Mléčný příkrm na noc. Vydrží spát bez probuzení?

ljjuba
5. kvě 2010

ahojky,
chci po ukončení 4.měsíce začít dávat na noc mléčný příkrm (kaši) místo kojení. Hlavním důvodem je doufání v to, že ho to pořádně nasytí a bude spát celou noc bez probuzení na kojení 😉 Chci se právě zeptat, jestli doufám správně nebo ne?? od 20-6h se budí 2x na kojení a někdy mu nejde ihned usnout a mě také ne a tak bych byla ráda, kdyby se to po kaši změnilo. Přes den chci určitě plně kojit.
Mimískovy jsou 3měsíce.
Dík za rady 🙂

berenika39
8. kvě 2010

...existuje server porodnice.cz, kde jsou na jednom místě odborníci, zabývající se miminkem od početí po školní věk. jejich poradny jsou moderní, nové, fundované a lékaři jsou vesměs od Apolináře. pokud bys lin18 chtěla ješětě tohle zpochybnit, pak už nevím. mimochodem, drží se doporučení WHO 😉 😉 😉 .
je v tom textu přesně to, co jsem se tu snažila na zažátku dát do diskuse, aniž bych někoho chtěla přesvědčovat, že se toho musí držet. každého věc.

ale nikdy bych si nedovolila pohrdat odborníky, lékaři a zpochbnovat jejich práci. jestli jsi chytřejší než oni, pak gratuluju.

berenika39
8. kvě 2010

http://www.porodnice.cz/node/34042

prosím, lin, přečti si to celé a pak reaguj.

lin18
8. kvě 2010

bereniko 😀 😀 😀
já fakt nechápu co se rozčiluješ....já tě vždycky o něco slušně poprosím a ty se hned vztekáš 😀 ...názory odborníků nikdo nezpochybňuje, jenom ty tvoje 😀
btw...je to jak jsem si myslela....vyčteno někde na internetu a hned bráno na bernou minci. Takže už ani já s tímto nehodlám ztrácet čas, doufala jsem, že se dozvím něco nového a že by se o tom dalo diskutovat třeba i na trošku odborné úrovni. Bohužel tohle připomíná spíš vztek dítěte, kterému se bere oblíbená hračka.
Takže si nadále věř čemu považuješ ty za správné...ale příště se prosím neoháněj něčím co nemůžeš dokázat a nech i ostatním právo na jejich názor 😉

berenika39
8. kvě 2010

rozčilování jsem si ve svých příspěvcích nevšimla. nikde.

kde ty čerpáš informace, když ne na internetu?

mudr.koucký, paní procházková, laktační poradkyně, to nejsou dost velcí lidé pro tebe, aby si jejich informace brala vážně? je přeci jedno, kde je prezentují, ne? mimochodem na tom serveru je možné najít skoro všechny odpovědi, tákající se výživy dětí, zdraví i výchovy. je to právě ten web, který doporučují třeba na kursech předporodní přípravy, nemám důvod o něm pochybovat. to, že se informace liší, je logické, ale pokud si přečtech 10 podobných odbroných článků a ty se budou shodovat ve většině, asi na tom něco bude....

to, že něco neznáš, ještě neznamená, že to neexistuje. a to patí i obecně.

co se zdraví týká - a tam výživa patří - může být můj názor celkem všelijaký, stejně dám na chytřejší rady.....

