Musí 2 leté dítě spát přes den?

korcula
8. lis 2010

Ahojky, synovi budou za měsíc 2 roky a poslední týdny některý dny nechce spát po obědě... když ho dám do postýlky, tak si tam třeba hraje, ale nespí, pokud ho po hodině a pul vyndám, je spokojenej až do večera, bez větších známek unavy, pak v pul osmý usne a nepřetržitě spí do 7 do rána.... pokud ho nějakým zpusobem po třeba 2 hodinách i děle uspím, probudí se s pláčem, ketrý mu vydrží třeba hofinu, do večera je rozmrzelý, usíná s problémy třeba do pul devátý a v noci se stěhuje k nám a je vyspalý v 6 ráno.... Já bych ho spát nenutila, ale kolem mě panuje názor že dvouleté dítě spát musí... Pokud usne po obědě v klidu sám, tak je vše také bez problému...

Jak to máte se spaním v tomto věku Vy? a jak to řešíte, či byste řešili na mém místě? Opravdu dítě spát po obědě MUSÍ??

meleri
8. lis 2010

my to takto nemáme ale bratrova dcerka nechtěla spát. tak ji nenutili, a chodila pak kolem 7 spát. myslím že děláš dobře že ho nenutíš, a v té postýlce si přecejen odpočine, když si tam hraje a nelítá....

můj syn ještě spí po obědě, ale on byl velký spáč od narození, asi po manželovi. po obědě (jeho, což je v 11) usne do 14 hodin a pak večer usíná přesně když zapadne slunce, což je kolem té 7 8 ale v létě to bylo maso, to usínal i po deváté hodině, a já s ním... 😅

samik2008
8. lis 2010

ahoj,napíšu jak jsme to měli mi a máme
dcera přestala spát v roce a půl,ani si nešla lehnout prostě nechtěla tam se ji nenutila,byla celý den v pohodě a večer usínala pěkně.
syn má tedkom 2 roky a 1 měsíc a vyžaduje po obědě spánek,takže si jde schrupnout,někdy hodku a půl,někdy dvě hodky.
Pokud by nechtěl taky bych ho nenutila,ale jde vidět že to ještě potřebuje.
Takže můj názor je ten že pokud nechce nenuť ho,ať si pohraje v postýlce,tak si taky odpočine.

evi3
8. lis 2010

myslím, že nemusí 😉 , pokiaľ sa dostatočne vyspí v noci, a cez deň si trochu odpočinie v postieľke. Myslím, že to robíš dobre.
Dcéra doma poo od 2 rokov nespí. Je zvláštne, že v jasličkách spala a spí aj teraz, keď chodí do školky. Myslím, že v zariadení, kde je viac detí a iná aktivita ako doma, tak sa viac unaví. Doma zásadne odmieta a to aj vtedy keď je na nej vidieť, že potrebuje. Ale myslím, že pri nútenom uspávaní poo, ak drobec vzdoruje, tak je to pre obe strany zbytočný stres.

beruska2x
8. lis 2010

u nas taky jak kdy.. kdyz nechce nespi, nema smysl ho nutit, proste jde driv vecer.. naopak kdyz spi pres den tak musim, co potrebuju stihnout, protoze vecer buntosi klido do 22 i malinko dyl a to uz neudelam nic 😀 .. proste kazde ma neco.. 😉

ined77
8. lis 2010

ahojky 🙂 ,
taky bych prcka spinkat nenutila.jestli vydrží v postýlce i 1,5h v klidu si hrát a tím i odpočívat, je to super 😉 .
u nás se zatím stále spinká..vyžaduje to sám 😉 .myslím, že pokud by byl malý unavený a spinkat chtěl, tak usne 😉 .
každé dítko má jiné nároky a je fajn je respektovat 😉 .určitě děláš dobře 🙂 .

