Málo spí, je unavený. Je to jen takové období?

mikulka
25. bře 2010

Ahoj holky,

můj malý vždycky hůř spal. Ne proto, že by mu stačilo míň spánku, ale měl různá trápení (reflux, takže se budil a potřeboval zvedat a krkat, zácpa, koliky...).
Donedávna měl ještě dva spánky (je mu skoro 18. měs.), ale ten dopolední se posouval na později a ten druhý spánek byl až kolem 17 hod., takže v 10 večer ještě nechtěl spát.
Proto se snažím přejít na jeden spánek. Už asi 2 měsíce.
Ukládám ho kolem půl 1, po o.
Ale mám pocit, a nevím, zda je to tím, že mu to nevyhovuje, že od té doby spí míň a je permanentně unavený.

Ten poobědní spánek má asi hodinový. Zdá se mi to málo.

Večer ukládáme ve 21 a spí 8, max 9 hodin. On nikdy v noci nenaspal víc.
Zkoušela jsem asi 10 dní ukládat ještě dřív, ale to byla katastrofa, to se budil ve 4 a už neusnul. Nebo by si třeba zvyknul a spal pak líp, kdybych ukládla dřív?

Ráno se vzbudí, ale nemá hlad ani žízeň. Tím to není. Přitom je unavený, ještě se se mnou válí v posteli.
Celé to dopoledne je vlastně unavený! ☹
Když jsem ho zkoušela uložit třeba v 11 dopo (dřív neune), spí jen půl hodiny a večer dřív jak v půl 5 neusne, takže se opět posouvá večerní ukládání.

Myslíte, že je to takový období, než si zvykne na jeden spánek?
Nechápu, proč spí méně, místo aby spal víc - déle ten jeden spánek a déle v noci.

Myslíte, že bych měla přejít zpět na ty dva spánky i za cenu, že bude večer chodit spát ve 22?

Je fakt, že když měl dva spánky, spal líp, nebudil se tolik a ten druhý spánek měl dvouhodinový.

Nevím si rady. ☹
Pomůžete?

berenika39
25. bře 2010

ahoj mikulka. bohužel to tak bývá, že když se přejde na jeden spánek, neznamená to, že bude delší ☹ . ale opravdu to chvíli trvá, než si prcek na změnu zvykne. petr se přemontovával 😉 😉 na jedno spaní asi měsíc. u něj děsně záleží na tom, abych trefila fakt tu dobu, kdy je spací. dřív to nemá cenu a později je přetažený a neusnul by. zkoušej to třeba po půl hodině, snad trefíš, kdy je to to pravý.
A dopoledne když je unavený, tak bych mu vyšla vstříc a třeba na hodku v devět, půl desátý si s ním někam zalez a čtěte nebo tak, prostě odpočívejte. Mají svoje vlastní potřeby a ty naše představy se jim blbě vnucují....tak moc držím palce. Vydrž, to se zlepší samo.

mikulka
autor
25. bře 2010

berenika: právě si říkám, že jemu třeba vyhovovalo ty 2 spánky, i to, že chodil spát po 22 hod. Nevyhovovalo to nám, ale to asi není určující. Jinak jsem to počítala, a jeden spánek zkoušíme jen 4 - 5 týdnů, tak to asi není moc.
To je dobrý nápad, dát si s ním dopo takový relax - my chodíme dopo ven a to je asi chyba, venku chodí a pohybuje se a tím se možná přetáhne. Sice je venku nadšený, ale asi je pak přetažený a spí míň.

A Péťa, když přecházel na jeden spánek, tak to bylo jak?

berenika39
25. bře 2010

ani v nejmenším tě nechci zlobit 😉 😉 , ale petas je dobrej spáč a od půl roku spí jak dub celou noc od osmi do sedmi, půl osmý, a i denní spaní jsem nikdy nemusela řešit, šlo mu to samo.
jednou začal spát cca ve 15ti měsících, ale trvalo to docela dlouho, nevydržel ještě celý dopo a když spal dvakrát, budil se odpoledne až třeba v pět, a to bylo špatně. Tak jsem mu začala to dopoledne natahovat - zezačátku jsme vymýšleli vždycky něco, co ho bavilo, aby vydržel doo - ven,nákupy....
První týden jsem ho dávala spát v jedenáct,večer dost nervy...pak o půl dvanácté, to už bylo odpo celkem klidné a když usínal po dvanácté, vydržel pak až do večeře úplně ok. Chce to asi pomalu, ne ze dne na den.
Odpoledne spí hodinu a půl vždycky, když je ošklivo, tak i dvě hodiny.

