Mělo uspávání negativní efekt v pozdějším věku?

sarkabrezen
7. zář 2007

ahoj holky. všude čtu jak se má dítě od 6 měsíců učit spát samotné v postýlce, jak být tvrdá a nechat ho vyřvat a tak... moje maličká má přes 5 měsíců a od 3 měs večer uspávám na balóně (do 3 spala sama, pak se to zlomilo). jednou jsem ji zkusila nechat v postýlce a řekla jsem si, že už to víckrát neudělám, nemám na to nervy. mně to večerní uspávání navíc vůbec nevadí, jsou to skvělé chvilky, když se mi malá tulí v náručí a pomaličku usíná... tak si říkám - proč se s tím tolik nadělá?? proč nemůžu prostě uspávat? jaký to bude mít negativní efekt? že budu uspávat do 5 let? 🙂

proto jsem se chtěla zeptat maminek, které uspávaly a mají už starší děti, jaké to mělo v budoucnu negativní dopady, jak dlouho uspávaly a kdy a jak se to změnilo a hlavně jestli toho teď zpětně litují, že nebyly důsledné a nenaučily dítě samo usínat už v tom prvním roce?

grisgot
7. zář 2007

Šárko..nemám sice zkušenosti se starším dítětem..ale chci tě ujistit, že to dělám a budu dělat stejně a nevěřím, že by to mělo mít nějaký negativní dopad! A s výchovou jako takovou začnu až to teprve budu moci dítěti vysvětlit..vždyť je to koťátko takový šestiměsíční miminko 🙂

dashak
7. zář 2007

Na vývoj to asi žádný dopad, ale když po vás 17 měsíční děcko skáče ještě o půj jedenácté a vy jste za celý den docela vyfluslá, tak mi to už tak romantické nepřijde 😀 Malá dřív chodila spát v 8 a sama a v pohodě. Teď to vypadá tak, že manžel je už tuhý a já se s ní trápím ještě v deset.
Včera jsem zrovna rezignovala a řekla dost. Odnesla jsem ji do postýlky. Chvíli bylo řvaní, párkrát jsem tam zašla a byl zase klid. Už se to nedalo a v noci to samé, budila se co 2 hodiny a když jsem od ní odcházela tak ječák.
No, a včerejší noc spala úplně celou a vzbudila se až v 9 ráno.
Tak jsem se taky jednou konečně vyspala.

lendy1
7. zář 2007

Ahoj,

zkus mrknout na:

https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Sice se to pak nějak divně rozjelo 😠 , ale třeba ti tam pár rad pomůže...

franti
7. zář 2007

ahojky...ja som maleho tiez naucila na uspavanie. bolo mi to nejako proti srsti ,od zaciatku, nechat miminko same v izbe a v tme...pripadalo mi to akoby za trest. asi tak do piatich mesiacov zaspaval vzdy pri mne, ci som bola v kuchyni alebo pozerala televizor (mali sme kolisku na kolieskach) a ked mu uz zacal hluk vadit, tak som ho uspavala v posteli a potom prekladala do postielky. neviem, ci to nejako negativne ovplyvnilo vyvoj, nemyslim si...
a tak ako pises ty sarkabrezen ja si to uzivam...to tulenie je uzasne, ked si ta dieta chyti okolo krku a pomalicky zaspava. uzivam si to, lebo viem, ze tieto casy raz pominu. 😉 velakrat zaspi za 10 minut, niekedy mu to trva aj pol hodinu a boli aj take pripady, ze zaspaval aj hodinu...ale to bolo naozaj vynimocne. vacsinou do 15 minut spi 🙂.
tiez som jednu dobu rozmyslala, ze ho necham parktrat vyrevat sa aby sa naucil spat sam, ale ja na to niesom. preco by som ho tym mala trapit, ked je uz takto nauceny?
takze to zhrniem: nemyslim si, ze by uspavanie fyzicky ci psychicky negativne ovplyvnilo vyvoj dietata.
samozrejme tymto nazorom neodsudzujem rodicov co nechavaju mimi zaspavat samotne, je to ich vec a presvedcenie... 🙂