pavlina05
8. lis 2010

ahoj,tak u nás se spí stále.Ale nejdříve jej musím uložit po 6 hodinách od probuzení.Pokud to udělám dříve,tak je to boj.Ale pak spí až 2 hodiny 😉
Máme jej teda naučeného spávat v kočárku,takže pohoda, za 5 minut usne jako dudek 😉

mamkamarketa
8. lis 2010

mymu malymu za 3 tydnu budou 2. Po obede chodi spat v pripade vetsi ranni aktivity (bezne sme 2h rano na hristi) pokud sme ale rano doma, tak odpo nespi. Kdyz spi po ,,o,, chodi vecer spat az kolem 21h 😒 ale kdyz je bez hajani po ,,o,, jde to i v 18:30 😉 ale oboje ma neco 🙂
kazdopadne bych ho nenutila. nas si sam rekne kdy chce ,,najnaj,, (night, night)

berenika39
8. lis 2010

pročpak by musel???? to víš, že nemusí....tebe taky někdo nutí spát, když se ti neche? je to člověk, ne stroj, navíc když mu to nechybí,je jasný, že je takhle spokojený. šikula, že vydrží až do večera. okolí vypus´t, je to jejich dítě? jejich starost s programem na celý den?
vůbec nepochybuj, děláš to super, nech to na něm ....respektovat potřeby dítěte je strašně moc důležitý...

Mám kolem sebe teď asi tři děti podobného věku, jedno spí a dvě už ne. Můj malý spí, jak dub, dvě hodiny a někdy i déle, ale je od mala dobře spací, potřebuje to, usíná ve stejnou dobu a zatím to nevypadá, že by chtěl něco měnit. Nechám ho, až sám přestane spaní poo potřebovat.

fiallinka
8. lis 2010

Nemusí a spousta dětí prostě nespí - pokud mu to vyhovuje, nech ho tak, jak to je... Já jsem to řešila nedávno, ale u nás byl problém spíš v tom, že Jurča nechtěl usínat - spal dobře, když už se to povedlo... a nakonec se to podařilo tak, že usíná sám v ložnici, odkud nemůže ven a spí i 3 hodiny, když má dobrý den - ale to, jak píšu, byl problém jinde.

pepibubu
8. lis 2010

Pepča jak kdy, dávám ho když vidím že mžourá, občas je to boj. Když neusne do půl hodiny, vyndám ho a zkusím to pozdějc. Typicky dneska - přišla "jeho" desátá, v postýlce řev, neciiiii, tak jsem ho vyndala, chvíli si pohrál s bráškou, slupnul polívku a už chrní. Souhlasím s berenikou,....

radka.k
8. lis 2010

Každé dítě je jiné a má jinou potřebu spánku. Oliver taky od dvou let usnul jen málokdy, taky jenom ležel v posteli a něco si tam vyprávěl. Před třetími narozeninami jsem ho přestala dávat už i odpočívat, prostě ráno v 7 vstane a lítá až do večerníčku, který už sleduje z postele, někdy se ho chudák ani nedočká a usne vyčerpáním. Na druhou stranu má sestra má čtyřleté dítě a to dodnes spí 2-3hod po obědě, což se mi zdá taky extrém. Jak jsem řekla, každé dítě má jinou potřebu spánku a já mám doma samé nespavce, moje osmiměsíční dvojčata spí 2x denně po půl hodince a asi jim to taky stačí 😠 Ale zase touto dobou už mám veget, všichni spí 😀

klarakonrad
16. únor 2011

Ahoj, já to mám se svým synem (22měs) tak, že dlouhou dobu spal po obědě 1,5 hod, ale chodil spát v jedenáct v noci a vstával kolem deváté. Teď se to změnilo na pár týdnů tak, že spí odpoledne 3-4 hodiny a večer usne zase kolem 11 a vstává klidně až v deset ráno. A poslední dva dny to je tak, že nejde spát odpoledne vůbec a večer usne už v osm u pohádky a vstává kolem 9.-10.hod..Okolí se mi snaží vysvětlit, že bych mu měla nasadit důslednější řád, že proutek se musí ohýbat, a že jsem jeho otrokem, a že se mi to vymstí, a že si užiju muka, až bude muset vstávat brzo ráno do školky a že si večer neudělám svoje věci ani neodpočinu a tak podobně. To znamená, že bych ho měla budit ze spánku podle toho, jak si lidé představují, že by mu mělo stačit. Já se tomu přístupu ale divím, protože pravidlo číslo jedna přece je, že dítě regeneruje svůj mozeček podle svého genetického nastavení a podle množství zážitků, které za ten půlden posbíral. A předpokládám, že si jeho mozek sám řekne, kdy je občerstven a připraven na novou salvu. U dospělejších lidí můžou hrát roli různé tísně ze života, že se jim chce třeba prospat celý den, ale u takhle malého a pečovaného tvora bych to nepředpokládala. A důležité jsou taky vlivy viróz, které se projeví jen pčíknutím nebo slabou rýmou, člověk nad tím mávne rukou, ale tělo i mozek to oslabuje, v takovém případě ho už vůbec nechci budit. Pro někoho je můj přístup nesmyslně liberální a bojí se, že jim dítě přeroste přes hlavu. Já to ale vnímám tak, že regulovat se má na jiném poli, třeba že nemá házet jídlo na zem, dávat nohy na stůl nebo tahat kamaráda za vlasy. Ale že nemá spát v tu dobu kdy se mu chce, to bych nasadila jen v nutných případech a v daleko pozdějším věku. Stejně se mi zdá, že se výchova čím dál víc uspěchává, aby chodil na nočník, aby už už mluvil, je v tom snad ctižádost matek, aby jejich děti o něco nepřišly a přitom jim berou to nejdůležitější, vlastní chuť poznávat svým tempem. a spánek je zrovna živá voda, určitě i víc než jídlo, notabene pravidelná strava 🙂

