Nechce spát v noci. Co mám dělat?

kleris26
8. lis 2008

Dobrý den, zdravím všechny mamči, prosila bych o radu... náš pětiměsíční prcek (má sedm kilo, nebo spíš přes sedm) v noci podle mě hrozně špatně spí. Usíná kolem deváté, probouzí se kolem půlnoci a od té doby po hodině až do rána se budí na kojení. Někdy to ani hodina není, třeba i 40 minut nebo dokonce méně... Už jsem z toho celkem zoufalá, protože máme ještě čtyřletou holku a té se potřebuju věnovat přes den, takže je to docela namáhavý.... Poradíte mi, co zkusit, aby se intervaly mezi kojením prodloužily? Přibývá krásně, je plně kojený, ale tohle trvá už několik měsíců a jsem z toho už dost vyčerpaná, přes den není možnost spánek dohnat. Všem děkuju předem za každou radu. K.

fifinna
1. led 2009

eppik, stym obchodom, je to pravda, ale zase je to uz o starsich detoch, mne sa maly hodi o zem a necham ho tak, nech si polezi ( v obchode sa nam to nestava, mam ho v kocari ) , ale zatial aj ked zistil, ze ma to nesere, neprestal to robit. Tiez som rada spavala a ked sa maly narodil, to budenie kazde dve hod. ma znicilo. Bola som nervozna, nevyspata, ale aj tak som fungovala dalej. Hovori sa , ze do pol roka treba vyckat, ale ja som si zvykla a po pol roku som to neriesila. Po roku som sparvila akurat jednu zmenu, ze som sa rozhodla, ze malemu nedam jest, ked sa zobudi skôr ako po dvoch hod, ale bola som pri nom, nenechala som ho sameho vyplakat, kym znova nezaspi. To jedenie bol uz len zvyk, nie potreba. Tri dni si trosku poplakal a naucil sa pekne spat aj bez knizky. Vlastne ani som tu knihu necitala, takze nemôzem porovnavat. Teraz sa mi budi okolo pol noci a potom okolo rana piatej a verim, ze aj to casom prejde . Ale kazda mame iny nazor, tak sa riadme kazda podla svojho srdca. 😉

me2xgy, co je 2x ? ale zachrani ta to, aj ked neviem co, ja som tiez blondyna 😀

me2xgy
1. led 2009

no ja som si totiz myslela ze 1. prispevok je ten posledny takze k tomu... 🙂
a teraz vazne eppik na co by mu boli vsetky tie reflexy keby nemal mamu? 😖
fifi ak myslis v mene tak ze tam ma byt 2x G 😀

eppik.m
1. led 2009

me2xgy: nějak ti nerozumím,

nejdříve píšeš toto : nie som na nej zavisla a nedovolim jej vsetko viem si uvedomit comu rozumie a co je jej este cudzie ....

a pak zase toto: fifi a hepu som rada ze je viac mamiciek zavislych na svojich detoch 😀 😀 😀

a dieta nevychovava matku ale myslim si ze nejakemu 6mesacnemu dietatu vysvetlovat ze ma spat a maminka mu neda jest aj ked je hladne a nepride ked je same - je krute a porovnavat 2 - 3 rocne deti s detmi ktore este nemaju ani rok tiez nieje spravne

a opět mi uniká kde jsi v mém textu četla o 6m nebo 2- 3 letých dětech 😕

me2xgy
1. led 2009

to bolo v uvodzovkach 🙂
mamicka ktora zacala tuto diskusiu ma 6mes. chlapceka, a ja mam 11mes. len som pisala ze sa nedaju porovnavat a mne sa to moje urcite o zem v obchode nehodi(myslim teraz kedze este nechodi) a nikde som nepisala ze pises o 2-3 rocnyx detox len z textu jasne vyplyva ze v obchode sa naozaj o zem nehadzu deti ktore nexodia 😉

eppik.m
1. led 2009

me2xgy: každopádně je to na delší debatu, takhle to je pouze vytržené z kontextu ... jěště si trošku šťouchnu 😲 a co pak ty děti které nemají mamu, nepřežijí ??? Sama jsem hodně starostlivá a pochopila jsem, že když svému dítku budu neustále za prdelí tak se samo nic nenaučí! Tím končím tuto debatu a přeji nám všem ať už se rozhodneme tak či onak, ať ty naše dítka jsou spokojené 😉 .

