Když se v noci vzbudí, postaví se. Jak ho uspat?

jitrulka
18. dub 2009

Ahojte holky, vím že je tu spousta témat o uspávání, ale tenhle konkrétní problém jsem nenašla. Chtěla jsem najet na metodu podle knížky... Každé dítě se může naučit spát, ale stále jsem to odkládala. A ted se malá po každém vzbuzení postaví a je vymalováno. když ji v klidu bez řečí položím a odejdu pryč, tak děsnej řev a okamžitě je zpátky na nohou. Dudlík ani pitíčko nepomáhá, zklidní ji jen prso nebo chování. V noci se budí tak třikrát za noc a já už jsem vyčerpaná a mám neuvěřitelné bolesti zad. Poraďtě prosím jak na takovéto aktivní robátko... Nebo se to sklidní samo? Ale kdy? ☹ Díky všem...

libka1
18. dub 2009

Tak to som zvedava, mame presne tento isty problem, ako ju polozim uz je na nohach 😅 Tiez si rada precitam nejake rady 😉

u2jana
18. dub 2009

no ja tiez 😉
som zvedava, co bude ked zacne chodit... uz teraz preruckuje pri tom placi celu postielku 🙄

many
18. dub 2009

holky tak nám to malej právě dělá,když spí v postýlce 😉 prostě se třeba v 1 ráno nebo ve 2 nebo o půl noci probudí a buďto si sedne nebo stoupne a řveeeeee a já ho uspím jedině tak,že si ho vezmu k sobě,dám prso a je hned tuhej 🙂 a proto už spí většinou snáma,to spí až do rána bez probuzení 🙂 no co se dá dělat,ale aspoň se vyspíme všichni 3 😀 😀 😀

jitrulka
autor
18. dub 2009

many: jj, to je přesně ono. jen malá nemůže spát s námi pač spímě poněkud provizozně a tak to není možný ☹

eppik.m
18. dub 2009

jitrulka: zrovna je toto téma u nás aktuální, jelikož Míša leze a staví se na nožky, není snadné ho jen tak položit na záda a odejít s tím že on jako hodné dítko usne. Nicméně platí pravidlo být důsledný. Znamená to že dodržovat večerní ritál k ukládání ke spánku (dle svých pravidel a jak vám to vyhovuje). Jelikož se už dítko umí pohybovat neostane ležet a tak začne lézt, stavět se na nožky prostě cvičí své dovednosti .... konkrétně u nás trvá cca 30 min až hodinu než usne, když máme dobrý večer tak i za 5 minut 😀 . Moje rada zní nekárat, nenutit násilím je potřeba vždy vysvětlit že je večer a jde se spinkat ale nikdy neustoupit i když hned neusne, dospělí taky nedělají hned všechno na povel ... i když se vám zdá že nechápe o co vám jde "ono moc dobře ví" jen to na vás zkouší ... ja Míšu vždy zpátky položím na zádička tolikrát kolikrát se postaví ... chce to opravdu zachovat chladnou hlavu a pevné nervi, nakonec to dítě vzdá a potom vždy unse, alespoň já to řeším tímhle způsobem. Myslím si že toto období pomine je potřeba jen vytrvat 😵 .

jitrulka
autor
18. dub 2009

eppik: díky za rady. ještě se zeptám, necháš ji takhle chvíli dovádět nebo ji pokládáš okamžitě? Okamžité položení totž u nás vyvolává pláč. A ještě trávíš doby než usne s ní? Bydlíme v paneláku takže velký a dlouhý pláč moc nepřipadá v úvahy.

many
18. dub 2009

jitrulka - to by u nás taky asi neprošlo to pokládání po sobě,taky by řval a řval a sousedi by asi radost neměli 😀 😀 😀

eppik.m
18. dub 2009

jitrulka: jsem s ním v pokoji do té doby než usne, ale pouze z toho důvodu aby nám nespadl z postele, jelikož jsem to u nás vyřešila tak že jsem jeho postílku přisunala k naší a sundala z jedné strany šprucle aby spal u nás co nejblíže, tím pádem vždy vyleze ze své postílky šup do naší, tak já ho vždy nechám at vyleze, pak se po mne sápe, boří do mně hlavu, dělá blbiny... a vemu ho a dám ho opět zpět, přikryju ho a tak pořád dokola, nikdy ho nenechám dovadět, jen ho nechám at tedy směruje kam chce (na začátku)... ale když už to trvá dlouho tak jsem nekompromisní a hned jak se otočí že chce vylézt tak ho hned vemu a položím na záda,takže intervali zkracuji, nekdy řve, nedky si dá říct, opět to chce zachovat chladnou hlavu a taky na nem poznám že se mu chce spát tak se snažím at se moc nerozpohybuje protože pak je to horší a neusne vůbec ... taky bydlíme v paneláku a malý reaguje na zvuky ... když je hoooodneeee aktivní nastupuje poslední docela zaručený uspávací způsob prso, ale všude se doporučuje nenechat dítě usnout u prsa ... když tedy usne v naší posteli tak ho jen přendám o kousek dál do jeho a spí .... to samé v noci, 1x kojím