susan87
16. únor 2011

nas drobecek chodi spat vecer 18:30 a vstava kolem 6,nekdy se podari ze i do 7,po obede spinkat chodi,vetsinou kolem 11 tak do 13-14hod,potom musime vyzvedavat dceru ze skolky.a kdyz se podari ze v poledne neusne tak mi do vecera nevydrzi,usne treba v 17hod u televize,snazime se ho davat po obidku spat aby mel pak trenink do skolky,znam pripady kdyz dite nechodilo v poledne spat a pak melo velke problemy se spanim ve skolce,nechtelo tam spat,delalo sceny apod.

iluss
16. únor 2011

My taky přes den nespíme. Luci vstává v 7:30h a večer chodi spát nejpozději v 19:30h a to zalehne a do dvou minut sama usne.
Přes den spí po obědě maximálně půl hodiny. Ale to spí jen díky tomu, že ji furt přemlouvám. Buď si po obědě musím lehnout s ní a připlácnout jí dekou, aby se uklidnila a chvilku nehýbala, jinak by z té postele utekla. A nebo jdeme ven a spí tu půlhodinku v kočárku. Ale to i tam jí musím přemlouvat, aby se položila a na chvilku usnula.
Takže počítám, že za chvíli odpouráme i tuhle půlhodinku spaní, protože ona přes den prostě potřebu spánku nemá. Ale zas tak mě to netrápí, když si dá tu dvanáctihodinovku v noci. To jí asi stačí.

missymici
16. únor 2011

Korcula:
Ahoj, mi tenhle problem nemame....spis naopak je to velkej spac,...ale neter i kamoskyn syn,kdyz byli maly,...tak na dvou letech prestali spavat pres den.Taky poslouchali ruzne nazory,ze to dite spat musi,...atd,...ale budes nutit sve dvou lete dite,ze by melo spat,...pokud vydrzi v pohode do vecera a dela to co dela,myslim ze nema smysl ho nutit.U nas je to presne naopak.Malej jde spat v 7vecer,taha do rana do 7,30-8hod, stane se ze spi i do pul 9.Pak jde o pul 12 na obed a spi tak hodku a pul, nekdy i dve. Parkrat pres den nespal,treba kdyz jsme byli u doktoru,nebo na navsteve, a vysledek byl silenej,...byl unavenej mrzutej,a o pul 5 uz usinal,...
Takze delej to co uznas za vhodne ty, co je lepsi pro tvyho kluka,znas ho nejlip.

pellullinka
16. únor 2011

Malému je 23 měsíců a vstává mezi 8-9 ráno, po obědě spí tak tak od 12:30-13:30 max. 1,5 hodinky a večer chodí spát mezi 19:30-20:00
Usíná sám v pokoji jak po obědě tak večer a se spaní problémy nemáme.
Pokud ti dítko spát nechce asi bych ho nenutila a pokud si v postýlce pohraje a nepláče tak tím si taky trošku odpočine

sylvka
16. únor 2011

ahojky,martínek má za měsíc 2,5 ročku.vstává v půl osmé,po o usíná 12-14h.večer ale usíná až okolo 21h.zkoušela jsem ho nechat bez odpo spaní a nevyplatilo se mi to.v 16h.byl úplně vyřízenej,usínal na saních.....takže po obědě stále spíme...