eppik.m
1. led 2009

me2xgy: některé deti chodí už v 9ti měsících !!!! Znám hned dvě Elu a Ládíka!!!!

eppik.m
1. led 2009

me2xgy: reaguji na poslední aktuální přispěvky a ne na tento který je starý už 2 měsíce a není zde přítomen nkleris26 • 2d • 8. listopad 2008 v 11:52 😎
píšu po kouskách protože i mně to tady blbne a pořád mně stránka vypadáva, jo 1ního jsou zmatky všude. Přeji všem dobrou noc. 😵

pavlina05
1. led 2009

Eppi, no já myslím, že u nás to bude trvat déle. 😒 Provozuji tu svou metodu od 13.12., ale když vím jak dlouho nám trvalo se naučit usínat v postýlce, tak tohle bude běh na dlouho 😎 Ale jak říkáš, musím vydržet!!

TAk ájis usnul krásně v 20:00a 21:00 je vaspaný, povídá si v postýlce, směje se...no já nevím co to je za spáče?!

...teda vy jste se rozjely.....
Holky nečtu všechno, ale já plně souhlasím s Eppi. 😉
Me2 to je každého věc a volba, dítě je vybaveno od přírody jen pláčem a volá maminku...to ano,...ale já sama vím, že si někdy vymrčuje a zkouší jak na mě!!!! Poznám to, vím, že se netrápí!!!
Je to prostě tvoje volba jak na něj!! 😎

...no sláva, už spíme 😵

Eppi, já ti to tak přála a závidím 😉

me2xgy
1. led 2009

suhlasim je to na dlhsiu debatku, ked nemaju maminku tak sa ich samozrejme musi niekto ujat alebo si myslis ze dietatko bez pomoci prezije zo svojimi potrebami a reflexami? a tiez si nemozes mysliet ze som malej za ritkou ked ako vacsina zien musim viest domacnost... a nikde som nepisala ze som malej za ritkou len ze ked nieco potrebuje pridem a je na svoj vek velmi sikovna a inteligentna aj ked sa jejvenujem a nenecham ju samu v izbe plakat ze nieco chce alebo ju nieco boli,cim ta nexcem urazit ani povedat ze si zla mama len ty hovoris o detoch ktore si placom nieco vedome vydobiju (napr. v obchode) a ja zas o tyx ktore kricia mama papa a chcu jest... 😵
dobru nocku teda vsetkym 😔

eppik.m
1. led 2009

me2xgy: neber si hned všechno osobně, za riťkou jsem já svému Míšovi jsem psala a né ty 😀 Neuraz se ale začínám se fakt na tobě bavit ........ Dobrou noc me2xgy a přijdi jěště někdy na pokec, docela by mně zajímala ta tvá knížka. Dobrou 😔