jitrulka
autor
19. dub 2009

Achjo, takhle to obracení můžu dělat snad 50x. Bud pak řve jak tur a skončí tedy pro klid v náručí nebo z toho má ohromnou legraci a má pocit že si s ní maminka hraje. Jak člověk prošvihne chvíli únavy, tak je zle ☹ Večer je v pohodě, to už ví že má spát, ale v noci nebo přes den si zkrátka nedá říct.

eppik.m
19. dub 2009

😀 ty znáš svoje dítko nejlépe a taky víš co na něj platí ... u nás jsem to nočné spaní - nespaní začala radikálně řešit kolem 9 m. a můžu řict že se to vyplatilo a už to přináši nějaké ovoce, sice jen trošku ale mnohem lepší než dříve, ale je to běh na dlouhou trat a záleží na rodičích jak jsou v tomhle důslední, protože dítko to bude zkoušet pořád 😀 pomohla nám taky knižka, ale opět záleží jak si její rady uplatníš v praxi a zda jsi budeš jistá že to děláš správně ...

eppik.m
19. dub 2009

skusim v skratke tiez opisat nas porod... wild horses - mali sme to dost podobne 🙂

Takze - rano v sobotu pred 5 mi zacali kontrakcie, o 3 poobede sme dosli do porodneho domu, to uz boli po 5 minutach. Midwife bola fajn, chcela nas poslat domov, lebo som podla nej bola prilis v pohode na to, aby som rodila 😀 ale ostali sme tam, dostali sme peknu porodnu salu s balonom, vanou zachodom, roznymi pomockami (pisem to preto, lebo na Slovensku by toto bol tazky nadstandard), pustili sme si hudbu, tancovala som brusne tance, predychavala kontrakcie, midwife nam uvarila caj (mala som specialny na kojenie este z domu) a priebezne nam nosila novy a toasty a lekvar 😀 potom mi napustila vanu, vliezla som si do nej a bola to prijemna ulava (kontrakcie som mala strasne bolestive - pomahalo mi ich predychavat a pri vydychu robit hlboky zvuk "vuuuuu". A este mi velmi pomahalo, ze ma manzel stale masiroval - mali sme to nacvicene z predporodneho kurzu, takze vedel presne, co ma robit, bol uzasny.). Ozaj, jest neodporucam - ja som si len hryzla z mueslitycinky a hned som sa z toho povracala. 😖 Ale pila som stale a vela. Potom, ked som tie bolesti uz nevedela vydrzat, poprosila som midwife, ci uz mozem ist do bazena a ona, ze este asi nie som dost otvorena, ale skontrolovala ma a zistila, ze uz som na 6 cm, tak hura do bazena 😀 no a tam to bolelo este viac, neskor mi ponukla ten entonox, tak som ho skusila a bolo to super 😀 som z toho bola uplne sfetovana 😀 no hej a mala som fakt ten orgasmic birth, takze je to pravda, da sa to. (midwife bola dost prekvapena z toho, ako rychlo sa otvaram a ako dobre predychavam kontrakcie, mala som zo seba velmi dobry pocit, som jej vysvetlila, ze robim jogu 😉 ) Potom akurat nastal problem, ze babatko akosi nechcelo ist von, kedze bolo asi take obrovske. Medzitym sa vymenili midwife a to bolo super, lebo ta druha midwife bola uplne uzasna a uz sme ju poznali - ona ma prijimala. Najprv ma len pozorovala, radila mi, co mam robit a ked to neslo, vyhlasila, ze ideme z bazena von, tak sme sli na stolicku, tam sa mi podarilo nieco vytlacit, ale babatko to nebolo 😅 (midwife ma velmi pochvalila a slo sa dalej), potom sme sli na postel a tlacila som v polosede, jednu nohu som mala zapretu do manzela a druhu do midwife. No a takto som tlacila asi 3 hodiny, lebo Zoranko asi cely cas spinkal 😀 . Myslela som si, ze umriem, ze ho nevytlacim, ze budem musiet mat cisarsky, nastrih, zvon a neviem co este, no a nakoniec sa nam to podarilo 😀 bol to ten najkrajsi pocit na svete, ked som pocitila, ze uz konecne ide von a potom, ked som ho uvidela - bol nadherny, najkrajsi na svete 😀 . Manzel si musel sadnut, lebo toho bolo nanho trochu moc (videl viac ako ja 😀 . Hned mi Zoranka polozili na brusko a prikryli nasim cervenym uterakom a tak sme tam nejaku dobu ostali a tesili sme sa. Potom mi pomohli prejst na stolicku, kde som vytlacila placentu (bez syntocinonu), midwife ju skontrolovala, ukazala nam ju (Zoranka medzitym drzal dojaty ocko). Potom som presla na postel, midwife ma skontrolovala, mala som male natrhnutie, ktore zasila (dala mi entonox a umrtvovaciu injekciu - vobec to nebolelo a bolo to hned). Potom mi prilozili Zoranka na prsia, ale cuckat sa mu nechcelo, tak sme sa len tak vytesovali. Potom som zaspala.
Idem kojit - dokoncim neskor 😉