mikulka
autor
26. bře 2010

Holky, a co ostatní, jaké máte zkušenosti?

pattie
26. bře 2010

Já nevím, my máme holčičku rok a půl a už tak 3/4 roku nespí přes den 2x. Jen ve výjímečných případech. My jsme hodně na cestách, tak jsme to až tak neřešili, prostě spí, kde a kdy se dá. Nejlíp asi v kočárku, jak jí uhoupu, tak spí i 2,5 hodiny, to v postýlce po obědě nikdy, to tak hodinku.... Občas bývá unavená, je mrzutá, pořvává, tulí se, válí se po zemi, ale do postele jí nedostanu.
Večer jí dávám spát kolem půl osmý a to spí jak dudek, budí se v noci na mlíčko a většinou vstává kolem osmé (i když poslední dva dny v šest - to je hrůza!).
Mikulko a nepomohl by taky kočárek? Prostě s ním jít ven, upnout ho do popruhů a že by usnul?

helcenka
26. bře 2010

Já teda nevím, ale malej spal tak do 18 měsíců hodinku dopoledne a tak dvě, dvě a půl hodiny odpoledne a večer chodil spát kolem desáté a vstával kolem šesté. Pak se mu začal sám dopo spánek zkracovat a usínal tak na půl hodinky a pak jednoho dne vůbec. O to dřív jsem ho ukládala po obědě, aby nebyl unavený. Když jsme zcela bez násilí přešli k jednomu spánku, spal po obědě tak tři hodinky. To bylo zhruba od 18-19 měsíců do dvou let. Teď se mu odpo spánek zkrátil tak na dvě hodinky a večer chodí spát ve 21.00 a vstává kolem 7 hodiny, jsou mu dva roky a tři měsíce.
Nikdy jsem ho násilně nenutila spát, jenom jsme si zavedli pravidlo, že kolem deváté večer se jde opravdu spát. A nikdy jsem mu nebránila, aby si třeba jen na půl hodinky dopoledne zdřímnul i za cenu toho, že půjde večer spát déle. A u nás to bylo tak, že když přestal spát dopoledne, tak se mu odpolední spánek prodloužil.
Pokud je malej dopoledne unavený, nebránila bych mu si na chvilku zdřímnout, i za cenu toho, že bude večer chodit spát déle. Ono se to za čas zase změní, uvidíš. Ono si to malý tělíčko samo řekne, co potřebuje.

lennetfrigg
26. bře 2010

Meli jsme to podobne. Ale taky to nechavam na prckovi. Sam tak nejak presel kolem 18 mesicu na jeden spanek. Z pocatku uz ale usinal kolem 11 hodin a spinkal tak 2 az 3 hodiny. Vecer usinal tak kolem 9 hod. Tak ho treba zkus dat spinkat 1x denne, ale uz driv, pred obedem, a uvidis, do kolika Ti pak vecer vydrzi. Ja to nijak neresim, jsme sami, doma, tak chodi spinkat, kdyz se mu chce. A opravdu se stridaji ruzna obdobi. V zime treba prez den nespal vubec a v 8 hod. uz mel pulnoc. Ted je z venku utahany, tak usina kolem pul druhe a vecer az kolem desate.

mikulka
autor
27. bře 2010

Díky, holky, za odpovědi. Já si právě říkala, že si jistě na ten jeden spánek zvykne. Je fakt, že teď se to zlepšilo, spí po o hodinu a půl, ale stejně mi připadá, že to dopo je unavený.

Uvidím, co taky udělá ta změna času.

A možná to zase nechám na něm, i když to pak bude tak, že usne v půl 12 na půl hoďku a pak v 6 na hodinu a večer až po 22...

pattie: v kočárku spal vždycky nejlíp tak 2 hodiny. Od té doby, co víc chodí, a venku je lepší počasí, v kočárku neusne, dokonce v něm ani nechce být, vždycky jen chvíli a už chce ven a chodit. 😉

Asi to zkusím prostě teď zase udělat podle něj a uvidíme. Nbo ho nechat v těch pů 12 spát a večer už ho nedat a o to dřív uložit na noc. No nevím, musím to vychytat.

mikulka
autor
4. dub 2010

lene: a když ti usne až v těch půl druhé, od kolika je od rána vzhůru?