se nový věci den co den, do toho my jim měníme třeba jídelníček.....podle mě to všechno v tom věku nedokáží zpracovat. pamatuju si, že oba kluci v roce byli jak utržení.....s usínáním, tím prvním, večer...zkus dřív, třeba o hodinu.....

amazonka.k
6. čer 2013

Zda se mi, ze pres den spi dost. Mzslim, ze kdyz se odpoledne vzbudi v sest, musi byt v osm jeste cily a budi se treba jen proto, ze je vzspinkany dostatecne. Kubicek se mi budi asi v sedm rano, nasnida se, v deset dostane svacinku a v jednu jde po obede spat, spi do ctyr, dostane svacinku, v osm se naveceri a jde spat, spi mi znovu az do sedmi do rana bez probuzeni. Spi opravdu pekne, verim, ze kazde dite je jine a ze by Vasemu malemu spat jednou denne nestacilo. U nas zabira dopoledni prochazka, uz beha bez problemu sam, na vychazce se vyradi, unaveny neni a v jednu potom krasne usne..

linh
6. čer 2013

Natálce jsou 2 roky a ještě jsem se nevyspala. Spinkat chodí ve 21 h,zkoušela jsem dříve a neusne...cca do půlnoci spí tvrdě, ale pak se začíná budit. Někdy 2 x za noc, něldy třeba 10 x ☹ Občas kňourá,občas brečí, někdy se jen přetočí a spinká dál. Zkoušela jsem homeo Sedalia a bez účinku .... Vstáváme v půl 6 a až 6 h. Pak chodí spát kolem 12 h na hod až hod a půl. Tak taky nevím je chyba.

sarihy
6. čer 2013

Napíšu ti, jak ro měly moje holky ve věku tvého syna:

Starší: vstávando 6.15-6.45, dopo spánek v 10 (někdy 50min, někdy 2h), odpo spánek takž, aby byla kolem 15 vzhůru (dohromady naspala 2,5h za den), 17.45 kaše, koupat, 18.30 mlíko a spát...od 4,5M spala celou noc...Hlídala jsem si, aby byla opravdu v těch 15 vzhůru, i jsem jí budila, protože pak byla schopná jít spát třeba22, a to bych nerozdejchala
Mladší to měla podobně, i když nebyla schopná ,spát tak dlouho v kusé, takže třeba spala 3x..ale opět tak, aby byla nejpozději v 15.30 vzhůru...a v noci swe budila 2x-3x...Celou nic prospala až ve 22M..ale holky spaly od začátku spolu v pokojix tak ,aby w ta starší nebudila bylo jednodušší dát mladší flašku..

Ale nejsem asi ten správný příklad - holky miluju made vše, ale taky potrebuju svůj čas a prostor, takže jsem ren tesim dělala nejen kvůli ním, e taky kvůli sobě. Ale je fakt, že i teď jsou holky jak hodinky, starší 4,8R spi ste po obexe minimálně hodinu, ale občasné porušení jim problém nedělá. E mne režim vyhovuje.. za cenu toho, se třeba holky budím atd....Takže já jsem režimový typ, a osvědčilo se mi to - holky věděly, co a jak a kdy a já měla taky svůj klid...Někdo to možná odsoudí...

ciernavila
6. čer 2013

mne v tom veku tiez spal dva krat denne, v tych podobnych hodinach. Rano medzi 6-7, vecer spat o 20.00. No u nas bol syn zvyknuty ze ho do postele ulozim a odidem, nevyzadoval uspavanie /ked bol este minimiminecko som ho nechavala max 15 minut vyplakat a po par dnoch zaspaval sam./ Mne sa na kojenie budil po 3 hodinach, mozno niekedy po 2 ja si to fakt nepamatam...ale od 8 mes ked som zacala s kasami vecer som ho naucila ze ked vstane /rada od tchyne/ ze mu mam dat vodu. Mojmu to zabralo ze zistil ze sa mu na vodu neoplati budit a prespal celu noc. Odstavila som okolo 13 mes postupne. Najprv denne kojenie jedno, potom dve....az som nechala len vecerne kojenie ktore je pre dieta take najdolezitejsie z hladiska ritualu. Kedze sa uz nasytil z kase, sam mi zacal odmietat i vecerne kojenie alebo si len cucol a nechcel. Vsetko bolo pozvolne, postupne, nenasilne.... Realita teraz . - Uz mi spi len raz cez den, poobede 2-3 h, vecer ide spat o 20 a budi sa medzi 6.30-7.30. Som spokojna. /Dceru nejdem rozoberat, ta spi kedykolvek a kdekolvek ked ju ulozim, alebo tam je ticho/