momin
8. kvě 2010

Holky nechte toho.... 🙂
Je spousta mamin ktere odborne clanky nectou..a podle me na tom neni nic spatneho...
tak jako na tom si neco precist.... 🙂

berenika39
8. kvě 2010

dobře momin. já jdu ven. prudit nechci. konec vysílání🙂)))))

momin
8. kvě 2010

No taky bych sla.. u nas je silena bourka.. Padaji kroupy... 😒 🙄

lin18
8. kvě 2010

souhlas...a u nás je krásně tak jdu malýho provětrat 😉

lin18
9. kvě 2010

přidávám ještě jeden odkaz, který je podle mého zcela nezaujatý a objektivní....doslova se tam píše, že zaváděním příkrmů před šestým měsícem věku dítě nijak nepoškodíte....otázka zda mu prospějete...na to se názory různí. Nicméně...zažívací trakt dítěte nepoškozuje. Je tam i celý text v angličtině
http://www.maminkam.cz/kdy-zavadet-prikrmy/

luthien.k
9. kvě 2010

lin, nevím, jestli jsi ten článek četla pořádně, ale je z něj jasné, že rizika brzkého zavedení příkrmu převažují a kritéria pro toto zavedení jsou dosti striktní. Není pravda, co píšeš - že tím dítě nijak nepoškodíte, protože se to stát může, viz. ta rizika. Nikdy bych proto nezaváděla příkrm před ukončeným šestým měsícem věku bez vážných důvodů a bez porady s pediatrem.
Špatné spaní může mít i jiné důvody než hlad, dítě zpracovává zážitky z celého dne, což ho může budit, můžou mu od třetího měsíce klidně poporůstat zoubky nebo má jiné trápení, třeba bolení bříška nebo prdíky díky nevhodné stravě matky atd.

luthien.k
9. kvě 2010

Já opravdu nevím, co v tomto věku zakladatelka řeší... Kojení dvakrát za noc je naprosto v pořádku v tomto věku a i propagátoři metod celonočního spaní upozorňují, že do ukončeného šestého měsíce věku se ho nemají snažit rodiče dosáhnout, protože dítě potřebuje v noci najíst, napít, kontakt s maminkou...
Takže ljjuba, vydrž, je to ještě fakt brzy i za ten měsíc. Zkus mu raději dát (také po poradě s pediatrem) na noc UM, aby se víc nasytil, jestli fakt myslíš, že má prcek hlad. Zavedení kaše má víc rizik než pozitiv, kaše má nevalné nutriční hodnoty a citlivým dětem způsobuje nepříjemné koliky (zeptej se třeba aponchie tady na MK...).

lin18
9. kvě 2010

"Období mezi 4. a 6. měsícem je jakýmsi předělem, kdy zavedení příkrmů dítě nepoškodí a v určitých situacích (neprospívání, hlad, speciální nároky výživy) mu může i prospět."
a deficience minerálů a opoždění vývoje při opožděném podání příkrmů mi přijde jako dostatečné riziko 😉
Nicméně...kdo dokáže poznat lépe jestli dítě pláče hlady než právě matka?

luthien.k
9. kvě 2010

Že má dítě hlad se pozná hlavně podle špatného prospívání 😉 Jestli pláče hlady, ať ho nakojí, když má dost mléka nebo dá UM. Příkrm až jako tu úplně poslední možnost po poradě s pediatrem 😉

Jinak kopírovat bez souvislostí věty bych mohla i já, abych potvrdila svůj názor 😉

lin18
9. kvě 2010

jj...to můžeš 😀 ....
nicméně ljubo zatím je asi fakt předčasné kaši řešit, ve 4. měsíci pravděpodobně půjdete na 1. nebo 2. očkování hexy tak to můžeš s doktorkou probrat. Jen jsem chtěla poukázat na to, že příkrm může být i indikován a nic není tak černobílé jak tu některé radikálky prosazovaly 😉

lin18
9. kvě 2010

btw...jeden příklad z okolí...kamarádka má syna, má pět měsíců a má od doktorky nakázáno začít dávat příkrmy...a to rovnou všechno naráz...zeleninu, ovoce i maso. Podotýkám, že syn jí přibíral a je vývojově v normě. Takže je to opravdu věc přístupu pediatra i každé matky

rimmel
9. kvě 2010

no jasne, jednej babe tu na mk pediatricka povedala ze moze kludne dat pribinacika v 6m 😝

luthien.k
9. kvě 2010

lin, tak ten příklad mě děsí (i ten od rimmel) 😖 V tom případě bych se raději řídila doporučením WHO, které zpracovává celý tým odborníků z celého světa a ne jeden nesoudný pediatr 😔

rimmel
9. kvě 2010

presne tak..a k tej lekarke by som viac ani nesla 🙄

rimmel
9. kvě 2010

ps lin opozdene podajnie prikrmov..to plati podla clanku co si dala pre nad 6m.....