karotky
7. zář 2007

Připojiju se s názorem Franti,že je to každého věc,jak si to doma zařídí. 😉
My jsme do 3.měsíců taky uspávali na balóně,ale s přibívajícím časem se to přestávalo účinkovat.Áda se nám v náručí šprajcoval a vztekal se.A když jsme ho konečně po půlhodině uspali,za další půlhodinu byl opět vzhůru.
Tak jsem ho začala učit na postýlku.Vykoupala jsem ho,nakrmila ho už v ložnici,aby ho nic nerozptylovalo a po krátké mazlení ho položila na bříško do postýlky.Když by hodně unavený,usnul hned a jinak byla asi 15 min. "muzika"(to jsem u něj celou dobu seděla,abych měla jistotu,že se neublinkne a tak-je fakt,že to pro mě bylo někdy kuté 😖 ).A teď je to bez muziky a jsem spokojená,protože mi prospí celou noc. 🙂

etinka
7. zář 2007

Ahoj maminky uspávačky, mezi vás nepatřím, mé děti usínaly od malička obě samy a jsem na to pyšná. Chci vám napsat pouze můj postřeh. Ze všech kamarádek a známých uspává své dítě pouze jediná. Také se jí strašně líbilo pořád malého nosit a tak na rukách vyrostl. Uspává ho ještě dnes, jsou mu 3roky a jinak než s maminkou v posteli( spí od narození s rodiči v posteli) a u prsu neusne. A jak to tak vypadá, takto budou pokračovat ještě asi dlouho. Jak už tady jedna z vás napsala, s tím, jak dítě roste, se uspává hůře a hůře a ta romantika se trošku vytrácí. 😢 Je to ale věc každé maminky. Takže ať vám miminka pěkně usínají...

franti
7. zář 2007

etinka...priznam sa, ze tiez mam obcas obavi ako to bude ked bude starsi a ci si necha vysvetlit, ze uz nie je mimi a ze by mal zaspavat sam. maly ma teraz rok a pol, tak verim tomu, ze v troch rokoch uz bude zaspavat po precitani rozpravky sam vo svojej postielke... 🙂 tak mi (nam) drz palce 😉
este na okraj: moji rodicia ma tiez uspavali, ale ako som isla do skolky, tak uz som zaspavala sama vo svojej posteli. 😉

tiki
7. zář 2007

No, ja taky uspavam v posteli pri kojeni, stejne jako vetsina "uspavacich maminek" si to uzivam, ale moc dobre vim, ze to bude asi trosku problem na to ditko odvyknout. Ale rikam si, ze ji zacnu ten zlozvyk? odnaucovat, az zacnem cekat dalsi (coz doufam, ze nebude o moc dyl nez v roce 😉 ). I kdyz zacatek tehotenstvi mozna neni na tu vecerni muziku uplne optimalni. Ale verim tomu, ze to nejak pujde, myslim, ze v pul roce ma ditko jeste pravo mit maminku vedle sebe...

mracik
7. zář 2007

Tak ja som uspávala všetkých chalanov, Matejko začína zaspávať sám teraz, keď nastúpil do škôlky, Kubík zaspával sám od štyroch rokov. To uspávanie neľutujem vôbec.
Ja som bola ako dieťa tiež uspávaná asi do šiestich rokov, mám krásne spomienky na to, ako nám ocko spieval a rozprával rozprávky a príbehy z detstva. 😉

karotky
7. zář 2007

S pohádkami počítám,..........ale tak kolem roku.Teď by z toho neměl rozum. 😉

vachovka
7. zář 2007

Baby ja som tiez matka uspavacka.Nejako som sa uz s tym zmierila.Lebo mam kamosku jej mala ma 6 rokov a asi pred 2 mesiacmi ju prestala uspavat.Vyriesila to tak ze jej kupila psa a od vtedy ma klud.

franti
7. zář 2007

vachovka...psa? 😀 dobra finta...tak tu si zapamatam... 😉

lenchita
7. zář 2007

já jsem to uspávání taky řešila - ale ona prostě odmalička usne u večerního kojení nebo se tak jako uklidní, že ji stačí chvilku hladit a je tuhá, tak nevím - mám ji snad po tom kojení budit, aby se naučila usínat sama 😝 ? Horší je to dopoledne, kdy to prso pro usnutí taky vyžaduje, bez něj sice usne, ale je to na dlouho a děsný boj ☹ .