natana
1. led 2009

neda mi nezapojiť sa, moja staršia dcera spávala v noi od dvoch mesiacov len s jedným nočným prebudením na čaj, zato mladšia úpný opak. do dvoch mesiacov ešte v pohodfe každe trihodky bola hore na papanie ale stale sa intervaly skracovali (staršia bola na sunare, mladšia kojená) až nakoniec sme sa dopracovali k tomu že sa z prnika nemohla ani odcucnuť lebo bola stále hore. najskor om uspavala po nakrmení na rukách, potom už len pri prsník a nakoniec akonáhle som jej ho dala von s pusinky bola hore. bolo to strašné, ja ako mátoha, nič ine som v noci nerobila len sa pri nej krivila a prehadzovala sa z jednej strany na druhu, a ddavala plnši prsník, ťahala stále ako o život. cez den som kmitala okolo staršej a domacnosti večer ked som malu uspala som robila ešte do roboty veci a po jjedenástej večer už bo zázrak že mala spala bezo mna. navená vyčerpaná, spavala som (teda ak sa to da nazvat spankom cca 4-5 hodin pričom stale len čo začala revať som ju usela utišovať a nakoniec strčit prso, potom ležať bez pohnutia až kým ho nevycucá a nebude pýtať druhe. Vere mi teraz sa čudujem ako to že som sa nezrutila, každy sa ma pýtal či som chorá, vyzerala som strašne. a najhoršie že ani cez den nespavala, tak cca 45 minut. a ked aj nespala tak bola stále nalepena na mne, nechala som ju aj nech sa vyvrieska a nič, držala ma za tepláky a ja som varila, hulákala, aj sa parkrát v zurivosti buchla ked sa hadzala o zem, tak som ju radšej vždy vzala na ruky nech si neublíži. nič nepomáhalo, a tak sme chceli skusiť tu knihu, že ju nechame vyplakať, revala dva dni a na dretí dostala zapal plúc, takže sme to museli zrušit. nakoniec nam pomohlo, že som ju prestala v noci dojčiť. mala 10 mesiacov, vedela som že nemože byť v noci hladná. a tak sa s nou manžel zavrel do spalne na dva týždne a odučili sme ju od nočneho cicikovania. konečne som spala dlhšie ako hodinu v kuse. lenže spanieaj tak na nič. potom sme ju dali do jej izby ale museli sme ju uspavať a zakaždym ked sa zobudila, tak ku nej utekať a lahnut si tam a tak je to aj do teraz a to napriek tomu, že večer sice zaspi nakoniec sama (už dva mesiace praktizujeme zase tu knižku, cíce už neziape dve hodiny ako na začiatku ale stále kričí, volá ma, plače, potom robi zle, vyhadzuje vankuš, paplon, hračky a knižky čo si poda zo stola, trtá papiere, vykrikuje že chce isť na wcko aj ked sa jej nechce. no a po hodine a pol to zvyčajne vzdá a zaspí. ale noci sa budí a to musim nabehnuť a potom aj ked som pri nej tak vymýšla a nechce spať, kriči a plače. ked už nakoniec zaspi tak spí až do cca 6-7mej. sice sa ani ja nevyspím, ale viem že nemá význam, nechať ju v noci vrieskať, leboona vydrží v noci aj 4hodiny byť hore a hulákať. a mam doma aj mmuža, dceru čo rano vstava do školya aj ja som len človek a tiež potrebujem aký taký oddych.

no a chcela som len povedať, že tá knižka nefungujena 100%- (a poobedne spanie u nás vobec nefunguje, skušali sme a nezaspala ani raz, tak sme to po dvoch týždnoch vzdali, lebo musi ešte poobede spať, inak zaspí v kočiku o šiestej ,a potom buntošila aj do polnoci, alebo bola až do večera uvrieskaná). takže su aj deti ktore sa nenaučia spať sami, ale myslim si že za pokus to stoji, lebo ja som tak hrozne unavená, nevyspaná a nikde ju ani nemožem nechať, ak by sme chceliniekam isť, lebo by robila v noci take cseny, že by som si to proste nedovolila, nechť ju napr. babke
tiež by som sa rada vyspala ale ked to nejde, tak nenechám dieťa každu noc ziapať až tak že sa jej zastavuje dych, že sa susedia pýtajú čo s nou každú noc robím, že ju počujú ako strašne plače, proste ma potrebuje, chce ma cítiť, držat,
fandim tím čo sa na to daju, ale myslim že nie je správne za každu cenu pokraovať aj ked výsledky neprichádzaju ani po dlšej dobe. vidim to na svojich deťoch. sú uplne odlišné povahy, mladšia je malý zlobrík ale zato je na mne strašne závislá a nedá sa ju to odnaučiť. skušali sme všetko možne. no čo už ešim sa ked vyrastie a bude nezavislejšia, možno sa konečne potom vyspím