Ked by sa dieta budilo casto asi by som si lahla a v tom case si vzdy zdriemla s nim. /U nas by to ale nefungovalo, nas ked videl ze si lahnem k nemu vymyslal duplom, sam zaspal rychlejsie/

petrajavor
6. čer 2013

@klarina_f my to máme...T ráno vstane v 5 dostane mlíko,hodinu vstává a padá na zadek v posteli (zjistil,že tam pád nebolí tak trénuje stání) v 6 usne a budí se mezi 9-10 pak je vzhůru a buď jde spát kolem 12 a zaspí oběd a spí třeba do 14-15 hod nebo jde spát později,každopádně při druhém spánku spí 2-3hod to jdeme ven, hrajeme si nebo tak něco...občas si zdřímne na hoďku mezi 17-18h ale většinou to vydrží na koupání v 19:30,ve 20h dostane um a spí až do té 5h...snad sem se v tom moc nezamotala....

klarina_f
autor
7. čer 2013

@tvarohacek já si říkám, jestli to kojení není... jak to napsat... návykové? Nevím, jak to napsat. Je návykové, dítě si zvykne, ale jestli on na něm není v noci tak nějak víc závislý. Snad chápeš, jak to myslím.
@aja84 syn se probouzí kolem 7 hodiny (dřív se budil v 5, teď nedávno kolem 6 a teď, čerstvě asi týden-dva kolem 7 hodiny). Chodí spát kolem 8 a to proto, že si začíná už protírat oči a už jde vidět, že by spal. Spí dvakrát denně, "dopřát" mu spát třikrát denně (v roce mi to přijde moc a prakticky to nevyžaduje), tak chodí spát třeba až kolem 10 večer. V 10 dopo a v 15-15 odpo chodí spát. Mezi spánky má bdělý stav kolem 4 hodin. V noci se budí po půl hodině.
@barbulinka1 já si říkala, že to jsou zuby, ale do pusy mě nepustí a pokud, ta by ty zuby rostly sakra dlouho. 🙂 Čaj nabízím. Když chce, napije se, když nechce, tak se nenapije.
@berenika39 nově spává v dětském. Postýlka je přiražená v posteli, kde spím já. Jeden večer nebyl unaven, nechala jsem ho řádit do 11 hodiny, pak "pochopitelně" spal, ale než usnul... . Na rukách ho uspávat nebudu. U prsa mi usne, ale do postýlky ho musím dát, jinak spadne s postele. Měl období, kdy jsem se u kojení jen hnula, náznak toho, že jdu pryč a on se probudil a pláč. Spával třikrát denně, vůči spánku v noci jsem to změnila na spaní dvakrát denně. Pár dnů ok, pak zase o ničem.

@amazonka.k přemýšlela jsem, že bych ho dávala spát jednou denně, ale to by vážně nedal. Ve čtvrtky, probudí se v 7 a v 10, po plavání usíná u kojení, úplně grogy. A do 8 večer (i kdyby šel spát v 5), tak to nemá šanci vydržet. U něj je maximum ty 4 hodiny. A zase po dvou hodinách je to taková únava na oko, že by spal, ale když ho dám spát, probere se, tak to je asi ten přechodný čas, který on musí překonat.

@linh uf, to jsi mě nepotěšila a soucítím s tebou. Já jdu dneska koupit čaj na spánek a nejspíš mrknu i na ty homeopatika.

@sarihy já jsem taky prakticky režimová a mnohdy se mi stane, že syn, v době spánku už protírá oči, dere se k prsu a ví, že se jde spát (viz ráno v 10). Jak jsem psala, má 4 hodinové intervaly. V 7 vstane, spát jde kolem 10-11, spí hodinku, dvě, ale někdy i jenom 10 minut... pak jde spát kolem 3 odpoledne. Délka podobná, jako dopoledne. No a potom jde spát kolem té 8 večer. Snažím se to dělat tak, že když odpo spí déle, do postýlky jde o pár minut později.

@ciernavila u nás nejsou známky toho, že by mm odmítal. Dostala jsem MS a jak se píše, že většinou děti odmítají, u nás nic. Vytahuji prso a on už kouká, dělá náznak, že bude papání. A kojit zase kvůli tomu přestat nechci, ale aby se budil co 10 minut taky ne. :(

@petrajavor my taky chodíme ven, ale když je hnusně, dlabu na to. Malý to přežije, venku si ještě užijeme. Když chodíme ven, tak taky...buď si hraje, nebo spí.