eleanor911
7. zář 2007

mě prcek usínal taky při kojení nebo usnul sám v postýlce,ale jen do 5měsíců,kdy jednou nemohl spát a manža ho vzal do postele,pak několik nocí plakal v postýlce,takže je naučen na uspávání 😅 ,teď už mu jsou 2roky a pořád uspáváme 😒 někdy to trvá 15min,někdy hodinu,podle toho jak je unavený a v kolik jde spát...samozřejmě si tu chvilku s ním užívám,ale další dítě nechám usínat v postýlce 😀
doufám,že se teď naučí spinkat sám až bude mít svůj pokojíček a "velkou" postel,což plánujeme na Vánoce 🙂

skaredka
8. zář 2007

Ahoj tak ja jsem taky uspavala pri kojeni, dost uspesne, ale ted jsme byli tyden pod stanem a mala spala se mnou. Co jsme se vratili nechce vubec v noci spat. Pokud ji "ukojim" ke spanku behem hodky se vzbudi, zase ji kojim a tak to jde celou noc. Kdyz ji vecer necham vyplakat a usne sama spi celou noc. Takze volim druhou volbu. Taky se rada tulim a vsechno, ale Sam se moc tulit nechce, je tak protivna, ze nic krome prsa ji neuklidni ....
Rada bych uspavala, ale abych rekla pravdu, taky strasne rada spim ... takze se radsi budu tulit pres den a v noci se dobre vyspim 🙂

kacka79
8. zář 2007

ahojky, tak ja jsem taky uspavačka a nějak se nám to vymyká... malej se třeba budí v noci a jen ho vezmu na ruce je klid a spinka, ale už při vracení do postýlky děsnej řev... no budu se nad tím muset zamyslet, trávit noci pochodováním po bytě - nic moc

skaredka
8. zář 2007

kacko ja myslim, ze ve dvou mesicich je jeste malinkej na "rozmazleni" spis jestli ho neco neboli, nebo netrapi a proto nemuze spat, kdyz je v naruci tak je spokojenejsi. Cetla jsem ze do 6ti mesicu je jeste blbost snazit se naucit dite aby usinalo samo.

karotky
8. zář 2007

Kacko...........Skaredka má pravdu.Zacala bych s tím nejdřív ve 3.měsíci.........to už děti začínají opravdu přemýšlet a vnímat víc okolí. 😉

kacka79
8. zář 2007

holky díky, hned je mi líp....
Filípek je prostě chovací typ 🙂

cecil
8. zář 2007

Ahoj.Tak já taky nikdy neměla nervy abych nechala dítě vyřvat...teda jen jednou a to se mi dcerka málem udusila plínkou, protože se ještě neuměla otáčet na břicho a v tom amoku se prostě otočila a měla hlavu zabořenou do matrace....děs. Od té doby jsem ji buď uchovala, nebo usnula u prsu. Ale přišlo období, nevím kolik měla přesně měsíců, něco kolem roku, kdy neusnula u prsu ani v náručí....musela jsem ji dát do postýlky a ona dvacet minut napřed fňukala, pak plakala...strašně mě to drásalo uši i srdce, ale jinak to prostě nešlo. Pak se teda naučila zklidnit tak za deset minut, někdy pět, tak to pak už nebyla taková hrůza. No a v roce dostala pejska - Fíka, s kterým spí dodnes 🙂.Začali jsme jí potom vyprávět pohádky,a že zvířátka už spí, pejsek spí, kočička spí...atd. a odešli jsme a naučila se usínat sama. K rituálu teda ještě patřilo, že nás tak dvakrát zavolala, aby se ujistila, že tam jsme a že přijdeme 🙂.Od tří a půl spí sama ve svém pokoji na velké
posteli.
A druhá dcerka mi usínala napřed sama úplně malá,pak v náručí, ale teď jen u prsu, ve velké posteli. V noci ji ale předělávám do postýlky, spí tam lépe a je zvyklá, že se v ní vzbudí, tak ji taky zná a nevyvádí, když uvidí šprušle 🙂. Čekám, jak se to bude vyvíjet dál, ale myslím že litovat nebudu.