rimmel
9. kvě 2010

cize nechapem co sa tym ohanas, ocividne si si clanok dobre neprecitala alebo ho nepochopila.

lin18
9. kvě 2010

rim...opožděné podání příkrmů v tom smyslu pokud je indikováno dříve než v 6. měsíci 😉
ale už s tím opravdu končím, protože evidentně dokážete obrátit smysl čehokoliv a nejste ani jen minimálně ochotné připustit jiný názor než ten svůj...takže je to celý jen jako házet hrách na stěnu (anebo perly sviním? 😝 )

editah222
9. kvě 2010

Lin - já tvůj názor připouštím a neberu ti ho, ale já si myslím, že zavádění příkrmů před půl rokem je zbytečné. A to nejen pro děti na MM, ale i na UM a pokud vim tak stejného názoru jsou i největší lékařské kapacit.

Já si teda o spoustě doporučení lékařů stejně myslím svoje, protože to neni tak dávno, co lékaři matkám tvrdili, že UM je rozhodně lepší než MM.Dnes se za ta tehdejší propagátoři omlouvaji 🙂
Co se stravy týče tak jsou jiná doporučení v ČR a třeba v UK, tam dětem kolem 10 měsiců doporučují ryby, sýry, med, ořechy... jen s poznámkou, že to neni vhodné pro děti s rizikem alergii. Ale i tam se shodnou s českými odborníky na jednom - do půl roku jen mlíko (pokud dítě prospívá). 🙂

berenika39
9. kvě 2010

luthien, dekuji. ale je to marné. snad jen dobře pro ljuba, že bude mít víc názorů pro rozhodování. možná lin18 nakonec přesvědčí celou WHO, Českou pediatrickou společnost i samotné lékaře, že jsou mimo a až do ted to všechno dělají špatně.

lin18
9. kvě 2010

ze stránky kojeni.net:
Samozřejmě nejsem odborník na kojení jako vy, nemám načteno všechno. Jen mi přijde trochu odvážné prosazovat ten 6. měsíc takto tvrdě a zaštiťovat se přitom zrovna WHO, která takto přísná prostě není. Zdravotní rizika, která WHO uvádí u předčasného zavádění příkrmů (především riziko vzniku alergií a průjmových onemocnění z důvodu nezralosti střevní sliznice) se týkají zavádění příkrmů před 4. měsícem, nikoli před 6.

Mohly bychom takto diskutovat dlouho. Nyní např. probíhají výzkumy na téma rozvoje některých autoimunitních onemocnění v závislosti na době zavádění příkrmů a zdaleka ne všechny vyznívají ve prospěch pozdějšího zavádění rizikových příkrmů. Mám na mysli především celiakii, ale týká se to i běžných potravinových alergií
naprosto souhlasím s autorkou, jenže někteří lidé prostě vidí jenom černobíle a jakákoli diskuse je s nimi naprosto zbytečná.
Já připouštím, že začínat s příkrmy je vhodné co nejpozději (tedy až od toho 6. měsíce), nicméně trpí-li dítě hlady tak mu prostě zkusím dát něco dřív. To je stejné jako s kojením nejdříve po třech hodinách....malej už od porodnice jedl klidně i po hodině, kdybych se řídila doporučeními tak už bych teď měla podvyživené nervózní dítě. On je totiž opravdu rozdíl, jestli má dítě ve čtyřech měsících 6 kilo anebo 8 jako můj Kubík.
Takže už si proboha sundejte klapky z očí....já se nesnažím nikoho přesvědčovat jen nabízím jiný názor ke zvážení. Od toho se to jmenuje diskuse....pokud by všechno bylo tak jednznačné jak tvrdíte vy tak se tady nemá smysl o čemkoli bavit...resp. může tady být jen poradna tetičky rimmel a bereniky