eppik.m
1. led 2009

pavlina05: asi telepatie, nějak jsem tě tady postrádala 😉 já jsem si to musela pozorně pročíst a uvažovat kde asi dělám chybu a taky jsem pozorovala malého jestli opravdu mu něco je, nebo to jen zkouší .......... taky se učím na svých chybách a snad i poučím .......... dnes opět krásně usnul dopoledne v 11hod. to si schrupne půl hodky a jelikož jsme dnes odpol nešli na prochajdu (žehlila jsem hromadu prádla) tak jsem ho v 15 hod. uložila do postílky a on ani nepíp a do pěti minut usnul a spinkal hodinku, večer v osum to samé a dokonce mu hned zhasnu světlo a on jak jsem psala se teší do postílky a já s ním .......... holky tá kniha neni o tom aby ste své dítě mučily nechali ho řvát do vyčerpání, to nikde nepíší, naopak k nemu předsi chodíte v pravidelných intervalech a tím mu dávate najevo že jste pořád nablízku a pocit jistoty že neni samo a opuštěné, ale to musíte pochopit samy jinak nemá cenu to zkošet ............

natana
1. led 2009

epik ale u nas zapie najviac ked tam pridem pohladim ju zaželam dobru noc a ked sa otočim že idem preč, tak spusti taký vresk že to sa nedá, staršia musi chodit spať do palne čo to už nemoze vydržať. ja si radšej večer sadnem do haly a kričim jej že nech spinká , vtedy tolko nehuláka

natana
1. led 2009

a to fakt už praktizujeme dva mesiace a stale huláka

eppik.m
1. led 2009

natana: vím o čem mluvíš, a pokuď si nečetla mé dřívější příšpěvky, tak můj Michal dělal to samé a já byla viděšená proč se nesklidní když k němu jdu, má se předsi uklidnit ne? Prostě mají už rozum a pokuď jim vemeš to co doteď měli tak udělají vše proto aby si to vydobili zpět, Míša po mně taky vzteky házel dudlíky a to jsem řekla dost, a i kdyby se na hlavu postavil, nebo já nevím co prostě jsem nato nereagovala a pořád jsem k němu chodila v pravidelních intervalech že jsem tu pro něho ale že je teď noc a má se spát a když řval, a mlátil rukama, nohama a létali dudliky šla jsem rychle pryč a opět za pět minut jsem k němu přišla a výsledek? Přečti si ho sama o kousek víš.

natana
1. led 2009

je fakt že som čitala asi len poslednu stranu, a super že u vas to vyšlo, lenže ja nemožem odsťahovať ostatných členov rodiny na polroka kym si milostiva zvykne a prestane ziapať, neviem ako dlho to u vas trvalo

eppik.m
1. led 2009

to je právě to že prostě na začátku musíš něco obětovat, a ono to vědšinou je tak že už toho sama máš plné zuby, u nás mně v tom ani manžel nepodpořil jelikož se nevyspal, takže oporou jem si byla já sama a jemu jsem řekla že pokud mi s tím nepomůže tak alespon at mi to nekazí a ted je rád a jak si krásně v noci chrupká ...... není potřeba je stěhovat na polroka, ale zkus být rozumná a jít dotoho když mají děti třeba delší prázdniny a vysvětlit jim jaká je situace, proboha ty jsi člověk a né robot, uvidíš že to bude ve prospěch vás všech....

natana
1. led 2009

tušim si pisala že mesiac, no tak my už dva mesiace a veru zmena je len v tom že už to nie je taký hrozný rev ako na začiatku ale skor take vykrikovanie, popritom plakanie, ked ju davam vycikat a potom zase uložim, tak to chvilu vrieska a potom prestane, len tam nesmiem vojsť a ani ma nesmie na chodbe zbadať, tak niekedy sa skoro idem počurať, len aby ma nevidela ako idem na wcko