eppik.m
19. dub 2009

Budu si ji muset znovu prostudovat a taky na tom usínání trošku zapracovat 😀

evi3
19. dub 2009

Jitrulka, bola som na tom presne ako ty. Keď sa dcéra naučila postaviť v postieľke, vždy keď sa trochu prebrala, okamžite stála. Mala noci, keď ona vstávala a ja som ju ukladala aj hodinu, niekedy od jednej do druhej, niekedy od druhej do tretej. Večer aj pri dennom spánku odmietala ležanie ako také. Stáť som ju nechcela nechať, lebo som sa bála, že kým to nemá vychytané, tak si ublíži. Takže zaspávala najskor u nás v posteli, neskor držiac niekoho z nás za ruku. V noci niekedy zabralo kojenie a niekedy nie 😝.
Keď mala 14mesiacov, tak som sa rozhodla urobiť radikálnu zmenu. Podľa knižky Každé dieťa sa vie naučiť spať. Položila som ju, rozlúčila som sa s ňou, že my budeme s ockom vo vedľajšej izbe, budeme ju strážiť a o chvíľu k nej prídeme. Išla som po intervaloch 5-5-10-10-10... Ak sa postavila, aj tak som odišla a vrátila sa až po chvíli. V knižke teda píšu, že výsledky o 10 dní, nám to trvalo skoro mesiac ... neplakala, občas sa trochu pozlostila, ale plaču bolo minimálne. Len stála, potom si sadla na kolienka, alebo na bobek, a sedela, držala sa špruslí, alebo vrchu postieľky. Niekedy zaspala tak, niekedy sediac opretá o čelo postieľky a ruky samozrejme na vrchu, aby ju náhodou neľahlo 😅. Takže keď zaspala, dala som ju regulérne naležato. Teraz, po 3mesiacoch, poobede a večer zaspáva v pohode, dokonca aj v neznámom prostredí, ak má svoju perinu a plyšáka 🙂 . V noci sa ešte stále budí, ale niekedy je stačí povedať aby si ľahla a spinkala 🙂 .

jitrulka
autor
19. dub 2009

Holky, díky vám všem moc za rady a budu to zkoušet. Obrním se trpělivostí a uvidíme. Jen z toho pláče tady v paneláku mám docela strach. Aby ma nás někdo nevyběh. Malá je pěkný vztekloun, ale snad to pochopí.

eppi: asi bych už dávno měla svoje robátko znát, ale někdy už fakt nevím jak na ni. Je to pro mě takový záhadný a nevyzpytatelný uzlíček. Ale je NÁŠ 😀

jitrulka
autor
19. dub 2009

Uff, tak jsem ted uspávala. Jindy je večer fajn, ale dnes byla nějaká čiperná. Ale byla jsem nekompromisní a jen za ní po 5 min chodila a pokládala. Vydrželo ji to 20 min, což docela jde, ale usnula celá mokrá, chuděrka moje... Chjo, jsem zvědavá jak to bude pokračovat a jak to zvládneme 😒