brisalek
16. únor 2011

teda ja bych chtela taky takove spavce. Dcera usina vecer mezi 20.30-21.00 (jedine se mnou) vstava v 6.30-7, v poledne usina az okolo 13hod a jedine v kocarku a spi tal 1-1,5h a takhle priblizne od 13m. A to je ted uplne nejuzasnejsi co to kdy bylo do 12 mesicu spala mnohem, mnohem hur hur (nejhur bylo asi od 3 do 9 mesicu) a jeste porad v noci vstavala i 10x. Uz od 9 mesicu spi jen jednou za den☹.
Kdyz ji nedam do kocarku tak vydrzi nespat uz od tech 14 -15 mesicu a usne okolo 7-pul8 vecer. Takze ja uz se spankem kolem 2 let vubec nepocitam🙂.

blandik
16. únor 2011

myslím,že kolem těch dvou let (respektive před druhým rokem) je tohle velmi běžný případ,že děti přestnou většinou dočasně spinkat...já bych byla štastná jako blecha, že v té postýlkce je v klidu, že tam hodinu a půl vydrží...to bych se snažila dále udržet a malý pustupně s největší pravděpodobností začne opět sám usínat. ...je to to nejlepší, co můžeš mít (tedy krom dítěte, které tuto fázi výpadku poledního spánku nemá)...protože tvoje dítě se nejspíše přirozeně naučít znova spát ve dny, kdy to skutečně bude potřebovat. Já bych ho neuspávala, pokud by po té 1,5 hodině nespal, tak bych ho prostě vzala a bylo by...než by zase začal pravidelně spát v poledne, asi bych neměnila postel za "velkou". Náš přestal takhle spát ve 22. měsících a trápili jsme se s tím až do 27 měsíců - změnili jsme i postel během té doby na velkou, malý doma měl averzi jen na polštář přes den, tak jsme to museli řešit kočárkem, autem, protože to nedával do večera, byl protivný...a te'd v lednu zázrak - při nemoci se naučil zase spát v poledne, v pohodě jde, spí, žádné protesty...jen spíme spolu na gauči místo v postýlce...ale je už tak velký, že mu to večerní samotné usínání neruší...Takže bych to určitě nechala tak, jak to je...žádné kočárky, auta - tím se jen vytvoří zlozvyk, navíc pokud je do večera v pohodě, tak je to suprl....a sám nakonec se naučí opět v postýlce při hraní usnout...slyšela jsem to od hodně lidí...

usounek25
16. únor 2011

Adam vstává ráno kolem 8 hodiny, po O chodí spát kolem 14 - spí většinou 1-2 hodiny, někdy i dýl, jako třeba dnes a spát chodí do 21 hodiny. Občas se taky stane, že jsme někdy na cestách a malej nejde za celý den spát, někdy je to v pohodě, ale většinou je už dost vyřízenej a hlavně protivnej, takže my ještě asi dlouho spát přes den budeme.

mates22
10. kvě 2011

ahoj holky, tak já nakousnu to téma z druhé strany, můj syn (15 měsíců) chodí spát ještě 2* denně, tak asi 4,5 hodinky každé spaní. Večer usne kolem půl deváté a vstává mezi šestou a sedmou - takže dohromady zhruba 13 hodin. To mi ještě přijde normál, ale mám problém s tím, že i když vstane v sedm ráno, tak okolo osmé už se žačne šmudlat a tak polehávat, a to mi přijde hrozně brzo. Usne teda až tak kolem 9:30, spí do jedenácti. Pak jedem do školky, chvilku jsme na zahradě, dostane najíst a kolem jedný už zase začíná se šmudlením, kolem půl třetí jde do kočárku a obvykle usne...někdy teda taky ne, někdy třeba usne až ve čtyři, ale do tý doby tak jako polehává posedává...Dcera byla nespavec od mala, jednou denně spala od půl roku a na 18 měsících to odpískala úplně , tak nemám srovnání a nevím, jestli není unavenej nějak přespríliš?? Máte někdo taky takovu zkušenost s hodně spavým batolátkem?

lukza
10. kvě 2011

Mates muj syn má taky 15měsícu a v noci spí od 20:30-6hod a pak spí od 12:30-15:30.