natana
1. led 2009

lenže my sme nepolavili, práveže sme boli dva týžden dosledný, dokonca aj v tom poobednom spani a nič, nič som nedocielila, len to že som bola vynervovanejšia ako predtým a celá rodina tiež, malaá plače ž len ked zbada že sa ide spať, ešte som v izbe a už plače a ukazuje, že mama tu, (aby som si lahla ku nej) a ked poviem že nie a odchádzam, tak to začne. potom som upustila od toho poobedneho spania, tak to ju uspím.
no a v noci ona ma taku výdrž že ked už fakt vidi, že je mi jedno že huláka ide a zažne si svetlo a vytiahne hračky

eppik.m
1. led 2009

ano, přesně to samé u nás, dokonce už jsem se na tom bavila že když mně viděl tak šílel sám nevěděl proč ...... (samozřejmě jsem věděla že mu nic není a nechybí) ano měsíc ale začátek jsem flákala a rezignovala jsem protože přesně kůli tomu co ty píšeš mi dělal a pak nastal ve mně zlom, dokonce jsem si začala zapisovat fáze bdění a spaní a pláče a jídla a to už nejspíš vycítil že jde do tuhého tak najednou toho nechal, já čumím a čumím co se stalo ale od pondělí prostě je pohoda, klídek a říkám normálně se teší sám do postílky (předtím řval jen co jsem se k ní přiblížila že ho tam uložím)

eppik.m
1. led 2009

potvora malá, vidíš jak tě má přečtenou, je to tím že je taky už veliká, čím dříve se s tím začne tím lépe, u vás to bude oříšek jelikož už má rozum, takhle ti neporadím, musela bych videt jaké máte rituály a co přesně se u vás děje ........... 😉 zkusím jěště juknout do té knižky, myslím že tam píšou i o starších dětech, ale ted už opravdu jdu spát, tak zase příště, dobrou 😔

eppik.m
1. led 2009

Iným príkladom je takmer dvojročný Andreas. Až do návštevy
jeho matky u nás v poradni vždy zaspával pri prsníku. Aj v noci
ho bolo treba 3-5-krát dojčiť. Matka to nerobila ani rada ani
dobrovoľne, ale v bezmocnej zlosti. Každý pokus o zmenu končil
plačom alebo zvracaním. Matka sa cítila vydieraná a využívaná.
Dojčenie nebolo pre ňu nič príjemné. Hovorila tomu: „Musím
mu strčiť prsník do hrdla.“ Ďalšie deti už nechcela. „A ak by aj
ďalšie prišlo, v žiadnom prípade ho nebudem dojčiť,“ povedala.
Nevedela si ani len predstaviť, že jej syn by vôbec mohol sám
zaspať v postieľke.
V tomto prípade už bol zaťažený vzťah matka-dieťa. Preto bol
potrebný miernejší postup. Po troch dňoch matka dosiahla, že
Andreas zaspal síce v jej prítomnosti ale bez prsníka. Pre matku
už toto bol veľký pokrok.

natana
1. led 2009

napišem za chvilku, ale žiadne ritualy nemame, umyjeme sa dame mlieko a prečitame knihu, staria je hore na poschodke a sara dolu, zhasnem a odidefm a potom začne krik

eppik.m
1. led 2009

me2xgy:Odvykanie od nočného kŕmenia
Je veľmi rozšírené dojčiť dieťa alebo dať mu fľašku pred
zaspaním. U novorodencov je to bežné. Preto mnohých láka ostať pri
tomto návyku.
Okrem toho je to veľmi príjemný pocit vidieť dieťa ako sa
v náručí pri pití uvoľní a pozorovať, ako pokojne zaspáva. Ak
pravidelne do ďalšieho rána spí, nie je samozrejme žiaden dôvod tento
návyk meniť. Ak sa ale dieťa budí viackrát za noc a zaspí len pri
prsníku alebo fľaške, je pitie nevhodným prostriedkom pri zaspávaní.
V takom prípade spôsobuje poruchy spánku a neumožňuje dieťaťu
naučiť sa spať. Preto je potrebné oddeliť dojčenie alebo kŕmenie
fľaškou od spania tak cez deň ako aj večer – t.z. dieťa nakŕmiť
najneskôr pol hodinu pred spaním.
Okrem toho ovplyvňuje nočné kŕmenie detský spánok aj tým, že
prijímanie tekutín spôsobuje, že dieťa má mokrú plienku. A ak dieťa
nepije len čaj alebo vodu, ale mlieko či dokonca kašu, musia pracovať
žalúdok a črevá na plné obrátky. Telo sa nemôže „v pokoji“ nadstaviť
na spánok.
• 5- až 6-mesačné dieťa už nepotrebuje v noci piť.