eppik.m
20. dub 2009

jitrulka: no výborně ! Vydíš na poprvé to není tak hrozné, já dnes "uspávala" 30 minut a zkusila jsem už včera na něj novou metodu a to PEVNÉ OBJETÍ VLEŽE. V praxi to znamená že mu nedovolím vůbec se z místa hnout, tím že ho obejmu kolem trupu a světu divse ono to zabírá. Akorát poprvé se trošku vztekal ale pochopil že prostě si tím nic nevydobije a tak dnes ležel jak pecka a ani se nepokoušel o stůj vpřímený 😀 . A také jsem si všimla že se potom zklidní a o to dříve usne. Sice mu choděj pro změnu ruce, píchá mi do oka, nosu, strká mi dudlík do pusy nebo mně plácá, vypadá to jako kdyby se nudil ale pak vždy usne, zatím po 30 min. Uvidíme jak zítra. Jsou to koumácí veliký 😀 😀 😀

timbouctou
20. dub 2009

eppik.m - uspávám stejně, lehnu k malému do postele a chvíli si tam povídáme, někdy teda chodí po mě 😅 ale nakonec usne a pak ho přenesu. Několikrát jsem zkoušela ho pokládat v postýlce, ale to jsem ukončila vždycky hned potom, co začal z křiku dávit. Podezírám ho, že to dělá schválně, protože ví že přiletím 😠 Ale na tohle nemám fakt nervy, tak prostě doufám, že ho to časem přejde.

mirka
20. dub 2009

naša malá pekne spala sama do 8-9 mesiacov, ako sa naučila stáť, koniec, odvtedy som musela byť pri nej a držať ju, a takto spolu zaspávame až doteraz 😒 aj u nás zaberalo to pevné objatie v ľahu (na to som prišla sama, ani som o tom nevedela, že je to metóda) 😀

libka1
21. dub 2009

No ja uz ju tiez len davam lahnut stale, teraz sme prave dobojovali hodinovy boj a uz spi ☹ ja vyzeram asi takto 😝

jitrulka
autor
21. dub 2009

Holky, obrovské úspěchy a metodou nechat vybrečet. Včera usnula po 5 min, sama si ze stoje zase lehla. Musela jsem ji jen trochu upravit polohu 🙂 A co víc, obě noci mi spala až do krááásných 4 hod. Metodou pevného objetí bych asi neuspěla pač jakmile ji trochu omezím v pohybu, začne se vztekat a snaží se vymanit. Ale jestli to takhle půjde dál, už jinou metodu asi nebudeme potřebovat. 😀 Ale díky všem za rady.... 🙂

eppik.m
21. dub 2009

mirka: já jsem na to taky přišla sama a nazvala jsem to "metodou pevné objetí vleže" 😀 😀 😀
jitrulka: na nás metóda nechat vybrečet také zabrala, jak jsem psala cca kolem 9 m. jsem radikálně zakročila a spaní se nám pomalu po velkých bojích lepšilo, ale přišli zoubky a vše bylo v čudu, pak změna prostředí cca 2 měsíce u naších na Slovensku 😀 a ještě pořád zoubky, jdou mu stoličky a do toho ten velikej zájem o svět a nový druh pohybu 😝 Uvidím jak budu postupovat dál, zatím zkusím to pevné objetí ale aby to pak nevyžadoval až do 18 😀 !!! Dnes si začal cca v 9:30 šouchat očička, hned jsem ho dala ležet, přikryla, zatáhla žalužky, otevřela větračku a světu divse hned usnul sám 😵 asi to chce taky hodně pozorovat chování a na nic nečekat a dát prostě spát hned jak si dítko řekne samo, když se to pak přidrží pak už neusne nebo velice špatně ....

macicek79
21. dub 2009

Ahojte baby,
uz som zalozila temu, ale nik neodpovedal... ☹ Tak sa spytam vas, nepoznate kocik zn. Bertoni? Alebo viete poradit neaky sportovy alebo golface za rozumnu cenu? 😉 Vdaka

macicek79
21. dub 2009

Pardon, nahodou som sem vlozila inzerat... 🙂

jitrulka
autor
21. dub 2009

eppik: je pravda že za pár měsíců může být všechno jinak. U prcků člověk nikdy neví. Ale s tím načasováním únavy to je fakt nejdůležitější. Já chtěla mít pevný režim (zvyknout si spát ve stejnou hodinu) ale jak je takhle akční, tak se to nedá. Každý den má jiný a jen zhruba tuším kdy se jí bude chtít spát. Ted je opravdu nejlepší vypozorovat únavu. Tak vám držím palce at se to tahle opakuje 🙂