lin18
9. kvě 2010

ljubo...ještě jsem ti našla jednu diskusi na stejné téma a tam jsou uživatelky poněkud liberálnější a navíc nejsou zastrašovány jako tady, tak si počti a pak se rozhodni ...věřím, že tak, aby tvoje mimčo bylo spokojené 😉
http://www.emimino.cz/diskuse/kasicky-34251/

jmisa
9. kvě 2010

Nečetla jsem celé - osobně jsem zavedla příkrm v 5 měsících po poradě s pediatrou, ikdyž jsem do té doby malého plně kojila, ale splňoval další body uváděné WHO pro počátek příkrmů - hlad při neomezeném kojení.
Další orientační kritéria jsou: překročení váhy 6 000 g, nutnost kojit nebo podávat formuli více než 8–10krát denně, pití více než 900–1 000 ml mléka denně. Váhový přírůstek sice měl, ale za cenu toho, že byl neustále u prsa, což bylo náročné jednak pro mě, ale hlavně i pro něj, kdy se nemohl pořádně vyspat, stále se budil, následkem čehož byl pak přetažený a tak stále dokola.
Jse ráda za naší pediatru, která se řídí konkrétním jedincem.

shaula
9. kvě 2010

Lin - promiň, ale čteš po sobě, co píšeš? Nezlob se, ale Tvá věta "opožděné podání příkrmů v tom smyslu pokud je indikováno dříve než v 6. měsíci" nemá smysl 😉 V tomto má pravdu Rimmel - opožděným podáváním příkrmů se v tom článku myslí podávání příkrmů POZDĚJI než v 6 měsících...

Obecně - osobně zastávám názor, že pokud mléko (ať už MM nebo UM) dítěti stačí, není naprosto žádný důvod zavádět jakýkoli druh příkrmů dříve než v půl roce.

lin18
9. kvě 2010

shaulo čemu na té větě nerozumíš? 😀 ...tak tedy polopaticky...pokud je indikováno dříve než v 6. měsíci (viz jmisa) a zaveden by příkrm nebyl jednalo by se o opožděné podání příkrmu se všemi negativy uvedenými ve článku
pokud by článek skutečně za opožděné podání příkrmů považoval podání po 6. měsíci potom by tedy časnější podání znamenalo před 4. měsícem. Anebo zase vidíte jen to co se vám hodí?

shaula
9. kvě 2010

Aha, díky za osvětlení, teď už chápu, jak jsi to myslela a v tom případě máš pravdu - pokud je dřívější zavedení než v 6 měsících opravdu nutné, pak jeho dlouhé odkládání by bylo zřejmě kontraproduktivní. Ovšem domnívám se, že v tom článku to bylo myšleno jinak - opožděné ve smyslu odkládání ještě po 6. měsíci.
Nicméně zakladatelka nepíše, že by dítěti mléko nestačilo (kojení jen 2x za noc o tom rozhodně nesvědčí), takže z toho usuzuju, že zavedení příkrmu v tomto případě nutné není, ale jde jen o touhu maminky už přikrmovat. Upřímně řečeno já kdybych neměla problémy s kojením, tak bych se naopak na zavádění příkrmů vůbec netěšila 😀 Vždyť kojení je nejpohodlnější způsob krmení pro miminko i pro maminku - vždycky dostupné, vždycky připravené (samozřejmě tam, kde to jde, nemám momentálně na mysli situaci, kdy maminka kojit z nějakého důvodu nemůže). 😉