Kačko a děti se mnou spávaly první dva měsíce života ve velké posteli, za prve kvůli mému pohodlí kvůli vstávání a za druhé mě potřeboly "cítit".

drago
8. zář 2007

Ahoj Holky. Taky nepatřím mezi maminy, které uspávájí a jsem za to strašně ráda. Malá má svoji postýlku, má ji spojenou se spánkem, takže ví, že jde spinkat. Nemusíme se tlačit obě na jedné posteli a na mazlení máme den.A jak už tady někdo psal, když je člověk za celej den vyfluslej tak je rád, že má večer chvíli čas pro sebe. Cecil: Malá se mnou spala první měsíc a byli jsme obě rády, že začala spávat v postýlce. Vyloženě byla ráda, že se může rozvalit, roztáhnout ruce. A já jsem se konečně trochu vyspala. Nevidím problém v tom, abych dítě vnoci vzala a nakojila a položila zpět do postýlky. A potřeba "cítit" sice jo, ale mazlíme se v průbehu dne, takže v noci spíme. Ale pokud to někomu vyhovuje trávit večery u postýlky, tak proč ne. 🙂

etinka
8. zář 2007

Drago, plně s tebou souhlasím. Pochodovat v noci po bytě a nosit miminko nebo na rukou uspávat roční dítě mi také moc romantické nepřijde 😖 Jsem také ten typ, který je rád, když dá večer dětem pusinku a přečte pohádku a tiše odpuje z pokojíčku....A oni spinkají jak andílci...Na mazlení má být den a v noci se má spát.Každé dítě potřebuje opdočinutou maminku a ne vyčerpanou a nevyspalou trosku.
A ještě k tomu věku, odkdy se má učit samostatnému spaní:Já si myslím, že hned od narození.Pokud maminka bude po každém kojení a na spinkání miminko pokládat do své postýlky a bude hlavně trpělivá, naučí ho to brzy. Ráda bych viděla maminku, která začne učit ( úspěšně) spát své miminko samo až v 6.měsících. Ráda bych viděla, jak to probíhá. Myslím si, že 6.měsíční miminko už se jen tak oblafnout nenechá a pokud bylo zvyklé usínat u prsu nebo jinak uspávat ( což mu samozřejmě přináší libé pocity), vzít si to nenechá.Bude se toho dožadovat s náležitým křikem. Takže promi%nte mi, jestli jsem vám vzala vaše iluze...Spánek dětí je věda...

drago
8. zář 2007

Etinko naše malá to měla obrácený nebo mi ze začátku nespávala vůbec, ty záčatky byl jeden velkej děs, tak mi radili kámošky ať začnem po měsíci, že to funguje. No a u nás to opravdu funguje. Nedokážu si představit s tím začínat až teď, naše malá už je stašně chytrá a tak lehce by nešlo. My navíc máme celodenní režim a malé i mě to tak vyhovuje. Já si nedokážu ani představit, že půl roční dítě spí se mnou a manželem v posteli. Jak to může fungovat? To ten manžel spí jinde a žena za ním chodí v noci? Nebo jim je to jedno a spí všichni v jedné posteli?

etinka
8. zář 2007

Ahoj Drago, naše obě spávaly též od narození v postýlkách a bez problémů usínaly. Nikdy jsem asni jedno vyřvat nenechala, oni neplakaly. Chvilku pokoukaly a za chvilku spaly. Dcera spinkala sama celou noc od 10měsíců a ve svém pokoji, syn spí nonstop asi když mu bylo něco málo přes rok a spolu v pokojíčku jsou když mu byly 2roky. Mají už oba velkou postel, večer dáme pusinku, pošmudláme, povíme pohádku, zhasneme lampičku a já jdu pryč.Není to žádná věda, ale chce to důslednost rodičů.
Jak jsi se ptala, jak to funguje. Někde jsem tu už psala, že znám rodinu, kde dodnes uspávají 3leté dítě u prsu. Oni spí od narození syna všichni v jedné posteli, manželské. Ještě se ani jednu noc nevyspali. Malý tím, jak jen uspávali, tak má strašně špatné spaní a i dnes se třeba 5xza noc budí.Takže se dá říct, že si za to také mohou sami. Ale samozřejmě to žádné mamince nevyvracím. Pouze píšu, jak je to u nás. Pokud chce uspávat, ať uspává. Proti gustu žádný dišputát... 🙂 🙂 🙂

drago
8. zář 2007

Malá jak se naučila spávat v postýlce, tak začala spát celou noc. Ona potřebuje prostor, když se neuměla otáčet tak mívala úpně rotažený ruce a teď se vnoci pořád otáčí a spí na boku nebo se otočí a spí na bříšku. Ráno si v postýlce hraje než dostane hlad. S tou důsledností souhlasím, v tom mi pomohl manžel, protože nebýt něho tak bych ty začátky asi nezvládla.