marmazel
22. dub 2009

Ahojte, i pro nás je toto aktuální téma, sem si to tu přečetla, ale zajímá mě jak spí vaše děti pez den? I když, malá včera toho moc nenaspala , hodinu dopoledne i odpoledne( vstávala ve 13,30), večer usnula u flašky, o půl hodinky dřív než normálne ale za hodinku se vzbudila, uspání trvalo 10 min, ale za půl hodinky znova a to už bylo horší, měli sme jí i v postely a stejně nic, spíš si chtěla hrát, nakonec sem jí dala do postýlky a za pokládala až to po 15 min teda vzdala. A máte někdo zkušenosti s tím, že jak to přišlko tak to odešlo? Přez den je to v pohodě, v klidu de spát dopoledne i odpoledne, i po nočním spaní když se vzbudí tak si v postýlce hraje, je zlatíčko, ale to večerní usínání, už to trvá druhý týden.

katullka
22. dub 2009

marmazel, u nas to bolo tak, ze ako to prislo tak odislo. My sme mali nekonecny problem so spanim aj cez den aj vecer, najma s dcerou. No ked sa naucili stavat, tak obaja stale stali v postielkach, polozili sme ich, trosku pomojkali a ked sme vychadzali z izby, tak uz zase stali a plakali..bol to boj, ale treba to len vydrzat, ver mi, prejde to. Teraz spavaju len raz za den a vecer su taki unaveni, ze vacsinou do 5min. pri flasi zaspia, nejake stavanie uz nehrozi, ved su cely den na nohach 🙂 . Dcera spavala vzdy cez den tak max. 30min. potom sa zobudila a hodinu plakala a bola velmi nervozna a uz sa ju nedalo uspat a toto trvalo asi pol roka 😝 . No od roka sa to upravilo.
Prajem vela trpezlivosti, to je asi pri tych detoch to najdolezitejsie 😉

caira
22. dub 2009

tak u nas je to to same

mala jen co se naucila si stoupat v postylce tak jak pri usinani tak ted uz i v noci pokud se probudi si stoupa

vecer to resim tak, ze jsem proste dusledna, dite musi pochopit, ze je cas na hrani a cas na spani, takze snad na minutu presne dodrzujeme vecerni "ritual" kdy dame 18.hveceri, 18.30 vykoupeme ( hooodne levandulove peny pro deti do koupele 😀 ) dame pyzamko atd a po koupani sedime na gauci pod dekou a "cteme" pohadku nebo proste jakkoliv jinak se snazim o klidovy rezim, takze zadna tv, zadny hluh, tlumene svetlo. pak mlicko z hrnicku a presne 19h do postylky, pusu na celo, popreju dobrou noc a jdu. Mala si bude nekolikrat snazit stoupnout,jdu tam cca kazdych 5 minut, pohladim po cele, reknu,ze cas delat haji a polozim ji..ona si sice bude stoupat dal, ale cim unavenejsi je tim mene se o to snazi a tak cca do 30 minut se vetsinou spi ...

teda ted nam rostly stolicky tak to bylo jiny divadlo 😒 ale za normalni situace to funguje..

A kdyz zacne kricet tak ma "smulu" jdu tam, dam pusu, pohladim, ale z postylky ji nevyndam..neni to, ze by ji neco bolelo, ale proste se vzteka, ze nechce spat..Pokud rostou zuby tak uspavam na ruce, ale jinak je zvykla uspavat se sama a je ok 🙂

marmazel
22. dub 2009

Holky díky!

alenka83
22. dub 2009

přesně to samé máme doma my, ale teď už to je tak, že dávám mlíčko, u toho se sklidní ( už nekojím asi 2 měs) a pak ho položím a bud usne hend a nebo to hold trvá, každopádně dám dobrou noc (pohlazení, pusinka) a odcházím. Za chvíli slyším halekání, stojí a vypráví - neřve a znova položím a dobrou noc. Chvíli nad ním stojím, beze slova, bez pohybu, jen stojím a koukám a on má jistotu, že tam jsem, schoulí se na bok, chytne šprušli a po chvilce přetáčení z boku na bok usne, ale musím tam stát🙂 Když dělá hodně psí kusy, tak stačí dát přes zadeček, jen náznak toho, že se zlobím už ( ale to už musí být a malá, že to ani necítí) a to spí do minuty🙂

alenka83
22. dub 2009

každpádně usínání sám v postýlce byla taky během na dlouhou trat a od té doby, co nekojím spinká i celou noc. K ránu si ho beru k sobě do postele a spíme od 9-ti. Takže hlavu vzhůru, každé miminko ví už v tomhle věku, co se děje a důslednost je to nej k tomu nej úspěchu!🙂