eppik.m
1. led 2009

Pascal, 12-mesačný, bol tvrdohlavejší. Doteraz bol naučený:
„Keď nič nedosiahnem plačom – zvracanie určite zaberie.“
Dokázal si zvracanie úmyselne vyvolať tak, že si strčil prst do
hrdla. Tak si presadil vždy svoje. Pascal si mal teraz odvyknúť od
matkinej prítomnosti. Prvý večer sa tak hneval, že si päťkrát za
sebou strčil prst do hrdla a zvracal. Pred obedným spánkom
postupoval rovnako a až na 3. deň, keď matka a lekárka už začali
váhať, s tým prestal. Po 5. dni už prespal.
Očividne používal zvracanie ako prostriedok na dosiahnutie
svojej vôle. Keby tým uspel, lákalo by ho skúsiť to aj
v budúcnosti. Namiesto toho zistil: „Aj keď zvraciam, príde
mama len dnu a všetko vyčistí. Vôbec si ku mne neľahne.“
Nakoniec sa rozhodol, že zaspí sám v postieľke a po niekoľkých
dňoch mu to pripadalo normálne. Konečne mohla jeho matka po
12 mesiacoch aj niečo urobiť, keďže nemusela ležať pri ňom.
Odteraz mohol Pascala uložiť do postele aj otec či babka.

eppik.m
1. led 2009

Dieťa nechcete potrestať, ale chcete mu ukázať, kde sú hranice.
Tento stav dieťaťu nie je príjemný, nemôže mu ale psychicky
uškodiť. Ak dieťa prejaví chuť upokojiť sa samo, môžete ho
pochváliť a podporiť. Dieťa si môže vybrať: Vlastným správaním
môže s vami opäť nadviazať pozitívny kontakt.
Neakceptovateľným správaním len spôsobí predĺženie
priestorového odlúčenia.

natana
1. led 2009

naša už nie je kojená, vypije si z flaše ale nezaspipri nej, po mlieku mam ešte eroprávku a až potom zhasinam a davam jej piť len cca 150 ml mlieka a v noci nema nič. a cikanie ona už nema plienky, tak ju dam tesne predtým ako zhasnem a potom cca o polnoci ju polospiacu dam na šerbel a lked sa neprebudi, tak zvykne už spať aj do tej šiestej ale ked sapri cikani preberie, čo je dost často, tak už nezaspi

eppik.m
1. led 2009

Vypínám počítač!!!! Dobrou všem!

natana
1. led 2009

dobru noc idem aj ja

heppu
2. led 2009

me2xgy : ja nie som na svojom dieťati zavislá nejako fanaticky ale normaálne zdravo. netusila som ze aj takato tema sa tak moze spustiť. urcite je rozdiel medzi pol rocnymi detmi, rocnymi a vacsimi. moja mala ma pol roka ale uz na nej pozna kedy spekuluje a placom si vydobija svoje . oni maju niekedy viac rozumu ako by sme si mysleli. napr. dnes v noci som sa strasne pobavila.mala jedla o druhej ako vzdy a potom jedava okolo siestej. zobudila som sa ze uz svita, pozriem do postielky tam ticho, mala sa otocila v nej o 180 stupnov neviem ako to zvladla a mala otvorene oci, rozkopana, ponozka vyzuta, a tvarila sa ze nie je hore chvilu ale nezobudila nas bola ticho , tak som jej nedala jest ani som ju neuspala ale som potom pocula ze si nahmatala niekde cumlik v postielke a dala si ho sama do ust a potom zaspala. mi pripadala uz taka velka samostatna ze ma ani nepotrebuje, tak som ju nechala ved sa asi vie postarat aj sama ked neplace.