cecil
8. zář 2007

Etinko, kdyby mi děti v postýlce jen ležely a koukaly a pak samy usnuly, tak sem do diskuse ani nepíšu....

skaredka
8. zář 2007

etinka, moji kamaradky mala spala do svych sesti mesicu s rodici v posteli. Jakmile mela sest mesicu, koupili ji postylku, presne v 19:00 chodi kazdy den spat, usne bez problemu a spi az do rana, za mesic ji bude rok a porad spava sama. V noci se budila jen asi tyden kdyz ji lezl prvni zub. Ja si proste myslim, ze kazde ditko je jine. Nektere bude usinat v pohode, jine zase ne. Nase mala proste rve, musim ji nechat 30 min vyrvat, jinak proste neusne. Uz ani u toho prsu mi nekdy neusne, to pak nic jineho nez vyrvani nepomuze.

cecil
8. zář 2007

Přesně tak, každé dítě je jiné...já uspím na velké posteli a pak ji předělám do postýlky, spí tak do tří, čtyř, pak kojení a znovu ji dám do postýlky a spí do sedmi. A když má bolení nebo jinou bolístku, tak se v pohodě na té naší dvoumetrové posteli všichni vyspíme 🙂.
Třeba já si vždycky myslela, že když bude manžel na noční, že se líp vyspím, celou postel pro sebe...no a vždycky to stojí za prd. 🙂 Daleko líp se mi spí s ním, když ho vedle sebe "cítím"...tím nemyslím fyzicky. Slyším jeho dech a vím, že je se mnou a spím zkrátka líp.

peige
8. zář 2007

Souhlasím s skaredkou, každé dítě je jiné. Před narozením mých dětí, jsem byla přesvědčena, že dítě stačí položit do postýlku a ono za chvíli usne...(tak mě a bráchu bez problémů uspávala moje mamina)a řada mých kamarádek. Já jsem uspávala první dítko, jedině u prsu..., teď přečtu pohádku, řekneme si dobrou noc, pusa a Anička usne sama. Rozhodně bych jí pohádku na noc nemohla odepřít. Druhá moje holčička je naprosto jiná, opravdu po kojení položím do postýlky a ona usne SAMA. Tedy, kdo uspává, přijde zlom a dítko v pohodě bude spát sama. Myslím si, že nikdo nevidí do dětské dušičku, proč hned nechce usnout a stresovat ho, že nejsem s ním při usínání mě připadá tristní.

etinka
9. zář 2007

Ahoj,
cecil, máš pravdu, že já bych sem vůbec neměla psát, ale maminka, která to tu založila, se ptala ostatních, co si o tom myslí.Nedalo mi to,ale protože takovou rodinu také znám, napsala jsem. O svých dětech jsem se rozepisovat tady nechtěla, jen mi nedalo nereagovat na poznámku draga.Také se lépe vyspím, když vedle mě manžel "funí", ale ten spí na své půlce a netočí se jak větrná korouhvička. S dcerou jsem spala ve velké posteli (máme 200x180cm) jen jednou a sama a nevyspali jsme se ani jedna. Už je veliká a pořád mě kopala, takže jsme budily jedna druhou.(to je jen na okraj k té velké posteli - nepatří to vůbec k tématu, já jsem ráda, že to takto zavedené nemáme jako u vás).
skaredka - tvá kamarádka má štěstí, že ji malinká takhle spinká. Souhlasím s tebou, každé dítě je jiné.
peige - divím se, že když víš, jak bez problémů vás vychovala tvoje maminka, že jsi si zavedla uspávání. Většinou si dcery od maminek dají poradit, zejména při výchově prvních dětí, kdy každá z nás trochu tápe, co a jak...Pohádky na noc také patří k našim rituálům, také je dětem neodepírám. Souhlasím s tebou, že přide zlom u každého dítěte, kdy pochopí, že má usnout samo. Jen u některého je to třeba ve 2letech, jinému to bude trvat třeba 5let. Nesouhlasím s tebou, že když maminka není při usínání s miminkem, že ho stresuje. Když neplaká, je hodné a usíná v pohodě, proč by mělo mít stres?
Takže držím pěsti při výchově a maminkám uspávačkám na této stránce přeji pevné nervy, budou je určitě potřebovat. 😉 🙂