DNEŠNÍ NOC:
Vstával ráno kolem 7, spát šel kolem 10:20 hodiny (po plavání vždy vytuhne), spal asi do 12:30, šli jsme pojíst, hrát si... . Potom jsem kojila, dala ho spát mezi 15 až 16 hodinou, spal asi 45 minut. Najedl se, vykoupal a šel spát. Kolem 20:30 spal. Usnul při pohádce. Kolem 21 hodiny se vzbudil, došla jsem, položila ho, otočil se a spal. (kdyby si zase stoupal, nemá pro mě cenu odcházet, počkám, položím a tak to jde, až zjistí, že to nemá cenu). Za asi 10 minut to samé. Nabídla jsem čaj, napil se, položila. Stoupl si, já položila, stoupl si... vzala jsem ho, dala na nočník (vztekal se). Položil si hlavu na mě a "spal", vzala jsem ho, změřila teplotu (vše ok), oblékla, u toho buď poplakával nebo koukal kolem. Do postýlky, poplakával, nakonec při asistenci hlazení usnul. Potom se probudil asi za 15 minut, dala jsem čaj, nechtěl, otočil se a spal. Pak se probudil 21:55, tak jsem rovnou nakojila (kolem 22 kojím). Vzala jsem, dala do postýlky, spal. Pak se probudil asi po 15 minutách. Položila jsem ho, pláč, stoupl si, položila, stoupl si. Čaj odmítal. Pláč, občas se překulil, že asi bude spát, ale po minutce se zavřenýma očima pláč, stoupání, otevření očí... . Nočník odmítal, počůral se mi při přebalování na plenu. Uf... chytla jsem už nerva. Manžel ho vzal a já se šla rychle vykoupat. Došla jsem a synátor brečel jako by mu manžel ubližoval. Vzala jsem si ho já a bylo ticho. Chvíli jsem mu zpívala, nosila ho, odfrkoval (takové to plačící). Vzala jsem ho do postele, že teda bude spinkat se mnou. Na mě být nechtěl, vedle mě taky ne. Vztekal se, plakal, mlátil s sebou. Stoupal si o mě, lehal si na můj bok, pár sekund klid, pak zase řev, stoupání, lehl si na mu ruku a ok... pak ale zase to samé. Vzala jsem ho, šli jsme do obýváku (podotýkám, že v pokoji je šero, ale ne tma, takže bát by se neměl). V obýváku jsem mu ukázala hračky a pokud si chce hrát, tak ať jde, že už rezignuji. Sedla jsem si na sedačku, on si položil hlavu na mě a ležel. Já ho začala hladit a on ležet. 3 minutky, bez hnutí, koukal do blba, občas zavřel očička. Pak se lehce probudil, začal lozit sem a tam na gauči (rozuměj místo o asi metr a půl x metr). Začal mžourat očima, vzala jsem ho, že jdeme spát, ale už mi docházely nervy, tak jsem ho vzala kolem půlnoci k sobě do postele, pláč. Vytáhla jsem prso, dala mu prso ( v tu dobu kojívám) a spal. Co bylo potom, neřeknu. Když usnu, tak usnu. Instinktivně ho vyndávám z postýlky, dávám prso... prostě mě to už nebudí. Naposledy jsem se na každé kojení budila asi kolem půl roku. Už ho ani nepřendávám do postýlky a prostě spí s námi.

Závěr: občas se mi zdá, že ho něco bolí, ale když v obýváku procitl, byl ok, smál se, takže to asi ne. Napadly mě noční můry, ale to je teda hrůůůza. Ségra měla něco podobného, ale asi kolem 5 roku. Nebo separační úzkost? Nebo návyk na kojení?
Nedávno se to zhoršovalo. Spánek v 8 a v 9 nelítostný řev a uklidnění třeba až kolem 10-11 u prsa. Naučil se na to, tak jsem dělala tu metodu Estvil? Odnaučila jsem ho kojení v 9 večer...pár dnů se budil až kolem 11 hodiny, nakojila jsem, dala do postýlky a spal, ale teď se prakticky zase vrátil ke starému s tím, že to buzení je "lepší" a budí se třeba "až" po 10 minutách.
Uf. Tak do mě? Co dělám špatně???

klarina_f
autor
7. čer 2013

Dneska usnul kolem 10:20, vstával asi 12:20, byli jsme venku, takže se mu spalo pěkně. Budit jsem měla v plánu, nakonec se ale probudil po cestě domů. Zkusím ho dát spát kolem 4 s tím, že nejspíš půjde spát až kolem 9... achjo. Už teď se netěším na noc.

chroustinka
7. čer 2013

nocni buzeni jsme meli taky takto spatne - rust zubu, zavislost na dudlani prsa.... - pomohlo odstaveni (v deseti mesicich), flaska sunaru a naucit dudlika 🙂 Od te doby byl bez problemu.

klarina_f
autor
7. čer 2013

@chroustinka dudlika učit nechci a kojení nám vyhovuje už jen z důvodu, že má syn alergii na kravské mléko.

Ještě nespí, tak možná ho udržím do 6 hodiny a půjde spát. Ale nevěřím tomu.